|!truMir $riltsrtjr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD Herdenkingsjaar BANDEN ZONDAGSBLAD Land- en Tuinbouw. J. VAN SCHIJNDEL CO. N.V. HOUTHANDEL V.H. ABONNEMENT: Per kwartaal In Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten Fei week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche zending t.50 Bij dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3883 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933 1DVCBTEN.IEN Van 1 tot 6 regelsLUW Elke regel meer-■0-22W Ingez. kfededepllngeo van 1—5 regels B UI) Elke regel meer 145 Bil contract belangrijke korting. Voor het navragen aan 1 bureau wordt berekend f 0.10 13e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen Voor onze Vrouwen, Vier eeuwen geleden werd de Zwijger geboren Reeds is in Leiden, waar „Vader Wil lem" brood en onderwijs bracht, in een plechtige bijeenkomst het feit herdacht, dat vier eeuwen geleden de Zwijger te Dillenburg geboren werd; de Zwijger, die tot ons spreken zal, zoolang Oranje de nationale kleur blijft. Met die herdenking in de Universi teitsstad mag het echter niet uit zijn; want al kwam de Sleutelstad door lij den en vreugde in bizonder contact te staan met den Prins van Oranje, hij behoort aan gansch ons volk en aan ge heel onze natie. Met minder dan eeri nationale herdenking kunnen wij niet toe. Maar het is in ons land zeer zwaar om het woord van Nahum te betrach ten: Vier uw vierdagen, 0 volk. Want, wat er ook herdacht of gevierd moet worden; er wordt ten onzent al licht iets gevonden om het niet nationaal te doen; öf, erger nog (want separate viering kan ook nut afwerpen), om zich geheel aan de herdenking te onttrekken. Ook thans is het niet anders en niet beter. Een echt nationale herdenking wordt het niet. O, dat dachten we wel, zoo hooren we hier en daar in een Protestantsche hoek. Natuurlijk voelen de Roomsch Katholieken in ons land er weinig voor om aan de huldiging deel te nemen. Ja, men wil er wel aan toevoegen: wat trouwens te begrijpen is. Immers, wié aan den Zwijger denkt, denkt meteen aan een periode van gods diensttwisten, van vervolging, van beel denstorm, van pijniging en verraad ter wnle van het geloof. We zullen maar niet verder gaan. Ons land heeft nu eenmaal de twijfel achtige eer, dat het inwoners telt, die anders-geloovenden belasten met de schuld van alle wreedheden, welke eeuwen terug gepleegd zijn öf, gepleegd kunnen zijn. En het spreekt vanzei f dat men het dan voor onmogelijk houdt om met die anderen, op wie men zoo zware historische schuld laadt, geza menlijk dankbaar te herdenken, wat een man, die niet onaandoenlijk stond te midden van de beroeringen dezer tijden, gedaan heeft We hebben het nu maar zoo vaag mogelijk gezegd. Intusschen, zij die zoo oordeelen en dan niet onduidelijk kijken naar de kant van Rome, moeten om te beginnen niet vergeten, dat men ook daar his torische herinneringen heeft; dat men ook daar „martelaren" in eerbiedige nagedachtenis houdt. Echter, we hebben heel deze redenee ring niet noodig. Want de voorbarige Protestanten hebben zich vergist. De aarzeling om niet aan de Zwijger-her denking mee te doen, zoekt men tever geefs bij onze Roomsch-Kath. landge- nooten. Zocht men daar althans tever geefs. Want tengevolge van allerlei uitingen in de niet-roomsch-katholieke pers schijnt men sommigen in 't Zuiden van Limburg kopschuw te hebben ge maakt. En ook daar begint het te hok ken. Doch, dit daargelaten, in leidende roomsch-katholieke kringen was van meetaf animo en begeerte om aan de Zwijger-herdenking deel te nemen. En mocht daarin eenige kentering geko men zijn, dan is dit in hoofdzaak te wijten aan anti-papistische of slap- protestantsche actie, die als eertijds de mannen