ZATERDAG 25 FEBRUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND JAPAN TEGEN ALLEN STRAKS ALLEN TEGEN JAPAN? Volgens een van tevoren vaststaand pro gram is de groote dag te Genève verloopen. De acfciie, door de J «panache imperialietan tegen China ontketend, is in de buitenge wone VoLkenbondsasseniblee eenstemmig ver oordeeltL Dat is door den Chineeschen ge delegeerde met dankbaarheid begroet en door den Japanschen vertegenwoordiger be treurd. waarn- de laatstgénoemde met zijn staf de vergadering verlaten heeft, daar mee als het ware op symbolische wijze aanduidend, dat het tafellaken tusschen Japan en den Volkenbond is doorgesneden en straks de officieele uittreding van Japan uit don bond zal plaats vinden. Dezo eind-uitspraak van den Volkenbond is slechts een mijlpaal, want het Volken- hondsverdrag, dat door Japan thans definj- tief met voeten getreden Is, eischt meer dau veroordeeling van een aanvallenden staat. Het eischt verdediging van het land, dat aangevallen wordt. Over dit teere puntje heeft de vergadering niet willen praten. Zij heeft een raadgeven de commissie benoemd, wier officieuse taak wel zal zijn een beslissing inzake te nemen sancties zoo ver mogelijk in do toekomst te verschuiven. Intusschen kan de „frlssche vroolijke oor log" op het Chineesche g-ebied in Jehol en misschien straks ook wel ten Zuiden van den grooten muur veilig voortgaan, zoodat dc Volkenbondsvergadering voor nieuwe voldongen feiten kan komen te staan. China heeft in elk geval op het öogen- blik de voldoening, dat het vön „de wereld", zoo officieel mogelijk, gelijk gekregen heeft en Japan zich ziet genoodzaakt te beden ken, dat de geheele wereld zijn optreden met afkeuring ziet en dat dit in de toe komst allesbehalve aangename gevolgen zal kunnen hebben. De.positie van China is practlsch reeds nu zóó, dat niemand er zich in ernst aan zal kunnen stooten, dat het van alle kanten in dien het slechts betalen kan - wa pens toegevoerd krijgt Japan heeft zeil een wapenindustrie en is in dit opzicht dus niet alleen op het buitenland aangewezen. De aandeelen der Engelsche wapenfabriek Vickcrs zijn de laatste dagen aan de Lon- densche beurs opgeloopon. Blijkbaar gaat haar leverantie niet rechtstreeks maar via tusschenstations naar Japan en China. Zoo heeft de legatie te Londen van Siam welk land merkwaardigerwijze in de Vol kenbondsassemblee zich van stemming heefi onthouden in een officieele mededeeling toegeven, dat zij tien tanks in Engeland had besteld, maar aan deze mededeeling toegevoegd, dat Siam „een vreedzaam land" is. De „Daily Herald" publiceert eenige foto's uit een munitiefabriek bij Londen, waai men granaten van elk kaliber in lange rijen ziet opgesteld. De betrokken fabrieken had den in den laatsten tijd weer vele munitie arbeiders in dienst genomen, waarvan de meesten sedert den oorlog niet meer ge werkt hadden. In de laatste twee maanden heeft een Engelsche firma 86 millioen ge weerpatronen, een andere firma meer dan 400G machinegeweren naar het Vejre Oosten verzonden. De uitvoer van geweerpatronen was in deze korte perioden van 1933 drio maal zoo groot geweest als de geheele uit voer van 1932. Ook de uitvoer uit Engeland van ontploffingsstoffen naar China is den laatsten tijd toegenomen, Met gemengde gevoelens bekijkt men do- ze berichten. Het kan op zichzelf onmoge lijk sympathie wekken, dat een industrie floreert omdat er ergens elders ter wereld weer een menschenslachting op groote schaal begonnen is. Aan den anderen kant echter moet men toegeven, dat een verbod van wapenuitvoer naar een der oorlog voerende landen internationaal moet vast staan, wil het resultaat hebben, doch dat In dit geval een verbod van wapen- en muni tielevering aan China althans zou neer- kooien op eteun aan Japan, den staat dus, die zooeven door den Volkenbond als