WOENSDAG 15 FEBRUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BINNENLAND DE DUITSCHE REORGANISATIE DE RIJKSRAAD De Rijkscommissarissen voor Pruisen heb- b-n besloten, dat de Pruisische staat in den rijksraad vertegenwoordigd zal worden door fle rijkscommissarissen Von Papen, Goering,' Popitz, Hugen'berg, Holscher en Rust als ge volmachtigden van den Pruisiachen staat. Door dr. Nobis, staatssecretaris, de Minis- terialdirektors Dr. Landfried, Schüfcze, Neu mann, Dr. Hog van het ministerie van finan ciën en oud-kapitein Koenier an het minis terie van binnenlandsche zaken als plaatsver \*ingende gevolmachtigden. De rijkscommissaissen hebben voorts beslo ten de Ministerial directors dr. Badt, Biecht en Gossman uit hun functies te ontheffen. Naar gemeld wordt, zal Woensdagmiddag om 3 uur te Berlijn een conferentie plaats hebben van de minister-presidenten, respec tievelijk staatspresidenten van dc Zuid-Duit sche staten met inbegrip van de landen Sak sen en Thüringen en de Hanzesteden. De conferentie zal zich bezighouden met de nieuwe verhoudingen in den rijksraad. In naam der centrumsledcn van de con trole-commissie van den rijksdag heeft afge vaardigde Wegmann aan den rijksdagpresi- den Goering een schrijven gericht, waarin hij er op wijst, dat zich Dinsdag het be schamende feit van 7 Februari heeft her haald. dat door et optreden van nationaal- socialistische leden de commissiezitting werd onmogelijk gemaakt. Wegmann spreekt zijn pijnlijke verwonde ring erover uit, dat de rijksdagpresident aan de commissie de uitoefening van haar grond wettelijke rechten niet heeft gewaarborgd, temeer wijl ditmaal over de hulp aan Neun- kirchen zou worden beraadslaagd. Het schrijven herinnert eraan, dat het tot de voornaamste plichten van den rijksdag- president behoort, de werkzaamheden van liet plenum en zijner commissies te waarbor gen en verzoekt daartoe het noodige te doen. Maatregelen van Hugenberg De crisisminister uit Hitiers kabinet Hu genberg zal een bijzondere commissie instel len voor het onderzoek naar eventueele wan toestanden bij de Ostihilfe, waarover in den Rijksdag klachten waren geuit. De commis sie zal in hoofdzaak bestaan uit leden van de door de Rijksdagontlbinding ontbonden com missie van onderzoek. Voorts is Hugenberg van plan een staatssecretariaat voor den mid donstand in te stellen bij het Rijksministerie van economische zaken. In een bespreking niet delegaties uit den middenstand heeft de minister erop gewezen, dat hij op het stand punt staat van de noodzakelijke decentrali satie van het geld- en credietwezen voor den middenstand. Hij hield zich thans met de te nemen maatregelen bezig en zou de zaak zooveel mogelijk bespoedigen. Naar de officieele Pruisische persdienst mededeelt, heeft de commissaris van het rijk voor het Pruisische ministerie van binnen- l-.iKisahe zaken door een rondschrijven be- pwiiimgen gegeven voor de ontbinding, van <;c gemeenteraden, waarvan in hooldzaak wordt verklaard, dut de bijeenroeping en besluiten geen waarde meer kunnen hebben De samenstelling van een gemeentebe stuur wordt door de ontbinding voorioopig mot getroffen. De candldatenlijst van hei. Centrum Het,bestuur van de oentrumepartij heeft de ca.ndidatenilijst voor de Rijksdugvenkie- zingen opgesteld. De eerste plaatsen op de lijst women ingenomen door Brüning, Kaas, Stegerwalld en Dr Eeser. Vice-kaneelier Von Papen heeft de candi- datuur als eerste op do Duitsch-naitional9 lijst voor Zuid-Beieren aanvaard. Dinsdag ontving Rijkskanselier Adolf Hitter Itn de Rijkskanselarij die nationaad- sociuilistisohe peis, welker vertegenwoordi gers in grooien getale uat het heeie rijk wa ren opgekomen. De Rijkekanselier hield een lang» rede. waarin hij de noodzakelijkheid betoogde van een goede samenwerking van die geza menlijke naitionafle peis, die zich met de jegeering als een eenheid moet voelen. Ook wees hij op do beslissende beteekenis van den strijd der nat-soc. pers en op de zware vervolgingen, door deze peis door staan. In plaats van het beginsel van onverant