m o m 1 m m wm DINSDAG 14 FEBRUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. jD ■=r BUITENLAND DE ONTWAPENINGS BESPREKINGEN De hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie heeft Maandag getracht eens positief werk te verrichten, werk, dat de be sprekingen althans vooruitbrengt. De Duitsche gedelegeerde Nadolny, ge steund door de Italiaansche en Hongaarsche vertegenw., heeft voorgesteld onverwijld de kwestie van het oorlogsmateriaal te be handelen. Hij herinnerde daarbij aan het groote ontwapeningsvoorstel van Hoover, waarin de afschaffing van de zware aan valswapenen wordt genoemd als eerste voor waarde voor algemeene ontwapening en vei ligheid. Hij wees verder op de resolutie van 23 Juli, waarin eveneens .een definitief besluit tot afschaffing der zware aanvalswapenen wordt geëischt. Het Duitsche voorstel werd ondersteund door den Engelschen onderstaatssecretaris Eden en voorzitter Henderson. Paul Boncour verklaarde, dat een beraad- laging over het oorlogsmateriaal onmogelijk was zonder dat eerst een principieele beslis sing zou zijn genomen over het toekomtige karakter der legers. Nadolny wees op de mogelijkheid de kwes tie der effectieven te laten behandelen door de bevoegde commissie en de principieele be slissingen over het materiaal onmiddellijk in de Hoofdcommissie te nemen. De hoofdrapporteur, Benesj, stelde, ge steund door den Spaanschen vertegen woord i ger, voor, dat een redactiecommissie zou worden ingesteld ter redactie van de princi pieele kwesties betreffende het toekomstige legerstelsel, waarover dan de hoofdcommissie zou moeten beslissen vóór verwijzing naar de effectieven-commissie. Burckart (Polen) verlangde, dat de effec- tievencommissie bij de behandeling van het legerstelsel geen voorstellen zou mogen doen die in strijd waren met de internationale ont wapeningsbepalingen. Alleen de hoofdcom missie kan de politieke beslissing nemen. Na ampele beprekingen werd een redactie commissie samengesteld uit vertegenwoordi gers van Frankrijk, Engeland, Duitschland, Italië, Vereenigde Staten, Japan, Sovjet- Rusland, Spanje, Tsjecho Slowakije, Zweden en Turkije onder voorzitterschap van Poli- tis. Deze commissie zal de hoofdcommissie vóór de behandeling van de legerkwestie rap port uitbrengen over principieele vragen en riohtlijnen. De beslissing daarover zal in de hoofdcommissie vallen vóór verwijzing naar de effectievencommissie. Verder zal gelijk met de behandeling der politieke kwesties door de politieke commissie in de hoofdcom missie een debat plaats vinden over de Fransche voorstellen voor de toekomstige re geling van de legerkwesties. De politieke commissie is voor Dinsdagmorgen bijeen geroepen. De Duitsche gedelegeerde stelde tenslotte voor, dat de hoofdcommissie een definitieve beslissing zal nemen over de volledige af- sohaffing van de militaire luchtvaart, voor dat de kwestie der luahtbewapening zal wor den verwezen naar de luchtvaartcommissie. Men begint alzoo met de leger-organisatie naar den zin van Boncour. Nadolny en de Italiaan hebben in dit opzicht toegegeven, misschien wel in afwachting, dat Frankrijk daarna bereid zal zijn tot concessies op het belangrijke punt van het oorlogsmateriaal der landmacht Zal het debat van gisteren wellicht den weg tot het groote compromis hebben ge opend? De „Compagnie Sud-Atlantique" heeft aan de ?2 maatschappijen, bij welke de „Atlan- tique" verzekerd was, medegedeeld, dat zij haar het wrak laat, en verzoekt haar 170 mil lioen francs te betalen, waarop door de des kundigen van Cherbourg het verlies werd ge schat Indien de maatschappijen met dit bedrag niet accoord zouden gaan, zou de „Société Sud Atlantiqué" haar voor de handelsrecht bank van de Seine moeten dagen. De Fransche Kamer heeft het