NSDAG 31 JANUARI 1933 Kerknieuws. GEREF. KERKEN, oepen: Te Groningen, P. C. de Bruyn eldoom. NED. HERV. KERK. oepen: Te Dussen (toez.), Joh. te Heusden. Te Amsterdam A. Klap), P. G. de Vey Mestdagh te lankt: Voor 's-Grevelduin-Capelle, H. Geus te De Bildt. Voor Uldehove i, H. H. Baudet te Ter Apel. SCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. H, J. Drost, overgekomen van Kol- n, werd Zondag-morgen door zyn vader, W. Drost, em.-predikant te De Steeg, jn nieuw dienstwerk in de Ned. Herv. »nte te Aa'ten ingeleid. De bevestiger de daarbij het Woord uit Joh. 21 17 gedeelte: „En Jezus zeide tot hem: mijne schapen". Spr. ontvouwde de ge- n: 1. wat er achter deze opdracht des is; en 2. wat er in deze opdracht des is. Na de bevestiging werd toegezongen 134 3. In den middagdienst deed Ds. Drost zijn intrede, sprekende over den Coll. 4:3: „Biddende meteen ook voor at God ons de deur des Woords opene, spreken de verborgenheid van Christus' ia, wat het woord onderstelt, n.l. biddende gemeente; en vervolgens net en de verwachting die de tekst in- Aan het einde van den dienst richtte uwe predikant zich met enkele toespra- it diverse personen en colleges. Hij werd proken door Ds. J. W. Roobol, van Win- jk, namens de collega's ringpredikanten or Ds. J. D. Stegeman, van Aalten, als en namens de Gemeente. Op verzoek den laatste werd nog toegezongen het deel van Gezang 96 (gew.). In beide was het ruime kerkgebouw geheel PROPONENTSEXAMEN de aangifte voor het examen ter toelar ot de Evangeliebediening in de Ned. Her- Kerk bestaat gedurende Februari da- gelegenheid bij den secretaris der Sy- Javastraat 100 te Den Haag. De aangif- ook schriftelijk geschieden. OL. CAND. BIJ DE GEREF. KEUKEN Centraal Bureau Centraal bureau voor candidaten der Kerken in Nederland, dat nu ongèveer lar werkt, voorziet blijkbaar in een be- Het doel van dit bureau is de preek- ken van Kerkeraden van Geref. Kerken, een bepaalden Zondag een candidaat hen, door te zenden aan den candidaat Zondag nog vry heeft; terwijl men op ■k ook opgave kan krijgen van de candi- die een bepaalden Zondag nog vrij heb- ipdat men daaruit een keuze kan doen. 6 Februari tot 31 December 1932 hebben ndidaten, zoowel van de Vr. Universiteit m de Theologische School, zich bij het aangesloten, waarvan er intusschen in een beroep kregen, zoodat op 1 Jan. candidaten stonden ingeschreven, genoemd tijdvak ontving het bureau 55 agen, waaronder er waren voor meer dan ondag. Ook in verschillende spoedgevallen met gunstig resultaat bemiddeling ver administratie werd geheel belangeloos ht. De onkosten van porti en drukwerk ongeveer gedekt door een geringe by - ran de candidaten en vergoeding van adres van het bureau Is: N. A. van Vel- Velgersdykstraat 85, Rotterdam. Giro no. RESERVE-VELDPREDIKERS putaten der Generale Synode der Geref. van Arnhem voor de verzorging van de elijke belangen van de militairen, brengen ennis, dat van den Minister van Defensie erzoek is ingekomen om een voordracht personen te willen indienen voor de Hing van twee vacatures voor Reserve- irediker (vac.-D3. D. Boswyk en Dr. J. G. erken) noodigen mitsdien de Dienaren des rds. die lust hebben in dien arbeid, uit om laartoe op te geven vóór 15 Februari, leses en Scriba van Deputaten zyn resp. H van Minnen te 's-Gravenzande en Ds. Hagen te Delft. WERELDBOND DER KERKEN Hoofdbestuur van den Wereldbond der vergadert van 30 Januari tot 2 Febr. rlyn. Voorzitter is de Engelschman lord nson, lid van het Engelsche Hoogerhuis, lal kenner van het minderhedenprobleem. Iternationale secretarissen zijn Dr. Atkin- «e New-York en Ds. Jézéquel te Parijs; raai secretaris Ds. Henriod te Genève. V'an che zijde is als hoofdbestuurslid aanwe- rof. Dr. Siegmund Schultze te Berlijn, als dox vertegenwoordiger Prof. Mihalcescu Jekarest. Ook het bestuur van de Neder- che Afdeeling is vertegenwoordigd in Dr. ang te Tiel. ZENDING i eerste maand. Het Zendingsbu- te Oegstgeest giro 6074 verzoekt ilaats voor het volgende: eerste maand van dii jaar is byna ten WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD HOE DE GEVOLGEN