Jlieutttr £riïisrijf (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD Een zware week BINNENLAND. ABONNEMENTi per kwartna' In Lelden en In plant- pen waar 'n agentschap gevestigd I» 2.35 Franco per post 2.35 portokosten per week f Voor hPt Buitenland bij wekelijk- pche tending «4.50 feij dagettjksche tending «5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad iVi ccn* Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 11 FEBRUARI 1933 ADVERTEN. t E N No. 3889 Van 1 tot 5 regelsf I.I'M Elke regel meer0.Z2VS Ir.get Mededeellngen van 1—5 regels 2.C9 Elke regel meer9.45 Bil contract belangriikp korting. Voor het hevrngen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 13e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER blader. Een week van spanning en angstig afwachten; dagen van geweldig gebeu ren liggen achter ons. De hoofden zit ten vol van de muiterij en nauw lij ks heeft men aandacht voor het politieke conflict. En we zullen daarom geen po ging doen om naast deze twee nog voor een ander onderwerp belangstelling te vragen. Wat nu de gesmoorde muiterij be treft, voorzoOver er reeds een oordeel te vellen valt, hebben wij dat gegeven. Echter leven we nog in de periode van afwachten; volle klaarheid is over de droeve waarheid nog niet opgegaan en thans in nadere beschouwingen te tre den, ware ongewenscht. In zekere zin geldt dat ook van het parlementaire conflict. Het beraad in kleine kring is daarbij in volle gang en we weten slechts, dat het kabinet er niet aan denkt, om thans op de vlucht te slaan. Over wat er verder gebeuren moet, zijn slechts speculatieve beschou- wingen te leveren. Dat we er nochtans heden even op terugkomen vindt zijn oorzaak in de zeer uiteenloopende persbeschouwingen. Daarover wenschen we een paar opmer kingen te maken. Opvallend objectief lijkt ons het oor deel van de N. Rott. Crt. Lezen wij het goed, dan staat de redactie dichter naast de Regeering, dan naast de libe rale Kamerfractie, die bij het conflict de leiding der oppositie had. In onze kringen wordt het soms schijnbaar wel eens vergeten, maar wij mogen hier herinneren aan een uit spraak in de Vrijheid, waarin ongeveer gezegd wordt: voor alle dingen is de N. Rott. Crt. toch orgaan der liberale staatspartij. Zóó is het en dan valt het niet ge makkelijk om een weinig gunstig oor deel te vellen over het optreden van eigen partijgenooten. En toch zegt het blad, dat de Kamer wat meer besef moest gehad hebben van de zeer groote verantwoordelijkheid welke op haar drukt in deze moeilijke tijden. Waarschijnlijk maakte de redactie voor zich zelf een vergelijking tusschen het optreden der liberale raadsfractie in Rotterdam en dat der liberale Ka merfractie. De eerste beseft uitnemend goed, dat aan de negatieve oppositie weerstand geboden moet worden; de laatste houdt daar te weinig rekening mee. En, met de Chr. hist, fractie schijnt het niet anders te staan. Terecht maakte de Maasbode de zeer juiste op merking: „Wij kunnen het ons inden ken, dat de regeering tegenover deze nieuwe poging, om haar in den zoo moeilijken bezuinigingsarbeid te belem meren, op de meest krasse wijze stelling nam, vooral na de tegemoetkomende houding, juist bij dit ontwerp aangeno men." De leider der Chr. hist, fractie heeft dat wel gevoeld en tracht zich tegen dat ve.rwijt te verdedigen met de op merking: „het ging niet om een groot algemeen plan, maar om een kleine maatregel". Dit argument is er naast. De regee