DONDERDAG 16 FEBRUARI 1933 BUITENLAND Japan tegen allen Wat zich. de laatste dagen inzonderheid, in verband niet Japans optreden in Mand- sjoerijc afspeelt is wel heel geschikt om het laatste beetje vertrouwen in de macht van den Volkenbond om gewapende conflicten te voorkomen weg te vagen Japan is over twee weken een jaar in Mandsjoerije, heeft daar den schijnstaat Mandsjoekwo gesticht en zich. voor den vorm aan dien nieuwen staat zóó met ver dragen vastgekoppeld, dat het do verdere landroof, (tie het ten opzichte van China op zijn programma had stayn, met een schijn van recht kon voortzetten Hoewel van het begin dezer anti-volken rechtelijke operaties af de Volkenbond zich ernstig heeft ingespannen om Japan af te brengen van zijn opzet en om verzoening tusschen de beide rivalen van het Verre Oos ten tot stand te brengen, is hot optreden der Japansche regeering steeds brutaler gewor- den. Het laatste staaltje is. dat zij verklaard heeft, dat de Chineosche provincie Jehol bij Mandsjoerije behoort en dat de aanwe zigheid van Chineesche legers in die provin cie „dus" eon bedreiging voor den nieuwen staat vormt, om welke reden de Japansehc legers de Chineesche zullen aanvallen en trachten terug te dringen. Dit beteekent alzoo. dat een officiecle strijd tusschen Japan en China voor de deur staat Van ongeregelde Chineesc vrij willigcrstroepen, „bandieten" zooals de Ju panneezen zo gemakshalve aanduiden, is geen sprake meer. Legermacht komt thans tegenover legermacht te staan en al zou er nu nóg geen officieele oorlogsverklaring komen, de officieele ooi log zal er zijn. Uit de berichten die Genève de wereld inzendt, is het bovendien duidelijk gewor den, dat er een eind komt aan de verzoe- ningsprocedure van den Volkenbond on over enkele dagen bijna zekor een besluit zal vallen, dat Japan als overtreder van zijn Volkenbondsverbintenissen brandmerkt. Hoe de Japansche regeering op dat be sluit zal reagceren, staat nog wel niet vast. Mogelijk zuilen de regeerders te Tokio er nog wel eens over denken alvorens zij de bedreiging uitvoeren, dat Japan zich uit den Volkenbond en van de Ontwapeningsconle- rentie zal terugtrekken, maar men moot daarmee toch rekening houden. Japan zelf heeft klaarblijkelijk reeds ge rekend op deze geïsoleerde positie. Het voelt zich reeds tegenover de geheele wereld staan, maar onder den druk van zijn mili taire en imperialistische kaste heeft het die positie reeds lang aanvaard als onvermij delijk. Met het oog op zijn aangekondigd uittre den uit den Volkenbond heeft het reeds la ten publiccercn in de wereldpers, dat het er niet over denkt om als nlet-Volkenbond9Üo afstand te doen van de vroegere Duitsche eilanden in de Stille Zuidzee, welke het na den wereldoorlog als mandaatgebied heeft verkregen. Het verklaart eenvoudig, dat het die eilanden om strategische redenen niet meer kan missen. Men weet nu waarom het op die eilanden kostbare havenwerken heeft gemaakt onder 't voorwendsel, dat dit voor handelsbelangen noodzakelijk was en dus een onmisbaar onderdeel was van een goed beheer van Japan als Volkenbonds mandataris. De Vereenigde Staten hebben met het oog op de houding van Japan hun Atlantische vloot voorloopig in de Stille Zuidzee gela ten. Zij verwachten blijkbaar, dat wanneer Japan in 't geheel niet meer in zijn impe rialisme geremd kan worden door den Vol kenbond, ze die vloot wel eens spoedig noo- dig zouden kunnen hebben. Inderdaad, er is al zeer weinig te ver wachten van een staat, die zóó doelbewust en zoo opzettelijk en cynisch de Interna tionale overeenkomsten met voeten treedt. Gaat het zoo door dan zal het grootc conflict in den Stillen Oceaan, dat al sinds jaren geprofeteerd werd, er wellicht eerder zijn dan de meesten onzer vermoeden. En wij Nederlanders mogen ons wel goed inden ken welke gevaren onze Oost in zulk een conflict bedreigen. Voorloopig zullen echter de gebeurtenis sen te land in het Verre Oosten nog wel het meest onze aandacht in beslag nemen. Mits gaders de consekwenties welke men te Ge nève uit de notoire kwaadwilligheid van Japan gelieft, of beter: durft, te trekken. Dat dit laatste niet zoo eenvoudig is, moet ohs goed voor den geest staan. Ten eerste U het de vraag of de voor naamste Volkenbondsleden er zich toe zul len willen verbinden daadwerkelijk, al is het maar door een boycott tegen Japan, partij te kiezen. Maar dan is er ook nog de werkelijke si tuatie in het Oosten. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat Japan betrekkelijk sterk staat als ordeschepper in den Chinee- schen chaos. Daar komt nog bij, dat hot zich er den laatsten tijd op laat voorstaan, met zijn actie in Mandsjoerije een niet al leen Japansch maar een algemeen belang to dienen doordat het daarmee het bolsjewis me belet zich in China te nestelen en van daar uit heel het Oosten te verpesten Het valt inderdaad wei heel gemakkelijk om op hot Japansche militarisme en impo rialisme te schelden. Maar dez-e kant van het conflict in het Verre Oosten mag niet uit het oog verloren woeden. Men moet zich maar eens indenken of er een andere methode dan de Japansche had bestaan om de geestelijke Sovjet-Russische bedreigingen in het Verre Oosten te keeren. Inmiddels trekt de aandacht, dat er recht- streeksche ChineeBch-Japansche onderhande lingen zijn begonnen. ?ou in die onderhan delingen de wijsheid doorbreken, d'ie in staat is het groote conflict te voorkomen? REVOLUTIONAIRE SPOORWEGSTAKING IN ROEMENIE. Onlusten. Arrestaties. 4000 arbeiders der spoorwegen ln het district Boekarest zyn Woensdag opnieuw m staking gegaan omdat de militaire autoriteiten in den afgcloopen nacht elf arbeiders, die er van verdacht worden te behooren tot de ontbonden verklaarde communistische geheime organisaties, hebben laten arresteeren. De 6takers eischen niet alleen de invrijheid stelling der gearresteerden, doch stellen ook een aantal politieke eischen, o.m. de opheffing van den staat van beleg. EEN RADIO-REDE VAN HITLER gestoord. Hit1 er heeft gisteravond te Stuttgart in de Stadthalle een verkiezingsrede gehouden, die draadloos werd uitgezonden, maar vóór het einde werd verbroken, doordat alle leidingen waren gestoord. Over de reden daarvan kon Wolff mededeelen, dat van communistische zijde er sabotage in het spel was. De kabel was n.l. dicht by het postkantoor met een bijl stukgeslagen. MISLUKTE AANSLAG OP PRESIDENT ROOSEVELT DOOR EEN ITALIAANSCHE ANARCHIST Burgemeester Cermak zwaar gewond MIAMI, 16 Februari. Een onbekende heeft te Miami waar de nieuwgekozen presi dent der Ver. Staten, tijdens zijn vacan- tiereis in de wateren van Florida verblijf hield, zes revolverschoten op Roosevelt ge lost, toen deze vanuit zijn auto een rede hield in het aan de promenade gelegen park. Roosevelt zelf bleef ongedeerd, doch een zestal andere personen werd door de kogels getroffen, o.a. de burgemeester van Chicago, Cermak, die Roosevelt op zijn vacantietochl vergezelde en levensgevaarlijk werd ge wond, evenals de detective Brodnaux, die onmiddellijk op den dader toesprong en ROOSEVELT door een kogel ln het rechteroog werd ge troffen. Van de overige vier gewonden uit het publiek zijn twee vrouwen er eveneens ernstig aan toe. De dader werd terstond gegrepen. Hel bleek te zijn d« 33-jarige Italiaansche metse laar Guiseppe Zingara, die de politie mede deelde, dat hij reeds 10 jaar geleden een aanslag op den Koning van Italië had ge pleegd. Zijn aanslag was thans niet tegen Cermak doch tegen Roosevelt gericht. Hij schijnt uit zuiver anarchistische over tuiging te hebben gehandeld. Hij verklaarde alle ministers en hooge ambtenaren te wil len dooden. Bij een inmiddels in zijn woning ingesteld onderzoek, werd een vrouw, die daar werd aangetroffen gearresteerd. President Hoover verklaarde door den aan slag ten zeerste te zijn ontroerd en zond Roosevelt een telegram, waarin hij hem ge- )luk wenschte met zijn ontsnapping en de beste wenschen