aan valler aan de kaak is gesteld. Het zal den ook wel bij een mooi gebaar blijven wanneer de Engelsche regecring, volgens haar plan, contact zoekt met de voornaamste wapens-uitvoerende landen, om te komen tot een verbod van wapen- uitvoer. Wij hebben over dezen wapen-uitvoer eerst geschreven omdat dit een practische vraag is, die zich reeds nu voordoet. De vraag hoe het conflict zich verder ont wikkelen zal is trouwens onmogelijk te be antwoorden. I Amerika heeft alle verloven ingetrokken voor het vlootgedeelte dat zich in de Phi lip pijnen bevindt, dus het dichtst nabij het strijdgebied. Dat klinkt wel dreigend maar ligt loch eigenlijk voor de hand. Het zou eenigszins zonderling zijn als het ander» had gehandeld. Men moet op alle gebeur lijkheden zijn voorbereid in de buurt van een land als Japan, dat met de grootst mo gelijke koelbloedigheid de publieke mcening van heel de beschaafde wereld trotseert Toch moet men zeer zeker mot de moge lijkheid rekening houden, dat het Japansch- Chineesche conflict in de naaste toekomst overgaat in een nieuwen wereldstnjd om het Pacificgeschil tot oplossing te brengen, zoodat het heele Verre Oosten in een bloe- digen strijd gewikkeld zal kunnen worden. De Vercenigde Staten en Europa zouden beide hij deze bloedige botsing betrokken worden. DE COALITIE IN ZUID AFRIKA De coalitie-overeenkomst in Zuid-Afrika is beklonken- Hertzog krijgt de beschikking over zes mi nister-portefeuilles, waaronder die van ar beid, en Smuts eveneens over zes portefeuil les. De Zuid Afrikaansche Partij keurde de overeenkomst goed, de nationalistische partij vergadering eveneens, met 43 tegen 28 stem- SNEEUWSTORM IN ENGELAND Wegens sneeuwstorm kon gistermiddag een K.L.M.-vliegtuig niet op Croydon lan den, waarom het te Gravesend daalde. Tal van dorpen in Zuid Wales zijn door sneeuw geïsoleerd. POLEN EN HITLER In de Poolsche Segm. heeft vorst Radzi- will verklaard, dat de „lompe" maar door zichtige politiek van Hiler ten opzichte van Polen te verkiezen is boven die van Strese- De Volkenbondsvergadering veroordeelt Japan CHINA DANKBAAR DE VERDERE PROCEDURE Verklaring van voorzitter Hijmans De buitengewone Volkenbondsvergadering kwam gistermorgen bijeen om haar laatste beslissing te nemen in het Chineesch-Japan scbe conflict De Berlijnsche minister van buitenland- he zaken Paul Hijmans was voorzitter. Er was enorme belangstelling. De grijze president begon met te verkla ren, dat alle in de voor de geschillen tus- schen China en Japan benoemde Commissie van Negentien vertegenwoordigde mogend heden zich vereenigd hebben met de eon- cusies van het door die commissie uitge bracht rapport en dat de Japansche beden kingen tegen het rapport daaraan niets ver anderen. De leden der Commissie zien daarom in de onderhandelingen van heden van 't woord af. China dankbaar De Chineesche gedelegeerde Dr. Yen kreeg dan het woord. Hij deelde mede dat zijn re geering het rapport van de Commissie van 19 onvoorwaardelijk aanvaardt De Chineesche regeering vestigt de aan dacht erop dat, wanneer Japan het rapport verwerpt, de rechten van China volgens ar tikel 15 alinea 4 onaangetast blijven. Dr. Yen verklaarde verder, dat China zich verlicht en dankbaar gevoelt, omdat de vol kenbond thans eindelijk de schending van het volkenbondsverdrag door een machtig lid heeft veroordeeld. Met voldoening neemt China er voorts kennis van, dat alle staten, welke deel uitmaken van den Volkenbond, eischen, dat Mandsjoerije niet zal worden er kend. Japan verwerpt het rapport Daarna was het woord aan Matsoeoka, den vertegenwoordiger van Japan. Hij deelde nog eens mede, dat Japan het rapport on mogelijk kon aannemen en deed een laatste beroep op de Volkenbondsvergadering om de houding van Japan recht te doen wedervaren daar de leden der Commissie van Negentien den tegenwoordigen