Gemeenteraad van Leiden DINSD MO Jl O JANUARI 1933 TWFEDE BLAD PAG. 6 Groote opruiming vóór de begrooting EEN ELLENLANG WERKLOOSHEIDS DEBAT Wat deden B. en W. in de koude-periode? VERSCHILLENDE VOORSTELLEN Voorzitter: de Burgemeester. De VOORZITTER spreekt de Nieuwjaars rede uit, die we gister reeds ia oas biad opnamen. De rede wordt dioor den heer B. HUUR MAN (A.R.) ai6 volgt beantwoord: Rede van den heer Huurman Mag ilk beginnen mot u, namens den Raad, dank te zeggen voor de hartelijke g el u k wens olie n die gij ten opzichte van ons en onze geziaiinen hebt geuit en u, weder- keerig toewenschen, dat dit jaar voor u, voor uw gezin en voor uw work een goed jaar moge zijn. Daarbij zou ik nog gaarne en ik spreek hier zeker namens den g^hee'en Raad u willen gelukwenschen met uw herbenoe ming lot Burgemeester van Ljiden. Gij hebt u in het afgeloopen zes-jarige tijdvak qtoen kennen als een energiek Bur gemeester, dóe met het wel en wee van de ingezetenen mede leeft en wiens ernstig streven is hun belangen te behartigen. Daarom hopen wij, dat het u gegeven mo ge worden nog vele jaren aan het lioofd .van onze gemeente te staan. Uw nieuwjaarsrede stond niet in majeur en geen wonder; de tijdsomstandigheden zijn er niet naar. Begon het jaar 1932 met een bewolkte hemel, bet einde was nog donkerder. Want, ui hebben wij de giootste waar deering voor het vele en uitnemende werk door het college van B. en W., door ver schillende gemeentediensten, door liet Crisis comité-met zijn leiders en helpers en dooi vele anderen verricht, waardoor ellende werd verzacht en vele nooden verlicht, die nooden en ellende wegnemen?dat hebben wij niet gekund. Veel, heel veel geld hebben wij beschik- maar gesteld, meer zelfs dan het gemeente lijk budget kon dragen, maar daarmede hebben wij alleen bereikt dat men het hoofd boven water kon-houden; een einde aan het groote echriikbecld, de werkloosheid, hebben we niet kunnen maken. Dat kan alleen als het vertrouwen In da xvereld terugkeert. En dat ligt niet in onze ma ebt. Wij betreuren het met u, diat vele werken niet tot uitvoering konden komen, omdat ons de middelen daartoe ontbraken. Wa.rc dit niet het geval, clan zou aan veile handen werk zijn gegeven. Moge diet méde met het oog op werk verruiming gehikkep in den loop van dit jaar-ïpet den-bouw van een nieuw Stadhuis een aanvang te maken. Laten vrij met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan en den moed niet verliezen. Laten wij ook in diirt jaar al is er ook Verschil van inzicht doen wat eenaigszins mogelijk i6 en onze beste krachten in dienst - van de gemeente stellen. Mogen dan onze werkzaamheden, onder Gods onmisbiren zegen, zóó worden var- richt. dat zij strekken tot hedil van onze ge meente. Een dissonant De heer KNUTTEL (Comm.) heeft be zwaar tegen de dank gebracht aan het Crisis comité door den Voorzitter. Spr. heeft ook bezwaar tegen het antwoord van don- (heer Muurman. Met de geluk we nselh met de herbenoeming van den burgemeester kan spr. niet instemmen, omdat de burgemeester blijft de vertegenwoordiger van d'e burger lijke regeering. Ook kan spr. moeilijk de godsdienstige inkleeding van de woorden tvan den heer Huurman onderschrijven. Een adires van de Lendsche Beetuurders- honid inzake de verstrekking van brandstof- fenbons, een adres van de Rcv. Soc. Partij inzake de leniging van den nood in vele ge zinnen en een interpellatie van den beer Van Stralen, inzake door B. en W. te nemen maatregelen in verband met de felle koude, zullen te half vijf aan de orde worden ge steld. Da Raad gaat daarna over tot behandeling yan de agenda. Benoemingen lo. Benoeming van een lid vaui de Plaat selijke Schoolcommissie (vac.-Tjalsma). Do heer GROENEVELD dringt er op a-an, Üat no. 2 van do aanbeveling wordt be noemd, omdat hij, evenals wijlen de heer Tjalsma, tot de s.d. partij behoort. Do heer DONDERS zegt, dat er wel dege lijk im de plaatselijke schoolcommissie met de verschillende sohakeeringen wordt reke ning gehouden. Er wordt echter nooit eon politieke partij of een gekleurde onderwijs organisatie over een benoeming geraad pleegd. De heer GROENEVELD zegt, dat dit wel degelijk gebeurt. Het spijt spr., dat met don wonsch van de socialistische organisatie geen rekening te gehouden. Benoemd wordt de beer L. Boerstra. Op no. 2 waran 11 stemmen uitgebracht De heer GROENEVELD stelt rast, dat de 6.d. fractie m het vervolg z/lob ook niet meer zal verbondon voelen door wcnschen van andersdenkenden. 