7 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD PAG. OFFICIEELE BERICHTEN EEREMEDAILLES Bi) Kon. besluit is toegekend de zilveren medaille der Oranje Nassau Orde aan mej M J H Thössen. huishoudster bü mevr do Wed i do L,ooGoossens te Venlo, en aan N H J F nay. solo-fluilist; het Stedelijk Orkest Maastricht. RECHTERLIJKE MACHT Door de ai rondissementsrechtbank te Arn hem is. ter vervulling van de vacature var kantonrechter te Terborg de volgende alpba- betische ltJat van aanbeveling opgemaakt C J G Bredius. mr C J Huüser en mr J lenburgh. allen griffier bjj het kantongerecht resp. te Hilversum. Terborg en Middelburg. J C Smit, griffier bü het kantongerecht Woerden, Is met het lot afgevallen tegen der bovengenoemde candldaten. tie is opnieuw le Kamer van Toezicht :arlssen en candidaat-notarlssen W G Del Baere, kantonrechter BELASTINGDIENST Bü beschikking van den minister van Finan ciën is de bewaarder van de hypotheken, kadaster en de scheepsbewijzen R A de Wal verplaatst van het hypotheekkantoor Maas tricht naar 't hypotheekkantoor te Groningen. RAAD VAN ARBEID ROTTERDAM Bü Kon. besluit is met Ingang van 1 Febr. 1933 de voorzitter van den Raad van Arbeid te Rotterdam, C van den Burg. jaar als zoodanig benoemd. MUSEUM VAN ABBE TE EINDHOVEN De heer H. J. van Abbe heeft aan zijn Schenking van een schilderijenmuseum van 1215.000. aan de gemeente Eindhoven niet, zooals wij eerst berichtten, de voorwaarde [verbonden, dat het den naam van den stich ter zou moeten dragen. Dit was een eigen spontaan voorstel van het gemeentebestuur van Eindhoven, waar op de Raad even spontaan besloten heeft lo. het toekomstig Museum te doopen: „Gem. Museum Van Abbe", 2o. de gemeentegronden daarvoor tusschen Bilderdijklaan en de Dommel gratis beschikbaar te stellen. AANBESTEDING Door Gedep. Staten van Zuid-Hol and is (aanbesteed het maken van een gedeelte in het kanaal voor de verbinding tussohen den Holl. IJssel en de Gouwe onder de gemeente Gouda. Laagste insohr. W. en C. Grocieveld te Nieuwendijk voor 39.500. KRUIERSD1ENST? HET FASCISME EN DE B.V.L. Men schrijft ons van geachte zijde: Onder deze opschriften kwam in ons blad van 1 Febr. jj. een u toegezonden stukje voor, dat, naar men' mij van bevoegde zijde mededeelt, eemge correctie belioelL Juist is, dat het Landstormblad een ar tikeltje publiceerde, waarin een hernieuw de waarschuwing voorkwam tegen contact in eenigerlei vorm niet fascistische organi saties. De B.V.L. wil daarvan niets weten. Onjuist is echter de indruk, die zou kun nen ontstaan, als gezegd wordt, dat de heer Rnrdewijk die van zich heeft doen spre ken door zijn optreden op een tweetal fas cistische bijeenkomsten zich „geroepen schijnt te gevoelen om de fascistische kar te helDen voortduwen en tegelijk een posi tie bij den Landstorm meent te kunnen bliiven innemen." Deze voorstelling van zaken is met de waarheid in emstigen strijd. Blijkens z'n eigen schriftelijke verklaring en blijkens met den genoemden heer door het Daeelijksch Bestuur der Gewestelijke Landstormcommissie „Zuid-Holland West", gehouden besprekingen, mag en moet wor den aangenomen, rlat de heer B. geen oogen blik bedoeld heeft „de fascistische kar te hel Den voortduwen". Hij beoogde slechts den fascisten duidelijk te maken dat zij zich niet op onwettige wegen behooren te begeven, maar onder het wettige gezag zich dienen te stellen. Dit bedoelen steunde gelijk achteraf is erkend op onjuiste kennis omtrent den aard der fascistische beweging. Een voor stander van het fascisme was de heer B nooit en hij is thans nog een even enthou siast B.V.L.