Pruisen onder dictatuur DINSDAG 7 FEBRUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 7 )]H BUITENLAND REGEERING BRAUN AFGEZET. LANDDAG ONTBONDEN De noodverordening „Tot bescherming van het Duitsche volk" De Rijkspresident heeft gister een nood verordening gepubliceerd, waarvan para graaf 1 luidt: Door de houding van het land Pruisen ten opzichte van het vonnis van het staatsgere-chtshof voor het Duitsche Rijk van 25 October 1932 is een verwarring in het staatsleven ingetreden, die het welzijn van den staat in gevaar brengt lk draag derhalve tot nadere aankondiging den rijkscommissaris voor het land Pruisen en zijn gevolmachtigden alle bevoegdheden over, die volgens het genoemde vonnis het Pruisische staatsministerie en zijn leden tot nog toe hadden. Met de uitvoering van deze verordening wordt de rijkscommissaris voor het land Pruisen belast De verordening treedt heden, tegelijk met haar afkondiging in werking. Berlijn, 6 Februari 1933. w.g. VON HINDENBURG Voor den rijkskanselier is de verordening geteekend door von Papen, plaatsvervangend rijkskanselier. In een vrij uitvoerige medodeeling betref fende de opvatting van het Pruisische staats ministerie nopens de verordening van den rijkspresident inzake het herstellen van ge ordende toestanden in Pruisen van 6 Febr. wordt verklaard, dat de nieuwe verordening tegen de rijksgrondwet en tegen het princi pe der beslissing van het staatsgerechtsihof ingaat De Pruisische staatsregeering zal derhalve onverwijld de beslissing van Ihet staatsge- rechthof inroepen. Naar in leidende centrumskringen van den Pruisischen landdag verluidt, zal de centrum fractie van genoemden landdag tegen het optreden der rijksregeering een juridisch ge formuleerd protest indienen. DE PRUISISCHE LANDDAG ONTBONDEN 5 Maart verkiezingen Maandagnamiddag heeft het college van drie met de stemmen van von Papen en den landdag-president Rerrl tegen dde van Ade nauer president van den staatsraad beslo ten. dat de Pruisische landdag op 4 Maart a.s. ontbonden is en dat den 5den Maart, tegelijk met de rijksdagverkiezingen, een nieuwe Puisische landdag gekozen zal wor den. Adenauer protesteert De president van den Pruisischen staats raad dr. Adenauer, heeft in de bijeenkomst der commissie van drie, waarin besloten werd den landdag te ontbinden, de volgende verklaring afgelegd: De verordening van den «Rijkspresident is in strijd met art. 17 van de rijksgrondwet en de door het staatsge rechtsihof in het arrest van 25 October 1932 daaruit getrokken conclusies. Ik ben dienten gevolge niet in staat te erkennen, dal de rijkscommissaris von Papen bevoegd is, het bij art. 14 van de Pruisische grondwet den premier toegekende recht uit te oefenen. Ik weiger daarom aan de stemming deel te ne men en verwijs voor wat 't zakelijke betreft DE NOODVERORDENING „TOT BESCHERMING VAN HET DUITSCHE VOLK Maandag is de op grond van artikel 48 van de rijksgrondwet door den rijkspresident uitgevaardigde noodverordening tot bescher ming van 't Duitsche volk gepubliceerd. Het eerste hoofdstuk regelt de vergade ringen en betoogingen. Openbare politieke vergaderingen en alle vergaderingen en betoogingen in de open lucht, moeten minstens 48 uur van tevoren worden aangemeld bij de plaatselijke politie autoriteiten, zij kunnen verboden respectie velijk ontbonden worden, wanneer zij door de omstandigheden gevaar voor de publieke veiligheid kunnen opleveren wanneer er tot ongehoorzaamheid jegens de wet, of rechts geldige bepalingen, of tot verzet tegen de bevoegde overheden wordt aangezet, wan neer organen, instellingen, autoriteiten, of hoogere ambtenaren van den staat worden beschimpt of moedwillig verachtelijk ge maakt of wanneer een erkende kerkelijke gemeenschap of een van haar instellingen of onderwerpen van religieuse vereenigingen worden beschimpt of verachtelijk gemaakt. De rijksminister van binnenlandsche za ken kan in 't algemeen of met beperkingen, voor het geheele rijksgebied of voor bepaalde gedeelten ervan, openlucht-vergaderingen en demonstraties verbieden, evenals het dra gen van uniforme kleeding, waar uit het lidmaatschap van een politieke orga nisatie blijkt en bij overtreding van deze verboden gevangenis- of geldstraffen toe passen. Hoofdstuk