sMHlHini: VRIJDAG 10 FEBRUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 Over het verloop der vergadering werd ons het volgende medegedeeld: De erga(lering was buitengewoon druk bezocht. Als spreker trad op de heer P. S. van der Vaart socialistisch wethouder van den Helder en bestuurder van het „Cambo". Spr. gaf een uitvoerige beschouwing over het verloop van de salarisactie van „Cam bo" en becritiseerde de houding van den Minister van Defensie, omdat de indruk ge wekt was, dat de salariskorting niet zou doorgaan on eerst bij de aangekondigde salarisherziening nader zou worden toege past. Verder werd critiek uitgeoefend op het niet toestaan van een audiëntie bij der. minister immers men miste nu de gelegen heid om mededeelingen te doen betreffende de mentaliteit van het personeel in Indië. Sprekende over de muiterij werd een zon danig optreden sterk afgekeurd, maar door de verschillende verslechteringen was de stemming zeer ongunstig geworden. Spr. be pleitte clementie voor de dienstweigeraars en muitere, en hoopte, dat slechts in hel uiterste geval geweld gebruikt zou worden. Nadat de spreker zijn uiteenzetting had beëindigd, deelde de voorzitter mede, dat ter vergadering twee telefoonberichten bin nen waren gekomen, dat de regeering was afgetreden. Dit bericht verwekte groote in stemming en werd met donderend applau: begroet. Vervolgens werd een resolutie voorgesteld waarin o.m. verzocht werd de salariskorting nog ongedaan te maken. Een der aanwezigen stelde voor, eraan toe te voegen: trouw te betuigen aan de Koningin. Van bestuurszijde werd dit overbodig ge acht, omdat elk militair bij in-dienst-tre- iling trouw belooft aan de Koningin. Een voorstel om aan de kameraden in Indië een telegram te zenden, zich in allo gevallen te onderwerpen aan het gezag, werd eveneens overbodig geacht, omdat dit zou kunnen worden opgevat .dat de gevoer de actie niet goed zou zijn geweest. Toen later de vergadering werd medege deeld, dat de regeering niet was afgetreden verwekte dit bericht groote teleurstelling. De vergadering had een rustig verloöp. DE MEENING DER INDISCHE BLADEN BATAVIA, 9 Febr .(Aneta). „De Locomo tief" bevat een hoofdartikel, getiteld „De schande". Het blad wijst de recente salaris- kortingen als motief voor de muiterij af en meent, dat het doel, verzwakking van het gezag, zoowel tegenover het binnen- als buitenland ten volie is bereikt Slechts de door het muitend schip gevolgde route deed buitenlandsch© interventie achterwege blij- Een decisieve daad is thans inderdaad hard noodig. De Regeering hervinde volle- die haar sterk beleid. Het ,Bat Nieuwsblad neemt ten sterk ste steil ine tegen het optreden van den commandant en noemt deze even schuldig als de muitelingen. Het blad concludeert uit den stijl van de draadlooze telegrammen, afgezonden van „De Zeven Provinciën .dat liet Europeesch personeel ook de hand in het spel heeft FRANSCH VLOOTBEZOEK UITGESTELD BATAVIA, 9 Febr. (Aneta). Het bezoek van het Fransche oorlogsschip Primauget, met vice-admiraal Berthelot aan boord, aan Tandjong-Priok, is uitgesteld. OFFICIER IN HOSPITAAL OPGENOMEN! BATAVIA, 9 Feibr. (Aneta). De wacht- doende officier, die. toen de muiterij aan boord lan De Zeven Provinciën uitbrak over boord sprong, en den commandant die zich aan wal bevond waarechuwde, is thans als gevolg van een zenuwinstorting in het hosiptaal opgenomen. NATIONALE BETOOGING BANDOENG, 9 Febr. (Aneta). Duizenden, waaronder vele dames, namen deel aan de hier gehouden aanhankelijkheidsbetooging. De schouwburgzaal van de sociëteit Con cordia, was stampvol. Gesproken werd na mens het Indo-Eur. Verbond, de Indisch Katholieke partij, de Christelijk Staatkun dige partij, de C.O.V., de Vaderlandsche Club, den Plantersbond en den Bond van oud-onderofficieren. Een optocht werd ge formeerd welke met de driekleur, vaandels en militaire muziek, naar het huis van den resident trok. Het Wilhelmus werd gezon gen, waarna de menigte juichte en het via. gelied