VRIJDAG 3 FEBRUARI 1933 EFRSTE BLAD PAG BUITENLAND HITLER EN HET CENTRUM EEN LEERZAME BRIEF WISSELING Het maakte al dadelijk een zonderlingen indruk, dat de regeering-Hitier, zonder dat een door het Centrum gesteld aantal vra gen over de te volgen rege^ringspolitiek was beantwoord, constateerde, dat er geen daadkrachtige meerderheid in den Rijksdag voor haar aanwezig was en ze daarom den Rijksdag ontbond en nieuwe verkiezingen uitschreef. Thans is de briefwisseling gepubliceerd, welke tusschen Hitier en prelaat Kaas, den leider van het Centrum, is gevoerd. Deze briefwisseling legt op een igszins ver bluffende wijze den opzet van Hitler bloot om zich het Centrum van den hals te schui ven, teneinde zijn beroep op de kiezers te kunnen doen Uit de brieven blijkt n.l., dat prelaat Kaas in zijn onderhoud met Hitier de. bekende serie vragen had gesteld. Die vragen wer den denzelfden dag schriftelijk herhaald en nog met enkele nieuwe aangevuld. Hitier antwoordde op dien brief o.m.: „Het doel van ons onderhoud was uit te maken of, en zoo ja. onder welke voorwaar den de Centrumpartij bereid zou zijn aan do regeering der nationale concentratie voor den duur van één jaar haar vertrouwen te schenken voor rustigen arbeid, zonder dat ze daarbij rekening zou moeten houden met de wisselvalligheden van de parlementaire politiek. „Ik meen. Heer Prelaat, dat ik U goed be grepen heb, wanneer ik na dit onderhoud tot de conclusie kwam, dat het Centrum op het oogenblik in de samenstelling van de regeering geen voldoenden grondslag zag, waarop het zelf actief wenschte mede te werken. Wel zou de partij bereid zijn ge weest na te gaan of zij de regeering zou kunnen dulden; zooals men dat in de par lementaire practijk soms doeL „In uw brief, stelt gij nu, Heer Prelaat, een zoo groot aantal preciese vragen, dat de beantwoording ervan alleen maar zin zou hebben, wanneer men het eerst over de principieele kwestie van de mogelijkheid van een tolereeren gedurende een jaar door het Centrum was eens geworden. Op die vraag hebt gij echter niet geantwoord. Daar uit heb ik opgemaakt dat het Centrum niet bereid is zijn toestemming te geven tot een dergelijke regeling, die op 't oogenblik de eenig mogelijke methode is om binnen het kader van de grondwet te blijven. Daar mede had alle verder discussie over de door U gestelde vragen, geen zin meer. Integen deel zij zou ons slechts verder van het doel .verwijderd hebben. „Daar ik aldus in uw brief geen beslis sing vond betreffende de mogelijkheid van een gewaarborgden termijn voor ons regee- ringswerk en daar anderzijds de tijd dringt en ik voor God en mijn geweten de laatste mogelijkheden beproef om 't volk langs grondwettelijken weg te redden, voel ik mij gedwongen den heer Rijkspresident voor te stellen voor een laatste maal zich tot het Duitsche volk zelf te richten. „Hopende dat daarmede de met uw partij genoot Dr. Bruening en met u zelf aange knoopte betrekkingen niet zullen worden af gebroken, ben ik Daarop heeft mgr. Kaas geantwoord, dat 'de vraag van het al of niet tolereeren der nieuwe regeering voor het Centrum afhing van het antwoord op een aantal princi pieele vragen. Hij had de grootste spoed betracht met het stellen van die vragen. „Een beslissing in deze zaak, alvorens be antwoording der vragen, is door mij op geen enkele wijze in uitzicht gesteld. Zij zou za kelijk ook onmogelijk zijn. „Bij de besprekingen, welke tot formatie van het nieuwe kabinet hebben gevoerd, is het Centrum, evenals de Beiersche Volks partij bewust uitgeschakeld geworden, al luidde de opdracht van den Rijkspresident dan ook dat men een regeering op parle mentairen grondslag zou trachten te vor men. De Centrumpartij was dus onkundig rvan de zakelijke overeenkomsten, welke den grondslag vormen van de tegenwoordi ge regecringspolitiek. „Wie zich bewust is van zijn verantwoor delijkheid, kan toch slechts tolereeren wat hij, zij het dan ook slechts in beginsel, kent. Onze zakelijke vragen moesten er toe die nen om die noodige kennis te doen krijgen. „Wanneer uw antwoord de noodige ophel dering gebracht had en wij zekerheid zou den hebben gekregen, dat het niet tot ge vaarlijke experimenten tegen de grondwet, de volkshuishouding, de sociale voorzorg of de goede munt zou hooren, dan zou het Centrum trouw aan zijn politieke beginse len en aan zijn houding, zooals die te Mun ster werd aangegeven, zeer