V/OENSDAG 1 FEBRUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. W( BUITENLAND MET KABINET-HITLER EN HET CENTRUM VRAGEN DIE BEANTWOORD MOETEN WORDEN Het Kabinet en de Marxisten S GEESTDRIFTIGE TOONEELEN TE BERLIJN Het Centrum stelt vragen Zal het „Haraburgkabinet" onder leiding van Adolf Hitler, parlementair kunnen re- geeren dan heeft het, zooals bekend is, de hulp van het Centrum noodig. De onderhandelingen welke Hitier, einde zich te verzekeren van die hulp, met den Centrumleider mgr. Kaas is begonnen, zijn nog in gang. De Centrumleiding stelt blijkbaar steun afhankelijk van de beant woording van een aantal vragen betrekking hebbende op het programma van de nieuwe regeering aangaande de constitutie, de so ciale politiek en de economische maatrege len. Kaas moet aan Hitier o.a. gevraagd heb ben of met het begrip „staatsnoodtoestand" geregerod zal worden, en of de regeering van plan is in Pruisen den grondwettigen toestand te herstellen. Ten aanzien van de sociale politiek wil het centrum weten of het kolonisatieplan uitgevoerd zal worden, of maatregelen tegen sociale onrechtvaardighe den voorzien zijn en of de loontarief-overeen komsten onaangetast zullen blijven. De Rijks kanselier zou waarschijnlijk heden zijn op vatting bekend maken. In afwachting van de positiebepaling van het Centrum, zat het nieuwe kabniet niet stil Zoo heeft het reeds besloten den Rijkspresi dent een verordening voor te stellen betref fende den rijkscommissaris voor het land Pruisen. Volgens deze verordening zullen deze bevoegdheden, voortvloeiende uit de ver ordening van 20 Juli 1932 betreffende het herstel van de openbare veiligheid en de orde in het gebied van het land Pruisen, die aan den Rijkskanselier in zijn functie van rijijkscommissaris van Pruisen zijn toege kend aan den vice-rijkskanselier von Pa pen overgedragen worden. Verder wordt bekend, dat de chef van het rijksweermini .terie, kolonel von Bredow, die de opvolger van Schleicher in deze inder tijd voor Schleicher geschapen functie was, Dinsdag uit zijn ambt is ontheven. Als reden wordt opgegeven, dat de rijks- weer nu geheel buiten de politiek gebracht moet worden en kolonel von Bredow als in tiemste medewerker van von Schleicher en plaatsvervanger van den rijksweerminister, ook noodgedwongen in de politiek gehaald was. Het kabinet en de Marxisten. Ben ander zeer belangrijke vraag is hoe het nieuwe kabinet zich zal gedragen tegen over de communisten en de socialisten en hoe deze hun gedrag tegenover het z.g. „fas cistische regiem" zullen bepalen. Naar de nationaal-socialistische „Angniff' van bevoegde zijde vernomen heeft, zal de regeering wegens de communistische bloed- daad van Maandag, waarbij een politiebe ambte en de „Sturmführer" Eberhart Mai- kowski doodgeschoten werden, met de aller scherpste maatregelen tegen de K.PJD. op treden. De maatregelen zouden in de kabdnets- zitting, die gisternamiddag 4 uur is aange vangen, besproken en dan onmiddellijk in de daad omgezet worden. De „Angriff" schrijft hierover: „Duitsch- land zal eindelijk gereinigd worden van de bloedpest van het Moskousche vreemdelin genlegioen." De communisten schijnen inderdaad bezig te zijn een scherp optreden tegenover aich te provoceeren. Niet alleen te Berlijn maar ook op andere plaatsen in het Rijk treden zij na de vorming van de regeering van Hitier zeer agressief. Zoo zijn er door com munisten uitgelokte vechtpartijen te Breslau voorgekomen, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. Te Hamburg zijn de commu nisten eveneens aanvallend opgetreden. Ook in Wilheimsbrug en te Moers zijn ernstige dingen gebeurd, waarvan de communisten de schuld dragen. Bovendien heeft de communistische pers in het Roergebied tot politieke staking aan gespoord, gelukkig zonder gevolg. Tot nog toe toonen de sociaal-democraten zich nog niet bijzonder geneigd zich met de communisten te vereenigen in het verzet tegen de regering van Hitler. In het Roerge bied althans hebben ze in hun pers tegen de parolen van de K. P. D. gewaarschuwd, met de mededeeling, dat zij de algemeene staking niet beschouwen als een goedkoope politieke reclame doch dat voor hun politieke sta king het uiterste middel blijft Evenals de Berlijnsche Rothe Fahne, die tot algemeene staking aanspoorde, is nu ook het communistische blad „Ruhrecho" in