0NS PRAATUURTJE TURKENBURG BODEGRAVEN ZADEN „Mingen-Super strooit Welvaart" Verheul's Hoendermeel ULTRASUPER A.S.F. - V C. F, LAND- EN TÜJNPODW Ao. 176 FE'RI'AEi t!i33 BEWEZEN Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes iiLi..li -I Qnze aardappelvoorraden In <te laatste jaren ia het regel geworden dat dooi- de Directie van den Landbouw een onderzoek wandit imgeetieild naar de op 15 Jam. aanweeiige aairuappelvoonnadien. Ook dit jaar heeft dit ondereoek weer plaats gehad. Hiiierenidier vofligt een overzicht van de resultaten dier inventarisatie, waarbij tea- vengelijkiog tevens zijn opgenomen de voor- raavuspei-centages op de overeenkomstige tijdstippen van vooraf gaande jaren. KJieüJxwwstreek in Friesland': beteelide oppervlakte im HA. in 1932: 12.275. Totale opbrengst aam kleiaardappelen 4.087.879 HX Voorraad bij de verbouwers aanwezig in percentage van den oogst: op 15 Jan. 1933' 53%, op 15 Jan. 1932: 25%, op 15 Jam. 1931: 29%, op 15 Jan. 1930 46% en op 15 Jam. 1929 53%. Oostelijk Overijsdl en Oostelijk Gelder land: beteelde oppervlakte in HA im 1932: 1323 HA. Totale opbrengst in H.L in 1932: 289.601 H.L; voorraad aanwezig bij de ver bouwers in percentage van den oogBt: on 15 Jan. 1933: 53%, op 15 Jan. 1932 24%, o>p 15 Jan. 1931: 27%, op 15 Jam.' 1930: 34% en op 15 Jan. 1929 32%. Neder-Btuwe, Tieler en Bommeiler Waard. Land van Altena en Vijfheereuüamdenaan kleiaairdappelen bet. oppervL im HA in 1932 6249 HA, tcxbafle opbrengst i/n H.L in 1932: 1.409.635. Voorraad bij de vehbou- wens aanwezig in percentage van den oogst- op 15 Jan. 1933 51%, op 15 Jan. 1932 27%, op 15 Jan. 1931: 25%, op 15 Jam. 1930 44% en op 15 Jan. 1929: 37%. Land van Maas en Waad, Rijk van Nij megen, Oostelijk Noord-Brabant en Lim burgloleiaardaippeden) 3537 H.A im 1932, 781.202 H.L opbrengst in 1932. Voorraad: op 15 Jan. 1933: 48%, op 15 Jan. 1932: 38%, op 15 Jan. 1931: 33%. op 15 Jan. 1930: 42% en op 15 Jan. 1929 37%. Zeeland, Ziurid-Hollamdsdhe edilemden en Westelijk Noord-Brabant (kiedaardappelen) 30.4D0 HA im 1932, 10.421.172 HL opbrengst im 1932. Voorraad aanwezig op 15 Jan. 1933- 48%. op 15 Jam. 1932: 28%, op 15 Jen. 1931: 27%, op 15 Jam. 1930: 41% en op 15 Jan 1929 41%. Zand- en Veenaardappelen: Veen kdlontièn enz.: 34,903 HA. en 12,041.541 HL in 1932. Aanwezig: 17% op 15 Jan. 1933, 11% op 15 Jan. 1932, 6% op 15 Jan. 1931, 7% op 15 Jan. 1930 en 9% op 15 Jan. 1929. Oostelijk Overijeel en Oostelijk Gelder land: 10.378 HA in 1932. Opbrengst 2,295,494 H.L. Voorraden reep. 53%, 43%, 47%, 42% en 44%. M Land van Maas en Waal era.: 14.583 HA, opbrenvst 3.467.906 H.L Voorraden reap 62%. 29%, 35%, 41% en 35%. Zeeland enz.: 2085 HA, opbrengst 493.868 H.L. Voorraden reep. 60%, 21%, 29%, 41% en 16%. ZooadB verwadht kon worden, zijn d» voor raadsperoentagee aanzienlijk hooger dan het vorige jaar en overtreffen zij zelfs to de meeste streken ale voorafgaande opgaven. Vam de kleiaardapplen was In de verschil- lende gebieden op 15 Januari jJ. nog om streeks de helft vam den oogst aanwezig. Onderstaande djfere geven een overaidbt van de grootte van den voorraad kleiaard appelen in al'le Invervtairisat legebi ede n te zomen. Hierbij zij er nog in het bijzonder die aandacht op gevestigd, dat deze cijfers, evenals in vorige jaren, betrekking hebben op de gemeenten, waar aanmerkelijke over schotten van aardappelen kumeen worden verwacht. Voorraad kleiaardappdlen pp 15 Jamueirl 1929: 43%, 5342 H.L, op 15 Jam. 1930 42%, 6203 H.L, op 15 Jan. 1931 27%, 2956 H.L, op 15 Jan. 1932 28%, 3226 HX, op 15 Jan. 1933 50% 8476 H.L De voorraad zand- en veenaardappelen bedroeg 5.686.000 H.L, tegen 2,973,000 HX