-man als hij steeds is geweest. Dat ziin niet voldoende overwogen optre den aanleiding heeft gegeven tot eenige deining waaraan echter voor een niet onbelangrijk deel ook het niet zeer geluk kig gevoerde debat te Monster schuld heeft betreurt de heer B. ten zeerste en zeer zeker zal hii al het mogelijke doen om den verkeerden indruk van zijn spreken in twee fascistische vergaderingen uit te wisschen. Deze dingen ziin tot volkomen genoegen ■an de hetrokken instanties ook van de plaatselijke land=tormnfdeelingen in het Westland' opgelost. Dat was op 28 Jan. j.l. in een bijeenkomst te Poeldijk, waar het DB. van Zuid-Holland West heeft ver gaderd met vertegenwonrdigers van de af- deelingen Monster, Poeldijk en 's-Graven- zande. Wanneer men daarna dan nog durft zeg gen: „Nu de heer Bordewijk zich aan den fascist Baars verhonden schijnt te hebben om als gangmaker op te treden en voor hem de reclame wil gaan verzoreen onk in het Westland, was het ziin verdiende Innn, om in Monster eens flink te worden rechtgezet" rijst aan de eerlijke onbevangenheid ge rechte twijfel. De geuite beschuldigingen zijn van woord tot woord volkomen onwaar en kunnen slechts dienen om volmaakt verkeerde in drukken te wekken. Men kan er van verzekerd zijn. dat in dien het D.P. van Zuid-Holland-West ook maar eenige aanleiding zou hebben gehad om de betrouwbaarheid van den heer B. in twijfel te trekken, het niet zou hebben geaarzeld om den eenigen daarmee in over eenstemming zijnden maatregel te treffen Naschrift: We hebben tegen deze rehabilitatie van den heer Bordewijk geen enkel bezwaar: maar de geachte schrijver schijnt over 't hoofd gezien te hebben, dat er geen sprake was van „een ons toegezonden stukje" en dat wij niets anders gedaan hebben dan zooals meer gebeurt een artikeltje te knippen uit het Landstormhlad. Onzerzijds is er geen woord geen letter bij of afge daan: zelfs de kop „Kruiersdienst" is ont leend aan hetLandstormblad. Zeer duidelijk schreven wij, dat dit or gaan melding maakte van de persberich ten en daarop de critiek oefende, welke wij lieten volgen. Een critiek, dat willen we er nu wel aan toevoegen, welke niet zóó on billijk schijnt te zijn, dat de geachte schrij ver mag spreken van onbewezen beschul digingen. Want deze schrijver, die o.i. wèl tot oordeelen bevoegd is spreekt ook van onjuiste kennis van het fascisme, van een ongelukkig gevoerd debat en van de ver keerde indruk. Overigens, we herhalen, niet wij of een onbekend schrijver bespraken het geval: we knipten zonder commentaar een stukje uit het Landstormblad. NATIONAAL CRISIS-COMITE VOOR DE ROOKERS Het secretariaat van het H.C.C. deelt medé, dat evenals het vorig jaar de N.V. Douwp Egberts Tabaksfabrieken een partij van 100.000 pakjes echte Friesche Heerenbaai ter beschikking van het-Comité gesteld heeft. Bij de verdeeling hiervan houdt het N.C.C. rekening met de verstrekking die het vorig jaar heeft plaats gehad, de tabak werd toen slechts in een betrekkelijk klein aantal der grootste gemeenten gedistribueerd. LANDELIJKE FEDERATIE VAN GROSSIERSBONDEN IN VOORBEREIDING Te Utrecht heeft een vergadering plaats gehad, waar vertegenwoordigers van gros siersbonden uit verschillende branches aan wezig waren, ter bespreking van de wen- schelijkheid en mogelijkheid om te komen tot oprichting van een Landelijke Federatie van Grossiersbonden, voor de behartiging van de gemeenschappelijke belangen van den zelfstandigen groothandel in den meest uitgebreiden zin des woords. Een voorloopige Commissie van Voorbe reiding werd ingesteld bestaande uit de heeren: J. Daggert (Hiiversum), Th. G. C. Hooy (Haarlem), Dr. Th. van Luytelaer (Amsterdam) en C. Meulink (Zwolle). VLAG EN LIED In de vragenrubriek van zijn Kroniek be antwoordt Dr. Henri Polak eerst een vraag over de