toestand in het Verre Oosten niet hadden begrepen, waarop hij een uitvoerige beschrijving gaf van den chaos in China en zeide, dat de toestand van eeuwige anarchie in China dp hoofdoorzaak was van den warboel in het Verre Oosten. De stemming Na Matsoeoka's rede werd het rapport in stemming gebracht en aangenomen met 42 tegen 1 stem (die van Japan) terwijl Siam zich van stemming onthield en negen kleine staatjes niet aanwezig waren. Waarschuwend woord van Hijmans Nadat de stemming gehouden was, nam Hijmans opnieuw het woord en las met stemverheffing de twee artikelen van het Volkenbondsverdrag voor, art. 15 par. 6 en art. 12, die uitdrukkelijk verbieden oorlog te voeren tegen een staat, die zich overeen komstig de aanbevelingen van de Volken- bondsvergadering gedraagt Het was bedoeld Is een laatste waarschuwing aan Japan. Slotwoord van Matsoeoka Ten slotte sprak de Japansche gedelegeer de nog een kort woord. De Japansche regeering aldus Matsoeoka, is thans g dwongen tot de gevolgtrekking, dat Japan en de andere leden van den vol kenbond verschillende gezichtspunten heb ben over de wijze om den vrede in het Verre Oosten te bereiken. De Japansche regeering meent ernstig, dat zij thans de grens bereikt heeft van haar po gingen om met den Volkenbond samen te werken met betrekking tot de Chineesch- Japansche geschillen. De Japansche regeering zal echter haar uiterste best doen voor de vestiging van den vrede in het Verre Oosten en voor de hand having en versterking van goede en hartelij ke betrekkingen met andere staten. Overbodig hieraan toe te voegen, dat de Japansche regeering blijft volharden bij haar verlangen om tot het welzijn der menschheid bij te dragen en haar politiek voor samen werking in alle oprechtheid aan het werk van den wereldvrede gewijd, zal voortzetten. Hierna verlieten dc Japansche gedelegeer den in langerijen de vergaderzaal. Matsoeoka en de overige leden der Japan sche delegatie zullen Genève vanavond ver laten. Matsoeoka zal zich naar Parijs, Den Haag Londen begeven en vervolgons over Washington naar Tokio terugkeeren. Volgens Reuter verlaat slechts een deel der Japansche delegatie heden Genève, maar in ieder geval de leider Matsoeoka. Nog steeds staat niet vast, of de Japanners nog aan de ontwapeningsconferentie zullen blij ven deelnemen. Zondag of Maandag zal te Tokio waar schijnlijk d. beslissing vallen dat Japan als lid van den Volkenbond ontslag neemt, nu deze zich tegen Japan heeft verklaard. De mogelijkheid dat Japan na zijn uittre ding, dat trouwens over twee jaren pas defi nilief kan zijn, blijft deelnemen aan sommi ge Volkenbondsbesprekingen enaan de Ontwapeningsconferentie blijft bestóan. Raadgevende commissie benoemd Des middags is de Volkenbondsvergade ring nogmaals bijeen gekomen om tot be noeming van een „raadgevende commissie" over te gaan, die in de Dlaats zal treden van de Commissie van Negentien, wier taak nu is afgeloopen. De Volkenbond moet zich nl. met het Chin esch-Japansche geschil blijven bemoeien op grond van art 3 van het Ver drag Geïsoleerd optreden moet worden voor komen, gelijk een aangenomen resolutie zegt, zoo mogelijk moet in samenwerking met Rusland en de Ver. Staten gehandeld worden. Le raadgevende commissie zal be staan uit de leden der Commissie van Ne gentien, plus Nedirland en Canada. Zij zal Amerika en Rusland tot samenwerking uitnoodigen. Besloten is voorts, dat de buitengewone Vol kenbondsvergadering in zitting zal blijven. Hijmans zal haar na raadpleging met de raadgevende commissie kunnen bijeenroe pen wanneer hij dit noodig acht De vergadering ging niet in op een verzoek van de Chineesche gedelegeerde Wellington Koo om zoo spoedig mogelijk een gemeen schappelijke actie te beginnen ter handha ving van den vrede in Jehol. Men wilde de moeilijke sanctiekwestie tegen Japan nog