TE' CELEN SITTARD LIMBURG 2e NUMMER IS FEBRUARI 1393 N.V. BOUWGROND MIJ. „T IJ D 1 G" H E E RLE N B O U W- EN 1 N DU STRIE- TER R E 1 N IN DE GEHEELE MIJNSTREE K COOP. ROERMONDSCHE El ER M IJ N ROERMOND TEL. 167 TEL. 625 Grootste Export van Nederlandsche Eieren Jaar-omzet 250.000.000 (twee honderd vijftig miilioen) stuksI Carisborg Bruinkool briketten Ook speciaal geschikt voor bakkers-ovens Het belangrijkste industrie centrum van Noord-Limburg. met goede spoor- en water verbindingen, biedt gunstige voorwaarden voor vestiging van nieuwe industrieën 10 Sittard Ingangspoort van Neerlands Mijn- gebied in het schoone Limburg door M. W. J. Coenders Burgemeester van Sittard Vereercnd mag zeker d« uitnoodiging heeten om mede te werken aan dit Limburg-nummer, dat dit gewest nader brengen wil tot hen, die het nog niet of althans nog niet genoegzaam kennen. Dit vooral, wanneer men mede de gelegenheid krijgt iets te zeggen over de plaats, welke Sittard inneemt in de rij der Limburgsche gemeenten. Waarlijk rijk is het verleden dezer stad, die in 1243 van de machtige Limburgsche hertogen als een der eerste, haar stedelijke rechten kreeg. Uit menig gebouw en stadsgezicht spreekt nog haar lezenswaardige historie, waaruit ik U hier niet verhalen zal, maar welke voor hen die daarin be lang stellen, te vinden is in den zoo verzorgden Gids voor Sittard en omstreken, die deze ge meente bij U aandient als „de ingangspoort van Neerlands mijngebied in het schoone Limburg". Gelegen in het Geleendal, aan den voet van den meest noordelijken uitlooper van den Eifel is Sit tard niet enkel de entrée tot het aan natuurschoon zoo rijke Zuiden, maar ook het begin van het nijver Limburgs kolenrevier, Is deze gemeente van oudsher gebleven bij uitstek de winkel- en marktplaats eener wijde omgeving; niemand zal het betwijfelen dat de nieuwe tijd nog andere eischcn stelde en mogelijkheden bood, waar men zich had aan te passen om tijdig gereed te zijn. Niet enkel om de nabijheid der mijnen, doch vooral ook die van het in wording zijnde Julianakanaal, dient de gomeente op alle gebeur lijkheden te zijn voorbereid. Vooral immers wanneer „noordelijk" Nederland de nationale, echt Nederlandsche beteekenis van de vestiging van nationale nevenindustrieön in ons Zuiden nog meer dan heden ral verstaan, opent het kanaal wijdsche perspectieven. Haar gunstige ligging wijst dan ook voor deze gemeente naar een hoopvolle toekomst heen. Haar ligging heeft de gemeente steeds aangewe zen centrum te zijn. Zij is een knooppunt van verkeerswegen en heeft haar gunstige verbindin gen niet enkel met Maastricht en Valkenburg of met het hart van de Mijnstreek, doch ook met het Noorden des lands en met het buitenland. Den vreemdeling en den toerist lacht heel het land van Sittard, dooi hetgeen het alleen reeda vanwege den rijkdom van zijn natuur en wat deze op faunistisch of floristisch gebied, evenals om zijn oude en nieuwe kunstschatten te aan schouwen en te genieten heeft, het welkom toe. Vooral ook hen die hier hun huizing willen op slaan. Naast de oude stad met zijn schilderachtige hoek jes en zijn romantiek is het nieuwe Sittard ver rezen met zijn park en plantsoenen, zijn riant gelegen woningen, welke de moderne architectuur in zijn beste uitingen te bewonderen geeft en waarbij meteen zorg gedragen werd voor het behoud van de schoonheid van stad en land in verband met karakter en aard der streek. Sittard is als pleisterplaats en woonstede mede aantrekkelijk om zijn prettige winkelstraten en vooral gedurende de laatste jaren zoo uitstekend ontwikkeld hotel- en restaurantwezen, dat een roemrijke traditie