I Buitengewone BI# Aanbiedingen WAALS ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 ZA STADSNIEUWS WILLEM DE ZWIJGER EN ZIJN VADERLAND DILLENBURG LEZING Dt. C. DöNGES Voor de afdeeling Leiden van het Alge meen Nederlandsch Verbond heeft gister avond in het Klein Auditorium van de Leid- sche Universiteit, voor een goed gevulde zaal, Dr. C. Dönges, conservator van de His torische vereeniging en van het Wilhelms- turm-Museum te Dillenburg, een lezing ge houden over „Willem I en zijn vaderland Dillenburg". In rauserievorm heeft de b\j uit sték deskundige spreker een schat van bijzon derheden uit het leven van den gVooten Oranjevorst aan zijn aandachtig gehoor ver teld. Na eerst met behulp van een aantal lichtbeelden het oude Dillenburg, zooals het in de 16e eeuw bestond, voor den geest ge roepen te hebben met zijn geweldig slot, dat het geheele stadje beheerschte, handelde spr. over de jeugd van Wilhelm, zoon van Willem de Rijke en Juliana van Stolberg. Spr. stond stil bij de grootsche plechtigheid van den doop van den jongen stamhouder, beschreef de volgorde waarin de doopstoet naar de plech tigheid trok de doopeling werd door den rentmeester gedragen en noemde de na men van degenen die Juliana van Stolberg in de ouvoeding van haar zoon hebben bijge staan. Over den stammoeder van het Oranje huis sorak Dr. Dönges met grooten eerbied. Als het opgaat, dat groote zonen een groote moeder hebben gehad, dan kan men in den persoon van Juliana van Stolberg daarvoor het bewijs vinden. Op elfjarigen leeftijd moest de prins, in verband met de aanvaarding van de erfenis van zijn neef, René de Chalons, tot welke erfenis ook het prinsdom Oranje behoorde, Dillenburg verlaten, om opgevoed te worden aan het hof van Karei V te Brussel. Eerst in '57 heeft hij het vaderlijk slot weer terug gezien. Slechts vijf maal heeft de Prins, na dat hij als knaap het vaderlijk slot verliet, voorzoover men dit uit de geschiedenis kan opmaken, Dillenburg bezocht. Totdat hij in 1567 als een balling moest vluchten voor Al va, die met een leger van 10.000 Spanjaar den de Nederlanden binnen trok. Met tal van interessante bijzonderheden zette Spr. uit een hoe van toen af, vanuit Dillenburg, de Spanjaard werd bestookt en daarbij noemde hy ook telkens den naam van 's Prinsen broeder Jan, die aan den Vader des Vader lands en aan den de zaak der Nederlanden onschatbare diensten heeft bewezen, evenals de andere broeders van den Prins. Wonder lijk werd Oranje in dezen bangen tijd ge sterkt door de geloofstrouw van zijn moeder. Dillenburg was het middelpunt van de actie. Uitvoerig schetste spr. den strijd om vrijheid en recht, die Willem I voor Nederland heeft gestreden, terwijl daar tusschen telkens merk waardige bijzonderheden opdoken uit het par ticuliere leven van den Vorst: de tragiek van het huwelijksleven met de onwaardige Anna van Saksen, de geboorte van Prins Maurits, de bittere armoede waarin Willem en zijn Moeder verkeerden en zooveel meer, dat we in het raam van een verslag moeilijk kunnen weergeven. Tenslotte vertoonde Dr. Dönges nog een aantal lantaarnplaatjes van het huidige Dil lenburg, waarvan de bewoners zich ten nauw ste aan het Nederlandsche volk verwant ge voelen. Spr besloot met een hartelijke uitnoo- diging tot de aanwezigen om op hun zomer- programma een reis naar de geboortestad Willem de Zwijger niet te vergeten. De Voorzitter van de afdeeling van het Alg. Nederl. Verbond, Prof. Dr. J. H Kern, die den spreker met enkele woorden 'ad in geleid, sprak ook een kort woord van dank. De zaal onderstreepte deze woorden van dank met een hartelijk applaus. GELDIG vanaf het verschijnen dezer coürant tot uiterlijk Maandagavond 1. WAALS ASTRAKAN FROTTE, 50 gr. .knotten, 60 kleuren, gewonp prijs 26, pp - tot MaandagavondCi 2. ZEPHIR MANTELWOL, bijzonder zacht, gewone prijs per knot 0.19 tC - tot MaandagavondCi 3. PRIMA KUSSENSLOOP. met gefestonneerde overslag, gewone prijs 41 cent O 4 - tot MaandagavondO^T C 4. Effen linnen HUISH0UDSCH0RT, met langen mouwen, gewone prijs 1.75, 4 A Q tot MaandagavondI.