ET DRAMA IN DE INDISCHE OCEAAN Iel einde van de muiterij op de Zeven Provinciën ATERDAG 11 FEBRUARI 1933 TWFFDF R! AD PAG Hef aanfal dooden fof 22 gesfegen )e onfzeffende uifwerking van de bom Ook de muifer-commandant onder de dooden Bijzonderheden over de muiferfochf: Een interview met een der gevangen gehouden officieren Commandant Eikenboom was herhaaldelijk gewaarschuwd HET VERSLAG VAN EEN OOGGETUIGE BATAVIA, 10 Febr. (Middernacht) Anetas' jpeciale correspondent, die op den torpedo boot jager Piet Hein zoo juist van het tooneel tan het drama van De Zeven Provinciën is teruggekeerd, met tien zwaar gewonden aan boord, van wie er gedurende de reis, die ze- ten uur duurde, vier zijn overleden, voegt fan het eerder geseinde verslag der feiten Ipet volgende relaas toe: l Vier vliegbooten bewegen zich te 8 uur 45 [ondom de Zeven Provinciën, in T-formatie. T)e afstand maakt herkenning van he vlieg tuig-type onmogelijk. De hoogte waarop ge ologen wordt is ongeveer 700 meter, i Terwijl twee schepen met de Zeven Provin ciën meevaren, nl. De Orion en De Gouden euw, gaan de Java, de Evertsen en de iet Hein haar tegemoet, aldus een inslui- ngspolitiek volgende. I Op het seindek van de Java, waar de ge beurtenissen werden waargenomen, kan de Sommatie niet worden gehoord, doch precies j) uur 20 zien wij een geweldige rookmassa .1 het midden van de Zeven Provinciën, Waarbij de beide schoorsteenen onzichtbaar worden. Weldra kunnen wij alleen de hoe ken van het slagschip zien. Wij aanschou wen een vuurkolom, maar weldra verdwij nen de vlammen De radioman komt adem loos aangesneld om den es-kadercommandant toee te deelen dat het schip zich over geeft. Tusschen het vallen van de bom en de (overgave blijken slechts 12 minuten te zijn rerloopen. De witte vlag wordt geheschen van de Wgnaalbrug. De Zeven Provinciën geeft met de bekende ■etters het noodsein, waarbij alle aanwezige wlootmateriaal De Zeven Provinciën nadert. I Op het moment van het vallen van de bom was de kruiser Java ruim 9000 meter van De leven Provinciën verwijderd op gelijke i liggend. Te hulp! Een sleepboot welke even voor het val len van de bom plotseling te midden der (strijdkrachten verscheen, wat zeer hinder lijk werd gevonden, is thans de eerste om te hulp te snellen. Overal wordt 't strijken van sloepen waargenomen. Een aantal ma trozen van De Zeven Provinciën springt in ;tee. Zij worden door de sleepboot opgepikt. Om 9 uur 45 zien wij de vlet langszij van De Zeven Provinciën. De vlet wordt bemand Bamboe-nood vlotten worden in zee gesme ten. Een der noodvlotten blijft haken aan 'voorplecht twee. Men ziet de Inlander zich vastgrijpen aan de bamboes en uren lang blijven zij in die positie, omdat de aan dacht van de motorsloepen geheel is gecon centreerd op andere punten van De Zeven Provinciën. De Gouden Leeuw en de Java hebben weldra vier sloepen langszij De Zi-ven Pro vinciën liggen. Wij zien een aantal officie ren, onder wie een dokter, aan boord klim men, terwijl van de Java met vlaggen ge seind wordt: „Hebt gij gewonden?" Behalve voor het zoo haastig mogelijk overgeven van het bericht, zorgde De Zeven Provin ciën er op dit moment voor, ijlings de witte Vlag te hijschen. Hierbij dient terloops te worden opge merkt, dat De Zeven Provinciën gedurende haar tocht langs Sumatra steeds de Neoer- landsche vlag heeft gevoerd. Vrees voor de vliegtuigen Dat de vrees voor terugkeeren van de Vliegtuigen, die voortdurend boven het too neel van Jjet drama blijven cirkelen, zeer groot is, blijkt uit liet feit. dat de muitende bemanning voldoet aan den oisch van den eskadercommandant om de witte vlag ook op het campagnodek te leggen, waardoor "t mogelijk zal zijn, dat de v'iegtuigen dit teeken van overgave herkennen. Nu wordt het vlaggrsein inzake de aan wezigheid van gewonden beantwoord door De Zeven Provinciën met het vlagsresein: „Verzoekt alle hulp te zenden". Hierdoor weten wij het eerst met zekerheid, dat de bom gewonden moet hebben veroorzaakt Thans blijden de vlaggeseinen onafgebro ken aanhouden. Hr. Ms. Java waarschuwt de Piet Hein en Evertsen, die