TE BESTRIJDEN Congres der Landelijke Commissie In Den Haag is gister een vergadering ge houden vanwege de landelijke commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeugd werkloosheid. Ongeveer vierhonderd afge vaardigden van gemeentebesturen, burge meesters en wethouders, woonden deze bij eenkomst bij. Prof. F. F r e n c k e n, voorzitter der lan delijke commissie en directeur der katho lieke jeugdvereeniging in het bisdom Breda, heeft een inleiding gehouden over „De nood der jeugd". Spr. schetste de zedeliijke gevaren, waar aan de jeugd blootstaat. Hoe zal de jongen, hoe zal het meisje, die op den duur door de werkloosheid week wordsa, nog vreugde kunnen vinden aan harden arbeid? Werk verschaffing is het eerst noodige ten deze. Het meisje zal bevrediging vinden in huis houdelijke bezigheden, di«e haar voorberei den voor de haar wachtende taak van vrouw en moeder. Het is zeer te betreuren, dat juist de opleiding der meisjes tot vrouwe lijke vakkcm door de bezuiniging meer is getioffen dan ander onderwijs. De rationa lisatie en dergelijke factoren brengen mede, dat meer en meer de mannen op de fabriek door meisjes worden vervangen. Als dit niet wettelijk kan worden verhinderd, kan het wel worden verhinderd, wanneer de meisjes worden bekwaamd tot dienstbode en naai- Uit de vergadering werd geprotesteerd te gen hei feit, dat de spreker meende, dat de meisjes dienstbode moeten worden. Spr. antwoordde, den dienstbodenarbeid op te vatten niet alleen als loonarbeid, maar ook als een werk van naastenliefde, dat ten e komt aan het arbeidersgezin. (Ap plaus). Ads de meisjes niet meer op de fa briek zijn, kunnen de jongens het werk daar overnemen. Spr. wees met betrekking tot, de ontwikke ling van mannelijke jeugdige werkloozen op de wensohelijkheid van bewerkstelling aan werkstukken, van zij het slechts op be perkte schaal arbeid an de jeugdorga nisatie, van vakcursussen, van ontspannings gelegenheid en van werkkampen. Niet één jongen in Nederland, die goed wilde, mag verloren gaan. omdat wij hem de hand niet hebben gereikt. Spr. betoogde voorts met nadruk, dat hier voor de gemeenschap een taak ligt, waaraan deze zich niet onttrekken mag. Hij gaf toe, dat het betwijfelbaar is, of de gemeenschap -oor de jeugdvereeniging moet zorgen, maar zeker is, dat zij zich aan jeugdzorg moet wijden. Het is een groot belang voor de gemeenschap, dat de jeugd haar zuiver heid en haar kracht behoude. De gemeente besturen mogen niet om een paar ellendige centen nalaten, wat moet worden gedaan. Het werk, zoo besluit spr., moet worden verricht uit den aandrang ecner levensover tuiging, van waaruit alleen een sterke jeugd- kan worden gevormd. (Applaus). Vervolgens sprak Mr. S. Rozemond, van Amsterdam, die het probleem der jeugd werkloosheid beschouwde „speciaal vanuit het oogpunt van de groote stad. De kwaal van dezen tijd. merkte hij op, is gebrek aan arbeid. Voor zoover wij dien niet kunnen ge ven, moeten wij geven bezigheid, met zoo veel mogelijk elementen van zinvollen ar beid daarin. Onder de tallooze werkloozen groeit sterk het aantal radicale ruihilisten, links staande van de GOmmunisten. Voorts ontmoet spr. onder de jonge werkloozen communisten, so cialisten, kaïhoiieken, protestanten ea fascis ten. De werkloosheid veroorzaakt verder psy chische conflicten. Te Amsterdam bestaat de beste zorg voor jonge werkloozen en toch zijn daar maar 3000 voor het jeugdwerk voor werkloozen igeschreven. Hoe is het dan met de 7 A 8000 anderen gesteld? Spr. verhaalde van een jon geman, diie van zijn leven verbelde, voordat hij met de jeugdvereeniging in aanraking kwam. Hij at met de gedachte, geen recht op eten te hebben, en bracht verder den dag door met op straat te „dal ven". En in dat geval zullen wel verkeeren al die duizenden, die door het jeugdwerk niet bereikt worden en im wiér leven dit gelooft spr. als Chris- elnde. Om in de geraamde behoeften van het Zendingswerk der Samenwerkende Corporaties orzien, was er deze maand f 91.500 noodig. Wij hebben tot heden ontvangen het luttele be drag van f 14.000. Nu komt het wel