van Juda tegen Israël zei den nu beweert: gü hebt geen deel aan den Koning. Over het anti-papistische exclusivis me zeggen we geen woord. Wie meent, dat hij door duizend maal te herhalen: Rome is de grootste vijand; daarmee iets bewezen heeft, is niet voor rede vatbaar. En nu blijven hopelooze geval len natuurlijk tragisch; maar men moet er ten slotte niet te veel tijd aan spen- deeren. Omdat het hopeloos is. Vreemder hebben we echter opgeke ken, dat ook uit de rijen van die Pro testanten, die min of meer op de grens van het modernisme leven, stemmen zijn opgegaan, om den Zwijger toch vooral alsprotestant te herdenken. Hoewel, ook dit is vrij gewoon. Meer malen ontmoet men menschen, die u ongevraagd verzekeren, dat ze vooral niet steil in de leer zijn, en van het Cal vinisme (van Willem van Oranje) moe ten ze niets hebbenmaar voegen ze er met nadruk aan toe: tegenover Rome'op desbetreffende vragen van den heer Vam Hellenberg Hubar den uitslag van het inge stelde onderzoek mee. Tevens blijkt, dat de overweging der re sultaten van dit onderzoek geleid heeft tot de voorbereiding van een wetsontwerp, dal in hoofdzaak een verruiming beoogt van de verkoopmogelijkheid in sommige bedrijven (consumptiezaken) op Zondag. Wij betreuren deze toezegging. Bekend is, hoe men zoowel vóór en tijdens de behandeling als na de invoering van de Winkelsluitingswet een ware hetze heeft ge voerd tegen dezen wetgevenden maatregel, die een sociaal en ethisch goed bracht. Hoe de stemming tegen deze wet is onder sommige tegenstanders, kon men opmakea uit hetgeen dezer dagen werd gesproken in een te Amsterdam gehouden protestvergade ring van het Comité van Actie tegen de Win kelsluitingswet, waar een .der sprekers blij kens een verslag van zijn rede zich aldus uitdrukte: voel ik me vurig protestant. Het is overigens te hopen, dat zulke protestanten niet de leiding krijgen bij een de Zwijger-herdenking, want dan wordt het een mishandeling van de his torische figuur, welke ons nu in al zijn grootheid boeit. Behalve deze „protestanten" zijn er nog anderen, die een nationale herden king in de weg staan: het zijn de soci aal-democraten. Niet hoofd voor hoofd, maar als groep. Er zijn sociaal-demo craten, die zulks in hooge mate betreu ren maar ze zitten te vast in het partij verband, dan dat ze mee kunnen doen: hoe graag ze ook zouden willen. Het mag echter niet van de partij. Men noemt den Prins den revolutionair bij uitnemendheiddoch revolutie-hel den, die het niet bij woorden laten, schijnt men daar niet te eeren. Ook geeft men blijkbaar de voorkeur aan het staatsregiem van Philips boven de de democratische staatsinrichting, zoo als wij die kennen. Dit alles verbaast wel zeer en het wijst niet op vooruitgang bij onze soci aal-democraten. Want het argument, dat men „republikein" is kan een arme lijke verklaring zijn voor de anti Orangistische stemming, welke men vooral in de laatste jaren weer met ijver aankweekt; het zegt niets tegen over een historisch persoon, die zelf en wiens nazaten, vele eeuwen lang wat de uitwendige, staatsrechtelijke verhou ding aangaat niet veel meer zijn ge weest dan president van de republiek der Vereenigde Nederlanden. Ware met deze verhouding even wel alles gezegd: waarlijk, er zou wei nig reden zijn voor herdenking. Maar Willem van Oranje was wat anders was veel meer voor ons volk en zijn ge slacht is het ook geweest. Hij was de geloofsheld, die met den Potentaat der potentaten een vast ver bond had gemaakt en het daarom met een onbeduidend aantal en vaak mui tende soldaten durfde opnemen tegen de voortreffelijkste legers onder de be kwaamste aanvoerders. Dat de S.D.A.P. niets moet hebben van een man, die een vrijheidsoorlog aandurft, omdat hy op God en