voor hem uitsprak. Roosevelt wijzigde zijn voornemen om per trein terstond uit Miami te vertrekken en bracht den nacht aan boord van zijn jacht door. MIAMI, 16 Februari. Na een Röntgen onderzoek hebben dokters In den loop van den nacht ingegrepen en Cermak, burge meester van Chicago, geopereerd. Ook Mrs. Gill van Florida, die eveneens ernstig word gewond, moest werden geopereerd. De toe stand der andere gewonde Is redelijk. De dader verklaarde bij zijn verhoor, dat hij altijd de rijken en machtigen had gehaat en hij had gehoopt, dat hij ditmaal meer ge luk zou hebben dan 10 jaar geleden, toen hij in Italië een revolver kocht om Koning Victor Emanuel te dooden. Toen was echter hetzelfde gebeurd als thans, nl. de menigte had hem gehinderd. Zingana verklaarde, dat hij Roosevelt wilde dooden omdat deze tengevolge van een maag-operatto gedoemd was altijd pijn te lijden. HET BELGISCHE KABINET AFGETREDEN De Belgische Kamer heeft gistermiddag met 82 tegen 72 stemmen en 5 onthoudin gen aangenomen een socialistische motie, waarin de beslissing van den minister van Binnenlandsche Zaken inzake het ongedaan maken van een besluit tot nietig verklaring der gemeenteraadsverkiezingen van Has- tière, door de Bestendige Deputatie van de provincie Namen, werd afgekeurd. Na deze stemming verklaarde minister president de Broqueville dat, alhoewel de ze stemming niet tegen de regeering was gericht, hij het nood-ig oordeelde het collec tief ontslag van het kabinet aan te vragen Koning Albert heeft geweigerd het ont slag van het kabinet de Broqueville te aanvaarden. In den brief, waarin hij het door de Broc- queville gevraagde ontslag weigert, ver klaart de koning, dat het land niet zou be grijpen, dat het lot van een regeering, wel ke zich tot tarik gesteld heeft den financiee- len en economischen toestand der natie te verbeteren, gebonden zou kunnen zijn aan de kwestie der geldigheid van een verkie zing ln een dorp. Onder deze omstandigheden kan de ko ning het ontslag niet aanvaarden. DE „NIMMER-GEWELD"-VERBINTENI8 Goed ontvangen te Genève In de politieke oommieBie der Ont.wa.pe nlngsconferentie ie de „nimmer-geweld"- cla ueule, door Engeland ale deel vam de toekomstige ontwapeningeoonventie voorge steld, algemeen gunstig ontvangen. Bonoour merkte niettemin op, dat deze clauaufo nooit het Fransohe veliMgheldopact zou kunnen vervangen. Prof. Rutgers zette o.a. uiteen, dat de aan neming van het Engolsohe voo ratel vooral voor de kleine staten van zeer groote ge teekenie zou zijn RECHTSTREEKSCHE ONDERHAN DELINGEN TUSSCHEN CHINA EN JAPAN Uit Sjanghai wordt gemeld: De eerste stap tot directe Chineesch-Japansche onder handelingen tot bijlcgging van het Mands- JoeriJsch conflict is ondernomen door Toean Sji Joei, een bejaard politicus, die gister morgen een onderhoud heeft gehad met Ariyoshi, den Japanschen ambassadeur, met wien hij van gedachte wisselde over de nog niet opgeloste Chineesch-Japansche proble men, met inbegrip van de kwestie van Je- >1 en die van den volkenbond. Tsjen Koeof, de leider der „blauwhemden" de fascistische organisatie welke Tsjang Kai Tsjek steunt was eveneens aanwezig Het onderhoud heeft zulk een goeden in druk gemaakt, dat de koersen der obliga ties zijn gestegen. In Volkerdxmdskringcn vormt het Dins dag door de commissie van negentien een stemmig aangenomen eindrapport over het Oost-Aziatisch conflict het onderwerp van de gesprekken van den dag. Matsoeoka naar Japan Yosoeka Matsoeoka, de leider der Jajien- sche delegatie te Genève, zal via Amerika naar Japan reizen. Paniek op de benrs te Tokio Volgens berichten uit Tokio heeft de eer ste terugslag op de gebeurtenissen van de laatste dagen zich reeds doen gevoelen. Op de beurzen te Tok'o en te Osaka kwam het tot een paniek, zoodat het vaststellen der noteeringen gestaakt werd. DE ONTVOERING VAN BOETTCHER DE LOSPRIJS VERLAAGD. NEW-YORK, 15 Febr. Uit Denver (Colo rado) wordt gemeld, dat de bekende industri eel