2o. Benoeming van vijf leden van de Plaatselijke Schoolcommissie (periodieke aftreding). Benoemd worden do beeren JEE Kuyn- tjes, D C Schuit, A L Gaitlbiier, Mr H F A Donders en mevr. H A E Rademaker— Coucke. De heer B F Krantz wcnschte niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen. 3o. Benoeming van een Administratief- Hoofdambtenaar bij don dienst der Gemeen tewerken. Benoemd wordt de heer W II den Hartiigih. 4o. Benoeming van een tijdelijk leerear dn het Engelsoh aan het Gymnasium. Benoemd wordt Drs G J Visser. Hamerpunten Do volgende punten gaan zonder meer onder dien hamer door: 5o. Voorstel tot verhuring ran een lokalen van de school aan de Havenstraat, aan dc af cl. Leiden van de Nederlandsobe Pö rl vi n d e revere e n igi ng. 6o. Voorstel tot verhuring van verschil lende perceelen wei- en teelilanid. 7o. Voorstel bqt verpachting van het recht van tolheffing, alsmede het. koffiehuis met woning e.a. aan de Leiderdorpsclve brug, aan P .1. Ra ana k er 8o. Voorstel tot overneming in eigendom on onderhoud bij de gcf*ni:«rjte van een strookje openbaren weg aan den Monsch- ,weg, Sectie P, rno 536 ged. 9o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente: a. aan de N.V. „Leidsche Exploitatie-Mij van Onroerende Goederen", een strook grond aan de Spieghelstnaat en de Constantijn Huijgensstraat, sectie P, no 1820; b. van J. de Lange, een strookje gromd aan de Langegraoht hoek Hendrikstraat, Sectie B, no 1310 ged.; c. van M. h. J. Mulder, een strook grond en sloot aan de Rijn- cn Sohiekade, Sectie M, nis 50-48 en 5049, beide ged.; d. van J. J. van Hoeken, een strook grand ten oosten van den Zijilisiiingei, Sectie K, no 374S ged. 10. Voorstel: a. om ecnige stukjes openbare 6traat aan den Heerensilngel, Sectie K, nis 3785, 3975 en 4041, aille gedeeltelijk, niet meer voor den openbaren dienst bestemd te verklaran; b. de sub a bedoelde stukjes straat koste loos in eigendom af te staan aan cle R.K. Par. Jongens- en Meisjesscholen onder R.K. Por. Kerkbestuur te Leiden Ho. Voorstel tot aankoop van bef perceel Oude Vest 123, hok Paradijssteeg. 12o. Voorstel tot wijziging van de Raads besluiten ran 27 Aug. 1928 en 3 Aug. 1931, inzake de uiiltigifte in erfpacht aan cle stich ting „Fonds voor aanleg, onderhoud en be heer van wandelparken", gevestigd te Lei den, van perceelen weiland, cxi. aan en nabij den YVarmondierweg. 13o. Voorstel tot aanvaarding ran de voor waarden, waaronder Ged. Stoten vergunning hebben verleend tot 't leggen en exploiiteeren van een hoogspanningslijn, van het hoog- spanningsstation nabij de Poelbrug tot aan het in aanbouw zijnde om voime raste t/ien van de N.-Z.-Hoii. Tramweg-Mij te Hifllegom 14o. Voorstel tot aanvaarding van eenige portretten, gelegateerd door wijlen Freule P M A vaar Bommel. 15a Voorstel tot heit instellen van een rechtsvordering tegen F. H. van der Meer tot vergoeduing aan de gemeente van de 6chade, veroorzaakt door aanvaring ran een aan de gemeente toebehoorende vletbok. 17o. Voorstel inzake wijziging van de op 27 Sept. 1923 met de gemeente Warmond gesloten overeenkomst, betreffende de leve ring van electiicitciit in die gemeente dooi de Stedelijke elect riolteitofabriek te Leiden. 19o. Vooistel inzake het verieenen van een veaigoeding, krachtens art 100 der L.O.-wet 1920, over het jaar 1931, aan de besturen van verschillende scholen voor 1. en u. 1. o. 20o. Vooistel tot vasbsteiilijng van het voor- sohot op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920, over het Jaar 1932, voor de bijzondere scholen aan den Hoogen Moischweg en de Adriaan Pauwstraat 21o. Vooistal tot beschikbaarstelling van geldon ten behoeve van dcu bouw en de in richting van de 'door bet bestuur van de R.K. Par. Jonigenssohoilen ouder RK Par. Kerkbestuur te stichten school voor gewoon lager onderwijs aan de Potgieteriaan. 23o. Voorstel tot beschilkhaarsteliliaig van geilden ten behoeve van de uitbreiding van de kantoorruimte ran den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. 25o. Verordening, betreffende den aard van de bebouwing en het gebruik van ka dastrale peroeelen, griegen aan de Breestr., de Koombrugsteeg eii de Vfeobmarkt.. 2Öo. Verordening, houdende wijziging ran de verordening van 12 Oct. 1905 (Gemeente blad no 25) op het bouwen en elcopen. 28o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 15 Apriü 1909 (Gemeente- no 3) ter voorkoming van brand. Verordening op vergunnimgs- cn ver- Lofsliocaliteif.cn en logementen. 30o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 28 April 1898 (Gemeente blad no 9) op openbare venmaikelijkjieden en bijeenkomsten. 