zeker bereid zijn het werk van de nieuwe regeerinj, mo gelijk te maken. „Op grond van vriendschappelijke bespre kingen met de Beiersche Volkspartij, kan ik hierbij nog mededeelen, dat deze partij het voorbeeld van het Centrum zou gevolgd hebben. „Dat men de onderhandelingen plotseling heeft afgebroken en dat men, na zooveel we ken ongebruikt te hebben laten voorbijgaan, nu plotseling 't geduld miste om nog één of twee dagen te wachten, valt diep te betreu ren. Anderen mogen de verantwoordelijk heid daarvan dragen; wij niet. „Nu een nieuwe poging om tot een verza melen te komen van alle opbouwende krach ten wat sinds lang het doel van mijn streven is aldus nogmaals mislukt is door oorzaken, die ik Mijnheer de Rijkskan selier, oprecht gesproken, niet begrijp, kan ik nog slechts de hoop uitspreken, dat de verkiezingscamnagne zoo zal gevoerd wor den, dat de wil tot samenwerking, die m. i. de eenige kans is op redding van volk en staat, niet vernietigd worde. „Waar het decreet over de ontbinding van den Rijksdag de onjuiste bewering bevat, dat er geen meerderheid in den Rijksdag kon gevormd worden, meen ik verplicht te zijn, een copie van dezen brief aan den heer Rijkspresident toe te moeten zenden. „Na U aldus. Mijnheer de Rijkskanselier, loyaal mijn voornemen in dezen te hebben medegedeeld, ben ik i het De voorzitter der Beiersche Volkspartij, 6taatsraad Schaeffer, heeft een telegram ge zonden aan den Rijkspresident, waarin hij constateert: „Naar aanleiding van de moli veering van het ontbindingsdecreet van den Rijksdag, dat het niet mogelijk is gebleken een tot werken in staat zijnde meerderheid te vormen, zie ik mij genoodzaak., voor zoover het de Beiersche Volkspartij betreft, dit zakelijk tegen te spreken en te consta- teeren, dat de Beiersche Volkspartij, wier principieele wil tot samenwerking aan Jen - nationalen wederopbouw- bekend moet zijn, in het geheel niet bij de onderhandelingen is betrokken. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE VERJAART DE PLENAIRE VERGADERING HERVAT HET FRANSCHE PLAN IN DISCUSSIE S.A.- en S.S.-mannen! Dertien jaren hebt gij mij in discipline gevolgd. De communisti sche moordorganisatie hitst sinds dagen op onverantwoordelijke wijze tegen de natio nale herleving op. Niemand verlieze zijn zenuwen! Handhaaft rust en discipline! Laat u niet door spionnen en provocateurs afbrengen van het nakomen van dit, mijn bevel! Het uur van de onderdrukking van deze terreur komt. WIJZIGING VAN DE KIESWET. 63.000 stemmen voor candidaatstelling pi™aire vergadering der ontwaPK.in|s a conferentie, die op 23 Juli 1932 werd onder Gistermiddag is de verordening tot wijzl- j broken, is Donderdag hervat. Hot was juist ging van de Rijks-kieswet gepubliceerd, die j een Jaar geleden, dat de ontwapeningsconfe- naast bepalingen over het stemmen door in rentie te Genève geopend werd. het buitenland vertoevende, zeevarende en In de hoofdcommissie, waarin alle 6i deel- in diplomatieken dienst zijnde Duitschers,nemende mogendheden, de Vereenigde Sta- nieuwe bepalingen over de candidaatstel- j ten en Sovjet Rusland inbegrepen, vertegen- ling bevat, waardoor dc kansen van kleine woordigd zijn, begonnen de groote debatten partijen om aan de verkiezingen te kunnen over liet Fransche ontwapen ings- en veilig- meedoen, aanzienlijk kleiner worden. Par- heidsplan, dat de Fransche regeering met tijen, die in den jongsten Rijksdag geen ze-1 haar memorandum van 14 November 1932 tel hadden, moeten voor ten minste één van hun kieskringen zooveel handteeke- ningen bijeenbrengen als stemmen noodig zijn voor het verkrijgen van een zetel in de zen kieskring, n.l. 60.000. Indien zij aan de ze voorwaarde kunnen voldoen, is het vol doende, dat zij in andere kieskringen 50 handteekeningen bijeenbrengen voor lijsten, die met de lijst in den eerstgenoemden kieskring verbonden zijn. De candidaatstel ling voor de kieskringen wordt 16 Februari gesloten. Lijsten die gelden voor het gehee- le rijk. kunnen tot 19 Februari worden in gediend. De indeeling der kieskringen zal niet gewijzigd worden. HITLER IN DEN RIJKSRAAD- In een zeer druk bezochte plenaire bij eenkomst van den Rijksraad, welke Don derdagavond in de zittingszaal van den Rijksraad is gehouden, heeft Rijkskanselier Adolf Hitler, die in gezelschap van o.m. den Rijksminister van Binnenlandsche Za ken, Dr. Frick. verscheen, zich aan de le den