BINNENLAND. -jRIJDAG 10 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD PAG. OFFICIEELE BERICHTEN I NEDERLANDSCHE BANK 7 NIEUWE SALARISVERMINDERING idat de directie en de commissie van Ad- .1 ingaande 1 Januari 1932, 10 pet. van hare msten uit de Bank hadden afgestaan aanzien van het personeel, met ingang1 Ïiril 1932 tot een korting van 5 pet. werd be- n, zullen, naar wij vernemen, alle aldus duceeide inkomsten, met ingang van 1 l 1939, opnieuw met 3 pet. worden gekort. SLUITZEGELS NAT. CRISIS-COMITE Nationaal Crisis-Comité deelt ons enige weken geleden hebben wij bekend aakt, dat de sluitzegels van ons Comité, wan wij in het seizoen 19311932 een :et bereikten van ruim 6 millioen, in een ere uitvoering verkrijgbaar worden ge- bij een minimum-afneming van 1000 ezien het aantal aanvragen voel kleinere veelheden, hebben wij thans besloten, zegels ook te verkoopen bij hoeveel- en van 100 stuks a f 1 (storting op giro 186000 onder vermelding: sluitzegels). 'ij zijn ervan overtuigd, dat velen van gelegenheid gebruik zullen maken om een groote bestelling van deze zegels werk te steunen. AFSCHAFFING VAN DEN ZOMERTIJD 'T INITIATIEF VOORSTEL v. d. HEUVEL. Een slecht onthaal. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het voorstel van wet van de heeren v. d. Heuvel en Bakker, tot afschaffing van den zomertijd. Hieraan is ontleend: De indiening van dit initiatief-voorstel kon bij vele leden geen instemming vinden. Het was verscheidenen leden niet duide lijk, welke beweegredenen de voorstellers tot de indiening van dit wetsvoorstel hebben ge leid. Moest in het algemeen reeds verwonde ring wekken, dat vertegenwoordigers van de protestantsch-christelijke partijen in de Kamer, welke steeds ernstige bedenkingen plegen te hebben tegen de indiening van initiatief-voorstellen,- met dit voorstel zijn gekomen, nog minder begrijpelijk wordt de houding der beide voorstellers, waar zij nog kort geleden, bij de stemming over de motie- Zandt, beoogende afschaffing van den zo mertijd, hun stem aan die motie hebben ont houden. Andere leden, die zich met het bovenstaan de konden vereenigen, achtten bovendien het tijdstip der indiening, zoo kort voor de Kamerverkiezingen, al zeer ongelukkig ge kozen. Eenige leden waren van oordeel, dat de materie voor een initiatief-voorstel uitermate weinig geschikt is, omdat het vraagstuk van de wettelijke tijdregelng zeer veel zijdig is. Verscheidene leden konden zich met deze beschouwingen niet vereenigen. O. m. mag niet uit het oog worden ver loren, dat de voorstellers eerst tot indiening van hun voorstel overgingen, nadat bij de behandeling der begrooting van binnenland- sche zaken zekerheid was verkregen, dat van de regeering een voorstel tot afschal- fing van den zomertijd niet was te verwach- Verscheidene leden vatten, naar aanlei ding van de indiening van het onderhavige voorstel van wet, in het kort hun bezwaren tegen den zomertijd samen. Verscheidene leden, voorstanders van den zomertijd, wezen er op, dat de laatste jaren in vele streken een streven bestaat, om zich geleidelijk meer aan den huidigen toestand aan te passen, waaruit mag blijken, dat in het algemeen de bevolking met den zomer tijd verzoend is. Van de indertijd aangevner de bezwaren tegen den zomertijd is, naar het oordeel van deze leden, dan ook niet veel overgebleven. Wel daarentegen heeft de zomertijd eenige groote sociale voordee- len met zich medegebracht. ONDERSTEUNINGSFONDS STAATSMIJNEN DE MIJNWEKKERSPKN8IOENEN Het bestuur van het Ondersteuningsfonds der staatsmijnen heeft in zijn vergadering be sloten in een algemeene vergadering voor te stellen den toeslag op de pensioenen, welke 50 pet. bedroeg, in afwachting van de definitieve regeling der mijnwerkerspensioenen, ook voor dit jaar te handhaven. VALSCH CITEEREN EEN SLECHTE VERTALING EN EEN VERMINKT CITAAT. Het geval gaat buiten ons om, maar trekt de aandacht. De sociaal-democraat Mr. v. d. Goes van Naters schreef een brochure over de be kende pauselijke encyclieken „Rerum Nova rum" en „Qudragesimo Anno" en gaf als citaat uit de eerste het volgende: „Niet zelden gaan de arbeiders over tot