31o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 Dec. 1896 (Gemeente blad mo 15), houdiemdie voorwaarden vam op neming en verpleging ran lijders in het Krankzinniigengesticlit. „Endegeest' en de afdeeiliing voor jeugdige idiioten „Voorgeest" Oegetgeeet, nabij Leiden. 16o. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij, om vergunning tot levering van duinwater in een gedeelte der gemeente Voorschoten. De heer VAN ECK (s. d.) vraagt of door uitbreiding van de waterleiding het gevaar niet bestaat, dat te «eniger tijd de drink watervoorziening voor Leiden onvoldoende wordt. Wethouder GOSLINGA antwoordt dat dit gevaar niet bestaat. Het betreft hier maar een zeer klein gedeelte van de gemeente Voorschoten, dat anders van water ver stoken moet blijven. Het voorstel wordt aangenomen. Het Bewaarschoolonderwijs 18o. a. Herstemming over art. 19 (nieuw) van de verordening, regelende het open baar bewaarschoolonderwijs in da ge meente Leiden, waaromtrent in de vergade ring van 19 December 1932, de stemmen heb ben gestaakt; b. Voortzetting van de behandeling van: le de verordening, regelende het openbaar bwaarschoolonder.wijs in de gemeente Lei- 2e. de verordening, regelende de voor waarden, waaronder ten behoeve van bij zondere bewaarscholen subsidie uit de ge meentekas wordt verleend. Bij de herstemming wordt het artikel aan genomen met 19 tegen 13 stemmen. Tegen stemden de s.d.a.p. en de heeren Wilbrink en de Reede. De verordening wordt z. h. s. goedgekeurd 22o. Voorstel in zake de toepassing van een korting op de bezoldiging van het on derwijzend personeel aan het Gymnasium, de Hoogero Burgerschool met 5-jarige cur sus, de Hoogere Burgerschool voor Meisjes en d'e Kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeres-en. Aangenomen. De heer VERWEIJ (s.d.) wcnscht geacht te worden tegen dit voorstel te hebben ge stemd. 24o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verwijdering van de fundeeringen, enz. aanwezig op- of in het Stadhuisterrein aan de Brecstraat. Wethouder SPLINTER verklaart dat hij het werk zooveel mogelijk geschoolde ïrbei- ders zullen worden te werk gesteld. Spr. wil echter de ongeschoolde arbeiders niet ge heel uitsluiten. De heer VAN STRALEN (s.d.) wil al leen geschoolde arbeiders. De heer HUURMAN (a.r.) acht het ook beter dat het werk door geschoolde arbei ders wordt verricht. Wethouder SPLINTER geeft diaaraan ook de voorkeur, maar wil wel de gelegenheid open laten als dit gcwenscht wordt geacht, dat een ongeschoolde arbeider wordt te werk gesteld. De heer VAN STRALEN verdedigt nog maals zijn standpunt, waarna Wethouder Splinter de toezegging doet dat alleen ge schoolde arbeiders het werk zullen ver richten. Benzinepompen en het verkeer 27o. Verordening., houdende (wijziging v°n de verordening van 2 Mei 1912 (Gemeente blad No. 17) op de Straatpolitie. De heer WILBRINK heeft bezwaar tegen dit voorstel. Spr. vreest dat verschillende pomphouders in hun bedrijf zullen worden geschaad, terwijl een andere categorie be voorrecht wordt. De VOORZITTER kan de bezwaren van den heer Wilbrink niet deelen. De voorge stelde maatregel is met het oog op 't verkeer absoluut noodig. De heer BOSMAN vraagt of het niet mo gelijk is een overgangsbepaling te maken ten behoeve van de bestaande bedrijven. De heer WILBRINK wijst er op dat het lossen van de tankwagens niet. verboden wordt. Dat belemmert veel meer het verkeer. Na nog eenige bespreking wordt het vooi stel in stemming gebracht en aangenomen met 20 tegen 11 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Rosmalen, Bosman, dc Reede, Meynen, Coster, v. Eecke, Wilbrink. Wilmcr, Simonis, v. d. Reyden en Bergers. Werkloozen-cursus. Voorstel tot het verieenen van een subsi die aan de Sub-Commissie Ontwikkeling en Ontspanning uit 't Crisis-Comité-Leiden, ten behoeve van het geven van een cursus in explosiemotoren aan werklooze sehippcvs van de binnenvaart. De heer VAN STRALEN (s.d.) zou deze zaak liever geregeld zien op dezelfde wijze als dat met de andere cursussen van ge meentewege geschiedt. Spr. bespreekt voorts de cursussen in 't algemeen. Er zijn er ecnige die dreigen te mislukken omdat het tijdstip, waarop ze zullen aanvangen, on gunstig is. Kunnen B. en W. niet dc be schikking vragen van den Raacl over een bepaald bedrag, waarvan de cursussen be kostigd kunnen worden, zoodat B en W. niet telkens de Raadsvergadering behoeven af te achten? Wethouder ROMIJN is van meening dat de bemiddeling van het Crisis-Comité van groote waarde is voor tot