^tO 5. AMERIKAANSCH LEGERHEMD, ruim model en sterk, gewone prijs, 95 cent Q tot MaandagavondO O C. 6. Effen Flanellen COMBINATION, lingerie kleuren, gewone prijs 1.05 "T Q1A tot Maandagavond«O C* 7. Zijden Brocaat KUSSENDEKJES, met zijden achterrug, gewone prijs 1.05 O tot Maandagavond\D\J G* 8. MODERNE GORDIJNSTOF, met weefeffect, 120 c.M. breed, gewone prijs 30 cent O f* tot Maandagavondfa O C 9. AARDEN CACTUSPOTJE, op gelakt standaard, 3 deelig, gewone prijs 50 cent tot MaandagavondO O Ci 10. WAALS WASCHP0EDER, 24—28 vetzuurgehalte, gew. prijs p. 250 gr. V/2 c. Cl/, r tot Maandagavondw 6 G Maandag zijn onze magazijnen tot half twee GESLOTEN Haarlemmerstraat 130—136 Leiden CHR. H.B.S. VEREENIGING achtste jaarlijksche uitvoering. ne Politieverordening dezer gemeente, waar bij ieder hoofd van een gezin of ieder af zonderlijk persoon, die bij anderen in een woning inwoont, verplicht wordt bij ver huizing binnen de gemeente hiervan bin nen acht dagen na die verhuizing aangifte te doen ter Gemeente-Secretarie, Kamor No. 3. Overtreding hiervan kan worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 5, of hechtenis van ten hoogste 2 dagen. geref. kerk. Tot voorzitter van de diakenen der Geref Kerk (Alnhen) is aangewezen de hepr C. J. v. d. Bijl, secretaris, de heer A. van Veen, penningmeester de heer A. Viorber gen, en 2e voorz. de heer P. Baane. Nieuwe meisjesvereeniging Deze week is een nieuwe Geref. Meisjes Vereeniging opgerirht voor jonge meisje- in wijk Hoorn, met 25 leden. Tot bestuurs leden werden gekozen: C. v. d. Pol, S. Ver schuur, B. Stuivenberg en A van Egmond gedenksteen j. koblenzwey. Het bestuur van de Zondagsschool aan de Aarkade heeft besloten oen gedenksteen te doen nlnntsen op het graf van wijlen den heer J. Köhlenzwey, in leven voorzitter der Zondagsschool. Zij, die hun vriend en oud- leermeester ook hierin willen gedenken kupnen een biidrage hoe klein ook zenden aan Ds. .Tohs. Stehouwer, eere voorzitter en aan het bestuur der Zondags school. hulpvereen. geref. zendingsbond De inhoud van de busies, die bij de be zorging van het maandblad voor de zen ding ..Alle den Volcke" de meisies steeds aanbieden, bedroeg over 1932 f 130. „v.u-plan". Iedere vier maanden worden de 70 ge plaatste busjes van de Vrouwenactie „V.U.- plan 1937" gelicht en de 2e lichting deze week verricht, bracht op f 107.13. jubileum. a. groenendijk. Vrijdag 10 Februari a.s. hoopt de heer X Groenendijk, boekbinder-rartonnagewerker aan de Inrichting voor Gemeente-Admini stratie N. Samsom N.V. alhier, te herden ken dat hii voor 25 jaar aan deze inri"hting in dienst trad. inzet. Het hecrenhuis met bouwterrein en wei land aan de Prins Hendrikstraat, bewoond door den heer H. J. Straathof, werd bij do verkooping onder leiding van notaris Jhr. Stoop in bod gezet als volgt: Perc. I f 5500, pare. IT f 1550 en perc. III f 6500 Afslag Woensdag 8 Febr. a.s. in hotel Centraal. B. V. L. propaganda-avonden. Maandag en Dinsdag a.s. zullen in de St. Josefszaal de B. M L. Propaganda-avonden worden gehouden, 's Maandags zal de heer A. J. Gerrevink. burgemeester van Oegst- r, tt t, o ,- - - x peest, en Dinsdags Ds. H. Thomas, van Lei- De Clm. H. B. S.-Vereeniging heeft gister- deni Mn re(je houden. In heide bijeenkom- avond in de Stadsgehoorzaal haar achtste sten zal de heer Stommerik, luit. ter zee, .laarlijksche uitvoering gegeven voor een spreken en vertoond worden de „Neerlands fele,t<! De voorzitter, de heer P. Vreugde-Film" (film over do Kon. Familie). Fontein, sprak een welkomstwoord speciaal Verder zang Van den heer G. Hoogeveen, BEGRAFENIS J. W. P. LICHT Onder groote belangstelling heeft heden middag op de begraafplaats „Rhijnhof" plaats gehad de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer J. W. P. Licht, in leven notarisklerk en afslager in dienst van de Vereeniging van Leidsche no tarissen. Onder de aanwezigen 'bevonden zich o.a de notarissen Goöbergh, Stumpel, v. d. Heyden en Marcusse, de oud-vendu-oneester J. P. Vers'raaten, de vendu-meester Beeuw- kes e.a. Bij de geopende