o WOENSDAG 1 FEBRUARI 1933 Kerknieuws. NED. HERV. KERK oepen: Te Hoorn (Ned. Herv. Evan gelisatie), P. den Duyn, pred.-voorg. der Ned. Herv. Evangelisatie te Enschedé. Te Wet- singe-Sauwert, H. van Dijk te Nieuwolda, n k tVoor Nieuw-Lekkerland, L. Vroegindeweij te Wilnis. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer L. B u e n k, Theol. cand., hulppre diker te Uchelen bij Apeldoorn, deelt ons mede, dat hy zich thans als predikant in de Ned. Hervormde Kerk beroepbaar stelt. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schryft ons: Cand. J. H o v i u s, van 's-Graveland, werd Zondagmorgen j.l. bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Jaarsveld door zijn leermeester, Prof. Dr. H. Visscher, van Utrecht, met den tekst Psalm 45 4 en 5a, Aan de handoplegging namen deel: de consu lent Ds. S. van der Linde, van Lopik, en Ds. M. Verwey, van Reeuwijk. Des middags .iad de intrede door Ds. J. Hovius plaats met den tekst 2 Cor. 5 20, waarby hij sprak over: „De opdracht van de gezanten van Christus". Hy werd toegesproken door den consulent, die liet toezingen Ps. 121 4. Ds. C. J. Schweitzer, van Amster dam hoopt Zondag 12 Maart a.s. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Ame- it"uu3rongen' na ^vestiging door Ds. A. D. Mee- ter, van Wageningen. :ns Cand. D. A. Vogel, van Ermelo, die gisteren door de Classis Gouda na peremptoir examen is toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten, hoopt zyn intrede doen als predikant der Geref. Kerk van Ouderkerk a. d. IJssel op Woensdag 22 Febr. De bevestiging heeft plaats op Woensdag middag 2 uur door Dr. J. W. van den Bosch, Harderwijk, en de intrede op den avond (van dien dag, te 7 uur. JUBILEA D s. J. D. Speelman, predikant bij de Geref. Kerk te Nieuwveen, is Donderdag 2? Februari a.s. een kwart-eeuw predikant. Ds. Speelman werd in 1907 candidaat aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en deed 23 Februari 1908 intrede te Velsen. Hierna stond hy te Stroobos, Sellingen en nu sinds 6 Dec. 1925 in zyn vierde Gemeente, nl. te Nieuw veen (Z.-H.). EMERITAAT Ds. J. Brinkhorst, predikant der Ned. itige Hervormde Gemeente te Ingen, heeft wegens ongesteldheid emeritaat aangevraagd met in gang van 1 Mei a.s. Ds. Brinkhorst, die in 1896 tot de Evangeliebediening toegelaten werd en 5 November 1899 te Ingen intrede deed, heeft dan ruim 33 jaren zyn Gemeente gediend. Hy is praetor van den Ring Ingen. Dr. N. A. G SLOTEMAKER DE BRUINE Uit Batavia meldt men ons, dat het Kerkbestuur der Protestantsche Kerk, na kennisneming van de bezwaren tegen de be noeming van den Zendingsconsul Dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine tot voorzitter der Pro testantsche Kerk, gelijk die hier en daar be stonden en door Dr. N. Klaassen te Bandoeng, voorzitter van den Indischen Predikanten- bond door ontslagname als predikant op zoo sensationeele wijze werden gedemonstreerd (bezwaren, die niet In de persoon van Dr. Slotemaker de Bruine liggen, maar in de combinatie van de Zendingsfunctie met de leiding van het Kerkbestuur), eenparig heeft geoordeeld, dat de voordeelen der be noeming aanmerkelijk veel grooter zyn te achten dan de bezwaren, eenparig en met sterken nadruk besloot de benoeming met volle overtuiging te handhaven en