Ontploffingsramp in het Saargebied ZATERDAG 11 FEBRUARI 1933 EFRSTE BLAD PAG. ^A1 _R0 BUITENLAND HITLER IN HET SPORTPALEIS WEGVAGING VAN HET MARXISME ZIJN STRIJDDOEL Voor het eerst nadat hij tot Rijkskanselier is benoemd heeft Adolf Hitler in het Sport paleis een rede gehouden. De zaal was geheel vol. De rede werd draadloos verspreid. Dr. GoeJibels verzorgde de radio-reportage. Hitier verscheen in S.A-uniform. Hij werd met het Deutschlandlied verwelkomd. In zijn gezelschap bevonden zich prins August Wil helm en een aantal S A-leiders. Later vei> scheen ook Rijksminister Goering. Hij zette uiteen hoe hij er toe gekomen was de nationaal socialistische beweging te stichten. Het werd hem in den chaos na 1918 duidelijk, dat slechts één weg omhoog leidde: de wensch een nieuwe eenheid van he volk te venverven. De natuurlijke verschil len moesten door een groot ideaal worden overbrugd. Er moest een nieuwe vlakte wor den geschapen waarop het volk zich zelf zou kunnen terugvinden. De strijd tegen het Marxisme werd in dertijd voor de eerste maal verheven tot een strijddoel. Ik deed de gelofte niet te rusten aleer dit verschijnsel uit het Duit- sche leven zou zijn verwijderd. Hitier zeide ten slotte: Het Marxisme beteekent de vereeuwiging der verscheuring van de natie en daarmede de ellende van het geheele volk en het ver raad juist aan de arbeidersklasse, welke men met het Marxisme beloofde een betere toekomst te verschaffen. Naar buiten paci fistisch. naar binnen terroristisch. Na het schrikbeeld van het dictaat van Versailles te hebben geschilderd, herinner de Hitier eraan, dat bij den wederopbouw de krachten gevonden zullen moeten wor den in de eigen natie, besluitende met de woorden: Een nieuw Duitsch Rijk zal op staan van grootheid, eer. kracht, heerlijk heid en gerechtigheid. Dr. Goebbels sprak het slotwoord, waarna de vergadering uiteenging onder het zin gen van het Horst Wessellied. GBERPRAESIDENT NOSKE MET VERLOF De uit de Duitsdhe revolutiedagen bekende sociaal-democraat Noske die thans Ober- praesident in Hannover is, heeft op zijn ver zoek een langdurig ve-lof gekregen tot hij den pensioengerechtigden leeftijd bereikt, wat in October a.s. het geval zal zijn. De .Deutsche Allgemeine Zeitung' be spreekt geruchten, volgens welke de natio- maal-social istische afgevaardigde prins August Filhelm uitverkoren is tot opvolger van den opperpresident Noske. Naar aanleiding van deze geruchten valt slechts vast te stellen, dat te officieeier plaatse over deze candidatuur tot nu toe nog niets bekend is. NADOLNY ANTWOORDT OP BONCOURS VERKLARINGEN De gelijkberechtiging een uitgemaakte xaak Uit Genève wordt d.d. Vrijdag gemeld: De Duitsche gedelegeerde Nadolny gaf he den in het bureau der ontwapeningsconferen tie aan Paul Boncour een kort en beslist ant woord op zijn verklaringen van gisteren over de kwestie der gelijke redhten. Gezant Nadolny verklaarde o.a.: De op 11 December onderteekende over eenkomst is de basis en de voorwaarde voor de deelneming van Duitschland aan de werk zaamheden der ontwapeningsconferentie. Het is derhalve duidelijk, dat voor Duitsch land, zoolang wij hier tezamen op de con ferentie werken, de inhoud van deze over eenkomst de basis is, waarvan wij ons niet mogen verwijderen. De Duitsche vertegenwoordiger stelde daar na tegenyer de Fnansche verklaringen ove-* de veiligheidskwestie het Duitsche stand punt en betoogde: Onze opvatting is een heel andere. De werkelijke taak dezer conferentie be staat niet in het scheppen van nieuwe vei ligheidswaarborgen, maar daarin, dat een beslissende stap inzake ontwapening ge schiedt Dat is tevens het beste middel om de altreimeene veiligheid te verhoogen. Deze opvatting wordt overigens door een groot aantal andere delegaties gedeeld. Ten slotte verklaarde de Duitsche verte genwoordiger ,dat de Duitsche delegatie be reidwillig aan een bespreking der Fran- sche voorstellen zal deelnemen. Ten slotte is besloten het geheele militair- technische