aanhief. NIET TE VEEL DEMONSTREEREN! BATAVIA, 9 Febr. (Aneta). Het Soer. Hbl citeert'onder het hoofd Le reveil du lion, de woorden van den minister van defensie in de Tweede Kamer. Het blad meent, dat het hierdoor thans uitgesloten is, dat de militaire commandanten, die krachtig op treden, later daarvoor zullen worden ge- ^HoVwtT*' het blad de aanhankelijkheids demonstratie te Batavia toejuicht, meent t, dat navolging van dit voorbeeld elders ach terwege dient te blijven. „Door vastberaden kalmte en een hoog hartig schouderophalen zijn orde en rust heter gediend. De sterke schreeuwt zijn kracht niet uit, doch schrijdt rustig voort temidden der demagogische deining' Ook de Indische Courant meent dat ver dere demonstraties het doel voorbijschieten. Velen nemen aan deze demonstraties niet deel, aangezien zij het vanzelfsprekend achten, dat de groote massa achter het ge zag staat Bovendien baart de politieke si tuatie in Ned.-Indië thans niet de minste Z°Het blad meent, dat men thans het initia tief aan de overheid moet overlaten. Dr. COLIJN OVER DE MUITERIJ Gisterenavond trad Dr. H. Col ij n te Utrecht op. waar hij een rede hield, in hoofdzaak overeenstemmende met wat hij te Leeuwarden sprak en waarvan wij reeds een uitvoerig verslag gaven. Sprekend over de handhaving van het ge zag, herinnerde Spr. aan hetgeen in de:-. Oost-Indisehen Archipel gebeurde, 't Meest verbazingwekkend is, dat er werkelijk nog een deel van het Nederlandsche volk is, dat, deze dingen niet erg noemt, en dat zich er bijna op verheft, dat door hen de geest ge kweekt as, waaruit deze dingen voortko men. Daartegen moeten we ons met kracht verzetten en de meening uitspreken, dat lu dezen tijd niets gewichtiger is dan krach tige gezagsliandhaving. En dan weet ik, dat daarin heel het A. R. volk achter mij staat (daverend applaus). Over de zaak zelve zal ik niet 6preken, aldus Spr., gister heb dk in de Kamer daar over al gezegd, wat ik meende te moeten zeggen. Ik wil slechts dit herhalen, dat vooi ons nationaal gevoel dit feit een striemen de zweepslag is, en dat het voor ons inter- BUITENLAND Wij ontvingen de volgende verklaring: De Onderofficieren behoorende tot de Af- deeling Mariniers te Rotterdam; bij de af bouw van de onderzeebooten te Rotterdam m Torpedoatelier te Hellevoetsluis; kennis genomen hebbende van de berich ten in diverse dagbladen waarin de betrouw baarheid der onderofficieren in twijfel wordt getrokken; voor zichzelf overtuigd zijnde dat voor deze twijfel geen enkele reden aanwezig is; spreken hunne verontwaardiging uit over dit geschrijf in de pers; v keuren ten sterkste de voorgevallen ge- nationaal prestige schrikkelijk deemoed I-1 beurtenissen in Indië af; pond is en dat het van onberekenbaren in-1 geven, hoewel voor lien ten overvloede, viöed zal kunnen zijn op ons prestige ao nogmaal de verzekering hunner onvoorwaar koloniale mogendheid. Wij als erfgename» delijke trouw aan het Gezag. van Jan Pieterszoon Coen en van de groote Besluiten deze, hunne, zienswijze, mede nationale Calvinisten uit de l?e eeuw mo- „e deelen aan Zijne Excellentie den Minis- gen van de regeering verwachten en zij ter van Defensie; te publiceeren in het Al ■heeft zulks toegezegd dat zij met on-.gemeen Marine .Weekblad en de overige Wankelbare kracht zal optreden (applaus).Jpers. FRANKRIJKS EISCH TE GENEVE NAAR EEN CRISIS ITel blijft den Franschen altijd nog ont zettend moeilijk vallen te erkennen, dat «ij na het besluit van Lausanne op 9 Juli van het vorig jaar, om Duitschland zijn herstel- schulden kwijt te schelden en na het be sluit van Genèvc op 12 December, om Duitschlands rechtsgelijkheid te erkennen, een nieuwe periode in de na-oorlogsche wereldgeschiedenis zijn ingetreden. Op de dezer dagen liervatte ontwapenings conferentie is dat alweer uitgekomen. Met hand en tand verdedigt Paul Bon cour daar het Fransche zoogenaamde ont wapeningsplan, dat op de oude Fransche utopie berust, dat er eerst veiligheid moet zijn alvorens men