be slag genomen. De dank van den leider Onder het opschrift „De dank van den leider" publiceert de Völkische Beobachter de volgende proclamatie van de N.S.D.A.P.: Nat. socialisten! Mijn partijgenooten! Een 14-jarige, in de Duitsche geschiedenis wel ongekende politieke strijd heeft nu tot een groot politiek succes geleid. De Rijkspresident heeft mij, den ledder der nat socialisten, tot kanselier van het Duit sche rijk benoemd. Nationale verbonden en partijen sloten zich tot gemeensohappelijken strijd voor Duitschlands herstel aaneen. De eer tegenover de Duitsche geschiedenis nu aan ddt werk leidende deel te nemen dank ik naast het grootmoedig besluit van den generaal veldmaarschalk, aan uw trouw en aanhankelij kheid. Dat gij mij in moeilijke dagen even stand vastig gevolgd zijt als in de dagen van ge luk, daaraan danken wij ddt succes. Geweldig is de taak, die voor ons ligt. Wij moeten haar volbrengen en wij zul len haar volbrengen. Tot u, mijn partijgenooten, richt ik slechts één groot verzoek: Geef mij uw vertrouwen en uw Aanhankelijkheid bij dezen nieuwen en grooten strijd evenzeer als in het verleden Dan zal ons ook de Almachtige zijn wegen tot het herstellen van een Duitsch rijk, van de eer, de vrijheid en den socialen vrede niet onthouden. (w.g.) Adolf. Hitler. Telegram van Hitler aan Dollfuss Rijkskanselier Hitier heeft het volgende telegram gericht aan den Oostenrijkschen Bondskanselier Dollfuss: „Door den Rijkspre sident ^geroepen aan het hoofd der Duitsche regeering, haast ik mij U, mijnheer de Bonds kanselier, de hartelijkste wenschen voor de welvaart van het Duitsche broedervolk in Oostenrijk te doen toekomen". Dollfuss heeft Hitler telegrafisch het vol gende antwoord gezonden: „Wil, mijnheel de rijkskanselier, voor de vriendelijke mededee ling van uw ambtsaanvaarding mijn oprech te dank aanvaarden. Terwijl ik namens Oos tenrijk hartelijk dank zeg voor de goede wenschen, antwoord ik met den innigen wensch, dat het het heele Duitsche volk wel~a. Von Hindenburg en Von Schleicher Rijkspresident Von Hindenburg ontving gisteren den scheidenden Rijkskanselier en Rijksweerminister Von Schleicher in een af- scheidsaudiëntie. In een persoonlijk schrij ven betuigt de Rijkspresident Generaal Von Schleicher zijn dank voor alles wat hij ge durende lange en moeilijke jaren zoowel in oorlog»- als in vredestijd voor het vaderland heeft gedaan, in het bijzonder als Rijksweer minister en Rijkskanselier. De geestdrift te Berlijn De Parijsche pers wijdt uitvoerige artike len aan de groote betooging van nat. socia listen en Stahlhelm ter eere van den Rijks- president en den nieuwen Rijkskanselier. De bladen schrijven dat men te Berlijn sedert de Augustusdagen van 1914 een dergelijke massale geestdrift niet meer heeft gezien. Ook de Engelsche blndien bevat/ten uit voerige vea-slagon van de betooging ran gisteravond voor Von Hindenburg en Hitler. De conservatieve „Momitng Post" schrijft onder het opschrift „Historische scenes te Berlijn", dat het leger van hakenkruis baaiieren en de gloed der faikkeils op de in strumenten van de kaïpeilüen der stormtroe pen en de geestdriftige me ruigte een onver- getelijken indruk maakten. De .Daily Telegraph" schrijft over „een overwinn-ingsnaolit te Berlijn", diie een mee sleepende en indrukwekkende betoogang was. Het bied wijst erop, dat zich geen inci denten voordeden en dat de communisten, waar-schijndij k in het bewustzijn van hun erpletterende nederlaag, zich geheel had den teruggetrokken. Ook aMe andere bladen wijzen er op, dat Von Hindenburg en Hitler gezamenlijk toe schouwers bij de betooging waren, en dat de Stahlhelm en de nationaal-sooiadistiisdhe storm tinoepeo broederlijk tezamen mar cheerden. Naar schatting van palitiewege zijn Maan dagavond tijdens den fakkeloptocht in den tijd van 8 tot 12 uur meer dan 700.000 i chen de WiMheüinstrasse gepasseerd. Beoordeelingen in het buitenland In het algemeen begroeten de F.ngelsche bladen het, dat Hitler thans eindelijk de ge legenheid heeft gekregen, zijn capaciteiten els staatsman te bewijzen. Do meeste bla den, die er zoo over schrijven, adviseeren tevens, dat hij de hem thans in handen ge- ema-dht met gematigdheid zal gebrui ken. De „Times' 'schrijft, dat men de Hitler- regeering moet beschouwen als een poging, om de grootere ervaring der oonservatieve