Duitschland onder Hitier ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933 FFRSTE BLAD PAG HET ZELFVERTROUWEN VAN DEN KANSELIER ..GEEF MIJ VIER JAAR" „Associated Press" publiceert een inter view, dat de rijkskanselier Adolf Hitler aan zijn hoofdcorrespondent te Berlijn paf. „Geef ons vier jaren, de constitutioneele periode van een rijksdag", zeide Hitier, „en dan zal het land over ons oordeelen". Op de vraag naar een verduidelijking om trent het vierjarenplan der regeering ant woordde rijkskanselier Hitier: „Ik ben blij. dat u deze vraag gesteld hebt, Wanneer ik een propagandarede voor mijn partij had willen houden, had ik kunnen be loven, dat de werkloosheid op 15 Maart zou zijn verdwenen en dat op 1 Mei de land bouw tot zijn ouden toestand zou zijn terug gebracht Maar ik ben eerlijker dan de meeste mij nor tegenstand errs en heb dus geen beloften van dien aard gedaan. Het is onmogelijk het schip van staat da delijk in den rechten koers te brengen. Daar toe is tijd noodig. Alles wat ik verlang, zijn vier jaren. Glimlachend voegde de kanselier er aan toe: „Donk u er aan, dat ik vasthoudend ben; ik heb sterke zenuwen. Wanneer ik niet vol kracht tot besluiten was, dan stond ik heden niet hier voor u". In aansluiting aan dit korte onderhoud werd een reeks correspondenten der Engel- sche en Amerikaansche pers ontvangen, aan wie de kanselier verklaarde: „Ik hoop dat de wereld weet wat in Duitschland gebeurt. Hier kan van geen com prom is sprake zijn, of de roode vaan het bolsjewisme wordt binnenkort hier neer- geplant of Duitschland vindt zich zelf terug. Ik doe een beroep op de wereldpers om geen voorbarig oordeel over de gebeurtenis sen, die thans afloopen, te vellen. Ik verzoek u, de nieuwe regeering naar haar daden te beoordieelen en de daden zelf in haar totaliteit te nemen ea niet in afzon derlijke tijdvakken te versnipperen". Met stemverheffing ging hij voort: „Men heeft mij als een man beschreven, die bloe derige brandredevoeringen tegen de staten houdt en de wereld is than6 over mijn aan matiging verbaasd. Mijne heeren, ik heb nooit een brandrede- voering gehouden. Integendeel; mijn redevoe ringen, zelfs die voor 10 en 12 jaren, leggen getuigenis af voor mijn beweren. Ieder, die, als ik zelf, den oorlog kent, weet welke vreeselijke verspilling vam krachten hij be- teekent Over dat, wat een eventueele toe komstige oorlog met zich meebrengt, kun nen slechts vermoedens uitgesproken wor den. Daarom wensdht niemand meer vrede en rust dan LR, dan het Duitsche volk. Intusschen moeten wij er aan vasthouden, dat wij met de andere naties gelijke rech ten hebben. EEN INTERVIEW MET VON PAPEN Vice-rijkskanselier v. Popen heeft aan den vertegenwoordiger van United Press, Ed ward I. Keen, in een interview de verzeke ring gegeven, dat het aan het bewind ko men van de nieuwe Duitsche regeering niet in verband staat met eenigerlei beweging itoe het herstellen van de monarchie. Van Papen vertelaarde voorts, niet te kim nen antwoorden op eenige concrete vragen met betrekking tot bijzonderheden der plan nen van de nieuwe regeering, daar deze bijzonderheden thans nog worden vastgesteld doch hij bleek bereid tot een Oiespreking in broederen zin van de politieke richtlijnen en doeleinden der regeering. Een der vragen luidde: „Welke beteekenis kent u toe aan het feit, dat de nieuwe regee ring aan het bewind is gekomen en wat zullen daarvan naar uw meaning de gevol gen zijn voor Duitschlands politieke, econo mische en cultureels toekomst?" Hieop antwoordde Von Papen: „Het tegen woordige kabinet beteekent een samengaan van allo krachtige nationalistische stroo mingen in Duitschland, met het doel, land uit een periode van vruchtelooze con flicten naar inwendige eenhedd te brengen en zoodoende naar een herstel, dat een eerste veroischte is voor elke ontwikkeling op po litiek, economisch en cultureel gebied en dus ook voor het overwinnen van de economische crisis." VON PAPEN CANDIDAAT DER DUITSCH-NATIONALEN? Vice-kanselier Von Papen moet van plan zijn zich candidaat