woordelijke 6eneaitiemakerij en de jacht naar populariteit, die een groot deel der peis in Duitschlaind helaas nog beheersolit, moet in de toekomst voor die peis het doefl zijn eon getrouw spiegelbeeld vain Duiitsch leven en Duitschen geest te worden. DE BEGRAFENIS TE NEUNKIRCHEN Onder geweldige deelneming zijn Dinsdag de slachtoffers van de ramp te Neunkirchen ter aarde besteld. De Treurmarsch van Beethoven, gespeeld door de brandvveerkapel, leidde de plechtig heid in. Na zang van den Bond van Arbeiders zangers besteeg Generalsuperintendent Stil tenhoff den kansel voor het houden van d< grafrede. Na hem sprak bisschop Dr. Moench uit Trier. Daarna klonk Bach's koraal ,,W enn ich einmal soil scheiden" over het marktplein. Langzaam zette de stoet zich in beweging naar het kerkhof. Daar was een groot gemeen schappelijk graf gedolven, waarin de 62 slacht offers hun rustplaats zullen vinden. Onder de kransen waren er twee, samengesteld uit rozen en witte anjers, die uit naam van Rjjkspresident waren neergelegd. Verder w er kransen van de Rijksregeering, van Rijkscommissaris en van de Saarregeer.ng. Koralen en gebed en zegen, uitgesproken door de beide plaatselijke geeste'ijken, besloten de indrukwekkende plechtigheid. Gisteren zijn nog vtff personen uit de puin- hoopen gehaald, zoodat nog zeven personen worden vermist. BANKKRACH IN DEN STAAT MICHIGAN MORATORIUM VAN VOORLOOPIG ACHT DAGEN De auto-industrie er sterk bij betrokken DE GEHEELE BEVOLKING VAN MICHIGAN GETROFFEN DETROIT, 14 Fohr. De gouverneur voor den Staat Michigan heeft na een bespreking met de voornaamste bankiers besloten een moratorium van voorloopig acht dagen af te kondigen voor den staat Michigan, die de re putatie heeft een der rijkste industrieele sta ten van Amerika te zijn. Alleen de stad Detroit is reeds voor meer dan 050 millioen dollar bij het moratorium betrokken. Directe aan leiding tot deze maatregel van den gouver neur zijn de betalingsmoeilijkheden bij de Union Guardian Trust Cy, welker ineenstor ting het bankroet van talrijke particulieren heeft veroorzaakt. De Union Guardian Bank werd sedert begin 1932 donr Ford gecontroleerd. Zij ormde de ruggegraat van het bankwezen .n deji staat Michigan. In de laatste weken kwam de Bank in moeilijkheden Sedert Zaterdag werden ononderbroken steeds nieuwe conferenties gehouden, waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers an de Federal Reserve Banken, van bet Ford-concern en van den groeten concur rent van Ford. Walter P. Chrysler. Toen na afloop der conferenties -gistermorgen geen andere uitweg meer overbleef, onderteeken- de de gouverneur liet moratori umbos luit. Deze bankkrach heeft voor breede finan- eieele kringen ernstige gevolgen. Door het moratorium wo^en minstens 500 plaatse lijke banken met een gezamenlijk kapitaal van ongeveer l1/» milliard dollar, getroffen. Nader wordt uit New-York gemeld- De bankkrach in Michigan, den grootsten iudustriestaat der Vereen. Staten blijkt van enorme economische beteekenis te zijn. Te Washington heeft een vergadering plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door Hoover, den minister van handel Mills, den gouverneur van de Federal Reserve Bank Harrison en den directeur van de Federal Reserveboard Eugene Meyer. Beraadslaagd werd over de maatregelen, die een volledige ineenstorting van het bankstelsel in Michi gan zouden kunnen verhinderen. De Fede ral Reserve Board en de Finance Recon struction Corporation zullen te dien einde menwerken. Te Detroit heersent in het geldverkeer een volledige verwarring In geheel Michi gan l]0eft de bevolking nog wel tot het ein de van de week klein geld, maar cheques worden overal geweigerd. In theaters, bios copen en restaurants hoopeu zich groote be dragen aan gemunt geld op. Een stebkc po litiemacht bewaakt de kassen van banken en theaters. De Federal Reserve Bank te Chicago heeft onder strenge bewaking 20 millioen dollar in goud naar Detroit ge zonden. De staats en stadskassen te Detroit waren Woensdag niet in staat loonen en salarissen volledig