niet onder de oogen zien. Siglmnra De Japansche onder-secretarls-gene- raai van den Volkenbond Sugimura, wiens ambtsperiode met April van dit jaar ten einde zal zijn en wiens heengaan reeds lan gen tijd vast stond, heeft na de gistermiddag genomen beslissingen der Volkenbondsverga dering aan Sir Eric Drummond verzocht hem reeds aan het einde van deze maand uit zijn ambt te willen ontheffen. DE STRIJD IN JEHOL DE HIRTENBERG-AFFAIRE De soc.dem. afgevaardigde Dr. Dcutsch eischte in de Oosten rij ksche Nationale Verga dering strafrechtelijk onderzoek tegen den ontslagen spoorweg directeur Schfehlner en tegen den leider der Heimwehr, vorst Stah- remberg REGEERINGSCRISIS IN NOORWEGEN Het Nooreche Storting heeft in zijn zifting van gisteravond met 80 tegen 17 stemmen de reeolutie der radicalen, welke Donderdag door eten minister-president was afgewezen, aangenomen. De mi niet ér-president verklaarde, dat de regeering haar ontslag aan den koning zai aanbieden. BINNENLAND. Prins Hendrik was wegens lichte onge steldheid verhinderd hedenmi(?#<g de re ceptie bij te wonen ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de afdeeling Gouda van het Ned. Roode Kruis. DE RAAD VAN INDIE De heer C. v. d. B u s s c h e is benoemd tot lid van den Raad van Indië. llij is momen teel Nod. Ind. hoofdambtenaar op non-acti viteiit en was voorheen directeur van Fi nanciën. Naar wordt vernomen, ligt het niet in do bedoeling, dat de heer Van den Bussche na het vertrek van den heer Bol-denhauecn, air- vice-president van den Raad van Ned. India zal optreden. Wol zal de heer Van den Bussche, naar de Indische bladen melden, de leiding krijgen van de tweede bcgrootings commissie, wier advieö over de bij de be grooting voor 1934 door te voeren bezuini gingen in Januari van dit jaar aan den Volksraad is overgelegd. Volgens de Indi sche bladen zou het in de bedoeling liggen, na zijn benoeming aan deze commissie op hef gebied der bezuiniging grootere bevoegd beden toe te kennen. De Mandsjoerijsche en Japansche troepen, onder leiding van Tsjang Hai-peng. zijn DE STAND DER WERKLOOSHEID OP 28 JAN. PL.M. 400.000 WERKLOOZEN. Het departement van binnenlandsche za ken heeft van olie gemeenten verzocht in de eerste week van Februari op te geven, hoeveel geheel- en gedeeltelijk werkloozen op 28 Januari j.l. als werkzoekenden bij de plaatselijke oi^ranen der arbeidsbemiddeling (inclusief het aantal tewerkgestelden hij de werkverschaffingen) waren ingeschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht welken weg zij trachten te komen bij de centrale passen in de genoemde provincie, welke de Cbineezen tot eiken prijs in bezit moeten houden. Volgens een bericht uit Chineesche bron is de Japansche frontaanval tegen Tsao- jang mislukt en maken zij nu een flankbe weging in Zuidelijke richting. Er heerscht in Jehol bittere koude. Volgens mededeeling uit Chineesche bron zijn bij de Japansche luchtaanvallen tal van burgers gedood. De gevechten duren voort Te T8jintsjow hebben de Japanners, na een hevig gevecht, het station bezet De Chi neesche troepen staan echter nog in de stad. De Chineesche publieke trtfeening is meer dan ooit fel verbitterd tegen Japan, niette min houdt de bevolking zich rustig en stelt zij vertrouwen ln de kracht der Chineesche troepen. Dat het nationale gevoel onder de Chinee- zen echter ontwaakt is, blijkt uit de ruime steunverleening voor de treepen in Jehol Er worden geldinzamelingen gehouden, ve len staan zelfs een deel van hun loon af, en de meisjes beijveren zich in het breien van wollen truien voor de Ohineesche frontsol daten. Vele vrouwen geven zich op als ver pleegsters. (Wij verwijzen naar 't kaartje op pag. 5), DUITSCHLAND ONDER NATIONALE LEIDING Vice-kanselier Von Papen, de gewezen Centrum-man, heeft voor het strijdfront zwart-wit-rood te Dortmund een