llicuair ;Criïisrtjf (£<mraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD ABONNEMENT* Per kwartaal In Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 1 Franco per post 2.35 portokosten. Voor 1)01 Buitenland bij wekelijk- Bu dagenjksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Lflg, Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar 7.45—8.( Orgel bi i Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3892 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1933 iDVöFTEN..EN Van 1 tot 5 regelslA"7Vt Elke regel meer0.22^ Ir.gpz Nfcdedeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer1.45 Bil contract hplaneriike korting. Voor Mei bevragen nan t bureau wordt berekend f O IO 13e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen, waarbij inbegrepen het 2e LIMBURG-NUMMER -ii HET CONFLICT REGEERING-KAMER DE BEZWAARDEN TEGEN KAMERONTBINDING C7°2! welke n 7.30 .VROi deze ieken i, die jeven 's bi ïiyka adio- ar of Chx. 7oog- jij ia Vele persorganen zitten wat in de war met de oplossing van het tusschen Kabinet en Tweede Kamer ontstane conflict. Inzonder heid het schrijven der liberale en chr. hist, bladen wekt den indruk alsof de redacties maar matig ingenomen zijn met het beleid hetwelk door de haar verwante Kamerfrac ties verleden week Donderdag is gevoerd. Wié de beschouwingen van de N. R. Ct. over het bekende conflict heeft gevolgd, dien eal het opgevallen zijn, dat reeds den vol genden dag Kameroverzicht en hoofdartikel niet ten volle de houding der liberale Ka merfractie dekten. Niet onduidelijk kwam er in uit, dat haar optreden eigenlijk verkeerd werd geoordeeld. Ten aanzien van het door de Chr. hist, frac tie gevolgde beleid, zien we in de haar het naast staande pers een analoog verschijnsel. Daags na de botsing verdedigde de voorzit ter der fractie in de Ned. het unaniem te genstemmen op gronden, die merkwaardig veel overeenkomst vertoonden met de van liberale zijde met name in een interview van Mr. Knottenbelt aangevoerde motie ven voor de oppositie tegen de voorstellen van minister Donner, welke voorstellen, zoo als bekend, onderdeel waren van het alge- meene plan der regeering ter bezuiniging op den staatsdienst. Kennelijk was bedoeld inter view er op ingesteld om h'et effect van de beschouwingen in het Kameroverzicht zoo veel, mogelijk te neutraliseeren. Wie nu om tot de chr. hist, terug te keeren het redactioneele hoofdartikel in de Ned. van Maandag 13 Februari jl. leest (het belangrijkste deel geven wij elders) weer), vindt daarin vrij onomwonden uitge sproken, dat de fractie in haar verzet te ver gegaan is. Al wordt het stellen van de por tefeuillekwestie door het Kabinet niet juist geacht, betwijfeld wordt echter vooral na 's ministers betoon van wil tot samenwer king bij de voorbereiding der openbare be handeling of de verantwoordelijkheid der Kamer d.w.z. met name ook der chr. hist, fractie wel voldoende gedekt was toen volstaan werd met het Kabinet geheel en al voor de gevolgen aansprakelijk te stel len. Met 's lands belang is, politiek en econo misch, te weinig rekening gehouden. Meer dan de fractie gedaan heeft, is de schrijver in het hoofdorgaan der chr. hist. Unie ge neigd om er den nadruk op te leggen, dat men in den storm niet dan in uiterste om standigheden van kapitein verwisselt. Deze uitspraak laat o.i., voor wie prof. Slotemaker de Bruine kent, aan duidelijk heid niets te wenschen over. Zij wordt ook, blijkens ingezonden