ring is bezig aan een keten van bezuini gingen. Elke schakel is nauwlettend be keken en geconstrueerd en nu gaat het niet aan om te zeggendie schakel komt er minder op aan. Het ging juist wel om een groot algemeen plan; want wie de onderdeelen apart beschouwt, kan elke bezuiniging afwijzen. Daarom zakte het Handelsblad zóó laag, door te spreken van een pietlut tige zaak. Dat was dit voorstel in zich zelf volstrekt niet; maar als schakel in het geheel had het bovendien evenveel waarde als elk ander middel. Laat men toch niet meer spreken over bezuinigingsernst, als iedereen bij elke gelegenheid zijn eigen stokpaardje wil berijden. De heeren en de kranten, die zich hieraan schuldig maken, weten heel goed, wat er van komt als men deze methode toepast. De Chr. hist, fractie moet maar eens bij Minister de Geer informeeren. Die heeft vaak genoeg college gegeven in deze wetenschap. Bovendien, bij dit wetsontwerp was heelemaal geen sprake van dwangmaat regelen der Regeering tegenover de Ka mer. Er was veel overleg gepleegdde voorstellen waren verzacht; de Minis ter ging zoover mogelijk mee. En dat het Kabinet over enkele maan den toch aftreedt, heeft cr hm letterlijk niets mee te maken. De Regeering be ijvert zich juist, om vóór de verkiezin gen het algemeene bezuinigingsplan at' te hebben. Maar het lijkt er meer op, dat sommige Kamergroepen reeds te veel aan zekere Juni-gebeurtenissen denken. En dat slaat de parlementaire arbeid met onvruchtbaarheid. Te meer, als de Regeering tegenover zich krijgt een combinatie van minderheden, die als ze de kans hebben elkaar verslinden. Een week van veel gebeuren OFFICIEELE BERICHTEN nomische Zaken den Minister van Eco- Arbeid Is benoemd tot den Hoogen Raad i de hypotheken M. A. _n liet hypotheekkan- het hypotheekkantoor te CRISIS BOTERMERK De Crisis Zuivelcentrale deelt mede, dat voor de week van 12 tot en met 18 Febr. a.s de prijs van het crisis botermel k op 90 ct. per kg. en die van de vervoer vergunning voor buitenlandsche boter op 80 ct. per kg. is vastgesteld. STOKEN MAAR! Hoe klakkeloos, hoe weinig voorzichtig de roode pers bij haar sensationeele bericht geving te werk gaat, bleek dezer dagen weer, schrijft de Ned. in zijn Kameroverzicht: Zij had aandag een interview met een planter opgenomen, waarvan het duide lijk was, dat louere achterklap over onze marine het eenige bedoelen was, op Maandag in de volle geprikkeldheid der openbare stemming over het gebeurde met de Zeven Provinciën. Maar Dinsdag avond, in een verstopt hoekje, wordt van dit interview gezegd, dat het op een ver gissing berust, dat het wordt gekenmerkt door een groven vorm en dat het ver schillende onjuiste voorstellingen bevat. Hoe kon zoo iets de redactie passeeren? DE CAMBO-VERGADER1NG TE DEN HELDER DE AANGENOMEN MOTIE. In de gisteren in Den Helder gehouden vergadering van het Cambo (comité tot be hartiging van de algemeene belangen van 't marinepersoneel beneden den rang van of ficier). die door ongeveer duizend personen was bezocht, is. naar Het Volk meldt, een motie aangenomen, waarin met klem wordt geprotesteerd tegen de uitlatingen in het parlement en de pers, waarbij wordt geïn sinueerd, dat de Cambohonden door hun op treden een geest van verzet tegen de krijgs tucht zouden hebben aangekweekt, en thans verantwoordelijk gesteld dienen te worden voor de excessen die in Oost-Indië hebben plaats gevonden. Verder wordt de hoop uitgesproken, dat de minister van defensie alsnog