begrootings- twaalfde voor Maart en het saneeringsplan met 359 tegen 239 stemmen goedgekeurd. De regeering had de vertrouwenskwestie ge steld. De Kamer verdaagde haar zitting tot Vrij dag a. s. Uit New York: Volgens een schatting van de Vereeniging tot Besüudeering van de Ar beidsmarkt zou het aantal werkeloozen in de Vereenigde Staten in November 1932 on gcveer 17 millioen of bijna een derde van de arbeidende bevolking hebben bedragen, wat neerkomt op een vierdp van alle loontrekiken den. DE AARDBEVING IN KANSOE LONDEN, 14 Februari. De Times verneemt uit Peking, dat volgens betrouwbare berieh ten uit Kansoe tengevolge van de aardbeving alleen reeds in het N.W. der provincie Kan soe 280 personen werden gedood, 300 zwaar gewond, terwijl 800 huizen werden vernield. JAPAN UIT DEN VOLKENBOND? LONDEN, 14 Februari. De Daily Express meldt uit Tokio, dat de Keizer van Japan den minister van buitenlandsche zaken, graaf Oesjida, opdracht heeft gegeven den Japanschen vertegenwoordiger te Geneve, Matsoeoka van nieuwe instructies te voor zien. Matsoeoka zou den Volkenbond moeten mededeelen dat Japan de erkenning van Mandsjoekwo niet zal intrekken en dat Japan het zou betreuren wanneer het nood gedwongen uit den Volkenbond zou moeten treden. De Volkenbond droeg de verantwoor delijkheid voor alle gevolgen, aangezien de aanbevelingen van de Volkenbondscom missie niet in overeenstemming zijn met de voornaamste Japansohe eischen. UITSLUITING IN DE ANTWERPSCHE DIAMANTINDUSTRIE De werkgevers in de kunstzijde- en dia mant-industrie te Antwerpen hebben een lockout geproclameerd, daar de arbeidera weigeren de loonsverlagingen te aanvaarden AARDBEVING IN ARGENTINIË De Argentijnsche stad Tucuman is door een aardbeving geteisterd. Verscheidene ge bouwen werden zwaar beschadigd De bevol- geraakte in naniek. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn er echter geen doodelijke slachtoffers gevallen. JAPAN EN JEHOL VOLKENBONDSEISCH AFGEWEZEN Jehol een deel van Mandsjoerije De secretaris-generaal van den Volken bond heeft in de zitting van de commissie van negentien mededeeling gedaan van het antwoord der Japansche regeering op de door de commissie mondeling gestelde vraag inzake de directe staking der militaire ope raties in de provincie Jehol. De Jauansche regeering deelt mede, dat Jehol een deel van Mandsjoerije is en dat Japan overeenkomstig zijn verdrag met Mandsjoerije moet medewerken aan het her stel van de algemeene orde en veiligheid. Er zijn 150.000 man Ghineesche troepen Jehol binnengedrongen en de Mandsjoerijsche staat is daardoor bedreigd. De Japansche regeering was derhalve gedwongen deze troe pen te verdrijven. Indien de Chineesche re geering haar troepen uit Jehol terugtrekt, bestaat voor Japan geen verdere aanleiding voor het gebruik van geweldmaatregelen. De Commissie van Negentien besloot te verklaren, dat zij dit Japansche antwoord onbevredigend acht Bij de behandeling van het rapport van de commissie van negen aan de assemblée werden de eerste drie hoofdstukken die de historische ontwikke ling van het conflict schilderen, aangenomen China en de Japansche bedreiging De Chineesohe regeering houdt ernstig re kening met de Japansche dreiging om Jehol binnen te vallen, verklaarde Soeng in een interview. Indien zoo zeide hij de Japanners inderdaad tot een aanval ovengaan, zullen de krachten van het geheele Chineesche volk zich daartegen verzetten. In dat gerval zal Tsjang Hsoe Liang plaatselijk commandant worden. eng gaf als zijn persoonlijke meening te kennen, dat het, als de Japanners Jehol binnenvallen, nutteloos zijn zal, den Chinee- schen gezant nog langer te Tokio te houden. Het ernstig karakter van den toestand blijkt uit het feit, dat Lioe, de chef van den sanitairen