Qns praatuurtje PQKQM TURKENBURG BODEGRAVEN ZADEN Verheul's Hoendermeel ULTRASUPER A.S.F.,- V.C.F. ALLEEN „MUSKATOR" kan U dat bieden: lAKnFN TWNnnijw ns BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND-EN TUINBOUW" heeft succes „Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders IliiliiIliJLii BERICHTEN P. D. Qntsmetting van zomergranen Niet alleen voor tarwe en gerst, maarouk voor haver is een ontsmetting ten zeerste aan te bevelen. Waar dit jaar wederom meer zomertarwe dan normaal zal wo uitgezaaid, ook door verbouwers, die dit ge was lot dusver niet teelden, wordt hier spe ciaal de aandacht er op gevestigd, dat, wil men bij dit gewas van een goede opkomst verzekerd zijn, een ontsmetting niet nagela ten mag worden. Vooropgesteld moet natuur lijk worden, dat de kiemkracht voldoende is NATONTSMETT1NG. Haver. Stuifbrand en kiemschimmels kunnen doorgaans afdoende worden bestre den door omscheppen van de zaaihaver met een oplossing van, in alphabetische volg orde genoemd, Ceresan naton tsiu et ter of Germisan. Per Ii.L. wordt genomen een op lossing van 50 gr. op 4 L water. Wil men alleen de kiemschimmels tegen gaan, wat voor die partijen, die niet voor de keuring te velde worden aangegeven, gewoonlijk reeds voldoende is. dan kan volstaan worden met een oplossing van 30 k 40 gram op 2/z k 3 L. water. Voor zwak zaad gebruike men, met het oog op kiembeschadiging eveneens deze hoeveelheden. Aanwending van koper vitriool voor ontsmetting van haver wordt met het oog op kiembeschadiging ten sterk ste ontraden. Zomertarwe. Ontsmetting van zomer tarwe met kopervitriool is wegens de groote kans op kiembeschadiging af te raden. Partijen, die voor de keuring te velde worden aangegeven, ontsmette men lei voorkoming van steenbrand met een oplos sing van Ceresan natontsmelter of Genui san ter sterkte van 3 Per H.L. wordt 3 L. van deze oplossing gebruikt. Afdoende resultaat wordt veelal reeds verkregen bij gebruik van een oplossing ter halver sterk te dus van 40 k 45 gram op 3 L water per H.L, Voor zwak zaad moet ook de zwakke op lossing dus 40 45 gram Ceresan-natoni- smetter of Germisan aangewend worden, echter niet meer dan 2 L. per H.J Ontsmetting van zomertarwe met warm water tegen stuifbrand heeft gewoonlijk een .verlaging van het kiempercentage ten ge volge. Wil men de ontsmetting toch uitvop ren, dan is aan te raden alvorens de ont smetting der geheele partij ter hand te ne men, een monster te behandelen en dit op kiemkracht te laten onderzoeken. Gerst. Partijen, die ter keuring worden aangegeven, worden behandeld met Ceresan natontsmelter of Germisan en wel met een oplossing van 3 bij gebruikmaking van 8 L. van deze oplossing per H.L. gerst. Voor partijen, die niet gekeurd worden en -eveneens voor zwak zaad gebruike men een oplossing ter halver sterkte (4045 gram Ceresan natontsmetter of Germisan op 3 L. water per II.L.) Voor zwélk zaad wordt per H.L. echter niet meer dan 2 k 2.5 L. oplos sing per H.L. aangewend. YVat de uitvoering der ontsmetting be treft, wordt de aandacht gevestigd op de machinale menging van het zaad met de ontsmettingsoplossing. Hat graan wordi hierbij in een apparaat gestort, dat ook ge bruikt wordt bij droogontsmetting (droog ontsmettingstrommel). De verdeeling van de vloeistof heeft in deze apparaten zeei vlug en goed plaats. Men neme