van den Rijksraad voorgesteld. De Rijkskanselier heeft van den voorzit terszetel af een rede gehouden, waarin hij sprak yan fret noodzakelijk vertrouwen in het Duitsche volk en de noodzakelijkheid van voortbouwen op historie en traditie en een beroep deed op medewerking van de Duitsche landen. „Wat door ons en door mij kan geschie den, dat zal en moet geschieden. Ik kom uit het Zuiden, behoor als staatsburger tot een Noord-Duitschen staat, voel mij Duitscher, leef in de Duitsche geschiedenis en zou niet willen heenloopen over de groote en histo rische daden en prestaties van deze geschie denis. Integendeel, ik zou alles presteeren, dat kan ik U beloven, wat vroegere genera ties ook in de geschiedenis van onzen staat presteerden, in de hoop dat eens latere ge neraties misschien ook dat zullen prestee- ren, wat wijzelven denken te presteeren. Ik begroet U, mijne heeren, en ik verzoek LI hartelijk mede te werken in den zin, wel ken de nood van het heden van ons land Dr. Brecht dankte namens de leden van den Rijksraad. Hij wees op de Duitsche traditie, welke in de zaal van den ouden Duitschen bondsraad, waarin men vergader de, heerscht en op het karakter van den Rijksraad: het anker in het Duitsche uur werk, een plaats van strenge zakelijkheid, het geweten in onrustige en hartstochtelij ke tijden, een rem tegen uitbarstingen van hartstocht en oververhitten strijd. „Wij ver zoeken u, mijnheer de Rijkskanselier, u be wust te zijn van de groote waarde van deze instelling en haar te gebruiken zooals de grondwet het wil". Dr. Brecht sprak vervolgens den wensch van den Rijksraad uit, dat de abnormale toestand tusschen het Rijk en Pruisen zoo snel mogelijk op grondwettige wijze gere geld zou worden. Hij wees op den moeilijken stap die de Rijkskanselier had gedaan doctr het leider schap van een in krachtige oppositie ont wikkelde beweging te verwisselen met de verantwoordelijke leiding van de politiek van het Duitsche rijk, hetgeen beteekent, dat hij zich bij eedo verplicht heeft zijn kracht in dienst van het heele volk te stel len en de zaken onpartijdig en rechtvaar dig jegens iedereen te leiden. In deze moeilijkheid zal de Rijksraad hem steeds een betrouwbare steun zijn. Na de rede van Dr. Brecht maakte Hitier een buiging, drukte Dr. Breoht de hand en verliet dc zaal. HET PARTIJBESTUUR DER CENTRUMS PARTIJ. Het partijbestuur en de partijraad der Duitsche Centrumspartij zijn tegen Zondag 5 Fobr. a.s. naar Berlijn ontboden. VERKIEZINGSOPROEP DER S.D-P. Het partijbestuur der S.D.P. heeft Donder dag uitvoerig den politieken toestand be sproken en heeft besloten een verkiezings proclamatie tot de partij te richten. Voor- ioopig is er van afgezien het op 12 Maart te Frankfurt a. d. Main te houden partij congres uit te stellen. BERLIJN, 2 Febr. Heden wordt een uitge breide lijst van wijzigingen in de personeel- bezetting, promoties en ontslagen bij de Rijksweer gepubliceerd. Een oproep van Hitier HET ARBEIDSBUREAU EN DE 40-URENWEEK De raad van beheer van het internationale arbeidsbureau heeft Dinsdag zijn beraad slagingen over het gevolg, dat aan de voor bereidende conferentie voor een verkorting van den arbeidsduur gegeven moet worden, ten einde gebracht. Met 17 tegen 3 stemmen heeft de raad be sloten den directeur Butler te machtigen het rapport van de voorbereidende conferentie aan alle bij de internationale arbeidersorga nisatie aangesloten regeeringen toe te zen den met het verzoek voor 15 April a.s. haar opmerkingen dienaangaande te willen be kend maken. Hiema heeft de raad met 14 tegen 8 stem men, w .arbij de werkgeversgroep en de Engelscv,e regeeringsgedelogeerde in de oppo sitie waren den directeur Butler eveneens uit genoodigd, aan de hand van de opmerkingen der regeeringen den preciesen tekst van een ontwerp-conventie voor de invoering van de 40-urige arbeidsweek uit te werken, opdat dit ontwerp-conventie door de internationale arbeidsconferentie van Juni as., zal kunnen besproken worden, indien de conferentie be sluiten zal het vraagstuk van de verkorting van den arbeidsduur dit jaar reeds in eind- lezing te behandelen. heeft ingediend. Voorzitter Henderson gaf bij de opening van de zitting uitdrukking aan zijn diepe teleurstelling over de tot dusver bereikte resultaten en verzocht de gedelegeerden hun medewerking te verleenen, dat thans spoe dig definitieve besluiten betreffende de ont wapening