HET KABINET IN 'T GEDRANG VRIJDAG 10 FEBRUARI 1933 DERDE BLAD PAG. 9 TWEEDE KAMER Bezuiniging op de rechterlijke organisatie „getorpe deerd". Linkerzijde en Chr.-Hist. werken samen. Koren op den molen van het fascisme. Kiezers vrees P Kamerontbinding P De Kamer op reces. OVERZICHT Van de eene sensatie zijn we in de andere vervallen. De eene dag druk over muitende matro zen; onmiddellijk daarop staan we voor een muitende volksvertegenwoordiging, die aan de regeering in de uitoefening van haar be stuurstaak den voet dwars zet De daarvoor gekozen vorm is: verzet tegen de noodzake lijke bezuiniging voor zoover deze door reor ganisatie van de rechterlijke macht zou kunnen worden verkregen Het was het oude liedje. De regeering stelt bezuinigingen voor. waarvan zij voor 1933 3 ton verwacht en in de toekomst 8 ton zonder daarbij vitale belangen der rechts- bedeeling te schaden, ja zelfs met de zeker heid de rechtspraak meer efficient te ma ken en op hooger peil te kunnen brengen Vanuit de Kamer kwamen ook ditmaal weer de bezwaren in allerlei vorm. „Men" ver klaart wel te willen bezuinigen, ook bij de rechterlijke macht, maar ziet u, dan moet de minister met andere bezuinigingsmaat regelen komen. Doet hij dat niet, welnu dan zal men tegenstemmen. Hoe dikwijls hebben we dit spelletje is het iets anders? de laatste maanden al niet zien spelenl De liberalen zijn er berucht door geworden. Steeds schreeuwden ze om bezuiniging in grooten stijl; ingrijpende maatregelen wa ren noodig. Maar als er dan een concrete maatregel gepresenteerd werd, dan viel het herhaaldelijk dat ze zgn. weer iets be ters wisten, dat echter niet aan de orde was En dus volgde tegenstemmen. Zoo kon men den kiezers die er voor en die er tegen zou den zijn, in het gevlei komen. Was er mooier methode in dezen tijd, nu de Kamer verkiezingen voor de deur staan? Het is dit maal van librale zijde weer preoies zoo ge gaan. De rest van links deed daaraan van nature gaarne mee; de S.G.P. en de H.G.S. hadden papistische spoken gezien, zoodat op de instemming van dit viertal bij voor baat kon worden gerekend En dan waren er nog de chr.-historischen. In de oogen van links zijn zij voor de anti-bezuiniging niet volkomen betrouwbaar. Dat ze niet zelden in dergelijke gevallen bezwaren naar voren brachten, wist men, r ook, dat ze er vaak over heen stapten. Ook nu, zoo was bekend, was er oppositie aan die zijde. Zou het ditmaal lukken den heer Snoeck Henkemans en de zijnen mee te krijgen? De middag van gisteren heeft het zoo vurig begeerde antwoord gegeven: de chr.-historische fractie heeft meegedaan aan den aanval op het bezuinigingsplan van de Regeering, zoodat die aanval is geslaagd en het kabinet is verslagen. We staan voor een volledige kabinetscrisis, ondanks de ernstige waarschuwingen, die aan duidelijk heid niets te wenschen lieten, welke minis ter Donner aan de beslissende stemming had doen voorafgaan. Men weet waarom het ging. 1 In behandeling waren de wetsontwerpen betreffende nieuwe vaststelling van 't rechts gebied en de zetels der rechtbanken en kan tongerechten, behoorende tot de gerechtsho ven te 's-Hertogenbosch Arnhem, 's-Graven- hage, Amsterdam en Leeuwarden; wettelijke bepalingen in verband met de nieuwe vast stelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten. Deze bezuinigingsvoorstellen van minister Donner golden aanvankelijk de opheffing van 7 van de 21 rechtbanken en 48 van de ongeveer 240 kantongerechten. Er werd op den duur een besparing van f 800 000 van verwacht. Voor het eerste jaar (1933) zou zij ruim 3 ton bedragen. Het overleg met de Kamer bracht den minister er toe om de opheffing van de rechtbanken te Alkmaar, Almelo en Roer mond, in te trekken. Sneuvelen zouden al leen Dordrecht, Tiel, Winschoten en Zutfen. Ook van S kantongerechten werd het be staan bestendigd. Dat was dunkt ons een royale concessie, 'die te meer mocht worden gewaardeerd, om dat de tegen de voorstellen ingebrachte be zwaren zoo weinig steekhoudend waren. Na tuurlijk waren er bezwaren maar de voor- deelen van de beoogde concentratie waren toch belangrijk grooter. We hadden dan ook verwacht, dat de Kamer tenslotte zich zou laten gezeggen. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. Groepen, die het onderling ook over bezuiniging op de rechterlijke macht gloeiend oneens zijn, zijn ten slotte te hoop geloopen op een motie, die positief niets, letterlijk niets beteekende en hebben het kabinet omver gestooten. Waarom? Om dat het zich niet verantwoord achtte in 's lands belang op suggesties uit de Kamer in te gaan. Die denkbeelden hadden voor ons sterk den schijn te moeten dienen als afleidingsmiddelen, teneinde te voorkomen, dat men. zoo kort voor de verkiezingen, tot minder aangename beslissingen geroepen werd. Het meedragen van de verantwoorde lijkheid daarvoor in een verkiezingsveld tocht is geen aangenaam werk en bij verkie zingen gaat men er toch op uit om stem metjes te winnen. En dat wordt moeilijk als men aan bepaalde plaatsen onaange naam is geweest door mee te werken aan de opheffing van een of ander rechterlijk college. We durven dit zoo zeggen, omdat de door minister Donner gehouden rede, welke een meesterstuk van streng-logisch betoog was en wortelde in een sterken historischen on dergrond, van al de opgeworpen suggesties weinig heel liet voor wie luisteren cn ver staan wilde. Immers de noodzakelijkheid van bezuini ging is onweersprekelijk; ook Justitie moet daartoe het hare bijdragen. Daarbij kan men zich niet op het standpunt stellen, dat het bestaande onaantastbaar is. Wie dat doet bereikt nooit iets. Het was ook te minder noodig zich op dat standpunt te plaatsen, omdat de voorgenomen concentratie de recht spraak meer efficient zou maken en ook op hooger peil brengen, doordat de keus voor rechters zeer zou worden verruimd. Afstan den spelen thans geen overwegende rol meer en gebleken is, dat bezwaren tegen ophpffing van rechterlijke colleges in de practijk zich niet doen gelden. De opheffing van Heerenveen en Zierikzee indertijd heeft dit volkomen aangetoond. Plaatselijke be langen mogen evenmin den doorslag geven Te. echt concludeerde de minister dan ook ten aanzien van de geopperde bezwaren, dat deze sterk overdreven waren en voorts dat het wetsontwerp in zich zelf voor de bezui niging noodzakelijk was. Op andere bezuinigingen was aangec gen. Minder personeel per gerecht b.v. Maar dan juist amputeer ik de gerechten, ant woordde de minister. Dan blijven het brok stukken; beter is daarom een andere indee ling van de rechtsgebieden en de nieuwe ressorten te brengen onder volwaardige rech terlijke colleges. Dat is door reorganisatie als ik voorstel te verkrijgen Er zijn ook andere denkbeelden aan de hand gedaan. Maar die gaan ten deele veel verder dan ik voorstel en daariegen heeft men al zoo groot bezwaar. Bovendien zijn over die denk beelden de gedachten zeer uiteenloopend, zoodat misschien voor geen er van op zich zelf een meerderheid zou zijn te vinden. Ook zijn ze niet alle voor heel de rechtspraak te aanvaarden. Wat in civiele zaken wellicht mogelijk zou zijn, zal voor strafrecht ten eenenmale niet te aanvaarden zijn. En wat zou men in dezen tijd wel zeggen van het doen vervallen van bepaalde instanties in de rechtspraak door het samenvoegen van de vijf gerechtshoven en den Hoogen Raad tot één centraal Hof van Appèl? Iedereen zou het onaannemelijk verklaren indien in deze richting ooit een voorstel zou worden aangeboden. Instelling van een commissie om deze dingen te onderzoeken kan geen heil brengen. Uitstel van de nu gedane voorstellen zou de geschiedenis heeft het bij herhaling aangetoond op afstel neer komen. Dan zou er op de rechterlijke macht niet worden bezuinigd en daarom zoo ver klaarde de minister met nadruk heb ik tegen uitstel onvoorwaardelijk bezwaar. Dat was al duidelijk. Maar het weid nog duidelijker. Nadat de minister de onbillijk heid had aangetoond van het yerwijt. dat hem over de betoonde toenadering was ge maakt, herhaalde hij onvoorwaardelijk aan zijn reorganisatievoorstel te moeten vast houden. Niet uit koppigheid, maar omdat 't de eenige mogelijkheid was om practisch tot bezuiniging te komen. Hij had zijn uiter ste concessies gedaan. Tenslotte voor de derde maal dus vatte de minister zijn standpunt en dat der Regeering samen in deze woorden: Het voor stel is een integreerend deel van het bezui nigingsplan der Regeering. Door verwerping er van ook een motie tot schorsing zal die beteekenis hebben zou de Kamer een zware verantwoordelijkheid op zich laden. Daarom veroorloofde de Regeering zich der Kamer dezen stap ernstig te ontraden. De Kabinetskwestie was daarmee volko men duidelijk gesteld. De Kamer scheen er niet al te zeer door verrast. Er hadden reeds geruchten over geloopen. Al spoedig bleek, dat de Kamer zich het vermaan der Regeering niet zou aantrekken. Bij de replieken zei niemand iets nieuws, maar de liberaal Mr. Boon diende een mo tie in om de beihandeling der wetsontwer pen te schorsen, in afwachting van andere bezuinigingsvoorstellen. Want bezuiniging wou men wel. Deze motie was mede-onder- tcekend door den soc.