Nederlandsdhe vlag en dan over het Nationale lied. Het is merkwaardig deze antwoorden te citeeren. Over de vlag wordt het volgende ge schreven: H. A. te 's-Gravenhage bezocht eenigen tijd geleden het Troelstra-oord en zag dat op het gebouw de Nederlandsche vlag stond. Dat heeft hem „als een zweepslag getroffen", want, zoo schrijft hij, „op het gebouw van onze vakbeweging had ik het roode doek verwacht dat voor ons den nieuwen dag symboliseert". De drie- 1 kleur beschouwde hij „als een beleedi- ging tegenover onzen grooten, onvergete- lijken Troelstra die zooiets er zelf wel nimmer op geiheschen zou hebben". Hij zou „onder geen beding gastvrijheid wil len genieten waar hij elk oogenblik die vervloekte vlag moet waarnemen". Hij zegt verder, dat de kleuren van el kander gescheiden waren door gele streepjes en vraagt of dit de vlag „iets van haar nationale waarde doet verlie zen?" En het ergerlijkste vindt hij, dat nergens een stukje van een roode vlag te zien was". Het antwoord luidt: Ik ben vele malen in het Troelstra- oord geweest en dikwijls wapperden er vlaggen; en al weet ik nu niet precies meer welke dat waren, een nationale vlag heb ik er nooit opgemerkt. Vergis ik mij niet. dan heeft het T.-O. een eigen vlag en anders zal het wel die van het N.V.V. zijn, die uitwaait van den toren. Maar als er wel een nationale vlag was ge weest. dan zou deze bij mij niet de gevoe lens hebben gaande gemaakt, die zij bij H. A. heèft opgewekt. Want deze vlag is het zinnebeeld van het Nederlandsche volk, van hetwelk wij tooh deel uitma ken; en bovendien is het de oude Staten- vlag, de vlag van de revolutie van het einde der 16de eeuw, van den vrijheids oorlog tegen Spanje. Ik kan niet zeggen hoe Troelstra over deze vlaggenkwestie zou hebben gedacht, maar ik geloof, dat zijn meening weinig van de mijne ver- schild zou hebben. Heeft H. A. wel eens opgemerkt dat de bougeoisie hoe langer hoe meer de Prinsenvlag, oranje-wit blauw invoert en de Statenvlag den rug toekeert? Zegt hem dit niet iets? Overi gens is een vlag waarin gele strepen de kleurbanen scheiden, geen werkelijke na tionale vlag, deze mag uitsluitend uit rood, wit en blauw bestaan. De redactie van Het Volk voegt hieraan toe: Van de Walle, de leider van het Troel stra-Oord, deelt ons mee. dat deze instel ling niet in het bezit is van een rood- wit-blauwe vlag, al dan niet met gele streepjes er tusschen. Wellicht heeft men de vlag van het nabijgelegen sanatorium gezien. Het privaat-bezit van het Troel stra-Oord aan vlaggen bestaat uit de vlaggen van Partij en N.V.V.. die van het oord zelf (groen met een gele zon), twee blauwe vanen en een blauw vlaggetje, twee roode vanen en twee groene wim pels, alle geschenken van Partij, Vakver bond, Transportarbeiders en Geheel-Ont houders. Vervolgeps handelt de heer Polak over het lied. G. H. N. te Den Haag schrijft: „Is het Wien Neêrlands Bloed of het Wilhelmus ons volkslied? Wanneer ik mij in het buitenland bevond en het eerste lied werd gespeeld, heb ik daaraan steeds de ge bruikelijke eer geschonken, doch het Wilhelmus heeft mij nooit kunnen beroe ren. Welk standpunt behoort een sociaal democraat ten deze in te nemen?" Het antwoord luidt: Een officieel volkslied hebben wij in ons land niet. Vroeger deed het Wien Neêrlands Bloed gewoonlijk als zoodanig dienst ,doch sinds geruimen tijd hoort men het zeer zelden; ihet Wilhelmus heeft het verdrongen. De rijmelarij van Tollens en de nare deun die Wilms er op heeft gecomponeerd staan mijlen beneden de woorden van Marnix en de muziek van den onbekenden componist, die het Wil helmus vormen. Uit dit oogpunt bezien, verdient het Wilhelmus dus de voorkeur. Maar bovendien is het Wilhelmus het