10 T WAALS pZATERDAG 11 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 7 STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN GEEN CENTRALE AUTO-GARAGE iNaar aanleiding van het om praeadvics handen van B. en W. gestelde voorstel ui den heer Groeneveld, om „een onder- iele te doen instellen naar de inrichting de resultaten van de gemeentelijke cen- ple garages in andere plaatsen en daar in aan den Raad rapport uit te brengen ibbcn B en W. zich gewend tot een aantal I q (meenten ter verkrijging van inlichtingen a htrent den toestand aldaar. «(Nadere overweging van het onderhaviige jaagstuk, mede aan de hand van de elders (rkregen gegevens, hebben B. en W. ver erkt in de meening, dat het geen aanbe- Hing verdient voor onze gemeente over tp heeftan tot oprichting van een centrale auto- :rnstiirage. mevriOppervlakkig beschouwd, zoo schrijven R daan W., schijnt uit een oogpunt van efficien- achtctf een dergelijke centralisatie wel wcnsche- 'an dak, doch wanneer men deze aangelegen- overiid nauwkeurig bekijkt, en let op de be- erach-ieften van de practijk, dan komt men tot im eni conclusie, dat, zooals wij reeds in de me ongeWie van antwoord betreffende de begroo- ïoederifè 1931 schreven, oen centrale gemeente- jke autogarage geen bevrediging aan do verse diensten en bedrijven zal schenken, bch besparing daarvan is te verwachten. verreweg de meeste gemeenten, waaron- t zijnfr Amsterdam, bestaat dan ook geen cen- uigenialisatie, slechts een drietal gemeenten weerptterdam, Haarlem en Eindhoven heeft schonjn centrale garage, n zijnlln het algemeen gaat centralisatie slpchts ndei'flbed tot aan een zekere grens, n.l. tot zoo- veenr, waar de economie ophoudt Geldt dit er te-bor alle centraliseering, zeker geldt dit por een centraal autobedrijf. Het aantal auto's van onze gemeente is 'ouwens, zelfs wanneer algeheele centrali- tfie mogelijk was, te klein, om een behoor- jk werkend, zich bedruipend, centraal- ^rage-bedrijf te voeren. De enkele gemeen- *)n, die wel in het bezit zijn van een cen- faie garage, hebben belangrijk meer auto's tn Leiden. Nog minder kan daarvan sprake zijn, nu het lükens het vorenstaande een aantal auto's itati»Uiteïi de regeling zouden moeten vallen, it te-'1*8 al zou de centrale garage bij de licht- ohts- fbrieken of bij de gemeente-reiniging wor- d de"1 gevestigd, dan nog zou immers vooreen italic auto's een uitzondering moeten wor- i H.-fcn gemaakt, een omstandigheid, die zich ninglk voordoet bij de evenbedoelde gemeenten lgers Onder deze omstandigheden, nu de tegen het oordige wijze van handelen uitstekend L oldoet, en de gemeente zelf reeds over ver veer- -hillende goed ingerichte bergruimten be- het phikt en in verschillende gevallen tevens den i'er personeel bij den betrokken dienst, dat por het onderhoud kan zorgen, moet ten |p.rkstp. worden ofttraden, over te gaan tot e oprichting van een centrale garage, met 'j wat daaraan vast zit. Niet slechts met N et oog op de belangen van den dienst, laar ook met het oog op de financiën der jemeente. Een dergelijke inrichting zou in K nze gemeente ongetwijfeld een groot tekort pleveren en de aan autotractie verbonden i bij josten veel hooger maken dan zij thans zijn. »jjrpE OPENING VAN HET MUSEUM :^ïf. GEOLOGIE EN MINERALOGIE «"fa NOG EENIGE BIJZONDERHEDEN O uit Aan ons verslag omtrent de opening van den |e nieuwe vleugel van het Museum van (eologie en Mineralogie alhier moeten we tog het volgende toevoegen. Eerste spreker rden yas de president-curator, Mr. A. v. d. Sande akhuyzen. Aan zijn rede is het volgende Intleend: Het is mij een groot voorrecht uit naam ver 'an het College van Curatoren een woord ver-e mogen spreken naar aanleiding van do Ipening van het Geologisch Instituut, want *ai> ot onze vreugde mogen wij thans dezen yy.f veidscheren naam geven aan het vergroote ,bnl (ebouw, dat tot voor kort noch het Geolo- seda [isch Museum, noch het Geologisch Labo- J1?" (atorium huisvestte op 'n wijze, die in over- 'jfa? (enstemminig geacht mocht worden te zijn ete- bet de beteekenis, .die de studie der geolo- |ie in ruimeren zin vereischL van Het is een voorrecht, dat de Leidsche Uni- 'op- [ersiteit in het bezit is van een rijke ver- 132 »meling een voorrecht, dat zij zeker aan x>r- jaar wetenschappelijke beteekenis en haar der oeden naam te danken heeft doch dan d,ea ient ook die verzameling zoodanig beheerd ua- n gehuisvest te worden, dat zij evenzeer »rdt levruchtend kan werken op het onderwijs, ls dit laatste juist weer de vruchten op- in evert, die de verzameling doet groeien. v&~ Beide steunen en schragen elkaar en zou- f2? Jen, gescheiden, nooit zoo tot hun recht ik® tornen als eenerzijds het belangrijke weten- chappelijke werk van prof. Echer en zijn in tudenten en anderzijds, de aanzienlijke itie anwinsten der collecties ook in de laatste aren u .zoo duidelijk bewijzen, ich Spr. memoreert daarop het leven en het er" verk van den in 1877 benoemden hoog- jj. eeraar, prof. dr. K. Martin. Toen aldus st- gaat hij voort een energieke jonge ge- eerde, van wien veel gehoopt werd, thans ■en pc nog energieke, maar nu meer dan 80- en. jarige en hooggeëerde geleerde, die met Irota kan wijzen op een werk, dat de ge- coesterde hooge verwachtingen in alle op- na lichten schitterend in vervulling deed gaan, a overtrof. Het college van curatoren be en waart een dankbare herinnering aan de voortreffelijke en toegewijde diensten, die u aan onze Alma Mater gedurende een ruim 40-jarige ambtsvervulling, heeft bewezen. Het tweede deel der geschiedenis van de Geologie aan onze universiteit begint met de benoeming van prof. Escher. Wanneer men bedenkt dat het onderwijs in de geologie tot aan de benoeming van prof. Martin was opgedragen aan den hoog leeraar in de Zoölogie en hoe thans zoowel de geologie, de mineralogie, de palaeonto- logie als de crystallographie uitgegroeid zijn tot vakken van en opzichzelfstaande be teekenis, die de aanstelling van een hoog leeraar voor ieder zou rechtvaardigen, dan wordt het begrijpelijk dat drang zou ontstaan naar uitbreiding van onderwijs krachten en de voor dezen noodige hulp middelen. en dat niet meer uitsluitend vol staan kon worden met een museum voor de opleiding van volledig toegeruste geologen. Prof. Escher zag zijn studentenaantal sinds zijn benoeming verzestienvoudigd. Wanneer de belasting in een gebouw bo venmatig groot wordt, dan dient een voon tichtig bouwmeester de pijlers, waarop het rust, te versterken. De versteviging heeft thans plaats gehad en ik wend mij dan ook in dit uur gaarne tot u, prof. Escher, om u van harte geluk te wenschen met de ver vulling van een aanzienlijk deel uwer wen schen. Ik dank u uit naam van het college van curatoren voor hetgeen u gedaan heeft en zou niet gaarne nalaten ook een woord San groote waardeering te spreken tot uwe assistenten en studenten, die zoo belange loos de hulpvaardige hand boden. Er zijn maar weinig gebieden van het universitaire leven waar niet telkens blijkt van de zegeningen van het universiteils- fonds. Dat zoo spoedig ook het museum aan u allen vertoond kan worden, is ook aan zijn mildheid te danken. Wij mogen bescheiden geweest zijn in de verlangens waarvan wij de inwilliging aan de regeering vroegen, wij zijn niet zoo be scheiden in de verwachtingen ,die wij koes teren van hetgeen door u, prof. Escher, met uwe assistenten en studenten hier zal wor den tot stand gebracht. De statige rij van wetenschappelijke publicaties en disserta ties die gij met het gebrekkige instrument wist te voorschijn te bréngen, het, toene mend vertrouwen, dat studeerenden in de opleiding onder u stellen, doen mij tot be sluit, den wensch uitspreken, dat gij met net verbeterde niet minder nuttig zult mo gen zijn. Daarna sprak Prof. Escher aan wiens rede wij reeds het een en ander hebben ontleend. Hierna voerden nog het woord prof. dr. J. Huizinga, rector-magnificus der Leidsche Universiteit en de heer W. Gaade, praeses van de philosophische faculteit van Leid sche studenten, waarna het nieuwe gebouw bezichtigd werd. HET DELFTSCHE TRIO IN DE KLEINE ZAAL Het Deiftsche Trio was tot dusverre te Leiden onbekend. Doch het doet ons genoe gen er thans mee kennis te hebben gemaakt. Het bestaat uit mej. Rie Beute, piano. Louis de Ruyter, viool, en Henk Berghout, cello. Er is reeds door dit drietal een groote ho mogeniteit van samenspel bereikt, een voor treffelijk attaqueeren, zekerheid van rhythme, doelbewust aanpakken. Alle drie beschikken over groote technische vaardigheid en mu- [Iki.li.eit, De aanslag van de pianiste is nobel, haar vingervlugheid" sterk ontwikkeld, haar pedaalgebruik goed overwogen. En ten over vloede is zij zeer muzikaal, zonder welke eigenschap men met het meest technisch virtuoze spel ten 6lotte nog niets bereikt Zonder twijfel zou het de moeite loonen haar als soliste een.3 te mogen hooren. Wij ver trouwen dat ze dan een uitnemenden indruk zou achter la'en. De violist, Louis de Ruyter, is een zeer geroutineerd speler, absoluut zeker van zijn zaak. Weifeling valt bij hem niet te bespeu ren, wat in de gespeelde werken die hooge eische. stellen, ook slecht