zijn goed recht vertrouwt; wii verstaan het. Maar het zal er ons niet van weer houden, met groote dankbaarheid het geboortefeest van den grooten Prins te vieren, kan het niet met heel ons volk, dan toch met het grootste deel en in de eerste plaats samen met de Roomsch- Katholieken, in wier pers aan den Zwij - ger zoo dankbare hulde wordt gebracht als den grondlegger van ons zelfstandig volksbestaan. Want, aldus heet het in een keurig artikel in het „Kath. Schoolblad"wij weten wel, wat verdrukking is in Ne derland; maar het zelfstandig volks bestaan heeft ons hier toch verzekerd een positie, die b.v. onze geloofsgenoo- ten in het Katholiek gebleven Spanje nu nog in de verste verte niet bezitten". Dan, zoo gaat de schrijver voort, kunnen wij in den Prins zien den ver dediger van 't beginsel der politieke verdraagzaamheid. Wij maken schei ding tusschen staatkundige en theologi sche verdraagzaamheid. De laatste is onaanvaardbaar; de eerste is noodwen dig in een land met gemengde bevol king. De Prins huldigde niet het machiavellistische princiep, dat het volk den godsdienst moet belijden van den vorst. Ook hierin was hij zijn tijd voor uit. Ten slotte, zoo heet het, is de Prins de stamvader langs de vrouwelijke linie van Haar, die sinds 1898 ons land bestuurt en in wie wij Katholieken meer zien dan de voorbeeldige Christus- belijdende vrouw, maar de draagster van het Hoogste Gezag; de vrouw, die de Kroon niet draagt als een ornament, maar als een embleem der Koninklijke waardigheid." De grondlegger van ons onafhanke lijk volksbestaan en van onze politieke en burgerlijke vrijheden; een vader des vaderlands; dat was de Prins en wie hem als zoodanig niet eeren kan mis kent veel nationale zegen. „De wet beteekent een beknotting van de arbeidsvrijheid, en men mag zich af vragen wat den Staat het recht hiertoe geeft. Het is noodig den winkeliers hun rij heid terug te geven en voor den win keiier in genotmiddelen voor den slijter, voor den sigarenwinkelier, is geen ander voorstel tot wijziging aanvaardbaar, dan waarbij aan deze groep van winkeliers de vrijheid voor den verkoop op Zondag vol ledig wordt teruggegeven. -Wat hier onder het mom van vrijheid wordt aangeboden, is niets anders dan onbe perkte willekeur tot uitoefening van het be drijf, waarvan de sociaal-zwakke de dupe wordt En nu weten we wel, dat dit oud-liberalis- me gelukkig geen meerderheid achter ziöh heeft in de Staten-Generaal, maar na de dui delijk gebleken bedoeling der agitatie had- we gaarne gezien, dat aan dit streven op geen enkele wijze werd tegemoet ge komen. Het is immers het gewone verzet van li berale zijde, dat eiken socialen maatregel pleegt te vergezellen? BINNENLAND. HET GEWONE VERZET Men zal zidh herinneren, dat de Minister van Oeconomische Zaken in verband met de klachten, die waren gerezen over de gevol gen der Winkelsluitingswet, een onderzoek had gelast naar de werking dezer wet Hoewel het goede staatsrechtelijke gebruik meebrengt ,de resultaten van een dergelijk onderzoek af te wachten, achtte het lid der Tweede Kamer Dr. Vos het oorbaar, op de uitkomsten dezer enquêtte vooruit te loopen en een initiatiefvoorstel In te dienen, dat ver ruiming der verkoopgelegenheid beoogt De zelfoverwinning, om het ingediende voorstel alsnog in te trekken, vermocht de heer Vos niet te behalea. Thans deelt de Minister in zijn antwoord BEGRAFENIS MR. DR. H. W. HOVY ZEER VEEL BELANGSTELLING. Gisteren is op de Oostert>egraafplaats te Amsterdam teraarde besteld het stoffelijk overschot van Mr. Dr. H. W. Hovy, oud burgemeester van Loosduinen. Op de begraafplaats merkten wij op de heeren J. B o e z e r, oud-gemeentesecretaris van Loosduinen, mede als vertegenwoordi ger van het college van B. en