uit te betalen. Uitgezon derd in het Noordelijke stadsdeel zijn in Michigan alle banken gesloten. De gouver neur van Michigan gaf uitdrukking aan de hoop, dat de bondsregeering het bankstel- sel van Michigan zdl redden. Op grond van de Finance Reconstruction Act worden 308 banken en spaarkassen in Michigan ge steund. De bankkrach te Detroit is, naar thans bekend wordt, veroorzaakt, doordat Ford weigerde verdere c red teven van de Finance Reconstruction te laten opnemen, om de Union Guardian Bank te redden. De andere groote cliënten der hank, waaronder zich General Motors en Chrysler bevinden, had den het opnemen van verdere credieten goedgekeurd. Ford evenwel nam zijn tegoed van 1% millioen dollar terug; daarna staak te de bank haar betalingen Tegelijk met de banken kondigden de Gas-, Licht-, Electri- cibeits- en Telefoonmaatschappijen een mo ratorium van acht dagen aan. (Daar de staat Michigan liet voornaamste centrum is van de Nederlandsche kolonisa tie in de Vereenigde Staten, zullen boven staande berichten in ruime kringen in ons land groote bezorgdheid verwekken. Red.). DE FRANSCHE SENAAT EN DE SANEERING. De financieele plannen der Fransche re geering zijn aan den senaat doorgegeven. In senaatskringen is verzet op te merken tegen deze voorstellen. Het is niet uitgesloten, dat de financieele commissie een soort tegenvoorstel zal uit werken. dat naar meer bezuiniging zou stre ven pn daartegenover do crisisbelasting zou verminderen en de bezuiniging op militaire uitgaven zou beperken. DE KLEINE ENTENTE. Organisatiepact uitgewerkt Te Genève is Dinsdag de z.g. raad der Kleine Entente bijeen geweest Het volgende communiqué werd uitgegeven: De drie ministers van buitenlandsche za ken van de staten der kleine entente hiel den heden van 16 tot 20 30 uur een bespre king. In den zin van do in December 1932 te Belgrado aangenomen resolutie werd het organisatiepact der kleine entente uitge werkt, dat het den drie staten mogelijk maakt als één internationaal organisme te behandelen. Het politieke gedeelte van het nieuwe pact werd afgesloten. Vandaag wordt het economische bespro ken. GEEN LOONSVERLAGING VOOR ENGELSCHE SPOORWEGARBEIDERS Het is niet langer waarschijnlijk dat er in de naaste toekomst een nieuwe stap zal wor den gedaan tot verlaging van de loonen der spoorwegarbeiders in Groot Brittannië. Maan dag was de dag, waarop de spoorwegmaat schappijen de loonsverlaging moesten aan kondigen, doch zij lieten den datum voorbij gaan zonder iets te doen. Than, wordt vernomen, dat het niet waar schijnlijk is, dat voorloopig verder stappen zullen worden gedaan. Nog geen spoor van de daders Uit Denver wordt gemeld: Van de ontvoerders van Charles Boelteher is tot dusver geen enkel spoor ontdekt. Boettcher's vrouw die binnenkort een baby verwacht, is radeloos en liet gisteren door de radio mcdedcelen, dat zij bereid is, oi schillig welken losprijs te betalen. De politie denkt dat gangsters uit Chicago de ontvoerders zijn. Een door hen achterge laten briefje luidt als volgt: „Waarschuwt de politie niet, zegt aan Claude (den vader van Charles) dat hij goed zou doen te betalen en onze instructies op Ie volgen. Denkt er wel aan, dat baby Lind bergh nog in leven zou zijn als het losgeld betaald was." Charles en Lindbergh zijn, zooals reeds ge meld, groote vrienden. Uit Kaapstad wordt bericht: Men is een stap nader gekomen tot een nationale vegeering. Herzog overhandigde in den nnmi.irlag een brief aan Smuts, welke een delit 'eve omschrijving bevat van de voorstellen der nationalistische partij be treffende vorming eener coalitie.- JAPAN TEGEN ALLEN Krachtige houding der Commissie van Negentien DINSDAG A S. DE BESLISSENDE VOLKENBONDSVERGADERING De buitengewone Volkenbonds-assemblee •oor de definitieve regeling van het Ja- pansch-Chineescho conflict is bijeengeroe pen vcor Dinsdag 21 Februari. Dc commissie van Negentien heeft beslo ten, aan de Assemblee de volgende maat regelen voor te stellen ter oplossing van liet probleem van het Verre Oosten: 1. Terugtrekking van de Japansche troe- pn uit Mandsjoerije tot aan de Japansriie .Spoorwegzone. 