groeve werd het woord gevoerd door den patroon van den verledene, notaris Coebergh, door den heer de Jong namens het personeel van het kan toor van Notaris Coebergh, door een schoon-, zoon van den overledene, door den heer Ver- etraaten, oud vendu-meester en door den heer J. de Cler als huisvriend. Verschillende bloemstukken, o.a. van de Leidsche notarissen en van de wekelijksche bezoekers van het Vendu-ihuis dekten de baar. Een schoonzoon van den overledene dankte voor de belangstelling PROF. d' HEMPTINE IN LEIDEN. Prof. d' Hemptine, hoogleeraar in de Na tuurkunde te Brussel, vertoeft sedert eeni ge dagen te Leiden, teneinde in het Na- uurkundig Laboratorium, in samenwerking met Prof. Keesom, onderzoekingen te ver richten over het Raman-effect en het Stark- effect in vloeibare waterstof en .vloeibaar helium. DE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK. Naar wij vernemen is thans definitief af gezien van het plan de tandheelkundige kliniek van het Academisch Ziekenhui? onder te brengen in het gebouw voor heel kunde van het Nieuw Academisch Zieken huis, CHR. DEM. UNIE. Gisteravond vergaderden de afgevaardig den van de afd. Leiden, Noordwijk. Katwijk en de correspondentschappen Oegstgeest, Hillegom, Sassenheim en Voorhout der Chr. Dem. Unie. Uit deze afdeel ingen en corres pondentschappen werd een kringbestuur gekozen, bestaande uit de heeren C. J. Per- fors, voorzitter; J. Nopne, Kruisstraat 17, secretaris, beiden te Leiden en J. C. Scho- neveld. Katwijk, penningmeester. Daarna werd de gezamenlijke propaganda bespro ken voor de a.s. verkiezingen Naar wij vernemen zal de nieuwe vleugel van het Museum voor Geologie en Minera logie aan het Rapenburg Vrijdagmiddag te twee uur officieel worden geopend. K. VAN K RIJNLAND wijziging 3 Februari. G. W. Coppers' Corsettenma- gazijn (f). Leiden, Mnarsmansstecg 22. Hoofdz.: 's-Gravenhage, Spuistraat 36. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: G. W. Coppers' Coesettenmagazijn N.V. tot den directeur van de Chr. H. B. S., tot de leeraren en voorts tot de afgevaardigden van zustervereenigingen. Daarna werd het aardige programma af gewerkt. Een matrozendans door acht meis jes onder leiding van mej. L. Brouwer had zooveel succes dat het nummer moesf ge bisseerd worden. Mej. Brouwer ontving een boetowerk. Daarna werd een comische per siflage gegeven van The Revellers, waar mede de jongens veel eer inlegden. Ook de banjospeler, die daarna optrad, wist de zaal goed bezig te houden. Het hoofdnummer van den avond was de opvoering van het blijspel „De zeven sleu tels van Bald Pato", dat goed werd ver tolkt. maar wel iets vlotter had gespeeld kunnen worden. De hoofdrolspeler, N. Heer- ties, kreeg een kistje sigaren, een welver diende hulde. Aan het eind van den avond werd een collecte gehouden voor het Crisis-Comité, die f 31 opbracht „HET RESIDENTIE-ORKEST" Vijlde abonnementsconcert Het programma van het vijfde aboaine- meniteconicert van het R eeidc ntie-Ork eet op Donderdag 9 Februari aa, bevat on- Tedhai- kowsky op- 64 Symphome No 5 in E-molü, Peter Iijitecfh Teohaikoweky, geboren 7 Mei 1840 te Wotkiinek en gestorven 6 November 1893 te Petersburg betooort tot die eerste Russische oompon/isben, die een Europee srihe beroemdheid verwierven, waaraan zijn concertreizen ale dirigent van eigen compo sities niet weinig bijdroegen.. De indrukken in West-Europa opgedaan, bleven niet zon der invloed op z'n werk: zij verleenden het naast bet onmiskenbare Russische een meer ooemopoMtiiBch karakter. De werken van Ttaohadkoweky beboeren bot de meest liefde programma-nummers. De uitvoering van a-s. Donderdag staat onder leading van Dr Peter van Anrooy, die, zooade bekend, comnoeitie studeerde be Petersburg (boen Moskou) bij Sergei Iwanowiteöh Tanejew (1856—1915), den opvolger van den door hem bewonderden Tschaikoweky, ate leeraar aan het Conservatorium aldaar. Tanejew jb een der belangrijkste nieuwere Russische com- Doniieten. en ie de belangrijkste leerling van Tsriheiikowsky. Dr van Anrooy is dus wel één der aangewezen Tohaikoweky-d iri- genten. na solist ie die viodiet Georg Kulenikampff, die het Viooll-concert in D-dur voor vlood en orkest, op. 61 van L- van Beethoven, voordragen. BURGERLIJKE STAND KeropeneersWapemaker z.; G Ki Ob d.: J PoetBruins z.