dienst, Soeng vergezelde om de oprichting van militaire hospitalen te leiden. Een ultimatum verwacht Het Japansche telegraaf-agentschap Sjim- boen Rengo verneemt, dat de regeering van Mandsjoekoeo binnen enkele dagen een ul timatum zal zenden aan Tsjang Hsoe Liang, waarin zal worden geëischt, dat de maar schalk zijn troepen terugtrekt uit Jehol, dat een integreerend deel van Mandsjoekoeo uit maakt Tegelijkertijd zal de regeering Tang Joe Lin, gouverneur van Jehol en vice-president van den staatsraad van Mandsjoekoeo bevel geven de troepen van Tsjang Hsoe Liang te verjagen en den vrede en die orde in Je'hol onmiddellijk te herstellen. Japan en zijn mandaat-eilanden Een deel van de Japansche pers brengt mededeelingen van het Japansche ministe rie van marine over de strategische beteeke- nis van de vroegere Duitsche koloniën, die zich thans onder mandaat van Japan be vinden. De vertegenwoordiger van het mi nisterie heeft verklaard: de vloot beschouwt dit gebied als den sleutel tot oplossing van het Mandsjoerijsch probleem in den stillen Oceaan. De Carolinen en Marianen hebben groote strategische beteekenis. De Japansche ma rine-autoriteiten staan op het standpunt, dat de mandaat-gebieden onvoorwaardelijk in handen van de Japansche regeering moeten blijven, of Japan lid van den volkenbond is De indruk over het blijven van Amerika's vloot. De Japansche vloot-autoriteiten hechten veel belang aan de aankondiging van Ad miraal Pratt, dat de Amerikaansche Atlan tische vloot in den Stillen Oceaan zal blij ven tot 1934. De voor deze maatregel aan gevoerde motieven worden niet ernstig ge nomen en de verandering in de Amerikaan sche plannen wordt beschouwd als een ver huld dreigement, dat geuit wordt op het oogenblik, waarop de betrekkingen van Ja pan met den Volkenbond critiek worden. DE RAMP TE NEUNKIRCHEN DE BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS Vandaag heeft de begrafenis van de slachtoffers van de ontplofifngsramp te Neunkirchen plaats gehad. De vice-kanse- lier Von Papen, de Rijksminister van Ar beid Seldte en de opperpresident der Rijks provincie Fuchs waren erbij aanwezig. Alle openbare gebouwen in Pruisen en van de Beiersche Pfaltz hebben vandaag halfstok Uit Parijs wordt gemeld, dat de Fransche minister van binnenlandsche zaken aan alle prefecten van Frankrijk order heeft gegeven vandaag de vlaggen der openbare gebouwen halfstok te hangen. Als vertegenwoordiger der Fransche re geering zal de minister voor openbare wer ken Paganon aan de begafenisplechtigheid deelnemen. De gemeenteraad van Straatsburg heeft besloten, 10.000 francs voor de slachtoffers der catastrophe beschikbaar te stellen. Terwijl de autoriteiten en de particulie ren al het mogelijke doen om den nood te lenigen, weten de communisten te Neun kirchen niets verstandigere te doen dan een pamflet te verspreiden, waarin ernstige be schuldigingen aan het adres van de Direc tie der Ijzerfabrieken Neunkirchen worden en waarin tot algemeene staking wordt opgeroepen. Zij zijn voornemens morgen demonstraties te houden te Neun kirchen en te Saarbrticken. Teneinde deze eventueel te onderdrukken zijn reeds om vangrijke maatregelen genomen. De Land weer uit het geheele Saargebied wordt te Neunkirchen geconcentreerd, terwijl waar schijnlijk Schupo uit ue Pfaltz en wanneer de regeering toestemming geeft, ook Rijk weer naar Neunkirchen wordt gedirigeerd. BANKIER DOOR BANDIETEN ONTVOERD Naar uit Denver in Colorado wordt ge meld, hebben twee roovers den rijken ban kier Charles Boettcher, een vriend van Lindbergh overvallen ,toen hij des morgens met zijn echtgenoote van een bezoek terug keerde Boettcher werd in een auto door de bandieten ontvoerd, nadat aan zijn vrouw een briefje was overhandigd, waarin wordt verklaard, dat