stuk ken, door andere vooraanstaande figuren in de chr. hist, partij gedeeld. Mr. H. de Bie, de bekende Rotterdamsche rechter, bleek van oordeel dat de C. H. frac tie zich voor het karretje van de oppositie heeft laten spanner: en z.i. een zeer ern stige politieke fout heeft begaan. Een ander inzender weer spreekt een scherpe afkeu ring uit en slaakt de verzuchting: hoe an ders had onze onvergetelijke Lohman in deze. gehandeld! En de door de Utrechtsche C H. Kïesvereeniging met algemeene stem men aangenomen motie van afkeuring, spreekt boekdeelen. Zij is een vonnis. Niet zonder zekere voldoening beluisteren we deze stemmen, waaruit blijkt, dat aan de tegenover minister Donner aangevoerde ar gumenten beslissende beteekenis niet kan worden toegekend. Zakelijk noch politiek. Zeker is dat niet het geval met het be zwaar als zouden 's ministers voorstellen den trek van het platteland naar de groo- te steden bevorderen. Liberalen en Ghr.- hist. beiden hebben deze tegenwerping vnj sterk naar voren geschoven. Wie echter het voorstel kent, moet zich daarover ten zeer ste verbazen. Het was een objectie, waar aan in dit verband geenerlei waarde viel toe te kennen en duidelijk de zwakheid der oppositie demonstreerde. Immers indien dit argument ook maar voor één percent ernstig gemeend kon zijn, dan zou den daaruit vér strekkende consekwenties voortvloeien. We zouden ons b.v. niet kun nen voorstelleni dat één liberaal en één Chr. hist. Kamerlid voortaan nog zijn stem geeft aan de wegenverbetering, aan verbete ring der verkeersmiddelen en aan tal van andere dingen meer, die absoluut het con tact met de groote stad vergemakkelijken. Daarvan was bij de voorstellen van den minister van Justitie echter geen sprake. Het anders voorstellen is op de grens, van het lachwekkende. Intusschen we staan achter de geschie denis. De ruit is ingegooid. Uit wat we opmerkteni meenen we te mo gen afleiden, dat zij het te laat de be zinning bezig is terug te keeren. We durven haast zeggen: indien de stemming over een schorsingsmotie nog moest plaats hebben, de uitslag zou een geheel andere zijn. We concludeeren dit ook uit een tweetal andere verschijnselen, die ons in de liberale pers treffen, n.l. de angst voor Kameront binding en het pogen om het gebeurde als van betrekkelijk weinig waarde voor te stellen. We begrijpen dit Immers was de aange nomen motie-Boon zuiver negatief, wil men. zonder positieven inhoud. Als richtlijn voor regeeringsbeleid was zij waaideloos; slechts als vereenigingspunt voor onderling ver uit- eenloopende opposanten kon zij worden be nut. YVie met zoo iets voor de kiezers moei komen, voelt zich niet sterk. Vandaar die beduchtheid voor Kamerontbinding. Zeer vernuftig is ook reeds de oplossing gevonden: minister Donner moet zich maar opofferen en Jan van Schaffelaar spelen. Heel vriendelijk bedacht maar polilick niet erg fair, achten we dit advies. Wanneer den heeren inderdaad 's lands belang zoo zwaar weegt, kunnen we niet inzien, waarom de Minister van Justitie-zou moeten boeten voor ongetwijfeld ook door de kamer begane fouten Logisch lijkt ons dan deze oplossing: terugkeeren op het te onzaliger ure ingeslagen politieke doolpad, waarop een „rifcksichtlose", onveranlwoor delijke oppositie gereed storid om de af- zwervenden met open armen te ontvangen, ten einde der Regeering na het door de revolutionairen op Woensdag van de vorige week geleden echec, een stevige druk te kunnen toebrengen. We zijn overtuigd, dat èn Chr.