de wapeningen vermin deren kan. Weliswaar zijn de Fransche eischcn in dit opzicht wat zwakker inge kleed dan ze destijds door Tardieu op den voorgrond werden gesteld, maar ook de „radicale" bestuurders van heden kunnen zich blijkbaar niet losmaken van de veilig heidsobsessie. Voor de meeste andere delegaties te Ge- nève staat het als een paal boven water, dat beperking der bewapening op zichzelf meer veiligheid beteekent en een beter waarborg is dan toezeggingen van hulp tegen aanvallen of van een „Volkcnbonds- leger." Maar taai houden de Franschen aan hun redenecring vast en de Echo de Paris schreef een paar dagen geleden zelfs: „Het zal er nog van komen dat Frankrijk en zijn geallieerden, indien zij althans geen zelfmoord willen plegen, zekeren dag ge dwongen zullen worden zich aan de ver klaring der vijf mogendheden te onttrek ken, waarin aan Duitschland de rechsgelijk- heid wordt verleend. Men had Duitschland, zoo gaat het blad voort, buitejj de Ontwa peningsconferentie moeten laten. Frankrijk zal althans genoodzaakt zijn het neen uit te spreken, dat Genève zal ontstellen. Daar door zal Frankrijk het mikpunt worden van allerlei laster, doch beter is het deze beproeving te doorstaan, dan toe te laten, dat onder de huidige omstandigheden, de sterkte van het tegenwoordige Fransche le ger en van de andere legere, die de verdra gen verdedigen, zal worden verminderd". Het loopt in verband met de Fransche vasthoudendheid vermoedelijk dezer dagen wel op een crisis uit. In het bureau der Ontwapeningsconferen tie is Donderdag gestreden over de vraag of reeds tot ontwapening zal kunnen wor den besloten zonder dat' besluiten tot ver sterking der veiligheid genomen zijn. Er was een Britsch voorstel om de voor stellen. die op de veiligheid betrekking heb ben, door de politieke commissie te laten bespreken, terwijl de ontwapeningskwestie in ihet bureau aan de orde zou worden ge steld. Hiertegen verzette Boncour zich. Hij wilde ook de ontwapeningskwestie in de politieke commissie houden. Daar zat de overweging achter, dat het bureau uit veel minder ge delegeerden bestaat dan de politieke com missie, waarin n.l. alle delegaties vertegen woordigd zijn en die er dus veel langer over zou doen dan het bureau. Het ge\olg zou dan allicht zijn, dat van de Franschen reeds concessies op ontwapeniingsgebied zouden worden geëischt, zonder dat ze reeds een tegenwicht op veiligheidsgebied zouden hebben verkregen. Remmen is dus 'het pa rool. Daarmee kan wellicht het „heilig huisje" van de veiligheid worden behoed. Er is ter Ontwapeningsconferentia weinig bijval voor deze houding der Franschen. Zelfs Polen heeft deze week duidelijk ge zegd, dat het \an het Fransche plan niets venvacht en dat het spoedig tot een resul taat inzake de ontwapening wenscht te komen. De Engelschen dringen ook op spoed aan. Maar de Duitschers zijn wel zéér ont stemd, daar zij hoegenaamd geen reden zien dat men met de ontwapeningskwestie niet zou opschieten, omdat nog geen oplossing van het veiligheidsvraagstuk erkregen zou zijn. De Duitschers ontkennen het verband tusschen ontwapening en veiligheid in den Franschen zin van dit woord. NaardeDuit- sche opvatting is het Fransche voorstel een nieuwe uitstel-manoeuvre. En vooral van de huidige Duitsche regee ring kan men verwachten, dat ze niet met zich zal laten sollen. Men hoort te Genève reeds dreigen, dat de Duitschers wederom de conferentie verlaten zullen als het Fran sche voorstel wordt aangenomen. Maar de Franschen hebben ook nog pijlen op hunontwapeningsboog. Volgens een in de officieuse „Journal des Nations" te Genève gepubliceerde, uit Fransche bron afkomstige, mededeeling, zal de Fransche regeering de Ontwapeningsconferentie voor de beslissing stellen om óf wel ingeval van een afwijzing der nieuwe Fransche veilig heidsvorstellen, een overeenkomst uitslui tend over den stilstand der bewapening en volledige handhaving van deel V van het Verdrag van Versailles, betreffende de ont wapening