voor den rijksdag te stel len. Hij zou als caadidaat op de lijst der Duitsch-nationalen uitkomen zonder echter tot deze partij toe te treden. LANDDAG-ONTBINDING IN PRUISEN Uit Berlijn wordt gemeld: Het Rijkskabinet heeft gisteravond in een zitting, die verscheidene uren duurde, zijn beraadslagingen voortgezet Gister ging het, naar het schijnt, herhaaldelijk over een verordening tegen buitensporig heden in de pers. De verordening zal heden echter nog niet verschijnen, zooals verwacht werd. Verder interesseert het kabinet zich zeer Bterk voor de kwestie-Pruisen. Men ziet de vandaag te houden zitting van den Prui- sischen landdag en de stemming over het ontbindingsvoorstel der nationaal-socialis- ten met groote spanning tegemoet. Of het langs dezen weg tot ontbinding komt, is nog niet tc voorzien. Het wordt in politieke kringen echter betwijfeld. Het denkbeeld de ontbinding dan per noodverordening te voltrekken, zal niet ver der doorgezet worden, daar zulk een daad een aanzienlijke onrust ook bij de overige landen zou veroorzaken. Er zijn echter nog andere mogelijkheden voor ontbinding. Een daarvan is bijvoor beeld dc omweg over nieuwe gemeenteraads verkiezingen. De „Angriff" heeft zich zeer sterk voor zulke verkiezingen uitgesproken. Men kan zich fTet verloop als volgt den ken: De gemeenteraden kiezen de provin ciale landdagen, deze den staatsraad en de staatsraad tenslotte zijn president. Deze is lid van het driemanscollege, dat de ontbin ding van den landdag kan bewerken. Het gerucht loopt, dat m geval van het ontbroken van een landdagmeerderheid voor ontbinding van den landdag het zgn. „driemanscollege" de ontbinding zal afkon digen. Men zou in plaats van premier Braun '<len Rijkscommissaris von Papen in het „driemaifscollege" zitting doen nemen, college dan uit Kerri, v. Papen en Ade nauer zou bestaan. Nader meldt de „Angriff", dat de gemeen teraadsverkiezingen waarschijnlijk 'n week na de Rijksdagverkiezingen zullen worden gehouden, derhalve dus op 12 Maart a.s Er zullen dien dag ongeveer .30.000 gemeen teraden of daarmede overeenstemmende ver tegenwoordigende lichamen in Pruisen moeten worden gekozen. Het uitschrijven van de gemeenteraads verkiezingen zou geschieden aangezien de huidige gemeenteraden in hun tegenwoor dige samenstelling niet meer in overeen stemming zijn met den wil des volks Als voorbeeld noemt het blad den Berlijnschen gemeenteraad, waar van de 225 leden slechts 13 nationaal-socialisten zijn- DE „VORWARTS" VERBODEN De Berlijnsche politie-president heeft de .Vorwarts" met kopbladen tot en met 6 Fe bruari verboden. In de motiveering van het veVbod wordt gewezen op den oproep in het blad ai Duitsche volk, waarin o.a. gezegd wordt: Tegen zulke plannen roepen wij u op ten strijde. Verweert u, verweert u. Bescherm» uw zelfbestemmingsreeht als staatsburgers, staat op tegen uw belagers, tegen de fijne lui. de bovenste laag van het groot-kapi taal. Breekt hun politieke en economische macht. Strijdt daarom met ons voor do onteige ning van het groot-grondbezit en de ver deeling van het land aan boeren en land arbeiders. Strijdt met ons voor de onteigening der zware industrie, voor de ontwikkeling een er socialistische Plan- en Bedarfswirt- schaft. HET OPTREDEN TEGEN DE COMMUNISTEN De huiszoekingen De huiszoekingen bij de communisten du ren voort in Berlijn en vele andere steden. Vooral wordt veel materiaal in beslag ge nomen waaruit aansporing tot hoogverraad moet blijken, als oproep tot gewapenden op stand en algemeene staking. Huiszoekingen in communistische partijbureaux en wonin gen worden gemeld uit Kiel, Flensburg, Keu len, Brunswijk, Essen, Erfurt en Frankfurt am Main. Te Erfurt heeft de politieke politie in een particulier huis in een straat in het Noor den van Erfurt in een ruimte, die door de politie opengebroken moest worden een groote voorraad communistische lectuur ont dekt. Groote stapels brochures met verboden inhoud en meer dan 40.000 manifesten wer den in beslag genomen. Het in beslag genomen materiaal vulde een geheele 