WOENSDAG 22 FEBRUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 V\ BUITENLAND METHODEN IN DUITSCHLAND Wie de dagelijkschc berichten uit Duitscti land volgt, moet wel tot de overtiming zijn gekomen, dat zich bij onze Oosterburen een merkwaardig proces aan het voltrekken is. De vice-kanselier Von Papen, wiens wooi den in den regel originaliteit verraden wat men van zijn „baas" den grooten Hitier, niet vaak kan zeggen heeft gister in een studentenvergadering dit proces „de waar achtige revolutie van de pste eeuw" ge noemd. Inderdaad kan men wat zich thans in Duitschland afspeelt het best met den naam revolutie aanduiden. Dat komt vooral uit in de wijze waarop geregeerd wordt. Rechtszekerheid bestaat feitelijk met meer. Extreme partijen vechten om de voorrang. Nu één dier groepen, n.l. de na tionalistische, de regeermacht heeft ver overd, wordt heel het bestuur erop gericht "de andere groepen er voorgoed onder te krijgen. De ideologie van de nationalisten wordt als richtlijn boven de wet en de elementai re burgerrechten verheven. Een uitspraak van het hoogste Rijksge recht, als die betreffende de regeering van Pruisen, wordt eenvoudig opzij gezet omdat ze de regeering in het bereiken van haa»- doel zou belemmeren Vice-kanselier Von Papen spreekt met minachting over de beteekenis van hel stemrecht, maar tegelijk worden in Pruisen de gemeenteraden van hoogerhand ontbon den, zoogenaamd omdat zij niet meer met den volkswil overeenstemmen. Een Rijksdagverkiezing wordt uitgeschre ven, maar Hitier c.s. spreken tevens open lijk uit, dat wanneer zij geen meerderheid krijgen ze evenwel de macht in handen zullen houden. Bijzonder sterk is wat de Rijksminister Goering, die tevens Pruisisch minister van binnenlandsche zaken s, bestaat. Hij geeft order, dat de S.A.- en S.S.-troepen op het platteland met de handhaving van de orde in de verkiezingsvergaderingen zullen woi den belast en de politie daarbij slechts een secundaire rol behoeft te ven-uilen. Tlij geeft de politie last om zelfs den schijn van een vijandige houding tegen de S.A.- e>- S.S.-formaties onder alle omstandigheden te vermijden, maar met de grootste ge rustheid op communisten te schieten, daar de politie-beainbten ongeacht de eventuee'e gevolgen van hun schoten, door hem in bescherming zullen worden genomen. Tot welke tegen de borst stuitende exces sen deze order van hoogerhand leidt, is gis teravond te Krefeld en ook te Munster ge bleken. Hoe de burgerlijke vrijheid wordt aange tast komt ook uit in de willekeurige pers- verboden, die uit Berlijn bevolen worden, in Pruisen (tengevolge van de bijzondere ver- hoding, die de Rijksregeering in het leven heeft geroepen) ook stipt worden uitge voerd, doch in andere Duitsche staten op verzet beginnen te stuiten. Dit is 'n wel vluchtig maar toch wel spre kend beeld van het huidige Duitschland, ■waaruit het Marxisme nu dus als met de knoet zal verdreven worden. Ongetwijfeld zal het huidig tijdperk leer zaam zijn, al kan men de methoden, die worden toegepast principieel niet bewonde- DE VOLKENBOND EN HET CONFLICT PERU-COLUMBIA Op de zitting van den Volkenbondsraad ter behandeling van het conflict Peru-Columbia moest de voorzitter met de sensationeele op merking t innen, dat de vertegenwoordiger van Peru op deze buitengewoon gewichtige raadsvergadering niet verschenen was, ter wijl de zitting reeds eenmaal, gisteren na melijk, op verzoek van Peru was verdaagd. In een zeer scherpe verklaring hekelde de raadsvoorzitter dit optreden van Peru. De vertegenwoordiger van Columbia zette daarna het standpunt van zijn regeering uit een en verzocht den Raad Columbia recht te doen wedervaren. Besloten werd, een commissie van drie in te stellen waarin gekozen zijn, Ierland, Spanje en Guatamala welke zal trachten het conflict tot een oplossing te brengen. Ernstig incident te Lima Volgens een bericht uit Buenos Ayres is het Columhiaansche gezantschap te Lima door