-dera. Schaper, die er in eersten termijn al mee gedreigd had en ook door de chr.-hist. m°j. Katz. Reeds ter stond bleek dus dat ook deze fractie zich onder leiding stelde van hen, die steeds met den mond bezuinigen willen, maar voor de daad telkens terugschrikken. Toen de motie er eenmaal was, volgdpn de gebruikelijke verklaringen van de frac- "es. In heftigheid muntten daarbij uit de heer Snoeck Henkemans en Mej. Katz. Laatstge noemde scheer, over de door den heer Beu- mer afgelegde stemmotiveering in een staat in opwinding te zijn gekomen. Sprak misschien beider geweten? We we ten het niet, maar er was reden voor deze vraag, dit door den heer Beumer aan zijn bestrijdster gesteld werd. Want het was o.i. volkomen met de werkelijkheid in oveicen- stemrning. toen de heer Beuiner verklaarde dat de schorsingsmotie practisch gelijk staat met verwerping van het wetsontwerp. De onderteekenaren verklaren te willen bezuini- maar onderling zijn ze het volkomen oneens en hebben elkaar in het debat zelfs bestreden. Wat de een wil, wil de ander weer niet Men roept om bezuiniging, maar stemt er, als reeds zoovele malen, weer te gen. Dit scheen inzonderheid de liberaal Knottenbelt zich aan te trekken. Hij kwam een poging doen tenminste om zich te ver dedigen, maar meer dan een pogen was het niet. Want de feiten waarop de heer Beu mer had gewezen waren zoo ellendig on weersprekelijk, dat ze niet te ontkennen waren. De Vrijheidsbond was in zijn gewone rol. Ditmaal geassisteerd door een aantal zeer gewaardeerde medespelers. Dat de heer Marchant nog eens een poging deed om het gebeurde te bagatelliseeren, behoorde tot zijn gewone tactiek en behoeft eigenlijk niet eens afzonderlijke vermelding Zoo stonden dan de complete linkerzijde, ui revolutionair tot reactionair en de chr.- hist. gereed om het kabinet om het te zeggen in de woorden, door den heer Wijn koop met wellust uitgesproken te „torpe- deoren". De torpedo werd afgeschoten en trof doel. Met 51 tegen 38 stemmen werd de schor singsmotie aangenomen. De kabinetscrisis was daarmee een feit. In een hoogst ernstigen tijd heeft de Ka mer het aangedurfd om het kabinet bij zijn moeilijk bezuinigingswerk den voet dwars te zetten. Zij wilde mee-regeeren, maar de Regeering wenschte zich de verantwoorde- lijkhid niet te zien ontnomen, welke zij draagt voor 's lands belang. Groot gejuich zal er zijn bij de uiterste oppositie. Maar voor het parlement achten we de daad van gisteren hoogst bedenkelijk Haar meerderheid heeft daarmede gespeeld in de kaart van het fascisme. Tegenover het positieve der Regeering stond zij met zui vere negatie. Want er is wel niemand, die in ernst gelooft dat de tegenstanders met elkaar iets concreets van de bezuinigings objecten hunner verbeelding zouden terecht brengen. En betoon van parlementaire on macht is hét dragen van koren op den mo len van zekere extreme elementen. We be treuren dit ten zeerste en wel het meest om degenen, die 't hadden kunnen verhinderen maar het niet hebben gedaan. Op hon rust de zwaarste schuld, dat een minister en een kabinet, dat zoo groote toenadering had be toond, tot werkeloosheid zijn veroordeeld. De landbouw mag deze stemmers voor de motie wel goed onthouden. Als er van een aantal maatregelen voor den landbouw, dat nog in voorbereiding is, niets komt weten zij de oorzaak daarvan nu wel te vinden. De vraag dringt zich op: wat nu? Kabinetscrisis? Kamerontbinding? We we ten het niet en zullen er ons voor het oogen- blik niet in verdiepen. Het is onze taak niet om reeds thans een beslissend antwoord te geven. Daarvoor is de zaak ook te moeilijk in de bestaande omstandigheden, zoo kort voor de verkiezingen. Dat we rekening hou den met de mogelijkheid van ontbinding der Kamer willen we wèl zeggen. De situatie geeft tot deze gedachte ongetwijfeld aan leiding. Allereerst zal het kabinet zich thaps om trent het ontstane conflict hebben te bera den en daarna is het woord aan de Kroon. Het beste ware het, dat het beter willend deel van de Kamer tot juister inzicht kwam en op die wijze de begane fout kon worden hersteld. De mogelijkheid daarop achten we echter niet zeer groot Vast staat intusschen dat de verantwoor delijkheid voor het in het leven roepen van dit conflict niet gering is. Ook om de vele andere belangen, die er door worden ge schaad. Dat de anti-rev. fractie zich ten deze niets heeft te verwijten, verheugt ons. Gaarne zouden we hetzelfde van andere, ons zeer verwante groepen hebben gezegd. Het waren echter slechts de Katholieken, die met de Regeering en met de