2. Het scheppen van autonomie in de 3 Oostelijke provinciën onder uouvereiniteit van China. Inrichting van het bestuur, in stelling van internationale controle en van gendarmerie overeenkomstig de voorstellen •an het Lytton rap port. Hiet principe van de Chneesche souverei- niteit in de drie Oostelijke provinciën wordt bovenaan de 'Lijst van de adviezen geplaatst De naam Mandsjockwo wordt in het rapport in het geheel niet gencemd. De nadruk wordt er op gelegd, dat liet terugtrekken der Japansche troepen onmisbare voorwaar de is voor de schepping van een dragelijken toestand en voor de geheele regeling van het conflict Het Japansche gezantschap te Peking bo *-tigt volgens Engelsche berichten, dat drie Japansche ultimatums worden voorbereid, waarin het terugtrekken der Chineesche troepen uit do provincie Jehoi binnen een zekeren termijn geéischt wordt. Wanneer hieraan niet zal worden voldaan zullen de Manüsjoerijschc en Japansche troepen een aanvang maken met militaire operaties up groote schaal. De volgende ultimatums zullen worden erzonden: lil- 1. De japansche regeering aan de Chi neesche regeering; 2. De Atandsjuerijsche regeering aan de Chineesche bevelhebbers in JehoP 3. De Japansche opperbevelhebbers in Mandsjoerije, generaal .vioeto, aan Maar schalk 'Isjang Sjoe Liang. Muai-schak Tsjang Sjoe Liang heeft in erband hiermede verklaard, dat op de Ja pansche ultimatums geen acht zal worden geslagen Soeng. die de functie van Chi- neesch minister-president waarneemt, heeft zich in gelijken zin uitgelaten. Do ultima tums zullen worden afgewezen. Het Chi neesche leger zal tot den iaat- sten droppel bloed strijden De Japansche begrooting Het lagerhuis heeft met een verpletteren ds meerderheid de begrooting voor 1933,34 aangenomen zooals zij in November van liet vorig jaar door het kabinet werd vastge steld. De begrooting is een record daar zij de grootste in de geschiedenis des lands is. Zij sluit met een bedrag van 2239 miluocn Groote Japansche vlootmanoeavxes Volgens berichten in de Japansche dag bladen zulten binnenkort groote vlootnia- noeuvres worden gehouden nabij de Caroli nes 200 oorlogsschepen zullen aan deze manoeuvres deelnemen. Aas termijn is begin April vastgesteld. Ter zelf der tijd zullen oefeningen met de luchtstrijdkrachten wor den gehouden, waarbij luchtaanvallen op Tokio en de andere groote Japansche steden op het program staan. MIJNWERKERS BEDOLVEN Op de Königin Luise-mijn Ostfeld, stortte gisteravond tegen 8 uur een pijler in. Tien mijnwerkers werden bedolven. Twee der bedolvenen gaven door kloppen teekn envan leven. Het reddingswerk is onmiddellijk begon nen. HINDENBURG, 15 Februari. Het reddings werk vordert goed, en men hoopt tegen den middag nog twee mijnwerkers levend te hebben geborgen. DE STRIJD OM LETICIA BEGONNEN Uit Bogota wordt gemeld: De strijd tusschen Peruaansche en Colum- biaansche troepen om het bezit van de Ama- zonestad Leticia i° begonnen. BOGOTA. 15 Februari Gister is de strijd tusschen Columbia en Peru om de haven stad Leticia aan de Amazone begonnen met een bombardement door Peruaansche vlieg tuigen van het Columbiaansche oorlog-s schip „Cordova" op de Putumayorivier nabij Tarapaca. Zoodra de hevelhebber der Columbiaansche strijdkrachten van dezen aanval bericht ontving, werden Colum biaansche vliegtuigen naar Tarapaco gede- rigerd, waar zij er in slaagden de Peru aansche vliegtuigen op de vlucht te drijven. OPWINDING TE BILBAO. Over een raadsbesluit De gemeenteraad van Bilbao heeft beslo ten het groote Christusbeeld van de „plaza de Belgica" te laten verwijderen. De rechtsche hladen publiceeren naar aan leiding biervan uitvoerige artikelen, waarin met kracht tegen dit besluit wordt gepro testeerd. De Baskische nationalistische par tij heeft Zondag te Bilbao een grootsche protestmeeting gehouden. In den loop van den dag begaven zich honderden personen naar de ..plaza dc Belgica". om aan de voe ten van het Heilig Hartbeeld bloemen neer te leggen. Duizenden