op 15 Januari 1932, a-dhtereen vod gene overeen komende met 31% en 19% vam den oogst der zand- en veenaardappelen in 1931 VRAAGT PRIJSCOURANT Floralia's Zaadnummer Eindelijk zagen wij het bekende „week blad voor liefhebber en vakinau" weer eens voor ons liggen. Al is de kleur van den omslag verschoten en van geel tot crème geworden, doch dit is een verbetering ie noemen. Wij vinden deze tint meer in over eenstemming met den keungen inhoud van het blad. Dit nummer, dat we thans weer eens ont vangen (het werd ons geruimen tijd niet toegezonden), is speciaal gewijd aan zaden. 't is thans de tijd, dat de dagen weer len gen wat ons doel uitzien naar het weer ver zorgen van onzen moestuin en versieren van onze bloemperken, leder gaat straks weer zijn tuiin of tuintje met amateurs- of vakliefde verzorgen. Maar niet ieder is tuin architect van professie en velen hebben lei ding noodig en velen voelen het gelukkig ook. dat voorlichting goed voor ze is. Nu ziin de abonnó's op Floralia, wel bof fers, want die krijgen met dit nummer een schat van gegevens en dal keurig geïllus treerd met afdrukken van scherpe foto's en bovendien zijn 8 pagina's in fraaie rotogra- vuredruk uitgevoerd met de belofte van de uitgevers (Joh. Ensohedé en Zonen te Haar lem) dat ze voortaan élke week 8 pagina's in deze uitvoering zullen geven. De kleurenplaat is ditmaal niet zoo mooi uitgevallen als we wel gewoon zijn, doch de uitgevers hebben ons ook wel wat verwend op dit gebied en doen dit thans nog door de verdere schitterende uitvoering. En de redactie doet het door lezenswaar- digen inhoud en de wijze waarop alles den lezers en lezeressen medegedeeld wordt. Van en voor eigen bodem Onder dezen titel zendt het nationaal veredelingshedrijf voor de suikerbiet, de Koninklijke Beetwortelzaad-Cultuur Kuhn Co. N.V. te Naarden, ons een geïllustreerd vlugblaadje, waarin voor de zooveelste maal een beroep wordt gedaan op het gezond nationalisme van de Nederlandsche suiker- bieteiwerbouwers. Wij zijn het met het ge schriftje volkomen eens, dat het nu zeker heelemaal geen tijd meer is om nog langer uit het ons economisch vaak vijandige bui tenland te blijven betrekken, wat het eigm land minstens zoo goed en ook niet duur der zelf eveneens voortbrengt. Het 100 Nederlandsohe suikerbieteruzaad KUHN P van eigen bodem komt zeker in de eerste plaats in aanmerking voor eigen bodem Mogen onze landbouwers zioh daarvan straks bewust blijken te zijn. als ze weer gelegenheid krijgen zich erover uit te spre ken, welk suikerbietenras zij wenschen te verhouwen. Het vlugblaadje is gratis verkrijgbaar bij de afd. Publiciteit van de Koninklijke Beet- wortelzaad-Oultuur KUHN Co. N.V., Noor der Stationweg 15 te Bloemendaal. IZalkstikstof voor onkruidbestrijding Nieuwste ervaringen Het uit zijn assche herrezen Inlichtings- bureau voor kaLkstikstof, thane gevestigd te Glimmen (Gr.), zond ons 'n vlugschrift, waaraan we het volgende ontleenen: Eenige der belangrijkste ervaringen van den laatsten tijd zijn de volgende: Het Is absoluut niet noodzakelijk, dat er na het uitstrooien van kalkstikstof over de bedauwde of beijzelde planten aoranig weer volgt. Kalkstikstof spoelt niet gauw van de bladeren. In meerdere streken wordt kalk stikstof ook thans nog veel te laat ge strooid. Als regel zal kallketikstof moeten worden gestrooid In de tweede helft van Januari— Februari Dit geldt echter niet voor perceelen. ge zaaid half tot eind November, waarvan het koren in Januari nog maar 4—6 cAL boven den grond staat. Zoolang de rogge of tarwe nog uit de kiemwortels groeit, moet men geen kalk stikstof aanwenden. Het gewas Is dan nog te jong. Hol 