VV. van den Haag; de heeren Nederpelt en Jhi Repelaer van Molenaarsgraaf, oud-wet houders van Loosduinen; voorts Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, voorzitter van de afd. Amsterdam van de Chr. Reclasseerings- vereeniging, Mr. A. W. F. Ide nburg, lid van den Raad van State, Prof. Dr. R. H. W o 11 j e r, Prof. P. A. Diepenhorst, Mr. A. Baron van Heemstra, Prof. Dr. A H. de H a r t o g, H. W. van M a r 1 e en A. J. da Co sta. Toen de kist in de groeve was neergela ten trad allereerst naar voren Prof. Dr. A. G. Honig, uit Kampen, die sprak als vriend. Hij schetste den overledene als scherpzinnig jurist en als een man van breeden blik, die met ijver en groote toe wijding de belangen behartigde die hem waren toevertrouwd. Hij was een man van Calvinistische levensbeschouwing. Spr. heeft hartelijke herinneringen aan hem behou den. T enslotte sprak hij woorden van troost tot de weduwe. C. J. van B i n s b e r g en, emeritus predikant uit Loosduinen, die meer dan een kwart eeuw naast den overledene in Loosduinen heeft gewoond, heeft steeds har telijke vriendschap van hem mogen onder vinden, welke ook gebleven is na zijn ver trek vandaar. Hij wenschte de weduwe, die zooveel heeft verloren, sterkte. Ds. van Hoogenhuyze sprak als voor zitter van de afd. Amsterdam van de Prot. Chr. Reclasseering woorden van dank en afscheid. Toen de afdeeling werd opgericht was Hovy dadelijk bereid secretaris te wor den. Hij heeft dat ambt met groote accura tesse en liefde vervuld. God trooste de be droefde weduwe en de jonge kinderen die het verlies nog niet beseffen. De burgemeester van Maassluis herinner de aan de dagen dat de overledene uog burgemeester van Loosduinen was. De ge meenten in den omtrek hebben toen geno ten van de juridische gaven van Hovy, vooral voor het administratief recht, welke gaven de overledene ook aanwendde ten ba te van tal van vereenigingen. Hovy heeft zich als burgemeester nooit geschaamd er voor uit te komen dat hij Calvinistisch was Hovy blijft voor ons de man, die gewerkt heeft tot de nacht kwam. Nadat Prof. de H a r t o g nog als vriend het woord had gevoerd dankte een broeder voor de belangstelling. De plechtigheid werd besloten met het zingen van Ps. 122 1, waarna Ds .C. J. Sikkel met dankgebed sloot. DE LOONSVERLAGING BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN DOOP PERSONEELRAAD AANVAARD. Naar wij vernemen, heeft de Personeel- raad aan de directie der Ned. Spoorwegen een schrijven gezonden, waarin wordt me degedeeld dat de Raad, n«i kennis genomen te hebben van de beslissingen van de con gressen der personeelorganisaties, inzake de voorstellen tot loonsverlaging ingaande 1 April a.s., besloten l.eeft de overeenkomst met de Directie te aanvaarden. De Directie zal thans de overeenkomst ter goedkeuring aan den Minister van Wa- stakt voorleggen. GEDENKTEEKEN Dr DE VISSER DE OVERDRACHT AAN DE FAMILIE. Het gedenkteeken op het graf van wijlen Dr. J. Th. de Visser op de begraafplaats Croosvvijk te Rotterdam zal op 9 Fehr. a.s. aan de familie worden overgedragen Bij de plechtigheid, die een intiem karakter zal dragen, zal het woord worden geroerd door den voorzitter van het Comité Jhr. Mr. D. J. de Geer en door Mr. J. A. de Visser. VRIJWILLIGE KORTING De schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kamer ligt, als men weet in »1e Grondwet vast. Ze kan dus niet gemakke lijk herzien worden. Daarom besloten eeniee fracties der Kamer indertijd om 5 pet. van hun toelage vrijwillig te laten vallen. De S D.A.P. deed er niet aan mee. Zij is prin cipieel tegen salarisverlaging en prak tisch is dat niet onaardig. Thans is de korting op de ambtenaars salarissen weer verhoogd. En weer waren de meeste Kamerfracties van