II regelt de bepalingen voor de drukpers. Drukwerken, welker inhoud de openbare orde en veiligheid in gevaar kan brengen, kunnen door de politie in beslag genomen en verbeurd verklaard worden. Pe riodieke drukwerken kunnen verboden wor den, wanneer zij de bepalingen van het strafreohtboek, of van de wet tegen het ver raad van militaire geheimen, overtreden, wanneer zij opzetten of tot ongehoorzaam heid jegens de wet of tot gewelddadigheden en wanneer zij opzetten tot algemeene sta king of tot staking in een vitaal bedrijf. Voorts gelden dezelfde bepalingen als voor vergaderingen. De duur van het verbod mag voor dag bladen niet langer dan vier weken, in an dere gevallen ten hoogste zes maanden zijn. Indien een in het buitenland ver schijnend blad of tijdschrift publicaties van bovengenoemden aard bevat, kan de rijksminister van binnenlandsche zaken hun verspreiding in Duitschland gedurende zes maanden verbieden. Hoofdstuk III behandelt het verbod van collectes voor politieke doeleinden De 1 andsautoritei ten of hun vertegenwoordi gers kunnen verbieden, dat politieke orga nisaties in het openbaar geljien, inzamelen ,voor politieke doeleinden. Hoofdstuk IV bevat de strafbepalin gen voor eventueele ovetredingen van de in de vorige hoofdstukken genoemde bepalin gen. Opruiing tot geweld o.a. kan gestraft iwordon met gevangenisstraffen van min stens drie maanden. Indien verzachtende om standigheden aanwezig zijn, blijft de mini mumstraf toch nog een maand. Ook het doen van valsche aangifte omtrent te houden ver gaderingen wordt met gevangenis gestraft.. Hoofdstuk V bevat teslotte de voorschrif ten voor de uitvoering van de verordening en instructies aan de betrokken regeerings- en justitioneele ambtenaren. Dee verordening treedt den dag na afkondiging in werking Gemeld wordt, dat Rijkskanselier Adolf Hitler gisteravond tegen het vallen van de duisternis per vliegtuig uit Berlijn te Mün- chen is aangekomen. Het bezoek draagt een gedeeltelijk parti culier karakter, dodh houdt ook verband met de voorbereiding van de rijksdagverkie zing. De leiding der nationaal-socialistische be weging blijft te München gevestigd. Adolf Hitler, die ook persoonlijk groote voorkeur voor München heeft, behoudt zijn eigenlijke woning te München. Als rijkskan seKer zal hij geen salaris touoheeren. Aan gezien hij door zijn journalistieken arbeid in zijn levensonderhoud kan voorzien, doet hij afstand van zijn salaris als rijkskanse lier. Uitspraak van Hngenberg. In een interview zeide Rijksminister Dr. Hugenberg: De tijd is even weinig geschikt voor over ijlde experimenten als voor passiviteit Het is niet de taak van een minister voor econo mische zaken, speculatieve ontwikkelingen in de hand te werken. Ten aanzien van den rentevoet ben ik niet van plan, op het oogenblik in te grijpen met behulp van dwangmaatregelen, zooals het kabinet-Brüning dat met de Decern be r-ver ordening heeft gedaan. Dit stemt even wei nig overeen met mijn politiek-economische opvattingen als ander geknoei van den staat aan dingen, die zich het best zelf organisch kunnen ontwikkelen". De Hessische landdag Naar Wolff seint is het nationaal-socialis tische voorstel tot ontbinding van den land dag verworpen. Voor stemden de nationaal- socialisten, het landvolk en de Duitsche volkspartij. De vereischte twee derden-meer denheid werd dus niet bereikt POLITIEKE GEVECHTEN Zondag hebben o.a. nog te Chemnatz, Glad- bach, Boohum, München en Stettin politieke vechtpartijen plaats gehad. Te Bodhum werd de S. A-leider Pasmann gedood. In verband hiermede zijn 31 communisten gearresteerd Voorts zijn ook Maandag op verschillende plaatsen gevechten geleverd. Bij de begrafenis van den tijdens de on lusten in Homberg doodgeschoten S. A.