-hist. èn liberalen zouden handelen in den geest hunner welmeenende aanhangers, indien zij, na de vèr gaande concessie van den minister, zich alsnog bcioid verklaarden om zich bij diens standpunt neer te gen. Is dat niet méér redelijk, dan dat het Kabinet zich zou conlormeeren aan het negatieve standpunt der Kamermeerder- van 9 Februari? Ons dunkt van ja. Zou men zeggen: maar zulk een daad is politiek niet wél mogelijk, dan zouden we antwoorden met de wedervraag: acht gij het dan politiek wel mogelijk, dat het Kabi net zonder meer een zijner meest verdien stelijke -leden opoffert aan een partij, of partijen, die een groote politieke fout be gingen, uit een voor haar onaangename situatie te redden? De fout is begaan, door groepen, die in een grooten en moeilijken tijd ver bleven beneden hetgeen van haar mocht worden verwacht Aan haar zij het initiatief tot de daad van herstel, waardoor de pol'tieke 3 weer op berijdbare wegen kan terug keeren. En anders...... Kamerontbinding. Dit artikel was geschreven vóór het bericht inzake de ontbinding der Kamer bekend was. BINNENLAND. DE PASPOORTEN WORDEN DUURDER! VERHOOGING TOT ƒ5 en ƒ7.50 Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der wet op dekanselarijrechten. Aan de memorie van toelichting ontleenen wij het volgende: Uitgaande van het standpunt, dat de in komsten uit de paspoorten moeten worden vermeerderd, ligt het voor de hand, het vroe ger bestaande onderscheid tusschen paspoor ten voor twee of n.-er personen weder in te voeren en voor laatstbedoelde paspoorten een hooger bedrag te heffen. De geldigheidsduur der paspoorten blijft op twee jaren gehandhaafd. De voorgestelde bedragen van ƒ5 en ƒ7.50 blijven nog beneden de vroeger voor de af gifte en de verlenging der buitenlandsche paspoorten verschuldigde heffingen van 6.75 en ƒ10.50. Om redenen van practischen aard is het noodig de inwerkingtreding der hiervoren bedoelde wijzigingen nader vast te stellen op zoodanig tijdstip, dat de met de uitvoering belaste Overheden tijdig vooraf van den in houd dier wijzigingen op de hoogte kunnen zijn gebracht en andere maatregelen van voorbereiding zijn getroffen. Het bedrag voor een paspoort van één persoon zal 5 zijn; voor een paspoort voor een echtpaar of voor een persoon of echt paar met kinderen beneden 15 jaren ƒ7.50; voor het verlengen van een paspoort even eens resp. ƒ5 en ƒ7.50. NEDERLANDSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN? Gisteren zijn, naar de „Tel." meldt, - te Berlijn de onderhandelingen begonnen tus schen Nederlandsche en Duitsche vertegen woordigers over een eventueel? verlenging •rnieuwing van de op 31 December 1932 afgeloopen financieele en economische N e- derlandsc hD u i t s c h overeenkomst. Aan den vooravond van deze onderhande lingen heeft de Duitsche regeering een aantal douane-hepalingen uit het Duitsch- Fransche handelsverdrag per 1 Maart opge zegd. Ontegenzeggelijk is deze opzegging geschied ten einde de positie der Duitsche vertegenwoordigers bij deze onderhande lingen met Nederland te versterken. ONTBINDING DER TWEEDE KAMER CANDID AATSTELLING OP 15 MAAKT VERKIEZING OP 26 APRIL Naar wjj vernemen zal heden een Koninklijk besluit verschijnen, waarin de Tweede Kamer wordt ontbonden met ingang van 8 Mei a.s. De dag van de verkiezing (candi- daatstelling) is bepaald op 15 Maart. De sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten Generaal zal plaats hebben op