nooit voor, dat er in Januari alles ontvangen wordt, wat noodig is, maar het is, voorzoover wij ons kun nen herinneren ook nog nooit voorgekomen, dat zóó weinig werd ontvangen. Verleden jaar s het bijna f85.000. Nu f14.000! Verder commentaar overbodig heeten. GIFTEN EN LEGATEN TeOostkapelle is door den Kerkeraad der Geref. Kerk uit de nalatenschap van mej. de wed. A. de VisserJanse een legaat van f 0100 ontvangen. ten toch ook het wonder mogelijk is. De heer J. Weusten, van Eindhoven, besprak het probleem der werklooze jeugd speciaal met betrekking tot de industriestad. Spr. legde nadruk op de groote waarde van het godsdienstige element bij de jeugdzorg en van een goeden omgang tiissc-hen leider en jonge werkloozen, die er aldus toe zullen komen, hun harten voor hem te ontsluiten. Hij verklaarde, dat de jongens een gemeen schap m. eten vormen, waaraan zij zeiven medewerken in 'n a rbeidsoefeil plaats. Daar toe stelle de gemeente 'n terrein besohikhaar en fabrikanten kunnen oude, niet meer ge bruikte machines afstaan. De arbeid kan ten algemeene nutte worden aangewend. Een groot aantal jongens, die op deze wijze be reikt worden, zal uit ongeschoolden bestaan. Vakonderwijs worde vermeden, want daar voor zijn de vakcursussen. Het handvaardig- heidsondenvijs in de arbeidsoefenplaatsen zij alzijdig. De leerlingen moeten worden be kend gemaakt met den aard de materialen en hun zin voor schoonheid moet worden ont wikkeld. Het doel is ontwikkeling van prac tische bekwaamheid. De volgende spreker was Dr. H. G. W. van der Willen, van Leeuwarden over de zorg voor jonge werkloozen op het platte land. Het probleem der jeugdwerkloosheid op het platteland is anders dan dat lm de groote steden. Spr. ging de oorzaken der werkloosheid op het platteland, inzonderheid in het Noorden, na. Spr. noemde in verband met de rationa lisatie van den landbouw het wensohelijk, dat wordt geleerd het omgaan met landlbouw machines, met tractie, enz. Moer en meer gaat men in het Noorden den practischen arbeid in het centrum stel len en oriënteert men de theoretische cur sussen. Het zou goed zijn, als de jonge werk loozen die de cursussen bezoeken, ook, tegen een zekere beloon ing. aan een werkobject zouden kunnen worden werkzaam gesteld. Voorts moeten de jonge werkloozen worden betrokken bij den opzet en de organisatie van het jeugdwerk en moeten zij deel in de leiding krijgen. De heer Koos Vorrink. van Amster dam, sprak vervolgens in het bijzonder met betrekking tot de werkkampen. Hij merkte TWINTIG JAAR MET DE MANCHET De eerste verkeersagent In de geschiedenis van het Nederlandschc verkeer zal de dag van 3 December 1012 immer een gedenkwaardige datum zijn. Am sterdam bracht den eersten verkeersagent op straat en daarmede was in ons land offi cieel de verkeersregelende taak der Overheid begonnen. Het publiek achtte deze over heidsbemoeiing natuurlijk overbodig. Men liep en men reed zooals men dat wenschte, zonder zich van iemand of iets wat aan le treikken en van verkeersvoorschriften nog minder Men vroeg zich af met dit handje-vol auto's, waarvan het meerendeel nog uit goedmoedige electrische ataxen bestond, die niemand ooit kwaad schenen te doen, of er eigenlijk wel iets te regelen viel. Maar de autoriteiten dachten er anders over en reeds in die dagen voorzagen zij terecht de neiging tot expansie van wat toen snelver keer werd genoemd en de noodzakelijkheid om in te grijpen. Zoo werden er zes van de grootste Am- sterdamsche politiemannen voor dit speciale werk afgericht. De tegenwoordige brigadie; aan de afdeeling Verkeerswezen, G e r ri Brinkman, zou het eerst de vuurproef moeten doorstaan. Hem was de post Dam aangewezen en op den vastgcstelden tij 1 trok Brinkman zijn zwart-witte manchet aan, die fel afstak bij de voorgeschreven zwarte handschoenen uit dien tijd, hij be zette het bedreigde, lang van te voren gron dig bestudeerde en uitgemeten punt en ging het verkeer regelen Zoo stond het tenminste in zijn Instructies. Maar de Amsterdammers gaven zich mam niet zonder slag of stoot gewonnen en zou den hun duurgekochte onafhankelijkheid