oordeel, dat het gewensrht was om vrijwillig aan die salarisverlaging mee te doen. Zij hebben daarom bericht, dat thans in totaal 8 pet van de toelage niet getoucheerd zal worden en in de schatkist wordt teruggestort. Om zeer persoonlijke redenen konden zeer wei nig leden aan dit besluit der fracties niet meewerken. Ook in dit geval doet de roode fractie niet mee. De heeren vinden salarisverlaging hee- lemaal overbodig. De toestand der finan ciën is immers zoo rooskleurig als het kan. En dus doen ze, alsof het hun niet aangaat. Ze strijken het geld met vrijmoedigheid op! Begrijpen de heeren nu heelemaad niet, welk een droeve vertooning dit is? Hoeveel meer indruk zou hun strijd *egen salaris verlaging van ambtenaren en arbeiders ma ken, als ze vrijwillig afstand deden van eigen bevoorrechte positie. Dan hadden ze in elk geval meer recht van spreken dan nu! Thans zijn er geen woorden voor deze houding te vinden. Precieshuisjesmei kers en couponknippers, ordinaire kapita listen, die niet vragen hoe het belasting geld bijeen geschraapt wordt! BOOTTREIN M.S. SIBAJAK Naar de fa. Ruys en Co. ons mededeelt, zal het motorschip Sibajak hedenavond om 9 uur te Marseille aankomen. In aanslui ting daarop vertrekt de boottrein, welke Zondag 5 Februari hier te lande arriveert De trein stopt niet te Roosendaal, en zal te Rotterdam D.P. te 18.45 en te Den Haag H.S.M. te 19.11 arriveeren. UIT HET SOCIALE LEVEN UIT HET LANDBOUWBEDRIJF De werkgeversorganisaties in den land bouw in Oost-Groningen, hebben de collec tieve contracten, welke eindigen met 1 Mei e.k., opgezegd. NED. CHR. LAND ARBEIDERSBOND De Ned. Chr. Landarbeidersbond kon in de drie eerste weken van Januari ruim 500 nieuwe leden inschrijven. LOONSVERHOOGING IN HET BACON- BEDRIJF In een gister gehouden conferentie van deslagersgezellen, werkzaam bij de MV. Zwanenbergs Fabrieken te Oss, werd door den voorzitter van den R. K. Slagershond ïgedeeld dat de directie in een met het hoofdbestuur gehouden conferentie, toege staan heeft de loonen te verhoogen. De uur- loonen werden voor ongeschoolde arbeiders gebradhit van 46 op 47 cent, en voor ge schoolde arbeiders van 46 op 48 cent. Het conflict is hiermede opgelost Hoe ls het mogelijk rs, hun loodjes, zijn van bord, bij den portier, verd' '3 Morgens der gewoonte getrouw, gen en nu, wegVersteld, niet in staat te begrijpen wat of dit beduidt, vragen zij den - srtier Daar hun loodje, hun nummer. Met eenige zaohte woorden tracht deze hun _xn het verstand te brengen, dat zij ontslagen zijn. Hun plaata la niet beer op d« fabriek, zij zijn vrij. Zoo vrij als een vogel la de luóht. Vrij, om te >en en te laten wat zij willen. Vrij. Ach Zlj'vërlangen geen vrijheid, zij verlangen al leen hun plaatsje op de groote fabriek te be houden. De fabriek, hun fabriek waar zij als kind op zijn gekomen. Als kleine Jongen zich groot gevoeld hebbend, om met de arbeiders de poort der fabriek tn te mogen gaan. Opge groeid. medegeleefd met aJ die wisselvallighe den. welke nu eenmaal aan eer groot bedrijf verbonden zijn. Het ls hun een levensbehoefte geworden in die Jaren, het dagelijks gaan naar de fabriek. Er staan erbij, welke dit reeds 36. 40. Ja zelfs één 43 jaar dag ln dag uit hebben gedaan en nu nu ln eens vrij Met zachten drang ziet de portier hen de poort uit te krijgen en dan rijst de vraag: Waarheen? Van het zoo, zonder voorbereiding groote, >or hen onteerend wegnemen van hun loodje, un nummer. Van hun werken, al die jaren ,ng. en vragend eindigen zij: Waarom wij? Waarom? Ja, waarom moeten ook zij het groote leger van werkloozen komen versterken? Waarom ook hun dit leed aangedaan? Is dat de belooning voor al die jaren van vlijt, van plichtsbetrachting en van plichts gevoel? Onwennig