-man Pfaffenrath. werd op den weg naar het kerk hof op den stoet nazis plotseling van eenige gebouwen uit een aantal salvo's gelost, waar bij één persoon werd gedood terwijl acht per sonen gewond werden. PROGRAM VAN HET CENTRUM Voor het hoofdbestuur van het Centrum heeft de voorzitter van de partij, prelaat dr Kaas, een programrede gehouden. Na de houding van de leiding bij de re- geeringsvorming te hebben uiteengezet en daarbij gewezen te hebben op het recht van de partij om te weten, wat deze regeering van twee elkaar bestrijdende partijen wil, alvorens een besluit te nemen, zeide dr Het Centrum is zich bewust, dat Duitsch- lands strijd om rechtsgelijkheid nog niet is afgeloopen; wij zullen in dien eindstrijd elke regeering steunen, die het Duitsche recht moedig, verstandig en doelbewust verdedigt Wat het binnenland aangaat, strijden wij voor een rechtsorde, die over eenkomt met de beginselen van een waar lijk christelijk-conservatieve staatsleiding. Wij willen de geordende controle van een parlement op die staatsleiding. Na vervolgens de economische doeleinden van het Centrum nog eens te hebben uit eengezet, besloot dr Kaas zijn rede mei «Ie woorden: Het Centrum heeft zich in zijn houding tegenover de nieuwe Rijksregee ring niet „voor links uitgesproken", niet voor het socialisme. Het levensbeginsel van het Centrum is het beginsel van het op bouwende midden. Wij willen slechts één ding: een machtig Duitschland. Na een discussie, die verscheiden uren duurde, werd een resolutie aangenomen, waarin geconstateerd wordt, dat het bij de regeeringsvorming duidelijk de bedoeling is geweest, het Centrum buiten te sluiten. T Centrum is: tegen bolsjewistische ontbin ding, tegen onderdrukking der regionale me, en tegen beheersching van den staat krachten door overdreven staatscentralis- door een eenzijdige partijmachL EEN MOTIE DER BEIERSCHE VOLKSPARTIJ Het bestuur van de Beiersche volkspartij heeft te München een vergadering gehou den, waaraan de tot deze partij behoorende leden van het kabinet en afgevaardigden de Rijksdagfractie deelnamen. Er werd een motie aangenomen, waarin geconsta teerd wordt, dat men het Centrum en de Beiersche volkspartij met opzet buiten de vorming der nieuwe rijksregeering heeft gehouden, daar men in deze partijen, hoe wel zij steeds voor den geloofsvrede en de samenwerking der christelijke confessies in Duitschland hebben geijverd, uitsluitend de „katholieke politieke partijen" ziet. en daar men in politiek opzicht geen gelijke rech ten aan de Duitsche katholieken wil toe kennen In de bestuursvergadering van de Duitr sche Volkspartij zeide de voorzitter Dingel- dey dat de partij geen prinoipieele opposi tie tegen de nieuwe regeering zal voeren, doch haar houding zal laten afhangen van de daden van het kabinet In een door het partijbestuur aangenomen resolutie wordt verklaard, dat de Duitsche volkspartij zich aansluit bij het front tegen het bolsjewisme en tegen terugkeer van een zwart-roode re geering. De partijen, welke in de regeering Hitler-Hugenbcrg vertegenwoordigd zijn. aldus de resolutie, vormen niet in waar heid een concentratie van alle nationale krachten. De Duitsche volkspartij consta teert met bezorgdheid het ontbreken van een duidelijk politiek en economisch pro gram der regeering. Zij za] binnon de natio nale meerderheid, naar welker vorming ge streefd moet worden strijden tegen partij dictatuur en gevaarlijke economische expe rimenten. In verband met den aanslag op den bur gemeester van Strnssfurt, den soc.-dem. Kas ten, is het in den loop van Zondag herhaal de malen tot botsingen gekomen tusschen nationaal-socialisten en leden van den Reichsbanner eil communisten. Hierbij werd ook geschoten. In Loederburg, in de nabijheid, is het eveneens tot hotsingen gekomen, waarbij 15 schoten gelost werden. Een nat.-soc. werd licht gewond. Ter versterking voor de politie van Strassfurt is een afdeeling van de Schupo van Maagdenburg hierheen gezon den. De stedelijke gebouwen hebben in ver band met den dood van clen burgemeester de vlag halfstok geheschen. HET BLOEDBAD TE HOMBERG Uit Dusseldorp wordt gemeld: Over de bloedige gebeurtenissen in Homberg (die mi nister Göring aanleiding hebben gegeven de schorsing van de betrokken politiebeambten te gelasten) wordt door de commissie van onderzoek een rapport gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat op grond van verklarin gen van een aantal burgers, d'ie uit hun wo ningen de incidenten hebben gadegeslagen, de volgende beschrrijving van het gebeurde kan worden gegeven: Ten een man zou worden rearresteerd, om dat hij een dolk bij zioh had, ontstond er eenige opwinding bij de omstanders. Toen deze, meerendeels nationaal-socialisten. door de gendarmes