tot zijn groote blijdschap Dr. Slotemaker de Bruine ook bereid vond, om zyn eens gegeven woord gestand te doen. VERPLICHTE AFTREDING Te Groningen is door den Kerkeraad der Chr. Geref. Kerk besloten over te gaan tot verplichte periodieke aftreding der ambts dragers en alzoo zich te houden aan Art. 27 der Kerkenorde. OPWEKKING GEESTELIJK LEVEN De predikanten der Geref. Kerken in Her steld Verband hebben een opwekking aan de leden gepubliceerd om in de maand Juni een retraite te houden van eenige dagen, waar allen zooveel mogelijk verwacht worden en waar onderwerpen, betrekking hebbende op persoonlijk geloofsleven, in het centrum der belangstelling zullen staan. De bijeenkomst zal worden gehouden op „Woudschoten", het nieuwe tehuis van de N.C.S.V. te Zeist. opwekking in brazilië Eenige maanden geleden werd in de bla den ïneiuiug geiuaaüi van 'n merKwaaruxge geestelijke opwekking in Brazilië (uit ianu oeslaat een groot deel van Zuid Amerika, net heelt een bevolking van lt» miiuoen men sciien en is 17 maal gxootei dan Frankryk;. Een eenvuuuig aan, de meulio istisohe pred. i r. George .V. Bi do ui nij zond mij p mijn ver bek zyn foto), eelt de stjot ,ogeven tot de- .e machtige re al, volgens .ommigen de ,-rootste geeste yke opwek king der we- eld. In een .hr. blad, m irazilië uitge .even, sohreel en volkomen etrouvvbaar verslaggever: „Ik heb met vreugde opge merkt dat in vele landen der wereld zegenrijke opwekkin gen zijn geweest. Maar in geen enkel land, zoover ik weet, is een zóó groote geestelijke ontwaking geweest als hier in Brazilië, be gonnen met het bezoek van Dr. George VV. Hidout'', (geschreven 24 Juni 1932). Door hetgeen ik las van deze geestelijke beweging werd mijn belangstelling getrok ken en wendde ik mij tot Dr. Kidout zelf om nadere inliahtingen. Ik ben aldus schreei hij mdj juist bezig met een boek te schrij ven over de Braziliaansche revival. Zoodra het verschenen is hoop ik het u toe te zen den. En dan volgt in echt Amerikaansohe onbekrompenheid: U heeft volle vrijheid hei boek te gebruiken op welke wijze U ook wilt. Wanneer het boek in mijn bezit is, hoop 'k aan de lezers dus nog nadere bijzonder heden te kunnen meedeelen. Nu 'k echter tn een Amerikaansoh blad (van 11 Januari 1933) een enthousiast artikel las van bis schop Tarboux, leider van de Methodistische kerk in Brazilië, wil ik niet langer wachten Dr. George W. R-dout maar reeds nu het een en ander over dez» gezegende beweging meedeelen. 't Is inderdaad opmerkenswaardig: nu in ons land en in 't algemeen in Europa een zekere geestelijke matheid ligt over deOhrls lelijke kerken en er geklaagd wordt over ge mis aan opgewekt geestelijk leven, komeu uit onderscheiden buiten-Europeesohe lan den verblijdende berichten (denk ook aan China) van rijken Evangeliezegen. In massa komen de mensahen tot sohuldbesef en be- keering. Zoo ook en niet 't minst in Brazilië. Wie is Dr. Ridout? Een man vol des geloofs en des Heiligen Geestes, die met zeldzame bezieling en mem waardige kracht het oude Evangelie predik» schier over heel de wereld, en overal gewel dige volksmassa's tot zich trekt. Vroeger is hij een aantal jaren professor in de theologie geweest. Nu is 't reeds het zevende jaar aa» hij zich met heel de ziel aan het Evangeli satiewerk