echter na de eerste woorden die van de Java worden gegeven, reeds blijk geven dat zij eveneens verzoek om hulp ebben ontvangen. Nu komt het gedenkwaardige vlaggesein Van den ochtend, n 1. dat waarbij de Zeven Provinciën bericht: Totaal 12 dooden en 25 gewonden. De spanning wordt grooter en de indruk «dieper. De vraag, die in allen oprijst, wordt we derom met vlaggen doorgegeven, en zij luidtWie zijn de gesneuvelden?" en „Wie ziji\ de gewonden?" Het transport der gewonden. De Zeven Provinciën seint terug: „De dok- Ier verzoekt de zes zwaargewonden onmid dellijk naar Batavia te vervoeren". Nu gelast de commandant van het eskn der dat de Evertsen zich zal gereed maken om zoo snel mogelijk op te stoomen. Dit bevel wordt later vervangen door een instructie aan de Piet Hein om zich gereed te maken voor een zoo snel mogelijke tocht naar Batavia. De Zeven Provinciën beantwoordt nu het verzoek om opgave van de lijst van dooden en gewonden, door mede te deelen, dat deze nader zal worden opgegeven. Achteraf blijkt dat enkele gesneuvelden onherkenbaar zijn, terwijl bovendien aanvankelijk de getallen te optimistisch zijn opgegeven. Langszij van het muiterschip We liggen nu zoo dicht bij De Zeven Pro vinciën, dat de gestalten aan boord van het muiterschip herkenbaar worden. Een van de officieren herkent op De Ze ven Provinciën zijn broer, die eveneens of ficier is bij de marine. Onder de bemanning heerscht eveneens agitatie bij de herkénning van kameraden. Men rukt elkander den ver rekijker uit de hand. Aan boord van De Zeven Provinciën blij ken sommigen reeds over den eersten schrik te zijn heengekomen. hetgeen afgeleid kan worden uit hun houding tegenover de offi cieren, die met revolvers n de hand rond gaan, handen omhoog bevelen en iedereen fouilleeren, waardoor weldra een groot aan tal messen op een hoopje bijeenligt. Dit laatste bewijst, dat de sommatie om de wa steen werd doorzeefd en in een der tenten werd een gat geslagen, waaruit de brand kon worden verklaard. Op de, commando-brug bevond zich de in- heemsche muiter-commandant temidden van een deel van zijn muitende état-major. Deze ganschc groep werd weggevaagd. De commandant bevond zich onder de zwaargewonden op de Piet Hein, op welk schip hij twee uur na zijn opneming in het hospitaal overleden is. De bom is gevallen juist achter de comman dobrug. De linke-vleugel van de commando brug is totaal vernield. Ook het pantserdek werd beschadigd en hier werd de gevechts radio vernield. De lichamen van sommige gekwetsten wer den als het ware uiteengescheurd. Er werden vele vleeschwonden geconstateerd en de zware bloedingen- die men zag, gaven bo vendien een ontstellend beeld van de uitwer king van de bom. Luitenant ter zee De Vos van Steenwijk had aan boord van het muiterschip niel aan stonds een aanval verwacht. Hij had echter wel begrepen dat er iets zou gebeuren, on danks het feit, dat de muiters lachend de meening( hadden uilgesproken, dat ze stellig buiten schot zouden blijven. De gebeurtenissen bij Olehleb Na deze mededeelingen deed luitenant ter zee De Vos van Steenwijk het verhaal van de gebeurtenissen van het oogenblik af, toen hij op de reede van Olehleh, waar hij den avondloop deed tijdens de wacht ip merkte, dat de Europeesche machinist Boschart met een aantal inheemsche ma trozen bezig was de statietrap in te halen. De heer De Vos van Steenwijk stelde 'le mannen de vraag wat dit heteekende. Hier op staakten zij onmiddellijk het inhalen van de staatsietrap. Verder gebeurde er Er was aldus vervolgde de heer De Vos van Steenwijk zijn verhaal nu eenma-il veel ontstemming, doch op dit oogenblik niet méér merkbaar dan gewoonlijk. Van zijn bed gelicht! Maar toen luitenant ter zee De Vos van Steenwijk reeds in zijn kooi lag, werd hij daar uitgehaald en voor een troep Inheem sche schepelingen geleid, die duidelijk den indruk rftaakten dat zij geen geweld in den zin hadden, mits de officieren beloofden dat zij dezelfde houding zouden aannemen. De muiters zetten aan dit verzoek kracht bij door het feit te releveeren dat ze reeds twee jonge officieren, de luitenants