Rijkskanselier Adolf Hifler Een kabinet der nationale eenheid HERSTEL DER MONARCHIE? DINSDAG 31 JANUARI 1933 EFRSTE BLAD PAG. 2 Geen economische of monetaire experimenten Minister Frick zet uiteen wat niet zal gebeuren De houding van het centrum Het nienwe kabinet Zooals wij nog in een groot deel onzer vorige editie konden mededeelcn, heeft Rijkspresident Von Hindenburg -Adolf Hitier den leider der nationaal-socialistisclie partij tot Rijkskanselier benoemd en is met de publicatie van de benoeming tegelijk be kend gemaakt de samenstelling van het nieuwe kabinet. In Hitiers regeering hebben zitting de volgende personen: Von Papen, plaatsvervangend rijkskanse lier en rijks-commissaris in Pruisen; dr Frick, binnenlandsche zaken; Von Neurath, buitenlandsche zaken; Hugenberg, oeconomische zaken en land- Von Schwerin. financiën; gen. von Blomberg, rijks weerbaarheid; Frans Seldte, arbeid; Von Elz Rij-henach. posterijen en verkeer; Goering, minister zonder portefeuille en Pruisisch minister van binnenlandsche HINDENBURG rijks- dr Gereke is als de commissaris werkverschaffing bevestigd. De portefeuille van justitie is nog niet bezet Vermoedelijk is deze post onbezet gelaten om het Centrum gelegenheid te geven actief aan de nieuwe regeering deel te nemen. Wellicht is ook de nog niet bezette post van waarnemend Rijkscommissaris voor Prui sen b-schUcbaar. Merkwaardig aan deze kabinetsformaties is ongetwijfeld, dat 't kabinet niet gevormd is na raadpleging van de'partij, die in het parlement den doorslag geeft Dit is zeker oen heelongewone handelwijze, die erwaar srhijnlijk op berekend' is het Centrum, inge- \al het niet zou willen meedoen, voor de mislukking van de poging van een parle mentair „nationaal kabinet" te vormen ver antwoordelijk te stellen. De eerste zitting l Hitiers kabinet Het nieuwe Rijkskabinet is gistemamid- dpg \oor ziin eerste zitting bijeengekomen Rijkskanselier Adolf Hitler wees op de be- teekenis van den dag van heden, waarop ren vr-reeniging der nationale krachten van Dliitschland door de vorming van een kabi net van nationale concentratie is bereikt. De Rijkskanselier gaf dan een overzicht, over de grondbeginselen, volgens welke hij zijn politiek dacht te voeren en over die HITLER houding, tegenover den Rijksdag in te nemen. Een algemeene gedachtenwisseling leidde tot een volkomen overeenstemming der op vattingen. Verder werd besloten, den Rijkspresident in plaats \an den afgetreden staatssecreta ris Planck, den Mmi&terialrat in het rijks- ministerie van binnenlandsche zaken, dr hammers, tot staatssecretaris in de Rijks kanselarij en in plaats van den aftredendien Ministerialdirektor Marx het lid van den Rijksdag, chefredacteur Walter Funk, tot Ministerialdirektor en leider der persafde ling van de rijksregeering voor te stellen. Hijksdagzitting uitgesteld Het seniorenconvent van den Rijksdag, dat gi-termidrlae onder voorzitterschap van i-iiksda"-president Goering bijeenkwam, be sloot, op voorstel der nationaal-socialisten, met alleen de stemmen van sociaal-demo craten en communisten tegen, dat do Rijks dag uiterlijk Dinsdag 7 Februari a.s. bijeen zal komen. Deze termijn zal slechts dan ver vroegd worden wanneer de regeering voor nemens is reeds vóór aanstaanden Dinsdag een verklaring in den Rijksdag af te leggen. Een communistisch en een sociaal-d/emo- cratisch voorstel om den Rijksdag terstond bijeen te roepen, werd met alleen de stem men der beide genoemde partijen ervoor, verworpen. Funk en Frick lichten de pers in FRICK Hij verklaarde, o.m., dat Hitier nu tot zijn ieedwezen nog niet bij machte was, 't woord tot de pers te voeren; de Rijkskanselier wilde daarmede wachten, tot de situatie verder zou zijn opgehelderd. Op deze ontvangst der pers nam echter de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken dr Frick wel het woord. Hij begon met te wijzen op de groote beteekenis van een nauAv contact tusschen Rijksregeering en pers en verklaarde, dat de pers. ten einde het noodzakelijke vertrouwen te scheppen van de Rcgeering steeds de inlichtingen zal krijgen, welke zij noodig heeft om haar taak op de juiste wijze te vervullen. Frick herinnerde er aan, dat hij het geweest was, die van den thans afgetreden Rijkskanselier von Schleicher verlangd had, dat deze de bepalingen, welke de persvrijheid belem merden, zou opheffen en voegde er aan