en financier Claude K. Boettcher, wiens zoon Char'es door bandieten is ontvoerd, een brief van de ontvoerders heeft ontvangen, waarin het aanvankelyk geëischte losgeld van 60.000 dollar wordt verlaagd tot 10.000 dollar. Het onderzoek naar den ontvoerden Boettcher wordt pedaan door duizend 'eden van het Amerikaansche legioen en in 250 steden orga niseert de politie lesamen met het legioen huiszoekingen van huis tot huis. Verschillende verdachten zijn gearresteerd, doch de meesten bleken over een deugdelijk alibi te beschikken. N»der wordt gemeld: De po'jtie heeft een zekeren George Zarlingo gearresteerd, verdacht van deelneming aan de ontvoering van Boettcher. Een zekere Red Mitchell wordt ook vastgehouden. Alle twee zouden smokkelaars zijn. Verder wordt gemeld: De echtgenoote heeft op een door de politie haar getoonde foto een der personen herkend, die haar man heeft ontvoerd. DE KLEINE ENTENTE VORMT EEN BLOK De drie mi rustere van buiten la ndsche za ken van Polen, Joego-Slavié en Roemenit hebben grietermorgen hun onderhandelingen te Genéve voortgezet. De overeenkomst over de aaneensluiting der drie staten op inter nationaal gebied tot één blok, zaJ te Genève onderteekend w<xrden. Er zal een perma nente read gevormd worden, bestaende uit de drie ministens van buritenriendsche zaken De contra deerende mogcivi'hPden ver plichten zioh geen verdragen of overeen komsten van welken aard ook met een an- dere mogendheid te sluiten zonder toestem ming van dezen raad. Hierdoor wordt ook voor de verlenging ven het over drie maan den afloopende Roemeenseh-ltaliaansoae verdrag de goedkeuring van den nieuw permanenten raad der kleine entente nood zakelijk. Het pact houdt een reeks artikelen in, waarin de samenwerking tusechen de drie mogendheden na het sluiten ven de nieuwe alliantie geregeld wordt. Op economisch ge bied worden voor deze samenwerking slechts principieels richtlijnen voor gemeen schappelijk optreden der drie mogendheden aangegeven. In Italiaansche kringen heeft de nieuwe blok vorming van de Kleine Entente groot opzien gebaard, aangezien men hierin een duidelijke tegen de Italiaansche Balkan politiek gerichte oriënteering ziet. Algemeen neemt men aan, dat het nieuwe alliantie- verdrag op sterken d'iplomatiftken tegen stand zal stuiten en ver-gaande interna tionale consequenties in de richting van nauwere aaneensluiting van andore mogend heden tengevolge zal hebben. Een grootsche plechtigheid. Hongaarschen staatsman, graaf Albert Ap- ponyi, bijgezet. De bijzetting werd een groote rouwplechtisrheid, zooals Hongarije sedert de bijzetting van Lodewijk Kosuth niet meer heeft gezien. In de koepelzaal van het Parlementsgebouw, waar het stoffelijk overschot van Apponyi was opgebaard, waren beha've de leden van het diplomatieke corps en de leden der Hongaar- scne regeering en volksvertegenwoordiging o.a. aanwezig: een vertegenwoordiger van den Koning van Bulgarije en van den Bondspresi dent van Oostenrijk. Aartshertoe Otto Habsburg en ex-keizerin Zita waren vertegen woordigd door graaf Josef Carolyi, Mussolini had een krans gezonden met een doorsnede van 3 M. Ook Titulescu zond zyn tegenstander reusachtige krans van witte bloemen. Na aankomst van den Rijksregent Horthy werd de Requiemmis p-ece'ebreerd door den vorst-pnmaat Dr. Seredi, waarna Minister- President Goemboes een afscheidsrede hield. Hij schetste graaf Apponyi als de verpersoon lijking van het Hongaarsche ideaal. Het tra gische in het leven van Apponyi was, dat hij de overwinning van de door hem vertegen woordigde idee der Hongaarsche wederopstan ding niet meer heeft mogen beleven. De moreele en geeste'ijke kracht van Apponyi was een voorbeeld voor alle toekomstige generaties. Het Boedapester Philharmonisch orkest onder leiding van Dohnanyi voerde den treur- marsch uit „Götterdfimmerung" uit, waarna de rouwstoet gevormd werd, die onder gezang van het koor naar de Burg trok, waar zy in de Kroningskerk met den