telegrammen van hulde wer den gezonden aan den pauselijken nuntius en evenzoovele jvrotest-telegrammen aan minister-president Azana. Maandag waren alle winkels te Bilbao ten teeken van protest in de middaguren geslo ten. In de stad heerscht groote opwinding. ZES ARBEIDERS LEVEND BEGRAVEN Bij een uitgraving voor een stuwwerk in de nabijheid van Granada stortte 'n groote aardmassa naar beneden. Zes arbeiders wer den onder de naar schatting 500 ton wegende aardmassa bedolven. RUSSISCH VLIEGER NEERGESTORT De Russische vlieger Wodotianow is bij het Baikal-meer neergestort. Wodotianow'; méchanickn werd gedood maar hij zelf kwam met eenige verwondingen en den schrik vrij. DE STRIJD IN JEHOL PEKING, 15 Februari. Het Chineesche op percommando deelt mede, dat de Japansche aanvallen op Kniloe door de Chineesche troepen zijn afgeslagen. Kailoe bevindt zich jn Chineesche handen. CARL FÜRSTENBERGt Een groot bankier, een eenvoudig en geestig man Iemand van scherpen en doordringenden blik (Van onzen Duitschen correspondent)' In den ouderdom van S3 jaar is met Carl Fürstenberg een dor geestigste bankiers van Berlijn, de eigenlijke stichter en leider der „Berliner Ilandelsgesellschaft", heenge gaan. Bijna een halve eeuw had hii de lei ding van dit instituut geheel in handen. Nog een paar jaar geleden zag men zijn kleine, oorovergebogen gestalte door de gangen an de Berlijnsche Beurs schommelen, maar ondanks de toenemende gebreken van den ouderdom ontging niets zijn scherpen, door dringenden blik. De buitengewone eerbied, welke hem door iederen beursbezoeker be wezen werd, gold niet slechts den voornaam sten leider van een der invloedrijkste Duit- sche bankondernemingen, maar minstens evenzeer de voorbeeldige intelligentie, waarmede hij dit instituut door de moei lijkste tijden van inflatie en deflatie wist heen te helpen. Men kende, waardeerde en bewonderde hem als den senior der Berlijn sche bankiers. In zijn vaderstad Danzig begon hij zijn carrière op de particuliere onderneming van Damme, een bankonderneming, welke nog heden bestaat. Na een betrekkelijk kor ten leertijd begaf hij zich als jongeling van achttien jaar naar Berlijn, waar hij hij de Gebroeders Simon en op de Disconto Gesell- schaft werkzaam was. Vier jaar later nam Gerson Bleichröder, de toenmalige hotban kier, een der rijkste mannen van Duitsch- land, hem over. Op het interna1 ionale ar beidsveld van Bleichröder kon de jonge Fiir- steniberg zijn financieele begaafdheid bewij zen en weldra gold hij als een wonderkind, keeg hij opdrachten, welke ver boven zijn leeftijd uitgingen, moest hij zich onder meer occupeeren met het staatsbeheer der Pruisi sche spoorwegen. Hij ondernam verschillen- de internationale financieele missies, werd naar Wee non gezonden, om er met de Roth- ^p.hilds over groote projecten te onderhan delen; ook in andere hoofdsteden van Euro pa werd Fürstenberg de mentor bij invloed rijke besprekingen. In 1S83 kreeg hij een eervolle opdracht, de „Berliner Handels-Gc- sellschaft", die zich in financieele moeilijk heden bevond, op een nieuwen basis van ge leden verliezen te herstellen. Hij slaagde er het instituut tot nieuwen bloei te bren gen, want onder zijn energieke leiding kreeg het internationale beteekenis van den eer sten rang. Fürstenberg vormde, in bewuste tegenstelling tot het principe der overige bankondernemingen, die met filialen en depo sito-kassen werkten, een „bank der ban kiers". Hij werkte samen met invloedrijke industrieele concerns en legde zich toe op het afsluiten van leeningen met vreemde staten. Zoo groeide hij tot »en bankier van formaat rekende men hem tot de generatie van Georg von Siemens, David von Ilansemann en Emil Rathenau. Er was in Berlijn geen bankier, die zulk een populariteit genoot als Fürstenberg, die juist dezer dagen zijn vijf tigjarig jubileum bij de Berli.ier Handels- Gesellschaft had kunnen vieren. Bij iedere transactie kwam zijn veelzijdige begaafdheid, zijn taaiheid en zijn natuurlijk instinct hem te hulp. Ook de innige vriend schap met geheimraad Emil