werden verdreven, trokken zij zich langzaam terug, gevolgd door gendar mes. Plotseling werden door onbekende ele menten schoten gelost die tot gevolg hadden dat zoowel door de gendarmes als door de nat socialisten werd geschoten. De gendar mes moesten voor de overmacht zwichten. Een der commandanten vluchtte naar een binnenplaats, waar hij later dood werd aan getroffen. Uit het onderzoek bleek, dat hij twee schoten in den rug. een in den arm en vier in het hoofd had, d'ie bijna alle van achteren het lichaam waren binnengedron gen. Uit verklaringen van ooggetuigen kon ab soluut worden vastgesteld, dat nat socialis ten van de tuindeur van het betrokken huis uit op den vluchtenden gendarm hebben ge schoten. Minsetens drie personen zijn uit den tuin gekomen en hebben van een meter af stand nog meer schoten gelost op den ter aarde liggenden man. Zij namen het dienst- wapen van het slachtoffer mee en hebben later nog andere gendarmen vervolgd. DE ONTWAPENINGS-CONFERENTIE De Duitsche vertegenwoordiger ter Ont wapeningsconferentie heeft Maandag in een onderhoud met den Franschen minister van buitenlandsche zaken Paul Boncour er den nadruk op gelegd, dat de conferentie nu eindelijk tot concrete en krachtdadige out- wapeningsmaatregelen moet geraken. Waarschijnlijk zou Paul Boncour vandaag in de hoofdcommissie der ontwapeningscon ferentie een groobe politieke redevoering hou den en daarin antwoord geven op de scher pe kritiek, welke het Fransche veiligheids plan in de 'debatten tot dusver heeft ont moet. Maandag zijn de discussies voortgezet O.a. zeide de Pooljsche vertegenwoordiger Ras- sinski, dat Polen weliswaar met het Fran sche ontwerp instemt, doch dat de tot dus ver gevoerde debatten nu wel reeds duide lijk hadden aangetoond, dat het Fransche veiligheidsplan op het oogenblik onuitvoer baar is. De Pool gaf dus in overweging, dat de conferentie zich op dit reëele standpunt zou stellen en thans met veel spoed zich aan den arbeid zou begeven, om een conventie met beperkten inhoud te sluiten, die toch ook nog van nut zou kunnen zijn. De Poolsche gedelegeerde stelde voor, dat in deze convenrtie o.a. de volgende punten zouden worden opgenomen: totaal verbod •an luchtbombardementen, beperking en 'ermindering der aanvalswapenen van de land-, zee- en luchtmacht, internationaal toe zicht op de naleving der conventie, verboü van particuliere wapenfabricage, streng toe zicht op den internationalen wapenhandel. Bonconr verrast door Polen. LONDEN, 7 Februari. In de „Daily Tele graph" schrijft Pertinax over de rede van den Poolschen vertegenwoordiger te Genève. dat de opvatting van Polen in lijnrechte tegenstelling staat tot het Fransche stand punt, zoodat Paul Boncour den Poolschen vertegenwoordiger heeft verzocht zirh tele fonisch in verbinding te stellen met den Poolschen minister van buitenlandsche za ken Beek, teneinde hem om nieuwe instruc ties te vragen. Litwinof over het Fransche plan Ook de Russisdhe vertegenwoordiger Litwi nof sprak. Wat hij zeide was merkwaardig door den opbouwenden toon, die er van uit ging. Hij onthield zioh van sarcasme over de langzame voortgang der werkzaamheden en trad in een ernstige bespreking van dat ge deelte van het Fransche voorstel, dat ook voor Sovjet-Rusland bedoeld was. Hij ging hierbij van de veronderstelling uit dat de Fransche voorstellen omtrent (I Europee-1 sche vasteland-staten niet voor Sovjet-Rus land bestemd waren. Ten aanzion van het eerste deel van het Fransche plan, dat voor alle staten der wereld zou gelden en dat be doelde een uitbreiding te-geven aan de ver plichtingen van het pact van Kellogg, ver klaarde Litwinoff zich bereid de Fransche oorstellen te aanvaarden. Intusschen gaf hij in overwegging de voorstellen aan te vullen met preciese regelen welke staat als aanvaller zou te beschouwen zijn. Deze regeling zou moeten gebaseerd zijn op het beginsel van de onschendbaarheid van de grenzen van alle staten klein of groot. GROOTE STAKING IN ASTURIE 27.090 mijnwerkers legden den arbeid neer Door de eociailiiötische organisaties in Spamje is een algemeene staking afgekom- diigd in de mijnen van Asturië. Zeven en twintig duizend arbeiders heb ben het werk neergelegd, slechts twee dui zend bleven aan den arbeid. Ernstige