echtei steeds een trommel, waarbij de toevoer van de oplossing tot het zaad gedurende het ronddraaien plaats heeft. Is dit niet het ge val, dan heeft men groote kans op ongelijk matige verdeeling van de vloeistof en op samenkoeken. DROOGONTSMETTING. De droogontsmettf ng moet geschieden in 'n hiervoor goed ingericht apparaat. Hoewel de nieuwere middelen niet sterk stuiven, moe ten toch steeds de noodige voorzorgsmaal regelen genomen worden. Inademen van de onlsmettingsslof moet voorkomen worden. Indien hiervoor gezorgd wordt, b.v. door hPi gebruik maken van een masker, of door eer. doek voor neus en mond te binden, levert BLOEIENDE PLANTEN hebben iedere 14 dagen een bemesting noodig met alle goede bloem- en zaadwinkels k 40 ct. per flesch en I 3.— per K.G. H. P. BENDIEN POK ON FABRIEK N&aRDEN het ontsmetten met droogontsmettingsmid- delen geen gevaar op. Haver kan ontsmet worden met Cer«~ san oi Tutan, 4 gram per kg. zaad. Voor zwakke partijen neme uien 3 grain perakg. Abavit kan, naar een boeveelheid van 5 gr. per II.L. voorioopig nog slechts proefsgewijs worden aanbevolen. Tarwe kan ontsmet worden met Cere san of Tutan 2 gr. per kg. zaad. Bij de proe ven die in 1932 genomen zijn heeft Abavit B. ter bestrijding van steenbrand ook goede resultaten opgeleverd, zoodat dit middel voor proefnemingen op ruime schaal in aanmerking komt Men gebruike dan 2 k 3 gram per K.G. zaad. Tarwe die ter keuring wordt aangege ven behandele men zekerheidshalve met 3 gram per K.G. Ceresan of Tutan. Gerst behandele men met Ceresan, 3 gram per kg. zaad. Nadere inlichtingen worden verschaft door den Plantenziektcnkundigen Dienst te Wageningen, de bij dien Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de rijkslandbouw- consulenten. Een landbouwprijsvraag 'Verband tusschen landbouw en veeteelt en de fabriekmatige zuivel bereiding Door wijlen dr L- A. Buma, te Makkum (Fr.) is indertijd aan de provincies Fries land een legaat vermaakt, dat door deze provincie is aanvaard, waarbij de Gedep Stalen de verplichting op zich namen om „elke hvee jaar een som uit te loven voor liet beste en voor het algemeen bevattelijk gekeurde antwoord op een daartoe uit te schrijven prijsvraag over eenig onderwerp betreffende de landbouwkunde, of eenig harer hulpwetenschappen". In 1928 is een prijsvraag uitgeschreven waarop wel antwoorden inkwamen, doch waarvan geen voor bekroning in aanmer king kwam. Deze zelfde wordt thans uit geschreven. Ze luidt: „Een beschrijving van het verband, dat tusschen landbouw en veeteelt in Friesland en de fabriekmatige zuivelbereiding in haar verschillende vormen bestaal en van den invloed dien de verplaatsing van het zuivelbedrijf van de boerderij naar de fa briek op de ontwikkeling van landbouw en veeteelt in deze provincie heeft uitgeoefend' Voor het bekroond antwoord bedraagt de prijs f500; de antwoorden, welke in hun •geheel ten minste ze\en vel druks moeten beslaan, moeten vóór 1 Febr- 19:14 bij Ged Staten van Friesland zijn ingekomen. De beoordeeling der ingezonden antwoorden geschiedt door drie door Gedep. Staten daar toe uitgenoodigde niet mededingende per sonen. U/at is er voor den boer gedaan? 