Duitsch-Nationalen met de numerieke kracht van de geestdrift en de populariteit der thans met hen verbonden nat.ionaa.l- socialisten in evenwicht te brengen. Het was altijd wensohelijk, dat Hitler de mogelijk heid zou krijgen te toonen, dat bij iets meer was dan een spreker en een agitator. Ocxk in Engeland ziet men, evenals in Frankrijk, de gevolgen der regeerinjswisseling op de Duitsche vertegenwoordiging ter Ontwape ningsconferentie met eenuge zong tege moet, doch men daent rechtvaardig te zijn tegenover de nationaal-socialisten en toe te geven, dot zij in werkelijikeid ten aanzien van de gevolgen voor Duitschland van den Vrede van Versailles weinig meer hebben gezegd dan de streng constitutioneel1» par tijen, alleen hebben zij het Duider gedaan. De „Daily Mail" schrijft, dat thans all krachten in Duitsohland -ereenigd zijn, die besloten zijn het Verdrag van Vereaalles te verscheuren en Duitsohland tot een macht te maken, die in staat is Europa haar wil op te leggen. De „Daily Express" schrijft, dat de ge beurtenissen thans zullen beslissen of Hiltler n held of een charlatan is. De „Daily Telegraph" schrijft, dat het e>en verbazingwekkende ontwikkeling is, dot Hitler thans het eenmaal door Bismarck bekleede ambt waarneemt. Toen was Duitschland onder een sterke monarchie in een periode van expansie en weivaart ge treden, die het wonder van de 19de eeuw was. Thans is de kansabierepost bezet door een man, die zijn demagogische kunst had gebruikt voor het orgaruiseeren der teleurge stelde en ontvreden elementen. Doch zooais het nieuwe kabinet was samengesteld, zou het niet tot de half-fascistische dictatuur, den aanval op de banken en beurzen en de tegen de Joden gerichte progroms komen. Hitler in deze functie was geenszins het na tionale en internationale gevaar, dat hij zoo dikwijls had willen zijn. De hand having van Von Neuroth was een waarborg voor de voortzetting van een verstandige en niet-agressieve buitenlandsohe politiek. De Poolscbe officieuse „Gazeta Polska" schrijft, dat Hitler de macht niet heeft ver overd, doch langzamerhand in handen heeft gekregen. Het is de vraag wat Hitier er thans van terecht zal brengen, want het blad acht de mystiek der nationaal-eocialis- titeohe beweging ,/in tegenspraak met de werkelijkheid van het alledaagedhe in de kunst om gematigd te regeeren". Het blad acht de vorming van deze Hitier-regeering een revolutie. De regeeningsgezinde „Express Porany" is van meening, dat de toestand in het Duit sche rijk thans opgehelderd is. De tegen stand van Von Hindenburg is gebroken. Von Papen heeft 'in plaats van zijn naam tegen de controle over het kabinet Een stabilisatie der verhoudingen zal Hitier evenwel niiet brengen. Kube over den toestand. De leider van de nat-soc. fractie in den Pruisischen Landdag, Kube, heeft het woord gevoerd in twee druk bezochte vergaderin gen. Hij zeide, dat de 30ste Januari de recht vaardiging van Hitiers politiek beteekende. Tegen het communisme moet onverbiddelijk worden opgetreden; in Pruisen zal men wel licht spoedig de proef nemen. Met de vrijheid van schelden in de marxistische pers is het gedaan. Wat thans te Berlijn en in het Ryk is geschied, heeft niets te maken met „hoera- nationalisme". Adolf Hitler is Rijkskanselier geworden en hij blyft Rijkskanselier. Nu hij de leiding op zich heeft genomen, moet de partij er voor zorgen, dat in het land het noodzakelijke fundament voor zyn regeering wordt geschapen. EEN GRIMMIG TESTAMENT. Naar „El Mati" uit Santander verneemt, had een geneesheer te Costrourdiales dik wijls aan zijn vrienden gezegd, dat hij, als hij dertig duizend duro's had, alle politieke organisaties, sportvereenigingen en litterai re clubs zou steunen. Eenige dagen geleden is een intieme vriend van den geneesheer gestorven, die hem in zijn testament dertig duizend duro's vermaakt op voorwaarde, dat hij dit geld uitsluitend aan subsidies voor politieke or ganisaties, sportvereenigingen en letterkun dige clubs zal besteden. DE ANARCHIE IN SPANJE ARBEIDERS VERDEELEN DEN GROND Naar een speciale correspondent van „El Debate" uit Badajoz meldt, worden in het onmetelijke gebied van Extremadura in Zuid Spanje, met name in de provincies Caceres en Badajoz, bijna dagelijks landerijen, wei degronden, bosschcn, olijftuinen, enz., door syndicalistische en