gedeelte van het Engelsche werk ®rogramma naar de hoofdcommissie en het deel dat handelt over de veiligheidskwesie, naar de politieke commissie te verwijzen. MILLIOENENZWENDELAARS GEARRESTEERD uitgebreid operatieterrein. Een concern van gefingeerde ondernemingen. De recherche te Antwerpen heeft gisteren twee personen, genaamd Floren en v. Sehcon- beke, gearresteerd, die zich reeds eenige jaren uitgaven als groot-industrieelen en door het stichten van gefingeerde ondernemingen tal van personen voor milloeneii hebben opge licht De beide gearresteerden opereerden niet alleen in België, doch ook in Engeland, Frank rijk, Nederland, Duitschland en Roemenië. Teneinde een basis voor hun f'nancieele operaties te hebben, stichtten zij te Brussel de „Belgian Investment Trust", die er in één der voornaamste straten van Brussel een luxueus ingericht kantoor op na hield, waarin echter slechts drie bedienden werkzaam waren. Deze trust was de kern van een concern van gefingeerde ondernemingen en de zaken be stonden voornamelijk uit het aan den man brengen van aandeelen en obligaties der zgn. ondernemingen. (Men was zoogenaamd met de Roemeensene reeeering in onderhandeling over den aan'e^ van groote waterwerken, aan welker finaiy ciering nog slechts 30 millioen fres. ontbrai. Informaties werden onderteekend met <[e vervalschte handteekening van vooraanstaande personen. Ook aan 't vervalschen van chèqi/es schijnt men zich herhaaldelijk te hebljen schuldig gemaakt. By een huiszoeking in het kantoor vond de politie slechts de correspondentie, waaruit bleek, dat men een bedrag van millioenen als resu'taat van de jongste oplichtingspogingen verwachtte. Groote gashouder te Neunkirchen in de lucht gevlogen ONTZETTENDE VERWOESTING IN STAD EN OMGEVING ZEER VELE DOODEN EN GEWONDEN De slag tol Keulen en Bazel gehoord Vrijdagavond om ongeveer kwart over zes heeft een buitengewoon ern stige ontploffing plaats gevonden te Neunkirchen. De grootste gashouder van het Saargebied, staande op het ter rein der ijzergieterij, welke een capaci teit heeft van 120.000 kub. meter, meter hoog is, een doorsnede heeft van 45 meter en een grondvlak van 1550 vierkante meter, is door tot nu toe on opgehelderde oorzaak 800 M. hoog in de lucht gevlogen en op het terrein van het spoorwegstation terechtgekomen. De ontzettende luchtdruk heeft een verwoestende uitwerking gehad op groote deelen der stad en zelfs op eenige dorpen in de omgeving. De stra ten der stad zijn bedekt met glasscher ven en dakpannen. Zoo goed als alle ruiten der gebouwen en huizen in de stad zijn vernield. Alle telefonische verbindingen zijn gestoord. Het station is met puinhoopen bedekt, zoodat geen treinen kunnen aankomen, of vertrekken. Het uitstroomende gas is in brand geraakt en de vuurgloed was op zeer grooten afstand te zien. Daar er gevaar voor een tweede explosie ontstond, is de omgeving in wijden kring afgezet, zoodat de pers vertegenwoordigers niet tot den haard van den brand konden doordringen. Hoeveel personen gedood of gewond ziin, is nog niet bekend. Vast staat, dat alle beschikbare ruimte in hospitalen en ziekenhuizen der stad Neunkirchen is opgeëischt. De ontploffing werd gehoord tot in Mannheim, Karlsruhe, Landau en Hei delberg. Volgens nadere berichten zelfs tot in Keulen en Bazel. Te Baden had men den indruk van eeD nieuwe aardbeving. Tal van bewoners hebben Neunkirchen verlaten. I)e benedenstad is wagens het ge vaar van gasvergiftiging ontruimd. De verwoesting. Eenige in de nabijheid van den gashouder gelegen huizen zijn ingestort. Van andere huizen zijn de daken ingestort Tal van per sonen zijn onder het puin bedolven, terwijl zeer veeJ menschen op straat gewond zijn, door steenen, glasscherven en afgeworpen dakpannen. Eenige straten maken den in druk, alsof zij aan een bombardement heb ben blootgestaan. Alle venaterruiten zijn ge sprongen, ook in de omliggende dorpen. Om kwart over zeven heeft nog een ontploffing plaats gehad, welke in een omtrek