'Is wel eens goed na te gaan wat er in deze crisistijden alzoo voor den boer gedaan is. Voor velen kan het leerzaam zijn dit te weten. Het orgaan van den N. Brab. Christ. Boerenbond (een Katholieke boerenoigani- satie) geeft het volgende lijstje: „1. Steun aan de suikerbietenteelt (in 1931 7 milliocn, in 1932 14 millioen gulden). Waar naast hei wetje op het com pensee rond in voerrecht op suiker, dat een verhooging van f2.40 per 100 kg. suiker voor den bin- nenlandschcn suikerprijs gaf. 2. Steun aan de aardappelmeelindustrie (in 1931 een crediet van 4y2 millioen tecen 2%. in 1932 f2.400.000 steun. Voor 1933 is een nieuwe steunregeling door de regeering aangekondigd bij de behandeling van Hoold stuk X der Hijksbegrooting 1933). 3. Een renteloos crediet voor de bollen- kweekers (Breezand) ad f50.000. 4. Een renteloos crediet van f750.000 gul den voor den tuinbouw in Noord-Ilolland 5. De Tarwewet-1931, neerkomend op een steun van 10y2 millioen aan den tarwebouw (in 1931). 6. De Crisis-auiveMvet 1932, economisch te waardeeren op een steun van circa 60 mil lioen gulden voor de melkveehouderij. 7. De Crisis-Varkenswet, waarvan de prijs verhoogende, of wil men de prijsinzinking- tegengaande werking valt te schatten op circa 40 millioen gulden 8. Garantieregeling ten behoeve van de kippënihóiiderij, tot een maximum bedrag van f3.493.000. 9. Steun aan de vlasindustrie (f960.000) 10. Steun aan den tuinbouw (garantie regeling van prijzen van tuinbouwproduc ten over 1932) ten bedrage van 5 millioen gulden. 11. Steun aan de Griendcultuur, in de Tweede Kamer aangenomen, ad. f lOO-Lflü 12. Wijziging van de Tarwewet-1931, duur de Tweede Kamer aangenomen, zal bij een te vermalen oogst van 300.000 ton en een richtprijs van 12 gulden of 7 gulden boven den wereldmarktprijs, neei komen op een steun van 21 millioen aan den tarwebouw. 13. Een regeling voor den roggeliouw Is door de Regeering bij de behandeling van Hoofdstuk X der Rijksbegrooting 1933 in uitzicht gesteld." Wij zouden er nog bij willen voegen: Crisis pachtwet-Ebels. vleeschcontingcntee- ring en invoerrecht verhooging van rund- vleesch en van aardappelen. Kalkmeststoffen Herhaaldelijk worden er aan het Rijks landbouwproefstation te Maastricht mon sters kalkmeststoffen ter onderzoek inge zonden, onder benamingen en garanties die misleidend zijn en die aanleiding kunnen geven tot groote teleurstelling van de ver bruikers. In het najaar van 1930 werd door den directeur van het Rijkslandbouwproefsta tion te Maastircht in de verschillende land bouwbladen een mededeeling gedaan over aankoop van ongebluschte en gebluschle kalk. Nogmaals wordt met nadruk op het vol gende gewezen: Men koope geen kalkmeststoffen onder andere namen aan dan die welke in den codex meststoffen zijn genaamd, te weten: le. Ongebluschte kalk met 75 pet. cal ciumoxyde oplosbaar in water; 2e. Gemalen ongebluschte kalk met 75 pet calciumoxyde oplosbaar in water en 75 pet. fijnheid; 3e. Gebluschte kalk met 75 pet. calcium hydroxyde, overeenkomend met 56.8 pet. calciumoxyde oplosbaar in water; en 4e. Kalkmergel met 80 pet. koolzure kalk en 75 pet. fijnheid. De Directeur van het Rijks- landbouwproefstation Maastricht Brouwgerstproeven - 1932 Aan het verslag van het Instituut voor plantenveredeling omtrent de brouwgerst- proeven, geven we terwille van de plaats ruimte alleen-het laatste gedeelte weer, dal voor onze lezers van het meeste belang is. Op grond van de proeven kan worden geconcludeerd, dat goede brouwgerst zijn Princesse, Spratt