socialistische landarbei ders op gewelddadige wijze in bezit geno^ men en verdeeld. Reeds het vorig jaar werden in Extcema- dura overvallen op landgoederen gepleegd, thans echter geschieden ze volgens een vast plan. Uit berekeningen van den bond van landeigenaars in de provincie Caceres blijkt dat in het najaar van 1932 negen-tienden van den eikeloogst door syndicalisten is ge roofd. Aanvankelijk had men nog hoop, dat de socialistische wet betreffende de Agrarische hervorming, volgens welke het grootgrond bezit o.a. ook in Extremadura onder de land arbeiders zal worden verdeeld, de gemoede ren zou kalmeeren. De uitvoering van deze wet gaat echter niet zoo vlug als men ver wacht had. De landelijke bevolking wordt steeds ongeduldiger. Van dit ongoduld*wis- ten syndicalistische en communistische pro pagandisten te profiteeren en zij stelden de), landarbeiders voor, op eigen initiatief tot een verdeeling van het grootgrondbezit over te gaan. Dit syndicalistische voorstel be koorde de bevolking van Extremadura meer dan alle socialistische agrarische wetten, 't Gevolg hiervan was, dat het ledenaantal der socialistische vakvereenigingen met den dag daalde. De burgemeesters van Extremadura, vooi het. meerendeel socialisten, meenden dit niet langer te mogen toelaten en besloten de ge welddadige methoden van de syndicalisten over te nemen en eveneens tot een onmid delluke verdeeling van het grootgrondbezit over te gaan. Den 15en Januari j.l. werd 't consigne hiertoe gegeven en sindsdien heerscht in de provincies Caceres en Bada joz een complete chaos. Den lGen Januari werden meer dan vijf tien landgoederen met geweld in bezit ge nomen, den 17en Januari twintig, den 18en Januari ruim dertig, enz. Met heele kara vanen, waarbij zich vrouwen en kinderen aansluiten, trekken de landarbeiders op „ten strijde". De correspondent van „El Debate" kreeg toen hij deze ontzaglijke scharen van opstandigen zag, den indruk van een leger, dat opmarcheert naar het front, of van luchtelingen, die door een onzichtbaren vijand worden opgedreven. Uit Madrid wordt gemeld: De invrijheidstelling van de bannelingen van Villa Cisneros, die onlaags zijn gere patrieerd, is heden bevolen. Alleen zij, die voor het hoogste gerechtshof zullen moeten verschijnen, nullen nog in gevangenschap blijven. Alle personen, die bij den monarchisti- schen opstand den lOen Augustus van het vorig jaar gearresteerd werden, zijn even eens in vrijheid gesteld. Spanje wil buitenlandschen Invoer De Spaansche minister van landbouw, Don Marcelino Domingo, heeft, in verband met de ongunstige Spaansche handelsbalans verklaard, dat het noodzakelijk is, dat Spanje zijn grenzen openstelt voor den in voer van buitenlandsche goederen. Spanje heeft de laatste jaren systematisch een restrictie-politiek op den buitenland- schen invoer toegepast en vooral werden Engelsche goederen geweerd. Daar Engeland echter de beste klant van Spanje is gebleven, heeft de minister het noodig geacht, de totdusver gevolgde poli tiek te wijzigen, teneinde geen represaille maatregelen uit te lokken. HUISEIGENAAR-BEDELAAR. Voor de rechtbank te Marseille heeft een 60-jarig man voor de 18de maal terecht ge staan wegens bedelarij in de straten. De politie heeft ontdekt, dat deze bede laar eigenaar was van een groot blok hui zen en talrijke automaten, die hij in ver schillende café's had geplaatst Tot zijn verdediging voerde de man aan, dat, ofschoon hij een rijk man scheen, de tijden zeer slecht waren, zelfs voor huis eigenaren, daar men de huur niet betaalt en de belastingen zeer hoog waren. Van hetgeen het bedelen hem opbracht, betaalde hij zijn belasting. De rechter, die hem tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeelde, merkte op, dat hij voor acht maanden van zijn zorgen be vrijd zou zijn, waarop de man antwoordde, dat integendeel zijn huurders voordeel van zijn afwezigheid zouden trekken en zijn hui zen bewonen zonder de huur te betalen, zoodat zijn zorgen nu eerst begonnen. MATUSCHKA WORDT NAAR HONGARIJE UITGELEVERD De Oostecirijksche autoriteiten hebben bun goedkeuring er aan gehecht, dat de dader van de verschillende spoorwegaanslagen, Sylvester Mabuschka, voorloopig naar Hongarije zal worden uitgeleverd, niet om daar terecht te staan, doch slechts voor een onderzoek, dat hoogstens drie weken zal duren. Men