van 20 tot 30 K.M. is waargenomen. Tien tot vijftien centenaars zware stukken van den ontploften gashouder vlogen door de lucht De slachtoffers. Tot gisteravond laat waren 200 dooden, 250 ernstig en -100 lichter gewonden geteld. Daar de electrische lichtleidingen gestoord zijn, is een groot gedeelte van de stad in duisternis gehuld. Met fakkels en flambou wen is een noodverlichting geïmproviseerd. Roode Kruiscolonnes, een korps landjagers en politie zijn in actie om dooden en ge wonden te bergen en verder gevaar te weren. Daar heele straten ontruimd moesten worden, kwam het tot verschrikkelijke too- neelen, wijl zieken en ouden van dagen slechts met de grootste moeiten vervoerd konden worden. Alle ziekenhuizen te Neunkirchen en om geving tot Friedrichshal toe zijn overvol met zwaargewonden. Nadere bijzonderheden. Gemeld wordt, dat tengevolge van de ont ploffing van den gashouder de benzolfabriek in brand geraakte. Uit Neunkirchen wordt gemeld: Over de catastrophe die deze stad Vrijdag avond getroffen heeft kan nog het volgende worden gemeld: De stad Neunkirchen, die in totaal 42000 inwoners telt, biedt een troos teloozen aanblik van verwoesting en opwin ding. Overal scholen groepen menschen sa men, die de gebeurtenissen van de laatste uren uitvoerig bespreken. Auto's van den geneeskundigen dienst doorkruisen de stra ten om overal waar dit noodig blijkt de eer ste hulp te kunnen verleenen. De doktoren uit de (geheele omgeving zijn gealarmeerd. Alle brandweren uit de omgeving zijn in Neunkirchen saamgetrokken, evenals de ge neeskundige diensten, welke allen met groo te inspanning en ijver hun droeve werk zaamheden verrichten. 500 Arbeiders zijn met de ruimingswerkzaamheden bezig. Op verschillende plaatsen moesten de ongcluk- kigen. die bedolven lagen onder ingestorte ijzerconstructies met zuurstofapparaten los gelascht worden. Hoe geweldig de uitwerking der ontplof- *ing was blijkt wel uit het simpele feit, dat brokstukken van den grooten gashouder en van de buitengewoon zware buisleldingen tot drie kilometer ver het land in geslin gerd zijn. De Saarbrueckerstrasse, die naar de plaats des onheils leidt ligt bezaaid met brokken ijzer, kapotte buizen en stukken van de omhulling van den gashouder. In de verder af gelegen plaatsen Hom burg. Zweibrucken, Wellesweiler, Bexbach. Frankenholz, St. Ingbert etc. zijn talloozo vensterruiten door den ontzaglijken lucht druk vernield. Kilometers ver is de gaslucht nog duidelijk te bespeuren. Op de land wegen zijn masten van hoogs pa •miiigsl ei- dingen omgeworpen. Een beeld der verschrikking. Het terrein in de onmiddellijke nabijheid van den gashouder ligt als een beeld der verschrikking uitgespreid. De huizen zijn tot op de fundamenten met den grond gelijk gemaakt. Op de straten stapelen de men schen de stukken husraad, die zij nog uit de puinen te voorschijn kunnen halen, op. On der de overblijfselen van een geheel inge stort huis ligt nog een geheel gezin bedol ven. Op deuren als draagbaren worden doo den en gewonden weggedragen. Onvermoeid zwoegen de vrijwillige helpers der reddings colonnes om te helpen, waar nog hulp ge boden kan worden. De ziekenhuizen van het geheele gebied, tot in Homburg toe, zijn ge heel vol met gewonden. Gelukkig blijken de eerste geruchten, die reeds spraken van 250 dooden, niet juist te zijn. Volgens de laatste schattingen is het waarschijnlijk, dat het aantal dooden onge veer 50 zal bedragen. Dit aantal is niet hoo- ger door het feit, dat in de bedrijven voor een deel maar buitengewoon weinig perso neel werkte. Weliswaar liggen de meeste dooden nog onder de puinhoopen. Zoo zijn in een oafé aan de Saarbruckerstrasse door instortende muren alleen reeds 4 arbeiders gedood. Het aantal der gewonden kan op het oogenblik niet bij benadering worden geschat. Groot is natuurlijk het aantal dier genen. die door invliegende vensterruiten en neervallende brokken muur werden ge kwetst. Het gevaar voor verdere ontploffingen is nog niet