te pas zou komen. Zijn stokvoering kan nog beheerschter wor den. Het zou onbillijk zijn hem te meten met den maatstaf van den meester-violisï, dien we gisteravond Beethovens vioolconcert hoorden voordragen. Doch ten slotte is vio list isch meesterschap het ideaal van eiken violist, die het podium betreedt. En dan meenen we dat De Ruyter, wiens gaven we werkelijk niet onderschatten, door voortdu rende zelfcritiek en zelfcultuur zijn presta ties nog kan opvoeren. Hier is een niet te onderschatten violistische vaardigheid aan wezig, hier is verder muzikaal begrip en muzikaal gevoel. Doch een enkele maal zweemt zijn spel naar, ja ruwheid is ta sterk uitgedrukt. Laten we zeggen dat de toon in sommige passages nog niet edel ge noeg is. Daar tegenover staan evenwel andere passages, waarin die adel wel aanwezig is. De heer Henk Berghout heeft zich doen kennen als een zeer bekwaam cellist, die met een forschen stireek een mooien grooten toon produceert en wiens techniek voor die des anderen niet onderdoet. En zooals we reeds opmerkten, het samen spel in de zeer moeilijke werken was voor treffelijk. Men speelde eerst het bekende Trio op. 8 van Brahms, dat wij altijd waardeeren als een der beste en meest geïnspireerde werken ran den Noord-Duitschen meester; een werk dat door verschillende Trio-ensembles met een zekere voorkeur wordt gespeeld. Werd het Allegro oon brio flink aange pakt, in het Scherzo, in luchtige, pittige rhythmiek gehouden met het zeer mooie trio en de dan weer vonkenspattende reprise kwam men onder de bekoring van het onbe rispelijk samenspel. Schit'erend kwam ook het dialogisch karakter van het Adagio tot zijn recht, waarvan een mooie doorleefde voordracht werd gegeven, terwijl ook de finale uits'ekend werd vertolkt. Als tweede nummer hoorden we van het Trio het prachtige Trio en sol mineur van Chausson een meesterwerk dat niet minder hooge eischen stelt dan Brahms en 't welk een gave, muzikale vertolking ten deel viel. De voordrachten van het Trio werden af gewisseld door liedervoordrachten van mej Johanna de Geus. We hadden reeds eerder de gelegenheid op te nierken, dat deze dame over mooie, sympathieke s'emmiddelen be schikt. Ook zijn dce reeds in betamelijke mate geschoold. Het wil ons evenwel toe schijnen, dat de scholing nog niet ver ge noeg is doorgevoerd. Met name de bonsts'em in hooge ligging wil ons niet altijd bevallen, vooral wanneer een forto van haar wordt verlangd. We gelooven graag, dat zij even als een vorigen keer, ook nog gehandicapt wordt door een zekere nervositeit, die zeer belemmerend kan werken op het „staan" van den toon. Deze nervositeit heeft waar schijnlijk soms ook een te veel vibratie voor haar rekening te nemen. Dat wordt natuur-, lijk bij elk optreden beter. Overigens heeft zij met succes getracht haar programma zoodanig samen te stellen, dat er in den aard der liederen veel afwisseling was. Van de drie Brahmslijderen bevie'en ons „Wie Melodien zieht es" en „An die Nach'igall" het beste. Daar zat wel relief in de voor dracht. Daarna volgden „Schotti6ohe en Walisi- sohe Volksl ieder" van J. Haydn. We kenden deze liederen r'et. Het zijn liedjes in den volkstoon, jolig, gui'ig innig, fijn, ernstig, al naar het onderwerp, doch altijd frisch. Bij een kamer muziekuitvoering in de Kleine Zaal kunnen ze er nog juist* mee door. Men zou ze bij voorkeur willen hooren en genieten in een kleinen ki'ng Het wilde ons toeschij nen, dat mej. De Geus in deze liederen op haar best '.vas. Hierin zat gevoeligheid en een fijn begrip. Het Trio begeleidde hier op mooie wijze. Een ten slotte zong mej. De Geus nog een vie"'al liederen van Darius Milhaud een zware opgaaf, waar zij zich verdienstelijk van kweet De eleiriing werd uitstekend verzorgd door mej. Beu'en. De beide dames kregen bloemen De zaal was flink bezet. NAGEKOMEN BEGROOTINGSVOORSTZL Over de Leidsche Duinwatermij. De heer M. G. Verwey stelt voor B. en W. te verzoeken de noodige voorbereidende maat regelen te treffen tot het in gemeentebeheer brengen van de Leidsche Duinwater Maat schappij. BRANDSTICHTER BEKENT De door de politie aangehoudene J. L., die verdacht werd brand te hebben gesticht in zijn huis, Heerengradht 92, heeft bekend. Buitengewone Aanbiedingen GELDIG vanaf het verschijnen dezer courant tot uiterlijk Maandagavond 1. Modem PASTELTEEKENING n»et matzilveren lijst, gewone prijs 92y2 cent, "?C - uiterlijk tot Maandagavond w Cj 2. EIKEN ROOKTAFEL met coromandel inlegwerk, gew. prijs 7.50, C 7C uiterlijk tot Maandagavond wI O 3. Fraai gelakte Broodschaaltjes een sieraad op den tafel, gewone prijs 1.40, 1 1 O uiterlijk tot Maandagavond I I w 4. SLAAPKAMERSPIEGELS wit lak en gekleurde lijsten, gewone prijs 60 cent, /I g - uiterlijk tot Maandagavond w C 5. SLIP0VER-W0L, 4 draads, nieuwste kleurcombinaties, ge<w. prijs per 100 gr. 43 c. O f5 uiterlijk tot Maandagavond C. 6. TOILETZEEP (Elite) een voortreffelijke toiletzeep, gewone prijs per stuk 12V2 ct. per 3 stuks, OQ - uiterlijk tot Maandagavond C. 7. DAMES-SHAWLS, van prima sole satin met ajonr zoom, gewone prijs 75 ct, f* uiterlijk tot Maandagav.