verwacht tegen het einde van deze week zijn overbrenging. FABRIEKSBRAND TE STAMBOEL Gevecht tijdens het blusschen In een tabaksfabriek te Stamboel brak aandag een hevige brand uit De arbeiders hadden het blussohingswerk ter hand genomen, toen de brandweer ter plaatse verscheen. In plaats van de brand weer bij het blusschen te helpen, vielen de arbeiders de brandweerlieden aan, waarop een gevecht ontstond, waarbij aan beide zij den eenige gewonden vielen. Intusschen woedde de band voort. De brandweer slaag de er tenslotte in, den toestand meester te worden door van de brandspuiten gebruik te maken, waarna zij den brand bluschten. Een ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de arbeiders de brandweer aanvielen, omdat zij zelf de belooning van het blus schen van den brand wilden opstrijken, doch in plaats daarvan werden verscheidene hun ner gearresteerd en de anderen ontslagen. ROTSBLOK STORT NAAR BENEDEN OP GEVANGENISTERREIN Aantal slachtoffers nog onbekend. Op het terrein van de Folsom-gevangenis Californië stortte gisteren een reusachtig rotsblok van een hoogte van 50 voet naar beneden in de steengroeve van de gevangenis, in gevangenen aan het werk waren. Een nog onbekend aantal gevangenen werd onder de aarde en het gesteente bedolven. Reeds zjjn twee lijken van gevangenen geborgen. JAPANSCH-ENGELSCHE KOEHANDEL? Geen Engelsch verzet tegen de onafhankelijkheid van Mandsjoekwo? LONDEN, 1 Februari. De „Daily Herald", het orgaan van de Arbeiderspartij, brengt het opzienbarende bericht, dat Engeland te Genève zou weigeren eenige verklaring goed te 'keuren, waarin de nieuwe Mand- sjoerijsche staat Mandsjoekwo veroordeeld of niet erkend wordt, nadat Japan als te genprestatie een belangrijke concessie aan Engeland zou hebben gedaan. Deze conses- sie zou hierin bestaan dat Japan Engeland de vrije hand zou laten in de oprichting van een onafhankelijken staat Tibet, die dan geheel onder Engelschen invloed zal komen, zooals Mandsjoekwo onder Japan- sclien invloed staat Naar de „Daily Herald" verklaart uit Ja pansche bron te hebben vernomen, zou de eerstvolgende stap dan de uitroeping van de onafhankelijkheid van Tibet zijn. De En gelsche regeering zou dringend wenschen, dat deze onafhankelijkheid zoo spoedig mo gelijk wordt verwezenlijkt en zou met het oog hierop geen daadwerkelijke oppositie voeren tegen de uitroeping van de Mand- sjoerijsche onafhankelijkheid. DE NIEUWE DAIL EIREANN DE EED OP DE GRONDWET. De nieuwe Dail Eireann zal Woensdag 8 Februari in een eerste zVing bijeenko men. doch de meeste afgevaardigden zullen eerder aankomen, om den eed van trouw op de grondwet af te leggen. Als De Valera zijn huidig voornemen vol voert, is dit de laatste maal, dat de leden van h<V. parlement den eed van trouw od de grondwet zullen afleggen, daar een van de eerste maatregelen, die het parlement zal nemen het afschaffen is van den eed van trouw. In de oude Dail Eireann was reeds een wetsontwerp tot dit doel aangenomen, doch h?t was zoodanig door den senaat geamen deerd, dat het voor de regeering niet meer aanvaardbaar was. De Valera wil thans een resolutie doen aannemen, waarbij aan den senaat gevraagd wordt het wetsontwerp zonder amendement goed te keuren. Volgens de grondwet is de senaat ver plicht dit te doen, zoodat het wetsontwerp automatisch binnen GO dagen wet zal wor den. De Valera is eveneens voornemens den post van gouverneur-generaal af te schaf fen, daar hij dezen nutteloos acht. Hij is dan ook voornemens zijn desbetref fende pogingen voort te zetten. Achter de schermen wordt deze week groote activiteit ontwikkeld. HET KABINET-DALAD1ER De Fransche minister-president-Daladier heeft gistermiddag zijn nieuw kabinet ge vormd en zich met de nieuwe ministers naar den president der republiek begeven om hem zijn medewerkers voor te stellen. De samenstelling van het kabinet is als volgt: minister-president en minister van oorlog: Daladier; justitie en waarnemend minister-president: de radicaal-socialistische senator Denoncier; buitenlandsche zaken: Paul Bor.cour; financiën: George Bonnet; begrooting: Lamoureux; koloniën: Albert Sarraut; binnenlandsche zaken: Chau- temps; landbouw: Queuille; onderwijs: De Monzie; marine: Leygues; koopvaardij: Frot; posterijen, telegrafie en telefonie: Lau- rent-Eynac; handel: Serre; openbare