van Duitschland, of vermindering der bewapening met gelijktijdige organisatie van de Europeesche veiligheid en het slui ten van een overeenkomst inzake de weder- zijdsche veiligheid en hulpverleening. Het zou in het voornemen der Fransche regeering liggen spoedig een ondubbelzinni ge keuze van de conferentie te eischen. Zal de conferentie zich inderdaad willen buigen onder een van de beide Fransche jukken? HITLER ZATERDAG TE CASSEL Naar de gouw-persdienst der NSDAP mee deelt, zal Rijkskanselier Adolf Hitler, die heeft toegezegd het gouw-congres te Cassel bij te wonen, reeds Zaterdag te Cassel door brengen. Om kwart voor acht zal hij van het bal kon van het groote paleis af een redevoe ring houden, welke draadloos zal worden verspreid en een uur zal duren. MANDSJOERIJE CHINEESCH OF NIET? EEN VRAAG DER NEGENTIEN AAN JAPAN Uit Genève wordt gemeld: De Commissie van Negentien uit de bui tengewone Volkenbonds-asseinblée hield zich Donderdag nogmaals bezig met het conflict JapanChina, speciaal met de kan sen, om er door arbitrage een eind aan te maken. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de nieuwe Japansche voorstellen. Daar na werd besloten, aan de Japansche dele gatie te vragen schriftelijk te willen mep- deelen, of zij China's souvereiniteit over Mandsjoerije erkent of niet In mondelinge besprekingen met de Ja pansche delegatie zal dan verder worden uitgemaakt of Japan bereid is de vijande lijkheden, met name in Jehol, te staken on zijn troepen terug te trekken. Nader wordt uit Genève gemeld: De secretaris-generaal van den Volken bond heeft Donderdag de door de Commis sie van Negentien opgestelde schrifteliikp vraag ,aan de Japansche delegatie over handigd. De Japansche regeering wordt verzocht om bevestiging van de opvatting der Com missie van Negentien. Voorts wordt ver klaard, dat de Commissie van Negentien aanneemt, dat de Japansche regeering ar tikel 9 van het Lytton-rapport zal goed keuren. Hierbij zou de souvereiniteit van China in Mandsjoerije verder gehandhaafd blijven Uit een en ander volgt, dat de handhaving van den Mandsjoerijsclien staat niet moge lijk is en dat veeleer in Mandsjoerije een toestand zou moeten worden geschapen, waarbij onder erkenning der souvereiniteit van China de orde en veiligheid wordt ge garandeerd. Daarbij zal rekening moeten worden gehouden met de gerechtvaardigde belangen van Japan. In de Commissie van Negen ter behande- lingf van het conflict in het Verre Oosten hebben zich gister ernstige juridische moei lijkheden voorgedaan. Er kon geen overeen stemming worden bereikL Men acht te Genève zeker, dat het ant woord van de Japansche delegatie op beide vragen ontkennend zal luiden. De Chineesche pers meldt, dat de Japan sche troepen Donderdag om twaalf uur een nieuw offensief hebben ingezet in de pro vincie Jehol. De eerste colonne van 2000 Japansche cavalaristen is bij Soeitoeng opgetreden. De tweede colonne van 4500 man, die door zwa re artillerie gesteund wordt, trekt op in de richting van Kailoe. De derde ter sterkte van 5000 man, welke eveneens gesteund wordt door zware artillerie en een escadron tanks, rukt op in de richting van Tsjang Sjan. Het telegraafagentscha.p Sjimboen Rengo meldt uit Sjanghai, dat in antwoord op het Chineesche protest inzake het incident te Kailoe, de Japansche gezant Ari Yoshi heeft medegedeeld, dat de aanval op Kailoe in de provincie Jehol is uitgevoerd in samenwer king met troepen riin Mandsjoekwo. ten einde den vrede en de orde in Mandsjoekwo te handhaven. DE KOUDE IN AMERIKA De koudegolf, die Chicago en omgeving en de Midden-Westelijke staten teisterde, is Woensdag nog in hevigheid toegenomen en gaat gepaard met de hevigste sneeuwstor men, die men in jaren heeft gehad. Blijkens de ontvangen berichten hebben de koude en de sneeuwstormen in het land ongeveer 36 slachtoffers gemaakt Op enkele plaatsen in Minnesota daalde de temperatuur tot 50 graden onder nul. Bovendien heeft in het Oosten langs de geheele Atlantische