anti-rev. den moed hadden om de verantwoordelijk heid voor onaangename besluiten te dragen. De Kamer is door dit alles gedwongen haar werkzaamheden stop te zetten. VERSLAG Na twee dagen uitstel was de Kamer weer genaderd tot aan de behandeling van de wets ontwerpen betreffende do rechterlijke reorganisatie Het woord was aan den MINISTER VAN JUSTITIE. Mr.. Donner. De Minister wilde een poging doen om de zaak tot haar juiste proportion terug te bren gen en te stellen in het licht, waarin zij moet worden gezien. •stel op zichzelf, in het kader der be staande organli bister op, dat men niet voorstel slechts aanvard swaren overblijven. Tegenov< in bij dit bezuinigingsvoorstel ook besprekende merkte de ml- zeggen, dat het is indien geen be- De belangen der Justitiabelen brengen mee dut de rechter op niet te verren afstand woont Dia eisch ia steeds betrekkelijker geworden, na dat de bestaande organisatie 50 a 60 Jaar ge leden is gesticht. Het ligt in de UJn om naar een meer efficlente en stringente organisatie te streven. Ook na tot standkoming van hel voorstel zal de bereikbaarheid veel beter zün dan 60 jaar geleden. Bü de kantongerechten Is In vele gevallen de nieuwe indeeling veel verbeterd boven de oude Er Ziln tal van erootere plaatsen die geen ge recht hebben die hadden dus steeds meer moei te te doen dan do Inwoners van b.v. Tiel en Winschoten, plaatsen van beneden 20.000 in woners. die wel een gerecht hebben. Het argument, dat wat een gerecht heeft dat moet houden. Is niet aanvaardbaar. Dan kan men nooit iets veranderen. Het Instituut van den reizenden kantonrech ter kan worden uitgebreid. Ook Is niet de eisch te handhaven, dat een rechter een bepaalde be- Dat zou voor benoeming zoodanige eischen stellen dat slechts een ingeborene zou kunnen worden benoemd. Vaak zal het tegendeel veel beter zijn De stabiliteit van den rechter b(j de kleinere gerechten speelt ook geen rol die kleinere ge rechten zijn vaak slechts „doorgangshuizen" naar grooter en belangrijker colleges. Het kantonrechtersambt is na 1877 steeds verder afgegaan van den kantonrechter-pn- triarch. Over dien ouden toestand la vaak ook nlei zeer gunstig gesproken. Locale belangen zijn zeer zeker van waarde, meer voor zoover het de rechtsbedeellng ge'^t dan wat betreft het op een bepaalde plaats ge vestigd zün van een gerecht Wie dat laatste te zwaar laat wegen, doet schade aan de rechts bedoeling. De beteekenis van een plaats wordt ook allerminst boheerscht door de aanwezig heid van een gerecht Zoo 1-cd'ou erdo men ook in 1847. Er Is echter van de sombere profetlën van destijds niets uit ge komen. Vele plaatsen, waar toen do gerech ten bleven, zijn naar verhouding vee] minder vooruitgegaan dan die waar ze vervielen. Do belangen Uor advocaten mensohen ge wend om tegen te pleiten, die-dat In dezo zaak ook druk gedaan hebben worde" heei-scht door do belangen der dlslc de rechtbanken, maar de minister w rekening mee hi.uden. meer nog dar. geschied, al zal de wet er juridisch ni«t ele- gu nter op worden. Van nieuwe indeeling verwacht de minister oolc verbetering van de rechtspraak Heerenveen en Zierikzee hebben bewezen, dat bü concentratie geen personeel meer noodig is. Er is dus geen reden om to beweren, dat s mi nisters plannen niet de berekende bezuiniging zullen brengen. Hoe belangrijk de besparing zal kunnen zün, werd in den breede toegelicht aan de hand van vroegere ervaring en tegenwoor dige werkelijkheid. Conclusie van den minister was, dat de aan gevoerde bezwaren zijn overschat en dat het wetsontwerp in zich zelf noodzakelijk ls. De tweede vraag was of de bezuiniging op andere wijze beter is te verkrijgen. De algemeene bezuiniging op den staatsdienst werkt ook reeds door bü Justitie. Maar deze staat naast het reorganisatievoorstel, dat streeft naar mindere dislocatie der gerechten. Bü bezuiniging op het personeel alleen komt tot de helft van 's ministers cü- jrdt hot ampu- tie, de minister reorganiseert binnen het ka der van het bestaande. Inkrimping werkt ook veel langzamer dan "s ministers voorstel, nie mand kan immers een rechter dwingen om naar elders ta solliciteoren. Verhooging der griffierechten is nu aanbe volen maar steeds heeft de Kamer op verla ging aangedrongen. Gevraagd ls om een commissie van deskun digen, die een andere organisatie dor recht spraak zou voorbereiden. Gedacht is daarbü aan uitbreiding van de competentie der kantongerechten. Voor de kan tongerechten zou dat geen bezuiniging bren gen en slechts weinig ontlasting voor de recht Ineensmelting van kantongerechten en recht