maatrege len zal willen overwegen, waardoor de knel lende druk van de nieuwe salaris-korting wordt opgeheven en dat bij het beoordeel en van de gepleegde strafbare handeling zoo veel mogelijk clementie zal worden be tracht BEZUINIGING OP HET ONDERWIJS CONCENTRATIE VAN SCHOLEN? Het Volk deelt mede, dat op het departe ment van Financiën vertrouwelijke bespre kingen hebben plaats gehad onder leiding van den thesaurier-generaal Mr. Dr. A. van Doorninck, met het doel te geraken tot in grijpende onderwijsbezuinigingen, overeen komstig het plan Feberwee. Dit plan behelst voornamelijk concentra tie van scholen. De besprekingen hadden ten doel na te gaan of dit plan voor verwezenlijking vat baar is. Het blad meent te weten, dat de uitnoo- diging tot deelneming aan deze besprekin gen is uitgegaan van den heer Van Door ninck persoonlijk Hij richtte zich zoowel tot voorstanders ais tot tegenstanders van het plan. Tot degenen die de conferentie heb- hen hegewoond, bphooren, behalve de heer Feberwee. Dr. C. P. Gunning, rector van 't Amsterdamsche lyceum, Dr. Ph. J. Iden- burg. chef van de afd. Onderwijsstatistiek van het Centr. Bureau voor de Statistiek. Mr. Dr. J. H. van Zanten, directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Statistiek te Am sterdam, Prof. Mr. Dr. G. A. van Poelje, chef van de afd. Onderwijs te 's-Gravenhage, en de heeren P. Lahan en J. C. Ligtvoet. chefs van de afd. Lager Onderwijs van het de partement. Nadat enkele besprekingen hadden plaats gehad, is aen den heer Feberwee opgedra gen een nota over zijn plannen samen te steilen. Over enkele dagen zullen, naar aan leiding van deze nota. de vertrouwelijke on derhandelingen worden voortgezet. ZUID-HOLLANDSCHE EILANDEN GEÏSOLEERD Wegens kabelstoring is de telegrafische en telefonische gemeenschap met de Zuid- Hollandsche eilanden gestoord. Telegram men naar IJsselmonde. Voorne en Putten Goeree en Overflakkee ondervinden veel vertraging. Het oordeel der pers over het politieke conflict Het dilemma dtl ontstaan is door aanneming van de motie-Boon trekt, ondanks de muiterij, toch de aandacht. Veel zegt De Standaard er nog niet van Het blad wijst er op, dat men kwam met een motie zonder ernstige beteekenis. Maar len. Het dilemma was en bleef, of de Kamer het Kabinet in den noodzakelijken bezui nigingsarbeid steunen wil, en dat dan toonen door met zijn voorstellen mede te gaan. dan wel of de Kamer toont daartoe weigerachtig te zijn. Het dilemma was: vóór of tegen de bezuiniging. De meerderheid der Kamer koos nu voor het laatste, door in meerderheid met de motie Boon mee te gaan. Het Kabinet zal er zijn conclusies uit trekken. Wij gaan hierop uiteraard thans niet in. Wij constaleeren slechts de nuchtere feiten, zooals heel ons volk die zal moeten zien. En onder die feiten trekt dit nu wel weer de aandacht, dat bij deze uitspraak der onwilligheid de Vrijheidsbond, die zoo hoog van den bezuinigingstoren pleegt te blazen, de leiding had. Over het conflict laat de heer Snoeck Henkemans in de Nederlander naturlijk een gansch an der geluid hooren. De schrijver wijst er op, dat de Chr. Hist, fractie het moeilijk had: sChade aan de rechtspleging of niet mee gaan met de bezuiniging: Lettend op den omvang van het te duchten kwaad en op de geringheid der bezuiniging, die, als men ernstig wilde, ook te verkrijgen was door reorganisatie, inplaats van eenvoudig door afbraak en concentratie, kon het niet anders, of de beslissing, reeds maanden