groote ver kiezingsrede gehouden. Hij zeide zich tot taak te stellen binnen het vereenigd natio naal front het christelijk-conservatief ge deelte daarvan naar beste krachten te steu nen. Waarom, vroeg hij, bestrijdt het Cen trum mi] met de giftige wapens van den laster? Waarom wil men het geloof ingang doen vinden, dat de Kerk in gevaar is? Wie weet, hoe sterk zich het gif van het Marxis me tengevolge van de samenwerking van tientallen jaren tusschen het Centrum en de sociaal-democraten, heeft ingevreten in het volk, in de scholen, de universiteit, de theaters, de kunst en de pers heeft den Levetzows plannen De Berlijnsche politiepresident Levetzow heeft tegenover de pers bekend gemaakt dat hij rust, orde, tucht en zedelijkheid wil handhaven en in het bijzonder het cultuur bolsjewisme bestrijden waarbij hij aan de uitwassen van theaters, cabarets, prostitutie enz. dacht. De beroepsmisdadigers wil hij onschade lijk maken en vernietigen. Karl Liebknechthaus gesloten Het communistische hoofdkwartier te Ber lijn, het Karl Liebkncchthaus, is door de politie gesloten. Er waren pamfletten ln be slag genomen die aansporen tot hoogverraad en geweld. De 8JL en S-S. als hulppolitie Rijkscommissaris Görlng omschrijft de taak der hulppolitie van Pruisen in een ver ordening. Die taak zal zijn: 1. Het verlichten van de taak der gewone politie; bij 't beschermen van vergaderingen en optochten, bij de beveiliging van lokali teiten, bij het afzetten van straten en het ver leenen van steun aan de gendarmerie. 2. Ingeval van onlusten zal de hulppolitie steun verleenen aan de gewone politie en de bewaking overnemen van openbare eigen dommen, of gebouwen, inrichtingen en com plexen van algemeen belang. Tot beambte der hulppolitie zullen slechts eerlijke, stemgerechtigde, nationaal voelen de Duitschers mogen waren benoemd. Zij zullen hun eigen klecding dragen, welke ook dc uniform van vereenigingen kan zijn en welke voorzien wordt van een witten, offi cieel gestempelden band, waarop te lezen staat: „hulppolitie". Zij staan onder leiding van politieofficieren en hebben gedurende den duur van hun dienst de bevoegdheden en plichten van gewone beambten van po litie en gendarmerie. De aanstelling van een beambte der hulp politie behoeft, behalve te Berlijn, waar de minister van binnenlandsche zaken te be slissen heeft, de bekrachtiging van den re- geeringspresident» PERU—COLUMBIA Drie Colnmbiaansche kanonneerbooten tot zinken gebracht Naar uit Manaoe wordt gemeld, hoeft een Peruaansch vliegtuig drie Colurnbiaan&che kanonneerbooten tot zinken gebracht. Een Peruaansche eekadrille vliegtuigen raakte hierop ln geveoht met een twaalftal Colum- biaanaohe vliegers. De Peruanen zijn zonder ongevallen naar hun basis teruggekeerd. JAPAN EN DE ONTWAPENING LONDEN, 25 Febr. Volgens een bericht ven de Exohange Telegraph Cy uit Tokio hebben de Je.pansoho ministers van buiten- landsche zaken, van oorlog en marine, na gemeenschappelijk overleg beslotei., dat Japan ook na zijn terugtrekking uit den Volkenbond zai blijven deelnemen aan de Ontwapeningsconferentie. CERMAKS TOESTAND KRITIEK De toestand van de burgemeester van Chicago Cermak, diie bij de aanslag op Roo sevelt is getroffen, is kritiek. De dokters hebben zoo goed als alle hoop opgegeven. ten met 7.754412 inwoners. In die gemeenten stonden op 28 Jar. j.l. ingeschreven 397 427 geheel werkloozen en 24.174 gedeeltelijk werkloozen. Van 41 gemeenten met 165.976 inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 31 Dec j.l stonden van 1056 gemeen ten met 7 866.432 inwoners ingeschreven 367.090 geheel- en 21.843 gedeeltelijk werk loozen. Van de bij de organen der arbeidsbemjd deling ingeschreven geheel- en gedeeltelijk werkloozen (resp. 397 427 en 24.174) waren bij werkverschaffingen geplaatst 45.441 ar beiders en werden ingevolge