Zaterdag 6 Mei. De eerste zitting der Kamer na de ontbinding is bepaald op Dinsdag 9 Mei. Voorts vernemen wij, dat de Minis ter van Binnenlandsche Zaken den dag van de stemming zal bepalen op 26 April. DE EERSTE INDRUK Naast het hoofdartikel, dat het terrein verkende voor vaststond, dat Kamerontbio ding een feit zou worden, past nu reeds een enkel woord over de voorloopige indruk, welke het besluit tot Kamerontbinding maakt. De vraag of het nu beslist noodig was en wie de schuld draagt van dit op de spits gedreven conflict, kan thans gevoegelijk blijven rusten; de allesbeheerschende kwestie is deze: wat er, parlementair gesproken, gebeuren tusschen de dag van heden eu 9 Mei a.s. Sommigen oordeelen, dat de Kamer ge woon doorvergaderen kan om te beraadsla gen over gereed liggende wetsontwerpen. Theoretisch gesproken is dit natuurlijk mo gelijk; de Kamer wordt pas 6 Mei ontbonden. Maar principieel en praktisch rijzen er groote bezwaren. Het parlementaire werk voortzetten zou feitelijk beteèkenen, dat de Regeering ge noegen neemt mét de verwerping van haar bezuinigingsvoorstel op 9 Fcbr. li- Bit nu is ondenkbaar. Minister Donner heeft nadrukkelijk namens de Regeering verklaard, dat deze de weigering der Kamer om het ontwerp te aanvaarden, zou beschon wen als een symptoom van onwil tot samen werking met het Kabinet. Vandaar het conflict tusschen Regee ring en Kamer en het beroep op de kiezers. En nu kunnen de partijen, die in het nega tieve samenwerkten, maar in het positieve tot niets in staat zijn, honderdmaal beweren, dat het wetsvoorstel en de bezuiniging te onbeduidend waren om op een conflict aan te sturen; ze wisten zeer goed, wat de woor den van den Minister moesten beteekenen. al werd in 't midden gelaten, wüt de Regeo- ring zou doen. Of, anders gezegd, d u I d e 1 ij k heeft minister Donner verklaard, dat samenwer king tusschen Regeering en Kamer o n m o- g e 1 ij k zou worden als de laatste deze schakel uit de keten der bezuiniging brak Het gaat dus niet aan om te veronderstel len, dat het Kabinet verder met de Kamer in contact zal treden om wetsontwerpen te behandelen, die met de begrootingspositie in verband staan. Dat laat de verhouding tus schen Kamer en Regeering. zooals deze laat ste die ziet, dat laat het prestige der Re geering, niet toe. Ook praktisch zijn er natuurlijk bezwaren, 't, Is de vraag of de kamerleden in voldoende getale op zullen komen ook in verband met de vorkiezingen, waarbij nu alles wel op haren en snaren gezet zal worden. Wel moest de mogelijkheid open blijven de Kamer wegens buitengewone gebeurtenissen bijeen te roepen en dit zal de oorzaak zijn, dat de Kamer op term ij n ontbonden wordt. Want, gebruikelijk is dat niet. Wel echter noodzakelijk in deze dagen vol be roering. We leven hier niet in Duitschland en het is ondoenlijk om van nu tot 9 Mei geheel zonder parlement te regeeren. Met de Eerste Kamer bestaat er overigens geen conflict en wij meenen, dat de Regee ring door kan gaan met dit deel der Staten-Generaal de wetsvoorstellen af te doen, welke in staat van wijzen zijn. Maar het gaat o.i weer niet aan, om te zeggen, dat de Eerste Kamer in deze dagen wel in de rol van de Tweede kan optreden. Dat is ook niet constitutioneel. Al met al is onze eerste indruk dus, dat de wetgevende arbeid vanaf heden behou dens noodzakelijke uitzonderingen stil ligt. En de vee]vervige oppositie, die zoo knap was in het breken, kan zich thans het hoofd breken met de vraag, hoe zij voor de kiezers moet verschijnen. CONFERENTIE DER OSLO-STATEN DE TE VOLGEN HANDELSPOLITIEK Binnenkort zal tusschen de Oslo-staten en Finland te Stockholm een conferentie plaats hebben. De handelspolitiek der aangesloten landen zal aldaar worden besproken. VOOR DE A.