\ G MulderBlom z. OVERLEDEN: J Vredenburir—Onvlee vr 72 J. J C WarnersWassenaar vr 66 J. H Sneeuw Stolk wed 74 J.: A Arbouw m 72 J.; Chr Eigen brood z 61 J.D C Rombouts Jd. 59 J. ONDERTROUWD: C DUs wednr 34 J en G A Smoulders wed 63 J. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RUN AMBTELIJKE BERICHTEN. Onderzoek dienstplichtigen De Burgemeester van Alphen aan den Rijn maakt bekend, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, in Juni a.s. het jaarlijkse!) onderzoek zal plaats hebben voor de gewo ne dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1921 en 1924. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt. Aangifte van verhuizingen. Burgemeester en Wethouders van Alphen aan den Rijn herinneren do ingezetenen aan het bepaalde in de art» 1 en 2 der Algcinee- „D. O. S.". Do Chr. Sportverg. „D. O. S", onderafd. van den Chr. Bestbrnd, hield gisteravond een algemeene ledenvergadering in „Ons Huis", onder leiding van haar voorzitter den heer A. Groeneveld. Na het lezen der notulen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd, kwam een voorstel ter tafel om de vereeniging uit te breidén. De veree niging bestond tot nog toe enkel it heeren leden. Voorgesteld werd een dames-, jongens- en meisjes-afdeeling op te richten, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Oefen uren werden voorloopicr vastgesteld voor meisjes van half 6 tot fihlf 7W jongens van half 7 tot half 8, dames van 8 tot 9 uur. heeren van 9 uur tot half elf en wel des Woensdagsavonds. Oefeningen zullen voor- loopig gohouden worden in „Ons Huis". De contributie werd vastgesteld voor da mes en heeren op 25 cent p. w. en voor jon gens en meisjes van 12—16 jaar op 15 ct. p. w. en van 8—12 jaar on 10 ct. p. w.; werk- loozen leden en adspiranten, wier ouders werkloos zijn. betalen half geld. Zij die lid wenschf i te worden kunnen zich aanmelden iederen Woensdag van twee tot drie uur en Donderdags van half 7 tot 8 uur in „Ons Huis" en verder dagelijks bij het bestuur: P. Jansen, Nossaustraat 27 en P. Zuidam, Steenstraat 1. zoomede bij den leider G. W. de Jong, Hortensiastraat 31. Verder werd na vaststelling van het huishoudelijk regle ment deze prettige vergadering door den voorzitter met dankgebed gesloten. OVERLEDEN: H v Schieveen 82 J wed Duk; J B van Halderen 51 j man v I gmond; G Metselaar 42 J vr v H J Jonge. Th J Tersteeg 74 j man v A Kromw GEHUWD: T F Oosterlaken 31 J en P C pen; J Kouwenhoven 26 J en M C KapteUn; A Buren 25 j en J Gruis 26 J. BOSKOOP V1SCHOTTERS Thans is door de bekende Ottervangers uit Reeuwyk, wederom in een onzer polderslooten vischotter gevangen. Het was, evenals de eerste, die by verkoop f 14 opbracht een prachtexemplaar. leelijke val De werkman v. l. uit onze gemeente, had m de Noordkade te Waddinxveen, het onge luk, om van zyn rijwiel te vallen, met gevolg, dat hy een ernstige hoofdwond opliep, die door den dokter aldaar verbonden werd. v. die het bewustzyn had verloren, werd naar deze gemeente overgebracht. „RIJ KSPOSTSP A ARBANK" Gedurende de afgeloopen maand werd aan i Rijkspostspaarbank alhier ingelegd 28669.72, en terugbetaald f 14664.52. Het laatste door de spaarbank uitgegeven boekje draagt het nummer 5436. KATWIJK gemeenteraad De raad dezer gemeente kwam gister avond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester Woldringh van der Hoop. Aanwezig alle leden- Do Burgemeester spreekt de gebruikelijke Nieuwjaarsrede uit Daaraan is het volgen de ontleend: Het is een alom gebruikelijke en goede gewoonte om in de eerste vergadering van Uw College in het nieuwe jaar een oogen- blik stil tc staan bij hetgeen in het afge loopen jaar is geschied en. een blik te wer pen in de toekomst, en ook ik wil volgaar ne deze traditie handhaven. Spr. begint met de raadsleden en hun ge zinnen het beste te wenschen in 1933 en allen in de gemeente te danken voor de goede wenschen hem en zijn gezin toege bracht. Moge Gods onmisbare zegen rusten op de werkzaamheden die de Raad in 1933 zal hebben te verrichten. Na eenige woorden gewijd te hebben aan de nagedachtenis van den heer G- van Duijn, werpt spr. een terugblik op 1932. 