Archer en minister Ruys. Naast Zege maakten de nieuwe rassen Abed Kenia, Mansiiolt's twee-rijige en R en G, wat opbrengst betreft, een goed figuur Besloten werd deze vier rassen op de proel velden opnieuw te onderzoeken. Het is ge- wenscht, dat hieraan nog zooveel mogelijk worden toegevoegd: Princesse, Spratt Ar cher en Röwersdorfer. In 't groot zullen dit jaar brouwproeven genomen worden met Abed Kenia en Mansholts twee-rijige. Naast de rassen vergel ij kingen werden bomestingsproeven genomen. Het proefveld van den heer Bieuwenga te Eppenliuizen ontving voor de helft een lichte en voor de andere helft een zware stikstofhemesting Het bleek, dat met een hooge stikstofgift een hooger eiwitgehalte van het zaad ge paard ging- Verder werden in samenwer king met N.V. Vereenigde Kalimaatschap pij een tweetal proefvelden aangelegd om de invloed van kalibcmesting op de kwa liteit na te gaan. Op het eeno proefveld werd zoo goed als geen ophrcngstverhoo- ging geconstateerd Het andere leverde een hoogere opbrengst door kalibemesting. Van de monsters werd bepaald het H L.- gewicht, 1000 korrelgewicht, vochtgehalte, eiwitgehalte, kiemkracht en sorteering Het resultaat was, dat geen duidelijke verschil len geconstatered konden worden tusschen de monsters afkomstig van de al of niet met kali bemeste perceelen. De genomen proeven omtrent de tijd van oogsten de behandeling, op het veld (in schelf of op ruiters tegenover in hok), de VRAAGT PRIJSCOURANT tijd van bewaring in de schuur zijn nog in bewerking. Zij, die bereid zijn een rassenproef,' bo mestingsproef enz. te nemen, worden ver zocht zicli via hun landbouw consulent of organisatie met ondergeteekende in verbin ding te willen stellen. Duor Heinekons Brouwerij werden door bemiddeling van de Zceuwsclie. Noord-Bra- bantsche en Hollandsche Maatschappij van Landbouw meerdere partijen Princesse Zege, Spratt Archer en Minister Ruys gerst, die aan de gestelde voorwaarden voldeden, opgekocht en in haar bedrijf verwerkt; hetzelfde geschiedde door de mouters wcr kende voor de brouwerij d'Oranjebooni De totaal aangekochte hoeveelheid brouw gerst beliep 15 20 pCt. van de capaciteit der bovengenoemde brouwerijen. In principe is de Heinekens Brouwerij bereid van den oogst 1933 wederom door middel van de Landbouwmaatschappijen zuivere rasechte partijen van minstens 30 000 Kgr. in goede op het veld uitgerijp- te kwaliteit tegen een door haar te bepalen prijs te koopen terwijl de Brouwerij d'Oran jehoom en eventueel ook andere brouwe rijen direct of door tusschenkomst van Ne deiiandsche Mouterijen van dergelijke par tijen gebruik wenschen te maken. In liet algemeen zullen daarvoor alleen Princesse, Spratt Archer en Minister Ruys in aanmerking komen- Hoewel het niet uit gesloten is. dat een partijtje uitmuntend gelukt Zege-gerst nogmaals, bij wijze van proef, zou worden aangekocht, moet er rekening mede gehouden worden, dat deze gerst in het algemeen niet meer geaccep teerd zal worden. Er zij verder nadrukkelijk op gewezen, dat. hoewei het den brouwers niet aan goe den wil ontbreekt (getuige het feit. dat met de proefnemingen zal worden doorgegaan) niemand van den aankoop gerst 1933 zich gouden bergen moet voorstellen. De voor uitzichten zijn verre van eun-lig, eener zijds omdat de prijzen van buitenlandsche brouwgerst ongekpnd laag