genomen worden en een conven tie wordt gereed gemaakt De vertegenwoordiger van Frankrijk, Mas- sigli, leidde de discussie in met een korte verklaring. Hij wees erop, dat Paul Bon cour reeds in November uitvoerig het Fran- sdhe plan heeft toegelicht, dat dit plan zelf aan de ontwapeningsconferentie is voorge legd en dat de regeeringen twee maanden tijd gehad hebben om het te bestudeeren. Volgens de Fransche opvatting zijn vei ligheid en ontwapening onafscheidelijk met elkaar verbonden. De ontwapening kan slechts in étappen gesohieden en dit beginsel sluit iedere herbe wapening uit. Hierna kreeg de vertegenwoordiger van Italië, Aloisi. het woord. Aloisi oefende op het Fransche plan een, wat den vorm be treft, conc-iliante, maar in wezen zeer scher pe critiek uit. Hij verklaarde, dat de onver anderlijke grondslag der Italiaansche ont- wapeningspolitiek de verwezenlijking is van het beginsel van artikel VIII van heit Volkenbondspact: veiligheid en ontwapening De in het Fransdhe plan voorgestelde we gen kan de Italiaansche delegatie echter niet gaan. De Italiaansche delegatie moet constateeren, dat het plan niet een enkelen concreten maatregel bevat, welke een kracht dadige en onmiddellijke vermindering der bewapening mogelijk maakt. In het verder verloop van zijn rede zeide Aloisi, dat Italië niet kan toelaten, dat op het gebied van veiligheid verplichtingen zouden worden aangegaan, waaraan Enge land niet deelneemt. De Duitsche afgevaardigde Nadolny aoht- te een uitvoerige gedachtenwisseling over het Fransche plan noodzakelijk Aan Duitschland komt, volgens de verdra gen. het recht toe op algemeene ontwape ning en op volkomen gelijkheid voor alle deelnemers aan de te sluiten conventie. Op de basis van dit standpunt is alleen discus sie over het Fransche plan mogelijk. Nadolny trad dan in een beschouwing van den inhoud van het Fransche plan. Hij zeide o.a. in dat plan helaas geen positief voor stel te vinden tot de verwerkelijking van een vèr-gaande kwalitatieve ontwapening. Dit is echter noodzakelijk, als het in het Hoover-plan uitgesproken en door de confe rentie reeds aanvaarde beginsel practise!» uitgevoerd moet worden, dat de aanvals- kracht der staten verzwakt en hun defensie: mogelijkheid versterkt moet worden. Ik acht fret, aldus Nadolny, de dringende taak der conferentie zonder nieuw technisch onderzoek door een stemming over de inge diende of nog in te dienen voorstellen over de kwalitatieve ontwapening duidelijk vast te stellen, hoever die conferentie wl gaan bij de vermindering der aanvalswapens. Volgens het Fransche plan zou het aan- valsmateriaal ciiet werkelijk afgeschaft wor den. doch behouden blijven, terwijl het deels voor de uitrusting van de nationale contin genten van een volkenbondsleger zou ge bruikt worden, deels in het land van den vroegeren bezitter ter beschikking van den volkenbond zou worden gehouden. De Duitsche delegatie is van meening, dat zulk een maatregel de kwalitatieve ontwape ning illusoir zou maken. Volgens haar mee ning zou het totale materiaal, dat in de toe komst niet meer mag worden gebruikt, bin nen een bepaalden tijd vernietigd moeten worden, terwijl die vervaardiging verboden moet zijn. Het is noodzakelijk, de uitvoering van het Hoover-plan spoedig te vewezenlijken. De mate van bewapening moet in overeenstem ming zijn met de beginselen van art. VIII van het pact. Dienovereenkomstig moet de stand der bewapening van elk land, dus ook van Duitschland, bepaald worden overeen komstig de noodzakelijkheid van nationale veiligheid, die weer vooral door de bewape ningsstand der andere staten wordt bepaald. Nadolny verzette zich daarna tegen de op vatting, dat de van de conferentie verwachte maatregelen op het gebied der ontwapening alleen parallel met een uitbouw van de inter nationale organisatie van den vrede mogelijk Wij staan daarom op het standpunt, aldus Nadolny, dat de vervulling van de taak der conferentie, welke, zooals de algemeene com missie erkend heeft, een besliste schrede naar ontwapening te doen heeft, ai et van nieuwe veiligheidsgaranties door verdragen afhankelijk mag worden gemaakt Dit te meer daar art. VIII zelf in de ontwapening het beste middel tot handhaving van den vrede ziet Met betrekking tot het plan inzake een volkenbondsleger zeide Nadolny. dat er in ieder geval zekerheid moet bestaan, dat het bondsleger ook tegen elk lid van