treurmarsch Beethoven werd ontvangen. Na de doodenmis werd de kist in het graf neereelaten, waarin sedert 900 jaar slechts koningen en leden van regeerende vorsten- families- worden bijgezet. FRANSCHE BESCHULDIGINGEN TEGEN ITALIË SCHERPE REACTIE IN ITALIË. De „Echo de Parys" publiceert een bericht voor welks juistheid het blad zegt in te staan, omtrent de levering van 32 Italiaan sche vliegtuigen aan Hongarije. In totaal zouden, volgens de „Echo de Paris", door Italië 48 vliegtuigen aan Hongarije moeten worden geleverd. Mussolini heeft in de Kabinetszitting ont kend, dat er een geheim verdrag van bond genootschap zou bestaan tusschen Italië, Duitschland en Hongarije. Dit was n.l in de Fransohe commissie voor buitenlandsche zaken beweerd. Het orgaan van Mussolini, de „Popoio d'ltalia", ook van zijn kant in een uit Ro me gedateerd hoofdartikel stelling nemend tegenover de Fransohe beweringen overeen geheim Ttaliaansch-Duitsch-Hongaarsch ver drag ziet in deze niet te kwalificeeren Fran sohe mystificatie- en leugenoampagnp een directen aanslag on den vrede. Wie zou eigenlijk na de verspreiding van dergelijke gifgassen, die bestemd zijn om de Europeesche volken in verwarring en angst te brengen, nog kunnen gelooven aan de oprechtheid van de Fransohe vredesliefde «n aan den ernst de bedoelingen, om te komen tot verbetering der Franseh-Italiaansche be trekkingen vraaart het blad De waarheid is. dat Frankrijk niet wil ontwapenen. Het zal peen enkel gewpp»- pngeven. doch. teneinde zich voor de wereld een alibi te verschaffen, gaat het zich te bulten aan fanfsterijen over geheime bond genootschappen en oorlogsgevaren aan den overkant van den Rijn en den overkant van dp Alpen. Het artifkel zegt verder letterliik: „WH kennen thans deeenen die den vre de willen en degenen, die een oorlog voor bereiden om Europa te heheerschen. De ver antwoordelijkheid staat thans vast, Geen mensrh bedreigt Frankrijk, doch het is Frankrijk, dat met zijn tot het oneindige toegpnomen bewanenlng, met zijn geest van intriges, met zijn eerzucht, met zijn wil met zijn ongphoorde oer-oude ontkenning van de behoeften van anderen volken, met zijn bondgenootsrlr'pnen en met zijn door de kanonnen-fahriknnten gefinancierde pers, Europa en de wereld bedreigt". „8 UHR ABENDBT,ATT" EN „VORW ARTS- VERBODEN. Op grond van paragraaf 9 lid I sub 5 en 7 der verorden in" van den Riikspresident tot heecherming van het Dintsehe volk van 4 Februari 1938 zyn de te Berliin verschlinende dagbladen „8 Uhr Abendblatt" en „VorwSrts" met d-irecten ingang tot en met 22 Februari verboden. Het verbod van het „8 Uhr Abendb'att" wordt gemotiveerd met het publiceeren in de editie van Dinsda" van het artikel ,,Bent u ook niet van meenin??", dat betrekking heeft op de nolitieke botsingen te Eisleben. Het verbod van de „Vorwfirts" wordt ge motiveerd met een artikel in de editie van Dinsdagochtend onder den titel: „Voor de waarheid", „De bloedige Zondag te Eisleben". Uit Oost-lndie MALARIA EXPLOSIE. BATAVIA. 16 Febr. (Aneta) In 't regent schap Batavia is een malaria-explosie uit gebroken. In de dessa Pakoehadji komen 400 gevallen voor. in de dessa Pankalan 200 gevallen In laatstgenoemde dessa heefteen lijder tijdens een koortsaanval zelfmoord gepleegd. Langs de geheele noordkust wor den gevallen van malaria gemeld, o.a. bij Tjabang Boengin, bij de monding van de Tjitaroem. Het aantal dooden is bepePkt De dienst van de malaria-bcstrijding verstrekte op uitgebreide schaal kinine en D.V.G.