kust van Eastport in den staat Maine tot Jacksonville in Florida een hevige storm gewoed, die op sommige plaatsen groote schade heeft aangericht, ter «ijl ten slotte ook aan de Californische kust een storm woedde, die eenige slachtoffers maakte. Sneeuw zes meter hoog. Uit New-York wordt nader gemeld: De uit de westelijke staten komende koudegolf heeft thans New-York bereikt, waar een ijzige «'ind aait. Er heeft een buitengewom temperatuursdaling plaats gehad van 17 graden Celsius tot 11 gr. Celsius beneden het vriespunt In het geheele land zijn meer dan 50 per sonen doodgevroren. Uit de noord-westelijke staten wordt een temperatuur gemeld van minus 50 gr. in do bergen. De sneeuw ligt op sommige plaatsen >es meter hoog, zoodat het verkeer geheel ontwricht is. De weerberichten voorspellen nog toene- iende koude. SAMENWERKING VAN SOCIA LISTEN EN COMMUNISTEN? De Weensche „Arbeiterzeitung" publiceert ■en oproep tot samenwerking tusschen de _oc.-democraten en communisten in Duitsch land op den volgenden grondslag: Voor het geval de communistische partij verboden mocht «orden, zullen de communisten op de soc.-democraten stemmen. De soc.-democra- tische partij van haar kant verplicht zich, tegen de nietigverklaring van communisti sche mandaten zich te zullen verzetten. Beide partijen sluiten een wapenstilstand tot den dag der verkiezingen. De Weensche „Rote Fahne" spoort de communisten aan. Zaterdag a.s. een betoo ging tegen het fascisme te houden, tegelijk met de sociaal-democraten die een derge lijke betooging reeds aangekondigd hebben LINDBERGH OPNIEUW BEDREIGD TWEE VERDACHTEN GEARRESTEERD De paMtóe te Roanoke (Virginia) arreeteej"de twee mannen, die erven verdacht «'orden, te hebben getracht den aria leur Linidibengh 50.000 dol'lare af te pereen, onder bedreiging, da.t andere zijn tweede zoon, thans ongeveer zes maanden oud, zou worden ontvoerd. In verband met die bedreiging had de po litie eenige degen geleden een chèque -am 16.000 dialLans in een hoilllejT boomstam ge deponeerd. Donderdag trachtte een individu zidh vam dien cheque meester te maken. Hij werd door de politie achtervolgd en toen hij zich bij een ander mdividiu, een medeplichtaigp vermoedelijk, voegde, tegelijk met dezen ge arresteerd. FRANKRIJKS SANEERING HET RI1GEERINGSPLAN DOOR DE FINANCIEELE KAMERCOMMISSIE AANVAARD. Het financieele saneeringsplan van de regee- ring-Daladier is door de financieele kamer commissie met 16 tegen 7 stemmen aangeno men. Het plan is echter door de commissie nog op vele punten gewyzigd. Een korting op de luchtvaartbegnooting werd b.v. verworpen, terwijl op de militaire uitgaven slechts C03 millioen francs zal worden bezuinigd. De verminerding van de salarissen der ambtenaren werd geschrapt. In plaats daarvan zal de inkomstenbelasting op de salarissen boven de 20.000 francs «'orden verhoogd. De regeering zal den eis h stellen, dat het financieele plan Zaterdag in de plenaire zit ting der Kamer zal worden behandeld. BEWERINGEN IN EEN FRANSCHE KAMERCOMMISSIE EEN VERBOND TUSSCHEN DUITSCH LAND, ITALIË EN HONGARIJE. Naar aanleidin gvan de bewering in de com missie voor buitenlandsche zaken van de Fransche kamer omtrent een geheime defen sieve en offensieve overeenkomst tusschen Duitschland, Italië en Hongarije, wordt van welingelichte Duitsche zijde verklaard, dat hiervan niets bekend is. Een soortgelijke bewering is trouwens reeds eenige weken geiden gedaan en toen reeds gedementeerd. Uit Parys wordt gemeld, dat in de be doelde commissie Herriot op desbetreffende vragen had geantwoord, dat hij wel vermoedde, dat een dergelijke overeenkomst bestond, maar dat, toen hij aftrad, op het ministerie v.