7 tons vrachtauto. Men vermoedt, dat in 't gebouw een ge heime communistische drukkerij gevestigd was, doch dat de machines op het laatste Hij verklaart niets anders te hebben ge zegd toen hi' vernomen had, dat Von Schlei cher den Rijkspresident zou hebben gewezen op het gevaar van een opdracht tot kabinets f>rmatic aan Von Papen dan dat 'ei dergelijke regeering, die slecht'; op een tiende gedeelte van het Duitsche volk zou steunen, een pro vocatie zou zijn van de overige 90 procent van het volk en dat de onvermijdelijke ver wikkelingen en politieke strijd die er het gevolg van zouden zijn tot versplintering van rijksweer en politie zouden voeren. Von Alvensleben verklaart te hebben ge dacht, dat de Rijkspresident, indien Hitier het voorstel van Von Papen tot vorming van het huidige kabinet niet zou hebben aan vaard, een autoritair kabinet-Von Papen Hugenberg zou benoemen. Hij had dit een zoo groot gevaar geacht, dat hij in een ge sprek met eenige nationaal-socialisten had verklaard, dat men menschen, die den rijks president iets dergelijks adviseerden met uitschakeling der N.S.D.A.P. het beste kon arresteeren. Een leger dat dan tegen 90 procent van de bevolking zou moeten optreden, zou onge twijfeld uiteengerukt worden. Uit deze uitlatingen zouden de verkeerde conclusies, als had Von Alvensleben de vor ming van een kabinet-Hitler-Von Papen- VIJF DEPARTEMENTEN ONDER HUGENBERG? De Berliner Volkszeitung verneemt, dat het plan bestaat het Pruisische ministerie van handel en oeconomische zaken, dat nog is overgebleven van het Pruisische de partement van sociale zaken, te vereenigen in een staatssecretariaat voor arb.nd en be drijfsleven. Voorts zou ook het Pruisische departement van landbouw in een staats secretariaat worden veranderd. Bovendien zou het rijksministerie van oeconomische zaken ook een deel van het tegenwoordige departement van arbeid ovei nemen, zoodat Hugenberg feitelijk aan het hoofd van vijf departementen zou komen te staan. De controle over het rijkscommis sariaat voor de Oost-Hulp en ovei een nieuw op te richten rijkscommissariaat voor het handwerk wordt eveneens aan den rijksminister van oeconomiische zaken toe vertrouwd. Al wat U noodig heeft om spoedig te herstellen van griep, influen za, gevatte koude, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. JAPAN EN CHINA Nieuwe berichten over Engelsch- Japansch gekonkel. Naar de Chineesche bladen melden, zou een bespreking plaats vinden tusschen den Engelschcn en den Jaipnnschen ambassa deur in China, welke betrekking zou heli- ben op een verdeeling van China. De Brit- sche ambassadeur, aldus de bla'*m, zal In opdracht zijner regeering den Japanschen ambassadeur toezeggen, dat de Britsche ro- t u geering niet zal toestaan, dat de volkenbond V' In 1 ni T.i nni.nnV. PkinnnnnV. n nnnil.nl -.li UIT DE ANTI-REV. PARTIJ VERTROUWEN IN DALADIER NA DE REGEERINGSVERKLARING. De Fransche Kamer heeft met 370 tegen 200 stemmen haar vertrouwen in de regee ring Daladier uitgesproken. De socialisten stemden voor de regeering, waardoor de meerderheid verzekerd was. In de regeeringsverklaring werd aange kondigd een onmiddellijk uit te voeren sa neering der financfiën, een in evenwicht ge brachte begroeting en een plan tot bevorde ring der nationale economie. Het saneeringsplan zal rekening houden met het belastingvermogen der producen ten en aan de door de voorgaande regec- ringen doorgevoerde bezuinigingsmaatrege len wezenlijk nieuwe toevoegen. Het stre ven naar rechtvaardigheid inzake belastin gen en naar beperking der uitgaven, maaltt het noodzakelijk, dat de staatsburgers hun deel in de lasten dragen. De regeering zal reeds Dinsdag een sanee ringsplan indienen. Voor de spoedige aan- moment uit het huig zijn verwijderd. Tot ciog neming der daarin vervatte maatregelen zal ■riHÉHBÉ' zij de kwestie van vertrouwen stellen. Al9 de onmiddellijke moeilijkheden uit den weg m geruimd zijn. meent de regeering het recht Instructies uit Moskou te hebben, aan een controle der natie bij Naar uit Moskou wordt