inci denten hebben zdah tol dusver niet voor gedaan ENGELANDS EERSTE WOLKENKRABBER De eerste wolkenkabber m Engeland zaj gebouwd worden in de badplaats Blackpool. He-t zal een reusachtig hotel naar Ameri- kaansoh voorbeeld worden, bestaande uit 36 vediiepingen, met een totaal-hoogte van 150 M. De b" uw koeten worden geschat opl ongeveer een mjUUiioen pond eteiUimg, SCHREIDE VAN PIJN DOOR RHEUMATIEK „Zes weken lang", schrijft een vrouw ons, heb ik aan rheumatiek geleden, hoofdzake lijk in mijn voeten en polsen. Om de waar heid te zeggen, ik heb gehuild van pijn. Om dat ik een zwakke maag heb, kon ik geen enkel soort medicament nemen, want dan raakte mijn maag van streek. Toen zei een dame mij, dat ik eens Kruschen Salts moest probeeren. Ik ben nu erg dankbaar dat ik dit gedaan heb, want ik voel me nu geheel hersteld. Ik heb nooit iets anders genomen, dus moet het wel Kruschen zijn, waawloor ik zoo ten goede veranderd ben." Mevr. C. De zes minerale zouten, die Kruschen be vat, hebben alle een directen invloed op de geheele stofwisseling. Zij zorgen dat de af valstoffen en het overtollige urinezuur, welke de ondragelijke rheumatische pijnen veroorzaken, op natuurlijke wijze uit het lichaam worden verdreven. Vervolgens zal de dagelijksohe dosis Kruschen de afvoer- organen blijven aansporen tot gezonde, ge regelde werking en zoodoende hardlijvigheid voorkomen. En daarom zal het voortaan on mogelijk zijn, dat er ooit weer jen opeenhoo- ping in Ut lichaam ontstaat van gevaarlijk urinezuur of andere lichaamsvergiften, die de gezondheid benadeelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en ƒ1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) RECHTZAKEN DE ANONIEME BRIEF- SCHRUVERIJ VOOR HET AMSTERDAMSCHE GERECHTSHOF predikant Ds. R. te Winterswijk, die Febr. '32 door de Rechtbank te Utrecht w het schrijven van anonieme brieven en kaarten met belecdigenden Inhoud aan W. A. Ortt, directeur van de stichting Zand bergen te Amersfoi I overeenkomstig HEVIGE ONTPLOFFING TE PARIJS ACHT DOODEN. 150 GEWONDEN In de electriciteitscentrale van een auto- fabriek te Parijs op de Quai Billancourt had gistermorgen een zware ontploffing plaats. Een deel van het gebouw stortte in. Volgens do berichten zijn er 8 arbeiders gedood en ongeveer 150 gewond, van wien er enkele in levensgevaar verkeeren. Of er nog dooden of gewonden onder het puin lagen wist men niet te zeggen. Opmerkelijk is dat twee jaar geleden op dezelfde plaats een soortgelijk ongeluk heeft plaats gehad, waarbij eveneens talrijke slachtoffers te betreuren waien. De minis ter van arbeid Francois Albert heeft zich met den burgemeester van Boulogne-sur- Seine en andere autoriteiten naar de plaats van het ongeluk begeven. Nader wordt gemeld, dat er van de ge wonden zes en dertig zoo ernstig aan toe zijn, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht Nog wordt gemeld, dat de catastrofe plaats vond bij Renault. Een ket^l in de electrische centrale ontplofte. Het dak van het gebouw- werd geheel vernield. Door het geweld der ontploffing vlogen eenige zware stukken ijzer de lucht in on kwamen terecht op het dak van een nabijzijnde werkplaats, a 'n honderd menschen aan het werk wi Het dak stortte in, met de reeds vermelde gevolgen. STAAT VAN BELEG IN ROEMENiE. Zaterdag is het koninklijk decreet betref fende den staat van beleg onderteekend en in het staatsblad verschenen. De uitzonde ringstoestand wordt afgekondigd voor de districten Boekarest, Ploesti, Clalatz, Te- mesvar, Czernowitz en de industriegebieden van het PrahovadaL Pers-consuur wordt niet ingesteld. In verschillende plaatsen van Roemenië zijn de spoorwegarbeiders in staking gegaan en de beweging neemt voortdurend in om vang toe. Te Nicolay sloten zich 1200 per sonen bij de staking aan; de stakers ver schansten zich in de werkplaatsen en ver klaarden die niet te zullen verlaten, tenzij de directie hun eischen inwilligde. De om geving wordt door troepen en politie be waakt GRAAF APPONYI ERNSTIG ZIEK TE GENEVE. Daar graaf Apponyi, de vertegenwoordi ger van Hongarije op de ontwapeningsconfe rentie een dubbele longontsteking heeft ge kregen hij was reeds met bronchitis te Ge nève aangekomen zal generaal Tanczos het standpunt van