^ 8. GERUITEN BADHANDDOEKEN degelijk, mooi, voordeelig, gewone prijs cent «f C uiterlijk tot Maandagavond I w C 9. Elegante gekleurde Nachthemden fijnste kleurcombinaties, wasohecht, gewone prijs L15, ftO P uiterlijk tot Maandagavond w w O 10. JAP0NSCH0RT m. lange mouwen indanthren, bedrukt sjeans, bijzonder sterk, gewone prijs 2.25, 4 C uiterlijk tot Maandagavond I I w Maandag zijn onze magazijnen tot half twee GESLOTEN Haarlemmerstraat 130136 Leiden DE LEIDSCHE MIDDENSTAND KLEERMAKERIJ H. KLOOTS Gistermiddag heeft de heer M. Kloots in het. gesloten huis Cobetstraat 47, een kleer makerij ingericht. De voorkamer van het huis, die daarvoor zeer geschikt is, is in gericht als ontvang, en paskamer voor de cliëntéle. Voor de paskamers is een gedeelte afgescheiden en ingericht met dp noodige ingrediënten, als spiegels enz. In de kamer is voorts een keurige collectie stoffen uit gespreid, die de heer Kloots betrekt van do beste Engelsche huizen. De heer Kloots is 26 jaar coupeur geweest bij de fa. De Faam en heeft het kleermakersvak van den grond af meegemaakt, zoodat hij het door en door kent en met zijn groote ervaring kan in staan voor uitstekend werk. Het is een heele aanpak om in dezen tijd zoo geheel opnieuw te beginnen, maar de heer Kloots schijnt er de noodige energie voor te bezitten. Dat is een van de eerst noodige factoren voor het welslagen. We wenschen den heer Kloots gaarne veel succes. EERSTE LEIDSCHE DAMESBEURS Naar wij vernemen zal van 24 tot 29 Maart a.s. te Leiden in de Stadsgehoorzaal en nevenzalen worden gehouden de tentoon stelling Eerste Leidsche Damesbeurs (afge kort ELDA). Gelijk de naam reeds laat vermoeden, zal rze expositie zich voornamelijk bewegen in de sfeer der vrouw, zoowel in als buiten de huishouding. Onder meer zal een groote voorjaarsmode- show worden gehouden, terwijl een spe ciale middag zal worden gereserveerd voor het houden van lezingen en demonstraties op huishoudelijk gebied. Voor de kinderen zal een kindermiddag worden georganiseerd met poppenkast, goo chelaar enz. Doch ook de heeren worden niet vergeten. Er bestaan namelijk plannen om aan eiken mannelijken bezoeker een speciale verras sing aan te bieden. Bovendien zullen de gebruikelijke ca- deaux voor eiken tienden bezoeker worden uitgeloofd. Wat de exposanten betreft kan reeds me degedeeld worden, dat zich daaronder velen zullen bevinden, die het devies .gratis proe ven" in hun schild voeren, zoodat behalve oog en oor ook de tong zal kunnen worden gestreeld. Aan amusement zal het evenmin ontbre ken. Daarvoor staat een uit Nederlandsche musici bestaand strijkje en een uitgebreid ariétégezelschap borg. Het secretariaat van het tentoonstellings comité is gevestigd Spui 143a, Den Haag. BENOEMING. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. II. Hooijer is benoemd tot adjunct-directeur van gemeentewerken te Apeldoorn. AANGEK OEN Op de Hoogewoerd bij de Bolwerkstraat is gister de 71-jarige D. S. als bestuurder van een handwagen aangereden door een vrachtauto. Hij werd aan het hoofd ge wond, terwijl hij voorts eenige ribben kneus de. Door den E. H. D. is hij naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. AGENDA Maandag 13' Februari. Rehoboth, 8 uur. Spreker Ds. Popp, van Rotterdam. Zondagsdienst der huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren do Graaff. Kortmann, Polak. Renaud en Tim- Geneeskundige Zondagsdienst. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegst- geest wordt waargenomen door Dr. Hugen- holtz, telef. 390. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Febr. waargenomen door apo theek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. tel. 523. HET RESIDENTIE-ORKEST GEORG KULENKAMPF. Een schitterend uitgevoerd programma. De taal van den mensch is toch eigenlijk maar een gebrekkig hulpmiddel. Al voldoet zij in ons dagelijksch verkeer, al is zij bij machte ons altijd weer nieuwe bronnen van kennis, wijsheid en schoonheid te openen, wanneer de woordelooze sprake der muziek tot ons is gekomen op een wijze die liet ideale nadert, dan beseffen wij levendig het tekort der taal om die schoonheid in woor den weer te geven. Het spreken om muzi kale schoonheid te benaderen blijft altijd stamelen. En zelfs al zou een dagbladver slaggever een woordkunstenaar, een taalvir^ tuoos ijn, dan nog zou hij levendig gevoe len: de kunsten raken elkaar, doch er zijn grenzen die ieders wezen bepalen en over die grenzen komt men niet heen. Zoo voelen wij hedenavond op beschamen de wijze ons tekort aan zeggingskracht, nu v ij met het programma voor oogen en een paar schamele notities in superlatieven, die ten slotte niets zeggen, genoodzaakt zijn, verslag te geven van de wereld van schoon heid waarin Dr. Peter van Anrooy ons dezen avond met zijn niet genoeg te waardeeren orkest heeft ingeleid. Men zou er een paar kolommen over vol kunnen schrijven met het teleurstellend bewustzijn, dat men toch het wezen der zaak niet had geraakt. Muziekverslagen schrijven is een heel moeilijk werk. Soms kan men de volle maat zijner waardeering niet geven en dan blijft het altijd pijnlijk, wanneer men dit in eenen 1 anderen vorm verplicht is. te zeggen. En liot is nog moeilijker, wanneer men die waardeering in overvloedige mate kan ge ven, want dan weet men, dat men in juiste karakteriseering te kort moet schieten. En desondanks is het op journalistiek ge bied het mooiste en meest bevredigende werk dat ik ken. Dat men verplicht is, meer dan een of ander willekeurig toehoorder, zich rekenschap te geven van wat men hoort, dat men verder verplicht is, het ge hoorde regelmatig nog eens te doordenken, te doorleven en eindelijk op te schrijven, is oen genot, dat de gewone toehoorder mist en dat niet hoog genoeg kan worden gewaar deerd. Zoo wordt het concert voor den ver slaggever een meervoudig genot, Niet het minst voor een avond als deze. We begonnen met de „Oberon"-ouverture van Weber. Welk een fijnzinnig gecompo neerd werkje: een waldhoornfiguur heel zachte vioolaccoorden; een herhaling van hetzelfde; voor de derde maal de waldhoorn- figuur; dan meer samenspel; doch het blijft drocmerig en teer; we zijn immers in land van de elfenkoning „Oberon". Er bui telen een paar fluitcapriolen door 't orkest. Er komen accoorden van de blazers afge wisseld met de violen. De cello zet fen ont roerend mooi thema in. En eindelijk bruist het geheele orkest in vroolijke rhythmiek. Dan weer langzamer tempo; de clarinet zingt een prachtige melodie even omgonsd door zachte accoorden; de violen nemen 't over. En weldra worden we nu feestelijk naar 't einde gevoerd. Dit alles was een be lofte van wat komen zou. Dat was in de eerste plaats het vioolcon cert van Beethoven, men zou kunnen zeg gen: de viool-symphonie. Tusschen 4de en 5de pianoconcert, tusschen 4de en 5de sym- phonie valt dit grandioze werk, dat voor ons persoonlijk gevoel, met volle waardee ring van de concerten van- Mendelssohn, Tschalkowsky, Glazounow, toch altijd nog het meest grootsche werk der vioolliteratuur is. En daarom zijn we Dr. Van Anrooy dan ook zeer dankbaar, dat hij dit werk op het programma plaatste en dat er door den solist Georg Kulenkampf in samenwerking met het orkest een expositie van werd ge geven, welke we ons bezwaarlijk voortreffe lijker hadden kunnen denken. Rhythme en klankschoon, melodie en gedachte zijn in dit werk opgeheven in een hoogere eenheid. Van de doffe paukenslagen aan 't begin tot de slotaccoorden der finale zit men in uiter ste spanning, wordt men omhooggevoerd in een wereld van reine schoonheid en wordt men gedwongen tot de erkenning en de eer bied voor een macht die boven die der ster velingen gaat Dat is toch altijd de slotsom: Beethovens muziek is steeds in wezen reli gieus. Prachtig is die opzet Het klopmotief van de pauken, een blazersaccoord; een herha ling hiervan. Dan komen de violen met een korte melodische figuur, gevolgd door 't ge heele orkest De inleiding wordt voltooid en dan volgt weldra 't hoofdthema van 't alle gro opgezet voor de houtblazers: 345 67|1 5 4 3 2 31 2 5 I 3 4 5 67| 1 5 0 4 2 5 3.000 j Eindelijk komt, als toevallig, het passage- spel van den solist uit het geheel te voor schijn en nu neemt deze de leiding. Doch het thema hoort men steeds, hetzij als groo te lijn door het passagespel, hetzij voluit ge zongen door eene of andere instrumentale groep, hetzij droomerig op den achtergrond. Dit alles is symphonisch gedacht en zoo majesteitelijk van structuur als men al leen bij Beethoven mag verwachten. En welk een solistl Een techniek welke in haar volkomenheid