een steunrego ling gesteund 138.246 personen. Wat aan steun wordt betaald Volgens de voorlooplge cijfers werd in het afgeloopen jaar aan werkloozenzorg be taald 132 millioen gulden. Hieronder is begrepen f 28 666 000 aan uit- keeringen door werkloozenkassen. Aangezien over het vorige jaar nog zeer veel verrekeningen moeten plaats vinden tusschen Rijk en gemeenten, is het nog niet mogelijk afzonderlijk op te geven hoeveel ton behoeve van werkverschaffingen en steunverleening is uitgegeven door het Rijk en door de gemeenten. Volgens een zeer globale becijfering ga ven in 1932 Rijk en gemeenten voor steun verleening 76 millioen gulden en voorwerk verschaffingen 28 millioen gulden uit. In 1931 hohhen de uitgaven voor werkloo zenzorg f 68 863 313 bedragen, hieronder be grepen f 24.648 031 aan uitkeeringen door werkloozenkassen. STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ De Staatkundig Gereformeerde Partij heeft o. 1. v. D s. G. H. K e r s t e n te Utrecht haar algemeene jaarvergadering gehouden In zijn openingswoord zeide de partijvoor zitter om. dat men God verlatende, zich tot. Rome heeft gekeerd. Do vruchten bleven niet uit. Geen land ter wereld, waar het door Protestanten ver heerlijkte Rome zooveel voorrechten geniet als ten onzent Reeds zijn de vreeselijke symptomen zichtbaar. Spr. noemde in dit verband de muiterij op de Zeven Provinciën. Hij betoogde verder, dat onre buitenland sche'politiek beheerscht wordt door huma nisme. dat, aldus Spr., Gods Woord verloo chent en gedekt wordt door bedriegelijkp leuzen, en dat' dit niet minder geldt de binnenlandsche staatkunde. Spr beweerde, dat het volk zich kromt onder zijn lasten, terwijl duizenden ambte naren in weelde leven. De rechtsdhe regeering, aldus ging spr. voort, stijft Rome. Dat doet de Onderwijs wet, die millioenon in de kloosters brengt. Dat deed de Winkelsluitingswet Niet an ders stond het met de wet tegen Godslaste ring. Slechts één weg voert naar Neerland® behoud. Het is de onvoorwaardelijke terug keer tot Gods Woord Het is de weg, door de Hervormers betreden, ook op Staatkun dig erf. Spr wees er ten slotte op, dat een ver meerdering van 30.000 stemmen noodig is, wil de S. G. P. haar verkregen invloed be houden. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij. dat het aantal kiesvereenl- glngen, evenals het ledental, aanzienlijk steeg. Aan het einde der vergadering bracht Ds Zandt den voorzitter dank voor zijn leiding cn zijn openingsrede, waarna Ds H. Leenmans, Ned. Herv. predikant te Delft, een slotwoord sprak. RESERVES WERKLOOZEN KASSEN VERMOGENS EN INKOMSTEN BIJ DE ARBEIDSBEURZEN STONDEN OP 11 FEBRUARI 1933 INGESCHREVEN 302.050 WERKZOEKENDE MANNEN De directeur van den Rijksdienst van de Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbenid- deling deelt mede, dat de werkloosheiJ on der de leden van de gesubsidieerde werk- loozenkasscn in de week van 6 tot en met 11 Februari j.l. bedroeg 36 pcL In verge ij king met de vorige opgave, welke betrek king had op de week van 23 lot en met 23 Jan. 1933, toen de werkloosheid een ho-gte- punt van 40 pet. had bereikt, is zij dus met 4 pcL gedaald Hierbij moet in aanmerk ;ng worden genomen, dat de genoemde week in een vorstperiode viel, waarvan vooral de bouwvakken en de land- en tuinbouw den invloed ondergingen. De werkloozenkassen worden gevormd door de bijdragen der leden, het overheids subsidie (waarvan de helft door het Rijk en do helft door de gemeenten wordt gedra gen) en rente, die van de aanwezige reser ves wordt gekweekt In 1931 werd in totaal door de kassen ontvangen uit bijdragen der leden f5.800 000 en aan subsidie f 16.000.000; in 1932 waien de bijdragen der leden f 7.400 000 en het sah- sidie f17.400 000. In die jaren >yaren de uit de kassen verstrekte uitkeeringen in toiaal resp. f24.600.000 en f28.700 