ter zee Kooi en Stegeman, van hun bedden hadden gelicht, zoomede eenige Europeesche onder officieren, die onmiddellijk gedood zouden worden zoodra een schot mocht worden ge lost. De heer De Vos van Steenwijk verklaarde De Straat Soenda met den Krakatau. pens neer te gooien niet algemeen ten volle was opgevolgd. Een nieuw vlaggesein van den eskader commandant instrueert den commandeeren den officier van De Zeven Provinciën, de Europeesche belhamels uit te zoeken en naar de Evertsen over te brengen, terwijl de Inheemsche belhamels naar den kruiser Java moeten worden gebracht Ontruiming van het schip De doktoren leggen zoo snel mogelijk noodverbanden, terwijl ander personeel de zwaarst gewonden op brancards legt en in zeildoeken innaait. Er worden kleedenover gelegd, terwijl de hoofden worden bedekt tegen het felle zonlicht in verband met de noodzaak, het transport in een open boot te doen geschiede») Daarin liggen weldra acht zulke bruine pakken, waaruit vermink te beenen steken; ook eonige gewonden, die nog loopen kunnen, gaan mee. Er wordt een kort onderzoek gehouden, waaruit de voorloopige indruk ontstaat, dat zoowel de Europeesche als de Inlandsche leden van de bemanning aan de muiterij hebben meegedaan. Dit wordt aan den eskadercommandant bericht De sloep met gewonden vaart naar de Piet Hein. Intusschen zwalken de sloepen met gevangenen, waarin officieren, die met de revolver dreigen, hebben plaatsgenomen, op zee, in afwachting van het moment van hun inscheping op de voor hen bestemde schepen. Wij stappen over op de Piet Hein, tenein de Batavia zoo snel mogelijk te bereiken. Aan boord van de Piet Hein treffen wij den lichtgewonden luitenant ter zee der derde klasse De Vos van Steenwijk aan, die slechts beenwonden heeft en die de eenige is, die temidden van vele anderen, ver van de plaats waar de bom viel, getrof fen werd. Hij meent een schot achter zich te hebben gehoord, zoodat vermoed wordt, dat iemand door schrik zijn geweer heeft laten vallen of afgaan. Wij vroegen den heer De Vos van Steen wijk in de eerste plaats naar het vallen van de bom zelf, waarbij hij ons mededeelde, welk een ravage was aangebracht. De schoor dat hij dien avond van alles had gepro beerd. Hij was verder vrij ln zijn doen en laten, doch hij moest het aanzien dat het schip vertrok. Bij dit alles bleven in het officierskwar tier 16 officieren, van wie de hoogste een luitenant ter zee tweede klasse was. doch de meeste luitenants ter zee derde klasse waren, voortleven als gewoonlijk. Slechts op twee punten was er een afwij king van den gewonen gang van zaken, nl. door de feiten, dat de Europeesche onderoffi- rieren en hun inlandsche collega's zich allen bij hen voegden (de bediening door de hut jongens, de kok enz. ging voort alsof er niets gebeurd was) en ten tweede de natuurlijk el lendige omstandigheid dat het sohip reeds onderweg was, zoodat de officieren zich over geleverd voelden aan de muiters. Aan de radio Luitenant de Vos van Steenwijk heeft even de gelegenheid gehad om de radio te bedie nen Hij heeft toen den commandant der marine te Soerabaje opgeroepen en het radiostation Scheveningen, maar beide sta tions waren bezet. De officier werd toen door den Europee- schen machinist Boschart vaa de radio ver wijderd. Toen hij dit vertelde zeide de heer De Vos van Steenwijk: „Nu zal men de vraag stel len: waarom hebben jullie niet een flinken bloedplas gemaakt? maar alle omstandighe den waren tegen. Wij hadden op het kritieke moment geen leiding, we hadden geen con tact, we trachtten ieder op onze eigen gele genheid iets te beginnen. Wij hebben ook eenmaal een kleine verzetsactie gevoerd, maar toen is onmiddellijk door de muiters op ons geschoten; bij die gelegenheid werd echter niemand geraakt. We beseften toen wederom dal twee collega's een zekeren dood zouden vinden en dat de Europeesche onder officieren eveneens zouden worden vermoord een consequentie welke wij niet voor onze rekening hebben genomen. Er was nog een ander beletsel: één onzer had zich in een conferentie met de muiters begeven en bij die gelegenheid