een opgewonden menigte aangevallen en in brand gestoken. De gezant en zijn ge zin slaagden er in zich in veiligfheid te bren gen. De vijandelijkheden op de Amazone Volgens een bericht uit Rio de Janeiro heeft de Braziliaansohe regeering aan de re geeringen van Columbia en Peru meege deeld, dat iedere schending van Brazili- aansch grondgebied met wapengeweld zal worden gekeerd. Indien de gevechten op de Braziliaansohe ■wateren voortduren, zal de Braziliaansche re geering de Amazonerivier afsluiten voor alle verbindingen met Columbia en Pern. Uit Bogota wordt gemeld, dat de Peruanen de Columbiaansche strijdkrachten op het eiland Savaco in de Pitamaya-rivier hebben aangevallen. De Peruanen werden echter te ruggedreven. Men verwacht dat de vijandelijkheden zich over bet geheele stroomgebied zullen uitbrei den VERTROUWEN IN DE BROCQUEVILLE De nieuw opgetreden regeering van België onder leiding van De Brocqueville is gister namiddag voor de Kamer gekomen en heeft na eenige bespreking met 94 tegen 76 stem men een vertrouwensvotum gekregen. NAAR HERSTEL DER MONARCHIE IN BEIEREN? Het denkbeeld, om de monarchie in Beie ren te hei-stellen wint steeds meer en meer veld. Ook de Beiersche volkspartij, moet voor liet herstel van de monarchie zijn. Overigens is men van oordeel dat het hir stel der Beiersche monarchie te Berlijn op geen ernstige bezwaren zal stuiten ERNSTIG ONGELUK OP ZEE Men seint ons uit Reykjavik dat het vis- schersvaartuig „Papey" in aanvaring is ge weest met het Duitsche stoomschip „Brigitte Sturm". De visschersboot zook. Negen opva renden zijn verdronken. De Brigitte Sturm werd licht beschadigd. BURGEME >xER CERMAK Naar Reuter uit Miami meldt, is volgens het laatste bulletin, burgemeester Cermak de crisis goed doorgekomen. DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND Acht candidatenlijsten Gisternamiddag heeft de Duitsche rijks- vcrkiezings-commissie vastgesteld, welke lijsten overeenkomstig de bepalingen van de rijksiegeering als candidatenlijst voor de rijksdagverkiezingen op 5 Maart a.s. kunnen worden toegelaten. Van de negen ingediende lijsten zijn er acht toegelaten: 1. N.S.D.A.P. 2. S.D.A.P. 3. Communistische Partij 4. Duitsche Centrum-Partij 5. Strijdfront zwart-wit-rood 6. Beijersche volkspartij 7 Duitsche volkspartij Christelijk sociale volksdienst Duitsche Boerenpartij Dui tsch-Hanno vc rpartij 11. Württembergsche boeren- en wijnbou wers partij (landbouw). De tusschen nummers 8 tot 10 vallen uit, omdat zij bestemd waren voor tot nog toe in den rijksdag zitting hebbende partijen, welke geen eigen lijsten hebben ingediend. Toen te Krefeld in een verkiezingsvergade ring van het Centrum de bekende oud-mi nister Stegerwald critiek uitoefende op het manifest der rijksregeering klonken er van de tribune interrupties, welke dra aangroei den tot een geweldig tumult. Toen de zaalwacht de ordeverstoorders van de tribune wilde verwijderen, kwam het tot botsingen, die tenslotte naar de zaal over sloegen. Ook de Centrumsredenaar Stegerwald werd aangevallen en door zijn tegenstander neer geslagen, waarop de politie de vergadering ontbond. De politieke tegenstanders, waarvan in dit bericht sprake is, moeten nationaal- socialisten zijn. Ook eenige aanwezige geestelijken, die de aanvallers wilden kalmeeren, werden aan gevallen. Nader wordt gemeld: De Centrumpartij te Krefeld heeft zich over de opzettelijke ver storing der vergadering door nazi's, die zich deels met valsche kaarten toegang had den verschaft, beklaagd. Reeds bij den aanvang der vergadering zegt het telegram aan Goering werd een rookbom naar den spreker gegooid. Hierop deden de op de galerij aanwezige nationaal- socialisten zich uoor het uittrekken van hun jassen kennen als S.A.