-R. KIESVEREEN. UITERLIJK 21 FEBRUARI KLAAR ZIJN! De heer R. A. den Ouden, adj.-seeretaris van het Centraal Comité verzoekt ons aan de anti-rev. Kiesvereenigingen mee te dee len, dat in verband met de Kamerontbin ding het Centraal Comité Vrijdagmiddag, 17 dezer, om half 2 in het Kuyperhuis ver gadert. De candidaatsteUing In verbeid met de vervroegde verkiezi gen worden de Kiesvereenigingen thans tevens dringend uitgenoodigd, om de stem mingen over de 16 eerste plaatsen en de vier aanvullende plaatsen op de candidaten lijst zóó spoedig te houden, dat de uitslag op 21 Februari a.s. bij het Centraal Co mité bekend is. Met zeer groote spoed moeten thans alle verrichtingen afgedaan worden, zal er geer stagnatie ontstaan! HET POLITIEKE CONFLICT Wij hebben er in artikel en persoverzicht 4e nadruk op gelpgd, dat de Chr.-Hist. Ka merfractie aangevoerd wgrd door den heer Snoeck Hcnkemans en dat hij het ook was. die de houding der fractie in De Neder lander verdedigde. (De hoofdredacteu. Dr. Slotemaker de Bruïne was geruimen tijd ongesteld, doch schijnt thans weer een deel van zijn arbeid te kunnen verrichten.) Opvallend is het nu, dat er thans een hoofdartikel (zonder aanduiding!) in het Chr. liist. orgaan verscheen, dat niet onom wonden, maar toch vrij duidelijk de houding der Chr. hist, fractie tegenover de motie- Boon veroordeelt. Wij kunnen er niets an ders uit lezen. Het artikel somt weliswaar al de bezwa ren op tegen het ontwerp-Donner, maar gaat dan aldus voort: Hoezeer wij deze gansche reeks van ar- gumenten ton gunste der motie-Boon waar ;n, er zijn bij ons toch nog wel vragen overgehleven. Zoo is er aanleiding voor twijfel of Mi nister Donner bij de geheele behandeling wel inderdaad zulk een star standpunt heeft ingenomen. Al heeft zijn houding hij de openbare behandeling zeker van weinig soepelheid getuigd, bij de voorbereiding van de openbare behandeling toonde hij den wil tot samenwerking door het aantal op ie heffen rechtbanken van 7 tot 4 en dat der kantongerechten van 48 tot 40 te verminde ren. Van het allergrootste belang achten wij de gevolgen van de aanneming der motie- Wij meenen, dat het kabinet de porte feuille-kwestie ten onrechte stelde. Maar dan rijst toch nog de vraag: moet de Ka mer dan desniettemin rekening houden m»t de gevolgen? Is de verantwoordelijkheid der Kamer wel voldoende gedekt, wanneer zij dan volstaat met het kabinet geheel en al voor die gevolgen aansprakelijk te stel len? Wij meenen, dat hier aanleiding is voor twijfel. Een twijfel, die van te meer beteekenis is, wegens de ongekende moeilijkheden, waarin ons land thans verkeert. Geestelijk vaart er door de wereld een verwildering en verdwazing als in de ge schiedenis nog weinig is gekend. Wij lezen niets anders dan van oorlog hier, van revo lutie daar en van burgertwisten elders. Ook ons land krijgt zijn aandeel. Wij behoeven daarover niet in bijzonderheden uif te wei den. Zij zijn voldoende voldoende bekend. Ook economisch verkeert de wereld in den grootsten nood. In ons land zal in de toekomst zonder nieuwe ingrijpende maat regelen het crediet van den staat moeilijk kunnen worden gehandhaafd. Wij vreezen met groote vrees, dat