6taand wintergraan, waarin veel on kruid voorkomt, doei men verstandig om ie ploegen. liet kwam tuin kalkstikstof bedraagt on geveer 25U K.G. per H.A. en meer. De bemestingswuurde van Ukl K.G. kalk stikstof voor onkruidbestrijding aangewend is minstens gelijk te stellen met luu K.G. Chili- of kalksalpetei. Die meer over deze zaak wil weten vrage het vlugschrift aan. winiervoedering VV vnor d vooi de vogels Nu de koude hare intrede weder heeft ge daan wekken de ondergeteekonden, namen» net comité voor wintertoedering van vogels, allen, die daartoe nog niet mochten zijn overgegaan, op om maatregelen te nemen om een zoo uitgebreid mogelijken vogel stand gedurende het ongunstige jaargetijde in het leven te houden. Etensresten, die niet un de vuilnisbuk maar in den tuin terecht komen, kunnen eenige vogels door de koude dagen heen helpen. De meeste vogels hebben bij stren gen vorst meer van voedselgebrek te lijden dan van de koude. Strengen pinda's voor meezen worden reeds op zoo veel plaatsen opgehangen, dat het nauwelijks noodig is op het belang van deze voor de voedering speciaal van meezen te wijzen. Evenals het vorige jaar vestigt de com missie de aandacht op de brochure over dit onderwerp, waarin aanwijzingen voor zeer eenvoudige wintervoedering, die voor ieder een uitvoerbaar is. te vinden zijn. Zoolang de voorraad strekt is de brochure op aan vrage kosteloos verkrijgbaar bij het secre tariaat der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, Prinses Marie- straat 40, 's-Gravenhage, bij het secretariaat der Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Vogels, Heerengracht 540, Am- terdam, bij het secretariaat der Nederland sche Natuurhistorische Vereeniging, 's-Gra- venlandscheweg 14, Hilversum en bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen. De Commissie: Ir. N. VAN POETEHEN, Insp. Hoofd van den Plantenziektenk. Dienst. Jhr. L J. QUARLES VAN UFFÜRD, Eerevoorz. van de Ned. Ver. tot Besch. van Dieren. J. DRIJVER, Secr. van de Ned. Ver. tot Besch. van Vogels. Dr. JOH. J. VAN BURKOM, Voorz. van de Ned. NatuurhisL Ver. gestrijding van de runderhorzel Nog een stem uit de praktijk. Een belangstellend veehouder uit Noord Holland schrijft mij: „Het is nu ai vier jaar geleden, dat ik voor het eerst gebruik maakte van de horzelizalf en met succes. De wormen gaan er van dood, maar elk jaar zitten de pinken weer vol bulten; de koeien en vaarzen heb ben ze in deze streek bijna niet Nu zijn er ook heel wat boeren, die er niets aan doen, dus de horzels blijven er wel. In deze streek is het van 90 pCt. der veehouders gewoonte om de koeien en vooral het jonge vee te knippen bij het begin van den staltijd. Met het insmeren van de zalf wacht ik tot April als er een gaatje in zoo'n bult te zien is en dit herhaal ik eenige malen, ook nog in Mei. Na eenige dagen zitten er dan verscheidene wormen half uit de openingen en zijn dood." Het spreekt vanzelf, dat het gunstige re sultaten der bestrijding pas van blijvenden aard kan zijn, indien binnen een bepaalden kring alle veehouders aan de behandeling deelnemen. Om dit echter te kunnen berei ken, is het noodig, dat de bestrijding wordt georganiseerd onder leiding van de be staande landbouworganisaties. Wanneer de leden hiervan het goede voorbeeld geven, dan mag verwacht worden, dat elk jaar onze rundveestapel minder last zal onder vinden van dexe plaag. Maar eveneens is hiervoor noodig, dat de uitvoering der behandeling zoo eenvoudig mogelijk is, weinig tijd kost en heel vroeg wordt ingezet. Er zijn namelijk streken, waar In den loop van Januari de eerste wormhulten als heel kleine knobbeltjes reeds zijn te