Hongarije ten opzichte van het Fransche ontwapeningsplan uiteen zetten. Volgens mededeeling der artsen is de toe stand van den te Genève ziek liggenden be jaarden Hongaarschen politicus, Graaf Albert Apponyi aanzienlijk verergerd, zoodat men, vooral in verband met zijn hoogen leeftijd (Apponyi is 86 jaar) voor zijn leven vreest. GEEN PROCESSEN VAN KINDEREN TEGEN HUN OUDERS Volgens de uitspraak van een Japan- schen rechter mogen kinderon niet tegen hun ouders procedeeren. Aan een advocaat die tegen zijn vader een aanklacht had in gediend wegens beleediging, werd zijn eisch ontzegd. De rechter, die de aanklacht afwees verklaarde, dat kinderlijke onder worpenheid een der voornaamste Japan- sche deugden is en de grondslag voor alle moreele tucht. Kinderen mogen over de handelingen hunner ouders niet oordeelen en deze gewoonte moet volgens den rechter gehandhaafd blijven ondanks de veld win nende Westersche opvattingen. SPIONNAGE IN OOSTENRIJK De „Wiener Sonn- und Montegezeitung" bericht, dat in het 0oetenrijk6ohe leger een belemgijk epioouuagegevaJ is geconstateerd, waarbij een telegrafist van het ministerie van defensie was betrokken. Verscheidene personen zijn gearresteerd. De telegrafist heeft den code-sleutel, welke voor het verkeer tusschen de legerleiding en de verschillende garnizoenen wordt ge bruikt, aan een buitenlamdsoh'e mogendheid verroden. MANDSJOEKWO WORDT NIET ERKEND Uit Genève wordt gemeld: De commissie van negentien heeft haar besprekingen ten einde gebracht over bet rapport, dat bij de algemeene vergadering van den volkenbond zal worden ingediend. De commissie komt daarin tot de conolusie, dat de drie volgende beginselen gehand haafd moeten worden. Ten eerste: handha ving van de algeheele soevereiniteit van China; ten tweede: de onmogelijkheid om den Mandsjoerijschen staat zoowel de iure alt de facto te erkennen en ten derde strikte naleving vom het Kelilogg-puct en het Ne-1 genmogendheden verdrag. De Volkenbondsvergadering komt waer-| schijnlijk voor het begin van de volgende week of in den loop van de volgende week I bijeen. De Chineesche delegatie publiceert een officieele mededeeling, waarin wordt ver- j klaard dat China elke regeling afwijst, dte niet onder eandere inhoudt de niet- ei kenning van den staat Mandsjoekwo en de deelneming van Amerika en de sovjet- regeering aan de definitieve regeling van bet conflict. i elsch van het O. M. Verdachte tegen wien Jhr. Ortt een klacht had Ingediend bleef met klem ontkennen oi «enigerlei wlize betrokken te z(jn bü de tal- looze anonieme schrifturen welke nu al geau- rende eenige Jaren aan verscheiden personen direct of Indirect betrokken bij genoemd ge sticht zUn gericht. Na zi)n veroordeeling heeft de predikant niet stilgezeten om In hooger beroep zUn onschuld te kunnen bewijzen. Daarom liet hij zich ir overleg met don burgemeester van Winterswijk In April 1.1. gedurende elf dagen Interneeren bU den tuinier H. Bulten te Meppel. Strenge Isolatie en bewaking werden toegepast. Niettemin werden ondertusschen beleedigen- de anonieme briefkaarten ontvangen. Op 19 Mol 1.1. diende de zaak voor het Ge rechtshof te Amsterdam. Het Hof achtte een nader onderzoek van de Jongste schrifturen, tijdens en na de Intemeering ontvangen, wen- De geheimzinnige anonymus. De president begon met den verd. het be zwarend materiaal en de conclusies van de des kundigen voor te houden, doch de verdaentt bleef er bü. volkomen onschuldig te zün. Pres. ..Maar hoe verklaart U dan. dat eer briefkaart door mevrouw S. werd ontvangen. ZU radeerde haar adres volkomen weg er zond de briefkaart nar den dominee. Al: reactie daarop kreeg mevr. S. eenigen tijd la ter een beleedlgende briefkaart, adres met gaatjes was lngeprlkt.' rdaohte betoogt. die geheimzinnige i PresHóe nus dat dan?" Verd ..lk heb h. Pres.: „En de vingerafdrukken dan? Verdachte weet daar geen bevredigende v< klaring van te geven. HU veronderstelt, dat deze er later op ls gebracht, doch de president merkt op. dat de inkt van vingerafdruk en die waarmee de brief geschreven is dezelfde la. De president toont het geschrift: Ziet U wel. het ls dezelfde roodpaarse inkt. het ligt dus voor de hand, dat de schrijver den afdruk heelt gemaakt. Een lek In de