den volken bond met dezelfde zekere kans van succes kan optreden. Met betrekking tot de bepalingen betreffen de de luchtvaart zeide Nadolny ten slotte nog dat volgens Duitsche opvatting de beste op lossing van het luchtvaartprobleem is, dat door algeheele afschaffing van de militaire luchtvaart en door een krachtig verbod van bommenwerpen voor de wereld de zekerheid geschapen wordt, dat dit vreeselijkste van alle wapenen in de toekomst aiet meer ge- bruiikt kan worden. SOCIAAL LEVEN IN ONRUSTIG IJMUIDEN Raakt de Federatie met haar houding verlegen? In do roode pers een stevig artikel over de staking te IJmuidcn. Het stakingsfront is nog ongebrokenmaar de Federatie heeft ontdekt, dat er een samenzwering be staat tegen de moderne bond en zoo hopen reeders en Chr. Bond de eenheid der stakers tie breken. Echter, het parool der Federatie geldt nog voor allen, ook voor de Chr. ar heidens, als wet; maarals de roode pei-s nog eens een goed woord wil schrijven voor de Fed* ra tie, dan zal deze dat dankbaar accepteeren. I De Federalie-leidiing zou willen zeggen tot 'de menschen: „handhaaf tot iedere prijs de eenheid van o; treden! Geen vechtpartijen tuuschen arbeiders onderling. Wij vechten voor het behoud der loonen e»i arbeidsvoor waarden, tegen de scherpslijpers onder de werkgevers en tegen de leiding van den Qhristelijkca Bond". een oplossing binnen afzienbare tijd is mogelijk; maar niet voor en aleer de samenzwerirng tegen de organisatie radicaal beëindigd is door diegenen onder de werkgevers, die be grijpen, dat beter met de IJmuider Federatie in overleg kan worden getreden,dan dat deze strijd tot in het oneindige wordt voort gezet." Zooals men ziet: de Federatie gaat zich martelaar gevoelen. Zij zou graag conferee- ren. Waarover? Over de loonen; maar daarin is zoo goed als niets veranderd. Dat heeft de Chr. Bond reeds in orde gemaakt Over vechtpartijen? Doch die zijn aange prezen door dc Federatie. Over het lossen van Katwijksclie loggers? Kostelijk is, wat de Federatie hierover vertelt: „De Katwijker loggers hebben niets met de staking van het IJmuider visscherijbedrijf te maken. Onder den sterken aandi-ang dei- christelijke havenarbeiders hebben wij ook besloten om de loggers niet te lossen. Dit be sludt was nog maar nauwelijks genomen of de christelijke bcstuui-der Van der Steen liet zicih door vijf politieagenten begeleid naar de hal brengen en gaf orders de loggers te lossen. De bedoeling was duidelijk. Onze menschen moesten worden geprikkeld. Zij moesten slaags raken met de leden van den Christelijken Bond. Uit dezen broederstrijd zoo was de op zet moet de wil om de staking toch nog te breken onder de Christelijke havenarbei- des groeien. Het spelletje was wel geraffineerd maar te doorzichtig. Wi' hebben den opzet echter doorkruist. Wij hebben het losverbod van de loggers on middellijk opgeheven e-n de aandacht geheel doen concentreeren op de IJmuider trawlers. 't Is vermakelijk. De Federatie weigert, op aandrang va.n Chir. havenarbeiders, om te lossen; maar als de Chr. Bond er zich mee bemoeitwordt er wel gelost, 't Is mis met de Federatie, zeg zoo maar. Ondertusschen overweegt de Chr. Bond de mogelijkheid van uitvaren. Een commis sie bekijkt deze zaak. Nieuwe onrust in de Federatie. Nieuwe circulaires over de eleohte Chr. Bond. die de Federatie het leveen zoo moeilijk maakt. Is het Notulenboek van het Fonds voor Socialie Voorzieningen niet im handen den secretaris van den Raad van Beheer, den plaatseiijken bestuur dor van den Chr. Bond. den heer C. v. d. Steen? Arme Federatie! Zijt gij reeds zoo spoedig, aan het eind van uw hoogdravend latijn? INFLUENZA IN EEN FRANSCH GARNIZOEN In het Fransche garnizoen te Albi is een influenza-epidemie uitgebroken tengevolge waarvan 50 soldaten aan den dienst moesten worden onttrokken en in het ziekenhuis opge nomen. Zes militairen zijn reeds overleden. De mi litaire autoriteiten hebben maatregelen ge- DE „GOEDE DAAD DER CHINEESCHE troffen om uitbreiding der ziekte te voor- P AD VINDERS I komen. De Chineesche padvindersorganisatie Onder de burgerbo vol king worden geen heeft haar leden opgedragen, om als „goede ziektegevallen geconstateerd, daad" mede te helpen aan het tot stand brengen van een fonds voor den aankoop DE GRIEP TE BERLIJN van vliegtuigen, die naar Mandsjoerije ge-| in verband met het toenemen van het zonden zuilen worden ten gebruike