-mannen. De met de politie overeengekomen zuivering van de galerij geschiedde slechts langzaam. Hierbij verzetten de zich op hun uniform beroepen de ordeverstoorders met geweld tegen de goedmoedig optredende agenten. Daarbij konden zij, zonder door de politie tegenge houden te worden een groot aantal stoelen slingeren naar de deelnemers aan de ver gadering. De politie zag hierbij toe, zonder de aangevallenen te besehermen. Een afdee- ling, waaronder een man met een revolver in de hand, bestormde de tnbune en sloeg Stegerwald met kolfslagen tegen den grond. De politie keek werkeloos toe. Wij protes teeren tegen deze onder de oogen van de politie voorgevallen gebeurtenissen, welke noch in den tijd der radenheerschappij, noch in den tijd van het separatistische ge spuis, dat onder bescherming der Belgische bajonetten tegen ons optrad, in Krefeld zijn voorgekomen. Mijnheer de rijkscommissaris, mag uw verordening van 17 Februari 1933 zoo verkeerd begrepen of uitgelegd worden? Ook te Munster is een Centrum-vergade ring door nationaal socialisten verstoord. In alle hoeken der zaal ontstonden vechtpar tijen. De politie, die er zich eerst toe be paalde eenige raddraaiers te verwijderen, •heeft ten slotte de galerij ontruimd. Eerst na anderhalf uur kon de vergadering, waar in Dr. Wirth sprak, beginnen. De schietpartij te Kaiserslautern Omtrent de bloedige gebeurtenissen te Kaiserslautern deelt het politierapport mede, dat van de dertien gewonden elf leden zijn van de Pfalz-wacht. Drie hunner zijn door kogels getroffen. Twee moesten direct geope reerd worden. De overige twee gewonden zijn S. A. mannen. Zooals gemeld zijn twee S. A. mannen gearresteerd wwegens het dra gen van venboden wapenen. Verboden bladen De Badensche regeering heeft geweigerd, het verbod van het bestuur-orgaan de „Ba- dische Beobachter" af te kondigen en heeft een beroep gedaan op de beslissing van de desbetreffende instantie van het rijksgerechts hof te Leipzig. De meeste communistische bladen in het Rijnland zijn verbóden wegens de critiek welke op het kabinet Hitier werd uitgeoe fend. Vice-kanselier Von Papen heeft gister avond voor een vergadering van „nationale" studenten te Berlijn gezegd, dat de waar achtige revolutie van de 20ste eeuw is „de heroïsche en godverbonden vergevensgezind heid tegen onlevendige knechting, tegen on derdrukking, tegen mechaniseering en tegen collectivisecring. Daarom moet het Marxis me verdwijnen. Het is onmogelijk om ongestraft de leven de krachten van een cultuurvolk te onder drukken en alle leven te oollectiviseeren. Dat is de schuld van een historisch mate rialisme van een Karl Marx, die de algemee- ne proletariseering van het Duitsche volk tot sociaal systeem en tot politiek middel heeft verheven. Maar wanneer wij dezen strijd moeten aangaan, mogen wij nimmer de eigen schuld der laatste generatie verge ten, die in de superbureaucratiseering van den staat, in de kapitalisatie van ons bezit en van ons ondernemersdom deze collectivisti- sche dwaalweg hoeft voorbereid. Daarom moet de strijd worden gevoerd voor de reorganisatie van het geheele Volk. Een geestelijke revolutie kan men niet maken. Indien men tot nu toe geloofd heeft, dat het stemblljot een spiegelbeeld is van wat een volk in zijn binnenste wil of dat een stembiljet tot uiting zou kunnen brengen, wat door God en geschiedenis tot doel wordt gesteld, dan zijn wij van meening dat het tijd is een einde te maken aan de waanidee, alsof een volk gelijk is aan de som der par tijen of alsof rijn wil en zijn doel belichaamd kon worden door een partijbureaucratie. Onze strijd geldt niet de linkerzijde om dat zij links staat, maar omdat zij het Duitsche volk in een toestand wil houden, waaraan het zich heeft aangepast op het oogenblik van zijn nederlaag en zijn ineen storting. Waarom begrijpt links niet dal er nog een andere soort democratie bestaat, dan die in Weimai tot staatsgedachte is gemaakt De nationale regeering heeft de macht op zich genomen. Wij we'en dat de macht hou den moeilijker is dan de macht veroveren. De energie berust thans en in de toekomst bij de rechterzijde, niet alleen