geheel uitgesloten. Onder het bran dende gedeelte der benzolfabrieken liggen n.l. nog eenige met benzol gevulde tanks, die natuurlijk ieder oogenblik in de lucht kunnen vliegen. Het is slechts te danken aan de tegenwoordigheid van geest van een arbeider, dat de gasleiding onmiddellijk ge sloten werd. Dit deel der fabrieken heeft nog een voorraad gas, waardoor de gaslevering nog 18 uur zou hebben kunnen geschieden Wanneer dan ook genoemde arbeider de lei ding niet afgesloten had, zou de omvang der explosie nog veel grooter zijn geweest. De oorzaak. Omtrent de oorzaak van de ramp kunnen uiteraard op het oogenblik nog slechts vage vermoedens worden uitgesproken. Zoo ver moedt men, dat de explosie van den gas houder, die een inhoud heeft van 120.000 M3 doch op 't oogenblik der ontploffing slechts met 12000 M3 gevuld was, veroorzaakt is door de in de benzolfabrieken ontstane kleine explosie van ongeveer 5 minuten voor 6 uur ontstaan is. Volgens een ander ver moeden zou de ontploffing zijn ontstaan, doordat een vonk uit een motor brand zou hobben veroorzaakt, welke brand zich dan zo» hebben uitgebreid tot de benzolfabrieken waardoor dezen explodeerden, waarna ach tereenvolgens de groote en de kleine gas houder in de lucht vlogen. De ontploffing, die, gelijk reeds gemeld, tot in Karlsruhe en Mannheim gehoord kon worden, heeft vanzelfsprekend een groot aantal nieuwsgierigen naar het terrein vai* de ramp gelokt In de straten van Neun kirchen hcerscht dan ook een druk verkeer. Onafgebroken reeksen auto's stuwen zich door de straten heen. Politie en landjagers uit het geheele Saargebied handhaven de orde. Het mag een geluk heeten, dat de lichtinstallatie van de stad ongeschonden is en kan blijvon functionneeren. De regeeringscommissie was reeds kort na het ongeluk ter plaatse, waar onmiddellijk beraadslaagd werd over de te nemen hulp maatregelen. Alle omliggende grensplaats- jes werden natuurlijk door de explosie ge troffen, daar de luchtdruk de ruiten ver nielde en ook hier en daar door glassplin ters verwondingen deed ontstaan. Vannacht werd gemeld: Vijftien hvizen zijn volkomen vele andere gedeeltelijk vernield. In de ingestorte huizen woonden ongeveer 30 families, ongeveer 120 personen, van wie het grootste aantal waar schijnlijk dood zal zijn. Later werd gemeld, dat het aantal gebor gen dooden 20 bedroeg. In de ziekenhuizen waren nog 6 of 7 menschen, die waarschijn lijk den dag niet zouden halen. Het red dingswerk in de Saarbrückerstrasse was nog niet geëindigd. Daar werden nog 40 A 50 menschen vemiist In de zwaar getroffen wijk van de Saar brückerstrasse was een man, die ziek te bed lag, door de instortende muren van zijn huis bedolven. Toen men hem na verschei dene uren levend te voorschijn bracht, bleek dat hij krankzinnig was geworden. Hij ver zette zich uit alle macht, toen men hem in veiligheid wilde brengen. De ongelukkige werd naar een ziekenhuis vervoerd. Het reddingswerk voortgezet NEUNKIRCHEN, 11 Februari- Het red dingswerk te Neunkirchen is den geheelen nacht met alle beschikbare krachten voort gezet Vanmorgen tegen 6 uur waren 45 dooden geborgen. Het aantal gewonden is grooter dan men aanvankelijk had gedacht en be draagt ongeveer 300, terwijl het aantal licht gewonden met 1000 A 1200 zeker niet te hoog is geschat. Het gevaar dat de aanwezige benzoltanks zullen ontploffen schijnt thans wel geweken te zijn. Zooals te verwachten was, dook in den loop van den nacht ook het gerucht op, dat men hier met een daad van sabotage te doen heeft. Hoewel men met dergelijke ge ruchten zeer voorzichtig moet zijn, acht men de waarschijnlijkheid er van versterkt, door hef feit, dat de gasinstallatie te Neunkir chen de modernste van geheel Europa is. Het reddingswerk op de plaats van de ramp wordt ononderbroken voortgezet. Naar verluidt, zou in een met den grond gelijk gemaakt woonhuis nog een familie van 8 personen bedolven liggen. Voor de puinhoopen der woonhuizen spe len zich hartverscheurende