een gemeenschappelijke werkstaking Dit optreden, hetwelk in onze dagen steeds menigvuldiger wordt en voort durend grooteren omvang verkrijgt, nood zaakt de burgerlijke overheid tot maat regelen van tegenweer." Dit noemde de heer Henri Hermanss in de (r.k.) Volkskrant een „vervalscht citaat". Hierop schoot Mr. v. d. Goes van Naters vlam en hij sommeerde den heer Hermans om de beschuldiging terug te nemen, an ders zou hij hem voor den rechter dagen. A. B. K. kwam in een „Oproerige Krab bel" zijn jeugdigen vriend onmiddellijk te hulp met een persoonlijke beleediging; na tuurlijk in een vorm, dat de justitie er niets aan kon doen. Aldus: Mijn waarde Van der Goes van Naters, Hoe zijt gij op den inval gekomen om uw eer en goeden naam als fatsoenlijk penvoerder te gaan verdedigen tegen Henri Hermans? Nu zie ik toch, dat gij nog zeer jong zijt; een voorrecht ove rigens, dat ik u van harte benijd. Dacht gij dan, dat iemand ter wereld, die ook maar over één grein goede trouw en er varing beschikt, u voor een falsaris zou houden, omdat d i e man het zegt? Daar voor heeft hij een te gevestigde reputatie als ridder zonder vrees en blaam, als het op debatmanieren aankomt. Zóó zijn onze manieren. Wat nu het citaat zelf betreft: de heei Hermans wijst er eerst op, dat het exem plaar, waaruit Mr. v. d. Goes citeerde, een slechte vertaling geeft. Prof. Aengenent en het R.K. Werkliedenverbond gaven dan ook een nieuwe vertaling. Maar, ook de slechte vertaling gaf Mr. v. d. Goes nog niet het recht om te citeeren, zooals hij deed. Dit blijkt uit de overname van de geheele pas sage in de vertaling van „Rerum Novarum", waaruit mr. Van der Goes van Naters slechts de gecursiveerde woorden in zijn brochure heeft geciteerd, met weglating ook van de vetgedrukte context: b. Staatszorg ter voorkoming van arbeids conflicten, vooral door haar oorzaken weg te nemen. „Niet zelden gaan de arbeiders over tot een gemeenschappelijke werkstaking, ten ein de dwang uit te oefenen ttn opzichte van hun werkgevers .als hun de gestelde eischen te zwaar het getal werkuren te hoog, het loon te gering schijnt Dit optreden, het welk in onze dagen steeds menigvuldiger wordt en voortdurend grooteren omvang ver krijgt, noodzaakt de burgerlijke overheid tot maatregelen van tegenweer; immers, der gelijke stakingen strekken niet slechts den arbeidgevers, zoowel als den arbeiders zei ven tot schade, maar zij benadeelen even-1 zeer op gevoelige wijze handel en nijverheid en in het algemeen het maatschappelijk belang. „Bovendien geven zij, gelijk bekend is,' aanleiding tot gewelddadigheden en onlus ten en verstoren zij den vrede in den Staat. Op de beste wijze wordt hiertegen opgetre den door maatregelen en wetten, welke het kwaad trachten te voorkomen en het optre den cr van trachten te beletten door hpt wegnemen der oorzaken, die gewoonlijk den strijd tusschen arbeidgevers en arbeiders in het leven roepen". Deze vertaling, hoe gebrekkig ook, gaf mr. Van der Goes van Naters dus niet het recht, om het voor te stellen alsof Paus Leo XIII had uitgesproken, dat werkstakingen door de burgerlijke overheid als 't ware met ge weld moeten worden onderdrukt. STICHTING ..VOGELENZANG" TE BENNEBROEK UITSLAG AANBESTEDING. Namens het Centraal Bestuur der Ver. tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Ne derland is aanbesteed het bouwen van een paviljoen voor 54 rustige mannelijke patiën ten. voor de Stichting „Vogelenzang" te Ben- nebroek, onder architect A. T. Kraan te Oegstgeest. De uitslag dezer onderhandsche aanbe steding is als volgt: Kort en v. d. Wiel, Rijnsburg-Noordwijk f 63768; Gebr. van Oos- terom, Warmond f 65600; Gebr. van Breda, Sassenheim f 65778; Gebr. A. en J. den Ouden, Alphen-Oegstgeest f 669S0; Gesman, Turkenburg en Oud'enes, Alfen f 6S779; L. Guyt, Katwijk aan Zee f 70150; Gebr. Slin gerland, Katwijk a. cl. Rijn f 73272. Gunning volgt later. MUITERIJ EN COALITIE „SAMENWERKING MET COLIJN IS ONMOGELIJK" In verband met de matrozen-muiterij moet Dr. Colijn gezegd hebben: „Het is een klaar geval van muiterij, „en die muiterij moet onderdrukt worden, zoo noodig door het schip met een