toe. te wenschen, dat de pers geen aanleiding zou geven, deze bepalingen weer in 't leven te roepen. Een der aanwezigen vroeg den minister, of bij de onderhandelingen over den regee- ringsvorm ook de mogelijkheid besproken was, de naUoc. storm-af d e e 1 i n - gen in den staat op te nemen, b.v. als hulp-organisatie voor de Pruisische po litie. Hierop antwoordde dr. Frick: „Met geen woord!" Voorts werd gevraagd, of het in de bedoe ling lag, de communistische partij te ver bieden, waarop de minister antwoordde, dat het kabinet zich uitdrukkelijk heeft uitge sproken tegen dergelijke verboden. Het is niet de b e d o eJ in g, verklaarde dr Frick vervolgens, de plannen tot herzie ning van de grondwet uit den tijd van het kabinet-von Papen weer ter hand te nemen. De minister deelde mode, dat de onder- handelingen met het Centrum en de Beier- sohe Volkspartij Dinsdag zullen plaats vin den. Op de vraag of reeds vaststond, wot er gebeuren zou, wanneer de regeering in den Rijksdag een votum von wantrouwen zou krijgen, antwoordde dr Frick, dat deze kwestie reeds was opgehelderd, doch, dat er geen aanleiding bestond, reeds thans mede te deelcn, op welke wijze dit is geschied. Ten slotte zeide hij, dat de Rijksregeering de grondwet zal handhaven en wel zonder afkondiging van een noodtoestand in den staat. Vervolgens ontvingen Frick en Funk de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers Zij drongen er op aan. alarmeerende berich ten te verhinderen en deelden mede, dat de nieuwe regeering niet voor nemens is, haar macht te gebrui ken voor experimenten op econo misch of monetair gebied. Dit zijn, zooals men zal opmerken, medc- deelinpen welke, hoe waardevol en gerust stellen'# ook op zichzelf, tocK een negatief karakter hebben. Positief is slechts, wat door dr Frick aan een lid dér redactie van de „Völkische Beo- ba ch ter" is gezegd, nl. dit: De vernieuwing van geest en wil van het geiheele Duitsche volk verklaarde dr. Frick hierbij o.a., is Üe voorwaarde voor elke andere nationale ver nieuwing en verheffing en zal in 't mid delpunt onzer pol'itek staan. Het is zeker geen geringe taak, die Hitiers regeering zich hiermee stelt Zij zal er zeer overtuigende dingen voor moeten doen, zoo als b.v. de fascistische regeering in Italië heeft weten te verrichten. En het lijkt ons wel heel onwaarschijnlijk, dat zij dit zal kun nen bereiken zonder de muilbandspolitiek, die van Mussolini's stelsel zulk een voor aam onderdeel uitmaakt We zullen inmiddels het regeeringepro- gram moeten afwachten. De houding van het Centrum In gezaghebbende kringen te Berlijn wordt erop gewezen, dat de nieuwe regeering zooals reeds in haar communiqué tot uiting is gekomen zal streven naar een parlemen taire meerderheid. De mogelijkheid van eea actieve deelne ming door Centrum en Beiersche Volkspar tij aan de regeering staat, zooals we reeds opmerkten, open. Intusschen geeft men zich in deze kringen rekenschap er van. dat het nauwelijks moge lijk zal zijn, van deze partijen meer dan een tolereering van het kabinet te verkrij gen, hoewel het niet doenlijk is, dienaangaan de een voorspelling te doen, zoolang de frac- het Centrum nog niet heeft plaats gehad. Deze fractievergadering is nl. uitgesteld in afwachting van het onderhoud tusschen den Rijkskanselier en mgr. Kaas. In politieke kringen is men van oordeel, dat het Centrum tegenover de nieuwe re geering een uiterst gereserveerde houding zal aannemen en voorshands wenscht af te wachten welke politiek zij zal volgen. Dat het Centrum er intusschen niet aan denkt reeds aanstonds een scherpe oppositie te voeren bijkt wel uit de houding welke deze partij in de zitting van het seniorenconvent hoeft aangenomen en waardoor Hitler in de gelegenheid is gesteld zijn regeeringsverkJa- ring rustig op te stellen. De groote beUekenis van het besluit, dat •het Centrum te dezer zake zal nemen, blijkt ook hieruit, dat, naar van welingelichte zijde verklaard wordt, de Rijksdag ongetwij feld ontbonden zal worden en nieuwe ver kiezingen zullen worden uötgeschreven, waa neer 't niet gelukt een regeeringsmeerder- heid te vormen. De houding van links Van communistischen en eocialistischen kant zijn reeds moties van wantrouwen te gen het kabinet Hitier aangekondigd. Ook hebben de sociaal democraten in een mani fest aan het volk beloofd de grondwet te zul len verdedigen. Tn