tooneelen af Verpletterd en stom staan de gezinnen voor •hun verwoeste woningen. Het is bijna niet te beschrijven hoe de halfverdoofde onge lukkige menschen probeeren uit de puin hoopen de meest waardevolle voorwerpen te redden. DE STRIJD TUSSCHEN REPUBLIEK EN MONARCHIE DRIE MOGELIJKHEDEN Zal Hitler Duitschland tot het Nationaal-Socialisme bekeeren? (Van onzen Duitschen correspondent) De verbitterde strijd tusschen rechts en links in Duitschland zou niet zulk een ne gatlef karakter dragen wanneer de beide groepen van Duitsche burgers op dezelfde basis stonden en het voor beiden slechts om den staatevorm en een gunstige oplossing der economische vraagstukken te doen was. De positieve waarde der rechtsche groe pen bestaat echter voor een goed deel in het handhaven der nationale en staatkun dige tradities; die der linksche groepen in een steeds moeilijker wordende worsteling ten gunste van een grondwet, welke met de economische en sociale verhoudingen van na den oorlog rekening houdt De negatieve elementen van rechts trach ten hun economische en anti-sociale belan gen met de traditie van den staat en de natie te verbinden; die van links sloegen een internationalen weg in, welke vaak vun den staat en zijn belangen afvoerde. Zoo kwamen de gedachten, welke beide groepen leidden, in steeds scherper tegen stelling tegenover elkaar te staan en werd de mogelijkheid eener verzoening met den tijd geringer. De nationale stroom bewoog zich in de richting van het kapitalisme, de social stroom in die van het internationalisme. Het is dezelfde vraag, die zich telkens op nieuw in de geschiedenis van het Duitsche rijk herhaalt: kan men tot een vergelijk tus schen rechte en links komen, welke politiek op een vaste basis mogelijk maakt? Een drietal mogelijkheden omvat het ant woord op deze netelige vraag. De eerste mogelijkheid is de vorming van een positief parlementaii centrum, dat onder den invloed der gemn tigde midden partijen een brug vormt tus schen links en rechts. Van 1919 tot 1930 heeft men met inspan ning en toewijding beproefd, het vraagstuk der hinnenlanilsche verdeeldheid tot een be vredigende oplossing te brengen, doch is daar niet in geslaagd. Men moet de energie bewonderen, waar mede zeventien rijkskabinetten beproefd hebben, door handig laveeren tusschen links en rechte het prestige der republiek te hand haven. Dit werd onmogelijk, toen op hPt einde van 1929 de economische conjunctuur ineenzakte en de sociale spanning haar hoogtepunt bereikte. De achteruitgang der burgerlijke partijen bevorderde de tegenstelling tusschen links en rechts van maand tot maand. Het regee- ren op parlementaire basis bleek niet lan ger mogelijk en men zocht naar een ande ren vorm. Men wilde de brug tusschen links cn rechte open houden, want men weet. dat regeeren zonder laveeren ondenkbaar is, wil men niet komen tot een dictatenur, welke het gevaar van revolutie in zich bergt In 1930 werd een nieuwe weg Ingeslagen: zonder parlementaire verplichtingen liet Hindenburg een rijksregeering op autori taire basis samenstellen, onder leiding van dr. Brüning. Deze voortreffelijke staatsman, die nog steeds volle bewondering verdient, baande den weg voor Von Papen en Von Schloieher Door de autoriteit en neutraliteit van den rijkspresident, was de basis voor het staats beleid, welke tijdens het parlementair he- wind tusschen de groepen van links en rechte gelegen was, naar een hooger niveau beven deze tegenstellingen verlegd. Drie jaar lang zocht men In dezen nieu wen vorm naar een vergelijk tusschen linies en rechts, menige beslissing der toenmalige regeeringen, menig waarschuwend woord van Von Hindenburg bewijst, dat men een conflict tusschen beide groepen tot eiken prijs wilde vermijden. Maar ook dit nobel streven werd niet mot succes bekroond. De eerste kanselier van deze epoche, Brü ning, was te voorzichtig, om radicaal en doortastend te regeeren. Zijn opvolger, Von Papen, schond de neu traliteit van den autoritairen staat