-m buitenlandsche zaken geen definitieve bewijzen daarvoor verkregen «'aren. Overigens noemde Herriot den tegenwoordi- gen internationalen toestand zeer gespannen. Hjj sprak de hoop uit, dat de nationaal- socialistische beweging en vooral de strijd tegen het communisme in Duitschland de betrekkingen tusschen Rusland en Frankrijk zal verbeteren. In dit verband deelde Herriot mede, dat binnenkort aan de gezantschappen te Moskou en te Parijs militaire attaché's zullen worden benoemd. De afgevaardigde Ybarnegary maakte ook melding van het gerecht, dat het kabinet- Hitler-von Papen binnenkort aan Frankrijk en de overige mogendheden een bondgenootschap tegen het communisme zal voorstellen. ERNSTIGE VERKEERS- JNGELUKKEN IN SPANJE AUTOBDS IN EEN RAVIJN. 10 dooden. In de omgeving van Gijon (Oviedo) heelt een zeer ernstig verkeersongeluk plaats ge had. Een vol-bezette auto-omnibus stortte in een 100 meter diepe rotskloof. Tien passa giers waren op slag dood. Vijftien personen werden gewond. DENKBEELDEN VAN STEGERWALD De vroegere Duitsche Rijksminister van Arbeid Stegenvald, bepleit een nieuwe staatsorganisatie. De Rijkspresident zou tevens Pruisisch staatspresident zijn. De Rijksregeering en de regeeringen der landen zouden na de verkiezingen een vertromvens votum van het parlement moeten hebben, doch niet tijdens een wetgevende periode ten val moeten kunnen worden gebracht. De Rijksraad zou soortgelijke rechten moe ten krijgen als in de groote democratische Janden de senaten. De kies-districten zou den aanzienlijk verkleind moeten worden. DE AARDSCHOKKEN IN BADEN Te Rastaidit is giwternamiddeg kort voor 5 uur weer een lichte a-arritschok waargeno men, die eahter geen schade heeft aangericht Ook de seiemografen van het geodetische instituut der technische hoogesohool te Karlsruhe hebben dezen schok geregietre rd Aangezien de bewegingen iin de aardkorst slechts langzaam tot stilstand komen, zijn bij zulke lievige schokken ails Woensdag morgen zijn voorgekomen, natrillingen nog steeds te verwachten. HET NAAMSCHILD VAN DE EMBDEN Het naamschild van den Duitschen krui ser „Einden", dde tijdens den wereldoorlog door de Australische marine in den grond werd geboord, zal over veertien dagen door Austraüiisohen gezant te Londen aan de Duitsche regeering warden overhandigd. De Duitsche regeering heeft hiertoe den gezant uitgenoodigd naar Berlijn te komen. Het schild is bevestigd op een plaquet met een yereerend opschrift voor de dapperheid van den commandant, officieren en beman ning van het schip. DUITSCH PROTEST TE STOCKHOLM- Wegens beleediging van Hitier De Duitsche Rijksminister Goering, die eenige jaren bij de Zweedsche luchtvaart werkzaam is geweest, heeft bij „Handels Tidningen", te Gothenburg, ernstig gepro testeerd tegen krenkende woorden in dat blad tegen Rijkskanselier Hitier. De Duit sche gezant te Stockholm, Von Rosenberg, heeft stappen gedaan bij den Zvveedschen minister van buitenlandsche zaken, die er kende. dat zulk een houding in Zweedsche bladen ongevvenscht is voor de vriend schappelijke Dyitsch-Zweedsche betrekkin gen. De Zweedsche minister zeide, dat men zou trachten de betrokken Diaden in de goede richting te beïnvloeden. DE BEWAKER VAN ROOSEVELT De nieuwe president Roosevelt zal op het Witte Huis bewaakt «orden door een.prach tigen Engelschen bulldog, genaamd „Gene raal Grant", eersten prijswinnaar op een hondententoonstclling. Het dier wordt ge schat op een waarde van bijna 5000 gulden. General Grant", die sneeuwwit van kleur is, zal van Los Angelos uit per vliegtuig naar Ne«'-York worden vervoerd, «'aar Roo sevelt hem zelf zal komen afhalen. De hond wordt verzorgd als een eerste klaspassagier. Hij reist in een verwarmde passapierscabine en een speciale stewardess zorgt tijdens de vlucht voor zijn voeding. DE CHINEEZEN DRINGEN OP TOKIO, 9 Febr. Het Japansche ministe rie van oorlog deelt med, dat Chineesche troepen 'n tegenaanval hebben ingezet tegen tegen de pogingen van Japan om de Chineec pogingen van Japan om de Chineesche strijdkrachten binnen het gebied van de Groote Muur te drijven. Chineesche troepen hebben de grens van de provincies Moekden Jehol overschredeo en twee dorpen in 1 Moekden bezet i DE OORLOGSSCHULDEN ROOSEVELT'S STANDPUNT. In kringen, welke den nieuw gekozen pre sident der Vereenigde Staten na staan, wordt verklaard, dat Roosevelt inzake de kwestie der oorlogsschulden zijn standpunt op de vol gende vier punten heeft vastgelegd: 1. De oorlogsschulden zyn te beschouwen als schulden. 