van de aantal griepgevallen voor de gemeentelijke Chineesche vrijwilligers in hun strijd tegen ziekenhuizen te Berlijn worden assistenten de Japansche troepen. jen artsen gezocht. UIT DE TEXTIELNIJVERHEID 1 DE HOUDING VAN DE TEXTIEL. ARBEIDERS TEGENOVER DE LOONS VERLAGING IN DE ALMELOSCHE FABRIEKEN. De vijf Textielorganisaties, betrokken bij de door de Almelosche Fabrikantenvereeni- gingen aangekondigde loonsverlaging, hebben thans hun houding bepaald. De Politiek Onafhankelijke Textielorganisa- tie en de Federatie van Textielarbeiders hebben de (nadere) voorstellen der werk gevers verworpen. „St. Lambertus" heeft voorste'len onder protest aanvaard. „De Eendracht", hoewel het hoofdbestuur verklaarde de verantwoordelijkheid voor een .eventueele staking niet te durven aanvaarden, heeft de voorstellen met groote meerderheid van stemmen verworpen. „Unitas" heeft zich vereenigd met het advies van het hoofdbestuur, dat, gezien de verzachting der oorspronkelijke voorstellen het risico, verbonden aan een staking in dezen moei'jjken tijd voor de textielindustrie, alsook de kan», dat by verwerping der nadere i stellen, de oorspronkelijk aangekondigde lagingen zullen worden in»evoerd, en besloten de voorstellen te aanvaarden, hoewel uitspre kende, dat, met name voor sommige groepen, van de arbeiders wel zware offers worden gevraagd. Heden (Vrydag) vergaderen de Hoofdheetu- ren om het antwoord aan de Almelosche Fa- brikantenvereeniging vast te stellen. Het eindresultaat is, naar aller verwachting, dat geen dei organisaties zich door staking tegen de nu aangekondigde loonsver laging zal verzetten. Land- en Tuinbouw. UITHEEMSCH SUIKERBIETENZAAD Op de vragen van Dr. S. E. B..B ie re- ma, lid der Tweede Kamer, over buiten landsch suikerbietenzaad in verband de regeeringssteun heeft de Min. van Eco- nomisohe Zaken geantwoord: Het is den minister bekend, dat hier te lande buitenlandsch en met name Duitsch zaad gebruikt wordt. Het gebruik bleef in de laatste jaren tot circa 20 procent 'be perkt en bedroeg in 1932 niet rheer dan 18.6 procent Behalve de heffing van een invoerrecht van 36 Mark per 100 kilogram is aan den minister geen belemmering tegen invoer van Nederlandsch bietenzaad in Duitsch land bekend. Ofschoon de benoodigde hoeveelheid geen bezwaar zou opleveren tegen uisluitend ge bruik van Nederlandsch zaaizaad, bestaan met het oog op loopende contracten met buitcnlandsche firma's en de behoefte aan buitenlandsch zaad voor proefveldonder- zoek bezwaren tegen der» eisch, dat de ge steunde suikerbieten gegroeid moeten ziin uit inheemsch bietenzaad. Intusschen zal de minister met het nog op de toekomst, aan de vraag van het zaad gebruik in de bietenteelt zijn bijzondere aandacht schenken. ROTTERDAM GEMEENTERAAD Met stoom gaan we nog .niet. door de begroo'.ing heen. Hoofdzakelijk is dit te wijten aan de soci aal-democraten, die precies doen, alsof dit geen crisistogrooting is en een weelde vau orlangens Ten toon spreiden, welke eenvou dig verhaast. Dat-verlanglijstjes geld kosten, zeggen ze er zelfs niet bij. En overleg ple gen met de belastingbetalers, doen ze ook niet, zooals wethouder de Jong fijntjes opmei'kte. Zelfs schijnen ze niet te kunnen enen. Een onnoozele zes ton wordt Rotterdam uitgegeven voor de volksge zondheid, zegt de vrijmoedige heer Rntté, maar dan ziet hij Ziekenhuizen, Maasoord en zoo iets over 't hoofd. Ja, ja, maar er is nog zoo veel te doen: tandverzorging, bad- en zweminricht'ngen en niet te vergeten een gemeentelijke waschinrichting. Net een tijd om daain thans te beginnen, 't Kost een lieve duit; dat is een aanbeveling- Er zal, gelijk dat bij gemeentelijke instellingen zóó behoort, een flink jaarlijksch tekort zijn. Dat is de twe< de aanbeveling. Er is ook iets tegen. B. en W. durven zelfs geen voorstel doen, om een klein plan voor het Zuiderziekenhuis in te dienen; want er is geen geld. En dat is er dus voor de waschinrichting ook niet. Voor gewone menschep is dat een be zwaar- Doch voor de S.D.A.P. niet. 