1932 is het jaar, waarin het nieuwe raad huis werd betrokken, dat daartoe geopend werd door H. K. H. Prinses Juliana, een feit, dat zijn stempel in de toekomst nog tientallen jaren zal drukken op do ontwik keling onzer woonplaats, en waardoor de talrijke banden, welke Katwijk aan ons geliefd Oranjehuis binden, opnieuw ver sterkt worden. Maar daarnaast als beeld van de snelle toe is noodig, dat onder Gods zegen allen, de geheele bevolking, eensgezind medewerken dat er bestaat een gevoel van solidariteit van belangen, die allen doen meestreven Katwijk vooruit te brengen. Ook op U, mijne heeren, aldys besloot spr, doe ik daartoe een beroep, I n kan ik thans eindigen met den wenscli, dat God met ons zij in dezen, niet alleen voor onze gemeente, maar voor het lieele land, moei lijken tijd. Dr. Hueting antwoordt als oudste raads lid en zegt dank voor het gesprokene. Punt 3. Voorstel tot verkoop van grond aan L. de Beste, 1ste Vuurbaakspad. betreft een stukje van 3 M2. Prijs f 650 pei M. Goedgekeurd. De heer J. H. de Wit, Sandtlaan, heeft door abu8ievelijke meting door den land meter een stukje grond in zijn bezit gekre gen waarop thans de voorgevel van zijn huis staat en een tuintje is aangelegd. B wisseling der tijden is 1932 ook het jaar en \V- stellen voor deze grond af te staan waarin alhier een steunregeling voor werk- tegen f 3 per M., de prijs was bij aankoojj loozen tot stand kwam, een maatregel,1 in 1926 f 5 per M. De heer de Wit was aan- waarvan toen gehoopt werd, dat zij tijdelijkvankelijk hiertoe bereid doch vraagt thans zou zijn, welke illusie al spoedig moest voorgevende dat de in beslag genomen grono worden prijs gegeven, daar deze steun ge- j door foutieve aanwijzing van den landmeter durende het geheele jiaar moest worden uit- onbewust door hem in bezit is gekomen, den gekeerd; met de grootste moeite bleek het grond met inbegrip der overdrachtskosten mogelijk financieel dezen steun te hand- voor I 150 in eigendom te mogen hebben. B. haven, maar dit kon slechts door de belas- en W- stellen voor hierop afwijzend te be tingen tot het uiterste op te voeren, Ja, tot schikken en de prijs te stellen op f 3 per een hoogto waarvan velen voelen, dat zy M2 plus kosten van overdracht. De opper- daarop langeren tijd gehandhaafd, tot een vlakte is 66 M2. Aangenomen. Een adres van den Ned. Ventersbond Is ongezegeld ingekomen en wordt terzijde ge legd; evenzoo een adres van „Quick Boys". Voorstel tot verhuur van grond. G- v. d Plas wcnscht de huur van de door hem ge huurde gemeentegrond in „Cleijn Duyn" t« beëindigen. Hiertegen bestaan bij B. en W, geen bezwaren, omdat C Koster, Vuurtoren- straat, de huur wil overnemen op dezelfde voorwaarden, ingaande 1 Jan- 1933. Aldus woidt besloten. Voorstel tot verhuring van duingron-.lcn in het Zuiderkwartier. Dit betreft Domein gronden verhuurd aan particulieren, waar voor de gemeente verplicht is de huurover eenkomsten gestand te doen. Eigenlijk dus een formaliteit. Belanghebbenden zijn het Electricite'u bedrijf en de Vereeniging „Vuur baak'De raad sluit zich aan bij het voor stel von B. en W- Voorstel tot verlagen van landhuur. Als givoig van het raadsbesluit d.d. 21 Doc. Id 's van verschillende pachters een verzoek ingekomen om kwijtschelding van landhuur B. en V- «lellen voor deze vermindering toe te staan en wel aan A- v. Duyn, P. de Vries, .T. Jonker en A. G. Haasbroek. Aldus wordt beslaten. G. v- Duyn Gz. vraagt verlaging der land huur. B. en W. stellen voor aan dit verzoek in zooverre te voldoen, dat de huur wordt teruggebracht van f 108 op f 85. Besloten. Evenals vorig jaar meenen B- en W. ook thans te moeten overgaan tot het verstrek ken van een extra hulp aan het Crisiscomi té (plaatselijk). Het nationaal comité