hoog houdt. De aantrekkelijkheid als woongemeente wordt echter in niet geringe mate verhoogd door aan wezigheid van zoovele en zoo hoogstaande instel lingen van sociale voorzorg en van onderwijs. Met zijn H.B.S., Gymnasium, Handelsschool en Ambachtsschool en zijn school voor Maatschap pelijk werk dit opleidingsinstituut voor vrou we lij k-soci ale beroepen niet het minst neemt de gemeente een markante plaats in als geestelijk centrum. Het komt mij voor, dat de waarde hiervan niet hoog genoeg kan worden aangeslagen ook bij al het kachtig streven om zich de stoffelijke, de economische, de industrieele ontwikkelingsmoge lijkheden zooveel doenlijk ten profijte te maken. N.V. Bouwgrondmaatsch'1. „Tijdig" Heerlen In deze nummers is veel geschreven over Limburg als vestigingsstreek voor industrie en Limburg als woonplaats. Zij die in deze streken bekend zijn zullen bij het vinden van goede terreinen weinig of geen moeilijkheden hebben. Anderr is het met hen, die „van buiten" komen. Zij behoeven de voorlichting van een „insider" en zullen zich met betrekking 'ot aan- en verkoop van terreinen in de Mijnstreek, in het bijzonder terreinen voor volkshuisvesting, bij voorkeur wenden tot de N.V. Bouwgrondmaatschappij „T ij dig" te Heerlen. Deze Maatschappij werd opgericht in 1913, werkt met een kapitaal van 1.000.000.en geniet terecht in deze streken algemeen ver trouwen. Enorm is de arbeid van deze N.V. geweest voor de Volkshuisvesting in de Mijnstreek. Hot algemeen belang te dienen was steeds haar uit gangspunt De aandeelhouders van deze onderne ming ontvangen slechts h% als maximum. Gaarne verschaft de Directie alle verdere inlich tingen. BEZOEKT Gunstig gelegen Woon- en Industriestad Schitterende omgeving Goedkoope Bouw- en Industrie-terreinen Uitstekende Onderwijs-inrichtingen LIMBURG 2e NUMMER 15 FEBRUARI 1933 Venlo Centrum van Noord-Limburg door Mr. B. Berger Burgemeester van Venlo Nu ik schrijven ga over mijne geboortestad met de wetenschap, dat hetgeen ik te zeggen heb, zal gelezen worden het gansche vaderland door, ver vult mij een gevoel van dankbaarheid niet slechts jegens de redactie vai. het blad, dat gelegenheid biedt tot spreken aan stemmen uit Limburg, maar Vooral een gevoel van dankbaarheid jegens God, die de Nederlanden heeft doen groeien en bloeien, nadat Hij Jen Prins van Oranje de grondslagen had doen leggen voor dat gelukkige gebied, waar toe Limburg alp jongste Provincie mag behooren. Met gevoelens van diepe erkentelijkheid gaan wij in den loop van dit jaar het vruchtbare werk van den Vader des Vaderlands herdenken en met de klokkenspelen, die over Hollands tuin hun dank liederen zullen uitzenden, stemt Limburg en Venlo mede in: Ter eeren ons Hoeren wilt U alle dagen Dit wonder bijzonder gedenken toch. De traditie van het huis van Oranje is heerlijk .voortgezet tot op den dag van heden toe en het Voorrecht der vrijheid, waarvan Oranje de trouwe hoeder was, waardeert ook de jongste Provincie bovenmate; n;.ast de liefde tot het Vorstenhuis, was het juist hot dankbare bewustzijn van dat groote voorrecht, dat ons in bange tijden de kreet op de lippen legde: „Limburg bij Nederland". Langer dan het overgroote deel der Provincie is Venlo aan de Nederlanden gebonden geweest; daarom ook zal Venlo in edelen wedijver er naar streven om in trouw en aanhankelijkheid aan Vorst en Vaderland voor geene gemgente in de Provincie onder te doen. Wanneer ik nu iets mag gaan vertellen over Noord-Limburg met Venlo als centrum, dan wil ik den lezer voeren naar de Groote Heide. Hoog gelegen op den heuvelrug langs onze Oostgrens strekt zich deze heide als een