isolatie. oskumdige Dr Heeselink ooncludeent tot e meening als de president en zegt. dat Deskundige was na zljri bezoek clusie gekomen dat de Isolatie niet afdoende was geweest, wél was er r— jg— a Ik wist zeker" aldus desk., .dat een lek moest zijn en lk heb dat ook gevon den". Ik ben ei zeker van. dat de briefkaar ten. tijdens de Isolatie ontvangen, óók verd. zijn gr - figta Br* *j Ook wat de feiten op 'er-meld betreft. ioots tijd voor gew< do briefkaart riaal Desk. gaf ^aa Deskundige Hessellnk was er ook van verd. is weggebracht, heeft be trekkelijk in de nabijheid van de woning van Bulten gestopt. Het was voor den chauffeur la ter een kleine moeite de woning terug te vin- de». Deze kan dus 1 'l teld. waar verd. zh Procureur-Genera— ieder geval gebleken, dat de van goed was; eerst ls er gezegd, dat hij «.u nu en dan werd ..uitgelaten" onder bewaking, maar het blijkt, dat hij vrij door het huis kon rondloopen". De „oud-verpleegde van Zandberg". week 1-n de Interneering". vermeld. De dominee had echter een brief terugge kregen. dat het nog niet zeker was of dit mo- Verd.: ..Maar 11c - i onder controle van be- Pres. (tot dr. Hessellnk): „Als verd. nu ver oordeeld wordit. en. terwijl hij In de gevange nis zit, de brievenstroom doorgaat? Is het niet mogelijk, dat hij Iemand geleerd heeft zijn schrift na te maken?" Dr. Hessellnk: ..BIJ deze brieven Is dat niet het geval". De president brengt vervolgens de brieven ter sprake, die eenige jaren geleden aan de Ned. Wlelren Unie werden geschreven naar aan leiding van een royementsaanvrage. Verd. zou toen drie brieven met valsche namen hebben onderteekend. Hij had de brieven In triplo met verschillende hand geschreven. De vingerafdruk van verdachte Dr. van Ledden Hulsebosch bltlft voor 100 pCt. bü zün meening. dat de vingerafdruk op een der brieven afkomstig Is van verd. De contra deskundige Waltman wilde niet zoo ver ln zün conclusie gaan. daar hü geen materiaal genoeg had om eventueele afwükingen te kun- Volgens deskundige Van meer dan genoeg Ledden HulBebosch zekerheid te verklaren, dat de vingeraf druk van verd. afkomstig ls. Dr. Schril de briefkaarten vangen tüdena de Isolatie. Mot absolute zekerheid, zoo verklaart desk. met klem. heeft de predikant óók deze schrif- Presldent: „Als" de brievenstroom doorgaat, als verd. in do gevangenis zit, wat dan? De3k.: „Dan zal Ik nóg zeggen, dat ze van verd. afkomstig zün. Ik ontken de waarde van eenlg alibi, verdachte ls zeer listig, hü kan zioh kunstig maskeeren. dat bltJkt ook al uit die vroegere brieven aan de Wielren Unie. Dlo brieven heeft hü pertinent óók onderteekend. Dr. Hessellnk voegt nog aan zün verklaring toe, dat thans een medeplichtige gemakkelijk het schrift kan namaken. Ook de schriftkundige v. d. Laan is van meenlng. dat het nu na zoo langen tüd wel mogelUk is. dat een medeplichtige het schrift van verd. heeft leeren namaken. Da schriftkundige Dr. Frlema ls er even eens van overtuigd, dat verd. de brieven heeft Verdachte niet de schrijver? De schriftkundige H. Dulfers, leeraar i. d. plant- en dierkunde te Den Haag heeft op verzoek van de verdediging een schriftkundig onderzoek Ingesteld; hli ls tot de conclusie ge- kamen. dat de verdachte niet de schrllver van de beleedigende brieven is. HU is hier absoluut zeker van en in een uitvoerig rap port zet hij zün meenlng nader uiteen. Het O M. „Ik heb gehoord, dat U ln schrift expertise weinig ervaring hebt." Deskundige voert aan. dat hü ln verschil lende zaken als exnert Is opgetreden. Ds. Roobol uit Wlnterswük wordt nu als getuige geh'-ord. Hü verklaart wat hü ook aan het Hof had geschreven dat de tuin man S. hem n a de eerste hofaittlng had toe gevoegd zouden wü ook niet eens gaan schrüven?" Tuinman S. wordt voorgeroepen. HU geeft toe Ds. Roobol dit voorstel te hebben gedaan om den verd te helpen „Ik wou eens zion of de schriftkundigen zouden zeggen, dat die brie ven óók van verd. afkomstig waren, lk wou verd. helpen, 't srüt me dat 't niet Is gebeurd." Verdachte morkt naa.- aanleiding van de, Weerbericht. Hel dunne pijltje geeft don vorlgen stand aaa Hoogste stand te Biarri'tz 766.4. Laagste stam' te Thorshavn 742.6. Stand vanmorgen half twaalf 753.3. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol, Instituut te De Bilt) Matige tot krachtige, tijdelijk afnemende Z.W tot Z. wind, betrokken tot awaar wolkt, me' tijdelijke opklaringen, waarschijn lijk regenbuien, weinig verandering in tem pe ra tuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 8,8 C. 8 FEBRUARI Zonsopgang 7.31 u.; Zonsondergang 4.5 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: Van 's avonds 5.28 u. tot 's morgens 7.00 u. 0PE WATERSTANDEN RIVIEREN pnh Heden Vorla Heden Vor'g gev Caap 2.19 1.58 Ems 1.83 1.70 F erin; n is fd! Walshot 2.13 2.18 Hasel -0.07 -0.25 lluningen 0.00 0.00 Keihnwetler -0.00 -O.CMi 0.1- 0 0.00 Maxau Diedenheim .Mannheim 4.03 4.05 1.40 1.53 2.99 2.78 2.93 2.81 0.96 0.73 1.98 2.79 Cohl°nz Trier Keulen Ruhrort Wesel Emmerik Dusseldorl Maastricht 2.76 2.94 01 1.87 1.86 t 2.72 2.11 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 8 Fi bruari 10.01 22.21 7.16 19.39 8.0J 20.25 MS 18.U0 iJmuideu. 1.51 14.08 il.v ilollami 1.02 13.17 echo veilingen 2.12 13.27 Kuiterdaiu 2.47 15.19 Helievoetsl. 1.38 1&59 Willemstad 2.33 14.56 Brouwersh. 0.5 Zlerikzet 1.14 13.45 Wemcldlnge 1.4» 14.06 VlIsHing. n .12.25—.— Terneuzen U.26 12.53 Hans w eer 1 1.01 13.32 lobol indertüd z el f dit voorstel heeft dit ..JVHHHPBP denmiddag aan het Hof zou worden bezorgd De burgemeester van Winterswük geeft ver volgens eenige Inlichtingen over de lsolatr Verd. wist absoluut niet. waar hü zou word< geïnterneerd. Aanvankelb'k was de verd. meenlng. d3t hü op het gemeentehuis te Win terswük zou worden geïnterneerd. Uitvoerig beschrijft get .de maatregelen, die vo^r de Isolatie zijn genomen. e procureur-generaal: (heftig) U hebt ona bij de eerste zitting den indruk gegeven, dat verd. zijn kamer niet kon verlaten, daar de deuren waren verzegeld. Nu Dlijkt, dank zij het onderzoek van Dr. Hesseltog. dat verd. vrij m huis kon rom-dJoopen. Verd.- .Tuist. Pres.: Zij chauffeuirt Immers ook? Verd.: Ja. Get. Ds Kloots ls met verd. ln Könlgswmter geweest, hij had hem daar scherp in het oog gehouden, de brievenstroom, in Amersfoort e.o« was dooergegaam. Het anonieme gedicht plaatselijk ontving naar aanleiding daarvan een anonie me brief ln dichtvorm. Heit was volgens get. mogelijk, dat verd .de Enkhuizer C; urgeineestt 1 vroeger burgemeester nog leest. Daac kan verd. dus het blad hebben Ingezien. Het blijkt, dal het anonieem gedicht'zelfs kon worden gezongen op de wijze van een gezang en er ontstaat een debat tusschen den ver dachten dominee en den getulgenden doi over de vraag, of het een wijs rechtsohe kringen is. De timmerman Buiten en ddens vrouw blijven erbij, dat de Isolatie goed was. Getuide Stege- maakt haastig te zijn geschreven. Het post stempel vermeldt 11 uur n.m., maar het kan zijn dat de kaart pas om half één is gepost. Het stempel blijft op 11 slaan, Een journalist uit Amersfoort kreeg ook ver schillende anonieme Drieven. zijn huisnummer hierop steeds foutief aangegeven Getul- mer goed was geschreven. De echtgenoote van den verdachte geeft enkele data op. waarvan zij zeker weet, dat haar man den dag met haar had doorgebracht. Zij heeft haar man nooit aan de brieven zien schrijven. Het rapport van Dr. van Dolf en Pres.: Noemt U ze dar Verd.: Niet ln het openbaar, lk wil ze wel op een briefje schrijven. Verdachte doet dit en laat het briefje door den bode aa nden president overhandigen. Na het getuigenverhoor worden de deskundi gen a décharge voor geroepen. De president vraagt hen, of zij er prijs op stollen kennis te nemen van het rapport van den desk. a déchar ge. Dr. van Du If en. waarin de vier desk. wor- Dr. Schrüver: Dank U president, de deskun digheid van Dr. Van Dulfen Is van to jongen datum, ook heeft Dr. van Dulfen oenlgen tüd geleden geweigerd als deskundige op te tro- den. omdat hü goen schriftexpert Is.... Dr. van Dulfen bestrüdt dezo meenlng van Dr Schrllver. De vier deskundigen charge geven te ken nen. dat zti de deskundigheid van Dr. van Dulfen In twüfel trekken. Het O. M.: Op die manier komen wo nooit :lnd. morgen komt verdachte derde ..deskundige" 4 beslist, dat het debat tusschen de schriftkundigen, na In zage van hot rapport, zal plaats hebben op 13 Maart ft-s. Tot dien datum wordt de behandeling ga«

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2