werken: Paganon; pensioenen: Mi el let; luchtvaart: Pierre Cot; arbeid: FranQois Albert; volks gezondheid: Daniélou. Het nieuwe kabinet beteekent, behoudens eenige kleine uitzonderingen een nieuwe vorm van de oude regeering Paul Boncour. Wat de binnenlandsohe politiek betreft, zal het nieuwe kabinet waarschijnlijk het door de Finanoieele Kamercommissie uitgewerk te begrootingsplan overnemen als basis voor de komende parlementaire onderhandelin gen. Wat de buitenlandsche politiek betreft, acht men het aanblijven van Paul Boncour als minister van buitenlandsche zaken vol doende waarborg voor de voortzetting van de tot nog toe gevolgde lijn in de Fransche politiek. De socialisten verzekeren, dat de minis ter-president, ondanks het mislukken van de onderhandelingen over hun toetreding tot de regeering, op hun vollen steun kan reke nen. De onderhandelingen zijn mislukt om dat Daladier met voorzichtigheid wilde be reiken, wat de socialisten meenden slechts met geweld te kunnen bereiken. STRAATVEGERS UIT LIEFDADIGHEID. Uit Calcutta wordt gemeld: Als gevolg van Gandhi's campagne tegen de onaan raakbaarheid is miss Nila CoOk, de Ameri- kaansche leerlinge van Gandhi, straatveeg ster geworden in Bangalore. Miss Cook, die aan de universiteit te My sore studeert, is met een aantal medestu denten. allen voorzien van vegers en em mers, naar Bangalore gegaan, om daar de straten schoon te Vegen. Haar optreden verwekte groot opzien in de stad en toen talrijke voorbijgangers ble ven staan om haar gade te slaan, verklaar de miss Cook, dat het de plicht was van iederen burger, de straten in zijn omgeving schoon te houden, dan zouden 't leven ge lukkiger en de kinderen gezonder zijn. „Werken is geen schande", verklaarde de Amerikaansche en zij deed een beroep op haar hoorders zich bij haar campagne aan te sluiten, om de stad gelukkiger te maken. STORM AAN DE CANADEESCHE KUST Door den hevigen storm aan de Canadee- sohe kust hebben verschillende Oceaan schepen 36 uur ter hoogte van Halifax voor anker moeten li.ggen en is groote schade aangericht aan visschersbooten. Aangezien de winter tot dusver het-pkke lijk zacht was, kwam de storm zeer onver wacht. De daarop volgende zware smecrwv1 bracht stagnatie in hej. treinverkeer en was een groote belemmering voor alle verbindin gen. Te Acadia-Ville in Nieuw Brunswijk kwam een locomotief in botsing met een spe cialen trein voor sneeuwopruiming waar door 'drie werklieden werden gedood. KUNSTVLIEGER NEERGESTORT Uit SL Moritz wordt gemeld: De te Kur verblijvende Engelsohe vlieger Rodd, die boven een dichtgevroren meer kunstvluchten uitvoerde, is met den Zwitser schen sportliefhebber Schaer als passagier, op bet ijs neergestort Rodd werd gedood en Schaer liep ernstige verwondingen op. heeft om spoedig te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poe ders. Per stuk 8 ct.; dooó 4C ct. Bij Uw drogist HET LETICIA-CONFLICT Volgens een hoogen ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken te Rio de Janeiro, zal het Leticia-oonflict binnen 48 uur worden opgelost door aanvaarding van de Braziliaanschc vredesvoorstellen door Peru en Columbia. MOEILIJKE AFLOSSING VAN VUUR TORENWACHTERS Tengevolge van den voortdurenden Ooster storm en de ruwe zee, konden de wachters van den Eddystonevuurtoren verleden week niet tijdig afgelost worden en was de aflos sing gisteren reeds tien dagen over tijd. Met behulp van een sleepboot is men er eindelijk in geslaagd, den vuurtoren dicht genoeg te naderen om een lijn te kunnen overschieten en met behulp van een lijn konden de wach tera aan boord van de sleepboot komen, ter wijl de aflossing den vuurtoren eveneens met dit apparaat wist te bereiken. De afgeloste vuurtorenwachters hebben met z'n tweeën 38 dagen in den vuurtoren doorgebracht Naar uit Japansche bron vernomen wordt bombardeeren Japansche vliegtuigen sinds eenige dagen verschillende steden in Oost- Jehol, waar. naar men meent. anti-Man d- sjoerijsche strijdkrachten worden geconcen treerd, o.a de versterkte stad Kaf Koe, welke ook reeds den 21sten en 24sten Jan. gebombardeerd werd. Gemengd Nieuws. TREINONTSPORINGEN Dinsdagavond ontspoorden drie goederen wagons van een rangeertrein, waardoor het spoor UtrechtAmsterdam-W.P. ver sperd werd. Persoonlijke ongevallen vonden niet plaats. Onmiddellijk heeft men van uit