voelen. En hoe vroeger de be handeling wordt ingesteld, hoe meer kans van succes Jonge larven hebben veel min der weerstandsvermogen tegen eenzelfde bestrijdingsmiddel dan volwassenen. Daar om is het zaak. elke 14 dagen te behande len gedurende den geheelen staltijd en zoo noodig, nadat de dieren in de weide zijn, herhalen. Op deze wijze te werk gaande, heeft men de meeste kans heel jonge larven aan te treffen, die nog bezig zijn een vervellings- proces te doorloopen en in dit stadium worden ze door chemische middelen veel gemakkelijker aangetast en onschadelijk gemaakt. Om de 14 dagen een uurtje hier aan te besteden gedurende een staltijd is toch van de veehouders heusoh niet te veel gevergd, temeer waar het hier uitsluitend hun eigen belang geldt Het ware tie wenschen, dat in alle pro vincies de goede gewoonte bestond om de runderen vóór he-t opstallen te knippen In de eerste plaats zullen bij geknipte runde ren alle middelen ter bestrijding der run derhorzel beter inwerken en hij veel spaar zamer gebruik zullen betere resultaten ver kregen worden Doch ook uit een oogpunt van hygiene is dij knippen zeer aan te be velen. de zindelijke melkwinning wordt °-r niet weinig door bevorderd Dr. H. 't HOEN Het onderhond van 100 ratten kost U f 250.per jaar RATIN verdelgt RATTEN en MUIZEN afdoende zonder gevaar voor menschen en huisdieren Vrijblijvend nadere Inlicht bij: BACT. LABOR. „RATI N" le v. d. Boschstraat 8 TeL 772653 DEN HAAG VLAARDINGEN-SUPER Prijsvraag Bij bovenstaand plaatje wordt een vier regelig gediohtje gevraagd, de goede kwaliteiten van Vlaardingen-Super in het licht stellend. Aan de beste inzending wordt den prijs van 25.— toegekend. Inzending binnen 7 dagen, onder vermel ding van het blad, waaruit het plaatje genomen is. Op de enveloppe vermelden „prijsvraag". COÖPERATIEVE KUNSTMESTFABRIE- VLAAROINGEN ZAADHANDEL WADDINXVEEN VRAAGT ONZE PRIJZEN VOOR: gras-, klaver en bietenzaden SMEERKIT ideaal dekmiJdel voor oude en lekke kassen, kan met kwast koud worden verwerkt Firma DB VRIES A VAN DER LEEDEN DORDRECHT Lange Breestraal 37 -38, Telefoon 3218 (Ochtendvoer) bereid uit de Allerbeste grondstoften Prijs per SO K.G. 8.— franco n.v. M. Verheul's Krachtvoederhandel EUzaCethstiaat 26 ROTTtRDAM - Iel et. 66892 Het nieuwe, droge, uitstekend strooibare superfosfaat Goedkooper bdj stijgend aan in water oplosbaar fosforzuur. Ultra super 19*4 geeft 1/3 besparing en uitstrooikosten vergeleken bij Ultrasuper 14 Inlichtingen en brochures bij: N.V. A'damsche Superfosfaatfabriek N.V. Vereen. Chemische Fabriekt MALIEBAAN 81. UTRECHT tijgend gehalj ing op vradj AMMONSALPETER „S.M," DE STIKSTOFMEST VOOR UW BEDRUI 20,3 stikstof, waarvan do helit snelwerkende salpeter-stikstof, de hellt geleidelijk en langduriger werkende ammonlakstikstoL Een betrouwbare, zeker werkend stikstohneststoL Korrelvorm, zoowel met de hand ala met de machine uitstekend stxoolbaar. Oelent geen ongnnstlgen Invloed alt op de structuur ven den grond en veroorzaakt geen koratvorming. Een practlsch nentrala meststoi, die geen schadelijke stoffen beval ol ln den grond achterlaat Een goedkoops stlkstotmsst mal uttstakanda algtnschappen, En. voor da volla 100 aan Nsdarlandseh product Voor inlichtingen en brochure wende men zich tot het LANDBOUWKUNDIG BUREAU DER STAATSMIJNEN IN LIMBURG, to LUTTERADB (L). WEET GE dat in Duitsdhland de Landbond, die den laatsten tijd een sterk natioaiaal-socialia- tischen inslag heeft gekregen, een krach tige actie voert, om onzen land- en tuin bouwer port nog meer te treffen door nog zwaarder invoerbeJemmertogen; dat het al is het nog de vraag of de dolle- mans politiek van de