't Zou eciiter jammer voor hun politiek zijn, als al hun verlangens op stel en sprong ingewil ligd werden. Iloe zouden ze de behandeling der begrooting dan kunnen rekken tot zekere Juni-gebeurtenissen? Volkshuisvesting. Overigens kunnen de verkiezingen thans doorgaan. De lijstaanvoerder voor de S.D. A.P. is met zich zelf gereed gekomen- Hij heeft vastgesteld en geconstateerd (en u weet, wat dal beteekent als sociaal-domo cratcn zulks zeggen) dat hij als wethouder niet heeft getraineerd met de uitgifte van grond; het is de schuld van Mr. de Jong. En alles wat deze en ook wethouder Stemei ding, hém, Jan ter Laan ten laste legt, zijn praatjes! Verstaat u het goed: praatjes! En in woede ontstak hij tegen Dr. R e e- ser (v.d.), die heel ondeugend interrup- peerde: „Dat weten we al weer Het is al leen maar zoo jammer, dat niemand het gelooft" Hoe kunt u, Dr. Reeser, dat nu zeggen? Is de heer Ter Laan dan niet op eigen ver zoek afgetreden als wethouder voor de volkshuisvesting, omdat hij, de voortvarende en doortastende, zich zoo ongelukkig ge voelde in het achterlijke college. Wat zegt u, dat zijn fractie hem verzocht heen te gaan? Praatjes, man, niets dan praatjes. Laster, verdachtmaking! Lees de komende strooibiljetten van de S.D.A.P, maar Onze candidaat, Jan ter Laan heeft door zijn krachtdadig optreden het college gedwongen nu eindelijk eens werk te maken van dc uitgifte van bouwrijpe grond. Begrepen!? Stemt Jan ter Laan! Er ontbreekt nog iets aan, betoogde de heer D i e ih e r. Maar die is zelfs met een genialen wethouder voor de volkshuisves ting niet tevreden. Er moet goedkoope bouwgrond komen. Volgens de woningwet heeft de gemeente een taak inzake de woningvoorziening Van 'het volk- Et' is thans geen sprake van een opschuivingsproees als in normale tijden-, het proces gaat thans juist in omgekeerde .richting. Dé arbeiders komen met hun bud get in de verdrukking, in vele gevallen is al Yi of meer van het weekgeld noodig voor de huur a!lleen. Dat is niet in hej belang .vap de algemeene volkswelvaart. Het is .daarom taak van den raad te zorgen, dat er 'voldoende woongelegenheid komt voor de arbeiders tegen lager huren. Dat kan door de verlaging van de grondprijzen. De heer Kraay.vanger (rik.) is het daarmee eens, al meent hij, dat daling dunne pijltje geeft den Hoogste stand te La Coruna 770.0. Laagste stand te Ingö 727.3 Stand vanmorgen half'.waaalf 765.1. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige Z.W. tot Z.O. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, vankelijk weinig of geen, later toenemende regenkans, koude voornacht, later zelfde temperatuur, overdag waarschijnlijk iets zachter. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 4.8 C. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Gessind van De Bilt hedenmorgen 9.30 u 4 FEBRUARI Zonsopgang 7.30 u.; Zonsondergang 4.50 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: Van 's avonds 5.20 u. tot 's morgens 7.07 tu WATERSTANDEN RIVIEREN Walshnt llunlnsen Helhnweiler Kehl Diedeahelm Mannheim Lohr Matnz Herten Vorig 1.63 1.50 -0.37 -0.64 0.00 0.00 -0.00 -0.no (MO (MI0 3.31 3.00 1.2» <1.73 1.63 1.51 1.66 1.70 0.00 0.13 1.14 0.80 Cfliip i 3.0 Erna 1.3 Cobl"nz 1.3- Trier l.fil Kenlen 0.78 0.64 Kuhrort -0.64 -0.93 Waael -0.98 -Ut Emmerik 0.19 0.02 Dnriseldorf 0.21 0.03 Maastricht 2.0' Venio 11.07 10.35 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 6.04 17.17 Terschelling 2.19 15.02 llarlingen 33)0 15.40 D. n lleldex ll.v Holland ■-cheveninge Koi terdain ('.35 13.có 9.»5 22.27 8.49 21.35 1 3.59 21.46 10.39 23,23 Zierikzee 8.55 21.41 Weineldlnge 9.2 Vliaeing' n 7.*2 20.38 KINDJE IN KUSSEN GESTIKT Men méldt ons uit ties: Toen mevri'W. ahier gistea' haai4 kind Uit het. bedje wilde uemen, kwam zij tot de ont dekking dat de kleine dood lag. Het bleek, dat'hij in het hoofdkussen wa6 gestikt. VEERDIENSTEN HEROPEND Men meldt ons uit Middelharnis: De 'veerdienst Hellevoetslüis—Middelhar nis heeft Veel te kampen met drijfijs en w .is dan ook vooral de laatste dag ongere de grondprijs niet zoo heel veel zal betee- geld geweest. Vooral de haven van Helle kenen Voor daling der huren- Maar, er moet Wat gedaan worden. Weth. Stemerding staat blijkbaar fleer sceptisch tegenover deze gedachte Want, de huren zijn te hoog. Maar goedkoo pe bouwgrond verstrekken is een moeiijke zaak. Bouwen en nog eens bouwen is beter remedie. En bijna alle grond wordt tegen woordig voor volkswoningbouw uitgege ven. Als er straks duizend woningen staan van Patrimonium, Vreewijk en Mij- voor Volkswoningen, dan drukt dat de huren B. en W. zoeken het vooral in die rich ting. Die richting is goed; doCh men kan het eene doen en het andere niet nalaten. Gemengd Nieuws, TREINONTSPORING BIJ VOORSCHOTEN Eenige