de naaste toekomst ons tot veel ergere dingen zal nopen dan thans stonden te gebeuren. Wij twijfelen niet. dat de Kamerfractie voor haar beslissing ook deze omstandig heden nauwkeurig heeft gewikt en ge wogen. Intusschen zijn wij voor ons daarbij toch, meer dan de fractie geneigd er den nadruk op te leggen, dat men in den storm niet dan in de uiterste omstandigheden, van kapitein verandert. Onnoodig te zeggen, dat wij daarbij innig overtuigd zijn. dat de fractie heeft gemeend niet anders te kunnen en te mogen hande- Een overtuiging, die naar wij vertrou- cn ieder lid der Unie van ganscher harte zal onderschrijven. De schrijver, men voelt het duidelijk, zou zijn stem niet tegen de Regeering hebben uitgebracht En wel op ongeveer dezelfde gronden, welke wij aangevoerd hebben. Mi nister Donner nam geen star standpunt in thans kan en mag het kabinet niet tot aftreden gedwongen worden. Het oordeel van Mr. H. de Bie Echter, het wordt er voor de Chr. hist, fractie niet mooier op. nu in hetzelfde num mer van de Nederlander een gezag hebbend man als mr. H. de Bie „zich ge drongen gevoelt openlijk uit te spreken, dat de fractfh een zeer ernstige politieke fout heeft begaan". Hij schrijft: Zoo er een politieke partij gouvernemen teel is. dan naar haar aard de Christelijk- Historische, die zoo terdece het verschil tusschen regeering en volksvertegenwoordi ging erkent (zie Nederlander, 10 dezer, Ie pag. 2e kolom). Zoo er één politieke partij is, die groep» en streekhelangen moet achterstellen bij het landsbelang dan naar hanr aard zij. er één politieke partij is. die mee *vil werken aan bezuiniging over de geheele linie, waar het maar even kan, dan naat haar aard de C.-H. Unie. Hier lag nu een wetsontwerp tot bezuini ging, dat voortzette, wat in vroeger jaren reeds is begonnen (1874, 1877, 1923), de re geering was bij haar Memorie van Ant woord zeer ver aan de ernstige bezwaren van het Voorloopig Verslag tegemoetgeko men door alsnog 3 van de 7 voor opheffing voorgedragen reclithanken te laten bestaan en de regeering verklaart in de gegev omstandigheden een motie tot commisso riaal maken van hel vraagstuk der rechts- hedeeling onaannemelijk. Een heter voorstel er tegenover stellen kan men niet en toch laat onze C.-H. fractie zich voor het kan-etj van de oppositie spannen en slechts door haar stemmen wordt de motie aangeno men; één dag na de zoo geprezen regee ringsverklaring van minister Deckers stemt de C.-H. 'fractie mèt de communisten tegen de regeering' Zoo is het en niet anders en dat in deze dagen! Dit oordeel is scherper, dan wij het gege ven hebben, althans wat de vorm betreft; doch, kan men er iets tegen in brengen? Trouwens, er komt meer beweging in de Chr. Hist Unie. De onder voorzitterschap van jhr. mr. K. J. Schorer gehouden jaarlijksche vergade ring van de Chr.-Hist. Kiesvereeniging Ge zag en Vrijheid, heeft, zoo meldt het U t r. Dagblad op voorstel van een paar leden besloten, de volgende motie te zenden aan de C. H. fractie der Tweede Kamer: „De Chr. hist, kiesvereeniging Gezag en Vrijheid Ie Utrecht, van oordeel, dat in het huidig tijdsgewricht de leden der Staten- Generaal, de regeering, ook met achterstel ling van eigen wenschen, waar maar eenigs- zins mogelijk behooren te steunen, in het bij zonder bij haar moeilijken bezuinigingsar- beid, spreekt haar leedwezen uit over de op 9 Febr. 1933 inzake het wetsontwerp aangaan de de rechterlijke organisatie door de C. H. DE MUITERIJ IN INDIE De achtergebleven bemanning der „Zeven Provinciën" WEDER AAN BOORD BATAVIA, 15 Februari (Aneta) De „Van Outehoorn" der Kon. Paketv. Mij bracht 5 officieren, 11 onder-officieren, 19 mari niers en 6.") inlaindeche opvarenden over naar Mr Ms „De Zeven Provinciën". Na het vertrek der muitens uit Olebleih wonen zij in Atjeh achtergebleven. Het xerhoor dezer schepelingen neemt aan boord een aavang. Gedurende de reis was alle contact van de bemanning der „Zeven Provinciën met de bemanning van de „Van Outshoorn" ver boden. De eerste officier van de Van Outshoorn verklaarde dat contact echter wel had plaats gehad, doch hij zal hierover rap porteeren. HET VOORLOOPIG ONDERZOEK BATAVIA, 15 Februari (Aneta) Het de partement van Marine in Nederlandsch- Indië heeft aan den voorzitter der Com missie van Onderzoek inzake de muiterij op Hr. Ms. „De Zexen Provinciën" een schrij ven overhandigd, waarin de resultaten van het voorloopig onderzoek van de Oleleh- historie van de landszijde bezien, waren vermeld. GAAT DUYS NAAR INDIE? De heer W. Drees wethouder van Den Haag heeft in een S.D.A.P.-meeting meege deeld, dat aan den Algcmeenen Raad van S.D.A.P. en N.V.V. zal worden voorgesteld om aan mr. J. E. W. D u y s, die zich bereid verklaard heeft de verdediging der muiters belangloos op zich te nemen, het mogelijk te maken daarvoor een reis naar Neder- landsch-Indië te onde.rnemen. NOGMAALS: DE DIENST WEIGERING TE SOERABAJA Ook de „Java-hode" bevat bizonderheden over dc dienstweigering, welke op 30 Jan. j.l. te Soerabaja heeft plaats gehad. Bij het baksgevvijze aantreden der sche pelingen op een der oorlogsbodems, aldus dit blad, werd door allen niet voldaan aan het bevel. Daar dienstweigering niet massaal kan worden geconstateerd, doch moet blijken uit een aan ieder, man voor man, te geven be vel, richtte de le officier zich met dit bevel tot een der schepelingen. Dit was een kor poraal, die reeds 12 dienstjaren heeft Toen de le officier hem vroeg of hij wilde aan treden, aarzelde de korporaal en stelde de wedervraag: of hij eerst ruggespraak mocht houden met de anderen. De le officier weigerde dit pertinent; hij vorderde een direct antwoord: „ja" of Hierop antwoordde de korporaal met „neen". Vervolgens richtte de le officier zich tot ?en tweeden schepeling, een jong matroos, die onmiddellijk met „neen" antwoordde. Daarna stelde de le officier dezelfde vraag tot een derden schepeling, die eveneens on middellijk „neen" zeide. Toen kwam een vierde schepeling aan de beurt, die eerst aarzelde en vervolgens ,ja" Dit woord „ja" werd met nadruk door den len officier herhaald, waarna door alle ove rige schepelingen de vraag toestemmend verd beantwoord. ITet staat zonder twijfel vast, dat enkele personen de spits hebben afgebeten voor een aantal belhamels aan boord. Bij de overbrenging der 4? arrestanten aar Malang speelden zich ontroerende too- eelen af. Vele arrestanten waren zeer aan gedaan. anderen werden door «motie overmand, dat zij in snikken uitbraken. Dit houdt vermoedelijk verband met hctl Voornaamste Nieuws. (BH. I) Heden zal een K. B. verschijnen, waarbij de Tweede Kamer wordt ont bonden. •apan met allen in conflict. Din^iag bui tengewone Volkeiasbondrivengadoring. Ernstige bankkroch in Michigan. De vijandelijkheden om Leticia tusschen Columbia en Peru begonnen. De begrafenisplechtigheiu te Neunkirchen (blz 3) De brand op de P. C. Hooft voor de Raad voor de Scheepvaart. (blz. 5) Economische