r •mgevlng. st« t' mpvllokaal Hier zien zij vele oud-collega's, welke vóór len reeds denzelfden weg gegaan zijn. Deze verwelkomen hen met een: „Hallo! Wat loen Jullie hier? Ga naar de fabriek!" Hierbij ilet beseffend, dat zij. met deze. als aardigheid >e doel de woorden, de volle zwaarte van hot leed hun weer doen gevoelen. Zouden zij welke order gaven om van deze weg te halen, wel goed DE BANDEN VOOR HET ZONDAGSBLAD, JAARGANG 1932, MET INHOUDSOPGAVE, ZIJN GEREED. PRIJS 65 CENT. VERKRIJGBAAR AAN ONS BUREAU OF BIJ ONZE AGENTEN EN BEZORGERS. leffen Hun geheele Ie' ruimschoots hun van het bedrijf Eén voorrecht c kunnen terugzien 1 kven waariD zij t hebben kunnen ve Het brood verdh srkzaam leven. Eet zouden het brood Eaten wij met een biddend opzien tot He ie 't al regeert de toekomst tegemoet gai ertrouwende op Zijn bestuur. Want Hij zal HET PEIL VAN HET IJSELMEER Kort geleden heeft de Min. van Defensie een bespreking gehouden met vertegen woordigers van de drie Centrale Landbouw organisaties, nl. den Chr. Boeren- en Tudn- dersbond. den Kath. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond en het Kon. Ned. Landb. Comité, bij welke bespreking door die vertegenwoor digers werd aangedrongen op het zoo spoe dig doenlijk overgaan tot een verlaging van het peil van het tegenwoordige Flevo Meer, thans wettelijk bepaald op O, 13m-N.A.P. bij Urk. De Ministe heeft geantwoord, dat hij in beginsel gaarne bereid is - zij het uiteraard met inachtneming van het bij deze aange legenheid ten nauwste betrokken Rijksver- dedigingsbelang van de eerste orde (het ver zekerd kunnen zijn van de mogelijkheid tot het in eene aanvaardbare tijdruimte stellen van militaire inundatien ten behoeve van de Vesting Holland) alle medewerking te verleenen inzake het te dezen tegemoetko men aan de door genoemde vertegenwoordi gers voorgestane groote belangen. Zijne Ex cellentie voegde daaraan de toezegging toe, dat ai het mogelijke zal worden gedaan om het onderzoek, dat naar mogelijkheid van de gevraagde verlaging in samenwerking tus schen de Departementen van Defensie van Waterstaat reeds gaande is, te bespoedigen; evenwel zal bij dat onderzoek ook rekening dienen te worden gehouden met de belangen van de scheepvaart, waarop door de daar bij betrokkenen onlangs schriftelijk de aan dacht van beide Departementen is gevestigd. Vervolgens zijn de vertegenwoordigers tot hetzelfde doeJ ontvangen door den Minister van Waterstaat, die op zijn beurt een gelijke toezegging deed aangaande evenbedoeld on derzoek. Aangezien thans wel reeds bekend is, dat om tot verlaging van het vorengenoemde peil van 0.13 m—N.A.P. tot 0.40m-NAP te kunnen overgaan zonder da het IJ-meer i: tot stand gebracht -- verschillende, deels onderhanden zijnde, werken zullen moeten zijn voltooid, hetgeen nog geruimen tijd zal vorderen, is inmiddels tussdhen beide Mi nisters overleg geopend om binnenkort te kunnen Lomen tot eene tijdelijke regeling, waarrbij de door de Iandbouw-organisaties behartigde belangen zullen worden gebaat Uitvoer iot op 10 gedaald voiki— de waarde van het artikel erfdeze lnvoen___ ten. die Daar het gewicht berekend, natuurlijk dezelfde zijn gebleven. Vóór 1 Januari 1933 bedroegen de Invoer- echten ook reeds 100 tot 300% voor planten iet kluit, 75% voor planten zonder kluit. In het nu afgeloopen verdrag waren voor speciale artikelen bijzondere tarieven bedongen n.l. voor Laurieren 16 Mk. Azalea's en Rhodo dendrons, Ilex en Aucuba 20 Mk.. Buzus en Taxus 25 Mk.. Ohamaecyparls en Blauwe spar ren 30 Mk.. allen per 100 Kg. Voor andere plan- n golden de tarieven van 40 Mk. Thans zijn deze tarieven vrijwel verdubbeld. >ordat men op alle planten 40 Mk. moet be talen, wat voor planten zonder kluit nog