zijn. anderzijds omdat de brouwers, o a. ten gevolge van de op hen drukkende bieraccijnzen niet in staat zijn zich extra aanknopen te veroor loven. De Directie van de Heinekens Brou werij en van de Brouwerij d'Oranjebnom verzocht mij dan ook dpn landbouwers aan te raden, bij het bepalen van hun gerst areaal en de rasse-keus, zich vrijwel geheel te regelen naar wat zij in h u n belang ach ten en er daarbij op te rekenen, dat er niet vpel kans bestaat met voordeel aan de brouwerijen te kunnen leveren- Verder wordt nog opgemerkt, dat de Heinekens Brouwerij haar laboratorium niet meer beschikbaar stelt voor het onder zoek van willekeurige monsters van gerst-proefvelden. Alleen de monsters van die proefvelden zullen worden onderzocht, welke bij den uitzaai aan het Instituut var Plantenveredeling zijn opgegeven, zoodat dit van tevoren omtrent de wenscheliik- heid van de analyses van deze monsters, met de Heinekens Brouwerij overleg kan plegen. Deze iatste maatregel moet helaas geno men worden, in verband met het overetel pond aantal monsters, hetwelk de Heine kens Brouwerij het laatste jaar heeft toe gezonden gekregen. De directeur van het instituut voor plantenveredeling, C BROEKEMA- MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) Voerartikelen Het schijnt wel, dat de vorst alle koop lust voor veevoeder heeft doen bevriezen, w ant sindsdien is het met de vraag al Ier- slapst geweest Dientengevolge liep de muis vorige week ook weer direct ecmge guldens terug en bleef verder de stemming zwak. Gerst bleef tamelijk prijshoudend, omdat er bijna geen aanbod is. althans niet voor direct leverbare waar. Rogge en haver even eens op eenzelfde prijsniveau met weinig Er is in lijnkoeken de laatste week zeer weinig omgegaan. De m«ykt is dientenge volge kalmer gestemd, zoodat de prijzen afbrokkelden- Cocos- en grondnotenkoek bleven prijshoudend, eveneens met zeer weinig vraag. meststoffen Stikstofmeststoffen. Hieronder volgen de officieele noteeringen der stik stofproducenten voor levering gedurende de maand Februari: Chiiisalpeter, gemalen 151/2 pCt, gezakt boord-spoorvrij invoerha ven» f7; Chiiisalpeter. korrelproduct 16 pet. gezakt idem f7; Kalkstikstof 20!/2 pet., ge zakt f5.70; Zwavelzure Ammoniak 20pet gezakt, franco groot vaarwater f5; Ammon salpeter 20y2 pet-, gezakt, idem franco gr. vaarwater f6.50; Kalksalpeter 15y2 pet., id. f 6.40. VRAAGT ONZE PRIJZEN VOOR: gras-, klaver en bietenzaden Dit (Ochtendvoer) bereid uit de allerbeste grondstoffen Prijs per SO K.G. 5.— franco n.v. M. Verheul's Krachtvoederhandel EUzabethsliaat 2B - R01TIRDAM - Telet. 892 Het nieuwe, droge, uitstekend strooibare superfosfaat. Goodkooper bij stijgend gehalte aan in water oplosbaar fosfor/uur. Ultrasuper 19Vi geelt 1/3 besparing op vracht en uitstrooikosten vergeleken bij Ultrasuper 14 Inlichtingen en broei ures bij: N.V. A'damsche Superfosfaatfabriek N.V. Vereen. Chemische Fabrieken MALIEBAAN 81. UTRECHT mengvoeders met verzekerd succes Controle aan de Mengmachine - GRATIS Laboratorium-onderzoek GRATIS WETENSCHAPPELIJKE VOORLICHTING Steeds meer vee- en pluimveehouders zien hun voordeel hierin Daarom is de MUSKATORFABRI EK ook de GROOTSTE van geheel Europai Het is UW EIGEN BELANG om Uw vee en pluimvee te voederen met: muskator standaard-producten Wanneer men de in de markt voorkomen de prijzen