prachtig exercitie veld voor cavalerie tot aan de grenzen van Duitschland uit Daar beginnen dennenbossohen, waartu&schcn meertjes te droomen liggen, het terrein wordt heuvelachtig en als een sprookje ontwaart men vanaf de hoogte hot Kasteel Krie kenbeek. De cavalerie is uit Venlo heengegaan en vervangen door twee regimenten Infanterie. De oude vestingstad verheugt zich nog in het bezit V&n een garnizoen als van ouds, de kazernes zijn Verplaatst naar den westelijken oever der Maas, waar eertijds het fo. St. Michiel lag als een voor uitgeschoven post d>r sterke vesting. Op de Groote Heide houdt het garnizoen nog geregeld zijn schietoefeningen, terwijl militaire vliegtuigen als bijen op een bloementuin gaarne neerstrijken op dit door de natuur geschapen vliegterrein, dat bij het steeds voortgang makend vlicgwczcn de prach tigste mogelijkheden bied* Vanaf den westelijken heiderand ziet men neer over de vruchtbare Maasvallei. De stad zelve ligt daar omgeven door een breoden rand van lachen de tuinderijen; in den loop van een tiental jaren sijn de nijvere tuinders al meer ixitunsei hun laud gaan bewerken, tallooze kassen verrezen, een gla zen stad begint geleidelijk aan de huizenmassa van Venlo te omsluiten. Zoo lang de zon aan den hemel staat, ziet men de tuinders hun akkers met te ede re zorg bewerken, in geweldige massa's wor den de tuinbouwvruchten vooral augurken, sla en tomaten naar het groote modern ingerichte vei lingsgebouw gevoerd, dat in het seizoen een beeld biedt van de grootste bedrijvigheid. In een tweede gebouw, dat voor het eerste niét behoeft onder te doen, worden de producten geveild, die vanuit de dorpen rondom Venlo worden aangevoerd. Fruit en groenten uit de bloeiende Maasdorpen worden hier aan den man gebracht, terwijl tevens een geweldige hoeveelheid eieren wordt aangeboden, een hoeveelheid, die in 1931 gestegen was tot 97.000.000 stuks. Naast dezen belangrijken tuinbouw is het vooral de handel, die vertic. en welvaart brengt en Venlo's uitgebreide Middenstand doet bloeien Belangrijke transport- en expeditiebedrijven wer ken er t- amen met den handel in granen- en kunstmeststoffen om den handel in landbouw producten en fourage-artikelen niet te vergeten. Uitstekende tram- en spoorwegverbindingen zijn dienstbaar gemaakt aan groote en kleine handela ren en nijveren, terwijl de Maas, die reeds in het verleden tot Venlo meestal bevaarbaar w^as, sinds de kanalisatie nieuwe mogelijkheden voor ver voer biedt en een beeld geeft van ongekende levendigheid. In 1930 opende Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden een nieuwe haven, die met de bestaande los- en laadgelegcruheid voorzag in de steeds stijgende behoeften, die het verkeer te water stelde. De verwachting, dat deze haven met spoorwegaansluiting in een afzienbare toe komst mogelijkheden biedt aan belangrijke* Duit- sche industriecentra om hunne goederen over Rotterdam te water af en aan te voeren zal, naar ik vertrouw verwezenlijkt worden, zoodra de tijds omstandigheden beter worden. Onnoodig te zeg gen, dat tuin- en landbouw en levendige handel een goed bestaan verschaffen aan een uitgebrei- den winkelstand en dat ook onze Oosterburen weer als van ouds in de goed gesorteerde winkels van Venlo hunne inkoopeii zullen doen, zoodra de muren, die do oorlog met zijn nasleep van oor logsweeën tusschen nabuurlanden heeft opgetrok ken, weer zullen verdwijnen. Wend ik mijn blik van den heiderand naar het Zuiden, dan rijzen daar tusschen torens en ker ken en kloosters de fabrieksschoorsteenen van Tegelen, een belangrijk centrum van klei en Industrie. Van ouds heeft de