neemt 50 pet. voor haar rekening. In tegenstelling met het vorig jaar zullen deze bijdragen niet meer n^ar een bepaald bedrag per in woner worden berekend, maar los van het bevolkingscijfer tot een totaal bedrag van f 5 per werklooze worden vastgesteld. Om voor de bijdrage van het Ngt. Comité in aan merking te kunnen komen moet als voor- loopige basis van berekening worden geno men het werkloozencijfer op 29 Oct. 1932. hetwelk voor Katwijk 354 bedroeg, zoodat 6* raad een bedrag van 354 x f 1-25 of f 442.50 over het 1ste halfjaar '32 beschikbaar dient te stellen, waarna dan het Nat Comité een zelfde bijdrage verstrekt. Wordt volgens voorstel van B. en W. be sloten. Praeadvies op een verzoek om subsidie ten behoeve van een cursus in snijbloemen- cultuur. De afdeeling Katwijk van den Ned- Bond van oudleerlingen der tuinbouwcur- sussen vraagt f 25 subsidie voor een cursus in snijbloemencultuur. In verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden achten B. en W. het ongewenscht het aantal sub sidies uit te breiden terwijl Ged. Staten heb ben aangedrongen op beperking van subsi dies en goedkeuring slechts dan zal worden gegeven indien de strikte noodzakelijkheid daarvan uitvoerig wordt aangetoond. Dit voorstel lokt eenige discussie uit- Som mige raadsleden meenen, dat het voor werk loozen is. Na opheldering door den voorzit ter wordt het verzoek afgewezen. Voorstel tot wijziging der begrooting van den schoolartsendienst dienstjaar 1932. Voor dezen dienst is een kaartenkast noodig, kos ten ongeveer f 100. De post bureaukosten is niet voldoende om hieruit te financieren. Daarom geven B. en W- in overweging de noodige middelen te vinden door overschrij ving van een bedrag van f 100 onvoorzien naar bureaubehoeften. De heer Meerburg «egt de begrooting voor dezen dienst zeer hoog te vinden. Het. voorstel wordt ten slot te z. h. st. aangenomen- Voorstel tot inbrengen van gronden In het grondbedrijf. Dit betreft de gronden ten Zuiden van Katwijk door de gemeente van de Domeinen aangekocht en die dus nu kunnen worden ingebracht in het Grondbe drijf voor een totaal bedrag van f 0958820. Bovendien de gronden aangekocht van de firma Hoek, Sluisweg, f 16680 De raad kan zich met deze voorstellen vereenigen. Vol gens voorstel van B. en W. wordt besloten. Vervolgens heeft volgens voorstel van B en W. de verdeeling der gemeenten in stem districten plaats- Het hoofdstembureau zal de trouwkamer van het gemeente-1 huis. Stemdistrict 2 een der lokalen van het oormalig gemeentehuis tc Katwijk a. d. Rijn. Voor de stemdistricten 3—8 wordendel straten aangewezen. Deze districten zijn ge- catastrophe voor onze gemeente moet lei den, waar het bovendien onmogelijk wordt het huishouden der gemeente op den gewo nen voet te blijven voeren, daar vrijwel alle diensten der gemeente meer en meer bezet worden met werkzaamheden, welke in de steunverleening en werkverschafing hun oorsprong vinden- Deze drukke werkzaamheden spiegelen zich trouwens af in het groote aantal ver gaderingen, dat door den Raad gehouden werd, die trouwens den tijd heeft gevondefc nog vele belangrijke zaken af te doen. Spr. denkt daarbij aan den aankoop van het Zuiderkwartier, den bouw eener 7e Leer- jaarsschool, den aanleg van den Ouden Zeeweg en de zoo goed als voltooiing van de plannen tot bebouwing van het voor malig Badhotel-terrein. De omvang van de bedrijvigheid in de haven had ook zeer van de slechte tijds omstandigheden te lijden. Gelukkig, dat hei badbedrijf geholpen door een mooien zomer on lage pensionprijzen op een zeer goed jaar kan terugzien, waarbij hot aantal ge registreerde badgasten voor het eerst meer dan 10.000 bedroeg. Overigens drukte voor alle industrieën er, bedrijven in Katwijk het malaisejaar zijn stempel op de resultaten- Ook de haringhandel ondervond door de houding van het buitenland groote moei lijkheden, welke pas in het laatst van het jaar eenigszlns verlicht werden, toen er een steunregeling met het Rijk tot stand kwam De land- en tuinbouw ondervond in onge meen hevige mate den druk van de