banken zal zeer moeilük te verwezenlüken zün; vooral ten aanzien van de strafrechtspraak. Het denkbeeld ls ln dit opzicht door bevoegden zelfs noodlottig genoemd. Een centraal appèl hof samensmelting van de 5 Hoven en den Hoogen Raad zou één Instantie in strafzaken overlaten. Dat aan vaardt niemand meer ln dezen tüd. Geen uitstel niet wachtel heeft de milliliter onvoorwaardelijk bezwaar. Vroeger heeft men reorganisatie 25 Jaren sleepende gehouden. Dat heeft groote schade gegeven en tenslotte is de reorganisatie toch gekomen. Moet dit drama ln dit tüdsgewricht zich herhalen? Geen verdere concessies Men kan noch mag dezo voorstellen ter züde stellen om een van de suggesties, die ln het debat naar voren zijn gebracht. De heer Schaper heeft een grievende inter pretatie gegeven van 's ministers tegemoet komendheid bü de Memorie van Antwoord. Er is daarbü geen sprake van vriendelükheden voor dezen of genen. De minister heeft ge streefd in den weg van overleg naar het be reikbare. HU liecft zün uiterste concessie ge- iinau. zonder den grondslag van zün ontwerp üzlgen. Het was een stelselmatige miti- •stel. Papistische tendenzen. die de heeren Peere boom en Kersten ln het wetsontwerp hadden ontdekt, zün daaraan ten eenenmale vreemd. Voor eenlgerlei argwaan bestaat niet de min- pllcht onttrekt, Iets wat zeer aanlokkelük zou DE KABINETS KWESTIE GESTELD Het voorstel zoo besloot de minister Is een Intesreerend deel van het bezuiniging plan der Regeering. Door verwerping er vi Replieken mevr BAKKER-NORT (v.d.). mej. KATZ (c.h. mr DAMBItINK (a.r.), KERSTEN (s.g.p.) e.. SCHAPER (s.d.). r. Nieuwe argumenten werden niet gehoord; eik handhaafde zün standpunt. Do heer SCHA PER inzonderheid wraakte "net stellen van do Kabinetskwestie bü dit bezuinlgingsonlwerp. De MINISTER VAN JUSTITIE merkte In zün dupliek op, dat de andere wüzen van be zuiniging door niemand aanneme'Uk zün ge maakt. Het waren geen nieuwe gedachten; reeds vroeger Is gebleken, dat ze moeilük te verwezenlüken zouden zün. Deels zün ze een concentiatie. die veel verder gaat, dan wat de minister nu voorstelt. De nu genoemde bezwa ren zouden ook tegen die andere voorsteilen worden Ingebracht. algemeene bezuiniging meewerken op efficiënte wijze. Bezuiniging is noodig en In de toekomst nog meer noodig. Daarom moet geschieden, wat gedaan kan worden, zonder vitale belangen Een uitstel beteekent verwerping. En zoo besloot do minister „Niet te verwachten ls, dat het Kabinet ln hel gebrek aan medewerking, dnt zich In de terzüdestclllng van dit voorstel al dan niet bU wege van motie zal betoonen, zal kan- Katz. De heer SNOECK HENKEMANS (c.h.) ver klaarde, dat zün fractie niet voor da wets- Beteekcnt de verklaring van den minister aftreden van het. Kabinet? Met het oog op de beteekenis der bezuiniging ware dat ongemo tiveerd. Tegen de dwanguitspraak werd geprotesteerd. Bedoelt men soms Kamer-ontbinding? Nogmaals protesteerde de leider der chr.- hist öp heftlgen toon tegen de mlnlsterleele verklaring. Mr GGSELING (r.k.) begreep niet, dat de vorige spreker naar preciseering kon vragen. Het woord ls na de beslissing aan de Kroon. Overigens waren 's ministers woorden dulde- te houden. Zij zijn de belanghebbenden van het Fonds". (We hebben indertijd meege deeld, welke belangrijke salarissen aan Fe deratie-bestuursleden uitbetaald werden). De heer Peduzzi heeft zijn thans als cir culaire verspreide publicatie eerst als inge zonden stuk gezonden aan de IJmuider Cou rant; doch opname werd geweigerd. Nu deelt de schrijver mee: Daar bovenstaand door de Redactie der IJmuider Courant nadat het eerst ter le zing is gegeven aan Brandsteder, geweigerd is in genoemd blad te plaatsen, wil onder- geteekende het antwoord, dat door den heer Brandsteder aan genoemde redactie is ge zonden, hier even melden. „De heer Peduzzi bemoeit zich als hande laar in kanariezaad met zaken waarmee hij niets te maken heeft en waarvan hij niet het minste verstand heeft De algemeene kosten van het Fonds zijn momenteel f 32 50 per week voor loonen. verwarming, licht, telefoon, huur enz. De accountant is doende de boekhouding van 19:32 na te zien. Als Pe duzzi zin heeft moet hij eens met den ac countant gaan spreken". De heer Peduzzi besluit zijn circulaire al dus- „Waarde heer Brandsteder, mijn zaak in kanariezand is reeds opgeheven. Doch ver sohillpnde andere zaden waarmede ik mpt zooveel andere boeren reeds ruim 30 jcar aan het zaaien hen. hoop ik tot mijn einde te blijven doen. Dat is het zaad van het So cialisme. Naastenliefde en Christenplicht. „Doch ook bij