Togelsohe landbouwer zich de uitmuntende kleisoort, die gewonnen werd in het hoogplateau, dat Tegelen Oostelijk begrenst, ten nutte gemaakt; in de wintermaanden hield hij zich onledig met het vormen van z.g. handpannen. Hieruit ontstonden de groote fabrieken, die thans hare waren verzenden over de wereld. Ik moet hier naast de uitgebreide klei-industrie Stadhuis te' Venlo tevens vermelden de ijzer- en metaalgieterijen, als mede de sigarenfabrieken en tabaksbedrijven. In Venlo zelve is de industrie van veel minder be teekenis dan in de zustergemeente Tegelen, toch mag ik nog aanstippen de enveloppen-fabrieken, de gloeilampen-industrie, houtzagerijen alsmede te fabrieken der Nederlandsche Instrumenten Com pagnie alwaar optische instrumenten in hoofd zaak voor export bestemd vervaardigd worden. In het Westen beginnen de uitgestrekte Peelveldcu. Kolenlagen wachten hier betere tijden ter ont ginning. .y Ik mag me na het voorgaande wellicht vleien, dat de geduldige lezer den indruk heeft gekregen van welvaart en bloei op stoffelijk gebied in Venlo en omstreken en van schoone verwachtin gen voor de tookomst; ik moge er nog aan toe voegen, dat de vroolijke Limburger in het mooie land langs de Maas tusschen het werken voor zijn dagelijksch brood de schoone kunsten niet ver smaadt; het degelijke onderwijs, dat hij in zijn Jeugd in zijn dorp kan genieten, dat hij alsdan in Venlo op gymnasium of H.B.S., op ambachts school of huishoudschool, op tuinbouw- of han- delscursiis kan voortzetten, biedt hem een grond slag voor den uitbouw van zijn geestelijk leven: tusschen de oude kasteelen en ruïnes leeft herin nering aan voorbijgegane tijden, tèrwljl een rijke folklore een stempel van oude cultuur drukt op de geheele streek. Onnoodig te zeggen, dat het zangerig volk van Noord-Limourg met ijver de muziek beoefent, geen gemeente zonder fanfare of harmonie, terwijl Venlo met uitstekende mu ziekgezelschappen concerten biedt, die van heinde en ver worden bezocht De bekende openlucht spelen in Tegelen door dilettanten uitgevoerd lok ten niet alleen tallooze bezoekers, maar mochten zich verheugen in een zeer goede pers. Oude kerken onder welker gewelven kunstschat ten uit het heden en verleden met eerbied worden bewaard, kostelijke >ude gevels door het heden- daogsch geslacht zorgvuldig behoed, die Je smalle straten der orde veste sieren, daarnaast moderne gebouwen, die getuigen dat de kunstzin van hot voorgeslacht vaardig is gebleven over het thans levende, zijn evenzoovele bewijzen, dat onder materiale welvaart de smaak voor het schoone en edele niet is te loor gegaan. Een schaduw valt over het beeld, dat ik nu van Venlo on omstreken heb mogen geven: immers ook hier wordt de crisis op dit oogenblik zwaar gevoeld, de nabije grens, die steeds meer en meer wordt gesloten, tast diep de welvaart aan on brengt een stemming van onzekerheid, die fnui kend is voor ondernemingslust en toch wanneer ik den lezer weer mag geleiden naar den heide rand en hem nogmaals het wijde land mag laten overschouwcn, nu niet meer om hem den nijveren tuinder op zijn akker te wijzen of de tallooze schoorsteenen der fabrieken of de Maas met zijn lange slierten schepen, maar nu om hem te wijzen op de kerktorens, die alom omhoog wijzen, dan kan hij wel begrijpen hoe diep in de ziel van Noord-Limburg leeft het vertrouwen op den Hoer, Die wel is wanr Zijne Vaderhand zwaar laat wogen ook op dit schoone land, maar Dien we zullen blijven dienen in nederige onderwerping maar ook in kinderlijk vertrouwen. En zoo wil ik tot slot do woordan van den Vader 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11