Rathenau den vader van den vermoorden minister-op- riohter der A.E.G. heeft lot zijn succes veel bijgedragen. Zijn bank is het finan cieel instituut der A.E.G. tot heden gebleven. In de groot-industrie van West-Duitech- land bekleedde Fürstenberg eveneens een vooraanstaande plaats. Hij was jarenlang adviseur der Haroener Bergbau Gesellscliaft, der Rheinische Stahlwerke, der Oberschlesi schen Kokswerke, der Bismarckhütte. Wanneer er vreemd bezoek in de Burg rasse verscheen, dan leidde men den gast meestal het eerst naar de nis der Berliner Handels-Gesellschaft, waar Fürstenberg. zün stijven hoed op 't hoofd, als een vorst troon de. Hoeveel sensationeele schokken werden van dezen hoek uit door hem geënsceneerd! Zijn enorme populariteit lag voor een goed deel ook in zijn zin voor gezonden humor. Na de ineenstorting der monarchie verlangden jeugdige beambten van hem, dat hij ze voortaan met „Ilerr" zou aanspreken. Fürstenberg vond dat uitstekend en gaf ten antwoord: „Maar om dan toch nog eenig verschil tusschen u en mij mogelijk te maken, stel ik voor. dat jullie mij voortaan met „Carl" aanspreekt!" Hij stond tegenover de menschelijke fou ten met een sarcasme, dat sterk aan den Ier- schen dichter Shaw doet denken. Men hoor de hem dan ook soms den „Shaw des Börsen- witzes" noemen. Zijn opvallend fraai handschrift verleidde eens een kennis, hem hierover een compli ment te maken. Fürstenberg gaf ten ant woord: „Ja ja, es ist leiqhter, von mir eine Schönschrift zu erlangenals eine Gut schrift!" Toen hij eens op een zitting scherpe critiek uitoefende op het financieel beleid van een groot-industrieel, die als corpsstudent in Bonn gestudeerd had, kreeg hij den volgen den dag diens secundanten en werd Für stenberg tot een duel uitgedaagd. Op bemin nelijke wijze gaf hij op deze uitdaging ten antwoord: „Mijne heeren, de statuten van mijn bank laten niet toe. dat ik inga op ei schen, welke voor vervulling niet in aan merking komen!" Op zekeren dag werd Fürstenberg ge vraagd, waarom hij toch altijd zijn hand in zijn zak hield. Hij gaf ten antwoord: „Het is mijn gewoonte, mijn hand steeds in mijn eigen zak te houden!" Hij stond in den keizerlijken glanstijd bekend om zijn liefdadigheid. In allerhoogste kringen was men voorna mens, hem een decoratie of zelfs een hoo- gen titel toe te kennen, maar Fürstenberg wees alle onderscheiding principieel van de hand. Op zekeren dag verraste de hofmaar schalk der toenmalige keizerin, Jhr von Mirbach, hem met een bezoek. Met leedwe zen had men aan het hof vas'gesteld, dal ziin borst nog altijd niet getooid was met een keizerlijke onderscheiding. Men verklaarde zich bereid, hem ineens tot Geheimer Kom- merzienrat te promoveeren. Fürstenberg wees ook dit vleiend voorstel van de hand Baron Mirbach hield hardnekkig aan en zeide, dat hij dan maar een persoonlijken wensch moest uiten, want iedere wensch zou in vervulling gaan. Het antwoord van den spotvogel luidde; „Ik zeg u mijn wensch met plezier, want u kunt hem toch niet ver vullen: ik zou graag Konsistorialrat vvor den!" Op een regenachiigen dag wil hij bij het verlaten van de beurs juist in zijn wagen ifappen. Een directeur van de Deutsche Bank komt achter hem aan, biedt hem zijn auto aan en zegt: „Herr Fürstenberg, wollen Is de gezondhe:d van Uw kind U geen sluiver per dag waai d? De voorteekenen van Engelsche ziekte zijn gemak kelijk waar te nemen. Het kind huilt gauw en ls achterlijk met staan en loopen. Geelt daar tegen den kleine van de vierde maand af, „DOHYFR AL"-TABLETTEN. ,.Dohyfral"-tabletten bevatten gekristal liseerd vltamlne-D, het eenige middel tegen Engelsche ziekte. V* A Vi tablet per dag ls voldoende om Uw kind tegen genoemde ziekte te beschermen. terwijl het boven dien aan het gestel ten goede komt. „Dohyr-al" zorgt voor een rechten rug. een stevig, gaaf gebit, en wapent de constitutie tegen allerlei besmettelijke ziekten. ƒ2.75 per buisje van >elIA\ore 20 stuks; per buisje I 1.50. N. V. Pharmaceutische Producten Mij. PHILIPS—VAN HOUTEN wir nicht zusammen fahren?" Fürstenberg