herinnert aan die van Cari Flesch, een toon zoo zuiver als kristal, een edele zwier van stokvoering, een vol en krachtig geluid steeds volkomen afgerond en een pianissimo van de fijnste structuur dat bij zijn heimelijkate fluisteringen door drong tot de verste hoeken der zaal. En boven allea een muzikaal begrip en een muzikaal gevoel dat de ziel der compositie raakte. En het wonderlijke in dit spel is, dat hel den Duitschen Beethoven gaf met een Fransche gratie, waarmee weer bewezen werd, dat Beethoven, de Duitscher, in we zen boven ras en nationaliteit staat. In Ku- lenkampfs spel zijn het diepe en gedach- tenvolle van den Germaanschen geest en het brillant-spiritueele van den Franschen op het gelukkigst vereenigd. Zoo gaf hij ons reeds in het Allegro een rijke openbaring van Beethovens gedach- tenwereld. Schitterend was de voordracht de cadenzen die van Flesch en waar men ondanks de viooltechnische caprio len steeds het hoofdthema hoort Dit alles ging als van zelf. Welk een studie moet aan zoo'n voordracht vooraf zijn gegaan. Dan volgt het Larghetto, opgezet door de violen con sordine, zoo teer als een droom. De cTiepaangnjpende melodie wordt na eenige maten overgenomen door de blazers en daarna door den solist Verrukkelijk heeft Beethoven dezen Satz uitgewerkt, tel kens hoort men van een ander instrument het hoofdmotief, tot eindelijk een langen tijd de solist een lange meditatie houdt, slechts door enkele zachte accoorden bege leid. Een zeldzame spanning zit er in dit gedeelte, de voorbereiding tot de finale, waarvan het hoofdthema eindelijk door den solist wordt ingezet. En dan krijgen we het hraed uitgewerkte, feestelijke slot. Een langdurige ovatie en een krans vie len Kf>lenkampff ten deel. Doch zijn mees terlijk spel zou zeker haar succes hebben gemist indien niet Dr Van Anrooy voor een superieure begeleiding had gozorgd. Na de pauze hoorden we de Vijfde Sym phonie van Tschaikowski. Deze rus is de schakel geweest tusschen Rusland en West- Europa. In vele opzichten is hij leerling van de Duitsche romantici als Schumann en Mendelssohn. Doch door hem is de Rus sische muziek in het Europeesche muziek leven opgenomen. Zijn compositietechniek is Westersch, doch zijn melodhtk Slavisch Ook vertoont hij den Slavischen zin voor schitterende kleureffecten Hevige tegenstellingen ken merken zijn werk' hij houdt van innighe den. doch laat d<> weldra weer volgen door passages waarin het koper met zijn schitterendste effecten praalt. En welk een rijke rhythmische afwisseling. We zouden willen wijzen op het prachti ge Andante cantabile, door alten, cello's en contrabassen opgezet als een orgelkoraal dan de waldhoornsoli en eindelijk het purperbranden van de cellomelodie. Welk een climax, welk een spanning wist Dr. Van Anrooy hier aan te brengen. Hierna het nobele walsthema en einde lijk de tnomphale glorie van de finale, welke we tot dusverre nimmer zoo indruk wekkend hebben hooren voordragen. Geen wonder, dat de stampvolle Gehoor zaal opgetogen was en na de slotaccoorden van het schitterend uitgevoerde program ma aan leider en orkest een minutenlange ovatie bracht Dit was een avond, dien men niet licht zal vergeten. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: K van Du(1nSzabo d.; E Elck- hoffAlderden z A M Hllbrantvan MetJgaar- den d.; C H Bek—xan Dongen d.; W S Vlasveld Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN GESLAAGD Bij de te Den Haag gehouden examens voor Typist, slaagden o.a. onze plaatsgenoo- ten, de dames J. van Dien en L. van Esch en de heeren C. v. d. Berg, W. Niekerk en A Walraven, allen opgeleid aan de inrich ting van den heer G. Klok. 's Molenaars- brug. DE VADER DES VADERLANDS In hotel Van Rossum te Bodegraven werd voor de tweede keer, op voorgang van het Nationaal Wilhelmus van Nassauwe Comité een bespreking gehouden tot stichting van een comité voor de Rijnstreek. Aanwezig waren afgevaardigden van de Chr Oranje- vereeniging en Wilhelminavereen. te Alphen a. d. Rijn, Chr Oranjevereeniging te Bode graven, Vereen. Koninginnedag te Woerden, en Vereen. Prinses Juliana te Nieuwerbrug; alsmede de heeren C. G. Karssen, H. A, Bo- gaart en A. Breekland van Bodegraven. Na bespreking werd besloten een voorloo- pig comité te benoemen en dat de aanwe zige heeren- hun plaats zullen trachten een saamspreking te houden met bestuurs leden van vereenigingen tot gemeenschap pelijke deelname aan de Volkshuldiging op Tweeden Paaschdag te Delft. Het comité dat zal trchten den stoot tot herdenkingen te geven werd als volgt samengesteld: de heer