welslagen van de cursus. Een cvedict ineens, zooals de heer v. Stralen wil, is een idee. dat B. en W. mis schien binnenkort zullen overnemen. Het voorstel van thans houdt min of meer een principieele beslissing in. De heer BOSMAN (lib.) vraagt naar het aantal van de cursisten en of de stof niet wat moeilijk is. De heer KNUTTEL (comm.) heeft bezwaar dat deze zaak in handen van het Crisis- Comité wordt gesteld. Het betreft hier een voorwerp van gemeen tezorg. Wethouder ROMIJN zegt dat de cursus gedacht is voor een 20-tal cursisten. Er zijn er momenteel de cursus is al aan den gang echter al 30. De stof is zeer doel treffend. Het voorstel wordt na nog ecnige bespre king aangenomen. Interpellatie-van Stralen Daarna krijgt de heer VAN STRALEN (s.d.) gelegenheid tot het houden van zijn interpellatie inzake de maatregelen, die ge troffen zijn in verband met de felle koude van de vorige week. Hierbij kwamen tevens eenige adressen aan de orde, ook het adres om ook bij Maatschappelijk Hulpbetoon du maatregel éénmaal stempelen in te voeren. Wethouder ROMIJN--deelt mede, welke teleur gesteld. Spr. meent, dat er alle aan leiding had bestaan om de maatregelen, voorgesteld door de plaatselijke raad van de S.D.A.P. en do L.B.B., te nemen. De bon voor eierkolen had niet het karakter van een extra-bon. Spr. had dus gaarne de toe zegging dat morgen, uiterlijk Woensdag een nieuwe bon zal worden verstrekt De bon is ook niet verstrekt aan alle werklooze arbeiders, zooals gevraagd was door dc L.B.B. De L.R.B. is niet behoorlijk behan deld. B. en W hebben deze organisatie nog niet eens antwoord gegeven. In ongeveer gelijke omstandigheden als in 1929 hebben B. en W. een geheel andere houding aan genomen. Toen hebben ze prijzenswaardige maatregelen genomen. Thans niets daar van. Er bestaat gebrek aan brandstof en dekking. In de buitengewone omstandighe den hadden B. en W. buitengewone maat regelen moeten nemen. B. en W. hebben niet getoond een open oor en een warm hart te hebben voor de behoeftigen. Mevr. BRAGGAAR—DE DOES (s.d.) Is door B. en W. niet overtuigd van de nood zakelijkheid van do maatregel, dat bij Maat schappelijk Hulpbetoon tweemaal per dag moet worden gestempeld door de onder steunden. De commissie voor M. H. handelt tyranniek. Daarvan noemt spr. eenige voor beelden. De heer KNUTTEL (comm.) verdedigt de eischen van het Werkloozen-Strijd-Comité. Er zit een zekere eentonigheid in de werk- loozen-eischen, maar er zit in do heele werkloosheid een zekere eentonigheid. De ingediende verzoeken hebben alleen betee- kenis, .wanneer daar kracht achter gesteld wordt. De werkloozen moeten op de been gebracht worden. De werkloozen zorg van B. en W. is onvoldoende. Spr. verdedigt daai- na de maatregel éénmaal stempelen bij M. H. Spr. dient een voorstel in om in dezen tijd 25 pet. toeslag op de uitkeeringen te geven, 2.50 extra kolentoeslag per week, in ruime mate kleeding en dekking, een warme maaltijd elke dag en do werkloozen maar éénmaal te doen stempelen, bij M. II. De heer Knuttel blijft alleen staan Deze voorstellen worden niet voldoende ondersteund en maken geen onderwerp van beraadslaging uit. De heer Wilmer bestrijdt het betoog van den heer Wilmink. De extra uitkcering in geld van 2,50 per week kan niet aan genomen worden. 1-Iet zou zijn de mcnschen blij maken met niets. De Regeering zal het niet goedkeuren. Een royalere brandstoffen- voorziening had spr. ook verwacht. Spr. ge looft dat B. en W. in dit opzicht te voor zichtig zijn geweest. Wat de dekenverstrek king betreft is spr. eveneens van meening, dat er aanleiding bestaat om daarvoor gel den beschikbaar te stellen. Het denkbeeld van den heer Knuttel om voor degenen, die dat Wenschen, warme maaltijden beschik baar te stellen, acht spr. voor overweging De heer VAN ECK (s.d.) zegt dat men het niet moet voorstellen alsof men machteloos staat tegenover de tactiek van de Regee ring. Spr. bestrijdt daarna uitvoerig den heer Knuttel. De heer ELKERBOUT (a.r.) onderstreept het denkbeeld van den heer Van Stralen om ook de kastrekkenden voor de brandstoffen- bon in aanmerking te doen komen. Als dat in andere plaatsen kan, is het hier ook wel mogelijk. Het verstrekken van dekens dient doelmatig te geschieden. Spr. heeft verno men, dat er reeds dekens verstrekt worden. Trapt men hier dan geen open deur in. De maatregel van tweemaal stempelen vindt spr. vrij overbodig. Als men met éénmaal stempelen kan volstaan, meent spr., dat daar niets tegen is. De heer VAN ECK dient een voorstel i om de vergadering tot 's