schudt het hoofd en geeft ten antwoord: „Wenn ich Sie sehe, fahre ich immer zu sammen!" („zak ik alijd in elkaar!"). Het was de groote verdienste van den Berlijnschen uitgever Ullstein, dat hij enkele jaren geleden Fürstenberg wist over te ha len tot het schrijven zijner memoires. Op mijn schrijftafel staat een lijvig werk van 560 pagina's, alles omvattende, wat Fürsten berg in zijn veelbewogen leven doormaakte. Hij gaf het materiaal hiertoe in handen van zijn zoon Hans Fürstenberg, die het tot een harmonisch geheel uitwerkte. Met zijn overige familie stond hij klaar blijkelijk op minder vriendschappelijken voet, want op zekeren dag liet hij den por tier naar binnen roepen en toonde hem een album met vele portretten, die hij alle nauw keurig in zich moest opnemen. „Hebt u ze allemaal goed bekeken?" „Ja, meneer Für stenberg!" „Onthoud ze dan vooral goed, want als u een van deze menschen ooit in mijn huis binnen laat, dan bent u uw baan tje kwijt, begrepen?!" EDELE SPORT De Amerikaansche zwaargewicht-bokser Emie Schaaf, die in zijn wedstrijd tegen Primo de Camera knock-out geslagen werd "en een operatie heeft moeten ondergaan wegens een ernstige bloeduitstorting in de hersenen, is eenige uren later overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Een bericht uit New York meldt, dat Carne ra's arrestatie is gelast. EEN MILLIOEN CANDIDATEN BERLIJN, 15 Februari. Volgens een ge maakte berekening zullen op 5 cn 12 Maart a.s. in Duitschland nie minder dan 200000 volksvertegenwoordigers moeten worden gekozen. Daar een groot aantal partijen aan den verkiezingsstrijd deelneemt, kan 't aantal candidaten op minstens een millioen worden geschat DE DUITSCHE HANDELSBALANS BERI.IJN, 15 Februari. Dn Duitsche han delsbalans over Januari 1933 sluit met een uitvoeroverschot van 23 millioen mark te gen een overschot van 68 millioen in De cember 1932. Uit Oost-lndie BATAVIA. 14 Febr. (Aneta). De heeren Recns cn Vrijburg zullen 27 Maart a.s. voor den Raad van Justitie alhier terecht staan. HOOGGERECHTSHOF BUITENZORG, 14 Febr. (Aneta). Be PRESIDENT RAAD VAN JUSTITIE BATAVIA BUITENZORG, 14 Febr. (Aneta). Tot pre sident van den Raad van Justitie te Bata via is benoemd mr J. J. Smit Uit het Sociale Leven. De Rijksbemiddelaar Prof. Mr. P. J. M. Aalbcrse heeft gisteren met partijen, betrok ken bij het dreigend conflict in het maatklee- dinglxdrijf, geconfereerd. De Rijksbemiddeiaar heeft een voorstel gedaan, waarover partijen zich zul'en beraden en hem vóór 23 Februari a.s, antwoord zullen doen toekomen. HET COLLECTIEF CONTRACT BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN Door de N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken te Wieringcn is voor don duur van een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst gesloten voor het grond- werkersbedrijf. De hierbij betrokken werk nemersorganisaties zijn de Alg. Ned Bouw- arbeidersbund, ('e Ned. R.-K. Bouwvakarbei dersbond en dc Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond. CHRISTELIJK OVERHEIDSPERSONEEL "Vrijdag kwam het Permanent Comité van Chilstelüke organisaties van personeel in pu- nst in Jaarvergadering' bü.oen. Na den de Jaarver- Weerbericht. Het dunne pUltJe góeft den vortgen Hoogste s'a-nd te Valentia 771.1. Laagste stand te Memel 748.5. Stand vanmorgen half twaalf 7G3.3. WCER VERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt) Matige tot zwakke W. tot N. wind, gedeel telijk bewolkt, waarschijnlijk nog enkele lichte sneeuw, of hagelbuitjes, lichte vorst, des nachts overdag weinig verandering in temperatuur. STORMW AARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt gistermiddag 3 uur: Weest op uw hoede. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door bet Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) De depressie verplaatste zich naar de Golf van Riga en ,ult geleidelijk op. Het gebied van hoogc luchtdruk in het W. ging voort met langzaam af te nemen, terwijl in het Z. een uitgestrekt depressie-gebied ligt, dat van de Azoren tot in het W. deel der Middel- landsche zee reikt. Hoewel het van W. naar O. gerichte luohtdrukverval over de Noorsche zee en de-Noord- en Oostzee afr nit, stormt het. nog zwaar langs de Noor: kust In de bovenlucht komen zeer lage temperaturen voor. die op 5000 M. van 35 gr. C. in W. en Midden-Duitschland, afnemen tot 45 gr. C. in Oost-Duitsohland. Op het continent was alleen in Denemarken en Bretagne do ochtcndtemperatuur boven het vriespunt. Zelfs op Thorshaven en langs de Noorsohe kust komt vorst voor. Veel stations meldden lichte neerslag slechts enkele echter meer dan eenige m.m. Het laat zich aanzien, dat hot buiige weer zal ophouden en dat de thermometer in den nacht wellic-ht nog iets lager zal komen, doch overdag boven het vriespunt zal ^tijgen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 3.0 C. 16 FEBRUARI Zonsopgang 7.16 u.; Zonsondergang 6.12 tu VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: Van 's avonds 5.42 u. tot 's morgens 6.44 ru WATERSTANDEN RIVIEREN Heden V..rt-z Heden Vnr'g Walshnt 2.13 9.23 Canp 2.45 2.54 Itiisel -0.11» -0.28 Ems 1.45 1.51 Krelsach C.ou o.on Cnhl°nz 2.81 2.97 K. ll.iiweller -1.lHi-1.97 Trier 1A7 i.'7 Kehl '.21 9.29 Keul. n 2.97 3.00 Maxim 4.' 7 4.22 Rnhrort -'."5 18t D.e.leshelin 1. 9 1.3" W-ael -1.78-1.77 Mannheim 3.01 8.20 Emmerik 3."l 2.99 Lolir 2.18 .31 Dusseldorf 2.45 2.24 Mainz 1.14 1.«R Maastricht 2.11 9.06 it.ngen 2.16 2,25 Venio 11.67 11.96 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 16 Februari Delfzijl 9,48 15.18 Melievoetsl. 7.26 19.53 Terschelling 0.< 2 12.28 Willemstad 7.39 20.02 llamngen :>..r0 13.10 lirouwerab. 5.56 18.16 D n Helder II. 0 23.05 Zierlkzet 7.l7 1H.45 l linuiden 6.52 19.11 Weineldtnge 6.17 I9.il II.v Holland 6,tII 18.15 Vlisainsf n 4.55 17.22 Scheventngen t'.li la.25 Term-uzen 5.31 I7.fj Rotterdam 7.53 20.3U Han.-weert 6.iu I8.4L 1 den penntngmees- De heeren D. d» Ridder en L.. Vermei# 3rd en weder benoemd tot lid der Contrail bespreking plaats 1 ijkende houding del regeering tegenover de wenschen der Central® Commissie voor georganiseerd overleg. Beslo ten werd in vervolg on een bereids Ingediende nota ann de A.R. en C.H. Tweede Kamer-club een bespreking met deze fracties aan te vragen Voorts weiden besprekingen gevoerd over «en door een studiecommissie uit de veieenl- ging van Ned. Gemeenten opgeworpen plan Inzake een centraal overleg tusschen een aan- heldspersoneel. Besloten werd de nadere uit werking van dit plan tegemoet te zien. De vergadering nam tonslotte met genoegen kennis, dat de vüf bonden van Christelijk heldspersoneel. welke het Pen vormen, thans tellen. Gemengd Nieuws JEUGDIGE AUTOBANDIETEN. Te Groningen hebben vier jongens den weg onveilig gemaakt in een auto. Twee politie-agenten in burger gingen naast elkaar op den rijweg staan, gaven mot beide handen het stopteeken, maar kon den nog net op tijd opzij springen om niet door den woesten bestuurder, dié geen \aart minderde en opzettelijk recht op hen in reed. te worden te pletter gereden. Na dit brutale stuk besloot de bestuurder plotse ling rechts af te draaien. Hij nam de bocht zoo links, dat hij op het voetpad en rake lings langs een grasveld schoot en' bijna een paar voetgangers aanreed, die nog juist bij tijds door een zijsprong hun lijf konden redden. De auto ging in dezelfde vaart ver der, nu gevolgd door een derden politie man. die toen zijn beide collega's den wal gen niet tot stoppen konden brengen op zijn fiets sprong Voorbij den Korreweg kreeg hij hulp van een automobilist, die den agent meenam en de achtervolging voort- zotte In de garage van het Transportbedrijf aan den Oostersingel werd de auto gevon den. Twee van het viertal ging onmiddel lijk op de vlucht. De bestuurder, de lü-ja- rige H. P., werd aangehouden. Het bleek dat hij niet in het bezit is van een rijbewijs, dat hij de auto moest schoonmaken en niet' liet recht had dezen wagen weg te nemen en er mee te gaan rijden. Proces verbaal van een en ander werd opgemaakt. P. is voorloopig in verzekering gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2