A. Groeneveld (Al phen), voorz.; C. G. Karssen (Bodegraven) seer.; M. J v Rooijen en A v Beek, Woer den; A. v. Baren en P. J v d Linden, Nieu werbrug; Breekland, E A. Bogaart, Bode graven; C. Blok, B. Spreij en A. R. Koster, Zwammerdam en vermoedelijk W. de Her tog, van Alphen a. d. Rijn. „IN DE DINGEN DES VADERS" Voor de* Ned. Herv. Jongelingsvereen. op G. G. „De Heere is onze Banier" hoopt in het Evangelisatiegebouw aan de Hooft- straat Donderdag 16 Febr. a.s. te spreken Ds. R. Bartlema, over „In de dingen des Vaders". OUDERAVOND ïn het wijkgebouw Bethel zal Woensdag 15 Febr. a.s. een ouderavond worden gehou den van de School met den Bijbel ann de Jan van NieuwenhuizenstraaL CHR. M.U.L.O.-SCHOOL Dinsdagavond a.s. hoopt in de ouder avond van de Mulo-school met den Bijbel aan de Stevinstraat de heer J. Bol, hoofd van de l.o.-afd. een referaat te houden over „Iets over zielkunde en opvoeding". BOSKOOP MUZIEKUITVOERINGEN De Chr. muziekvereeniging „Concordia" heeft onder leiding van haar directeur, de heer J. Noordanus, uit Leiden, in de Concertzaal van hotel Klaassen een tweetal concertavonden gegeven. Het muziekprogramma, dat uitste kend verzorgd was, werd onder de bekwame leiding van den heer Noordanus tot in de puntjes keurig uitgevoerd. Ter aanvulling van den eersten avond heeft de Chr. gymnastiek vereniging „Hercules" haar medewerking verleend, terwijl op den tweeden avond de heer C. Spaanderman van Leiden declameerde. „PRO REGE". Donderdagavond heeft de burgervereeniging ,Pro Rege" afd. Boskoop in de Geref. kerk haar jaarvergadering gehouden. Na afwerking der agenda werd het woord gevoerd door de heeren J. v. Rooyen en W. C. F. Scheps van den Haag. Er was veel belangstelling. WASSENAAR CHR. MONDORGELCLUB In „Chr. Belangen" werd een uitvoering gegeven van de Chr. Mondorgelclub. De be langstelling bleek zoo groot te zjjn, dat ver scheidene personen, daar zjj geen plaats meer konden krygen, zich weer huiswaarts moesten begeven. Ds. ten Kate opende de uitvoering op de gebruikelijke wyze en met een kort openingswoord. De uitgevoerde nummers werden /eer ver dienstelijk uitgevoerd. Als extra nummer op het programma had tevens nog de overreiking plaats van een vaandel voor de club. Dit vaan del was door één der leden aan de vereeni- ging geschonken. HAZERSWOUDE A. R. KIESVEREEN. De Kiesvereen. „N. en O." aan den Rijn dijk vergaderde Woensdagavond in de Chr. school. De voorzitter, de heer H. J. Kerkhoven, opende vergadering en sprak een kort ope ningswoord. waarna hij het woord ver leende aan de spreker van dezen avond de heer A. Warnaar, van Sassenheim. Het onderwerp dezer rede was „Ons ver kiezingsmanifest Principieel, practiscli on duidelijk werden de verschillende punlen van ilit manifest toegelichL Door een tweetal leden wee tea vrag- n ge:-toJJ v elke door de spreker uitvoerig widen beantwoord. De ve.gaiiering ging da«rr>a ov»»r in een huishoudelijke, waarin do jaarverslagen werden uitgebracht. Bestuursverkiezing had plaats, waarbij de aftredenden, de hee ren G. Goedhart en G. Sepers, werden her kozen. De heer G. Goedhart bracht verslag uit van de gehouden vergadering der Ka mercentrale te Gouda. De heer G. Goedhart ging voor in dank gebed. JAARVERGADERING „FILADELFIA" De Jongelingovereen. op G. G. „Filadelfia" hield Donderdagavond in het lokaal achter de Geref. Kerk een openlia.-e vergadering. De ruime zaal was goed bezet n|et genoodigden en belangstellenden, toen om 7 uur de voor zitter ,de heer G. Drexhage het samenzijn opende met te doen zingen Ps. 33 7. Daarop ging hij voor in gebed, las Genesis 9 en sprak een openingswoord. De secretaris, de heer Joh. Hassefras Jzn. las de notulen der laatst gehouden vergadering en bracht jaarv erslag uit. Hieruit bleek, dat de vereen. 50 leden telt de vergaderingen goed worden bezocht, en door de leden met ijver wordt gewerkt. De staat der kas is bevredigend, daar nog een batig saldo van ruim 19 viel te boeken en van de bibliotheek wordt .geregeld een goed gebruik gemaakt. Door G. van Aalst Gzn. werd een inleiding gegeven over Gew. Geschiedenis, Genesis 7 en 9, de Zondvloed en het Noachitisch Verbond Door D. Hasse- fras werd behandeld art. 5 van het Program van Beginselen, de taak der Overheid inzake handhaving van het recht waarbij in 't bij zonder werd stil gestaan bij bet Wetsonwerp van Minister Donner, betreffende strafbaar stellen van smalende Godslastering. Op beide inleidingen die getuigden van dege studie, volgde een breedvoerige gedachten- wisseling. Door de Eere-Vooorzitter der Ver- eeniging, de heer