geleden geno men in het hart, moest met de daad wor den bezegeld. Het innerlijk conflict was beslist. De Christelijk-Historische Kamer leden moesten stemmen vóór schorsing der behandeling van de voorstellen, totdat een nader onderzoek, omtrent andere mogelijkheden, meer licht had verspreid. Toen kwam het Kabinet met een dwangmaatregel. Het Kabinet, dat over enkele maanden de leiding der zaken toch zal neerleggen, trachtte, door een bedreiging met poli tiek conflict de Kamerleden te brengen tot een votum, in strijd met de eigen over tuiging. Niet om een groot algemeen plan maar om een kleinen maatregel, waar mede echter aan groote belangen van historischen, juridischen en cultureelen aard zou zijn tekort gedaan, werd het politiek conflict in het leven geroepen. Wat het Kabinet voornemens is te doen. is tot op dit oogenblik onbekend. Wordt het politiek conflict doorgezet, dan kan het Kabinet aan H. M. de Koningin ont slag verzoeken of wel een voorstel tot Kamerontbinding aan H. M. voorleggen. Bij aanvaarding van het laatste voorstel zou de Kamerverkiezing een maand wor den vervroegd. Kamerontbinding? vraagt de (r.k.) Maasbode. Het blad wijst op de ernst, waarmee Minister Donner van meetaf deze bezuinigingsmaatregel als deel van het complex heeft behandeld. De Kamer heeft dit beleid niet willen volgen. Welke motieven haar daarbij hebben geleid, kan hier buiten bespreking blijven, temeer daar deze motieven zoo uiteenloopend zijn, maar vast staat, dal zij, ondanks de tegemoetkomende hou ding der Regeering, geen neiging heeft getoond haar in meerderheid het noodige Vertrouwen te schenken om voort te gaan op den weg, dien zij in 's lands be lang de juiste achtte. In een volgend artikel schrijft het blad, dat kalm beraad noodig is, en het komt tot precies dezelfde conclusie als wij: Vast stond, dat de regeering onder deze omstandigheden haar plaats nïet zou verlaten. Vast staat evenzeer, dat zij, blijkens haar verklaring, in het gebeurde niet kaD berusten. Dan rest alleen: Kamerontbinding. Wij kunnen het ons indenken, dat de regeerin* tegenover deze nieuwe poging, om haar in den zoo moeilijken bezuini gingsarbeid te belemmeren, op de meest krasse wijze stelling nam, vooral na de tegemoetkomende houding, juist bij dit ontwerp aangenomen. Dit speciaal aan het adres van den heer Snoeck Henke mans. En toch hopen wij, dat kalm beraad en overleg, indien eenigszins mogelijk, ook Kamerontbinding nog zal weten te voor komen. Stagnatie in het regeeringswerk achten wij op dit oogenblik zeer beslist uit den booze. Moöht het toch tot ontbinding moeten komen, ook dan hopen wij, dat er een weg zal worden gevonden om deze stag natie tot den kleinst mogelijken omvang terug te brengen. Een zeer bezadigd oordeel velde de N. Rott. Crt De regeering had reden om ontstemd te zijn, dat geeft bet blad toe; doch misschien was er bij haar te weinig zelfbeheersching. Echter, ook aan de zijde van volksvertegen woordiging. Wij verlangen niet, dat de Kamer haar meening omtrent het ontwerp voetstoots zou hebben priiseegeven. maar wij kunnen toch niet hegrijpen, dat het conflict, zoo van de zijde van de Kamer wat meer beleid ware getoond, wat meer erkenning ware gebleken van de zeer groote moeilijkheid, waarvoor de regee ring zich geplaatst vond. en daarmee wat meer besef van de zeer groote verant woordelijkheid. die zonder twijfel ook op de Kamer moest komen te drukken,, als de uitdaging van den minister voetstoots werd