deze ontkiemende zaadjes krijgt steeds nog het onkruid de overhand en groeit ten koste van het schoone bloem pje steeds weelderig op om tenslotte met zijn giftige dampen dat nog teere plantje te doen verwelken Vandaar dat wij nnverstan digen nu met de zeis er op uittrekken om te trachten het onkruid voor goed te ver delgen". PROT. CHR. SCHIPPERSBOXD Land- en Tuinbouw. gesteld en nog meer. De Kamer moet I '.ulnlglnKs verlangen die het onderling volsla- elkaar onderling bestreden bezuiniging, maar men 1 is hot steeds gegaan. Ook In 1923. Toen het. er op aankwt wat te doon. kwamen de bezwaren: ook tegen ophoffh -echtbank< wel verdwünen konden. In 1924 bü de behandeling d< bezuiniging op het Lager Onderwbs. Thans hebben we de herhaling van het oude spel. In de motie staat niets positiefs omtrent de bezuiniging, die men wel wil, en dus ls hel 1 ons niet mogelijk daarmee mee te gaan. De heer MARCHANT (v.d.) vond een gelük- gezinde meerderheid tegen het voorstel niet noodig. Er zün In het debat toch wel bezuini gingsmiddelen aangegeven. Niemand wil deze ministers gaarne zien ver dwünen. De heer Snoeck heeft bedoeld te vra gen- zult go uw ontslag aanbieden of bedoelt ge Kamerontbinding? Voor dit laatste lükt het conflict niet be- langrük genoeg. Aan Kamer-ontbinding zal dus wel niet worden gedacht. Wanneer oe Kamer tegen de bezulniglngs plannen der Regeering in het algemeen zich zou verzetten, dan ware het stellen der Kabt- nctskweetle mogelük. Maar zoo staat het niat Deze minister is enfant chéri van de Kamer. Er is geen reden voor deze ernstige bedrei ging en daarom wilde do heer Marchant er liever een grap ln zien. Door het drelgem'lit mag do Kamer zich niet laten afschrikken. Do heer KNOTTENBELT (lib.) verweerde zich tegen het verwüt dat de liberalen niet in ernst bezuinigen willen. De Kamer kan niet De heer KERSTEN (s.g.p.) zou voor de motie Mej KATZ (c.h.) protesteerde tegen de rede •an den heer Beumer. als zou ln de motie Zü d< niet staan, wat de motie bed. al is 't honderdmaal de heer I dat hü hier alli kan doen. De mot bedoelt na te gaan of er andere wegen vo> bezuiniging zün. Het Is een pertinente onwaa held, dat voorstande zuiniging willen. I (De heer SMEENK: tlanders het niet eens). De voorstanders van de motie willen t geheele bezuiniging De heer WIJNKOOP (comm.) Daarna volgde de stemming Dc schorMngimotle werd anugenomen cn wel met 51 tegen 38 «temmen. Tegen stemden alleen alle aanwezige R.K. en anti-rev. Dr Colün was bü de stemming niet aanwezig Hü had als voorstander van het Regeerings- voorstel „pavied off' met den chr.-hist. tegen stander Bakker. Toen het votum gevallen was. verliet minis ter Donner met den mlnlBter-presldent, die ook den geheelen middag aanwezig was geweest, Do vergadering werd 10 min. voor 5 gesloten. UIT KET SOCIALE LEVEN ONRUSTIG IJMUIDEN Waarvoor men staakt, weet men in IJmui den feitelijk niet; maar dat het Fonds voor Sociale Voorzieningen er nauw bij betrok ken is, staat vast Nu tracht men de leiders van den Chr. Bond in de schoenen te schui ven. dat deze laster zouden vèrspreid heli- ben over het beheer van het Fonds. Een triumfantelijk publiceert de Federatie een rapport, waaruit blijkt, dat de financiën volkomen in orde zijn. Overbodige moeite Hef tegendeel was niet beweerd. „Nooit is door ons beweerd aldus ci teerden we reeds uit een circulaire van de Chr. Bond dat de financieele geste van het Fonds niet in orde zou zijn. Onze be denkingen tegen dit fonds zijn Van veel die per en ingrijpender aard!". Maar de heeri Brandsteder heeft destijds in een persgesprek medegedeeld, dat de vaste onkosten aan het Fonds verbonden, zooals: salaris bediende, huur, telefoon enz. bedroegen f 32.50 per week en dat er geen verdere kosten waren. Nu echter heeft de heer A Peduzzi, be stuurslid van het IJmuider Ziekenfonds te I.Tmuiden een circulaire verspreid, waarin hij om. mededeelt: „De onkosten aan het Fonds verbonden, ziin niet f 32 50 per week. doch twee hon derd gulden per week „Deze rekeninR ligt bij ondergeteekende ter inzage voor ieder belanghebbende. „Door dit te publiceeren is het niet mijn doel u, stakers tegen te werken, doch 11 juist van het dwaalspoor, waar de mislei ders der Federatie u heen leiden, verder al DUITSCHE LANDBOUWBESCHERMING Belangrijke verhooging der invoerrechten BERLIJN, 9 Febr. Officieel wordt medege deeld, dat op voorstel van den rijksminister voor den landbouw Dr. Hugenberg de rijks- regeering heeft besluten voorloopig ten gun ste van den buitengewoon zwaar te lijden hebbenden Duitschen landbouw tot een reeks