-tablet- ten Deze laatsten bestaan uit een mengsel van kinine en plasmogine. RAAD VAN INDIE Buitengewone vergadering BATAVIA, 15 Febr. (Aneta). Hedenmor gen had een buitengewone vergadering plaats van den Raad van Indië. Deze ver gadering werd voorgezeten door den gou verneur-generaal, terwijl eveneens aanwe zig waren de commandant der zeemacht, de alg. sercretaris. de resident, de assistent resident. de regent de directeur van hel departement va>n justitie, dp directeur van het departement van financiën en de pro cureur-gen raai bij het hooggerechtshof van Ned -Indië. In deze vergadering werd evenals vorige week het geval was de algemeens situatie besproken De Regeering niet halsstarrig Naar Aneta meldt heeft de Regeering een ordonnantie vastgesteld tot tijdelijke hu'ten- werking-stelllng van de z g. wilde scholen- nrdnnnnntie en tot vaststelling van de voor inwerkingtreding van deze ordonnantie gel dende regeling nnoens het toezicht op het biizonder onderwijs. Naar uit de beschouwing van onzen spo Halen ïndlschen corresnondent bleek (men zie in ons blad van 14 Fehr. 1.1.) was tegpn dpze nrdnnna.ntie van inlandsche zijde ver zet gereven. Zelfs de Javaansrhe Christenen waren er tegen Ingenomen en men vreesde, dat hij dp handhaving en doorvoering dezer ordonnantie, welke schemer toezicht'bedoel de on de vaaik zeer primitieve inlandsche sohoolties, de z.g non-cnönerstie-bpwe<ring een ernstig aanzien zou kunnen krijgen Het initiatief-voorstel Wiranata Koe som o. hetwelk strekte nm onder voorbe 'houd van een nadere regeling voor den tiid van een jaar de ordonnantie on te schor ♦en is door den Volksraad zonder hoofde lijke stemming aangenomen, en door de Re geering aanvaard. HUISZOEKING TE MENADO. MENADO 15 Febr. (Aneta). De sluiting van de vergadering der Pensatoean Indo nesia on 13 dezer was bednpld als protest tegen het verbod der regeering om rritlek uit te oetenen on de handplineen der re- "eering. Als uitvloeisel hiervan is huiszna- king gpdnan bij den directeur van het nprio- diefk Pertimhnng0m Mr. Tskan. in verhand met nnnem'ng van ppn manifpst van bet executief comité te Pandopng voor e"n volks- actle in verband met de onderwijs-ordon- nantie Alle exemplaren zijn in beslag ge nomen. CHRTSTFLIJKE ACTIE OP BALI. BAT.T. 15 Febr. (AnpfO. Tn de zitting van den Volksraad heeft de regeeringsgemnrh tigde Prof. Rrhrieke heden on een vraag van het Ralisrhe Volksrnidslid Soekawati nonens de bijzondere toelaling van zende l'ngen of missionarissen volgens art. 77 van de Indicrhe staatsregeling geantwoord, da^ de rege°ring ter z«ke geen besl'ssfng zal nemen alvorens den Volksraad hierover te hebben gehoord. Weerbericht. ruitje isécft Óen Hoogste s'and te Valentia 770.5 Laagste stand te Dantzig 752,3 Stand vanmorgen hal ft waal f 767.2. WCERVLRW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige, N. oW wind, toe nemende bewolking, waarschijnlijk eenige regen, tijdelijk iets zachter STORMW AARSCHU WINGSDIENST Geseind van De Bilt: Heden om 9.40 uur aan alle posten: Attentiesein neerl THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 1.0 C. 17 FEBRUARI Zonsopgang 7.14 u.; Zonsondergang 5.14 u. Laatste kwartier 2.28 uur namiddag VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: Van 'a avonds 5.44 u. tot 'g morgens 6 42 u WATERSTANDEN RIVIEREN He. Heder Wnlshol 2.'8 2.13 Cnnp 2.a8 IWi -0.11 -O.!» Erna 1.HH i'relnach O.Oo OJKi Cohtenz ?.«i K.-llinweller -OJK) -1.18 Trier I.HI Kehi -.2" 2.24 Keulen 2.74 Maxao P>6 4.07 Kuhron -1.67 Dieileithelm l.iA 1.29 W-nel -1.69 - Mannheim 2.86 3.01 EininerIK 2.98 Lohr 2.'ft v.18 Duiweliliirf 2.26 Mains 0.9f> 1.14 Maastricht 2.09 hnuen 2.03 2.16 V-nio 11.76 I HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 17 F»bruan Delfzijl 8.28 16,67 ttelievoetgl 8.16 20.51 r. r-chelllnu 0.42 13.07 WllleinataU 8.22 *».ftl lüir.ngm >-30 13.60 ISruu wemh. 6.28 9.0ft ii lleliler ll.4(i 28.16 Zlenkzet 7.67 19.30 iJmuiUeii 7.36 (9.f8 Wenirhllnge 7.2ti 19.67 II.V llollann 6.D I9.0t Vlirging. n 6.39 18. SchevenIngen 6.6| 19.14 Term uz- D 6.13 13.46 K. tieplau. 8.36 21.19 Maneweeri 6.49 ECONOMIE EN FINANCIEN BINNENLAND STEDELIJKE HYPOTHEEKBANK Dividend 1932 20 (v. J. 32) In de vergaai N.V. De Stedelijke HypulheektNtnk te houden op Zö Febr. a.a. zaJ woiden voorgesteld het dl eend over 1J32 te bepalen op t 20 over de ut waarop 10 gestorj terwijl na goedkeuri BANK VAN DOYER EN KALFF Dividend 6V2 (v. J. 7) In de aandeelhoudersvergadering der N.V. Bank van Doyei en Kalff N.V. te Zwolle werd het dividend v&stge&leld op 6} (v. J. 7). NOORSCHE GAS-MAATSCHAPPIJ Voorstellen tot uitstel van rente betaling en aflossing aangenomen Te Amsterdam neert gister de vergaderli van obligaliehouders plaats gehad der Nor eche Gas-MIJ ter behandeling van het voors om de rente op de obligaties te verminder van 6 tot 2i de verplichte aflossing In 1933 op te schorten en de maatschappij te machti gen, obligaties in te koopen. In de vergader!: werd eenige crltlek geuit aangezien men v meening was. dal bet bestuur de toekomst pessimistisch inziet. Na de beantwoording v bestuurszijde J DE NIVAS-SUIKERVERKOOPEN Verdere voorverkoopen tot een totaal van 35.000 tons SOERABAJA, 15 Febr. (Anetaj. De N.I.V.A.& verkocht 9256 tons sup. tegen f 5.75, 1802 toni bruine sulkers tegen onbekende prijzen en 6ui tons nu>\ a see uit oogst 1933 waarschijnlijk te De N.I.V.A.S. publiceerde verdere voorver koopen uit oogst 1933 door voormalige outsiders melasse suikers, tegen onbekende prijzen. Da Nivas beantwoordt aan i gestelde verwachtingen BATAVIA, 15 Febr. (Aneda). Wij vernem« van deskundige zijde, dat de werking van N.I.V.A.S. aan de gestelde verwachtingen b antwoordt, terwijl ook ln het buitenland ve trouwen ln deze nieuwe organisatie biilkt SOERABAJA 15 Febr. (Aneta). De „Ind. C.' heeft een Interview gehad met den directeur van de H. V. A. den heer A van der Eyk. Deze deelde mede. dat zijn komst In Ne Indië onder meei verband houdt met de vaa STAALINDUSTRIE IN DE V. S. De bedrijvigheid In de Amerikaansche ai noblel-lndustrle beliep In de afgeloopen !0 van de capaclte! ttegen de belde vorige veken 19 ..Iron Age" merkt daarbij op. da Ie orders uit de automobielindustrie Iets rul- utomobleliudnstr HET TOHITI-DRAMA. BATAVIA, 15 Febr. (Aneta). De Landread heeft den inheemschen opvarende van hel ms. Tohiti, die een stuurman met een mes in den rug stak, veroordeeld tot twee jaa' en zes maanden gevangenisstraf. DE BANKSLUITING IN MICHIGAN GEEN REDEN VOOR NATIONALE ONGERUSTHEID De berichten uit den staat Michigan, waar 'n ban keu moratorium voor 8 dogen wei«d uit 0\ gevaardigd, luiden thane iete gunstiger. De toetslond in Detront moet zo.fe zoozeer ver-1 beterd zijn, dat men hoopt morgen de lo ketten der banken weer te openen, due nog voor het moratorium ie afgd.oopen. De gouverneur ven den Slaat heeft officieel', laten weten, dot er geen reden tot nationale! ongerustheid bestaat en dat er kans ie dat de banken morgen 5 van die depositee zulten uitbetalen p. De aankom.M van $40.000.000, afkomstig tjoo uit verschillende bankiesen es van buiten Uti den staat en de verzekering, dat meer zou volgen indien noiniiig, heeft er meer dan iets anders toe bijgedragen de vrees der LÏn zakenlieden te verminderen en de onrust q-, onder het publiek te kaimeeren. Ondanks |e de geruststellende verklaringen echter van won den mayor van Detroit trekken tal van L t Amenkaaneone ingezetenen naar Canada, Lzi teneinde aldaar nieuwe rekeningen op Ca- [L nodeesohe banken te openen. jon Onrust F™ ren Niettegenstaande de Hdhte verbetering Rer in den toestand en de geruststellende ver- B klaringen, hecrschte er toch gieter op de Iwe internationale beurzen groote onrusit en zag We men de toekomst uitermate pe*si<mit>t.isdb toe in. Thans, meende men, komt toch wel heel ive duid'elijk aan het licht hoe uiteist preoair va< de toestand in de Ver. Staten is. Wat zal ton daaruit nog groeien, ook al wordt voor het lee oogenbliik de krach bezworen. Algemeen t0E zette dan ook de tendenz dalend In en voor al Fordjes hadden een gevoelige aderlating te ondergaan, te meer doar men tol nu toe 'e niet op de hoogte kan komen, hoe de ver- schijnende belangen van het Ford-concern en de banken doo ree nloopen. De Ameri- kaansohe dollai lag zwak in de markt en gaf op de Londensche beurs een reactie te P zien van 3,44y4 tot 3.43%, terwijl de gn