avonds te vei i d-gen. Dit voorstel wordt verworpen met 16 te gen 15 stemmen. De heer WILBRINK dringt aan op een royale brandstoffenverstrekking. Het voor stel voor een wekelijksche extra-uitkeering van» f 2.50 heeft geen zin. Spr. heeft geen behoefte aan een mooi gebaar. De deken verstrekking hoopt spr. dat met de noodige spoed geschiedt, nu het Crisis-Comité deze zaak in handen heeft. Wethouder ROMIJN vindt dat de schil dering van hetgeen in 1929 is gedaan, wel ivat geidealiseerd wordt. Wat men in deze vergadering doet is niets anders dan een open deur intrappen. Het college van B. en YV. maakt zooveel mogelijk van zijn be voegdheid gebruik om in den nood te voor zien. De voorzieningen die in dit jaar zijn ge troffen steken in gunstigen zin af tegen die van het jaar 1929. Men moet niet vergelen, dat het crisis-comité permanent in den nood voorziet. Daardoor is het aantal extra-aau- vragen ook veel minder. Het college is vol doende diligent geweest en kan niets ver weten worden. De heer VAN STRALEN repliceert en dient een voorstel in om de brandstoffen- voorziening uit te breiden, een extra-uitkee ring te geven van f 2.50 per week aan hoof den van gezinnen en f 1.50 aan kostwin ners en in ruime mate dekens ter beschik- kig van de behoeftigen tc stellen. Dp vergadering wordt daarna toch nog verdaagd tot 's avonds half negen. AVONDZITTING. In de avondzitting verdedigt Mevr. BRAG- GAAR DE DOES uitvoerig de voorstellen van den heer Van Stralen en dient een voorstel in om de maatregel eenmaal stem pelen ook bij Maatschappelijk Hulpbetoon in te voeren. De heer KNUTTEL (comm.) bestrijdt breedvoerig de socialistische sprekers. De s.d.a.p. is het eenige struikelblok tusschen de arbeiders en de revolutie. De heer WILMER (r.k.) wil niet mee- 'ehken aan het voorstel van den heer Van Stralen om een extra uitkeering te verstrek ken. Daardoor zou men de betrokkenen blij maken met niets. Wel dringt spr. er op aan dat de brandstoffen-verstrekking zoo royaal mogelijk zal worden uitgevoerd. Welk bezwaar de heer Van Stralen heeft tegen de verstrekking van dekens, zooals die op 't oogenbEk geschiedt, begrijpt spr. niet. De toon yan Jen wethouder, waarmede hij "zegt, dat in da behoeften van de werkloozen al leszins voldoende wordt voorzien, vindt spr. te optimistisch. Een gelegenheid om warme maaltijden tc kunnen verkrijgen bliift spr. een troede maatregel vinden. De heer WILBRRINK (c.h.) merkt op, dat het voor een zekere categorie onder steunden door M .IL noodig is dat zij twee maal stempelen. En een andere controle is nu eenmaal niet mogelijk. Door het ant woord van den Wethouder is spr. niet ire- heel bevredigd. Spr. had gaarne gezien, dat de Wethouder toegezegd had, dat nu deze week een extra-brandstoffenbon zou worden verstrekt. Misschien wil de Wethouder dat nu nog doen. Spr. kan overigens moeilijk aannemen dat er zoo weinig behoefte is aan dekens. Spr. wil in overweging geven als nog in ruime mate dekens ter beschikking te stellen, wanneer daarvoor aanvragen bin nen komen. De heer KNUTTEL steunt het voorstel- Mevr. Braggaar de Does. De" heer "ELKERBOUT vraagt nogmaals hoe de Wethouder er over denkt om ook aan kastrekkenden een brandstoffenbon te verstrekken. De Wethouder repliceert Wethouder ROMIJN merkt op, dat B. en W. aanvankelijk op het standpunt ge staan hebben dat de gemeente zich niet moest bemoeien met de kastrekkers. Dit standpunt is verlaten. Er wordt thans een toeslag gegeven op kasuitkeeringen als dit noodig is. Degenen die deze toeslag ontvan gen, krijgen ook een kolenbon. Wanneer men nu aan alle kastrekkenden een kolen- bon verstrekt, ontstaan er onbillijkheden. Er moest een grens getrokken worden. Deze brengt ook onbillijkheden. Er zijn gevallen te noemen, die dit demonstreeren. Maar men moet deze gevallen niet generaliseeren. Tegenover den heer Wilmer merkt spr. op dat hij bedoeld heeft te zeggen, dat de hrandstoffenvoorziening alleszins voldoende is geweest. Overigens erkent hij dat er nog in vele gezinnen armoede heerscht. De kwestie van de warme maaltijden heeft sprekers aandacht. De toezegging, dat deze week nog een extra kolenbon zal worden verstrekt kan spr. niet doen. Een onderzoek naar de mo gelijkheden en wenschelijkheden op dit ge bied is nog gaande. Spr. kan wel toezeggen Donderdag in B. en W. te zullen voorstellen weer een mud eierkolen te verstrekken. Het is ook mogelijk dat het half eierkolen half cokes wordt. Wat de dekenverstrekking betreft geeft spr. de verzekering dat het Crisis-Comité te zeer serieus te werk is