de bankier zal worden ver moord. wanneer niet 60 000 dollar losgeld wordt betaald. De politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, neemt aan, dat de roovers Boettcher hebben gebracht naar het onherbergzame gebergte, waar de drank smokkelaars groote onderaardsche schuil plaatsen hebben. De vader van den bankier heeft een beloo ning van 5000 dollar uitgeloofd voor de op sporing van zijn zoon. HITLEREN DE POOLSCHE CORRIDOR EEN INTERVIEW DAT STOF OPJAAGT In de „Sunday Express" staat een artikel van den Engelschen overste Etherton, waar in deze een interview met Rijkskanselier Adolf Hitler weergeeft. Hitler zou, volgens dit artikel, zijn mee ning over de ontwapening en het Verdrag van Versailles nog eens hebben gezegd en voorts o.a. hebben verklaard, dat de Pool- sche corridor aan Duitschland moet worden teruggeven, daar ze een der grootste on rechtvaardigheden jegens Duitschland is. Uit Berlijn wordt nu gezegd, dat ver scheidene uitlatingen, die Hitler in den mond zijn gelegd, verkeerd zijn overgeko men. In Polen echter is men hoogelijk ont stemd. De regeering te Warschau is wel iswaar niet van plan zich over de zaak officieel uit te laten. De nationaal-democra- ten hebben verklaard, dat het Poolsche volk den Corridor zal verdedigen en geen duim Poolschen bodem zal afstaan. De Poolsche dagbladen wijzen er op, dat dit de eerste maal is, dat de rijkskanselier van Duitschland een zoodanige taal spreekt en dat de openbare meening in Polen t gezind en vastbesloten is de onaantastbaar heid van het Poolsche territorium te ver dedigen. Niet dan na een oorlog zal gebied worden afgestaan. Zaterdag en Zondag j.I. hebben groote be toogingen plaats gehad in geheel Polen naar aanleiding van den dertienden jaardag van het in bezit nemen van het Baltisohe kust gebied, waarmede tot uiting werd gebraoht de wil van het volk om zich te verzetten, en met kracht, tegen iedere poging tot herzie ning. GROOTE SCHOONMAAK IN PRUISEN SOCIALISTISCHS AMBTENAREN WORDEN WEGGEVEEGD De lijst van ontslagen en afzettingen in Pruisen neemt steeds grooter umvaug aan. Zoo zijn talrijke peditie-presidenten in het Huhrgebied geschorst, o.a. Dr. Meyer van DuisburgHaiuiborn, te Oberhausen zoowel de politie-president Weyer als de politie- overste Quast, te Bochuim de politie-overste HaiOinghausen en te Dortmund de politie- president Zoergiebel, oud-po itie-president van Berlijn. Het politie-presatlium te Essen en te Recklinghausen is tot nog toe ongewij zigd gebleven. Te Hulle is de politiepresi dent Oexle, de vice-president Fniedberg en te Wcissenfels de poli tie president Krueger, evenals vele van de reeds genoemde functio narissen lid van de S.PJ)., afgebet. Te Mereeburg is de regeenngs vice-president Corneel ontslagen. Verder heelt de hoofdcommissaris van po litie te Cablenz die lid van het Centrum is, voorloopig verlof gekregen, is de politiepre- sident van Stettin en He politiepresident van Hannover ontslagen en is o.a. de regeerings- president van Aken uit zijn ambt gezet. Gemengd Nieuws. BRANDEN Te Coevorden brak Zondagavond om streeks twaalf uur brand uit bij den land bouwer A. Wessels in de Kerkstraat Het vee kon worden gered. Bijna alles ver brandde. De brandweer was spoedig ter plaatse en hield de belendende perceelen nat Alles was verzekerd. De oorzaak is on bekend. Te Hengelo (Gld.) is de boerderij „Het Broekmanshuis", bewoond door Vleeming, afgebrand. Verzekering dekt de schade. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD Zestien stuks vee in vlammen Men meldt ons uit Schijndel (N.-Br.): Gistermiddag is de kapitale boerderij van den landbouwer K. in de Kwadestraat on der Wybosch bij Schijndel tot den grond toe afgebrand. Zestien stuks vee kwamen in de vlammen om. Veel landbouwmachi nes en werktuigen gingen verloren. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt De oorzaak is onbekend. DE DOODELIJKE DAMP In een perceel aan de Lindengracht te Amsterdam heeft zich een geval van gas- bedwelming voorgedaan, dat, ware niet juist bijtijds ingegrepen, aan twee perso nen het leven zou hebben gekost In een vertrek van dit perceel waren n.l. een 78- jarige muziekleeraar en een 15-jarige leer ling blijkbaar zóó ijverig aan het musisee- ren, dat zij niet bemerkten, dat een in de kamer aanwezig gaskraantje openstond. Al heel spoedig was het geheele vertrek mei gas gevuld, met het gevolg dat beide men- schen bedwelmd geraakten. Buren, die een gaslucht hadden waar genomen, waarschuwden de politie; twee agenten, die daarop de woning binnendron gen, sloten de gastoevoer af, openden de amen en brachten de slachtoffers naar een ander vertrek. De muziekleeraar was weer spoedig op zijn verhaal, de jongen bleek er erger aan toe te zijn en moest naar 'n zie kenhuis worden vervoerd. Na daar behan deld te zijn, heeft hij zich naar huis kun nen begeven. DE GOUDSCHAT VAN DE „LUTINE" Maandag is op Terschelling aangekomen de heer Beokers uit Gennep (Limburg) met per soneel om te zoeken naar de goudschat van de „Lutine". De „Lutine" is ongeveer 133 jaar geleden op de kust van Terschelling vergaan. Men neemt aan, dat zich voor een waarde van tien millioen gulden aan goudstaven op den bodem van de zee bevindt. De speciale werktuigen, die de heer Beckers heeft mee genomen, zullen op het eiland worden ge monteerd, waarna met het onderzoek zal wor den aangevangen. GEHEIME ZENDER ONTDEKT Te Maassluis heeft men een geheimen zen der ontdekt. Het toestel is door de politie in samenwerking met een ambtenaar der P.T.T. in beslag genomen. De eigenaar verklaarde, dat hy slechts korten tijd bezig was met proef uitzendingen. VALSCHE RIJWIELBELASTINGMEKKEN IN BESLAG GENOMEN De Nederlandsche Centrale inzake Falsifi- caten heeft wederom een partij van 245 val- sche rywielbelastingmericen voor het jaar 1932/1933 bij een marktkoopman van het Waterlooplein te Amsterdam in beslag ge nomen, Zondagavond is de 54-jarige VV. Schaap, uit Wapeorveen, op den onbewaakten over weg te KaïLlemkote, nabij Steenwijk, onder den trein die uit Meppel kwam en om 9.53 uur te Steenwijk zou aankomen, geraakt en totaal vermorzeld. De trein had ongeveer een kwartier vertraging. DOODELIJK AUTO ONGELUK. Te Wirdum (Fr.) werd een 4-jarig kind, dat plotseling den weg overstak, door een auto gegrepen en gedood. VEERBOOT AANGEVAREN EN GEZONKEN. Men meldt ons uit Ouderkerk a. d. IJssel: Zondagavond omstreeks halfelf wilde de 16-jarige zoon van den veerman Van Mul- lem van het gemeenteveer Ouderkerk— Nieuwerkerk a. d. IJssel enkele passagiers van den Ouderkerkschen wal overhalen. Midden op de rivier kwam, doordat de veerman op het critieke moment een weifelachtige houding aannam, de boot in aanvaring met een onbekend gebleven mo tor en zonk onmiddellijk. De toeschouwers op den Ouderkerkschen wal, meenende dat de veerman verdronk, zetten het op een gil len, maar het bleek na verloop van tijd d^t de veerman zwemmende den Nieuwerkerk- schen wal had weten te bereiken. De boot zal worden gelicht Aan de vele gevallen van huurstaking, welke zich de laatste maanden in de hoofd stad hebben voorgedaan en nog voordoen, is Maandag een aanzienlijke uitbreiding gegeven door een huurstaking, welke een complex van negenhonderd woningen van de Stichting-West omvat Deze huurstaking betreft woningblokken in de Ortheliusstraat, Mercatorstraat, Jan van Galenstraat, Cuokstraat, Torresstraat, Shackletonstraat en Jan Mayenstraat. Het uit een aantal huurders gekozen initiatief comité is Vrijdagmiddag aanwezig geweest op een vergadering, welke de