onder den indruk van doodsbedreiging aan de gijze laars het eerewoord gepasseerd namens de officieren dat zij geen gewapend verzet zouden plegen. Nu kunt ge daar verder over denken zooals ge wilt. Wij waren in omstandig heden, die men zich onmogelijk kan in denken, omstandigheden, die men beleefd moet hebben om ze te kunnen hegrijpen. „Niet onze schuld.. Wij vroegen den jongen zee-officier: maar hebt ge niet al die dagen in een hel ge leefd? Hij antwoordde ons hierop met de medc- deeling, dat hem reeds Maandag door den Europeeschen machinist Boschart t bericht was getoond, dat het eskader De Zeven Pro vinciën tegemoet voer, met de bedoeling om zonder slag of stoot den ouden toestand te herstellen. Hij voegde daarbij, dat deze Boschart bovendien reeds toen genoeg scheen te hebben van de demonstratie. D-v.e verloor door zijn overreding, om er nu maar mee uit te scheiden zijn invloed over de anderen en nam van dat tijdstip af eer •andere houding aan, terwijl de eigenlijke muiters consequent voortgingen. Wij hebben aldus vervolgde luitenant de Vos van Steenwijk zijn verhaal elk oogenblik verwacht het eskader te ontmoe ten. Wij hebben natuurlijk steeds da.imaar uitgezien. Wij werden behoorlijk behandeld en kregen den indruk, dat de demonstratie vein de bemanning naar buiten was be doeld en stellig niet tegen ons, zoodat wij geen onheil verwachtten. Aan het betreu renswaardige wegvaren was al niets mwr te doen. Dit wegvaren is ook niet onze schuld. Dit ligt aan den geheelen toestand. Eindelijk kwam dan vanmorgen het es kader in zicht. „Eerder spot dan angst...0 Eindelijk kwam dan vanmorgen het es kader in zicht Wij begrepen niet, wat het wilde doch toen wij de vliegtuigen zagen komen, ver wachtten wij, dat er een waarschuwings- bom zou worden gegooid. Zulk een bom werd echter niet verwacht door de muiters, die in de meening verkeerden, dat er rustig zou kunnen worden onderhandeld. De naderende strijdmachten wekten daar door eerder spot dan angst De muiters verkeerden in de meening, dat thans het moment tot het stellen van hun eischen eerst recht gekomen vyas. Op dit moment viel de bom. Hiermede was de historie ineens ten einde Terwijl aldus gaat de Aneta-correspon- dent voort dit gesprek op de Piet Hein plaats vond, zag men den dokter voortdu rend zijn bezigheden verrichten. Hij liep van de eene hut naar de andere, zooals hij dat gedurende de uiterst snelle terugreis voortdurend had gedaan. In zeven uur tijd was de doodenhjst aan gegroeid met vier, en intusschen verergerde de toestand van den marinier Visser, ter wijl ook de toestand van de vior andere j Het type van een Dornier-WalL-vliegboot, die de bom op de ,Jdeven Provinciën" liet vallen. ca# =r °T - 1~ - j JjaËSii Hr. Ms. torpedoboot jag er „Evertsen", door marine-vliegtuigen begeleid, uit varend naar de Oost. j zwaargewonden geen wijziging ten goede vertoonde. Het kwam ons voor, dat de zes lichtge wonden het goed maakten. Onder hen be vond zich een Europeesch matroos, die na het vallen van de bom naar de radio was gesneld om de overgave van de muiters be kend te maken. De commandant van de Piet Hein luit ter zee der eerste klasse De Meester, bracht de Piet Hein in recordtijd temg naar Tandjong Priok. Hierdoor was het mogelijk, de slachtoffers zoo snel als maar eenigs- zins kon in gereedstaande ambulance-auto's te vervoeren. Te Tandjong Priok was reeds belangstel ling, ondanks het feit, dat de aankomst van de Piet Hein slecht weinigen bekend kon zijn. Bij de in totaa] zeven zwaargewonden be vindt zich een Europeaan, die nog niet is geïdentificeerd. Een voorloopige informatie aan boord van de Piet Hein bracht aan 't licht dat de zwaargewonde inlandsche ma troos eerste klasse Paradja een bekend aan stichter van ontevredenheid is. aan wien vrij groote invloed wordt toegeschreven. Voorts is aan boord van de Piet Hein overleden de Inlandsche schepeling Basir. die tijdelijk als commandant van De Zeven Provinciën zou hebben gefungeerd. Luitenant ter zee De Vos van Steenwijk verklaarde hieromtrent weinig met zeker heid te weten. Wel wist hij te vertellen, dat de