slechts in het uiterste geval prijsgeven. Een nieuwigheidje bespeuren de Amsterdam mers al gauw en het resultaat van den nieuwen verkeerspost \Vas nu niet bepaald het verhinderen van verkeersstagnatie. Hot tegendeel was het onmiddellijk resultaat van Brinkmans ostentatieve armbewegingen en zijn goed bestudeerde forsche gebaren, die groote bochten naar links en kleine- naar rechts beschreven tot leering van vrij heidslievende wielrijders en onafhankelijke koetsiers en handkarbestuurders, veroor zaakten binnen vijf minuten een der groot ste volksverzamelingen, die de Dam be houdens dan bij een koninklijk bezoek ooit heeft gekend. Daarin hadden Brinkmans uitvoerige in structies niet voorzien. Hij was een kalm politieman, die de situatie oogcnblikkelijk doorzag, die besefte, dat er hier alleen mot goede woorden iets te bereiken viel en do eerste poging tot verkeersregelen eindigde in een soort hagepreek tot de menigte: Menschen blijf nou niet staande politie doet dit toch in jullie belang, dat zij zich met 't verkeer gaat bemoeienhet komt heusch allemaal in ordedoorloopen nou menschen, niet blijven staan Doch niet voor dat Brinkman zich terug trok in het Posthuis Molsteeg, verspreidde zich de opgewonden bevolking. Maar in structies zijn instrcuties* Later op den mid dag, toen de drukste uren voorbij waren, trok Brinkman er weer op uit en wist zicli inderdaad weer wat langer te handhaven Zoo voetje, voor voetje, moest in die barre dagen van verkeersregeling, de Amsterdani- sche politie het terrein veroveren, zoo moe-t er gepionierd worden om de menschen be kend te maken met de meest elementaire principes van het verkeer en hun ii eerste plaats te doen verstaan, toch maar goed rechts te houden. Dat er tallooze conflicten zijn geweest, ligt wel voor de hand. Ook toen al waren er recalcitrante weggebruikers, die niet wilden inzien, waarmee de politie zich toch eigen lijk bemoeide. Een Amsterdamsch hooglee raar bv. uit dien tijd toonde zich zelfs zeer verbolgen, toen hij op een verkeersfout werd opmerkzaam gemaakt: „Moet ik nu van een politieagent leeren rijden" betoogde rtc docent „Het is me wat moois!" Het werd een oploop, de situatie scheen nijpend »n om erger te voorkomen, werd de professor naar het bureau geleid, om daar te worden verbaliseerd en zoo te worden overtuigd Tact was er noodig om in die dagen deti grondslag te leggen voor een werkelijke ver keersregeling, een verkeersregeling, die wij noode meer kunnen missen. Tact vooral ook was er noodig in de eerste plaats om het publiek op te voeden en bekend te maken met de regels van den weg. Wat is het alles snel gegaan. Brinkman regelt nog steeds het verkeer, maar nu met een leger van 300 verkeersagenten, die eiken dag op vaste tijden en vaste plaatsen hun posten bezetten. Hun armgebaren, hun aan wijzigingen zijn wet geworden en 16000 Arn- sterdamsche auto's, 200.000 wielrijders, hand karren en sleeperswagens volgen gehoor zaam hun wenken en worden door hen ge dirigeerd langs goede banen, veilig en snol. Een snelle motor-combinatie voert thans den eersten Nederlandschen verkeersrege- laar langs die posten heen. Hij is opge groeid met het snelverkeer, met de ontwik keling van den automobiel. Duizenden automobielen gaan naar pc. R.A I-tentoonstelling in Amsterdam. Glan zende limousines, kleurige sedans, sierlijke torpedo's en sportieve two-seaters glijden ge- ruischloos den eersten aller verkeersrege laars voorbij. Hij is de gesymboliseerde verkeersregeling zelf, deze eerste verkeersagent, die het snel verkeer aan zijn gebaren, aan zijn aanwij zingen heeft kunnen onderwerpen en die in twintig jaar 't verkeer heeft zien groeien van niets tot een integreerend deel van onze samenleving, dat dagelijks met al zijn facetten om aandacht vraagt, dat de auto riteiten vele zorgen haart, maar den strijd heeft gewonnen, 't automobilisme tot zegen. op. dat het landelijk comité ten doel heeft de bestrijding van de gevolgen der jeugdwerk loosheid. Spr. sprak niet over de jeugdwerk loosheid zelve, omdat bierbij v-ersclullende levensbeschouwingen betrokken