gegaan. Nauwkeurig is onderzocht waar behoefte bestond en in die behoefte is voorzien. De kwesrie van het éénmaal stempelen voor Maatschappelijk Hulpbetoon moet nu niet aqn de orde komen, maar tegelijkertijd met het geheele reorganisatieplan. Spr. staat op het standpunt, dat het tweemaal stem pelen bij M. H. als algemeene maatregel moet gehandhaafd blijven. De heer Van Stralen en Mevr. Braggaar de Does houden nog een ellenlange tripliek. De heer F.LKERBOUT dient een motie in, waarin de Raad de wenschelijkheid uit spreekt van het verstrekken van brand- rtoffenbonsook aan kastrekkenden. die weer overgaan naar de steunverleening. De heer WILMER constateert dat uit de besprekingen kan worden opgemaakt, dat dc raad extra kolenverstrekking deze week en bij eventueele volgende koude periodes gewenscht acht. evenals de verstrekking van dekens daar waar behoefte aan bestaat. Wethouder ROMIJN presisteert bij zijn houding. De conclusies van den heer Wil mer ondei-schrijft spr. Wat de motie van den heer Elkcrbout betreft wil spr. het advies van de sub-commissie voor steun verleening afwachten. Het voorstel van Mevr. Braggaar de Does (één keer stempelen hij M. H.) wordt ver worpen met 17 tegen 15 stemmen. Het voorstel-Van Stralen (uitbreiding brandstoffen-verstrekking) wordt verworpen met 18 tegen 14 stemmen. Het voorstel-Van Stralen (extra uitkee ring) wordt verworpen met 21 tegen 11 stemmen. Het voorstel-Van Stralen (dekenverstrek king) wordt aangenomen met 18 tegen 14 stemmen. De interpellatie wordt daarna gesloten. Bij de rondvraag vraagt de heer BEE KENKAMP (a.r.) of aandacht geschonken is aan de circulaire van den Minister van Binncnlandsche Zaken inzake de Willem da Zwijger-herdenking, speciaal wat betreft da oassage over de herdenking op de open bare scholen. Wethouder TEPE antwoordt dat deze zaak de aandacht heeft Daarna sluiting. Het v-o rat el inzake verlaging ram de huurprijzen van die woningen behoorende tot verecliillflenidie plannen van woningbouw vereenigiingen wordt uitgeetedd. STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET Burgemeester en Wethouders vam Leiden brangen tea- algemeene ken®i6, dat door hen de beslissing op het verzoek van P. Pierteise om vergunning tot het oprichten van een ondergrandsche bewaarplaats voor benzine met bo\«ngrondsohe aftapimrichting in het perceel Utrechtsche Jaagpad no 10(1, Sectie M no 1622, i6 verdaagd. Leiden, 31 Januari 1933. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRYEN, Secretaris UITLOTING GELDLEENING Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 26 Januari 1933 gehouden uittoting van 50 obligation ad 1000 in de 4y2 geld- leeming der gemeente Leiden van 1928, groot ƒ2.000.000, de navolgende obldgatiën zijn uitgeloot: de nummers 95 96 278 289 310 378 379 404 431 440 443 445 459 461 487 506 548 556 628 662 673 696 705 793 851 883 956 1037 1042 1327 1333 1413 1499 1547 1553 1618 1634 1666 1811 1815 1829 1848 1863 18S9 1890 1S94 1910 19S1 1986. Leiden, 31 Januari 1933. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester VAN STRYEN, Secretaris Donderdag, 2 Febr. „Prediker", 8 uur. Gercf. Zendingsbond. Spr. Ds. J. E. Uitman te Moercapellc. Dienst der apotheken De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Januari tot en met Zondag 5 Februari a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, en D. J. vau Driesum, Mare 76, telef. 406. 3 OCTOBER VEREENIGING Bovengenoemde vereeniging hield gister avond onder voorzitterschap van den heer W. van der Laan in de bovenzalen van café restaurant „In den vergulden Turk" haar jaarlij ksche algemeene ledenvergadering, welke slechts matig bezocht was. De voorzitter opende de vergadering met een wooi'd van welkom, memoreerde in het kort de verregende 3-Octoberviering en wenschte allen een voorspoedig 1933. De secretaris, de heer N. G. Spaargaren, las vervolgens de notulen der vorige ver gadering, \yelke onveranderd en onder dank zegging werden gearresteerd. Het jaar\ erslag werd ditmaal uitge bracht door den heer van der%Laan, wegens ziekte in liet afgeloopen jaar van den heer Spaargaren. Het volgende is er aan ontleend: Ds ma laise deed ziich in 1932 ook in het vereeni- gingsleven gelden, al is haar innerlijke kracht allerminst aangetast. Spr. stond daar na uitvoerig stil bij de voorbereiding en uit werking van de plannen voor den optocht, welke stond in het teeken van het zilveren jubileum der electriciteitsfabriek, waarbij de Leidsche Installateursverecniging en Phi- lipsfabrieken uit Eindhoven hun hoogelijk