aanvaard dat dan niet nog wel een uitweg zou kunnen zijn gevonden. Doch waatoe hierover nog langer te be spiegplen? Terwijl wij dit schrijven, be reiken ons berichten, waaruil zou afgeleid kunnen worden, dat althans de regeering van de overijlde beslissing, die in de Kamer is uitgelokt, eenigermate ontdaan is, zoodat het heele netelige vraagstuk der dreigende kabinetscrisis in een nieuw stadium is getreden: een stadium van nader, en, naar wij hopen mogen, kal mer beraad. Van scherpe critiek vloeit de beschouwing van het Handels blad over. De redactie begrijpt de houding der regeering niet: Niet voor de Kamer is de verantwoor delijkheid zwaar te dragen, zooals minis ter Donner beweerde, maar voor de Re geering, voor een kabinet dat thans, in deze moeilijke tijden, bovendien in de extra-ernstige dagen die wij juist nu be leven, èneen paar maanden vóór zijn natuurlijk uiteinde, zulk een lichtzinnig ultimatum tot de Kamer durft te rich tenom zulk een pietluttige zaak. Dit lijkt nu waarlijk wel op njzie zoeken en dit kabinet pleegt een soort harakiri van bijster weinig verheven allure, 't Lijkt meer op kinderwerk. 't Is of er een demon aan verwarring en verdwazing rondwaart! Maar hoe die nu ook een zoo rustig, gemoedelijk en beleidvul man als den minister-president In zijn klauwen heeft kunnen krijgen, is ons een raadsel. De Kabinetskwestie was gesteld zegt het Vaderland (lib.), on danks de mededeeling, dat het Kabinet niet denkt aan aftreden. En dan mag er wel eens op gewezen worden, dat nog nooit in onze politieke geschiedenis het stellen van de Kabinetskwestie loos alarm geweest is; wel is het tegendeel ge schied, nl. dat de Kamer niet wist wat de gevolgen van haar houding zou kunnen zijn, zoo b.v. bij de stemming over het amendement-de Meijer bij Tak's Kieswet. En l.et is gewoonweg verbijsterend te ver nemen, dat de Regeering, die 's middags om vijf uur met de mededeeling kwam, dat zij bij aanneming van de motie-Boon collectief heen zou gaan, vijf uur later komt vertellen, dat dit juist het eenige is waaaan zij niet heeft gedacht. Wij kun nen helaas niet anders zeggen, dan dat zij thans niet meer terug kan, en reeds daarom niet, omdat haar prestige te veel geschaad zou worden door de bekentenis, dat het dreigement niet ernstig gemeend was. Onnoodig te vermelden dat de roode pers de Regeering in zoo slecht mogelijk licht stelt Zij meent, dat er rede nen zijn om aan te nemen, dat de Koningin, evena.s in 1923, een ontslagaanvrage van het Kabinet niet zal inwilligen: Fraai zou deze oplossing zeker niet zijn. Me. recht zou de Kamer daarover ernstige verwijten tot de regeering kun nen richten en hetgeen thans vertoond is zou dan veel op comediespel gaan ge lijken. Maar tegen een kabinet dat met het oog op den nood der tijden, op Ko ninklijk verzoek aanblijft zal. per slot van rekening, geen Kamermeerderheid zich verzetten En zulks vooral omdat de rechterzijde mitsgaders de Vrijheidsbond met de groote lijnen van het beleid der regeering zeer wel accoord kan gaan. In elk geval lijkt ons dit de eenig over blijvende oplossing, wanneer aftreden der regeering uitgesloten is en het bericht omtrent Kamerontbinding op den achter grond moet worden geschoven. Waf de bladen zeggen van de gesmoorde muiterij Behalve nieuwsberichten geven de meeste persorganen ook beschou wingen over het droef verloop der muiterij in Indië. De muiters zijn pas voor geweld uit den weg regaan, zegt de Nederlander. Dat blijkt