000. Het vermo gen der werkloozenkassen steeg ten gevolge van reserveering tot 't einde van 't jaar '29 tot een gezamenlijk bedrag ^van fll.200.00U In 1930 waren de gezamenlijke inkomsten der kassen niet steeds meer voldoende om de uitkeeringen te bestrijden en moesten reeds eenigermate reserves worden aange sproken, waardoor 't gezamenlijk vermogen der kassen daalde tot f 10.800.000 op liet einde van dat jaar. In de jaren 1031 en 1932 moest in triaal f2.600 000 en f3.900 000 uit de reserves wor den geput, waardoor het gezamenlijk ver mogen der werkloozenkassen daalde lot f8.200.000 op het einde van 1931 en lot f 4.300.000 op het einde van 1932. Hierbij valt op te merken, dat deze reserves uit sluitend in het bezit zijn van werkloozen kassen, die nog het hoofd kufjnen bieden aan de eischen, die die werkloosheid stelt. De kassen, die het meest lijden onder de gevolgen der crisis, en die in aanmerking komen voor subsidie van meer dan 100 pet der bijdragen, bezitten geen reserves meer. Bij 220 organen der openbare arbeidsbe middeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners, waren op 11 Februari j.l. inge schreven 302050 werkzoekende mannen, zijnde ruim 7000 minder dan op 28 Jan. '33 DE KAMERVERKIEZINGEN De uitslag van de stemming over de eer ste 16 plaatsen der lijsten, waaraan door 612 kiesvereenivngen met in totaal 1267 geldi ge stemmen werd deelgenomen ,is als volgt: 1 H. Colijn; 2 J. A. de Wilde; 3 C. van den Hucvel; 4 L F, Duymaer van Twist; 5 J. Schouten; 6. C Smeenk; 7 H. Visscher; 8 H. Ameiink; 9 J. J. G van Dijk; 10 A. Zijl stra; 11 G S. van Dobben de Bruyn; 12 J. Terpstra; 13 G van der Zaal; 14 P. Wi»- linga; 15 A. A. L. Rutgers; 16 T. A. van Dijken. De Chr. Dem. Unie verzocht om haar candidatenlijst nis volgt te publiceeren: 1 H. van Houten, Groningen; 2 Fedde Schurer, Amsterdam; 3 R. v. d. Brug, Gou da, 4 A. P. Jungcurt, Den Haag; 5 Matthijs de Visser; Amsterdam; 6 J. J. Geitz, Den Haag; 7. J. Gorselink, Almelo; 8. H. Steke- tee, Den Haag; 9 P. L. Gerritse, Amsterdam: 10 Drs. J. van Sijk, Amsterdam; 11 I. P. du Bois, Amsterdam; 12, K Tammmga, Huizum; 13. J. G v. Goudoever, De Bilt, 14 J. Westera, Nijverdal; 15. G Scholten, Brunssum. CANDIDATENLIJST STAATKUNDIG-GEREFORM. PARTIJ De candidatenlijst der Ctaatk. Geref. Partij is als volgt: 1 Ds. G. H. Kersten, Rotterdam; 2 Ds. P. Zandt. Delft; 3 ir. G N. van Dis, Rotter Jam. 4 A. Hoogendijk, Zeist; 5 Mr J Floor, Drie bergen; 6 D. Kodde, Zoutelande 7 A. J. Ker sten, Rotterdam; 8 J. H. van Hondt, Rijs- scn; 9 P. v .d. Meulen, Genemuiden: 10. G B. van Woerden, Akkrum; 11 D. van Lecu wen, Alphen a .d. Rijn; 12 B J. van Putten, Kampen; 13 A. J. de Heer, Nieuw-Beijor- land; 14 J. H. Koppelaar, Middelharnis; 15. W. v. d. Vate, Rhenen; 16. T. v. d Spek,, Moercapelle. DE NAT. SOC. BEWEGING BU DE A.S. VERKIEZINGEN In een gieter te Vlaardingen gehouden rede voor do Nat. Soc. Beweging in Neder land, heeft dc heer G v. d. Voort Z Ij p, burgemeester ren St Maartensdijk en oud-Kamerfid, gezegd, dot zij aan do komende verkiezingen niet zullen meedoen. Het volgens hem niet de taak van de N.S.B nu op te treden. Zij zullen echter hun tijd afwachten. Uit Oost-lndie EEN NrEUW BEZOLDIGINGS SCHEMA BANDOENG, 24 Febr. (Aneta). Het A.I.D meldt, dat de salariscommissie bij de r<_ ring een bozoldigingaschema Indiende voor plaatselijke krochten. Het is op verschillende departementen in studie genomen. Begin Maart zal de commissie-Van Buuren het totale schema voor de salarisherziening indienen. Weerbericht. Het dun: ptjltje gèeft den vorlgen Hoogste stand te Abisco 775.8. Laagste stand te Scilly 741,8. Stand vanmorgen halftwaalf 759.9. De laagste temperatuur was hedenmorgen 7.15 uur 3 gr. onder 0. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Matige, tijdelijk krachtige Z. tot Z.O. wind, meest half bewolkt, waanschijnlijk nog wei nig of geen sneeuw, matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 2.0 C. 26 FEBRUARI. Zonsopgang 6.56 uur. Zonsondergang 5.31 uur. 27 FEBRUARI. Zonsopgang 6.54 uur. Zonsondergang 5.33 uur. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 26 FEBRUARI. Van 's avonds 6.01 u. tot 's morgens 6.24 u. 27 FEBRUARI. Van 's avonds 6.03 u, tot 's morgens 6.21 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Walshut Basel Brtisach Heden Vorig 1.7# t.M) -0.25 -0.27 0.83 0.77 lteihnweller -O.nO -0.00 Mainz Bingen 1.47 1.51 0.13 (.22 1.30 1.39 Coblenz Keulen Rübrort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht 1.20 1.21 1.68 1.74 (170 0.72 1-38 1.46 0.07 1.18 0.16 0.04 1.22 1-34 0.81 0.93 L 6 1.9» 11.10 11019 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzfll Terst-h lllng lo.uu 22.11 Hurlin.en 10.5) 23.10 Lien Helder 20.40 lJuauideu 4.26 1&35 26 Februari 0.20 12.52 Hellevoetsla's 4.21 16.34 Wl le» stad 6.06 17.28 Brouwersh. 3-33 Zierikzee 4.03 16J0 Wemeldlngo 4.27 16.48 LLv. Holland 3.40 16.48 Vlisaingen DelfztJl 0.66 13.26 Trschell. 10.33 22.43 Harlingen 11.25 23.40 Den Helder 9.20 21.10 IJraulden 4.59 17.10 HolL 4.13 16.18 Scheven. 4.23 16.28 jrdam 6.00 18.34 2.27 14.53 3.04 15.27 3i>l 16.20 8.00 16.25 3.37 16.59 4.23 16.51 ROTTERDAM Maas Hotel UOOMI'JKS i» Het hotel voor U Open restaurant Nlenwe exploitatie Gemengd Nieuws SCHIP GEZONKEN. Te S1 i e d r e c h t is op de Merwede achter „w. werf van Waterbeek Van Dorp gezonken het motorschip „Multatuli", gTOot 81 ton, geladen met steen en van~Venlo op weg naar Rotterdam. De schipper, De Mik uit Rotter dam, diens vrouw en kinderen, konden bijtijds zich in veiligheid stellen. De schade wordt door verzekering gedekt DE DOODELIJKE DAMP. Men meldt ons uit Stellendam: Donderdagnacht bemerkte een der bewoners van een woonschuit, die alhier in de haven ligt, in verband met de waterleidingwerkzaam heden, dat er een zware kolendamp was. Een door de benauwde lucht wakker wordende spoedde zicb naar buiten, waar eerst tot hem doordrong wat er aan de hand was. De overige zes bewoners lagen reeds bewusteloos te bed. Onmiddellijk werd Dr Mulder gewaar schuwd en door de toepassing van kunstmatige ademhaling gelukte het den geneesheer de levensgeesten wederom op te wekken. Vrijdagmorgen was de toestand van de menschen vrij goed. Enkele moeten in bed blijven. AUTO-ONGELUKKEN. Te Oo8tkapelle (Z.) had de werkmaui L. F. het ongeluk met zijn rijwiel te vallen, juist toen een vrachtauto aankwam. Een aan rijding was niet te voorkomen F. is met twee gebroken beenen opgenomen en naar het Gasthuis te Middelburg overgebracht. Te Venlo kwam door de gladheid van den weg een auto, waarin vier personen zaten, in de Sloterbeek straat van den weg in een sloot terecht. Met moeite konden zij zich be vrijden. Mej. B. uit Arcen liep hierbij eemge verwondingen op De auto is totaal vernield. Te Boxtel (N-Br.) is een met een paard bespannen kolenwagen van achteren aangereden door een auto, waarin drie per sonen waren gezeten Een hunner, een Uuit- scher, wonende te Aalst bij Eindhoven, werd uit de auto geworpen en kwam, hevig bloe dend, op den weg terecht. Een andere inzit tende viel eveneens uit de auto, docb werd slechts licht gewond De bestuurder, iemand uit Eindhoven, reed met de gehavende auto door en liet de gewonden aan hun lot over. Te Best werd hij door de politie gearresteerd De Duitscher, die een schedelbreuk bleek te heb ben bekomen, werd in het ziekenhuis te Best opgenomen. De aangereden kolenwagen werd beschadigd. GEHEIME ZENDER ONTDEKT. Door den rijksradiocontro'edienst is in sa menwerking met de gemeentepolitie te Hasselt (Ov.) ten huize van v. d. W. een clandestiene zendinrichting in bet en proces-verbaal opgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2