Problemen. Fihancieele ver houding tot Duitschland. Over de ongeregeldheden te Paramaribo heeft de minister inlichtingen gevraagd aan de gouverneur van Suriname. Morgen zal de 100ste vliegtocht aanvan gen 6edert de invoering van de geregelde dienst Amsterdam—Batavia. feit, dat in de voorafgaande dagen, toen veel over dienstweigering werd gesproki-u, door de officieren herhaaldelijk is gewezen op de gevolgen hiervan, n.l. behalve de door den krijgsraad op te leggen straffen, wegzending uit den dienst zonder pardon. TWEEDE KAMER-VERGADERING Naar wy vernemen heeft de heer L. L. H. de Visser op zijn verzoek om de Tweede Kamer in spoedvengedering bijeen te roe pen, ten antwoord gekregen, dat de Voor zitter der Kaïner geen aanleiding kan vin den aan dat verziek gevolg te geven. Naar wij vernemen is het verzoek van Ir. Albarda, den !eider van de Soc. Hem. fractie der Tweede Kamer, tot het bijeen roepen dezer Kamer, afgewezen. Thans is een verzoek ingevolge art. 58 van het Reglement van Orde der Kamer in gediend docfr tien leden van genoemde fractie met opgaaf van redenen tot het be leggen van een openbare vergadering der GEMEENTERAAD ROTTERDAM Na 37 zittingen heeft de gemeenteraad van Rotterdam gister de geipeente begrooting aan genomen met 22 tegen 16 stemmen. Met ver gaderen was men begonnen op 12 Januari, zoodat de behandeling dus vijf weken heeft geduurd. LANDELIJK COMITÉ BELANGEN LUISTERAARS Het landelijk comité belangen luisteraars heeft gisteren den volgenden brief gezonden aan den minister van waterstaat: Het landelijk comité belangen luisteraars wendt zich tot uwe excellentie met het drin gende verzoek om thans, nu door de mui terij op Hr. Ms. De Zeven Provinciën het gevaar van stelselmatige gezagsondermij ning zoo schrijnend is gebleken, niet langer tc aarzelen om ook den aether te zuiveren van het tnt gezagsverzaking en opstandig heid aanvurende woord. De socialistische omroepvereeniging V. A. R. A., gaat steeds voort met haar gezags- aanvretende praktijken voor de microfoon, aarbij de voorzichtigheid, die zij in acht neemt of heet te nemen, een negatieve wijs heid is om een belangrijk orgaan voor liet bewerken van de geesten in revolutionairen in niet te verliezen. Het algemeen verlangen naar saneering an de gezagsverhoudingen sluit naar het oerdeel van het landelijk comité helancen luisteraars in een verlangen naar één wer kelijk cultureelen omroep op basis van de A. V. R O. Ten slotte dringt het comité er hij" den minister op aan. thans die maatregelen te en, die de totstandkoming van zulk een belangrijk maatschappelijk instituut kunnen erhaasten. COMMUNISTISCHE CINEMA TE EINDHOVEN DE PERS IN VERWEER. De directie der Eindh. en M. C.rt heeft in haar blad een open brief gericht aan de di rectie der Cinema Parisien. te Eindhoven, in welken open brief wordt gezegd, dat uit de voorstelling van een z.g. nvani-gardefilm in genoemde cinema, ten duidelijkste is ge bleken, dat avant-garde-films niet de meest onschuldige titels zwaar geladen zijn met communistische propaganda, en dat de in richting van de cinema wel degelijk als een communistische rel in het maatschappelijk organisme van Eindhoven is te beschouwen. Genoemde directie acht zieh verplicht dat organisme niet mede te helpen besmetten door aan de dirertie der cinema nog langer gelegenheid te bieden, door middel van de advertentiekulommen van het blad zulke films aan tc kondigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1