slechte tijdsomstandigheden, vooral voor het bollen- bedrijf was 1932 het slechtste tot nu toe be kende jaar. Zooals men ziet was 1932 het crisisjaar bij uitnemendheid, overal werden maatrege len genomen ter verzachting van de crisis gevolgen voor verschillende categoripën der bevolking, maar het moet duidelijk zijn. dal voortgaan in die richting, straks moet lei den tot een ernstige débacle. Het moet toch ondenkbaar geacht worden, dat de overheid steeds door kan blijven gaan met een be paald gedeelte van de bevolking lasten op te leggen, om het andere gedeelte te heir pen, terwijl dat gedeelte der bevolking, dat betalen moet, ook aan ernstige verarming onderhevig is. Het stelsel van de autarkie buiten onze grenzen viert hoogtij, maar het is onmoge lijk daarmede ook binnen de grenzen van het eigen land te gaan werken en toch zijn er vele gemeenten die dit op allerlei wijze toepassen. Een gemeente als Katwijk, waar van het grootste gedeelte der inwoners be staat uit arbeiders, die gewend zijn elders hun brood te verdienen, ondervindt daar de last van, want vele aangrenzende gemeen ten hebben maatregelen getroffen, waar door eigen inwoners, die in de goede tijden niet aan dergelijke werkzaamheden dach ten, thans daarvoor worden aangewezen, terwijl de Katwijkers, wier gewone werk zulks was, daarvan worden uitgesloten. Spr. gelooft, dat er teekenen zijn. die erop wijzen, dat het diepste punt der crisis be reikt is of mogelijk achter ons ligt, het we- •keerend vertrouwen in het beleid van d» overheid is een van de eerste teekenen die wijzen op een naderend herstel, maar hoe dan ook, in geen geval behoeven wij te re kenen op een spoedige terugkeer van hel welvaartspeil van 1929, integendeel, spr- ge looft, dat hoe duidelijker wij allen ons voor oogen stellen, dat de gouden tijden voorbij zijn en slechts een zuinig en sober bestaan ons het spoedigste uit de crisis zal helpen, hoe beter het is. De ontwikkeling van onze woonplaats biedt door haar gunstige ligging nog vele mogelijkheden, een ernstige studie zal in dezen tijd ongetwijfeld noodig zijn om van deze naar behooren gebruik te maken, maar zoowel badplaat^, visscherij en industrie hebben elk op hun beurt gunstige kansen, maar vooral in deze tijden is groote voor zichtigheid gewenscht en langzaam maar zeker een eisch. De bevolking van Katwijk ging ook dit jaar weder vooruit en steeg van 16120 tot 16505, een vermeerdering, die echter voor namelijk door geboorteoverschot werd ver klagen. Toch zal Katwijk als woonplaats zijn aantrekkelijkheid behouden, maar daar AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordtL morgen waargenomen door de doctoren vanf01 Bockel, de Jager Lahr en Meybxmi. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomen door dr. BerteL telef. 3302. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Jan. tot en met Zondag 5 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken IIoo- gewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 70. telef. 406. a°ge ove legen te Katwijk aan Zee. Bij de rondvraag uit Dr- Hueting klachtenl over de kwaliteit van het gas. De heer Kuilt '^1^ vraagt inlichtingen over do steunregeling ten tijde der vorstperiode. De heer v. Ton- lökk gerei* zou gaarne de kostprijs weten van de gronden aan de Drioplassenweg. De heer i d. Bent heeft aanmerkingen op het niet uit voeren van werken, "ie door werklooze» moeten gebeuren- Een en ander zal in de volgende vergade* ring beantwoord worden. Hierna sluiting met gebed. nelr KATWIJK AAN ZEE collecte De bijzondere collecte voor de Chr. Jeugd organisatie gehouden in de beide kerken der Ned. Horv. Gemeente op j.l. Zondag, heeft opgebracht f 177.87. ruit gebroken Een onzer bode's op Leiden had het on geluk bij het afladen van goederen, be stemd voor den meukelmaker D. E. aan de Zurdstraat. diens groote winkelruit te bre ken. Verzekering dekt de schade. „t gebeurt ook wel eens anders" De heer S., wonende aan de Oude Vest te Leiden, die zich per rijwiel in onze ge meente bevond, werd aangereden door den automobilist H. P., wonende alhier. 