doo- anli-sociale maatregelen. Toen Von Schleicher, de derde, op een der zwaarste oogenblikken naar voren trad, ge noot hij klaarblijkelijk niet het volle ver trouwen van den rijkspresident en werd hij, tot verbazing der gansche wereld, tot heen gaan gedwongen nog voor hij zijn bekwaam heid als staatsman kon bewijzen. Velen met mij is het een raadsel gebleven, waarom Adolf Hitier zonder aar zeling de bevoegdheden werden toegekend, welke Hindenburg aan diens voorganger onthouden heeft Door de benoeming van Hitler tot rijks kanselier is de distantie tusschen links en rechts beangstigend klein geworden. Wij bevinden ons in een situatie, welke de mogelijkheid van een burgeroorlog in zich draagt. Het Harzburger Front is in eere hersteld. De groepen van rechts, die nog kort gele den als aartevijHnden tegen elkaar tekeer gingen, hebben zich verzoend en de Duitech nationalen. die nog steeds tot de minder heid gerekend moeten worden, hebben een hfilagrijk deel van de staatsmacht in han den.. Het volk wordt door de ontbinding van rijksdag en landdag in dezen strijd meege sleurd. Het gevecht om de banier van links en van rechts, de strijd tusschen zwart-rood goud en zwart-wit-rood, tusschen republiek en monarchie is in vollen gang. Wij zitten midden ln den burgeroorlog. aleer wij het heseffen. De mos-ellikheid is groot, dat ook deze strijd een onbeslist verloop zal nemen, zelfs al beschikt de sterkste partij, de N S D A P door het kanseliersrhap van Hitler over de macht eener productieve propaganda. Een voorproefje van deze propaganda ne men wij uit het bericht, dat Hitier op zijn inkomen als kanselier geen aanspraak maakt, een geste, welke door twee nationaal socialisten, die op initalief van Göring naar het ministerie van huitenlandsche zaken ontboden werden, werd overgenomen. Daar de vroegere midden-partijen, zelfs de eens zoo sterke en productieve Volks partij van Stresemann, weinig of niets meer te zeggen hebben, wordt het trait d'union tusschen links en rechte nog slechts ge vormd door het katholieke centrum en den kleinen Christelijk-socialen volksdienst. Mochten de komende verkiezingen niet aan de verwachtingen van Hitler-Hugen berg en Von Papen beantwoorden, dan moet lOHMGIDf AMMtH illlVIP/IH type K f 78. E.G f 85 E. f105.- «F f 125. R.R. 185. Telefoon 43123 de beslissing, theoretisch gesproken, op nieuw in handen van den rijkspresident ge legd worden. De derde mogelijkheid zou dan ontstaan als de rechtsche partijen beproeven tot een overeenkomst met links te komen. Groot is deze waarschijnlijkheid, helaas, niet Deze beslissing ligt niet bij von Papen of geheimraad Hugenborg. Zij ligt geheel in handen van Adolf Hitler. Hom werd door Hindenburg de mogelijk heid geboden de reëele waarde zijner na- tionaal-social istische beweging voor Duitsch land te bewijzen. Aan de nationale beteekenis zijner partij werd door ons nimmer getwijfeld. Hij ver- eenigde tienduizenden om zich heen, die met hem worstelden \oor het herstel en den wederopbouw van een door den oorlog verzwakt en vernederd vaderland. Het znl aan Hitier liggen of hij de prartlsdhe waarde van zijn „so- sia'istisch" program kan aantoonen. Zonder de medewerking en instemming der vakvereenigingen zal hij zulk een pro gram, hoe het ook luidt, bezwaarlijk ten uitvoer kunnen brengen. Nieuwe verkiezingen, beperking der vrij heid van drukpers, verbod van demonstree- ren, eenzijdige exploitatie van het radio-be drijf wekken onwillekeurig den indruk, dat Hitier heel Duitschland tot de nationaal- sorialistische beweging wil bekeeren. Deze indruk wordt versterkt door de uit latingen van den leider der S.A. te Köslin, Schange, die op een vergadering zeide ..Van buitenaf gezien zou men denken, dat wij met de „Ook-nat ionalen", met de „Duitsch-nationalen" en de „Staalhelm" hrcoderschap hebben gesloten, ais wij zoo'n beetje Harzburg spelen. Alleen wij nationaal socialisten hebben een sterke positie Deze regeerng is nog lang geen nationale regce- ring. Wij