duidelijk uit den loop der gebeurte nissen. Het gebeurde toont duidelijk hoe nood zakelijk het in de gegeven omstandighe den was, dat met kracht werd opgetreden. Had de commandant, overeenkomslig het advies der socialistische pers. een eenigs zins weifelende houding aangenomen, dan zouden de gevolgen allicht nog ern stiger zijn geweest. Dan zou het gezag der Nederlandsche Overheid ernstig zijn geschaad; bovendien zouden dan de mui ters uit de zwakte der Nederlandsche Overheid nieuwe kracht hebben geput. Zeer te betreuren is het, schrijft de Maasbode, dat de muiters het nog op geweld hebben laten aankomen en dat er bloed is moeten vloeien. Maar de schuld hiervoor rust geheel op hen. die dit in roekelooze verblinding on vermijdelijk maakten. Het accentueert intusschen scherp den ernst van het geval en maakt een gron dig en uitgebreid onderzoek naar rle oor zaken. die zooiets mogelijk maakten, te dringender noodzakelijk. Evenals afdoende maatregelen. Dit onderzoek zal echter moeten wor den gedaan en deze maatregelen zullen moeien worden genomen in een geest van vastberaden maar rustige kracht. Met één slag is het avontuur uit geweest, aldus de N Rott. Crt. Het wefiige gezag heeft een voudig zijn plicht gedaan. Van duizenden mijlen afstand moest het eskader komen varen, dat tot taak had om, goedsehiks of kwaadschiks, in elk geval met beslistheid, den muiter- tocht te stuiten. Dit is geschied en wanneer hierbij een betreurenswaardig aantal slachtoffers is komen te vallen, is dit enkel en alleen te wijten aan het dom alsstarrige verzet van de muiters Dezen hebben, weliclil uit behoefte aan vertoon tegenover de wereld .wier oogen zij op zich gericht konden weten, de kapitale dwaasheid begaan om aan de eerste sommatie tot overgave van den eskadercommandant niet te voldoen, zonder dat zij blijkbaar van zins zijn geweest om dan ook verder de volle consekwentie van hun weigering te aanvaarden. Toen in letterlijken zin de bom barstte, hebben zij zich overgegeven. Verdiepen wij ons niet verder in deze dingen. Ons eskader, dat het muiterschip tegemoet voer, heeft gehandeld zooals het in de gegeven omstandigheden handelen moest tegenover lieden die zichzelven bui ten de wet hebben gesteld. De artie van ons eskader i9 met be- heersrhte beslistheid gerhied en met ge bruikmaking van den tenslotte lichtsten vorm van een onvermijdelijk gebleken geweld. Misleiding noemt het Handelsblad de wijze, waarop de roode pers de onderdrukking dei muiterij bespreekt. „Het Volk" meent blijk baar, dat het dubbel naar links moet uit halen, I* de extra-editie welke het nu publi ceert met het nieuws van het herstel van het gezag schrijft het dan nu ook dal het „schandstuk is volbracht", en van de „wildemannen van de marine" die de nationale eer hebben :ered. Het schand stuk is dus dat het wettig gezag geweld heeft moeten gebruiken tegen muiters aan wie volop gelegenheid is geschonken om zioh vrijwillig over te geven. Voortaan zal „Hel Volk" soc. dem. politieagenten die een misdadiger met een revolverschot bedwingen dus eveneens vrn „schand- stukken" moeten beschuldigen. Tenminste wanneer het blad conse- kwent durft te zijn. Het probeert dit nu te zijn door de muiterij en de gezags- aanranding plotseling zoetsappig maar in vette letters voor te stellen als „de protestactie tegen de salariskorting". En tegenover ten eenvoudige protestactie worden dan de bommen uit het vliegtuig in kunstmatig schril contrast "ebracht. Wij