geeft, waartoe hij zich van God ge roepen voelt. Hij noemt zich eenvoudig „Missionary Evangelist" en prijst zijn God (zooals hij mij schreef) dat hij in deze dagen van Modernisme zoowel in zijn omgeving (Noord-Amerika) als daarbuiten de overwin ningen van het oude Evangelie heeft gezien op de zendingsvelden. Tot de lange lijst van landen, waar Ridoui opwekkangssajuenkomsten heeft gehouden, behooien o.a. China, Japan. Korea, indié, Egypte, Peru, Chili, Argentinië. Sedert 1931 is Brazilië tot arbeidsveld ge- De eerste meetings in Brazilië werden In de Centrale Alethodistenkerk be Sao Paulo geiiouüen. Gedurende tien dagen was de groote Sao Pauio-Kerk veel te klein om de toegestroomde massa te kunnen bevatten. Ook. in andere steden werd rijke zegen geno ten. De Heilige Geest braulit tab yke man nen en vrouwen tot schuldbelydems en tot aanvaarding van het heil in Christus. Gou aldus wordt getuigd— gebruikt Dr. Ri dout op een merkwaarolige wijze om zonda ren te brengen aan de voet van het kruis. Om geideiya voordeel is het hem niet te uoen. Hy gaat uit zonder ondersteuning en hoopt op vrijwillige gaven voor zijn gezegen de opwekkingstochten. De bovengenoemde leider der Mothodisten in Brazilië geelt in een interessant artikei een kort overzioht van Ridout's arbeid in 1932. Toen hij van een conferentie te Sao Paulo arriveerde was Ridout juist bezig ecu mee ting te leiden in de Centrale Kerk. ik zie schiijft Bisschop Tarboux in zijn komen tot ons zeer bijzondere Goddelijke voorzie nigheid. Hij spreekt met maoht en de resul taten waren geweldig. In Sao Paulo, Perici- caba, Campinas, Rientrao Ptro, Rio de Ja neiro (in vele kerken), Juin de Flora en an dere plaatsen onder Methodisten, Baptisten, Presbyterianen, Episcopalen, was zijn in vloed goed, zelfs groot. Over de reveil in Rio de Janeiro is hy vooral zeer dankbaar. Dit w&s merkt hij op een opwekkingsbeweging van geliee» eenigen aard. De Heilige Geest was krachtig werkzaam in iedere vergadering. Meer dan 2000 menschen waren soms bijeen. Welk een gezicht, Professoren, predikanten, officieren van het leger allen God zoekende. Een zakenman getuigde van zijn geloof en vroeg vergiffenis aan sommige leden der kerk, me» wie hij oneenigheid had. Velen kwamen tot oprechte schuldbelijdenis en zochten goed te maken wat door hen bedorven was. Het mooie van al hetgeen we in deze be weging lazen is dit: nergens treedt de op wekkingsprediker op den voorgrond! Overai gaat 't om het zieleheil van de hoorders en de verheerlijking Gods. Van harte hopen we dat in de toekomst deze beweging in goede banen moge geleid worden. Gevaren zijn er. 1 Lijkt soms also! men meent terug te kunnen keeren tot apo» tolischen tijd en alsof gemeend wordt dat een uitstorting des Geestes is te wachten precies als op den Pinkterdag. Als we lezen dat predikanten en gemeente leden zongen en jubelden totdat ze „hoarse" (solior) werden gaat dit ons wel wat ve». Misschien zijn we wat te nuchter. In elk geval is in dezen tijd van geloofs vervolging en donkerheid op geestelijk ge bied de opwekkingsbeweging in Brazilië een moedgevend tijdsverschijnsel. MANNENVEREENIGINGEN. De „Federation Messenger", het orgaan van den Bond van Geref. Mannenvereeni gingen in Ameriky, geeft de volgende sta tistiek: in 1928 telde