gewaardeerde medewerking verleenden. Achtereenvolgens besprak de heer van der Laan zeer breedvoerig do kinden-oorstelling, taptoe en de eigenlijke viering van den 3 Oc- toherdag. De verschillende openbareinrichtingen van vervoer transporteerden op den feestdag niet minder dan 51.453 personen naar de Sleutelstad. Het ledental liep in het afgeloopen jaar met 361 terug, doch Spr. wekte aan het einde van zijn verslag, waarvan de voorle zing precies een uur vorderde, allen op om propaganda te maken voor de vereeni,ging, opdat hetzelfde hooge peil van zoovele jaren in de feestviering kan worden gehandhaafd. De heer C. Th. Breebaart bracht namens de aanwezigen den dank der leden over aan den voorzitter voor zijn keurig verslag en aan het geheele bestuur voor de buitenge wone toewijding onder zoo moeilijke omstan digheden betoond. De heer C. J. Eggink bracht namens de Installateursvereeniging dank voor de onder vonden medewerking en voorts hulde aan de Optochtcommissie, die, naar hij hoopte, nog vele jaren in de huidige samenstelling werk zaam zal mogen zijn. Het verelag werd hierna onveranderd goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den penning meester, den heer R. de Wilde, is het vol gende ontleend. De inkomsten bedroegen ƒ20.798.20 waarvan contributies ƒ5713.—, entrees cabaret 1247.30, entrce's kindervoor stelling ƒ386.50. idem Schuttersland ƒ4500.35 en stanciplaatsen f7547.50. De uitgaven be droegen 21.863.56, waarvan belasting 1299,03, ochtendfeest f 1154.93, middagfeest f9172.61, avondfeest ƒ3823,21. kindervoor stelling ƒ533.50. cabaret ƒ940.10. Er is dus een nadeelig saldo van 1065.28. Het leden tal bedraagt momenteel 3578. Ook dit verslag werd onder dankzegging goedgekeurd en de penningmeester, na gun stig advies van den accountant en de kas- commissie, voor zijn accuraat beheer en vele goede zorgen in het belang der vereeniging gedechargeerd. De contributie werd op voorstel van het bestuur wederom vastgesteld op 1.50. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. Aan de beurt van aftreding waren de heeren Mr F. J. J Trapman, W E Wichers Rollandet en B Buurman, terwijl de heer A. Tieleman H.Wzn. wegens vertrek naar el ders had bedankt. De drie aftredenden werden allen herkozen terwijl in de vacature-Tieleman werd voor zien door de verkiezing van den heer C. J. van Spell Jr. Bij de rondvraag werden geen belangrijke zaken naar voren gebracht, zoodat hierna de voorzitter de vergadering sloot onder dank voor de opkomst. AANBESTEDING Door den directeur van Gemeentewerken is heden namens B. en W. aanbesteed: het bouwen van een marktgebouwtje met uri noir op de le Binnenvestgracht Ingekomen waren 18 biljetten, waarop als volgt was in geschreven: Burgij en Neuteboom, Leiden f 3763; A. J. Langeveld, Leiden f 3663; Ear then, Leiden f 3600; Gesman, Turkenburg en Oudenes, Alphen a. cl. Rijn f 3596; N. V. Mabuat, Willemstad f 3490; Corver, Leiden f 3443; v. Wurn, Leiden f 3400; Korswagen, Leiden f 3100; Hoogstraten, Leiden f 306S; Donker, Alphen a. d. Rijn f 3040; Warnaar, Leiden f 3030; J. en P. v. Wijk, Alphen a. d. Rijn f 2995; Marcelis, Leiden f 2963; v. d. Bijl, Katwijk aan Zee f 2890; Bink, Leiden f 2796; Cornet f 2772; de Graaf, Voorschoten f 2747; Heemskerk f 2746. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. De Leidsche Belasting-Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand f 14.856 31 aan den den Rijksontvanger afgedragen, benevens f 849,60 aan den gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle aanslagen in de rijksbelastingen, en schoolgcldaanslagcn, zoomede beschikkin gen. zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. AGENDA ZWEEFVLIEGEN LEIDSCHE ZWEEFVLIEGCLUB Eindelij k is het. de Leidsche Zweef vlieg club gelukt definitieve resultaten te berei ken. Morgenmiddag zal om drie uur het vliegtuig der club per vliegtuigauto in Lei den arriveeren om een week tentoonigesteld te worden bij de fa. Hesselman en Pander aan de Breeetraat, die voor dit doel haar showroom welwillend heeft afgestaan. Het toestel zal op geregelde tijden ver licht worden door schijnwerpers, terwijJ ook van tijd tot tijd lichtbeelden over z< vliegen vertoond zullen worden. De der Leidsohe Zweef vliegclub, rood-zwari- groen. zal de etailage oieren Op Dinsdag 7 Februari zal een propagan da-avond gehouden worden in de K I -ine Stadsgehoorzaal, ahvaar de heer T. E. Slot zal spreken over Motorvliegen en de heer L. C. Kruithof over Zweefvliegen. Deze avond kan zeer interessant worden daar de heer Slot ais