Duitsche boeren partij in daden zal worden omgezet het er voor onze land- en tuinbouwexport naar Duitschland toch &1 leelijk genoeg uitziet; dat er sommigen zijn, die onze rundveesta pel willen inkrimpen door een 40.000 stuks naar Rusland, waar groots be hoefte aan rundvee is, te verkoopen. Doch dit moet op crediet gebeuren, want Ln Rusland sohijnen ze geen contanten te hebben; dat Engeland zéér binnenkort de grenzen zal openstellen voor de invoer van Ca nadees ch rundvee, waarmede een tien jarige papieren krijg tusschen Engeland en Canada, ten einde is gebracht met 1—0 voor Canada; dat er binnenkort ook ln ons land, evens reeds lang ln Duitse hl and en Zwitse land het geval was, zg. „zoete most" z te verkrijgen zijn van Nedierlandech brikaat; dai d» Indexcijfers over December weer belangrijke dading laten zien, ui va akkerbouwproducten van 43 tot 41 voor veeteeltproducteo van 55 tot 50; dat ln Chartes (Frankrijk) bij een betoog» van 3000 boeren, dde protesteerden tege de groote prijsdaling, een groote dra betoogere de prefectuur bestormde tot het bureau van den prefect doo drong. Een uur lang was deze in zjj eigen kamer gevangen tot hij de rege ring opbelde over de eisahen der Ia» bouwers. Toen vertrokken de betoogei eindelijk. dat de Deensohe referring een wetoootwa heeft ingediend om de varkens teel met het oog op de Engeleche invoerco t/ingen teer ing, te beperken; dat de Deensohe varkensproductie zéér gro is, nl. 150.000 200.000 per week. waa van ruim 100.000 naar Engeland werde uitgevoerd. Wat ik hoorde en zag, las en dacht! Ja, Öat staat er zoo al een kleine honderd en tachtig maal boven dit gebabbel van mij. Niet als tekst voor een preek, docii als ver klaring van mijn bedoeling met deze prale rij-schrijverij'k Heb al eens gehoord, dat men zei: ,Jó, denk er aan, hij zet het vast in de krant!" En dan zag ik, dat men het soms wel leuk vond, doch ik las ook wel eens op de gezichten een soort schrik alsof men vreesde de gesproken woorden gedrukt te zien, terwijl ik dacht: waarom zou men toch zoo bang zijn om, wat men zegt, ook door duizenden anderen te laten lezen. Ver trouwt men zich zelf niet altijd, als men iets beweert? Is men wel loslippig in be perkte kring, doch vreest men zich pubüek uit te spreken? Dan is het toch ook niet goed om het in beperkte kring uit te spre ken. wel? Maar laat Ik nu ieder de verzekering geven, dat. al vertel ik wel eens, wat ik hoorde, ik toch nooit den naain van hem, die het zegt, er bij noem. Als ik hoor, dat iemand (een uit de boe renstand, hoor!) zegt: men moest nooit met crisiswetten, enz. gekomen zijn, alles was vanzelf wel terecht gekomen, wel, waarom zou ik dat dan niet eens mogen mededeelen als ik weet, dat er meerderen zijn die er precies zoo over denken en zoo'n stem uit de kring der belanghebbenden zelf wel het overdenken waard is. Als ik hoor, dat meer deren beweren, dat de regceringsoommissa- rissen met vele duizenden guldens gaan strijken, waarom zou ik dat niet eens mede mogen deelen en zelf zeggen, dat ik denk, dat ze niet goed zijn ingelicht en over het algemieen genomen hun bewering niet Juisi ls. Als ik lees, hoe dat zelfs geschreven en door een blad opgenomen wordt in een vorm, die veel op verdachtmaking lijkt dan denk ik daar het mijne van en begin maar gauw een ander blad te lezen. En dan lees ik, dat in „de Melkveehou der" Iemand zijn ervaring mededeelt over kopziekte en kunstmestgebrulk. Daar is rI veel over geschreven. Daar schreef ik o.a al over in ons blad van 8 Mei 1930 en later nog eens op 18 Juni 1931, ln verband met wat prof. Sjollema van het „Landbouw kundig tijdschrift" had medegedeeld, dat