directie van de stichting met verechilelnde huurders gehouden heeft ter bespreking van de eischen, welke van de zijde der laatstge noemden gesteld zijn. De voornaamste eisch welke een huurverlaging van 20 pcu geldt, kon door de directie niet worden in gewilligd. Het voorstel om de staking nog acht da gen op te houden, werd verworpen ten gun ste van het voorstel, de huurstaking onmid dellijk te doen ingaan Tot nu toe zijn 600 bewoners in staking gegaan. De huren, die vanwege de stichting zou den worden opgehaald, worden, zonder af trek van de geëischte 20 pet., aan het co mité afgedragen. Maandajn rgen viel erin de straten waaraan de verschillende bij de huurstaking betrokken woningblokken ge legen zijn, niets bijzonders waar te nemen. ERNSTIG ONGELUK Men meldt ons uit Oldebroek: Zondag middag werd de heer W. B. Haanschoten, arts alhier, bij een patiënt geroepen. Hij be gaf zich om circa 4 uur per motorrijwiel op weg en kwam op den Zuiderzeeschen straatweg in de buurtschap De Schutten (alwaar de weg dezer dagen juist opnieuw bestraat is) zoodanig te vallen, dat de mo torfiets omver sloeg en de heer H. daarbij op den straatweg terecht kwam. Hij werd bloedend verwond opgenomen, bij den land bouwer L. Boeve binnengebracht en daarna met een juist passeerende auto naar zijn woning vervoerd, alwaar de heer H. J. Hur ting, eveneens arts alhier, geneeskundige hulp verleende. De heer Haanschoten bleek door den val vooral aan het hoofd gewond te zijn en ten gevolge daarvan een hersenschudding te hebben bekomen. Zijn toestand is momen teel, naar omstandigheden, bevredigend. De motorfiets werd eenigszins beschadigd. DOODELIJK ONGEVAL Men meldt ons uit Gravepolder: Hedenmorgen overreed een motorrijdet, de heer v. d. L. uit Terneuzen, het zoontje van den klompenmakersknecht Van S. De kleine was onmiddellijk dood. Den motor rijder treft geen schuld. RANGEERDER GEDOOD Uit Stadskanaal wordt geseind: Hedenmorgen omstreeks 7 uur werd op het stationsemplacement het lijk gevonden van A. Mcdendorp, beambte hij de Nederl Spoorwegen. Vermoedelijk is M. bij het ran geeren tusschen een paar losstaande wa gen geraakt Het laatst werd om 6.15 uur crerangeerd. M. laat een vrouw en drie kin d-eren achter VERDRONKEN. Na zes weken is te Haarlemmermeer het lijk van een schippersknecht opgehaalfl. Uit het Sociale Leven CHR. NAT. VAKVERBOND De tweejaarlijksche algemeene vergade ring van het C. N. V. wordt Maandag 20 en Dinsdag 27 Juni a^ te Utrecht gehou den. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het verbond hoont men in 193-4 een gedenkboek uit te geven. DE COLLECTIEVE CONTRACTEN IN DEN LANDBOUW In de provincie Groningen zijn door de landbouwers bijna alle collectieve contrac ten Weerbericht. 4- STAKING IN DE SIGARENINDUSTRIE Te Outdewater ie een etadriing uitgebroken in de sigarenfabriek „Cuba". De werkwilMiir gen worden onder begeleiding ven politie naar hun werk en naar huis gebracht. SCHAAKRUBRIEK Redacteur: W. J. H. CARON. Haarlemmer ro e e r straat 168, Amsterdam-W. Men wordt verzocht correspondentie over deze rubriek aan bovenstaand adres te richten. Probleem no. 344 Van: N. EASTER le prijs Brit. Chess, mag. 1932 O* I 4 I m - i q 5 li Wit begint en geeft in twee zetten mat Wit (11). Kh2, Dh8, Td8, Te5, La8, Pbl, Pd3, pi.a2, b3, c4, c2 Zwart (10): Kd4, Dd7, Tc2, Tc6, Lb8, Pdl, Pe8, pi.b6, c5, <12 Probleem no. 345 Van Dr. R. LEOPOLD le prijs Saks. Schaakb. 