zijn er niet mee tevreden en dat zeggen wij voor iedereen verstaanbaar. Ons doel is een nationaal-soclalistisch Duitsch land! Met deze regeering. dat kan ik gerust duidelijk zeggen, zullen wij niet lang same werken. Wij hebben weinig over voor Mam- pe's Half-om-Halfl". Berlijn, 9 Februari 1933. ITALIË EN FRANKRIJK De Jouvenel persona tngrata? De Italiaansche gezant te Parijs heeft gis teren een bezoek afgelegd bij den eersten minister Daladier. Volgens het blad „d'Ordre" heeft de ge zant daarbij de geruchten over een geheim Italiaansch Hongaarsch-Duitsch offensief en defensief verdrag, die zoover gingen, dat zelfs de datum van onderteekening, 7 Aug. 1932, genoemd werd, met beslistheid tegen- geproken. Verder zou het onderhoud hoofdzakelijk geloopen hebben over den persoon van den nieuwen Franschen gezant in Rome, Henri de Jouvenel, die door Mussolini zeer koel ontvangen zou zijn. D« Jouvenel zou zich bij den Quai d'Orsay enstig beklaagd hebben over de moeilijkhe den waarop h" bij de vervulling van zijn taak gestooten is. Het zou volgens de..Ordre" de vraag ziin of de Jouvenel nog langen tijd ambassadeur te Rome zal blijven. Gemengd Nieuws. FELLE BRANDEN Vee ln vlammen Men meldt ons uit Veldhoven (N. Br In den nacht zijn op Zonderdijk twe<; ar beiderswoningen door onbekende oorzaak ge heel afgebrand. Te omstreeks half 1 brak brand uit in het huis van den heer L. van Keulen. Men wist hier nog ccnig huisraad te redden. Het huisje brandde evenwel geheel af. Men ver moedt dat kortsluiting oorzaak van den brand is. Te ongeveer half 3 werd de brandweer opnieuw gealarmeerd voor een brand die in de ongeveer 200 meter verder gelegen wo ning van G. v. d. Loey was uitgebroken. Ook dit huis brandde gchee] af. Een geit cn wat kippen kwamen in de vlammen om. Hier kon niets worden gerp J De brandweer wist de belendende percee- len, door deze nat te houden, voor het vuur te vrijwaren. In den nacht van Woensdag op Don derdag brak brand uit in de boerderij van K. te R o g g e 1 (L.) De boerderij brandde in korten tijd tot den grond toe af. De ge heele inboedel benevens eenige kippen, een hond een een bok werden een prooi der vlam men. Verzekering dekt de schade. De boerderij van den landbouwer K. Pasman, gelegen in het Hoogebroek, gemeente Raalte (Ov.), brandde door onbe- kendo oorzaak tot den grond af. Behalv een kalf. kon a| hot vee worden gered. Eon flinke partij hooi en stroo, benevens het huisraad gingen verloren. Verzekering dekt de schade. Te S I a p p e t e r bij Franekor brak brand uit in een werkplaats voor de be werking van vlas, van Y. Bruinsma. Het vuur greep snel om zich heen, doch het aan wezige vpe kon nog bijtijds in veiligheid worden gebracht. Alle machinerieën en par tijen vlas gingen in vlammen op. SMOKKEL-AUTO'S AANGEHOUDEN Nadat de banden waren lekgeschoten Toen een vrachtauto de Maasbrug te Roermond passeerde, die verdacht werd smokkelwaar 1e vervoeren, sommeerden al daar geposteerde belastingambtenaren tol stoppen Hieraan werd geen gevolg gegeven ook niet toen een waarschuwingsschot ge lost werd. Een eind verder werd de wagen nog eens onder handen genomen; hij reed met lekke banen door. Nabij Horn ontmoet ten de ambtenaren, die den wagen gevolgd waren en de streek afzochten, een man, die met een autowiel over den weg liep. Bij onderzoek bleek dit een der wielen te ziin van den wagen, die wegens lekke banden gestopt had in de oprijlaan van het kasteel Weerbericht. Hoogste stand te Blacksod 780.4. plan, Laags'e stand te Vardö 745.7. pn 1 Stand vanmorgen halftwaalf 771.5. rzon jan I WEERVERWACHTING ere (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteorojJ6' z< Instituut te De Bilt) herr Matige N.O. tot N. wind, licht bewolktPug» droog weer lichte vorst des naohts, overdau*: om het vriespunt. (e ai BUITENLANDSCH WEERBERICHT Ej™r (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroC?^ Instituut te De Bilt) De hooge drukking op den Oceaan bleefen i toenemen en zich Oostwaaris uitbreiden. Bijers Ierland ligt een kern boven 780 mM., en daarisl hooge drukking breidt zich nog over Scan On dinavië uit. Bij IJsland vertoont zich eem F vrij diepe depressie, die hoofdzakelijk N.O.ing, waarts trekt maar waarvan een eedeeltqaar zich waarschijnlijk naar Scandinavië zajeiar verplaatsen. Bij het afnemen van de win<%aki en de opklaring, die op vele plaatsen in heten hooge dmikgebied zichtbaar wordt zal da jn vorstperiode, welke vooral In het Noordenja r hl ij f t toenemen en zich verder over Duitsch-jede land en des nachts ook over ons land uit4u.jti breiden. fc.00 Van de verplaatsing van het hooge drukn On eohied hanet het af of deze toestand sIeohts|e één dae of langer duurt. L ïn Ierland en Schotland kwam reeds vorstje f )ch ifei ratuur sterk gedaald. Op IJsland beginnen de temppratnren weei te da'en T^ngs het Kanaal waait het krac.T tig uit N.O., aan de Noorsche kust storm bijna verdwenen. THERMOMETERSTAND »m Stand vanmorgen halftwaalf 3.0 C. 12 FEBRUARI terl Zonsopgang 7.24 u.; Zonsondergang 5.05 u. 13 FEBRUARI lp j Zonsopgang 7.22 u.; Zonsondergang 5.07 u.||e' VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN*}!, OP HEBBEN: Pj 12 FEBRUARI roo. Van 's avonds 5.85 u. tot 's morgens 6.52 u. [Iet 13 FKBKUARI Van 'b avonds 5 87 u. tot 's morgens 6.1 i WATERSTANDEN RIVIEREN Wfltshnt Hreleach RHImweller Ke-hl Maxau Pli-ileshelm Mannheim Lnhr Kinnen -O.'ü -0.11 1.25 1.12 ■0.00 -0.0(1 V.27 0.00 4.00 3.96 1.60 1.55 2.98 2.82 2.52 2.65 1.03 1.05 2.08 2.14 Heden Vnr*R Canp 2.33 2.38 Erna 1.6W (.72 Cohtenz 2.85 2X5 Trier 1.8H 1.87 Kralen 2.94 9.99 Ruhrort -1.87 -1.86 W«««t -1X1 -1.84 Emmerik 8.04 3.03 Duxm-Mnri 2.42 2.44 Maastricht 2.09 9.05 Venlo 12.22 12.20 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 0.19 12.52 Ti iwcnulllnff 10.03 22.13 llariingen 10.45 23.05 D n Helder 8.45 20-3D IJ muilen 4.25 16.33 H.v Holland 3.40 15.48 Schevenlngen 3.50 16.58 Rotterdam 5.24 18.00 13 Februari Delfztfl 0.55 13.2» TersohelJ. 10.40 22.48 Ingn 11.25 23.10 Den Helder 9.20 21.10 IJmuldeii 4.59 17.09 HolL 6.14 16.18 Bchevenlng. 4.24 16.28 Kottcrdam 5.59 18.33 Zlerlkzee Wemeldlnge Vllsalngen Terneuzen 4.21 1A34 6.07 17.29 3.33 15.46 4.03 16.80 4.27 16.48 2.27 14 A3 3.01 14.24 3.50 16.19 4.07 10.17 4.36 16.50 5.01 17.19 ROTTERDAM Maaa Hotel IIOOMIMKS IU Het hotel voor U Open restaurant Nlauwe exploitatie te Hom. In dezen wagen werden gevonden 500 kg. Duitsche margarine de wagen met smokkelwaar werd in beslag genomen. On derwijl kwam een tweede verdachte auto den weg over. Ook deze reed ondanks de sommatie tot stoppen door, zoodat de ban den onder vuur werden genomen en met succes. Te Horn vond men den wagen met twee lekke banden. De bestuurder, zekere S., geboortig uit Roermond en werkzaam als chauffeur te Sittard, werd aangehouden Deze verklaarde, dat de twee inzittenden, die met een paar koffers in zijn auto had den plaats genomen hem met den revolver in de hand hadden gedwongen door te rij den. Te Hom verlieten zij den wagen, hiel den daar een andere vrachtauto aan cn na<- men met hun koffers de vlucht. Vermoed wordt dat deze sigarettenpapier of cocaine vervoerden. Ook deze wagen werd in beslag genomen. Te Weert werd door de marechaus see aangehouden een zware vrachtauto, beladen met 2500 Kg. frauduleus ingevoer de margarine. Vrachtauto en lading werden in heslag genomen. Tegen de inzittenden, twee Roer mondenaars werd procesverbaal opgemaakt Rijksambtenaren hebben te Reek hij Zeddam een auto met meer dan duizend pond margarine aantrehoiten. Auto en in houd zijn in beslag genomen. MOORD OP ZIJN ZWAGER Te Leeuwarden is door het gerechtshof veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf de arbeider H. S. te Muntendam Ver- dachte had in den nacht van 7 op 8 Fe* bruar 19.12 zijn zwager met een bijl be wusteloos geslagen en hem vervolgens in het kanaal naar Veendam geworpen waardoor het slachtoffer om het leven is gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2