deze Bond 39 vereenigingen, 1929 51 1930 60 1931 75 1932 88 Voorts wordt er propaganda gemaakt meer tot kringvorming over te gaan. KERKGEBOUWEN Te Delft waren bij de heden gehouden aan besteding voor de verbouwing van de Chr. Geref Kerk onder architect W. Rotfusz te Delft, 25 inschrijvers. Laagste was A. Rot fusz, Delft, f 9880, opvolger S. Kouwenhoven P.A.ztl, Delft, f 10.218. Hoogste inschrijver J. J. Kol, Voorburg, f 25.650. KERKORGELS Te Vlaardingen heeft de Kerkeraad der Chr. Geref Kerk de levering van een nieuw filectro-pneumatisch kerkorgel opgedragen aan den heer E. Leeflang te Middelharnis. EVANGELISATIE De heer Joh. Baay, die 3 Juli 1932 zyn intrede deed als godsdienstonderwijzer der Ned. Herv. Gemeente te Oost- en West-Sou burg. ontving een benoeming als evangelist naar Noordbroek (Gron.), welke benoeming door hem is aangenomen. ZENDING, D s. A. Bikker, miss. predikant van de Chr. Geref. Kerk op Celebes (iMamasa), wordt dit jaar met verlof in het vaderland verwacht. De heer I. S. K y n e, directeur van den Normaalleergang (Opleidingsschool) te Mici (op Noord-Nieuw-Guinea) vanwege Utrechtsche Zendingsvereeniging, waar Pa poea's tot onderwijzer en voorganger worden opgeleid, hoopt na zijn verloftijd van 11 maanden, dien hij hier in Holland heeft door gebracht, 17 Maart a.s. per s.s. „Marnix van St. Aldegonde" van Genua naar Indië terug te keeren. Vóór zijn vertrek treedt hii in het huwelijk met mej. J. Uittenbogaard, van Arnhem. De heer Kijne is reeds 9 jaar aan genoemde School werkzaam. Onder zijn leiding arbeiden daar nog twee inlandsche onderwijzers. Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Aan den heer A. M. van Stipria&n Luïscius is, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofd-assistent bij de Psychiatrie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, en als zoodanig "*VACANTIECURSUS TE CAMBRIDGE, De Universiteit van Cambridge houdt een vacantiecursus voor vreemdelingen van 20 Juli tot 16 Augustus. Onderwerp: „Het heden- daagsche «Engeland, taal, literatuur en instel lingen". Prospectus verkrijgbaar by: G. F. Hickson, M. A. Stuart House, Cambridge, England, of by mej. M. M. C. von der Möhlen, Okeghemstraat 29, Amsterdam. Dezelfde Uni versiteit geeft vacantie-cursussen in geschie denis, aardrijkskunde en literatuur, die in de eerste plaats bestemd zyn voor Engelschen, maar ook toegankelijk zijn voor vreemdelingen. Inlichtingen hieromtrent uitsluitend bij: G. F. Hickson, M. A. Stuart House, Cambridge. ZEEVAARTSCHOOL OP TEXEL By het Gemeentebestuur van Texel is be richt van de Regeering binnengekomen, dat het rijkssubsidie voor de Zeevaartschool aldaar nog tot 1 September verleend zal worden. Daar is het bestaan van de school in elk geval tot het einde van het loopende cursusjaar ver zekerd. Getracht zal worden de school ook na September te doen blyven bestaan. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Oosterbeek Geref. School, hoofd J. Caspers), J. Blokhuis te Maartensdijk (U.). Bruinisse (hoofd C. Koelmans), mej. P. Francke te Serooskerke (W.). Voor tijdelijk. Ten Boer (hoofd W. Brons), L. Meijer te Friesche Palen (by Drachten). Totaal 64 soil. CHR. OPENLUCHTSCHOOL Te Amsterdam is de eerste Christelijke Openluchtschool, genaamd de „Bugenhagen- school", uitgaande van de Schoolvereeniging „Luther" aldaar, geopend. Zy is gelegen aan de Uitwaardenstraat achter de Zuider-Amstel- laan. De lokalen hebben aan den zuidkant glazen wanden, die door verschuiving weggenomen kunnen worden. Er is gezorgd dat licht en lucht volop binnenstroomen kunnen. Voor de leerlingen zyn ook kleine schooltuintjes aan wezig. Als hoofd dezer School is opgetreden de heer N Schenkman, tot dusver hoofd der Melanchtonschool aldaar. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig moge lijk dichtbij een bewaarschool te bouwen. Reeds is in het schoolgebouw een klasse voor voor bereidend onderwys ondergebracht. examens ACADEMISCHE EXAMENS DE UNIECOLLECTE Vier en vijftigste jaarcollecte voor de Scholen met Jen Bijbel Kollumerpomp 61.75 26.25 18.05 55.55 78.40 S210 139.70 112.85 81.25 Mellssaut 135.50 Stad aan het Haringvliet 312 Koud-rkerke (Z.) 625 Locale Comlté's Mr J. J. HANGELB ROEK. Vraag en Antwoord. deeltelijke onthefring vorder, verleend. De a dap.-leerlingen mogen niet jonger zijn dan 19 jaar en den leeftijd van 26 jaar nog niet heb ben bereikt. U doet data het beste voor verdere toelichtingen u even op het spreekuur te ver- 3149 H. L. O. te G. I. Als regel geldt, dat bij het bepalen der belasting voor een bepaald, belastingjaar het Lnkomen genoten in het voor afgaande kalenderjaar tot grondslag wordt ge nomen. Zoo b.v voor het belastingjaar 1932/33. dat aanving op 1 Mei 1932. het Inkomen over 1931 (1 Jan.31 Dec.). Bij verandering van werkkring moet het veelal worden geschat naar den toestand op 1 Mei van het belastingjaar. dien nieuwen werkkring het inkomen ---- --- rol kalenderjaar Is genoten. M. W. Dips te Breda. TECHN. HOOGESCHOOL TE DELFT. Gesl Werktuigkunde: cund. lng. ex., de heer G. Haaks Scheikunde; ingen. ex., de heeren: P. Cohen Henriquez (met lof), Curasao; J. W. van Gatt een. Lelden: A. Deelen, Giessendam; J. Dooron. Dordrecht: G. J. A. Galestin, Batavia: H. E. Hirsch, Batavia; T. Hoekstra, Bovenkarspel; J. J. de Jong, Zwolle: H. M. van Mourlk Broek man, Haarlem: W M. Nljhof (met lof), Delft: D. Oosterhof. Sneek, J M van Ronyen. Alkmaar fjll. Het In vraag 2 genoemde loon mag°nïet op - —'--"ïring worden gebra - het lnkomer wij u niet zeggen. U kunt i Eiaatse lnformeeren. Te R'dam b.v. is een ge- uwde met een kind verschuldigd bij genoemd inkomen f 24.80. IV. Of het met de belasting biljetten ln orde is kunnen wij zonder nadere inlichtingen niet zeggen. Betreffen deze alle do Inkomstenbelasting? En ook alle verschillende belastingjaren 8150 X te R u genoemd lnkor voor Rijk en Gemeente In t |B| sbelaatlng bij f 23396 f 40970 resp. f 42.40 en f 106. 5 Oegstgeest Wis- en Natuurkunde, hoofdv. Wiskunde: doet ex., de heer F. B. D. Derksen te Den Haag; ld., hoofdv. Dierkunde: doet. ex., de heer K. J. te Scheveningen; id., hoofdv. Artse- nljbereidkunde: -^ot ex., de heer A. W. E. Kor ten te Den Haag. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Godgeleerdheid: oand.ex., de heeren K. van der mm1-' iB- TVan. °lnke'1. J- H- Kuypers en C. A. van VVijck Jurrlaanse. Wis- en Natuurkunde K: candex. mej. B. mej. A. H. Mulder. EXAMENS-MACHINIST DEN H.AAG 31 Jan. Gesl. voor diploma B. de heeren M. H. Velda te Rotterdam en J. Huisman - - -• - het theor.