van belangrijke verhoogingen van invoer rechten. De nieuwe invoerrechten zullen heden in het rijksblad worden gepubliceerd. Verhoogd worden de rechlen voor levend vee, vleesch en reuzel. Het nieuwe invoerrecht voor levend rund vee zal 50 mark per 100 kg. bedragen, voor schapen 45 Mark per 100 kg. en voor levende varkens 50 Mark per 100 Kg. Het invoerrecht op versch vleesch wordt verhoogd tot 100 Mark per 200 Kg. Voor een voudig toebereid vleesch 150 mark .per 200 Kg. en voor fijne vleeschwaren 280 Mark per 200 Kg. De invoer van deze vleeschwaren kan ge acht worden niet noodzakelijk te zijn. De Duitsche veestapel is grooter dan vóór den oorlog en is voldoende voor de binnenland- sche bevolking. Ingrijpen op dit gebied was dringend noodzakelijk, aangezien de prijzen in verhouding met de prijzen van vóór den oorlog in Duitsthland zeer laag zijn ge bleven, TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Radio Nieuws. ZATERDAG 11 EFBRUA Hu.z Lunchconcert. 2.00 Kinden.— Gramofoon. 4.00 BUhnenweihfestspiel „l'ur- H 'V V 8 u <1S75 M v A R-A. 8 00 TUdiain. 8 01 Gra.n-.foon 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. 12.01 Kioln- orkeet. - 2.15 G amofoon. - 3.10 De Fliere fluiters. 4.50 De Notenkrakers. 6.00 r;ra TïfJi"1' 1 7J00 ProP°e'inda-uitzendlnB 9 n>» Uit de oude doos. 11.00 Vaz Dlas. U.IS Gramofoon. V.P.R.O. 10.00 Morgenwüdïng. B^*„ssel (Vïaamerh) (337.8 M.) 12.20 Concert 120 Berichten en Concert. 5.20 Concert. 6.35 Gramofoon. 8.20 Concert. 9.20 Ccn- (Fransch) (509.3 M.) 12.20 Concert 1.20 Be richten en Concert. 6.35 Zang. 6.50 «ona- IV C.YS S.'Jo" CWerL" Daventr, <1554.4 M) 12 20 Oreelspel - 1.20 ?ïïefj' 4-35 Orkest. 5.05 Orgelspel. IkV u'a ™°or- 0 40 shou,d the Press bo abolished. Discussie. 10.00 Kwintet. KiaJeU/?ab Vs (3153.8 M.) 11.21 Concert. 1.50 Oramnfnnn i Weerbericht c 1.20 Gramofoon. 3 50 Con ren. 7.20 Vroolük pro- erberlcht en Schu- angenberg (472.4 M.\ 6.25 Gramofoon. 11.20 Populair concert. 12.20 Concert. 1.55 Gramofoon. 4 20 Concert 10.10 Concert Ss?,cert,' 820 Weensch programma 9,35 BBC-orkest Ro"on ^3,98"9 3 50 Svmphonle- S 35 OrkeTt. Decla»«"«- - arlJs (Radio) (1724.1 M.) 9.20 Orkestconcert mófoon°nCert" 4-00 "ParsifaJ"- 10.30 Gra- V a r s c h 7.20 Popu.aii de Keuringsdienst „Zeeland" Inzendt. Gemengd Nieuws. SMOKKELAAR AANGEHOUDEN sensationeels achtervolging Op den weg van Bergen op Zoom naar Tholen is een sensationeele aanhouding van smokke laars geschied door den inspecteur van de pro vinciale wegen, den heer H. v. d. Moe, uit 's-Hertogenbosch, die op het kruispunt naar Halsteren wegencontrole uitoefende. Toen hy een vrachtauto aanhield, deed de chauffeur aanvankelijk alsof hy wilde stoppen, doch op het laatste oogenblik reed hij door. De inspecteur zette met zijn auto den smokkelaars wagen achterna, welke op een zandweg vast liep. De inspecteur slaagde erin een der inzit tenden, die een smokkelaar bleek te zijn, te ar resteeren. De ander wist te ontsnappen, doch verd later door de douane gearresteerd. Het bleek, dat de wegeninspecteur een goede vargst had gedaan, want de in beslag genomen auto was voorzien van pantserplaten. Door een burger, die eveneens aan de achtervolging had deelgenomen, werd verklaard, dat de gearres teerde smokkelaar, zekere C. uit Heusden.hem met een revolver had bedreigd, met de woor den: „Ga terug, of ik schiet je kapot". Blijk baar heeft de smokkelaar kans gezien de re volver weg te werpen, daar deze niet op hem werd bevonden. De tweede smokkelaar, zekere van O., eveneens uit Heusden, is door de douane te Bergen op Zoom aangehouden. BERUCHT SMOKKELAAR ONTVLUCHT Zijn vrouw tracht den bewaker te wurgen Eenigen tijd geleden werd tusschen Vento en Gladbach een gepantserde smokkelauto aangehouden en na een hevig vuurgevecht ook een der smokkelaars, een zekere Ohligs. goarresteerd. Het was een der handlangers van den groot-smokkelaar Schommers, die ook eenige weken geleden gearresteerd werd Dat de gearresteerde een zeer gevaarlijk individu was, bleek wel uit het feit, dat bij bij zijn vervoer naar Aken per trein ondanks de schotwonden, die hij had opgeloopen, 'n poging tot vluchten waagde en uit den in volle vaart zijnden trein sprong. Hij werd echter weer gegrepen en naar de gevange nis overgebracht Dinsdagmiddag moest hij zich te Glad bach voor een der begane feiten verantwoor den, doch daar de hoofdgetuige niet ver schenen was, werd de rechtzitting verdaagd De verdachte werd door een bewaker naar de gevangenis overgebracht Plotseling rukte hij zich tijdens het vervoer los en vluchtte. De beambte kon