wat de poli tieke macht betreft, maar ook geestelijk. JAPAN VOOR DE ASSEMBLEE BESLISSENDE STEMMING UITGESTELD TOT VRIJDAG Het standpunt van Japan Men meldt ons uit Genève: Ter gelegenheid van de opening der bui tengewone Assemblee van den Volkenbond voor de behandeling van het conflict in het Verre Oosten, was gistermiddag in het ge bouw van den Volkenbond eon opgewon den stemming merkbaar De zittingszaal was overvol met de leden der delegaties, Volkenhondsamibtenaren en deskundigen. De Japansche delegatie, onder leiding van Matsoeoka, was au grand complet. In den tegenover liggenden hoek van de zaal had de veel kleinere Chineesohe dele gatie nlaats genomen, onder leiding van gp zant Dr. Yen. De president der Assemblee, de Belgische minist(\r van Buitenlandsche Z?'ken. Hv- mans. operut de debatten en leest zijn op schrift staand rapport aan de vergadering Hymans schildert in groote lijnen de po gingen het geschil bij te leggen, welke sinds 21 Fehruari 1931 zijn gevoerd en legi er daarbij den nadruk op dat de voorstellen der Janarghe delpgatie niet alleen voor China, maar ook voor den Volkenbond vol komen onaanvaardbaar zijn. Hij stelt dan nadrukkelijk vast. dat de nomn^n de commissie van 19. om tot pen vergeliik te komen tussdhen Japan en Chi na. helaas als mislukt moeten worden be schouwd. Als belangrijkste kwestie beschouwt Hv- mans de bonding tegenover den nipuwen staat Mandsioerije welks erkenning door Japan wordt geëischt. terwijl de commissie ven 19 beeft voorgesteld een autonomen staat onder de souvereiniteit van China Sindsdien zon precies 17 manndPn ver streken. Jnnan beeft zijn toezegging de froe pen aan den Zuid-Mandsioeriischen spoor weg terug te trekken niet gestand gedaan De drie groote Oostelijke pjovinries van China zijn thans door Japan bezet De Unip van dpn Grooten Muur is overschreden. Siarnghai'kwan is bezet, nieuwe operaties hebben in .Tehol plaats Hvmans besluit met het verzoek het rap port der commissie te hestudeeren. waarna de bijeenkomst wordt verdaagd tot Vrijdag Dan zullen de debatten aanvangen. De Commissie van Negentien is na de bij eenkomst der Assemblee nog even In ge helme zetting bijeen geweest. Overeengeko men is. dat de afzonderliike staten zoo mo gelijk in de op Vrijdag bepaalde zitting der Tuitengpwnne Ascemblée niet 't woord zul le-n nemen. d°t door verdere verklaringen der mogendheden de zin van het rannort der commissie slerh's kan worden vertroe held. Om evenwel de eensgezindheid der commissie te bewijzen wordt het doelmatig geacihl. dat bij de algemeene beschouwin gen slechts de vertegenwoordigers der be trokken mogendheden het woord zullen erkri'een. Het ligt in het voornemen dat de buitengewone Assemblée Vriidag zal worden bes'oten met de goedkeuring van bet ranpoti der Commissie v«.n Negentien, tenzii een hesnrék.ing zal worden aangevan gen betreffende de gebeurtenissen te Jehol. hetgeen zal afb^nn-en der ge/beurtenissen op de eerstkomende dagen. Japan heeft eenige uren voor de zitting der Assemblée nogeens in een nota aan het Volkenibonds^cretariaet uiteengezet waar om ihet met Mandfejoekwo jn Jehol tegen de daar verzamelde 478 000 man Cbineesrhe troenen meent te mopten ontreden. De Mands'oerüsche en Ja.pnnsehe trnenen "idus de nota zullen niet ten Zuiden van dpn Grooten Muur in do richting van Pe- Mne en Tientsin oprukken, tenzij de C.hi- "osrhe troenen beweringen daartoe zouden 'wingen. De huidige mil'tnire onersties moeien niet beschouwd worden als een op marsob in China, doch als een verdediging van Mandsjoekwo. Nieuwe Jauansche rot" De Japansche regeering heeft den presi dent der Buitengewone Assemblée en de groote mogendheden direct na de zitting van de Assemblée een nota overhandigd, waarin Japan het rapport der Commissie van Negentien verwerpt De nota vat in de volgende 10 punten het principieele Japan- sche standpunt samen, zooals dit in de groote verklaring van Vrijdag a.s. zal tot