navigatie gedurende den muiterstocht geleid werd door den inlandsehen schepeling Tuhamuna De officier achtte dit geen bijzondere kunst Alvorens Hr Ms kruiser Java te verlaten, hadden wij nog een kort onderhoud met den commandant van het eskader, kapitein ter zee Van Duim, dio voorloopig rapport over de oorzaken van de muiterij had ont vangen en die daarvan zeer onder den in druk was. De operatie zelf was helaas onvermijde lijk toen aan de sommatie geen gevolg was gegeven, zoodat verder geen discussie moge lijk was. Terwijl wij wegvoeren naar de Piet Hein was overal bedrijvigheid, die nog langen tijd zou duren. De commissie van onderzoek zou aan stonds worden benoemd en onmiddellijk zou men een begin maken met het afnemen van de verhooren. Hierom werden de bel hamels onmiddellijk afgezonderd. De stem ming onder het lagere personeel aan boord van de Piet He>in kan o.a. getypeerd worden door de uitlating van een der manschap pen: Als het nou maar voor goed uit is. De Piet Hein brengt hen, die aan boord ziin overleden, morgen naar het eiland Onrust. De lichtgekwetsten, wier houding door 't gebeurde weinig scheen te zijn gewijzigd, gingen onder gewapend geleide onmiddel lijk in arrest. Een hunner werd herkend door een-bootsman als iemand, die op het schip waar hij diende geregeld moeilijk heden had veroorzaakt. VERDERE BIJZONDERHEDEN OVER DE MUITERIJ BATAVIA. In de Volksraadszitting van gister heeft de Commandant van de Zee macht, schout-bij-nacht J. F. Osten, een uit eenzetting gegeven van het gebeurde aan boord van de De Zeven Provinciën. Aan deze verklaringen kan ontleend wor den de mededeeling, dat de aanval gepro jecteerd was in drie phasen. Deze bestonden uit, ten eerste een aanval met bommen uit Dornier-Wal-vliegbooten, ten tweede een aan val met oorlogstorpedo's, en ten derde een aanval met geschut. Deze volgorde werd door de autoriteiten gekozen door de overweging eenerzijds dat de bomaanval reeds daarvóór, n.l. bij de na dering van de vliegbooten, een diepen in druk maakt, en anderzijds uit de overweging dat de kruiser Java, bewapend met middel baar geschut, en hebbende een betrekkelijk lichte pantsering,-niet mocht worden bloot gesteld aan het zware geschut dat de De Zeven Provinciën voert. De muiters zullen op het eiland Onrust (gelegen tegenover Tandjong-Priok) worden opgesloten, en al daar onder bewaking gesteld van marechaus sees. De Commandant van de Zeemacht heeft medegedeeld, dat verder is gebleken, dat ook Europeesch personeel tot de muiters be hoorde. (Aneta). Samenvatting der gebeurtenissen BATAVIA. Aan de mededeelingen, die door den commandant van de zeemacht in de zit ting van den Volksraad van gister zijn ge daan, is nog het volgende te ontleenen als samenvatting van de gebeurtenissen aan boord van de De Zeven Provinciën. Op Zaterdag 4 Februari j.l. te ongeveer tien uur des avonds is de muiterij aan boord van Hr. Ms. De Zeven Provinciën uitgebro ken. Het schip lag toen geankerd op de reede van Olehleh. De commandant en een deel van de officieren, onderofficieren en de be manning waren aan land toen de schepelin gen, die aan boord waren achtergebleven, bezit namen van de geweren, zich voorzagen van munitie en de officieren en onderoffi cieren overweldigden, nadat zij de lichten hadden uitgedraaid. De eerste berichten maakten er alleen melding van dat de Inlandsche schepelingen in muiterij waren gekomen, maar later kwam aan het licht dat ook de Europeesche schepelingen aan de muiterij deelnamen. Het schip moet de reede van Olehleh om ongeveer twee uur in den Zondagmorgen verlaten hebben en werd anderhalf uur la ter gevolgd door den gouvernements-stoo- mer Aldeharan, aan boord waarvan zich de commandant van de De Zeven Provinciën, de kapitein-luitenant ter Zee P. Eikenboom, bevond met verscheidene officieren en sche pelingen, gewapend met karabijnen. Onmid dellijk daarna kwam de Aldeharan dicht se- (Zie verder blz. 6) Hr, Ms. De Zeven Provinciënaan boord waarvan de muiterij uitbrak en als gevolg daarvan de dooden en gewonden vielen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5