als zijn opvatting de kunstmest niet als de eenig schuldige genoemd mag worden. Wij schreven toen o.a.: Het komt ons voor. dat men naast de zwaardere stikstofbemesting ook letten moet op de kali-behoefte, doch bijzonder ook op BEHOEFTEAAN PHOSPHORZUUH EN BEPAALDELIJK AAN THOMAS SLAKKENMEEL Het zou ons heel niet verwonderen als, als uitslag van een onderzoek naar verhou ding der minerale stoffen in het veevoeder, gras, hooi en kuilvoeder inbegrepen, der aan kopziekte lijdende dieren, men eigenaar dige cijfers zou krijgen. Ook dit voorjaar zijn weer veel dieren aan de kopziekte of grastetnnus bezweken Wij zouden den raad willen geven waar hier voorkomen ook beter is dan genezen zorgt voor voldoende, voor veel natuurlijk voeder voor ons rundvee, dat is gras, hooi en kuilvoeder. Dat kunt go nog verkrijgen door een goede zomerbemesting te geven van stikstof en zorgt tevens, dat het volgend jaar aan de verhouding der minerale bestanddeeleu in den bodem niets mankeert Let dus naast een goede stikstofhemesting op een zware gift Thomasslakkenmeel. Met dit iaatstA geeft mep phosphorzuur en kalk, alle beide. Dit lijkt ons ook in dit verband niet van belang ontbloot. Toch was er nou een vee-arts, die durfde beweren, dat kunstmest de schuldige was. Maar wat lezen we in „de Melkveehoudci" Dit: V. is nu al ruim 32 jaar veehouder en heeft al dien tijd vee! kunstmest gebruikt en wel Thomasslakkenmeel kali en Chili- salpeter, later kalksalpeter en nu ook zwu velzure ammoniak en meest in grooter hoeveelheden dan de andore hoeren hier. V. heeft nog nimmer kopziekte gehad, merkt er terecht bij op. dat d:t nog nieis bewijst. Zijn huurman, nie geen kunstmest gebruikt, heeft er daarentegen wel last van Maar versta wel, ik ga nu niet beweren gebruik kunstmest en ge krijgt geen kop ziekte, dat zij verre. Mijn meening dienaan gaande is deze. dat niet alleen de kunstmest de oorzaak is zooals veearts Broersma dat houtweg zegt, maar ER IS OP DE BOERDERIJ ZELF ZOO VEEL VEPANDF.RD, vroeger toch zoo zegt V., werd er veel meer hooi gevoederd en minder krachtvoer en ook werd er met het veefokken niet zoc erg ln de melk richting gefokt, de koeien waren langer droog om op krnrhten houdt, althans iets gebonden. Er zullen zeker nog andere factoren aanwezig zijn. zegt V. en het is niet enkel die meststof Dit is een van de dingen, waar we wel eens over na mogen denken, dat er op de boerderij zelf zooveel veranderd is. Dat heb ik deze week ook nog gezegd, terwijl ik ergens op de koffie was (echt op de koffie, lekkere koffie en onder gezellig kout). Wat voerden ze bij ons vroeger voor krachtvoer? En kom nu eens. En vergelijk dan de hooi- giften eens. Zijn we niet wat te ver in eeu richting gegaan? 'k Geloof het zeker. En daarom durf ik zelfs nu in deze benarde tijden aanraden DOELMATIG KUNSTMEST TE GEVEN Niet om daardoor meer vee te kunnen houden, zooals men wel eens meent, doch om met minder weiland toe te kunnen en meer hooiland te houden, waarvan een prima kwaliteït hooi komt, om zoodoende gedkoop aan een flinke hoeveelheid waar devol voeder voor den winter te komen. Natuurlijk voeder dat is hooi. Zoo kunnen we veel meer bezuinigen op onze kracht- voedeniitgaven, dan we extra aan kunst mest uitgeven. We moeten, ik heb het al zoo vaak gezegd, reeds vele jaren terug, we moeten onze eigen krachtvoederfabri- kanten zijn. Maar, natuurlijk, ook hier met overleg hendelen. Wat vroeger bij het bemesten niet altijd geschiedde Maar wat vroeger wel meer voorviel doch ln den laatsten tijd niet zooveel meer vei- nomen werd zijn DE SPRINKHANENPLAGEN Daat schijnen ze in Argentinië nogal veel last van te hebben fn een