Utrecht hulp gezonden om de lijn zoo spoe dig mogelijk weer vrij te maken. Intuschen kon het personenverkeer slechts met groote vertraging doorgang vinden. Tusschen Maarssen en Nieuwersluis werd slechts over één spoor geredci> n.l. het Amsterdam- Utrechtspoor. De personentrein, die om 21.18 aan het C S. te Amsterdam moest aankomen zat vlak achter den goederen trein. De personentrein moest eerst naar Maarssen worden teruggebracht en daarna over het andere spoor verder naar Amster dam geleid worden. Alle personentreinen kwamen met groote vertraging te Amster dam aan. De D-trein van Emmerik, die om 21.46 uur te Amsterdam W.P. moest aanko men is te Utrecht omgeleid en via Hilver sum naar Amsterdam gereden. Dinsdagochtend ontspoorden door on bekende oorzaak op het stations-emplace ment te Dieren, drie personenrijtuigen van den lokaaltrein van Apeldoorn. Het verkeer op het baanvak ZutphenArnhem is dien tengevolge zeer belemmerd. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. VLOEIBAAR HELIUM DOOR DE LUCHT Een zeldzame en kostbare zending vond haar weg door de lucht, n.l. een vacuum glas met vloeibaar helium, afgezonden door het Natuurkundig Laboratorium der Rijks universiteit te Leiden en bestemd vooi Prof. Mac Lennan van de Royal Institution te Londen. Het luchtvervoer bracht hiei uitkomst daar de transporttijd bij andere middelen van vervoer te lang is om een be houden overkomst te garandearen. De heer J. C Flim van het Natuurkundig Laborato rium vergezelde deze zending. VERDRONKEN Uit een kolk van de Zuid-Willemsvaart is het lijk opgehaald van H. Cortenbach, aan nemer te Asten (N.-Br.). Genoemde heer had in Lierop een aanbesteding bijgewoond en begaf zich om ongeveer tien uur des avonds naar huis. Waarschijnlijk is hij door de duisternis misleid en te water geraakt. Toen hij nog niet thuis was. werd men on gerust en ging men op onderzoek uit. Na dat men zijn pet en fiets uit het kanaal had opgehaald, vreesde men het ergste. Na verder dreggen werd spoedig het lijk vonden. De ongelukkige laat een vrouw en negen kinderen na. Onder Axel (Z.) werd in een put ach ter de woning het lijk gevonden van een ongeveer 50-jarige alleenwonende vrouw, A. C. D. genaamd. Vermoed wordt, dat het lijk er reeds eenige weken heeft gelegen, om dat men dien tijd dacht dat de vrouw op familiebezoek was. KIND LEVEN VERBRAND Te Santpoort was een tweejarig meisje met een celluloid pop aan 't spelen. Zij kwam met de kachel in aanraking, waar door de pop in brand vloog. Het meisje kreeg ernstige brandwonden en werd naar het St Antonius Ziekenhuis te IJmuiden- Oost vervoerd. Heel spoedig is het daar aan de bekomen verwondingen overleden. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN Op den rijksweg bij Kessel (L.) werd de auto van J. v. d. R. uit Kessel waarin geze ten waren diens echtgenoote en een kind van tien maanden bij het achterwiel aan gereden door de vrachtauto van den koop man J, uit Helden. De auto van v. d. B. kantelde en werd deerlijk gehavend. De chauffeur bekwam eenige wonden in het aangezicht De vrouw liep een vrij ernstige hoofdwonde op. Het kindje werd levensge vaarlijk verwond. Men meldt uit Sprang: Door de i heid van den Straatweg slipte de auto van v. d. H. uit Waalwijk, waardoor zij tegen het huis van de familie Leencn aanbotste. De voordeur werd geheel versplinterd, ter wijl een groot gat in den muur kwam. De auto was van voor geheel in elkaa" ge drukt. Door de kraanwaigen van de N.V. de Graafs autohandel te Waalwijk is zij later opgehaald. DIEFSTAL VAN BOOMEN Voor den Haagsohietn Politierechter ston- dem terecht vader en zoon. nd. J. J. v. R en Fr de R., beiden uit NoordwijkenhouL Ver dachten auden in vereeniging gedurende 't tijfliyfek OctoberDecember 1932 in de Boek- horstlaam en in de Peterslaan dennen en enkele booanen tot den grond toe hebben af gehakt. De officier van Justitie eisohte tegen va der en zron een gevangenisstraf van zes we ken. De Politierechter veroordeelde den va der tot eeD gievanig^-^-t'-fif van 1 maand en den zoon tot res wc-. :fi gevangenisstraf. Weerbericht. gelisi Herv singe Het dunne pflltje geeft den vorlgen stand au Hoogste stand te Weenen 771.7. Laagste stand te Seydisfjord 725.5. Stand vanmorgen half twaalf 755.L WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol' Instituut te De Bilt) Krachtige