torpedo naar den bodem van de Oceaan te zenden". Dit wordt hem door de d e Volkskrant (r.k.) hoogst kwalijk genomen; ja, het blad concludeert, dat samenwerking met Colijn onmogelijk is. „Er wordt af en toe om een sterken man geroepen al wat zich, met of zonder bij voegsel, nationaal noemt, doet daar aan welnu, de heer Colijn dient zich als zooda nig aan. Hij deinst voor niets terug; hij is de ijze ren vuist, die gezag en orde en tucht zal I herstellen met alle middelen en tot eiken I prijs. Maar de heer Colijn is ook parijleider; hij is reeds eenmaal, zij het korten tijd. minis ter-president geweest, en hij kan het weer worden. Zijn partij komt, eventueel, voor regee- ringspartij in aanmerking. Er zijn er genoeg, ook buiten zijn geest verwanten. die in zijn sterke vuist volop vertrouwen zouden stellen. Welnu, dat woord van Colijn: het muiter- schip moet zoo noodig met een torpedo naar den bodem van den Oceaari worden gezon den. maakt hem ais regeeringsleider en r«- geeringsman onaanvaardbaar. Uit dat woord spreekt een mentaliteit, welke hem in deze tijden ongeschikt doet zijn voor bet bestier- van 's lands zaken". Blijkbaar heeft de Volkskrant de vvoorden zoo noodig over het hoofd ge- j Koestren nu het roode dagblad Aan hun boezem, als iets diers. Kijk maar op dat prachtig mooie Plaatje in de roode krant: t Wat heeft daar dat mariniertje (Eén met strépen!) in de hand 't Is er het gebraden haantje! 't Is het onbetaalbaar blad Dat slechts lof voor onze muiters Blaam voor de Regeering had! En wie is die mooie man wel Ja, wanneer je dat eens wist! Dat is nou eengauw verkleede Purperroode journalist! Zie hem zitten op het prentje: x In het pak van „moordenaar" Toen hij voor het fototrucje Z'n drie tellen had gestaan, Is hij snellijk teï ontsmetting In een sodabad gegaan En toch was het maar een pakje 1 Dat nooit kruitdamp had verduurd, Maar dat voor een halve gulden In een winkel is gehuurd! (Nadruk verboden, behalve voor ver- boden bladen.) LEO LENS. CONSUMPTIEMELK-REGELING Het hoofbestuur der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw heeft den Minister van Eco nomische Zaken telegrafisch ei zocht, geen be slissing te nemen omtrent de cor«=umptie-melk- regeling, zonder de betreffende organisaties in de gelegenheid te stellen, hun standpunt toe te lichten. k Leidsche studenten hebben een rij- ool gehouden. Op deze foto ziet men k een origineele orgeldraaier ROFFELRIJMEN. In Carnavalscosluum laatste gedeelte van het Rotter- spoorw eg-viaduct wordt van ijzeren pijlers voorzien, lierboven: de stalen voet, waarop nieuwe pijlers worden gemonteerd In verband met de muiterij in Indië is het toezicht op de wegen bij Den Helder verscherpt. De controle bij het vliegkamp De Kooy. tiet wachtschip „Koningin Emma der Nederlanden" tn de buitenhaven te Den Helder, waar dubbele wachtposten zijn geplaatst. Slechts één der twee toegangen tot het schip mag thans worden gebruikt Zoo zijn onze manieren: stenograaf-journalist van Voorwaartsleest als aangekleede mannier gretigde verboden krant. Man, wat heeft het roode dagblad IJselijk tekeer gegaan Dat het op de zwarte lijst kwam! 't Lijkt of ik het had gedaan! Vreeselijk verwaande praatjes Wisselen de plaatjes af, En je staat van zooveel onzin In zoo weinig regels paf. Zo.oveel heb ik wel begrepen: Het ministerlijk verbod Is voor onze roode bladen Een bestiering van het lot: Voor de duizenden bedankjes (Door de slechte tijd alleen!) Stróómen abonnenten binnen! Het is nu al: Tien voor Eén! En met name de matrozen, En vooral de mariniers De molen te Lage Mierde, die dit jaar zijn ZOOsten verjaardag vierde, is bij een hevigen windstoot omvergewaaid. Voor 35 jaar kocht de molenaar het gebouwtje dat den morgen vóór zijn ondergang nog in gebruik was. Urn de andere worden oude pijlers van het iCutitraamscne spoorweg-viaduct weggebroken. T'usschen Couillet en Montigny is een gedeelte der hcuvelrij gaan verschuiven. Zandzakken moeten de tramlijn naar Charleroi tegen de aardmassa beschermen. Lenzerheide (Zwitserland) de tijdelijke verblijfplaats van H. M. de Koningin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5