zijn. iDe liiuiur vaal de kaanpen was tot dusverre één woeik, maar 5 A 6 weken zou Spr. niet te lang vinden om jeugdige werkloozen te doen regcneieeren. Het werk moet in goe den en zuiveren stijl wvrden verricht, zoo dat de weiklooze voelt: „Hier word ik goed btüia'ndeld, hier ben ik geen uitgesiootene Het is verstandtig deze kampen niet te groot te maiken. Bij 40 a 50 man is onder- veraeeiinig gewensclit. Er moet flink en krachtig worden gewerkt. Ten aanzien van de linancierimg steken wij aidius Spr. in een wanhopig dilet tantisme. Het is noodzakelijk dat ruime geldmiddelen ter beschikking staan. Op het ^ogenblik moeten zij komen uil particuliere inzamelingen en van crisis-comités. Het ui- ternaatswerk inoet worden uitgebreid. De overheid moet bereid zijm dit werk mate rieel te steunen tot zegen van ons volk. „Organisatio van den arbeid" 's Middags sprak Drs. II. Deel en over de organisatie van den arbeid voor jeugdige werkloozen. Ons heede volk zal zioh moeten geven aldus Spr. aan de bestrijding der werk loosheid onder de jeugd. In Amsterdam heeit men een federatie voor jeugdvereendgingen, welke optreedt in gevallen, waarbij de heele jeugu is betrokken De arbeid wordt uitgevoerd door sub-com missies. Toen men aan 't werk toog, wend de iedere vereeniging zich tot haar eigen apparaten, waardoor vlot werk verzekerd In de lokalen, waar de jongeren bijeen zijn, moet sieer zijn, een werksfeer. Bij de vakopleiding ziet men zulk een sterk ver luop niet ais bij de ontwikkeling en ont spanning. Ook liier draait alles orn goede leiders, menschen die met een rijkdom van ideeën sti/m-uleerend werken. Alle commissies grijpen in elkaar onder leiding vaai een centraal comité. Vierdui zend jonge menschen hebben zich bij dit werk aangesloten. Veel dingen moeten na gegaan wórden om uit te zoeken, waar het verioop blijft. Regeeringssteun Bij bet financieels gedeelte zeide Spr. van den heer Meyer de Vries vernomen te heb ben, dat die Regeering heeft bepaald, dat de overheid (Rijk en gemeente samen) per ge meente beschikbaar zal stellen voor ontwik keling en vakcursussen voor werkloozen, 'n bedrag in guldens berekend naar het ge middelde aantal ingeschrevenen bij de Ar beidsbeurs (jongeren en volwassenen sa men) in het tweede halfjaar van 1932, ver menigvuldigd met 3.50. De verhouding, waarin Rijk en gemeente in dit bedrag zui len bijdragen, wordt voor elke gemeente vastgesteld, waarborgen voor doelmatige besteding zullen worden gesteld. (Applaus.; Na een gedachtenwisseling, waarvoor zien een 14-tal aanwezigen opgaf, sloot Prof. Francken met een dankwoord aan allen tegen vijf uur de bijeenkomst. Gemengd Nieuws. EEN BRUTALE INBREKER HIJ WIST 1 4000 MEE TE NEMEN. Te Heilo is op brutale wijze ingebroken in de woning van den administrateur van het Gemeentelijk Electricitoits Bedrijf, Van Niekerk. Men heeft zich 's nachts door de voordeur toegang verschaft en is de slaapkamer van Van Niekerk binnengedrongen. Uit diens broekzak werd de sleutel van de brandkast gehaald. Van Niekerk werd wakker door het dichtslaan van de voordeur. Direct stel de hij een onderzoek in, doch de dader was reeds verdwenen. Uit de brandkast wordt f 4000 vermist, terwijl ook nog een beursje met inhoud van de dochter des huizes wordt vermist. De politie stelt een onderzoek in. DOODELIJK AUTO ONGELUK. Bij Ten Boer (Gr.) vonden de vrachtrijders Nietor en Klinkhamer van Bierum, die met hun vrachtauto naar Groningen gingen, op den berm aan den Rijksweig bij Boverrijger het lichaam van een manspersoon. Direct werden de gemeenteveldwachter en de pluut- selijke geneesheer gewaarschuwd. Het bleek de 65-jarige Douwe Postma uit Woltersutn te zijn. De dood was reeds lang ingetreden. Postma was per fiets uit Boverrijgen geko men, en bij het oversteken van den Rijks weg door een auto, komende uit Groningen gegrepen. De autobestuurder was doorgereden. Ver mocdelijk treft den autobestuurder geen schuld. GEBREK AAN DRINKWATER Te Zuidbroek. Oude Pekela en Finsterwol- de in Groningen is het gebrek aan drink water nijpend. Men gaat water halen uit vijvers e*i grachten. Te Oude Pekela zit eein deel der bevolking geheel zonder water, daar er geen welwaterputten zijn. Radio Nieuws. WOENSDAG 1 FEURUA.RL e n (296 M.) N.C.R.V. Drentsche RadloJa) Schriftlezing door Ds. P. Hekman. 