Canadeesohe dollar apprecieerde van 4.06Vk rei tot 4.11 V^. Meerdere onrust verwekte ook Srr het feit, dat de laatste dagen het wantrou- $ci wen is toegenomen en het oppotten weer fer is begonnen De kapitaalvlucht naar Canada wijst ook in een geenszins gunstige richting, i Zoodoende blijft de eeiste degen vooral de nj( aandacht gericht op de V. S. en wat daar U verder zal gebeuren. De naaste toekomst re ziet er voor het land van den dollar aller* somberst udt. j0 Het voorspel Over het voorwpel ven de huidige gebeur- Be teniesen kaïn nog het volgende worden me- A- degedeeld. tej De Union Guaidlan Trust Co, waar de p' moeilijkheden begonnen, had de activa |i® voor 72 belegd in hypotheken in Detroit, bi De voldoening van rente en aflossing ver- p liep ndet naar wensch en de druk werd ta steeds grooter. Daar kwam nog bij, dat de positie der banken door verliezen op haa- delscredneten en fondsen beleggingen tooh al zeer geleden had. De liquiditeit kwam in gevaar en om dit te voorkomen heeft Ford construction Finance Corporation verzocht een crediet te willen verleenen van $60 mil- lioen (terwijl reeds eerder een cnediiet van S15 millioen was opgenomen. Red.). De R.F.C. achtte evenwel de aangeboden onder panden voor het crediet onvoldoende. Even- min was Ford bereid .iog meer gelden te verstrekken om zelf niet vast te loopen. Toen Hoover tenslott de R.F.C. er op aan gedrongen heeft toch een crediet te ver strekken, had de toestand zich al te ver ontwikkeled en was de sluiting der loketten noodzakelijk geworden. Over de rol, die Ford in dit voorspel heeft gespeeld, zijn intusechen nog niet voldoende ld heldere gegevens verstrekt. Wel 60hljnt vast p te staan, dat niet aan hem het verloop der a gebeurtenissen is toe te sohrijven. Groote e machten achter de &ohermen schijnen ook aan het werk te zijn geweest. Zelf6 gaan er thans geruchten, dat de ooncurrenten van I Ford getracht hebben de krach uit te lok ken om hem zoodoende in moeilijkheden te brengen. De Overland-autofabriek failliet NEW-YORK, 16 Februe-ri. Uit Toledo In den staat Ohio wordt gemeld, dat tegen de bekende oude Amerikaansche automobiel fabrieken Willys Overland het faillissement is uitgesproken op aanvraag van de Monmoe Equipment Cy te Monroe in den 6taat Mi- ohigan. De fabriek, waarin ongeveer 8000 arbeiders werkzaam waren, had in 1929 nog een omzet -van 60 millioen dollar. De eigenaar, John Wiillys, was tot verleden jaar Amerikaansoh ambassadeur te War schau. Tot curatoren zijn benoemd John Willys en Linwood H. Miller, president- commissaris der n.aatscheppy. 'erder Ecc omle Gemengd Nieuws BELEEDIGING VAN DE PRINSES lij een opeluulje op den Dam te Amsterdam Februari va-i het vorige Jaar, riep een Jonge* dienzelfden tijd biljetten, waarop voor t-rinses Juliana beleedlgende afbeeldingen voorkwamen ln verband met haai werkznamheden voor het Nat. Crisiscomité. De rechtbank veroordeelde den man wegens beleedlging van Prlneea Ju liana. opruiing en overtreding van een artkel der AP.V. (aanplakken zonder vergunning) tot 1 maand gevangenisstraf en f6 boete. Het Hof beveiligde conform den elscta van het O.M., het De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak etreffende de klacht van den hoofdinspecteur ■oor de Scheepvaart tegen den kapitein van iet s.s. .Triton" terzake van het niet melden an In de haven van Rotterdam beloopen averij an het districtshoofd van de Scheepvaart- de klacht gegrond Is. De Raad spreekt ee risping tegen den kapitein uit. Ultspiaiik Inzake de stranding tijdens op de Hollandflcne kust bij Wijk aan Zee. irdeol. dat deze strandl een nalatigheid van jchlpper. bedoeld bij art. 2 (lei t. voor oen tijd van acht dagen, k Inzake het aan den grond loopen otoHogge-r ..Vooruit" KW 151 op J« betreffende de voor de Scheep. klacht van den Hoofdl vaart tegen den achipf ger. terzake van het vaarlljk punt de navigatie Schepenwet, voor den tijd

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2