'tLict zich in 'teerst ernstig aanzien, maar 't bleek alras, dat de berijder er veel beter was afgekomen dan de fiets, die erg geha vend was. De wielrijder werd door den heer P. naar zijn woning gebracht, het rijwiel werd naar Katwijk vervoerd, vanwaar de heer S. het den volgenden dag gerepareerd kwam afhalen. KOUDEKERK „helpt elkander" Maandag 6 Februari a.s., des avonds te half acht, zal op de bovenzaal van hotel De Bruin alhier de gewone jaarvergadering worden gehouden van de Vereeniging „Helpt Elkander". de werkloosheid Bij het agentschap der Arbeidsbemidde ling alhier waren op 31 Januari ingesclxre* ven 154 werkloozen, waarvan 126 geheel en 28 gedeeltelijk werkloos. commissie tot wering van schoolverzuim In de laatst gohouden vergadering van de commissie tot wering van schoolverzuim zijn tot bestuursleden herkozen de heeren N. P. Slegtenhorst en A. Mieog, resp. voor zitter en secretaris, terwijl tot Ihun plaats* vervangers zijn aangewezen de heeren Jac, van nmmArins en A. Zuijdwijk. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: B. de VriesDe Jong z. LISSE ERNSTIG ONGEVAL Gisteravond is len gevolge van de slichto toestand van de Straatweg de motorrijder W. T. uit Nieuw-Vennep met zijn motor geslipt Ernstig gewond is hij in zorgwek- kenden toestand naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd. KT' CHR ZANGVEREEN. „LOOFT DEN HEER" Uitvoering „Die Jahreszeiten" Donderdagavond verraste ons de Chr. Zangvereen. „Looft den Heer" met een uiterst goed geslaagde Jubileumuitvoering van Haydns, door alle tijden heen jeugdig frisch blijvend opus „die Jahreszeiten". Men zong het werk in een Hollandsche vertaling, hetgeen vooral door hen, die de Duitsche taal niet voldoende kunnen vol- jn, zeer geapprecieerd werd. Laat ons beginnen met de jubileerende vereeniging van harte geluk te wenschen met haar reeds 30-jarig bestaan. Zij heeft in de loop der jaren bewezen een koor te zijn, waar bloei en groei in zit, en elk jaar de groote technische eischen. welke de be roemde meesterwerken stellen, beter aan te kunnen; en dat daarom voor het muziek leven in en om Lisse, van groot belang is en daar dan ook cultureel werk verricht. Met deze uitvoering verraste zij ons door de perfectie, waarin de groote koren in een prachtig, frisch tempo gezongen werden. Wij herinneren aan het geweldige onweers koor, aan het jachtkoor en het wijnkoor. Om deze zeer zware koren werkelijk vlek keloos te zingen, moet men al heel ver in de koorzang gevorderd zijn. „Looft den Heer" heeft met deze vertolking bewezen een koor te zijn van buitengewone kwali teiten en een directeur te bezitten, die het op deze hoogte heeft kunnen brengen. Ook de solisten hebben zich van hun om vangrijke taak met veel succes gekweten. De sopraan, Nora Blok, uit Bussum, die hier in Lisse debuteerde als oratoriura-zan- heeft met haar zilveren sopraange- luid, goede muzikaliteit en intelligente voordracht en frissche, jeugdige vertolking een Hanne-partij gegeven, welke er zijn mocht. De tenor, Marcus Plooyer, voor ons hier geen onbekende, heeft de verwachtingen, welke men van zijn zang had. niet be schaamd Integendeel, deze meer en meer op de voorgrond tredende zanger, boeide van begin tot eind In elk seizoen blijkt deze zanger vooruit te gaan. wat aan elk hernieuwd optreden een eigenaardige be koring geeft De bas-zanger Klaas Hulsbo?, wist zich naast deze beroepszangers met zijn mooi open bariton geluid prachtig te handhaven. Hij zong zijn moeilijke aria's heel goed en gaf blijk van rhvthmisch talent en muzi kaliteit en men kan in Lisse trotsch op die zanger zijn. Zijn recitatieven moeten echter meer op het woord gezongen worden, waar door ze vlotter zullen worden. Het orkest begeleidde natuurlijk prach tig! Vooral de groote winter-aria van den tenor, werd schitterend geattaceerd. Tevens het doelbewuste steunen in do moeilükc koren. Terwijl de heer Hermans, pianist, uit Leiden, met groote vaardigheid de re citatieven begeleidde en op verschillende

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6