3.1 :ef. E vangel iaat iekoor t door haar goede kraarn Solozang 10.15 Piano-voordracht. 10.30 Morgendienst door Ds. L. M. J. S. Herfke.is. 11.00 Concert doo; 3.00 Ds. Uytenhoudt: Ptilman. 7.45 Ned. Cbr. Pers Mr. Dr. R H. Baron de Vos „Het huidige Dren 0.30 Vaz Dias. 10.40 Gramofoon< (1875 M.) V.A.R.A. 8.00 Gramo- 11.30 Gramofoonmuzlek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. Srusael (Vlaamsch) <337.8 M.) 12.20 Gramo» f n 130 Concert 5.20 Kamermuziek. 6.35 Gramofoon. 8.20 Concert door Radio- orkest. 9.20 Vervolg concert. 10.30 Gra- (Franf»~h) (509 3 M.) 12.20 Concert. 1.30 Gram .n. 5.20 Concert door Radio-orkest 6.35 ...olrecital, 7.05 Gramofoon. 8.20 Conceit door umr.oep-symphonie-orkest. rg (1153.8 M.) 11.20 Strijkorkest* K «_n lirBwuBterhamen. (1635 M.) 11.20 Gramofoon 1.20 Gramofoon. 3.50 Concert. 5 20 Concert. 6.55 Populair concert. Langenberg (472.4 M.) 11.20 Populair corf c<v t- ifc 30 Concert Omroeporkest. 4.20 Vesperconcert. 9.50 Gramofoon. Daventry (1554..4 M.\ 12.20 Orgelconcert. 1.05 Concert. 1.50 Nieuwe -Gramofoonmuz. 3.50 Concert. 5.05 Orgelconcert. 6 50 De Grondslagen der muziek. 8.35 Concert. 9.55 Orkest. Londen (Reg.) (356.3 M.) 12.20 Concert 1.35 Concert. 2.35 Concert. 3.50 Concert. 5.05 Concert. 6.50 Concert door Schotsch studio-orkest. 9.20 Concert door Radio Mill dland Regional (398.9 M.) 12.20 Solls- neonceri 1.35 Orgelrecital. 2.35 Con- irt. 6.50 Concert, r s (Eiffel) (1445.8 M.) 8.40 Concert i r tJ s (Radio) (1724 M.) 8.05 Gramofoon. 35 Convert Omroeporkest. 12.50 Orgel- meert. 1.25 Concert Omroeporkest 7.40 meert Omroeporkest. 9.05 Gramofoon. nchau (1411.8 M.) 6.20 Populair concert Van de deelnemers aan de Nederlandsche Groenland-expeditie, werd Uit Angmagssalllc een telegram ontvangen, dat zij de op 18 Jan, J.l. voor hen bestemde uitzending zeer goed ge- De marconist op een schip bU New-Found- land seinde, dat hij verschillende uitzendingen buitengewoon luid en helder gehoord had, zon der eenlge fading. Uit de ltallaansche kolonie Eritrea, uit Sene gal ,ult Khartoum, uit Liberia, uit Somallland. alsmede uit vele plaatsen ln de Vereen. Staten ztjn enthousiaste rapporten binnengekomen. Een luisteraar in Port Soedan gaf als ztjn meenlng te kennen, dat de uitzendingen van de Phohl constanter waren dan van eenlgen anderen zender, die daar ontvangen kon worden. Een vertegenwoordiger van een Nederland sche firma In Accra aan de Goudkust, schrüft, dat de ontvangst duidelijker en zuiverder van toon was dan het nieuwe British Empire Sta- Uit Baloetsjlstan meldde een Engelsoh offi cier. dat de Phohi-ultzendlngen daar met luld- öpreker-sterkte beter dan alle andere stations gehoord werden, Volledige programma's ia de Omroepgids Duidelijke foto's; besl verzorgd Rmlio- blnd: 4 gld per hall jaar of 18 et per week Ned. Chr. Radio Vereeniging, Voog- lenzang, Ede Draagt bij in de omroep kosten. Te Wijchen (Gld.) werd op den onbewaak- ten overweg, ter hoogte van den Teersdijk, het lijk gevonden van den 20-jarigen W. Pe ters. Het slachtoffer is overreden door den goederentrein uit Nijmegen. De politie van Nijmegen is hiervan onmiddellijk in kennis gesteld en heeft een nader onderzoek inge steld. SPIERINGVISSCHER VERDRONKEN Zaterdagmiddag zijn twee jonge vissohens, de gebroeders Foppen, die aan het ,.spie- ringkloppen" waren op het IJsselmeer bij Harderwijk, met hun slede door het ijs ge zakt. Aan eenige kleine jongens gelukte het een der broers uit het wak te trekken, doch de jongste was onder het ijs geschoten en verdronk jammerlijk. Den volgenden dag werd zijn lijk gevonden. DE GOD VAN HET GOUD VERHAAL UIT WEST-AFRIKA Door A E SOÜTHON Kaar het Engelsch bewerkt door I. J. P B -V. (24 oshala moest dus zijn poging staken om raden van dit ongewoon gebeuren uit te kn, want de twee eenige mannen, die zouden hebben kunnen inlichten, waren iiru en Twala, en geen van de twee zou en