gomeld, heeft het rieondememingou vao algemeen belang te bureau der commintern voor West Europa in verband met de laatste maatregelen der rijks regeering tegen de K.P.D. aan deze partij nieuwe instructies gegeven. De werkzaam heden der K.P.D. zouden, aldus wordt ge meld, in hoofdzaak illegaal worden. De lei- dring der K.P.D. wordt overgedragen aan een geheim strijdcomité, dat uit drie personen zal bestaan en waaraan die officieele partij leiding ondergeschikt zal worden. Dit geheim comité zou vóór alles moeten voorkomen, dat energie der K.P.D. te lijden heeft van de maatregelen der rijksregeering. HET R.V.O.-HUIS TE BERLIJN BEZET De Berlijnsche politie heeft gistermorgen het communistische R.V.O.-Huis in de Münz- strasse te Berlijn, het gebouw van de Rovolu- tionnaire Vakvcreenigings-Oppositie, bezet teneinde er een huiszoeking te doen. BOTSINGEN IN BERLIJN Twee dooden, 1 zwaargewonde. In den afgeloopen nacht even na midder nacht is 'het op twee plaatsen der stad tot botsingen gekomen tusschen communisten en nationaal socialisten. Hiebij zijn drie communisten door schoten vaar gewond. Twee hunner zijn kort daar na Ln het ziekenhuis nverleden. De eerste botsdng vond plaats in Moabit, waar de 18-jarige communist Alfred Kollats door een revolverschot in de borst doodelijk gewond werd. Vier nationaal socialisten zijn gearresteerd. Kort daarop begon in Neukoelln, in de Fuldastrasse een schietpartij waarbij even eens een communist een schot in de dij kreeg terwijl een lid van de anti-fascistische orga pasatie een schot Ln den buik kreeg, waar aan hij overleed. Hier zijn een nationaal so cialist en negen communisten gearresteerd. In venschillende andere deelen der stad is het eveneens tot schietpartijen gekomen. Hierbij werd niemand gewond. BOTSINGEN IN DUISBURG-HAMBORN 1 doode, 1 zwaar gewonde Op verschalende plaatsen in Duisburg- H am born is het gisteravond tot botsingen ge komen tusschen nat, soc. en communis tea .a. op den hoek Kaiser-Wilhelmstrasse en Lcnhofstrasse terwijl tegen 7 uur op den hoek van de Schul- en de Lenhofstrosse ver- dero botsingen ontstonden waarbij de com munist Weckmana een slag op zijn hoofd kreeg, tengevolge waarvan hij onderweg naar het ziekenhuis overleed. Bij de Martin-Tor werd gistermiddag een man tijdens een politieken twist overvallen en neergeslagen, waarbij hij zoo zware ver wondringen bekwam, dat hij naar het zieken huis moest worden vervoerd. HEEFT HET GARNIZOEN VAN POTSDAM GEDREIGD? Naar aanleiding van de geruchten in de Engelsche bladen over een marsch naar Berlijn, dden het garnizoen te Potsdam voor nemens zou zijn geweest te doen om te voor komen, dat Von Handenburg een regeering- Hitler-Von Papen-Hugcnberg zou benoemen en die, volgens andere geruchten, het herstel van de monarchie teil doel zou hebben, pu bliceert Werner von Alvensleben een vèrkla ring. omdat zijn naam in verband met deze geruchten is genoemd. ROOSEVELTS KABINET President Roosevelt, drie nog steeds te Warmsprings in den staat Georgia vertoeft, verklaarde in een interview, dat hij het pre cedent, dat indertijd is geschapen door Woodrow Wilson, zal navolgen en 24 uur voordat het beëedigd wordt de namen van de leden van zijn kabinet zal publiceeron. „Ik zal de namen bekend maken voor ik naar Washington ga, hetzij in den avond van 2 Maart of 's morgens den 3den Maart". Waarschijnlijk zal de bekendmaking gc- sohieden in zijn woning bij New York waar heen Roosevelt zal teragkeeren na een vacan tiereis van tien dagen met zijn particulier jacht in de tropische wateren van het Zui den. Vrijdag vertrekt Roosevelt naar Jackson ville in Florida, waar zijn jacht gereed ligt. Tien patiënten omgekomen. Gisteren is te Cleveland in den staat Ohio een brand uitgebroken in een psychiatrische kliniek, welke spoedig een grooten omvang nam. Eenige paviljoens waren in een vlam menzee gehuld en al hun uitgangen waren door het vuur versperd. Ondanks de heldhaf tige reddingspogingen van de verpleegsters vonden tien patiënten den dood in de vlam- Het hulpgeroep van de