wordt 30 Mk., indien het Duitsch/Belglach verdrag lager zijn, dan dl< boomkweekerlj een duur- iam noodlijdend bedrijf geworden. Nadat Engeland ln den zomer de boomkwee- kenj-lnvoer zeer zwaar belast heeft. la nu Duitschland praotisch gesloten. Het ls een "evensbelang voor dit bedrijf dat Duitschland 1 komt. Dit Is een levenskwestie niet im als Boskoop, kweeker ij bedrijf Nederland 1 Uit Oost-lndie INDISCHE PENSIOENEN VOORLOOPIG GEEN KORTING Naar Aneta Holland verneemt is een we ontwerp tot korting op de Indische pi sioenen, voorloopig niet te venvachten. Voornaamste Nieuws* (Blz. 1) De begrafenis van Mr. Dr. H. W. Hovy op Ie Oosterbegraafplaats te Amsterdam. (blz. 2) Interview met Hitler en Von Papen. De Vorwarts verboden. De communistenjacht voortgezet Daladier krijgt een votum van vertrouwen. (bit 3) Het Comité van Actie inzake het wets ontwerp. houdende maatregelen ter bevor dering van een zooveel mogelijk evenredi ge vracht verdeel ing in de binnenvaart, heeft te Den Haag een protestvergadering gehou den. De opleiding der onderwijzers. II. (blz. 10) Prof. J. van Gelderen in het vaderland te- Jaarverslag 1932 Algemeene Levensverze kering-Bank. Verzekerd kapitaal iets ge daald. Winstsaldo f 41.007 (v. j. f 44.200), Div. f 35 (onv.). BATAVIA, 3 Febr. (Aneta). De heeren dr. Meyer Ranneft, mr Hart, De Hoog, H, H- Kan, Kasimo en Sosrohadikoesoema hebben een initiatiefvoorstel ingediend, tot wijziging van de positieregeling van den Volksraad, met ingang van 16 Mei 1933, be- oogend het daggeld van f 30 te vervangen door een jaargeld van t 2000, waarvan f 1000 wordt afgetrokken voor elke eerste en twee-> de gewone zitting, waarin de leden niet op meer dan acht, resp. vier vergaderingen aanwezig zijn geweest. Dit jaargeld zal bij achteruitbetaling worden uitgekeerd. In de M. v. T- wordt opgemerkt, dat hierdoor f 26.000 wordt bespaard boven de reeds door de korting van 17 pet verkregen besparing van f 29.000. Met verdergaande bezuiniging dient te worden gewacht tot 1934, als zal worden beslist over vermindering van het ledental van het College van Gedelegeerden. ZWAAR WEER IN HET SOLOSCHE Zes dooden SOLO, 3 Febr. (Aneta). Hedennacht heeft zwaar weer gewoed boven Lawoe. Kaloe- rahn en Gondosoeli Ongeveer vier paal van Tawangmangoe heeft een aardschuiving plaats gehad. Acht perkarangans zijn weg gevaagd. Zes personen werden gedood, ter wijl 23 personen worden vermist De Regent en de Resident zijn naar de plaats des onheils vertrokken. Gemengd Nieuws DOODELIJK AUTO-ONGELUK Men meldt ons uit Den Haag: Gisteravond omstreeks 8 uur is op het Al- berdingk Thijmplein een ongeluk met doode- lijken afloop voorgevallen. Een viertal meisjes, van wie er twee op de fiets waren gezeten, terwijl de twee andere de rijwielen aan den bagagedrager voortduw den, maakten onder elkaar pret en letten daardoor niet op het verkeer. Zoo kwam het, dat toen even later een vrachtauto van den limonadefabrikant S. uit de Van der Kun straat naderde, bestuurd door den 26-jarigen chauffeur C. F., die luid signalen gaf, de meisjes op het laaatste oogenblik in verschil lende richtingen uiteenstoven, waarbij het 15-jarige meisje H. uit de Beetsstraat kwam te vallen, zoodat de chauffeur een aanrijding niet meer kon voorkomen. De vrachtauto ging het kind over het hoofd, zoodat het slachtoffer op slag dood moet zijn geweest. Het lyk is naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Den chauffeur die als een voorzichtig rijder bekend staat, treft geen schuld. Een nader onderzoek wordt door de politie ingesteld. HOOFDE A r.TOOR OPSLAGPLAATS CNï OOSTZEEDIJK Mo. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERJJ: NASSAUHAVEN BOERENGAt

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1