Chef-Constructeur der Pain- dervliegtuigenfebriek reede vanaf 1910 in de vliegerij werkzaam is en de heer Kruit hof als zweefvlieger in Duitsohland vele ronturan beleefd heeft. De toegang is vrij. Daarna zullen op Zaterdagmiddag 11 Fe bruari, half drie, vliegdemanslraties gehou den worden op het oefenterrein aan de Maaldrift, die eohter alleen toegankelijk zullen zijn voor genoodigden, leden cn do nateurs, dit in verband met de nog niet ver kragen toestemming om entree te mogen heffen. Het minimum-donatie-bedrag is eek ter zeer laag gehouden om ieder in de ge legenheid te stellen deze openingsdemoo st rati es bij te wonen. Nadere bijzonideiüieden ziulllen nog bekend gemaakt worden. K. VAN K. RIJNLAND Nieuwe i n s c h r ij v i n g. 30 Jan. Firma „Thomas Admiraal" (B. P.) Noordwijk Zee, Hoofdstraat 5862. Binnen- en buiten- handel in haring, bokking en andere visch- waren; kweeken van en aandelen in bloem bollen en aanverw. artikelen. Venn.: Th. Admiraal Hzn., Noordwijk; H. Admiraal Tlizn., Noordwijk en J. Admiraal Thzn., Noordwijk. 30 Jan. N.V. voorheen N. C. van der Zalm en Zonen. Noord wij kerhout, Buurtw 16. Handel in bloembollen en aanverwante artikelen; bloembollenkweekcrij en tuinderij (Ned. Staatscrt.: 20 en 21 Januari 1933, Bij voegsel Nr. 138). Dir.: W. A. F. van der Zalm, Noordwijkerhout; C. A. van der Zalm, Noordwijk cn Th. A. van der Zalm, Noord- wijkex-hout. Maatsch. kap.: f 10.000 geheel geplaatst en gestort. W ij z i g i n g. 30 Jan. Gebroeders Admi raal. Noordwijk aan Zee, Hoofdstraat 58—-6r Binnen- en buitenl. handel in haring, bok king en andere vischwaren; kweeken en handelen in bloembollen en aanverwante artikelen. De vennootschap onder firn dd. 4 Februari 1933 ontbonden. WATERPOLO. Woensdag a.s. speelt de Zijl I voor dé wintercompetitie tegen A.Z.C. I (Alfen). De wedstrijd heeft plaats .in de overdekte zweminrichting aan de Mauritskade te Den Haag, zoodat er voor leden van de Zijl geen gelegenheid tot oefenen is. Aanvang 8.30 uur nam. BEGIN VAN BRAND In den afgeloopen naoht omstreeks 12 uutf is een begin ran brand ontstaan in de sohoenmeikerswerkplaats van A. S. in de Groen-esteeg 37a. Een brandweerman slaag de er in het vuurtje te bluesefhen, zoodat cle motorspuit niet behoefde uit te rukken. De oorzaak was het te hard 6token van een kachel, waardoor eeri plank was gaan schroeien. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M Ouwerkerk—van Ellk d.I J Hu nerEichhorn z C W de LooVerhoog z.; A M van den DungenTholens d.: A de MoedV I,eeuwen d.; W HensingSchoone z.: E v Peu renv d Hoorn z.: P de Koning—v Oudheu.oden d C v KempenAssemacher d M A v Waas dorpiverkvllet z.; A C v KranendonkTomey z.: E M Veldhoven—Rjjsbergen z.: M Zwart— van It-rson z.; C G Verlind—Bentveld d.; C van Welzer—Werkhoven z.; A J Jongv Rossum z. '.JEHTUVD: W van den Broek en M C PletanPrt ONDERTROUWD E v d Berg wednr 60 J en ■b: Ciaassen wed ,6 OVEl j F|)FN- M I Janssens—NUst vr 64 .1 J. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN EVEN AANTEEKENEN! Donderdag 16 Febr. a.s. hoopt de Cihr. Be sturenbond in de kerkzaal der Martha-Stich- ting die welwillend werd beschikbaar ge steld een bijeenkomst te houden waar ge speeld zal worden „Het lied van den Arbeid" een koorspel met spreekkoor woorden en muziek van P- J- en R. de Carpentier, uit gave van het N.C.V. Het mogelijke wordt gedaan tot verzorging van het stuk ook in de onderdeelen. Dien avond zal ook de gymn. vereen, van de Chr. jeugdige werkloozen „D.O.S." naar voren lco men. Het bestuur hoopt dat andere vereeni gingen Donderdag 16 Febr. zullen aanteeke* nen als een avond voor „Het lied van den Arbeid". NAT. BOND HET MOBILISATIEKRUIS Woensdag 1 Febr. a.s. boopt de afd. Alphen van den Nat Bond „Het Mohilisatickruis" in de St. Josephszaal haar vijf-jarig bestaan te herdenken. Muziek van het gezelschap Koren en optreden v. d. voordrachtskunste naar A. Post van Scheveningen. In deze bij eenkomst zal de verkiezing plaats vinden van een voorzitter wegens het bedanken van den heer L. van Beek, die vrijwel van de op richting af leiding heeft gegeven aan de af- deeling. ALPHENSCHE BURGERWACHT In de gehouden jaarvergadering van de Alphensche Burgerwacht zijn in de vacature ontstaan door het bedanken van de heeren G. Bergshoeff en C. J. v. d. Bijl. als bestuüns lid gekozen de heeren H. R. Nieborg en J. Vienbergen. Als spreker trad op Ds. Voorsteegh, voor zitter van den Bond van Chr. Oranjevereeni- gingen in Nederland, te 's Gravenhage, diö

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6