met de bovenstuande officieelo noteeringen vergelijkt, dan kan men con stateeren, dat uog steeds op basis van oude zomerkoopen wordt afgegeven, ofschoon vooral de laatste paar weken er een vastere stemming komt, die er op wijst dat som mige houders door de goedkoop aangekoch te partijen heenraken. Thomasmeel- De vraag naar thomas- meel is niet groot en het schijnt wel of '1 gebruik van dit artikel telkens later ge steld wordt Enkele tweedehandspartijen werden iets lager aangeboden en ook in het binnenland heeft men de noteeringen verlaagd. Nu de vorst even plotseling voorbij is. als ze gekomen was. kan met de belading der schepen ook weer een aanvang worden ge maakt, zoodat ook thans weer de noteerin- gen voor levering uit aanvoerschip worden opgenomen. Superfosfaat. Het is rustiger gewor den op dp supermarkt en de omzet is op' het oogenblik zeer bevredigend. Het arti kel is nog steeds goedkoop en blijft daarom de aandacht trekken. WEET GE dat in Frankrijk de melkveehouders klagen over de lage boterprijzen (waarin echter thans eenige rijzing valt waar te ne men) en daarom bij de regeering aan dringen op inventarisatie der botervoor raden en verhooging van het fiscaal recht op invoer-vergunningen; dat nu de tarwe-prijzen in Frankrijk zoo laag blijven, de Fransche regeering een voorstel indiende om een crediet van 300 mill- francs tegen 2 pet. te verlee nen voor aankoop en opslag van tarwe voorraden tot de volgende campagne; dat onze export van landbouwproducten wat de waarde betreft, geweldig is af genomen, vergeleken met bv 1929 wat blijkt uit de volgende cijfers: melki ro- ducten van 56 mill gld. tot 33 mill, gld.. boter alleen van S6 tot 18. kaa.-. van 79 tot 36 rundvleesch van 11 tot 1, en eiren van 70 tot 34. „Vlaardingen-Süper strooit Welvaart" Op de landbouwvergaad'ring ging het hard tegen hard. De resultaten gering, de gemoederen verward, Maar éénparig besloot men, ('t was een daad van verstand) „We strooien VLAARDINGEN SUPER op 't land COÖPERATIEVE KUNSTMESfFflBRIEK Afdoende tegen 6pint, wolluis, wortel- luis, schildluis, vliegje op cactussen, warme- en koude kasplanten. volck nicotine Afdoende tegen thrips en bladluis. volck licht Afdoende voor bestrijding op palmen. GEEFT GEEN BESCHADIGING PRIJZEN OP AANVRAAG bean SPROEIMACHINES - Utrecht MA(JRITSSTRAAT 83 - Telef. 12358 Opslagplaats en Magazijn: te BUREN Gld. Telel. 5 doorverbinding. Was me dat even wat! zed me een goed© kennis. Daar moest ge bij geweest zijn. Dan bad ge eene kunnen zien, wat de gevolgen zijn van onze handelspolitiek. Onze han delspolitiek, die allee maar vrij ons land laat binnenkomen. Die b.v. Amerika, dat allee doet om one geheel te weren van haar markt nog ma air vrij tarwe in one land laat brengen. Km Daar had ik nog niet vam gehoord. Ik meende, dat Japan tegenwoordig wel met boonen strooide, dooh met blauwe bconen en dan wol speciaal bestemd voor haar gele, epleetoogige broed ore, de Chineezen. Maar nu hoorde ik, dat ze ooik met witte boo nen komen en daarmede de Westereche markten bombatrdeeren. Alsof wij hier ndet genoeg Ln de boonen zijn met onze over vloed van zaaiboonen. De gevolgen blijven niet uil Em mijn kennis was juist er ge tuige van geweest, dat beete princeseeboo men, nog wel Perfect, ee.i welbekende soort, verkocht werd voor3 cent het pon-d. Nu moet ge niet mee nen, dat