^gedeelte van dipt. 8151 Aben te R. De huurwaarde ven |niet gehuurde perceelon wordt bepaald door vergelijking met onder normale omstandigheden gehuurde perceelen van dezelfde of meest nablj- I komende soort ln dezelfde gemeente. Daar dit zoo is kunt u zelf wel een bedrag der huur waarde vaststellen en aangeven. Daarop mag dan niets meer ln mindering worden gebracht. •rgelijklngsobject een verhuurd - de huur f 1200 bedraagt en Neemt perceel. waarvan u weet dat de huurder de waGr.w dJngskosten betaalt, dan Is Ln feite de huur waarde van dat perceel lager. nl. ongeveer 8152 te N.B. De bedoelde besflie- slng ls op juiste gronden genomen. Veraer reclameeren ls overbodig. U waart wel vóór 1932 onderwijzer, maar niet in dienst van denzeJfden werkgever. Daarom moet uw Inkomen worden geschat naar den toestand op 1 Mei 1932 (aan vangsdatum belastingjaar 1932/33). 1 Jan. ia dus niet de zgn. fatale datum geweest. Als u met Ingang van 1 Jan. 1931 was benoemd, had men uw Inkomen over 1931 ten grondslag geno- i. Was u b.v. met Ingang van 2 Jan. 1931 oemd geworden. omdat het Inkomen -- t zijn IN-EN ONTSPANNING oplossingen Ziehier de oplossingen van de raadsels, die iwij plaatsten in onze rubriek van 18 Jan. j.l. Ridderkruis - puzzle XutomobieL Leerboek. Krats. Aardigheid. Naasten. Tntufl. Levenslust Nptelig. Naam. Doelbewust Noorden. Nood. Mokerslag. Geweten. Maas. Martelaar. Denken. Does. Regendrop. Danken, Ham. Grensdorp. huuoen. Hek. Voorvlak. Nieten. Mak. VoordeeL Slank. Kok. Kookboek. Sioot Denkopgave Het was de vrouw des huizes opgevallen, dat tussohen de scherven van 't theeservies geen thee of melk lag! Hier had het meisje in haar haast niet aan gedacht! De scheper met zijn schaapjes Bijgaande teekening geeft aan, hoe onze schapenboer er op een eenvoudige manier II f-, f v_' vJ O O O O [r-in 1 L X... v—i U o o to O in slaagde door het verplaatsen van slechts twee schotten, om de schapen tp verdeelen in groepen van zes. zes en vier stuks. nieuwe raadsels DE BANKOVERVAL Een denkprobleem Op het filiaal van een bankonderneming ln een klein plaatsje, had een brutale bank overval plaats gehad. De bandieten hadden den dag tevoren geraffineerde voorbereidin gen getroffen om hun plan volkomen te doen slagen. Zij stalen twee auto's, waar van zij er een op een verborgen plaats in het bosch aan de rand van de stad lieten wachten, terwijl ze met de andere in de nabijheid van de bank reden. Na de gelukte overval vluchtten zij met de eerste- auto naar de verborgen tweede en zetten met de laatste hun vlucht voort De snel gewaarschuwde politie was daardoor bij de vervolging der bankroovers voor een moeilijke taak gesteld, daar niemand de tweede auto had gezien. Toen de politie auto enkele kilometers verder een vracht auto aantrof, die een nummer van een andere provincie droeg, dan waarin het plaatsje was gelegen, geloofde men, de ban dieten gevonden te hebben. De vier perso nen, die bezig waren den wagen aan den kant te zetten, waren over dit plotseling ver sohijnen van de politie zeer geschrokken, want zij hadden inderdaad de auto wegge nomen, echter alleen, naar zij volhielden, om een gratis ritje te maken naar de stad. De leider van de politle-brigade vond deze uitvlucht wel wat erg ver gezocht, dan dat hij er in zou vliegen Nadat hij