woord over hebben losgelaten tegen prins, die in ongenade gevallen was. >r het nieuwtje deed nog meer, dan al- bij Moshala de wraakgedac-hteii jegens halfbroeder verjagen. Het braoht ook de ssing van een probleem, dat hem bezig ""den had. Noordaa had hem gezegd, hij nog eens moest terugkomen om naar gewonde arm te laten kijken en, hoe- Moshala de noodzakelijkheid daarvan vermocht in le zien, verlangdo hij toch 'r een nieuw gesprek met den man, dien 7oo hoog schatte. ijn onderworpenheid aan de zeden van stam belette hem evenwel aan dien erlijken drang gevolg te geven, zoolang angu's ban niet was opgeheven, en, waar wist, hoereer de koning het land had zendeling- wilde Moshala ook niet riskeeren, dat de koning nog meer hem zou gaan haten door hem te vragen tiaar het paleis te komen. Maar nu ICwangu weg was stond de zaak geheel anders en daarom eond hij een boodschap naar Noordaa door middel van Denubi, met het verzoek, of li bij het vallen van den avond wilde komen Denubi zou hem wel door de wir-war van gebouwen leiden, waar tusschen heen de zendeling anders nooit den weg zou hebben gevonden. Ruim vier en twintig uren waren ver streken sedert zijn gesprek met Noordaa, maar in dien betrekkelijk korten tijd was or in Moshala's hart veel gebeurd. Zijn vroegere geloof in de overgeleverde tradi ties van zijn stam waren ernstig geschokt en hij was aan het nadenken gegaan. Be kend als hij was met het onvermogen van een inboorling om abstract te denken, had Noordaa hem een concreet voorbeeld aan de hand gedaan, cm hem dichter te brenven bij het evangelie, dat hij verkoudigde Ver scheiden malen had Moshala het gesprek al gerepeteerd en telkens weer kwam hij op hetrrelfde standpunt terecht om de bood schap te zien in het licht van alles- waf hi van den man Wist, die haar bracht. En omdat Noordaa ztjn godsdienst beleefde en uitleefde, vonden zijn woorden meer en meer ingang in Moshala's ziel. Zelf een geboren lêfder. kon de prins waardeeren Iemand, die grooter was dan hij zelf. Kleine 'ijver, die zwakheid en be krompenheid bij anderen verraadt, kende Moshala niet. Zonder zelfverhetfing of arro gantie kon hij van zichzelf zéggen, dat h de „primus inter pares" was van de mannen uit Kwungu's stad. Physiek was hij sterker dan zij allen- behalve misschien Kwangu zelf, maar nu in den bloei van zijn jonge leven zou hij zichzelf ook wel eens met den Leeuw durven meten. Hij kon schieten met een boog vun zes voet, dien de anderen zelfs niet vermochten te spannen; hij kon zich sneller en behendiger een weg banen door het dichtbegroeide oerwoud dan een gems; hij kon zwaarder lasten tillen en zijn vuist was geweldiger dan van wien ook. Dit waren zoo de kenmerken, de kwalitei ten van iemand, die in het achterland iets beteekenen wilde, en Moshala wist, dat h op deze punten niemand ha4, die he*i kon overtreffen. Ook Noordaa kon deze herculesche kracht wel waardeoren, want de zendeling stoml ook zijn mannetje. De prins had hem qj- tuurlijk nooit zien vechten, maar hij .iad zoo het gevoel evenals Streth r dat had dat Noordaa -er uitzag als eyn kerel die een aardig robhertje kon boksen. Meei- malen had Moshala den indru':. gekregen, dat Noordaa werkelijk een man was. En toen Keshona dan ook later in smalend' ccwoo-iinaon zich had uitgelaten ovec dien nbiiwen godsdienst, die goed was voor vrouwen, met zijn klatspraatles over een Goi\ d\ goid was en 'iefhad, had Moshnlf. don n-rester tangekeken en geweten, dat hij loog Dat was voldoende geweest voor den prins En het langdurige gesprek met den zendeling hai slechts zijn respect voor hem verhoogd, en hij had gevoeld- dat die blanke man in alles zijn meerdere was. Intellec tueel voelde Moshala zich hopeloos ver achierstaan bij den zendeling door diens groote zeggingskracht en geestelijk voelde hij, dat er tusschen hen zulk een afstand was, alsof Noordaa een wezen was, dat van een andere planeet op deze aarde was ge komen. Het flikkerend licht van een palmolie lampje aan het andere einde van het ver trek bracht hem terug *x)t de werkelijkheid Hij keek op en zag Denubi en Noordaa naderen. 