stakkers, die in de brandende gebouwen opgesloten waren, was verren omtrek te hooren. Cleveland is in 1929 op den 15en Mei ook door een ernstigen ziekenhuisbrand geteis terd. Toen was de omvang van de ramp ech ter nog veel grooter, daar er 124 menschen by zy'n omgekomen, ten deele rechtstreeks door het vuur, ten deele door giftige dampen, die ontstaan waren door het in brand raken van films. Naar nader wordt gemeld, zy'n tien vrou wenlaken uit het puin van het groote gebouw geborgen. Stakende spoorwegarbeiders hebben de rails op hét traject Dublin-Belfast tusschen Strabane en Derry over een lengte van 20 M. opgebroken. De aanslag werd ontdekt Alle nog rijdende omnibussen worden door pantserwagens van de politie geëscorteerd.' Op knooppunten der spoorwegen en bij bruggenhoofden staan met machinegeweren uitgeruste troepen gereed. De onderhandelingen tusschen de spoor wegmaatschappijen en de vak vereen igingen zijn mislukt, daar de maatschappijen ge weigerd hebben de loonsverlaging van 10 pet te laten vallen. DE OECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE MacDonald aanvaardt het voorzitterschap In een persoonlijken brief aan den secre taris van den Volkenbond, Avenol, heeft MacDanold verklaard, dat hij, met dank voor hot vertrouwen, het voorzitterschap van do oeconomische wereldconferentie zal aanvaarden. zich in het Japansch Chineesche conflict zal mengen, evenmin als zij zou goedvinden dat paragraaf 15 van het volkenbondspact zal worden toegepast.. De Janansche regeering zou blijkens de ze berichten als compensatie voor deze hou ding afzien van haar aanspraken op het Jnngstedal ten gunste van Engeland. Naar voorts wordt medegedeeld, zouden tusschen de Britsche en de Japansch e raeee- ring onderhandelingen zijn begonnen betref fende de provincie Jehnl. waarbii de Brit sche regeering zou hebben verklaard er niets tegen te hebben, indien deze provincie hij Mandsioekwo zou worden gevoegd (zooals bekend zijn soortgelijke overeenkomsten in zake Tibet door de reeeerimen van Enge land en Japan gedementeerd). De Chineesche vrouwen in actie. De Chineesche wouwen ziin een groot- sche actie begonnen, om gelden biieen te zamelen voor de Chineesche vrijwilligers i.n hun striid tegen de Japansc.he troepen in Mcndsioerije. De actie belooft een groot succes te rlen, daar vn,n alle zi'deri reeds een groot be drag is bijeengebracht en men groote hm veelheden warme winierkleeding voor dc sold*ten verzameld beeft. Vrouwen van alle rangen en standen ver- leenen haar medewerking en de geheel' act'e staat onder leiding rn de bekende Chineesche juriste, Soumey Tsjeng. De toestand ln JehoL De Janansche militaire autoriteiten ge ven volmondig toe. dat indien de macht van Mandsioekwo in Jehol met op vreed zame wijze kan wordei^bevest.ied, dit met geweld van wapenen zal worden doorge voed. Jebol wordt beschouwd als een integree rend deel van Mands.ioekwo en Janan is op grond van bet verdrag van Sept. 1932 vorrdicht Mandsioekwo te steunen in de handhaving van het gezag. De Japansche militairen gaan liever niet over tot wapengeweld in Jehol, omdat hier door menscbenlevens verloren gaan en ook, omdat gewanend ontreden in Jehol onher- roeneliik een actie ten zuiden Grooten Chineesehen muur tengevolge zou hebben. Hoewel de Chineezen zelf. en ook vel' buitenlanders vreezen. dat de Japanner/ een aanval willen wagen op Peking voelen de verarit-woordeliike Janansche leiders, zoo wel militaire als civiele weinig voor een dergelijk avontuur. Naar de mrresnondent van de „Dailv F.xnress" te Peking meldt, verwacht men. dat de Japanners binnen enkele dagen tot den aanval op de provincie Jehol zullen overgaan. Maarschalk Tslang Hsoe Liang verklaar- op een vraag van den correspondent zeer kort: Wij zijn gereed. Te Peking is de anti-Jaimnsehe stemming der buitenlan ders nog toegenomen, doordien zich eer nieuw incident beeft voorgedaan. Een offi cier van den Amerikaanschen verkenners- dienst is nl. door een Japansohe soldaat bedreigd. PROV. COMITé VAN ANTI-REV. KIESVER. IN GELDERLAND