lied van de revolutie van het einde der 16e eeuw, terwijl het Wien Neêrlands Bloed een ding zonder historie is. De keuze kan dus voor een sociaal-democraat niet moeilijk, zijn. In alle opzichten staat het Wilhelmus bovenaan. Bedoelt G. H. N. of het een sociaal-democraat betaamt de zen liederen als zij gespeeld of gezongen worden „de gebruikelijke eer" te bewij zen, d.w.z. het hoofd te ontblooten en op te staan, dan kan ik hem slechts antwoor den, dat ik niet bevoegd ben tot het ge ven van voorschriften, doch dat ik bij zulke gelegenheden opsta en mijn hoed afneem, ten eerste omdat ook een sociaal democraat hoffelijk moet zijn en anderen niet moet kwetsen, ten tweede omdat he<t lied een zinnebeeld is van het volk, tot hetwelk ook de sociaal-democraten be hooren en dat zij dus met eerbied behoo ren te bejegenen". Op deze nuchtere antwoorden zou veel commentaar te leveren zijn. We onthouden ons daarvan, doch constateeren slechts met spijt, dat Dr. Henri Polak blijkbaar niet veel geestverwanten in eigen partij vindt. SPREEKBEURT DR COLIJN TE ERMELO KAN NIET DOORGAAN De vergadering van den Statenkieskring Oldebroek op a.s. Woensdag te Ermelo, waarin dr. H. Colijn als spreker zou optreden, kan niet doorgaan wegens dringende par lementaire werkzaamheden van den leider. ROFFELR1JMEN. Muiterij „Toch komt voor IneewtJden deze catastrophe (de muiterij aan boord van de „Zeven Provinciën", L.L.) niet onverwacht". Voorwaarts. Ja, ik mag niet bitter wezen En vooral niet al te scherp Tegen onze roode broeders, Bij zoo'n puntig onderwerp! Als het aan de roode beyid lag ln ons lamme vaderland, Stonden Janmaats en soldaten Zonder centen aan de kant; Dan stond Deckers zonder kasgeld Janmaat zonder traktement; Want zij huldigen de leuze: Voor de vloot geen man, geen cèntl Maar als Deckers móét bekrimpen. Hitsen ze tot muiten aan Handen af van „onze jongens Loonsverlaging't Zal niet gaan Jongens, ivachtwij zullen helpen! Hou je taai, toe, zet je schrap Deckers zal plezier beleven Van zijn treiterige grap! En ze schimpen: de regeering Voelt voor „onze jongens" niets; Denk er om: ze zal niet rusten Voor je werken wilt voor niets! En ze stoken weken, maanden Dagelijks de jongens op: Als ze mij zoo zouden nemen Zat er heel wat voor ze op! En als ze dan, dol geworden ln hun drift aan 't muiten slaan Zien de muiters hier in Holland Zeverend het geintje aan Muiterij! Dat middeleeuwsche Haast vergeten oproerwoord Wordt in onze tamme dagen Bijna nergens meer gehoord Maar de middeleeuwsche strafwet Heeft het nog niet uitgedaan, En dus zullen straks de muiters Voor hun misdaad moeten staan! Niks hoor! krast de roode schrijver. Niks geen middeleeuwsch geweld!..., En hij zakt in zijn fauteuiltje Bij de stookplaats Hekelveld En als straks de slagen vallen Grijpt ie nóg een sigaret, En zegt tegen z?n collega: Wat een schoften! Wat een wet!! (Nadruk verboden LEO LENS Te Berlijn werden de na den fakkeloptocht doodgeschoten nazi's ten grave gedragen. De lijkkisten verlaten den Dom, De pachter van het restaurant op den Lilienstein Ren overzicht van de eerste Maastrichtsche auto- 'Saksenivïl een kabelbaan naar den bergtop loden markt, die Zaterdag gehouden werd* aanleggen 'n Ideale toboggan-baan is ongetwij feld die van den Mount Royal in Canada. Joseph Szigeti, bekend Hon- gaarsch violist, verkreeg dt Jiji Shimpo-medaille. Eon der. eerste instellingen van de fascistische dictatuur in Italië was de Fascistische Militie, die thans te Rome met veel luister, en parades haar. eerste decennium heeft gevierd. Mr. L. J. A. Trip, President der Ned. Bank, van wiens be leid en doorzicht thans veel ge vergd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5