signaleeren deze methode van de Arbeiderspers, opdat men wete hoe en met welke middelen hier de volksmislei ding wordt bedreven. liet '*an met het oog op de eerstvolgende dagen van nut zijn. Aan de benauwde nachtmerrie, aldus schrijft het Vaderland, Aan de benauwde nachtmerrie van de „Zeven Provinciën", die daar als een Ie vend beeld van het „onduldbare", zooals de heer Wibaul het zoo juist in de Eerste Kamer heeft genoemd, op de wateren zwalkte, even ongewis als de slachtoffers van de opruiing, die hen tot hun dolzin nig opzet bracht, is gelukkig een eind ge komen. Onze wensch, dat het zonder bloedvergieten zou hebben mogen afloo- pen is niet vervuld; de verdwaasden heb ben helaas niet begrepen, dat directe en onvoorwaa-delijke overgave het beste voor hen was, en 18 dooden en 25 gewonden zijn daarvan het gevolg. Wij stellen de verantwoordelijkheid voor dit bloed op rekening van de opruiers; misschien is wel ter kennis gekomen van deze muiters, dat een Kamerlid, en dat nog wel een oud-Hoofdingenieur 1ste klasse in Indië, zoo verduiveld veel schik had in deze muiterij, en hebben ze daar om gedacht, dat zij een steun van betee kenis achter zich hadden, die het gezag zou doen terugschrikken voor het vervul len van zijn eersten plicht. Als men ver van Nederland zit, komt men wel eens tot een appreciatie van een Kamerlid die wel op den titel, ïaar niet op de schranderheid van den betrokkene gefun deerd is. ROTTERDAM GEMEENTEBEGROOTING Vermakelijk en zielig tevens, was het gisteravond het gewunn der S. D. A. P. aan te zien. om toch maar eenige politieke winst te behalen. Vier we ken lang hebben ze op de loer gelogen om een torpedo af te schieten op het college van B. en W. en telkens'ontglipte hun de kans, al leek het eerst nog zoo mooi. Nu eens was het wethouder De Jong, die door de teneur van zijn redevoering of een minder gelukkige inlerruptie de rood-e lin kerzijde deed gnuiven van plezier; dan weer was het de heer Koopmeiners, die de hoop op een overwinning verlevendigde; in een ander geval bleek een lid der Chr. Hist fractie te weinig politiek besef te hebben; dan weer was de hoop op Dr. Reeser, den vrijz.-dem., gevestigd; of men trachtte de liberale fractie voor een moeilijke beslis sing te stellen; m&ar altijd weer leed men de nederlaag. Voornaamste Nieuws. (Bit 1) Persstemmen over hel politieke conflict en over de gesmoorde muiterij. (blz 2) Te Neunkirchen in het Saargehied is een Hitier heeft onder geweldige belangstelling in het Sportpaleis te Berlijn een verkiezings rede gehouden. i Hannover, gaat (blz 3) Ter gelegenheid van het overlijden van (blz 5) De muiterij op de Zeven Provinciën: Ooggetuige-verslag van het bedwingen der muitende ..Zeven Provinciën", waarbij 22 dooden zijn gevallen. Mededeelingen van den commandant van de zeemacht in den Volksraad. De Europeesche muitelingen zijn naar Rata via op transriort gesteld. De dooden worden op Onrust hegraven. 28 E-iroDeesche schepelingen gear resteerd. (blz. 6) De installatie van den nieuwen burge meester van Rozenburg. (blz 11) De Indische mentaliteit. Het was om tureluursch te worden, en dat waren de heeren gisteravond dan ook niet weinig. De stemming was zeer bewo gen en gespannen. Nu er op of er onder, zeiden de roode muiters tegen elkaar; en Mr. Donker was zijn zenuwen bijna niet meer meester. De kans was schoon. Er was nog wat gesproken over Maatsch. Hulnhetonn: er was geheim vergaderd over de tram; er was eenige bedrijvigheid