2. De Amerikaansche receering zal met iede- ren debiteurstaat afzonderlijk onderhandelen. 3. Bij de,, onderhandelingen moet rekening worden gehouden met de betalingscapaciteit van den debiteurstaat. 4. De oorlogsschulden moeten scherp ge scheiden worden gehouden van de herstelbe talingen. Voorts wordt erop gewezen, dat het Britsche voorstel, om de oorlogsschulden te regelen door middel van een afbetaling van tien procer.t, overeenkomstig het accoord van Lausanne, voor Roosevelt onaannemelijk is. Roosevelt is overigens van meening, dat per soonlijke besprekingen te verkiezen zijn boven groote conferenties. Roosevelt telefoneert bijna dagelijks met MacDonald en hy heeft de democraten in het Amerikaansche con s verzocht, zyn voorbe reidingen niet te «illen storen door overijlde debatten. De critieken op de Engelsche voor steden komen dan ook byna uitsluitend van republikeinsche zyde. IN EEN TON OVER DEN OCEAAN Twee Italianen te Palermo hebben een vaartuig uitgevonden, dat den vqrm heeft van een vat en uitsluitend door rollen wordt voortbewogen, waarmede zij van plan zijn, den Atlantischen Oceaan van Genua naar New-York over te steken. Het vaartuig, dat den naam van „giro- boot" heeft gekregen, is een soort boeg in den vorpr van een vat. dat zijn rollende be weging krijgt door een ronddraaiende kabel Het is geheel dicht en kan verscheidene menschen bevatten. De uitvinders hebben reeds een proeftocht verricht en zijn de straat van Messina in minder dan een overgestoken. Zij maakten daarbij niet gebruik van der motor, doch rolden hun „schip" vooruit, uit sluitend door hun eigen beweging in het Het vaartuig wordt nu eerst aan een her nieuwd onderzoek onderworpen, waarna de tocht over den Oceaan zal aanvangen, zoo als de uitvinders beweren „met een verba zende vaart". AUTO IN DIEPTE GEVALLEN BIJ NICE In de vroege ochtenduren van Donderdag is epn auto met vier inzittenden in de buurt van Nice van een hoogte van 50 meter naar beneden gevallen. Twee der inzittenden werden gedood, twee anderen ernstig ge- gewond. WINKELS GESLOTEN TE LYON. Protest tegen belastingen De winkelzaken te Lyon zijn gistermid dag gedurende drie uren gesloten gebleven als gezamenlijke uiting van protest tegen verdere belastingverhooging. De winkeliers kwamen het besluit opval lend eensgezind na en op de gesloten deu ren verscheen een bordje met opschrift: „Wij deelen onze clientèle mede, dat wij onzen winkel van 2 tot 5 uur hedenmiddag geslo ten houden als protest tegen verhooging, direct of indicert, der belastingen, die de oorzaak zijn van den hoogen levensstan daard". Slechts enkele zaken in het centrum der stad bleven open. Zelfs restaurents, café's en banken sloten hun deuren en voor de café's. die open bleven, groepte een veront waardigde menschenmenigte samen. De orde bleef echter gehandhaafd en ner gens behoefde de politie op te treden. EEN FORTUINLIJKE HOUTHAKKER. Nabij Debreczen (Hongarije) stiet een houthakker in het bosch op een 22 decigram wegende en 40 c.M. langen staaf goud, die volgens het oordeel van een vakman daar circa 2000 jaar begraven moet liggen. Daar de Tinder het goud aan de politie heeft afgedragen, komt hem volgens de Hongaarsche wetten een derde deel toe. NIEUWE OPGRAVINGEN IN ROME Nieuwe archaeologische opgraveingen te Rome zijn aangekondigd door senator Corrado Ricki, die belast is met de opgra ving van den tempel van Venus Genetrix. Hij -deelde mede, dat de goedkeuring van Mus solini was verkregen voor het opgraven van Circus Maximus waarvan alleen de Ooste lijke hijek is blootgelegd. Circus Maximus is het vroegste en grootste circus van het kei zerlijk Rome. Het was de plaats van de eerst vermelde spelen en rennen, waarbij de roof der Sabynsche maagden voorviel. DE OCEAAN BEDREIGT EEN EILAND 