1926/*27 ÜJ il i Hf a m ft ÜI s Él 481 M Wit begint en geeft ln drie zetten mat Wit (7): Kdl, Dba, Pe2, Pg3, pi.b6, d3, f5 Zwart (2): Kg2, pi.h3 Oplossing van probleem no. 342 Van: J. A. SCHIFFMANN Wit (11): Kdl, Df8, Tb8, Td7, Le2t Lh8, Pb6, pi.a3, c6, d2, e4 .Zwart (9): Kb3, Td8, Th5, Lf7, Lh2, Pal, pi.a2, a4, aö Mat in twee zetten Sleutelzet: 1. Td7d5 Oplossing van probleem no. 343 Van: S. LEITES Wit (5): Kei, Lel, Lf7, Pf2, Pg6 Zwart (5): Kh5, Te8. Lf8, pi.d6, e7 Mat in drie zetten Sleutelzet: 1. Lel<14 Er dreigt Pe5f enz. Op 1e7—e5 volgt 2. Pg6—e7f! Goede oplossingen ontvangen van: H. Knipscheer (342, 343); K. van der Stege (342, 343) Rotterdam; P. Kryger (342, 343) Willemstad; *»H. T. Nieuwhuis (342, 343) Amersfoort; M. Opbroek (342, 343), IL G. J. Spier (342, 843; van den vorigen keer: 340, 341) Den Haag; C. D. Poortman (342, 343) Maassluis; A. van Wijngaarden Jr. (342, 343) Giessendam. CORRESPONDENTIE H. K. te R. Zal u schrijven. GEWEIGERD DAMEGAMBIET Gespeeld in een wedstrijd LitauenLetland Wit: MIKENAS Zwart: PETROW 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 e7e6 3. Pgl—f3 c7c5 De bekende Tarrmch-verdediging, waarover de akten nog niet gesloten zijn. Als wit op d5 slaat, wordt zwarts pion d5 geïsoleerd. Nog altijd weet men niet, of dit een zwakte is. Groot kan ze in ieder geval niet zijn. 4. c4Xd5 e6Xd5 5. Pbl—c3 Pb8c6 6. g2g3 De sterkste voortzetting, de gevreesde Ru- binstein-varianit. De looper wordt op d5 ge- 6. Pg8—f6 7. Lflg2 Lf8e7 8. 0—0 0—0 Een klassieke stelling, waarin wit volkomen mistast met den zet. 9. h2h3? Niet alleen is thans de koningsvleugel ver zwakt, maar ook beneemt wit zich de moge lijkheid om na Le6, 10. dXc LXc5 11. Lg5 Le7 12. Pd4 (gevolgd door ruil op e6 door middel van Lh3 het veld e6 onder vuur te nemen. Noodig was 9. dXc bijv. LXc5 10. Pa4 Le7 enz. De toestand na het pionoffer 9d4 10. Pa4 Lf5! ie echter nog niet geklaard. Misschien wilde wit deze gambiet voortzetting ontwijken. 9Lc8—e6 10. Lel—e3 b7b6 11. Pf3e5T Wit rekende erop, dat zwart niet d5d4 mocht spelen (na ruil), omdat anders door LXa8 de kwaliteit verloren gaat. De verras sing is echter, dat zwart die kwaliteit gaarne geeft in ruil voor een koningsaanval en een uiteengerukte pionnenstelling in het witte spel. 11Pc6Xe5 12. d4Xe5 d5—d4! 13. e5 X f6 Le7xf6 14. Lg2Xa8 Dd8Xa8 15. Kglii2 Pion h3 heeft bescherming noódig 15- d4Xe3 16. f2XeS Lf6Xe5 17. Ddl—el h7h5! 18. h3h4 b6b5 Zwart wil de dame naar e4 spelen en biedt daartoe een pion aan. Het is duidelijk, dat na De4 (dreigt DXh4f enz.) de witte stelling onhoudbaar is. 19. a2—a3 b5—b4 20. a3Xb4 c5Xb4 21. Pc3—dl Treurige noodzakelijkheid 2 1Da8—e4 22. Tfl—f4 Het eenige: wit geeft de kwaliteit terug. Afdoende helpt dit echter niet meer. 2 2Le5Xf4 23. e3xf4 Le6—d5 Dreigt mat 24. Del—fl Tf8e8 25. e2e3 Te8c3 26. Pdl—f2 Tc8c2! Wit geeft op, daar Pf2 verloren gaat door Df3; de eenige verdediging van het paard zou Kgl zyn, wat evenwel mat door Dhll tenge volge heeft. Hoogste stand te Valentia 776.7. Laagste stand te Riga 742.4. Stand vanmorgen half twaalf 767.6. WEERVLRW ACHTING Matige tijdelijk toenemende N.W. tot N^t wind, afwisselende bewolking, waarschijn-w lijk nog regen sneeuw of hagel, aanvanke-flel lijk kouder. - £a; BUITENLANDSCH WEERBERICHT P (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolya Instituut te De Bilt) De depressie heeft zaoh naar de Oostzeefle verplaatst en is in het N. door krachtigeda stijgingen gevolgd. De hooge druk in het W. nam af, maar breidde zich naar het N. uiU In het Z is de depressie over Spanje toege nomen. De verdere ui'breidin" cler depre-sie over Duitschland en M. Europa veihoogt dew kans, dat een deel van den kouden stroom^ die in Zweden de vorst deed toenemen err* ook in O. Duitschland meer vorst bracht, zich ook over onze omgeving uitbreidt, al\e lijkt het niet waarschijnlijk, dat deze koudaH,* lang zal duren. Bij IJsland nadert uit het|r„ W. een nieuwe depressie. In Duitschlandv waait het stormachtig uit N.W. met zeerol buiig weer. plaatselijk zelfs onweer. Ook aan*\ de Z. Noorsche kust waait een sneeuwstorm. Op de Britscbe eilanden heeft het gevroren.