echter ge vraagd had, waarom de auto op den weg was blijven staan, zag hij in, dat hij niet de gezochts roovers voor zich had. Hij ver loor daarom geen verderen tijd cn zette, nadat hij een van zijn mannetjes had ach tergelaten, die tegen het viertal proces-ver baal opmaakte, de achtervolging voort Na een lange jacht en een kort vuurgevecht wist hij na een half uur de werkelijke daders te overmeesteren. Door welk, bij 't onderzoek van den vracht wagen gebleken, gebrek was de politie zoo spoedig tot de overtuiging gekomen, dat de vier lieden, die hij eerst bij de vervolging had aangetroffen, niet tot de bankroovers behoorden? DE BOERIN EN DE EIEREN Een winkelier koopt van een boerin de helft van de eieren die zij in haar mand heeft (het waren er niet veel), en krijgt een half ei op den koop toe. Edn tweede koopt van de overige weer de helft en ontvangt eveneens een half ei toe, een derde koopt op dezelfde wijze, en niettegenstaande er alzoo drie halve eieren zijn toegegeven, is er toch geen enkel ei doorgesneden. N~ den laatsten verkoop is de mand van de boerin ledig. Hoeveel eieren heeft zij oorspronkelijk gehad? HOE LANG IS EEN JAAR? Een gewoon jaar telt 365 1/4 dagen Een kalenderjaar 365 dagen. Een schrikkeljaar 366 dagen. Een maanjaar 354 dagen. Gregoriaansch jaar 365 dg. 5 uren 49 n 12 sec. Zonnejaar 365 dg. 5 uren 48 min. 46 sec. Siderisch jaar 365 dig. 6 uren 9 min. 9 sec. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Spaansch edelman. 5. Uiting van ontevredenheid. 9. Bedrag der belasting. 10. Zeker scheepstouw. 11. Vlaktemaat (meervoud). 13. Hoon. 15. Verzorger der planten. 17. Ruiker. 18. Vloerbekleeding. 19. Hij zegt, een twee, drie, vier, hij 20. Electr. geleiding. Insect Win tervoertuig. Oudenletsch meubel. Wat in kamers ligt ftring om zon of maan. Havenstad in Algiens. Iets verwijderen. Voelen (vervoeging), Landbewerken (vervoeging). Verticaal. t Verstand. 2. Gedeelte van Zuid-Afrika. 3. Wat men doet 4 Nauw. 5. Klimmen (vervoeging). 6. Onzin. 7. Vertegenwoordiger. 8. Wijze. 10. Bekend figuur uit de werken van MuJ- is tatulu 12. Branden zonder vlam. 14. Generaal tijdens Napoleon en koning van Napels. 15. Religieus gebruik bij Zuidzee-eiland- bewoners. 16. Wandelweg met hoornen. 21. Gemeentegrond. 22. Edelsteen. 24 Niet gezet 25. Verdrag. 27. Meivisch. 2& Precies (volksuitdrukking). 30. Familielid. EEN MIDDEL OM GLAS TE KNIPPEN Met een gewone schaar kan men uit een stuk glas, bv. van een vensterruit, even ge makkelijk een figuur knippen, als uit een vel bordpapier. Het geheele geheim bestaat hieruit dat men het glas, de schaar en de handen m een emmer water geheel moet onderdom pelen; het glas kan nu recht of bochtig ge knipt worden, zonder dat het breekt of springt; dat komt omdat het water de tnlingen van schaar en glas vernietigt. Laat men echter het kleinste deeltje van de schaar boven het water uitsteken, dan zou den de trillingen voldoende zijn om alles te doen mislukken. Ik weet wel, dat velen mij niet zullen wil len gelooven, maar als zij de proef ncmeu, zullen zij overtuigd worden. Dun glas kan men ook buiten het water met een schaar knippen, door het in alle richtingen stevig te beplakken met papierstrookjes; deze strookjes verzwakken de trillingen in die mate, dat het glas