Het Prov. Comité van Anti-Rev. kiesver- eenigingen in Gelderland, zal op Zaterdag 18 Febr. in het Gebouw voor Chr. Beien- gen te Arnhem een vergadering houden, waar o.m. aan de orde komt de besprek: van de groslijst voor de candidaatstelliug. PARTIJDAG TE HOOFDDORP Woensdag 15 Febr. as. wordt te Hoofd dorp in de groote zaal van Hotel de Beurs een A.R. partijdag gehouden. De partij dagen in de Haarlemmermeer genieten te recht een goede reputatie en ook deze sa menkomst zal talrijke bezoekers trekken. Zelfs wordt ditmaal buitengewoon drukke opkomst verwacht, aangezien Dr. H. Co- lijn in de avondvergadering, aanvangende i, het woord zal In een manifest aan zi n kiezers heeft Norton, de leider der Vrijstaatsche arbei derspartij, verklaard, dat hij het kabinet- De Valera zal steunen in zijn politieke en oeconomische plannen zoover die met het eigen program stroken, maar dat de partij geen coalitie met eenige partij nastreeft en in het algemeen haar onafhankelijkheid zal behouden- De raad van beheer van het internaitiomaal arbeidsbureau heet beslaten voorloopig nog geen onderdirecteur vóór het arbeidsbureau ale opvolger van sir Butler te benoemen. De Duitsche regeeriing had gaarne een Duitsoh ambtenaar als ander-directeur will Len be noemd zien, dooh de arbeidersgroep wilde een leider van de socialistische vakvereeni- gimg- WelTioht zou het onder de vorige Duit soh e regeering mogelijk geweest zijn tot overeenstemming te komen over een Duit soh er, drie zoowel de instemming van de regeeningen als van de vakvereenigingen- zou vork rij gen, dooh bij de wisseling der regeering is dit uit den aard der zaak niet denkbaar. Men neemt daarom aan, dat Je raad van beheer in A prill, wanneer hij deze kwestie opnieuw behandelen zal, ertoe zaïl besluiten in het geheel geen onderdirecteur te benoemen, doch de plaatevervanging van Butler op te dragen aan de afdeed ings- ditrooteuren, die beurt om beurt zullen ver vangen. Het wetsontwerp van den Letlandschen minister van onderwijs, waarin een letti- ficeering van de scholen voor de minder heden was opgenomen, is gisteravond laat door het parlement met 64 tegen 24 stem men verworpen. Het geheele kabinet Skoe- jeniek is daarop afgetreden. WELGESTELDE BEDELAARS. De politie te Moravska Ostrava heeft de leiders van een bedelaars-organisatie ont dekt, die een inkomen bleken te hebben van 8 10000 gulden per jaar. De bedelaars, die bij hun organisatie wa ren aangesloten, moesten minstens een gul den per dag in de kas storten en daarvoor kregen zij kleeren, voedsel en onderdak. De leden dezer voreeniging waren met deze re geling zeer tevreden en konden aardig wat sparen. Enkelen hunner hadden op hun kamer een uitgebreide garderobe en niet zelden ge-' beurde het, dat de bedelaars, na zich in avond-toilet te hebben gestoken, naar nacht clubs gingen, waar zij groote verteringen maakten. De middagvergadering begint kwart o\e twee. Omtrent de sprekers zullen wij onz lezers nader inlichten. Gemengd Nieuws ERNSTIG AUTO-ONGELUK Dr. L. B. LINDEBOOM GEDOOD Gisteravond te ruim acht uur reed bij kilometerpaal 4,4 tusschen Vinkenbrug en Liebrug voorbij Halfweg (N.H.) een auto uit de richting Amsterdam, terwijl uit do richting Haarlem twee auto's aankwamen. De achterste dezer twee auto's wilde pas- seeren en bij het z.g. snijden zijn toen de drie auto's op elkaar gereden. Hoewel do botsing vrij hevig was en een der auto's in de afrastering van de baan van de elec- trische tram terecht kwam, terwijl de bei de andere ernstig gehavend werden, had den de inzittenden geen van allen noemens waardig letsel gekrgen. Zij stapten uit en de bekende tandarts Dr. L. B. Lindeboom, uit Amsterdam, die toevallig in zijn wagen passeerde, stond hen bij om de lichte kwetsuren te verbinden. Juist op dat oogen- blik kwam in razende vaart een auto aan rijden, vermoedelijk uit Den Haag afkom stig. Stoppen was niet meer mogelijk en Dr. Lindeboom werd overreden en op slag gedood. Per ziekenauto werd het stoffelijk over schot van het slachtoffer naar het zieken huis te Haarlem vervoerd. Het duurde geruimen tijd, voor de weg weer geheel vrij was, de dienst van elertrische tram ondervond eenige vertra ging. De auto's zijn in beslag genomen, ter wijl ook de chauffeur, die de laatste aan rijding veroorzaakt heeft, voorloopig in- ar rest is gesteld. Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Onder Dronryp (Fr.) had een ernstig on geval plaats. Een handelaar uit Pui-merend reed met zy'n auto op den Harlingerweg, toen de wagen door de gladheid van den weg begon te slingeren. De 53-jarige J. Fofckema uit Leeuwarden wilde de slingerende auto ontwijken en stapte daarvoor van zijn fiets af. Hij kwam daarby zoo ongelukkig te vallen, dat zy'n hoofd tegen een ijzeren brugleuning sloeg. De dood trad onmiddellijk in. De auto kwam nog in botsing met de brugleuning en werd beschadigd. Volgens den bestuurder heeft hij den fietser niet aangereden. Een onderzoek wordt ingesteld. ZWARE PAKHUISBRAND TE PURMEREND Men meldt ons uit Purmerend: Vrijdagavond brak een felle brand uit in een opslagplaats van hout en krullen, waar tevens een vrachtauto, een luxe auto, 25 tal wagens en aannemerswerktuigen waren geborgen. De vrachtauto werd bran dend naar buiten gesleept, de luxe auto verbrandde. Omstreeks 3 uur laaide het vuur nog fel op en gaf de brandweer nog met 8 stralen water. Een pakhuis met graan van de L. T. B., dat in de nabijheid stond geraakte even eens in brand, doch hier slaagde men er in het vuur spoedig te blusschen. De oor zaak van den brand is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Om 3 uur was het gevaar voor uitbrei ding nog geenszins geweken. Het vuur woedde toen nog fel door het pakhuis. DE AANSLAG Op DEN BUHGEMEESTER VAN NEDERWEERT De aangehouden landbouwer J. T. uit Ne derweert, die verdacht werd van den in den nacht van Dinsdag op Woensdag op den bur gemeester van Nederweert gepleegden moord aanslag, is na verhoor door de' justitie te Roermond, waarbij hy pertinent bleef ontken- aan het hem ten laste gelegde schuldig te zyn, op vrye voeten gesteld. GEHEIME RADIO-ZENDER. Men meldt aan de N. Rott. Crt.: Te Amersfoort of in de omstreken wordt sedert eenigen tijd gebruik gemaakt van een geheimen radio-zender. De omroeper voelt zich blijkbaar zeer veilig, want hij memoreert de ontdekking van geheime zenders in andere plaatsen. Woensdag- en Donderdagavond zond hij na 12 uur een zeer gevarieerd programma uit, dat begon met politienieuws in den vorm ongelukken. Daarna volgde gramofoon- muzlek en een sportmededeeling over de wedstrijden, welke de plaatselijke clubs op a.s. Zondag moeten spelen, benevens de vermoe delijke uitslagen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Men meldt ons uit Duivendrecht: Hedenmorgen vroeg liep op den Rijks straatweg de ongeveer 45 jarige melkvent- ster R., die een handkar, waarop melkbus sen stonden, voortduwde, toen uit de rich ting Utrecht een auto geladen met melk bussen aankwam. Tegelijkertijd naderde Ie richting Amsterdam een auto met vee. De bestuurder van de melkauto heeft de vrouw blijkbaar op het laatste oogen- blik bemerkt Hij trachtte nog uit te wij ken, doch kon niet voorkomen dat hij de vrouw aanreed. Zij bekwam ernstige ver wondingen en moest naar het ziekenhuis -orden overgebracht De handkar werd over een afstand van ongeveer 5 Meter over den weg geslingerd en kwam in een sloot terecht de vrouw te hdbben aangereden kwam de melkauto in botsing met de van den anderen kant komende veeauto. Gelukkig werd hierbij niemand gewond. De melkauto werd zwaar, de veewagen licht beschadigd Hoogste s'and te Toulouse 771.8. Laagste stand te Ingö 730.1. Stand vamorgen halftwaalf 757.4. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt) Matige tot krach'ige W. tot Z. wind, be trokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, zachter in het Noorden, in het Zuiden wei nig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De diepe depressie bij de Noordkaap is sta'ionair geworden, waardoor het weer in onze omgeving wordt beheerscht door de rands to ringen, die omstreeks langs de 55ste breedtegraad "an West naar Oost trekken. De sterke barometerstijging over Zuid-Scan- dinavië en de Noordzee maakte plaats voor een even snelle barometerdaling, die weer word» gevolgd door stijgingen in liet geheele gebied van Schotland tot IJsland. Op de Oceaan ligt nog een uitgestrekt gebied van lage luch'tdruk. dat zich tot bezuiden de Azoran uitstrekt. Luohtstroomingen van zeer uiteenloopende temperaturen bewegen zich op geringe af stand van elkaar, zoodat on korte afstanden groote temperatuurverschillen worden ge vonden. In Engeland en Ierland waar gisteren nog vorst heerschte. is de temperatuur thans overal boven 10 gr. C. Op IJsland daaren tegen komt matige vorsf voor, en in Schot land steeg de tei opera tuur niet noemens waard. Het is te verwachten dat de barometer tijdelijk opnieuw zal gaan stijgen, doch daarna weer zal gaan dalen, wat na een onderbreking van de regen opnieuw met neerslag gepaard zal gaan. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 6.8 C. STORMW AARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt 4 Febr. 7.40 v.m. aan alle posten: Weest op uw hoede. 5 FEBRUARI Zonsopgang 7.37 u.: Zonsondergang 4.52 u. 6 FEBRUARI Zonsopgang 7.35 u.; Zonsondergang 4.54 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 5 FEBRUARI Van 's avonds 5.22 u. tot 'n morgens 7.05 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Hed. Walshut 2.30 1.63 Basel -0/1 -0.37 Runineen 0.00 0.00 Relhnweiler -0.00 -0.0» Kehl 0.00 0.00 Maxau 3.39 3.31 Dl-.lesheim 1.42 1.24 Mannheim 2.05 1.63 Lohr 1.55 1.66 Malnz 0.14 0. 0 ?n 1.36 1.14 Vor-g 8.51 3.04 1.31 1.34 1.79 1.34 Coh|o Trier Keulen 0.33 ''.78 Ruhrort -0.34 0.64 Wnael -0.75 -0.98 Emmerik 0.45 0.19 Dusseldorf 0.31 0.21 Maastricht 2.15 2.04 Venlo .11.95 11.07 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 6.16 19.03 Terschelling 3/41 16.19 Harlingen 4.15 17.00 Helder 1.50 11.35 IJ malden 11.03 23.50 H.v Holland 10.11 23.04 i-cheveningen 10.21 23.14 Roiterdam 12.00—.— 5 Ft bruarl Hellevoetal 10.44 93.36 Willemstad 11.12 Brouwersh. 9/6 22.48 Zier! k zee .10.16 23.09 Wemeldlnge 10.4» *8.34 Vllssing. d 9.1 22.00 Terneuzen 9.41 2.33 Hansweert 10.09 23.01 6 Februari Delfzöl 7.38 20.19 Terschelling 4.03 17.37 Harlingen t>.40 18.20 Den Helder 3.10 15.50 ÏJmuiden 12.23 H. v. Holl. 11.ó0 Schevenlng 11.40 Rotterd. 0.56 13.23 HellevoetsL 12.05 Wlllemst. 0.34 13.03 Brouwersh. 11.17 23.55 Zierikzee 11.42 Wemeld. 12.04 Vllssingen 10.33 23.04 Terneuzen 11.02 23.35 Hansweert 11.31 ROTTERDAM Maas Hotel BIMIMI'JK» IS Het hotel voor U Open restaurant Nieuwe exploitatie Men meldt ons uit Boskoop: Bij de Haagsche politie heeft zich de 26-jarige kantoorbediende H. T., werkzaam bij de Rotterdamsche Bankvereeniging te Boskoop gemeld, met de mededee'ing, dat hy verduisteringen ten nadeele van deze Bank vereeniging had gepleegd. Donderdagavond was hy uit Boskoop naar 's-Gravenhage vertrokken met de bedoeling om zich in zee te verdrinken. Wel had hy een poging daartoe gewaagd, doch deze mislukte. Voor de politie heeft hy een volledige be kentenis afge'egd. De verduisteringen bedra gen in het geheel f 11000 a f 12000. De verdachte, die alhier gunstig bekend stond, genoot een klein salaris en heeft de verduisterde gelden meer voor kleine luxe :it- aven aangewend. Speculaties heeft hy volgens zijn verklaring niet gepleegd. Waar de verduisteringen sinds een 6-tal jaren gepleegd zyn, liep het tot dit bedrag. Tegen Vrijdag werden in deposito geplaatste gelden tot een bedrag van f 8200 opgevraagd, welke hy verleden jaar in ontvangst had ge nomen, tegen afgifte van een valsch deposito biljet. Dit werd de oorzaak, dat de verduiste ringen aan het licht kwamen. MELK VOOR URK Gisterochtend vertrok van Enkhuizen naar het eiland Urk een motorschuit van schipper Balk met 2000 L. melk aan boord. Om 8 uur vertrokken, arriveerde men tegen twee uur by het eiland, dat men tot op 200 M. kon naderen. De melk werd verder per ijsvlet aan wal gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2