hem na veel moeite weer te pakken krijgen. Doch de vreugde van den bewaker was niei van lan gen duur, want weldra wist O. zich weer te bevrijden en vluchtte andermaal. Twee personen, die per rijwiel aankwamen namen aan de vervolging deel. Het waren echter helpers van O. Zij grepen den be waker beet en er ontstond een hevig ee- verht, waarbij de bewaker ten slotte het onderspit moest Ivelen De vluchteling was inmiddels met een der gereedstaande rij wielen reeds ver uit het g«zicht verdwenen De vrouw van den vluchteling, die inmid dels ook op het gevechtsterrein verschenen was, probeerde dcu bewaker te wurgen, het- BANG OM UIT TE GAAN Hevige aanvallen van rheumatiek Nu alles vergeten Het moet wel geruimen tijd geduurd heb ben voordat de rheumatiek van dezen man zoo enistig werd. Daarover zegt ij nints. Maar hij maakt het duidelijk, dat slechts vier of vijf maanden van Kruschen Salts-gebruik noodig waren om hem alle geleden pijnen te doen veige'en. Dit is wat hij zegt: „Ik heb vaak Kruschen advertenties in de bladen ge zien en ik vind, dat het niet ander* dan mijn plicht is, dat ook ik een klein getuigenis zou geven. Voordat ik begon Kruschen te ge bruiken, had ik heel ergen last van rheu matiek, voornamelijk in mijn beenen. Ik had het zoo erg, dat ik herhaaldelijk op straat neerviel. Ik heb nu meer dan twee jaar Kruschen Salts gebruikt. En de laatste 18 of 20 maanden heb ik in 't geheel geen pijn meer gehad. Inderdaad, ik heb het allemaal vergeten. Terwijl ik toch vroeger altijd bang was om uit te gaan. Kruschen Salts is goud waard." i. l. Elke „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts is een wetenschappelijke combinatie van minerale zouten, welke al Uw afvoer- organen aansporen nieren en maag en deze geregeld aan 't werk houden, zooals de natuur dat bedoeld heeft. Het gevolg van deze inwendige zuiverheid is, dat verfrisoht en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt Giftig urinezuur, dat Uw rheuma- tische pijnen veroorzaakt, wordt langs na tuurlijken weg verwijderd en de pijnen hou- op. En als U voortgaat met „de kleine dage lijksche dosis" Kruschen Salts, zal Uw ee- heele wezen lichaam en geest van deze zuiverende verfrisschende werking den wel- dadigen invloed ondervinden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten ƒ0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. j geen echter verhinderd werd. De beide hel pers en de vrouw, waarmee O. reeds in cte gevangenis in verbinding moet zijn ge weest. wisten in het gedrang eveneons te ontkomen. DE VALSCHE RIJWIELPLAATJES WERKPLAATS TE LUIK ONTDEKT In verband met het onderzoek der Neder landsche Centrale inzake Falsificaten naar den vervaardiger van de valschc rijwielhe- lastingmerken voor het jaar 1932/1933 kan thans v orden bericht, dat de Centrale in samenwerking met de Gerechtelijke Politie te Luik cr in geslaagd is aldaar de werkplaats te ontdekken, terwijl de vervaardigers kon den worden gearresteerd. Het onderzoek, in samenwerking met den Recherchedienst der Invoerrechten en Accijn zen te Amsterdam, wees uit, dat de valsche rijwielplaatjes te Luik werden vervaardigd. Nadat vastgesteld was, dat de maker een wa pensmid was, in het centrum woonachtig, werd hierop een inval gedaan. In zijn werk plaats werden de pers, cliché's en verdere ingrediënten in beslag genomen. De maker, die een volledige bekentenis aflegde, werd in arrest gesteld. Daarna werden de graveurs en stempelsnijders aangehouden. Bij één van ben werd nog een partij van 2000 val- scho rijwielbelastingmerken in beslag ge nomen. De politic heeft hier een goede vangst gedaan, aangezien de maker ver klaarde dat er over een bestelling van een millioon belastingmerken was gesproken. De opdrachtgever, zoomede de verspreiders werden intusschen reeds te Amsterdam en te Maastricht gearresteerd. EEN SMOKKELSCHIP IN BESLAG GENOMEN De, in verband met een alcohol-smokkel- zaak in beslaggenomen IJmuider motnrimt- ter IJM 336, is door de rechercheboot „Zee meeuw" binnendoor van IJmuiden naar Nieuwediep overgebracht, alwaar het vuur tuig voor de verdere afwikkeling van de smokkelaffaire aan den ketting wordt ge legd. VARKENSKNOEIERIJEN Men meldt ons uit Groot Ammers: Rijks- en gemeentepolitie stelden hier- een onderzoek ln naar het frauduleus slachten van varkpns. Eenige inwoners, aan wien een acte van vrije huisslachting was uitgereikt door de Gewestelijke Varkenscentrale, schij nen deze varkens te hebben afgestaan aan een hier wonenden slager. Proces verbaal is opgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9