1-Iet was kenmerkend voor Mos hala, dat hij eerst zijn vrouw opmerkte ci daarna den man, dien hij zoo hoogachtte Al de liefde, die in hem opbloeide, droeg hij Denubi toe en het kleine evenbeeld van hem dat nu vredig op baar rug sliep Hij sprong op en riep hen een hartelijk welkom toe Vervolgens haalde hij het eenige bruikbare meubelstuk te voorschijn een lange jene- verkist en veegde met zijn hand daarvan het stof af. Noordaa nam plaats- terwijl hei echtpaar op den grond neerhurkte Even spraken zij over Kwangu's onverwacht ver trek, en vroegen zich af, wat dat kon be teekenen. Maar aldra vroeg Noordaa: „Hoeft de koning verder nog iets gozegd naai- aanleiding y§n je twist inet Twal- „Alleen, dat ik hier moet blijven, als een muis in de val- totdat hij besloten heeft, wat er met me moot gebeui n". „Dat is goed, Moshala, als is het misschien niet prettig", hernam Noordaa op ernstigon toon. „Er is vandaag veel gepraat ir de stad en, hoewel er velen óp jouw hand zijn- zijn er toch ook een hoop, die bang zijn voor Twala en de priesters, en die hun zijde zouden kieaen als er herrie kwam. Als Je nu uitging, vrees 'k dat er spoedig onaan genaamheden zouden komen en dat er blued zou vloeien. De kening is vertoornd, maar zijn woede zal wel koelen. Blijf uit zijn buurt en alles komt in orde". „Ja, alles goed en wel; als het alleen maar de koning was- met wien ik te maken heb' opperde Moshala wraakgierig". Kwangu was vaker kwaad dan goed op me, maar ik ben nooit bang voor hem geweest. Hij brult als een leeuw, maar hij vecht niet, voordat hij ertoe gedwongen wordt: het is htelemaal ge.-n Ij aurd. die ruzie '.octet .et r,-j eoer die zijn pad kruisLmaar ik ben bang voor Keshuna en Twala, zij vinden geho r bij den koning, en ze vertellen niets dan kwaeds van me. Ze zullen zijn toorn op rakelen, totdat de vlammen eindelijk ui; verteren. ,J\ledalo. Twala's moeder, ls veel erger dan die twee te zamen", bracht Denubi in het midden, terwijl haar donkere oogen vuur 6choten. ,-Dat zijn mannen, die stompzinniu zijn in het smeden van plannen. Maai Medalo is een vrouw, en zij is hen de baas in geslepenheid. Het is haar stem, dio Kwangu hoort, want de woorden, die tot den kening gesproken worden- zijn door haar ingegeven". „Maar dat kan u niet deren, zoolang je hier blijft", poogde Noordaa te sussen. Menschen die samenrotten, mogen oogen schijn lijk succes hebben; maar uat is dan ook niet meer dan schijn. Op den duur overwint het recht- Moshala; en daureru ben ik öiets bang voor jou". „Waarom ging de koning van nacht don uit het 'n gezelschap van Keshona en T*vali?' yipeg Moshala. „Dat heb Ik hem neg nooit zien doen; en dat wijst er op, dat zij hem aan een touwtje hebben. Als het oerwoud platgetrapt 's ©n de boomen liggen over het pad- terwijl het jonge groen er is afgerukt, dan behoeft een jager geen olifant te zien con te weten, dat er een in de buurt is Dan zijn die uiterlijkheden ruimschoots voldoende.en zoo is ook dit teeken mij voldoende, om te weten, dat Keshona Kwan gu voert op een weg, die voor mij nog meer narigheid beteekent". -,En wat dan nog? Moshala, ben jo zoo zwak, dat je daarvan kapot zu'M gaan, #io- als een vermolmde boom afknapt als de stormwind er over gaat?" vrcog Noordaa. „Ik hud altijd gemeend, dat Moshala zou stand houden in dagen van ramspoed en niet, dut hij zou schreeuwen van pijn- zoo als iemand die kleinzeerig is". .Moshala keek plotseling op. Een geprik kelde stemming sprak uit zijn oogen. Maar Noordaa keek hem doordringend aan, maar met een tinteling in zijn cog, waardoor de woorden veel van hun scherpte verloren. Moshala merkte dat, en zijn woede maakte plaats voor een gevoel van schaamte. ,-Ik ben vandaag veel te veel thuis ge bleven", zei hij als verontschuldiging. „Ge klonken tusschen deze muren, lijkt alles even somber. Ik heb de zon noodig, om dj dingen duidelijk te zien... en u hebt ma vandaag een klein beetje zionlicht gebracht, blanke man. Neen, wanneer er moeeeri komen, zal ik niet grienen als een oude vrouw". (Wordt vervolgd.)!

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3