verkeersvertraging Hedenochtend om kwart voor 6 is die loco motief vain goederentrein no 7000, welke op weg wus uan Rotterdam naar Amsterdam, tijdens het rangeeren, nabij het station Voorschoten ontspoord. De ontsporing ge schiedde op een wissel op het oogenblik dat de locomotief alleen moest omrijden. De oorzaak van het ongeval staat niet vast. Men vermoedt dat de wissel tijdens het pesseeren ie omgetrokken. Het spoorwegverkeer ter plaatse 'heeft eenige vertraging ondervonden. Zoo moes ten enkele locaaltreinen tusschen Den Haag en Leiden vervallen. Spoedig was de onge- va.llenwagen met personeel uit Den Haag ter plaatse. Om 8.41 uur wa6 de locomotief, die geen schade opliep, weer in het rechte spoor gebracht en was het verkeer weer normaail. De wissel werd licht beschadigd. voetsluis moeilijk te bereiken, aangezien het drijfijs tengevolge van den Zuidwesten wind voor de haven opgehoopt wordt. Overdag is de dienst thans normaal. Des avonds echter nog niet. Men meldt ons uit Werkendam: De dienst Werkendam—Hardinxveld is thans w.eer geopend voor den gercgelden dienst, RIJN EN LEK IJSVRIJ Men meldt ons uit Wijk bij Duur stede: Woensdagavond tegen zes uur is de rivier losgeschoten, nadat eeist nabij „de Duinen" nog een ijsdan. was geschoten, waardoor L water snel opliep. Woensdagmorgen was het, ijs vlak over een groot gedeelte al ver schoven en gingen de schollen al over 4e kribben, daarna is de rivier weer vast gaan zitten tót 's avond6 6 uur. Toen heeft dc vier zich voorgoed losgewerkt en ging ijt-massaaan het drijven. De „kruiing" was dit keer niet zoo ster kale de vorige maal. Het blijft echter altijd een interessant schouwspel, waarvan dan ook door een groote menschen menigte werd genoten. L)e overtocht van en naar de Betuwe is De motorbooten H J V en H J XVI met ecri sleepboot hadden tusschen Sliedrecht nog met het ijs te kampen, doch hoogerop was de vaart vrij en kon de reis naar Venlo worden vervolgd. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ AUTO-ONGEVALLEN TE VENLO Donderdagavond hebben op den Kalder- kerkerweg te Venlo alhier twee ernstige auto-ongevallen plaats gehad. Het 8 jarig zoontje van Krauss uit het woonwagenkamp te Venlo wilde plotseling den weg oversteken, juist toen uit de rich- ting Kalderkerken een Duitsche personen- ïSw wen%nien K"n,en' - - - irdB. ,,J (,i, »ii. "Sg™ bestuursleden gekozen de heeren Volbeda en Chr. Tiemens. De neer Elshout liet KIESVEREEN. TE APELDOORN Deze week kwam de A.-R. kiesvereeniging ,,Ape'doorn-Centrum" in jaarvergadering by- een. Het ledental is teruggeloopen, doordat leden in het Oostelijk deel der gemeente naar de daar opgerichte kiesvereeniging „Apel- doorn-Oost" zijn overgeschrev In kas is een flink saldo aanwezig, echter niét' toereikend voor de a.s. actie voor de Kamerverkiezingen, -zoodat eenige broeders benoemd werden, die rond zu'len gaan voor de strijdkas. Tevens werd een propa^andacommissie benoemd met het oog op de a.s. verkiezingen. In plaats van de aftredende heeren Kruddc Timmerman, die voor een herbenoeming in aanmerking >venschten te komen, auto naderde. De bestuurder remde uit alle macht, doch hij kon een aanrijding niet voorkomen. Met een zware hersenschudding werd het jongetje naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is hoogst zorg wekkend. Door de ontstane verkeersbelemmering had even later op denzelfden weg nog een tw eede aanrijding plaats. De 45-jarige Wiel rijder J. Brunei- uit Venlo werd van achte ren aangereden door een bestelauto van dc fimia Caris. De wielrijder werd tegen den grond gesmakt Met ernstige verwondingen aan schouders en armen is hij naar zijn huis vervoerd. De auto reed tegen een boom en werd grootendeels vernield. De bestuur der kwam met den schrik vrij. herbenoeming welgevallen. De. aanbeve'ingslijst met 15 namen voor de candidaatstelling Tweede Kamer werd opge steld. Tévens werd gestemd voor de afvaar diging namens Kamerkieskring Arnhem en het Centraal Comité. Opgewekt werd nog tot het bezoeken van de vergadering op 4 Febr. waar Dr. H. Colijn voor het Provinciaal Comité zal optreden. Met de andere kiesvereen. ter plaatse zullen autobussen worden afgehuurd. Ten slotte werd nog de verdere actie der kiesvereen. in d* >den voor de verkiezingen besproken. De vergadering had een geanimeerd verloop, doch had drukker bezocht kunnen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2