dit de kilein- bandeieprijs was. Ook gingen ze niet, alle ik het wel begreep, voor zaaiboonen van de hand. Ze kwamen wel van een zaadhande- laar. Waren ook wel bedoeld geweest voor zaaiboonen. Jooh als het buitenland bier vrij mag dumpen en dit ook doet, dan ver koopt men zijn voorraden voor eiken prijs, als men er niet mee wiil blijven zitten. Daar werd ook oud uienzaad verkocht natuurlijk voor een zaoht prijsje. Wat moet daar mee gebeuren? Ja, vraag maart Maar van oud zaad gesproken: ik mag onzen le zers en vooral onze nogal goedhartige le zeressen wed eens WAARSCHUWEN TEGEN HET KOOPEN VAN ZAAD AAN DE DEUR. Dat wordt een plaag. Een bezoeking. En een teleurstelling. Men vindt in zijn brie venbus een pakje dat volgens de fraaie af beelding en bijschrift zaad van (natuurlijk; fraaie b'oemen heet te bevatten. Vaak ie door een of ander met een zelfdrukkerijtje bij gestempeld, dat moet duidelijk maken, dat het voor een of ander slachtoffer van de maflaiee is. van werklooze tuinders- knechts b.v:; de prijs wordt of aan de lief dadigheid van den ontvanger of vooruit bepaald. Den volgenden dag komt iemand om antwoord en houdt al bij voor- beat een heel mooi praatje. In den regel is het oud, overjarig zaad, dat vee! kans geeft niet of slecht op te zpl- len komen. Het komt ook voor dat er heel ander zaad inzit, dan het uiterlijk aan geeft Zelfs constateerde een zaadiha.ndeiaar, drie ook zoo'n soort rembourszending ont ving, dat in het bij hem bezorgde pakje, dat zaad van etruisvederastere heette te bevat ten 5 korrels bieten zaad en 5 korrels wit mosterdzaad zaten. Andere niet. Wees ge waarschuwd. Koop zooiets niet 't lis, hoe mooi ze ook praten, meestal bedrog. Geen bedrog is het, wet de Geldereche afdeeliimg van den C.B.T.B. den Minister voorrekende over Dit deed deze afdeeflrimg, omdat de Minis ter bezig is een wetsontwerp tot steun aan de roggeteelt voor te bereidep. Dooh naar men meent zou het de bedoeling hebben om a'leen de rogge op veenkoJomiaJen grond en ontginningen te helpen, terwijl de rogge op zandgrond er buiten zaJ vallen, omdat ie overweging bestond, dat deze laatste rogge indirect gesteund werd door de steun aan de varkens, die met rogge gevoederd wor den. Genoemde afdeeling is van oordeel, dat ais de rogge tegen kostprijs verkodht zou kunnen worden, velen minder varkens J zouden houden en dus de noodzakelijke be- i perklng zou bevorderd worden. De bereke- ning van den kostprijs is als volgt: bemes- ting (600 kg. slak ken meel. .600 kg. kairizout- 20% en 300 kg. kalksalpeter) f51.90; paoht f 50, bewerking f 54, zaaizaad f 10, dorsohen f25 en maalloon f 10; in totaal f200,90, waar af gaat pl.m. f40 voor stroo, zoodat bij een opbrengst van 35 HL. 2450 kg. rogge per H.A. het roggemeel den boer koet f6.56 per 100 kg. Tegen deze berekening is niet veefl in te brengen. Een pacht van 50 gld. per H.A. zal voUen drie op anderen grond wonen wel taag voorkomen. Maar over 't algemeen Ook op de zware kleigronden. Misschien zouden we beter kunnen zeggen, vooral op de zware kleigronden gaan de pachten hard naar beneden. Zoo werd ons de vorige week medege deeld, dat 9 HA. weiland op heel besten grond, dat in 1925 verpacht was voor riidan f265 per H.A. thans bij publieke verhuring nog geen 104 gld. per HA kon maiken. Nu is deze 104 gld. nog vrij wat hooger dan de bovengenoemde 