tot matige Z.W. tot W. wind •betrokken tot zwaar bewolkt, mogelijk late opklarend, tijdelijk regen, aanvankelijk zacl ter, later waarschijnlijk zelfde temperatuui BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro Instituut te De Bilt) Het depressie-systeem bij IJsland heeft ziel itgediept en zich vooral naar de Engelsch te eilanden uitgebreid. Ook over Scandinavi is de barometer dalende. De kern van he liooge drukgebied, dij gister over Zuid-Fran rijk lag, heeft zich naar Zuid-Duitschland ei van Zwitserland verplaatst. Ten gevolge van d daling van den luchUi.uk in het N.W. en d stijging in het Z.O. is het luchtdrukverva in onze omgeving sterk toegenomen. He stormt in het Kanaal en de Noordzee met dl daaraanslui'ende kustgebieden. In Zuid Frankrijk, Zwitserland en Zuid-Duitschland*"^ is het rustig weer. De temperatuur is daa weer een weinig gedaald. Over de Engelsch eilanden, onze omgeving, Noord-Duitschlam en Denemarken zijn de temperaturen g» stegen Met uitzondering van Breslau wai hedenmorgen geheel Duitschland vorstvrij Slechts in Lapland en in Finland was di vorst nog van eenige beteekenis. De lucht) drukverdeeling en haar verandering wijst o verdere aanvoer van warmer en vochtigel lucht uit Z.W tot W. richtingen. Daarbi zal tijdelijk regen optreden en des nachts d temperatuur stijgen. In de afgeloopen 24 uur viel vooral aat5 N de Noorsche kust en de Engelsche eilanden dan veel neerslag (Blacksund in Ierland ga! Sa u 31 mM.). Her THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 5.2 C. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De bilt 1 Febr. om 7.58 m aan alle posten: „Wordt verwacht storm u het Zuid-Westen". 2 FEBRUARI Zonsopgang 7.42 u.; Zonsondergang 4.46 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTE1 OP HEBBEN: Van 's avonds 5.16 u. tot 's morgens 7.10 WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshut 1.47 1.40 Basel -0.59 -0.66 Honlngen 0.00 0.00 Relhnweiler -0.00 -0.00 Kehl 0.00 0.00 Maxao 2.95 2.91 Dinleshelm 0.72 0.58 Mannheim 1.44 1.48 Lohr 2.H6 1.00 Malnz 0.10 0.40 Hingen 0.95 0.94 Heden Vor| Canp til. 8.09 8.0 Ems 1.15 1. Coblenz 1.12 0.9 Trier 0.53 0.1 Keulen O.f Ruhrort -1.09 -1.1 Wesel -1.4"? -1.4 Emmerik 0.12 0.1 Dusseldorf 0.13 0.S Maastricht 2.02 1.8 Venlo 9.90 10.1 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 8.33 10.01 Terschelling 0.47 13.15 Harllngen 1.35 13.55 D. n Helder 11.40 23.40 IJmunlen 7.54 20.16 H.v Holland 7.0i 19.21 t-cheveDingen 7.11 19.31 Rotterdam 8.49 21.29 HellevoetaJ.7.40 20l0 Willemstad 8^9 21.01 Brouwersh. 6.52 19.1 Zlerikzee 7.11 19.41 Weineldlnge 7.40 :0.0 VIUsing, n 5.58 18.S! Terneuzen 6.32 19.0 H ane weert 7.03 <9.3 UIT HET SOCIALE LEVEN DE STAKING IN HET TREILERBEDRIJ! Na de mishandeling van werkwillige! door stakers, toen eerstgenoemden de bin nengekome.n Joggers zouden lossen, heef de IJmuider Federatie aan haar leden me degedeeld, dat de door dé loggers aange voerde visch zal mogen worden gelost, om dat dit soort schepen buiten de huidigi staking in het stoomtrawlerbedrijf gerekeni moet worden. De loggers kunnen dus voorl aan zonder eenige stoornis zoowel door de leden van de IJmuider Federatie als dooi die van andere organisaties worden gele BOND VAN CHR. BOUWPATROONS. De jaarlijksche algemeene vergadering van den landelijken bond van Chr. Bouw- patroons wordt Vrijdag 10 Februari aa in hotel Gijtenbeek te Zwolle gehouden De morgenvergadering zal om 10.45 uuJ aanvangen. De voorzitter zal daarin een in zijn openingsrede te venverken inleiding houden over: „De toestand waarin ons b& drijf zich bevindt, dc oorzaken en de mid delen tot verbetering". In de middagverga dering zal deze inleiding een ondenverp van bespreking uitmaken en zullen o.m. in behandeling komen voorstellen van de afd Friesland. Groningen, Zwolle. Westland en Haarlem. Uit Oost-lndie DIEFSTAL SOERABAYA, 1 Februari. Uit een geld* zending naar Socinenep is een bedrag vaü 50.000 ontvreemd. De daders zijn niet be kend. ONGEVAL De heer E. Gerzon breekt drie ribbt». BANDOENG, 1 Februari (Aneta). De heef E. Gerzon, die momenteel een zakenreil maakt door Nederlandsch-nldië, is uitgegl» den en heeft bij zijn val drie ribben gebro ken. De heer Gerzon is opgenomen in hel ziekenhuis. Zijn i 1 id is bevredigend. U

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2