niet breekt; maar onder water slaagt de proef boter eu gemakkelijker! EEN FAMILIE-VRAAGSTUK Bij iemand zat op een avond 'n bijzonder ge zelschap aan tafel, namelijk: 1 grootvader, 2 vad(^s, 2 moeders, 4 kinderen, 3 kleinkin deren, 1 broeder, 2 zusiers, 2 zonen, 2 doch ters, 2 gehuwde mannen, 2 gehuwde vrou wen, 1 schoonvader, 1 schoonmoeder en 1 schoondochter. Hoeveel personen waren er bijeen?. DE KAARS EN DE TRECHTER Er zijn verschillende alleraardigst" manie ren, om een kaars uit te blazen, zonder dadelijk in de vlam te blazen, enz., om een kaars te laten uitblazen, waarin nie mand slaagt, enz., enz. Dat wij het onderstaande kunststukje te berde brengen, is dan ook meer gelegen ln het feit, dat we deze manier van uitblazen heel goed kunnen gebruiken als gezelschaps spelletje. Loof een prijs uit voor diegene, die er in zal slagen een brandende kaars uit te dooven door er met een trechter tegen te blazen. Eventueel kan ook een van papier gerold zakje, met een fijne punt, dienst doen, als het maar flink wijd uitlooptl Wie de truc niet kent, houdt de trechter met de buis horizontaal en recht tegenover de vlam; deze flikkert zelfs niet, als blaast de proefnemer zijn longen uitl Dat is gemakkelijk te verklaren: de lucht stroom, welke uit den mond van den blazer komt, verspreidt zich langs het binnenvlak van het kegelvormige deel, zoodra hij uit het buisvormige deel van den trech ter is gekomen en ontsnapt langs de bas's van den kegel! Daarom moet u, wilt u de kaars werkelijk goed uitblazen, de trechter zóó houden, dat de rand bij de vlam komt Dan zult ge alleen succes hebbenl LETTER-WISSELRAADSEL band hoek Door steeds telkens één letter door een an dere te vervangen, kan men nieuwe zelf standige naamwoorden vormen, zoodat bij de vierde verandering het woord hoed ontstaat HET A. B. 0. Wat is de middelste letter van het Neder- landsche A.B.C.? EEN AARDIGE REBUS Dit is een opgave, waarmee u by uw vrienden en kennissen veel pleizier kunt beleven. U neemt een stuk papier, waarop u de volgende woorden schrijft: geboorte jeugd 100.000 Deze woorden vormen den inhoud van een bekend Schlagerlied, dat men bijna da gelijks door de radio kan hooren. De verklaring en oplossing is als volgt: geboorte: „Das gibt's nur einmal, jeugd: das kommt nicht wieder, 100.000: dat ist zu schön um wahr zu sein"« INZENDEN VAN OPLOSSINGEN Oplossingen, welke voor een premie in aan merking komen, moeten vóór Woensdag 8 Februari aj. in ons bezit zijn. Men rende alleen de oplossing van het Kruiswoord raadsel en plaatse de gevraagde woorden, zander verdere toevoeging .duidelijk onder elkander. Horizontaal en verticaal apart, Adresseeren aan de redactie, en in den lin kerbovenhoek vermelden: GEDACHTEN- KRACHT. PREMIES Deze week vielen de premies ten deel aan: G. H. HELLEMAN, Hoefkade 1578, Den Haag H. ZIJLSTRA, Verl. Torenstraat, Terschel ling. H. BOKHORST, Noordenburg laan 30a, Voor burg. SPIRALEN DIE CIRKELS ZIJN Als men dit plaatje bekijkt, zou men in de stellige mee ning k'men te verkeeren, dat men hier te doen heeft met een spiraal. Doch als men heel nauwkeurig de afbeel ding gadeslaat cn desnoods nameet, komt men tot de conclusie, dat hier zuiver concentrische cirkels zijn af- gobeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3