Jac. Bol werd het woord gevoerd waarbij werd gewezen op de groote beteekenis van de jongelingsvereeniging voor hen, die gevormd moeten worden voor hun toekomstig leven tot nuttige leden voor Kerk, Staat en Maatschappij. Enkele voor drachten en improvissaties gaven een aange name afwisseling terwijl het zingen van Bondsliederen en enkele coupletten van Wil helmus, benevens het uitreiken van koffie de gezelligheid verhoogden. In de pauze werd aan de verschillende afgevaardigden van vereenigingen van hier en elders gelegenheid gegeven bij het bestuur hun gelukwensch over te breneen Door Ds Mr G. M. den Hartogh werd een slotwoord gesproken waarop Z.Eerw., nadat gezongen was Ps. 68 1 en 2, voorging in dankgebed. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWVEREENIGING. Voorstellen voor de te houden jaarverga dering der Tuinbouwvereeniging „Katwijk en Omstreken" kunnen worden ingediend bij den secretaris voor 25 Februari a.s. STEUNGELDEN. Naar we vernemen zal aan de tuinders, kweekers van vroege aardappelen, roode en gele kool in 1932 de steun die vanwege het Rijk als toeslag op deze producten is ver strekt, volgende week worden uitgekeerd. belanghebbenden gelieven er nota van te nemen dat deze gelden zijn voor schotten op de toegezegde steun. Er is waar schijnlijk nog meer te venvachten. Boven dien geldt de berekening van thans over de 10 maanden van 1932, Januari-October. LEZING MET DEMONSTRATIE. Belangstellenden dienen er nota van te nemen dat de vorige door omstandigheden uitgestelde lezing met demonstratie door de heer van Daalen, directeur ter Gemeente bedrijven, gegeven zal worden op Maandag 13 Februari. Dat belooft een zeer mooie en leerzame avond te worden. TUINBOUW. Nu de winter weer voorbij is, is overal in de landerijen weer bedrijvigheid te bespeu ren. Nu het diepspitten, baggeren enz. een object is voor werkverschaffing, ligt het voor de hand dat van deze gelegenheid om te la ten delven, goed gebruik wordt gemaakt. Geen enkele tuinder zou, wanneer deze gele genheid niet was geboden, deze winter heb ben laten diepspitten. Niet alleen dat delven veel grootere financieele offers vraagt doch als regel geldt dat gedolven land een extra bemesting noodig heeft, zoodat zulks toch extra uitgaven vraagt. Intusschen wordt door deze gelegenheid aan vele arbeiders werk verschaft en kan met dit werk ook een redelijk loon worden verdiend. De com missie lot behartiging der tuindersbelangen zal nog gedaan zien te krijgen dat de zan derijvaart en de weg in de Zanderij „Wes- terbaan" die beiden in zeer treurkgen toe stand verkeeren, verbeterd te krijgen. Ook dat zal aardig wat werk kunnen geven. T ls te hopen dat genoemde commissie in haar pogen zal slagen. ONVEILIG DUIN. De terreinen achter de Rijksschietbanen zullen -volgende week onveilig zijn wegens schieten met scherp op Dinsdag en Vrijdag van 9—2 uur. Als de roode waarschuwings vlaggen zijn ingehaald is het terrein weer veilig. KATWIJK AAN ZEE E. H. B. a Voor het examen, afgenomen na afloop van den aanvangscursus E. H. B. O. en ge organiseerd door de K. R. B., onder auspi- cieën Oranje Kruis, slaagden de dames: G. Peppimk. B. Birkman, N. Vinke. G. Parle- vliet, W. Bandell, N. Groot, N. Poppers, J. Dubbeldam. M. Nijvelt, N. Driebergen. F. Guyt, A. v. d. Plas. N. Houwelinge Boersma, B. Slottge en de heeren M. Durieux, S. Dob belaar, C. Driebergen. A. P. J. Ingwersen, C Ippel, en P. Schaap. OVERTREDING CRISIS-VARKENSWET. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt tegen zekere v. D., wegens het hou den van varkens zonder oormerken, voor geschreven bij verordening van de Crisis- Varkenswet. Daar dit ten strengste verbo den is, zal waarschijnlijk een nogal hoog* boete hiervan het gevolg zijn. AFBRAAK. Het staat thans vrijwel vast, dat a.s. week zal begonnen worden met de afbraak van den stal en gedeeltelijk van de garage, toebehoorende aan de wed. A. van Schie, door de gemeente aangekocht om een bete ren toegang aan de oostzijde te verkrijgen naar het Badhotelterrein en ter verbreeding van den Sluisweg. ONVEILIG STRAND. Wegens het schieten met geschut en mi trailleurs zal het strand van Scheveningen tot Katwijk onveilig zijn op 15, 16 en 17 Febr. van 11 tot 14.30 uur. GEEN BIOSCOOPVOORSTELLINGEN MEER De bioscoopvoorstelling, die gedurende en kele jaren reeds in de Gemeentezaal weke lijks werden gehouden, zijn, bij gebrek aan belangstelling, stopgezet. Vanavond is de laatste voorstelling. Voor vele ouders zal dit ongetwijfeld oen opluchting zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7