uiting komen: 1. D« Japansche regeerlng betreurt het rap port der commissie van 19 niet te kunnen aan- 2. Het Japansch-Chlneesche geschil berust in de eerste plaats op liet mankeeren van een sterke centrale regeerlng In China. De Volken bond Is overgegaan tot de x-eroordeellng vtfn Japan zonder den toestand volledig te kennen: 3. De gebeurtenissen sinds het eerste Inci dent hebben den leiders van het Mandsjoerti- sche Volk gelegenheid gegeven hun land onaf hankelijk te verklaren: en belangen, de handhaving der orde en de be. scherming van het land tegen een aanval var 6. De MandsjoerUsche Staat heeft sinds ztlr Wta ~g se el van Mand- plicht dit te gen lederen aanval te beschermen: 7. Het rapport der commissie van 19 bevat het geschil. De souvereiniteit In Mandsjoekwo berust uitsluitend btJ het MandsJoertJsche Volk. Het voorstel een gendarmerie te organlseeren is absurd. Het terugtrekken van Japansche troepen zou anarchie en volkomen wanorde in Mandsjoerbe beteekenen. Is de Volkenbond be reid de verantwoordelijkheid te dragen voor zoo'n toestand? Het betrekken van Sovjet-Rus land en de Vereen. Staten b(J de onderhande lingen der commissie Is een machtsovertreding van den Volkenbond; 8. Het rapport der commissie van 19 moedigt 'sonderhandellngen te weigeren rekker met Japan. 9, De verantwoordelijkheid voor den vrede ln het Verre Oosten draagt Japan en geen 10. Japan maakt den Volkenbond er opmerk zaam op. dat de toestand buitengewoon ernstig Is en verzoekt de Assemblée haar definitieve beslissing rjjp te willen overwegen. ONTPLOFFINGSRAMP TE SHANGHAI MINSTENS 150 DOODEN Te Shanghai hebben ontploffingen plaats gehad in de vulcaniseer-installaties van een rubberfabriek, die hoogst ernstige gevolgen hadden. Ten gevolge van de eerste explosie is een twee verdiepingen hoog gebouw verwoest. Alle personen, d>e in het gebouw werkzaam waren, werden of gedood of zeer ernstig ge wond. Machinedeelen en steenen en stuk ken ijzer vlogen door de lucht. Even later is een hevige brand uitgebroken, terwijl slechts luttele seconden daarna een tweede ontplof fing plaats had. Het dak en de muren van een machinekamer zijn daarbij vernield. 160 vrouwen stortten in de vlammenzee, welke op een lager gelegen etage woedde. Het ge heele brandweercorps van Shanghai werd gemobiliseerd, ten einde een uitbreiding van den brand op de belendende gebouwen te voorkomen. Nader wordt gemeld, dat 150 dooden te be treuren zijn: 200 arbeiders zijn ten deele ernstig ten deele minder ernstig gewond. Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Rijsoord, H. W. Lovink te Gramsbergen. Te Groot-Ammers, A. G. Oosterhuis te Eemnes-Buiten. Te Dintel- oord, J. D. Kleijne te Willige-Langerak. Te Gasselte, cand. J. Oosterhuis te Marum. Te Dricsum, J. A. van Nie te Hoogeveen. Bedankt: Voor Amsterdam (vac.-Prof. Dr. A. H. de Hartog), P. G. de Vey Mestdacn te Rotterdam. Voor 's Heer Arendskerke, C. D. Buenk te Angerlo (G.). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: D s. M .J. A. Bouwers te Wagenborgen hoopt Zondag 19 Maart a.s. van de Ned. Her vormde Gemeente aldaar afscheid te nemen en Zondag 26 Maart d.a.v. zijn intrede te doen te Dantumawoude, na bevestigd te zijn door Ds. J. van der Heide, van Hindeloopen. D s. B. R o o r d a, wien emeritaat is verleend, hoopt Zondag 30 April a.s. afscheid te nemen a's predikant der Geref. Kerk te Ty n je. Hij hoopt zich metterwoon te Doorn (U.) te vestigen. JUBILEA. Ds. N. Postema, predikant der Geref. Kerk te Veendam, hoopt Woensdag 8 Maart a.s. zijn zilveren ambtsfeest te vieren. Geboortig van Domburg, 6 Oct. 1882, stu deerde hy te Kampen aan het Geref. Gym nasium en de Theol. School en deed 8 Maart intrede a's predikant der Geref. Kerk te Kapelle-Biezelinge. In 1912 vertrok hij naar Reilen, en sinds 1920 staat hij te Veendam. In onderscheiden vereenigingen bekleedt hij een bestuursfunctie. EMERITAAT. D s. U. Faber, predikant der Geref. Kerk te