7000 bewoners in gevaar. ST. JOHN, 10 Februari. Een deel van het Standy Point eiland loopt gevaar geheel door de zee te worden overspoeld doordat de dijk die het eiland tegen het water be schermde, tengevolge van den hevigen storm en een groote vloedgolf is vernield. Luchtvaart NON STOP WERELD-AFSTANDSRECORD VERBETERD Het record non-stop-«'ereld lange afstands vlucht is gisteren verbeterd, toen de Fairey Napier eendekker met de vliegers Gayford en Nicholetls, die Maandag om 7 uur 12 v.m. van Cramvell (Lincolnshire) zijn ver trokken, Zesfontein in Z.W. Afrika passeer den. Zesfontein ligt op ongeveer 5064 mijlen afstand van Cranwell. De afstand werd af gelegd in ongeveer 51 uren. Het oude record stond op naam van de Amerikaansche vlie gers Boardman en Polando met 5012 mijlen. Toen de Engelschen dit record verbeterd hadden, gaven zij hun voornemen door te vliegen naar Kaapstad op en landden zij te Walvisch Baai om 4 uur 40 njn. Dc Pritsche luchtmacht houdt thans drie re- ordr snelheid lange afstand en hoogte, j Weerbericht. Hoogste stand La Coruna 771.5 Laagste stand Haparanda 737.4 Stand vanmorgen half twaalf 763.9 t WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Matige N.W. tot N. wind, meest zwaar be wolkt, regen- of hagelbuien, aanvankelijk veel kouder met kans op nachtvorst. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt) De barometer is in het W. krachtig blij ven stijgen. De koudegolf uit het N.W. echter getemperd door de golfstroom heeff in ge heel Scandinavië vorst gebracht en in Schot land te temperatuur bij het vriespunt ge bracht. De secundaire depressie die zich van O.. Duitschland tot over het Kanaal uitstrekt beweegt zich naar 'het Z. zoodat ook onzé omgeving onder de invloed eer koude stroo ming komt. Over Duitschland bewegen zich nog de warme luchtmassa's uit het W. met stormachtige snelheid aan de Noorsche kust woaien sneeuwstormen. In heel M. en Z. Frankrijk is het windstil met zware bewolkte of betrokken lucht. In O. Duitschland en Oostenrijk valt veel neerslag. Voorloopdg is guur weer te wachten. STORMWAARSCHUWTNGSDIENST Geseind van De Bilt 9 Febr. om 5.18 uur njn. aan alle posten: Weest op uw hoede, THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 7.2 C. 11 FEBRUARI Zonsopgang 7.26 u.; Zonsondergang 5.03 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: Van 's avonds 5.33 u. tot 's morgens 7.24 tt, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vnr'g Heden Vort; Walshnt 2.19 2.11 Rasel -0.11 -0.10 Rrelsach 1.12 1.11 R.-ihnweüer -0.00 -O.liu Kehl 0.00 0.00 Maxaa 3.C6 3.90 Dledeahelm 1.55 1.16 Mannheim 2.82 2.80 Lnhr 2.55 2.70 Mainz 1.05 1.12 Ibngen i 2.14 2.18 Canp Ems Cohion Trlei 1.87 1.44 Keulen Ruhrort -1.86 -1 89 WVsel -1.84 -1.80 Emmerik 3.03 3.01 Dusseldorl 2.44 2.44 Maastricht 2.05 9,05 Venlo 12.20 12.35 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 4 12.16 Terschelling 8.28 2 .37 Harllngen 10.10 22.25 Drn Helder 8.05 19.55 I Imalden 3.52 16.02 Hellevoetsl.3.46 16.00 Willemstad 4.36 16.54 Bronwersb. 2.58 16.12 Zierikzee 3.9a 15.55 Wemeldinge 3.52 16.13 H.v Holland 3.(6 15,15 scheveningen 3.16 15.25 Rotterdam 4.16 17.23 Vllssing.n 1.54 11.20 Terneuzf-n 2.27 14.50 Hans weert 3.14 15.44 Kunst en Letteren. DE NOBELPRIJS VAN GALSWORTHY, groot 9600 wordt volgens de wensch van den overledene, geschonken aan de Penclub ONGEVAL VAN DEN DIRIGENT KLEMPERER ij een orkestrepetitie in het Gewandhaus te Leipzig heeft zich Dinsdag met den diri gent Klemperer een ongeval voorgedaan, dat betrekkelijk nog goed is afgeloopcn. Klempe rer leunde tegen de balustrade van het po dium, toen deze plotseling afbrak en Kleni- perer van het podium viel. Hoewel dit slechts anderhalve meter hoog is, liep hij I todh nog eenige kneuzingen op, hoewel geen hersenschudding, 's men aanvankelijk dacht Het 14e Gewandhaus concert, dat door Klemperer gedirigeerd zou worden, zal thans geleid worden door Gustav Brecher.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2