geweest over de bedrij vendnch dat alles had geen beteekenis. Want de S. D A. P. rook politiek wild en werd er wild van. Tot goed begrip teekenen wij even de situatie. Dat hel subsidie voor het Bureau voor rechtsbijstand verlaagd moet worden, be treurt heel de Raad en Mr. Baars (r.k.) had reeds voor eenige weken heel ernstig gepleit voor deze nuttige instelling. De heer Nelemans (c.h.) was nog verder gegaan en had met Mr. Donker (s.d.) een voorstel ingediend om het subsidie op f 22.500 te brengen. Maar de S. D. A. P. was zno verheugd over deze meevaller, dat Mr Donker te pas en te onpas zic'n op Mr. Mr. Nelemans beriep hij de verdedie:ng van het voorstel. Toen werd de lieer N"le- mans duidelijk, dat men een politiek spel letje met hem dreef: hij nam zijn onder tekening terug en schaarde zich achter Mr. Raars en Mr. Dutilh, die een tusschenvoor* stel hadden gedaan. Maar, mocht Mr. Nelemans al tot inkeer gekomen zijn, zijn partijgenoot v. d. Lu et trekt zich van de politieke situatie niets aan. En dus verklaarde deze. onder handge klap van de S. D. A P., dat h ij voor dé motie-Donker zou stemmen. Dr. Reeser (v.d.) had ook zoo'n ver klaring afgelegd en toen werd de S. D. A. P. zoo onrustig, als ze in de laatste vier we ken niet geweest was. De torpedo werd klaargelegd, want nu zou het lukken. De oppositie ge niet een zeldzame gezondheid; niemand was door ziekte verhinderd; alle IS waren op het appèl. Bij de regeeringsfracties heerscht echter de griep in sterke mate. De heeren HiJ- man en Nivard zijn permanent afwezig; thans zijn ook Van Meggelen en Hoebe zien; de plaats van Koopmeiners is nog onheze» en Ir. van Dis was weer eens niet aanwe zig. Wellicht weltig verhinderd, daar blij ven we af; maar de vertegenwoordigers der S. G. P. maken noch in de Kamer, noch tn den Raad de indruk, dat ze trouwe opk>rnst als plicht beschouwen. Ook in belangrijke oogenhlikken schitteren ze telkens door af wezigheid. De oppositie was niet te houden. Zenuw achtig liepen ze heen en weer. De over winning, hoe klein ook. was nabij. Maar zo zagen over 't hoofd, dat de Voorzitter groote waakzaamheid betracht. En die her innerde er even aan, dat stemmingen over voorstellen, welke de begrootingsp<>sitie kun nen wijzigen volgens afspraak aan 't einde der behandeling gehouden zullen worden. Teleurstelling in de roode hoek. Doch geen nood. Deze gelegenheid morht ze niet ontgaan en ze waren merkwaardig kalm na deze mededeeling. De begrooting was toch op een oor na gevild. Ja, gevild, zegt u dat wel. En dus kwam de heer De Zeeuw, die nooit geen maat weet te houden, thans met het voorstel om over de tram maar niet te spreken, die ko-nt toch nader aan de orde bij de reorganisatie plannen. Dan konden we gisteravond nog klaar komen met de begroot ing. Want dat was zijn eenig doel, zei hij. Dat er dan ook nog gestemd kon worden, en dat hij dan een overwinning behalen zou met 20 tegen 19 stemmen, daaraan dacht hij na tuurlijk niet. De S. D. A. P. doet niet aan politiek! Maar het spelletje werd heel goed door zien. Wethouder Ilaneinaayer en Dr. Kley- pool zeiden het zóó niet, maar lieten 'l goed merken. En een voorstel van den laatste om Maandagmiddag het tramdebat te houden, werd met 20 tegen 19 stemmen aange nomen. Dc torpedo kon weer opgeborgen worden. N.V. HOUTHANDEL V.H. J. VAN SCHIJNDEUR HOOFDRArJTOOR OPS1J\GPLAATRCN: Ö0STZEEDIJK No. 228. R'DAM ZAGERIJ EN SOB AVERIJ' NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1