Ee (Fr.), werd door de Classis Kol'um emeritaat verleend. Ds. Faber is ruim 70 jaar. Hy was eerst 5 jaar te Monnikendam en daar na 34 jaar te Ee. K ER KINSTITU EERIN G. Te V i 8 v 1 i e t worden pogingen aange wend om te komen tot het institueeren van een Geref. Kerk. Verzoeken om de ambten in te stel'en zyn, naar de „N. Pr. Gron. Ct." meldt, reeds gericht tot den Kerkeraad der Geref. Kerk te Burum en tot de Classis Kollum Te Visvliet wonen ruim 60 Geref. gezinnen. KWESTIE TE ELLECOM De vergaderingen met de lidmaten van de Ned. Herv. Gemeente te Ellecom, voor zoover wonende te Middachtersteeg en Ha- vikrwaard, door den heer L. A. Ruys, rent meester van Middachten, en den heer G. van der Lei, verleden week belegd teneinde tot zelfstandig Kerkelijk leven te komen (en dus tot afscheiding van de Gemeente tP Ellecom te geraken), hebben tot resultaat gehad dat met overgroote meerderheid be sloten werd een verzoek bij de Kerkelijke Besturen in te dienen om een eigen kerkje te De Steeg met zelfstandigKerkelijk leven te mogen tot stand brengen. Gaan de Ker kelijke Besturen hierop in, dan zal Ellecom's Gemeente een groot deel van haar leden verliezen. ORDEVERSTORING IN DE KERK. Te Huizen (N.-H.) werd Zondagmiddag in de rechtzinnige Ned. Herv. Gemeente een vacaturebeurt vervuld door den modernen Ds. J. C. P. Poldervaart, van Naarden (N.-H.), ,die van deze beurt geen afstand had willen doen. Opgeschoten jongens en meisjes heoben tijdens den dienst zooveel kabaal gemaakt, dat de predikant hun een afstraffing moe6t geven. Ten slotte is met 50 60 rustige kerkgangers de dienst ten einde gebracht. Ds. Poldervaart heeft bij den Kerkeraad een protest ingezonden en zal de zaak in den Ring collegiaal aan hangig maken. De Burgemeester heeft, ter voorkoming van herhaling, bjj een vo'gend optreden van Ds. Poldervaart politietoezicht toegezegd. BIDSTOND. Te Helder wordt morgenvond, Donder dag, vanwege de Geref. Kerken een bidstond gehouden in verband met de buitengewoon ernstige tijdsomstandigheden. Ds. Joh. Meyuen en Ds. Fr. Tollenaar zullen voorgaan. KERKGEBOUWEN. Te Pijnacker zal de verbouwde kerk der Te Naaldwijk is door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente aanbesteed het res- taureeren van het kerkgebouw aldaar. De tota'e restauratiekosten werden besomd op f 240.000, in welke kosten rijk, provincie en gemeente mede z.u'ilen bijdragen. Ingeschreven werd als volgt: Fa. H. F. Boersma, Den Haag 9 I. Woudenberg, Utrecht 8.4 fa. H. Boel, Voorburg 5.5 M. J. Vroeg, Naaldwijk 5.24 A. Paardenkooper, Den Haag 4.6 Gebr. Naele, Geertruidenberg 4.5 fa. J. Naaktgeboren Zn., De'ft 4.45 fa. de Boer Prett, Landsmeer 4.2 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund, behouden® Minister van Onderwijs. Schoolnieuws. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Oogheelk. Kliniek. B. en W. van Amsterdam stel'en den Gemeenteraad v een oogheelkundige kliniek en polikliniek op het terrein van het Wilhelmina-gasthuis te doen bouwen en de aan de uitvoering dezer werkzaamheden verbonden uit"ave, ten be drage van f 485-000, te bestrijden uit het crediet van f 4.135.000, toegestaan voor de verbouwing van het Wilhelminagasthuis tot academisch ziekenhuis. HOOFDBENOEMINGEN. IJsselmonde (te openen Geref. Scheel), P. M. Sorber, ond. te Rotterdam (Oranje- Nassauschool, hoofd H. A. v. d. Hoven van Genderen), wonende te Hillegersberg. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. ACADEMISCHE EXAMENS TECHN. HOOGESCHOOL TE DELFT: Gesl..: Werktuigkunde: lngen. ex., de heeren A. J. Gldeonse te Velp (G.). T. J. W van Lam- merse te Voorburg en P. H. M. van Gerrlts te Helmond. RE1KSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Rechtswetenschap: doet. ex. de heer O. F. A. M. van Nispen tot Pannorden te Pannerden. Indisch Recht: cand. ex.. do heer Ko Swan Ik te Lelden. Wis- en Natuurkunde F.: cand. ex., de her ren B. Vis te Vlaardlngen en J. G. van Gln- kei te Den Haag; ld., hoofdv. Geologie: doet ex., de heer J. J. Dozy te Amsterdam: id. hoofdv. Plantkunde: doet ex... de heeren J. G. Wakkle te Wassenaar en W. J. Prud'hommo van Reine te Den Haag. Geneeskunde: doet. ex., de heeren D. de C'lphen en C. G. C. Schiltte (verb, bericht.) R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl Germaansche Taal (Duitsch): cand. ex., dc heer J. L. Elders te Goch. Rechtswetenschap: doet. ex., de heeren M. P. R. Meeuwissen te Eist (met lof) en Jhr. Th. W. Ferraris te Ginneken. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl Wis- en Natuurkunde (Scheikunde): doet ex.. de heer N. Bennlnga. EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG. 21 Febr. Gesl. voor 3den stuur man gr. stoom v., de heeren J. Visser. P. Stek en W. W. Plnard. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 21 Febr. Gesl. voor het voorl diploma, de heeren R. F. Hulzinga te Den Haag; J. Blok te IJmuideii en J. O. Veldhoen te Nieuwersluls. EXAMENS-LANDMACHINIST De achrlftelUke examens worden afgenomen to Amsterdam (In Maart), Groningen, Lelden en Zwolle In April). Apeldoorn. Amsterdam en Tilburg (ln Juni), NUmegen (in Augustus )en weer te Amsterdam ln September. Het monde linge deel alleen te Amsterdam. Aanmeldlngs- 62 I der Vereen, voor Radiotelegrafle te E Aangifte moet geschieden vóór 6 het secretariaat Obrechtstraat L04 Haag. Het schriftelijk gedelte wo Gemengd Nieuws. Men meldt ons uit Alphen a. d. Rijn: Hoewel de ophaalbrug bij Gouwesluis, welke vorige week Donderdag door een vrachtauto is vernield, thans nu zoover is hersteld, dat het snelverkeer langs den weg Leiden—Utrecht behoudens enikeie uren per dag, weer geregeld kon passeeren, on dervindt de scheepvaart tusschen Anis er- dam en Rotterdam door een en ander nog vrij veel stagnatie. Voor de grootere schepen is slechts drie maal daags, en wel s morgens van 7 tot 8, 's middags van 12 tot 1 endes nam. van half 5 tol half 6, gelegenheid om ue sluis le passeeren. Voor die schepen, welke voor 7, 12 en half 5 voor de sluis liggen. Gedurende bovengenoemde uren is de brug voor het verkeer over den weg ge sloten. Met de herstellinigswerkzaaroheden zullen nog wel eenige 'Jagen gemoeid zijn. FELLE BRANDEN Brand in een kerk Te Gouda ontstond door roetaanzetting in een der schoorsteenen van de Remon- str&ntsche kerk brand. Zondagmorgen noch Maandag was er van rook of brandlucht sprake doch toen Dinsdagmorgen de vrouw van den koster, de deur van de kerk opende, hing er een verstikkende rook. On middellijk heeft zij de brandweer gealar meerd. die binnen enkele minuten arriveer de en spoedig de brand, die bleek te woeden op de galerij, meester was. De brandweer moest gebruik maken van rookmaskers. Van de galerij is circa zes vierkante meter verbrand. Het gebouw heeft verder veel rood- en waterschade. Men meldt ons uit Vaassen (Gld.): Hedennacht ontdekte een nachtwaker brand in één der étalages van de manufac turenzaak van den heer Bisschop alhier. Toen de bewoners waren gewekt, bleek dat de geheele winkel en een groot gedeelte van het woonhuis reeds in lichterlaaie ston den. De brandweer kon niet dadelijk water geven, omdat er geen water in de brandput was. Eerst na eenigen tijd kon water wor den gegeven uit een op vrij grooten afstand gelegen sloot Het vuur was inmiddels reeds overgesla gen naar de sigarenwinkel van de finna Ten Hoven uit Deventer. De brandweer slaagde er in hier de brand te blusschen. Het manufacturenmagazijn en de daarbij behoorende woning brandden geheel -uit. Alles ging verloren. Ook een bedrag aan geld. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. ONDER EEN BOOM GEDOOD De arbeider P. Botteljon te Koudekerk, die bij het rooien van boomen ernstig werd ge wond, is aan de gevolgen overleden. Rechtzaken. HET STROOPERSDRAMA TE EGMOND Weerbericht. :?t den sortgei Hoogste stand te Haparanda 775.8. Laagste stand te Marseille 749.7. Stand vanmorgen halftwaalf 756.0. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Aanvankelijk zwakke uiteenloopende wind, later mataige wind uit O. richting, afwis selende bewolking, aanvankelijk kans op eenige sneeuwbuitjes, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 2.4 C. 23 FEBRUARI. Zonsopgang 7.02 uur, Zonsondergang 5.25 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: Van 's avonds 5.55 u. tot 's morgens 6.30 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorla Heden Vnr g Wtiishnt 1.88 1.88 Canp 1.69 1 67 lispel -0.10 Al6 Ems 1.9' t.?4 Uretsach 0.85 0.00 Cnhl°nz 1.8U ''.00 Ufllinwt-iler -0.00 -0.89 Trier 0.71 0.88 Kehl 1.91 1.97 Keulen 1.63 l>0 Mflxau 3.54 3.55 Rnhrort 0.42 c.55 Dledenhelm 0.85 0.91 Wesel 0.26 0.40 Mannheim 2.24 2.31 Emmerik 1.6i 1.83 Lnhr 1.62 1.67 Dusaeldorr 1. 3 1.28 Malnz 0.31 i .40 Maastricht 1.91 °.(6 dingen 1.48 1.56 Venlo .11.20 11.26 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 23 F» braarl Delfzijl 10.49 93.01 Hellevoetsl 2.19 14.31 Terschelling 7.59 20.15 Wlllemelad 3.06 15.27 IInning' d 8.55 21.15 Hrouwrsh. 1.HI 13.49 D n Helder 5 18.56 Zlerlkzet 1.68 14.8 I.1 malden. 2.21 14.42 Wemeldlnge 2.23 14.47 II.v Holland I.3K 13.60 VIlHslng. n 0.27 12.65 Scheveningen 1.43 14.00 lVrn»uzen 1.01 13.28 Rotterdam 3.27 16.01 Hansweeri 1.46 14.15 d. B. te Egmond-Binnen, die in den avond van 28 Nov 1932 in de duinen een schot had gelost op K. D., een strooper, die aan de bekomen wonden denzelfden avond over leed. De verklaringen van den broeder van D. en van v. d. B. liepen nogal wat uiteen. Dr Hulst uit Leiden, heeft bij de sectie bemerkt, dat een 6chot van acher in hét lichaam was gekomen en aan de voorzijde het lichaam had verlaten. Het schot moet op ongeveer 30 cM. afstand zijn gelost Het slaohtoffer was 25 jaar oud en ge huwd. De jachtopziener is vader van vijf kinderen. Na uitvoerig getuigenverhoor nam de offi cier van justitie requisitoir. Hij merkte op, dat v. d B. uit zelfverdediging geschoten heeft en D. verzet heeft gepleegd tegen het wettig gezag. Het beroep van noodweer kan aanvaard worden. Geëischt wordt daarom vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging. Na het pleidooi van den verdediger werd bepaald op 7 Maart a.s. DE SCHIETPARTIJ AAN DE VECHT IN DE ZOMER TAN 1930 n de zomer van 1930 maakte dr. K. te Dordrecht met enkele familieleden een va- cantietocht met een motorboot. In de buurt van Vreeland werd bij schijfschieten ge bruik gemaakt van een buks. Toen onder wijl de heer R. Schoorel uit Amsterdam in een motorboot naderde, viel hij plotseling dood neer. getroffen door een schot, dat bij bovengenoemde schietpartij was gelost. De strafrechter te Utrecht kon niet vast stellen wie het schot had gelost, zoodat geen veroordeeling kon volgen. De familie Schoorel stelde een civiele eisch tot schadeloosstelling tegen Dr. K. Deze werd op 11 Jan. j.l. voor de Dordtsche Rechtbank behandeld. Geëischt werd voor de weduwe 3000 per jaar voor haar ver der leven, 1000 per jaar voor haar zoon en eveneens 1000 per jaar voor de dochter tot hun meerderjarigheid. Heden heeft de Dordtsche Rechtbank de eisch der familie S. ontvankelijk verklaard. De verdere uitspraken tot regeling der scha devergoeding wachten op nader deskundig onderzoek. JIM, DE ZOON VAN BOBBY Door G. Th ROTMAN 21 Jim wacht niet lang; hij neemt de kuiten En is in twee, drie tellen buiten, Omdat van een der ruiten 't glas Door al 't gedraai gebroken was; Op een der vleugels Zittend, ziet Hij weldra Holland in 't verschiet! „Hoera!" zoo roept hij, blij van zinnen, „De avonturen gaan beginnen!" Tn 't uitzicht op die avonturen Krijgt Jimmy plots'Iing apenkuren; Hij springt en huppelt in het rond, Maar weldra maakt hij 't ïil te bont: Hij doei een misstap met zijn voet En schiet omlaag met grooten spoed; Gelukkig voor den stakker vloog De vliegmachine juist niet hoog. (Wordt Vrijdag vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2