50 gld. per HA. en mis schien zelfs nog wel te hoog. Maar het feit teekent wel de heilzame inkeer waartoe de boeren komen, al i6 het dan dat ze op kraah tige wijze daartoe gedwongen worden. Op krachtige wijze mocht men ook wel maatregelen gaan nemen. Dit schadelijke dier vertoont een buiten gewone lust om reizen te ondernemen. Hiertoe heeft zekere Pustet te Münohen onderzoekingen gedaan. Daartoe werden- 20 bisamratten geringd en losgelaten. De! dieren bleken bijzonder reislustig te zijn l Aftetanden tot 70 K.M. toe werden afgelegd. Van de 20 dieren werden er 10 terugge- vangen, waarvan eohter geen enkele op de plaats, waar ze uitgezet weiden. Dok kon niet worden geconstateerd, dat ze op zoek waren naar bepaalde gunstige voedsel plaatsen. Deze worden blijkbaar soms om onverklaarbare redenen voorbijgetrokken. In het algemeen scheen de ambitie om stroomopwaarts te reizen grooter dun om gekeerd. Het komt ons voor, dat zulke proeven niet geheel zonder gevaar zijn. Laten ie hel s.v. p niet doen in de buurt van ons land. Want a! gaan ze, zooals de heer Pustet meende op te merken liever stroomopwaarts, het kon gebeuren dat ze hier andersom deden en naar ons land afzakten. Wij talen ze ech'Tr gaarne >nze buren houden, zooals zij tegen woordig gaarne onze producten ons laten houden. Wat het beteekent, dat vroegere uitvoer naar het buitenland belangrijk vermindert, gevoelen de Durtsche fabrikanten van land' bouwmachines wel. De DUIT0CHE UITVOER VAN LAND BOUWMACHINES WAS 70 MIL LIOEN MARK LAGER dan in 1929. Van een uitvoerwaarde groot 98 millioen mark daalde deze tot 28 mil lioen mark in 1932. Dit venl medegedeohl op een vergadering van dp vereen, van fa brikanten van landbouw mo chines in Duitschland. Ook de biniienlnudsclie afzet nam zeer belangrijk af. Ze bedroeg maar 97 mWliPen mark tegen 350 mill, mark .n 1928 Het h est uur der genoemde fnhrikan- tenvereeniging deelde mede. dat het de grootste aandacht heeft gewijd aan de zaa k van de landbouwoontingenten. Het tarief voor landbouw machines varieert van 3 tot 13 pet., terwijl het tarief voor boter ruim 50 «ui voor rogge bijna 290 pet, van de waar de bedroeg. Dr. HiiMmann, de voorzitter van h-et Verband, achtte het mogelijk, om op handelspolitiek gebied door verdragen met de invoerende landen den invoer overeen komstig den toestand op de Duitsohe markt te regelen. Spreker kan zioh hierbij klaar blijkelijk vereenlgen met het agrarisch kartelplan van geheimrat Busoh. Dr. lliild- menn meent overigens, dat Nederland be rend zal worden gevonden een dergelijke overeenkomst te sluiten. Natuurlijk zullen we m-et ieder een reële overeenkomst willen sluiten. Als het maar niet is: wij niets en zij allee. In heel Je wereld is het thans moeilijk de zaken voor elkaar te houden. Zoo zijn De Minister daar heeft verklaard dat de regeering in den as. herfst niet in staat zal zijn rogge van de boeren af te neme»:. De rogge voorraad va.n den slaat bedraagt op het oogenblik reeds 40.000 ton. unarvan 13.000 ton vau den oogst van 1930. Ais pre mie voor den bot emit voer zniülon :i> de eerete drie maanden van 1933 6000 rogge gemengd mei zemelen, worden verdeeld. Hierbij zal de rogge worden bereken.! met 6 cent por kg De inkoopsprijs bedraagt 22 cent. Ook een strop! Tot de volgende weck. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12