^ en valt nat'e sneeuw. Frankrijk en Duitsch-!L land hadden gedeeltelijk helder weer met matige vorst. L THERMOMETERSTAND F Stand vanmorgen half twaalf 4.2 C. q- 15 FEBRUARI Zonsopgang 7.18 u.; Zonsondergang 5.11 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN g OP HEBBEN: Van 's avonds 5.41 u. tot 's morgens 6.46 u. WATERSTANDEN RIVIEREN -0.28 -0.39 Emn 0.00 1 .f.7G Rrelaach 0.00 1.31 Cnhl°nz 2.97 2 90 Kethnweiler -0.00 -0.0" Trier 1.99 196 Kehl 2.29 2.40 Keulen 3."" 9.99i Maxau 0.00 4.45 Ruhrórt -1.81 189 Ple.leBhelm 0.< 0 1.4fi Weael -0.0" -1.80 F Mannheim 3.20 3.39 Emmerik 0.(1" &04d Lohr 2.34 2.47 Dusseliiorr 0.00 239 Malnz 0.00 1.20 Maastricht 2.06 9.06 c Hingen 0.00 2.19 Venlo 11.96 12.10 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 15 Februari Delfzijl 2.09 14.42 Heiievoetai.6.44 19.04 Terschelling 11.51 Willemstad 7.0" 19.20 llariingen 0.10 12.30 Brouwersh. 5.18 1735 D.--n Helder 10.25 22.25 Zlerikzee 6.42 18.07 IJmulden6.13 18.28 Wemeldinge 6.10 1832 H.v Holland 5.23 17.36 Vllsslng. n 4.17 16.42 Schevenlngen 5.33 17.46 Terneuzen 4.61 17.17 Rotterdam 7.14 19.50 Hansweeri 532 18.04 STAKINGEN Te Aalsmeer is staking uitgebroken on der het personeel van den brandstoffen- handel der firma Jongkind, waarvan de opslagplaatsen te Aalsmeer en te Aalsmeer- Oost gevestigd zijn. Het betreft hier een loonconflict, waarbij 20 arbeiders betrokken zijn. Te Silvolde (Gld.) is op de houtzagerij van de firma Kemperman een staking uit gebroken in verband met een loonsverlar ging. De staking pmvat 20 man, tien arbei ders zijn er aan het wenk gebleven. De stakers zijn ontslagen. In een vergadering van werkgevers- en werknemeireoa-ganieatieto in heit bloembollen bedrijf ©telden de patroons ziah op het ©Uimdpunt, dat er dit jaar door de arbeiders een niet onbelangrijke loonsverlaging zou moeten worden aanvaard, wil heit mogeloj/k zijn een nieuwe collectieve arbeidereover- eenikomst af te sluiten. Een voortzetten van het contract zonder verlaging zou de pa troons ve ree niiging uit elkaar doen vellen. Van arbeiderszijde is de onmogelijkheid betoogd om na de geweldige verleging verleden jaar opnieuw een verlaging te a vaarden. Wel verklaarden zij zich bei een andere ver deel ing van het loon over de verschillende maanden aan hun leden voor te leggen. Tenslotte hebben de werkgeve een voonsrtefl gedaan, dart na een andere vetr- deeliing neerkomt op gemiddeld 19 per week of well 2 per week verleging. De ar- bei derevertegen woordigere zullen deze voor etellen aan hun ledien overbrengen. Rechtzaken. SMAADSCHRIFT IN „DE TRIBUNE" De aclvocn&i-genera&l bij d«n Hougen Raad Mr. Wljnveld, heeft heden geconcludeerd A. S.. die Wftgena smaadschrift in „De Tribune" veroordeeld zijn door het Amsterdamsohe Hof resp. tot f 250 boete en f 300 boete. Het arre< wordt bepaald op 13 Maart. CONSUMPTIE-IJS MAG VERKOCHT NA SLUITINGSTIJD De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan lm de zaak van den banketbakker van G., te Monster, dlo in twee Instanties veroordeeld was wegens verkoop van consumptie-ijs na (Sluitingstijd. Hiertegen was aangevoerd, dat. daar art, 3 lid 1 der Winkelsluitingswet bepaalt, dat de wet ng is op den verkoop en de af waaronder alle Ijs dus ook >oet worden worden verstaai». De Hooge Raad heeft Van S. van reidJUsvervol- glng ontslagen. AUTOMATEN MOGEN HSVOLD NA SLUITING' 3iJD De Hooge Raad heef Opraak gedaam in d© lak van W. J. H. winkelier te Amsterdam door kantonrechi en rechtbank te Amster- ,m veroordi-i.'ld wegens het bijvullen van zijn itomaa.. binnen de uren waarop de winkels oeteii zijn gesloten. 1-Iet vennis Is vernietigd SL oatslagen van rechtsvervolging. umptte-Us

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2