blad uit Ruenos Ayres lezen we dat daar de landbouwcrisis juist dezelfde huurman voprde opsteed- grooter en dreigender omvang ann- stal zon zwam dat de mest de gierleid'ng neemt Tn de provincie Fntre Hios worden uitliep, terwijl C V. meer van hardere mest j door de verwoestingen die door de sprink hanen zijn aangericht achttienduizend land bouwers door hongersnood bedreigd. De landbouwers eischen van de regeering on middellijke hulpverleening met een bdrag van 2,7 millioen pesos in baar geld of in den vorm van levensmiddelen. Ook te. Santa Fé is de toestand uiterst bedenkelijk Het Argentijnsche landbouwverbond heeft besloten per 1 Februari een staking af le kondigen, teneinde de regeering te dwingen tot aanvaarding van het agrarische hervor mingsprogram, dat o.a. inhoudt een mora torium voor alle handels- en bankschulden der boeren. Ze schijnen daar van radicale middelen te houden. Maar hoe de boeren daar staken de regeering tot iets kunnen dwingen snap Ik noc niet heelemaal. Bij ons doen we het anders. We verzoe ken. we vragen het dringend, Doch dreigen doen we nog niet Zoo ook deze week toen de tuinders-organisaties van elke richting een gemeenschappelijk request indienden bij den Minister en het verzoek deden om don ♦uinbouw zóó te steunen dat de worden uitgekeerd. Voorts zal worden verzocht voor 1933 den tuinbouw te steunen door middel van de zelfde regeling als voor 1932 heeft gegolden doch met dien verstande, dat de steun ge durend en niet na het seizoen ter beschik king van de tuinders wordt gesteld. Een en ander achten de genoemde organisaties ab soluut noodig om den tuinbouw in stand te houden en om in den grooten socialen nood van zeer vele tuinders en van degenen, welke van hun bedrijf afhankelijk zijn, te voorzien. De toestanden zijn van dien aard. dat de kans op spoedige verhetering nog niet be speurd kon worden. Vooral de nieuwe re- ppering in Duitsrhland schiint voor ons niets eoeds te beloven. Allerlei <ombere ver- wncbMneen hoorden we uitspreken Gevreesd wordt, dat Hitier, steeds Men vreest, dat Nederland heel spoed! voor een nieuwe situatie geplaatst zal wo den. Groenten en kaas zijn op het oogei blik de eenige landbouwproducten uit N derland die in Duitschland nog eenigen a zet hebben. Vooral voor die producten ve wacht men van het optreden van de nieuw regeering niet veel goeds. De Duitschei waren op dit stuk toch al niet bijzonder to schietelijk. Intusschen weet men ook hu niet, ook niet in de kringen der deskund gen, hoe zich de situatie zal ontwikkele en men schort een definitief oordeel thai dan ook nog even op. Ja, dat is tegenwoordig wel heel goed. kunt geen week meer vooruit voorspellfil Alles staat op losse schroeven. Zooals het ook op losse schroeven staa met ongeveer 20 percent van ons vee. W vernamen, dat za! worden. Dat wil zeggen dat 80 90 pd van de hesten uitgekozen worden, terwijl I 12 pet als minderwaardig zonder de rin| als teeken van waardigheid hun koeienl» ven moet door zien te komèn, totdat er ove beslist zal worden, wat met hen zal gebeu ren. Als de „geringden" nu maar niet doo dat hoogwaardigbeidsteeken die ring, e« soort hoogmoedswaanzin zullen krijgen die ze doet weigeren melk te geven aal zu'ke proletariërs als boeren zijn, die nie eens een ring in de ooren dragen In strekel waar de boeren dit nog wel doen, zullen d koeien zich als volkomen gelijkwaardig me de boer gaan beschouwen. Wat ook al wee niet wenschelijk is. Die produrtie-heperklng heteekent wal hoor! Ze heteekent o m. dat ik ook niet meet mag schrijven dan tot hier. Dus Tot de volgende week. PRAAT JESM AKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8