het manifest wordt ge waarschuwd tegen ongedisciplineerd optre den. dat zeer schadelijk zou zijn voor de ar beidersklasse. Ook de vakvereenigingsbestu- ren verklaren, dat kalmte en beleid in de gegeven omstandigheden noodzakelijk zijn. Dadelijk na het bekend worden van de mensteWing van het nieuwe rijkskabinet dook te Berlijn het gerucht op. dat de soci aal-democraten en de communisten bijeen waren gekomen voor een gemeenschappe lijke beraadslaging over hun houding tegen over hert kabinet-Hitier. Van sociaal-demo cratische zijde wordt dit bericht echter als onjuist tegengesproken. Er hebben geen VON PAPEN meenschappelijke beraadslagingen met de communisten plaats gevonden en het ligt ook niet in de bedoeling dergelijke beraad slagingen te houden. Stahlhelm opgetogen De leiders van den Stahlhelmbond hebben ;n manifest gepubliceerd, waarin o.m. wordt verklaard, dat thans „door alle na tionale krachten in belarurlooze samenwer king een regeering is gevormd, welke een eohte leiding van het volk in al zijn politie ke en sociale moeilijkheden mogelijk maakt". Het geldt thans, aldus het manifest, het volk nieuwe en grootsche daden te too- waarbij de belastingpenningen zooveel mogelijk ontzien moeten worden. Het mani fest zegt verder, dat er thans pogingen wor den voorbereid, de eenheid van het Duit sche volk te verbreken; deze pogingen kun nen slechts mislukken, wanneer alle vader- landsche krachten samenwerken. Fakkel-optocht van nazi's De Berlijnsche nazi's hebben gisteravond een groote fakkeloptocht gehouden. Een ont zaglijke menigte vulde de straten en zong hel Duitocb'andlied, het Horst YVessellied en andere nationalistische liederen. De stoet trok naar de 'Vilhelmst rasse, aar zij voorbij het paleis van den Rijks president trok, die uit een hel verlichte kamer door het venster den stoet gadesloeg. Hem werden geweldige ovaties gebracht. Vervolgens begaf de stoet zich naar het ho tel Kaiserhof, waar Hitler met de voor naamste leiders der nationaal-socialistische beweging en eenige kabinetsleden het voor bij trekken van den stoet aanschouwde. HUGENBERG Twee dooden. Tegen twaalf uur is een afdeeling S.A.- lieden tier sterkte vaa ongeveer honderd man in de Wallstrasse en Charlottenburg door communisten beschoten. Twee personen zijn getroffen en in een ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Stahlhelm marcheert voorhij Tegen halftwaalf bereikte in den schier eindeloozen stoet de eerste Stahlhelmafdee- ling het paleis vin den Rijks-president, voor afgegaan door een muziekkapel en de ba nier van de afdeeling Groot-Berlijn. De nationaal-socialisten begroetten de Stahl* helmleden met Heil-roepen, die door de Staihlhe Lm leden werden beantwoord. Aa.i het venster stond naast Hindenburg de Stablhelmleider Seldte. Beiden groetten de banieren en vaandels der afdeelingen met geheven hand, waarop de menigte bet Deutschlandlied inzette. Verklaring der N.S.D.A.P. Rijkspersafdeeling der N.S.D.A.P. schrijft: Met den leider der nationaal-socialistische beweging Adolf Hitler is de man van het vertrouwen des volks op den roep van den Rijkspresident aan het hoofd der regeering drn. De natioaaal-socialistisc- bewe ging weet zich één met het geheele Duitsche volk, wanneer zij in dit uur den Rijkspre sident dank zegt voor zijn historische daad. Het is op dit oogenhlik nog niet de tijd om in detail te spreken over de maatregelen die de regecring-Hitler allereerst voor nood zakelijk houdt om met het oog op de nationale ruïne, die een 14 jarige verkeerde economie en verarmingspolitiek heeft nage laten, den grondslag €n de noodzakelijke voorwaarden tc scheppen voor het begin van het na'ionale werk van den wederopbouw. De N.S.D.A.P. weet dat de nieuwe regee ring geen nationaal socialistische regeering is, maar zij is er zich van bewust, dat deze regeering den naam draagt van haar leider Adolf Hitler. Achter haar staat in wel en wee mot don leider verbonden het millioenen leger der na tionaal socialistische beweging, wier groote historische taak is overgegaan op staatspo- litiek terrein. De nationaal socialistische beweging zal de krachten, die zich tot dusverre in onver- moeiden strijd keerden tegen de verdervers der natrie thans honderdvoudig ontplooien in don dienst van den nieuwen staat, die voor alle tijden onverbrekelijk met het volk zal zijn verbon-den. Wij zullen de garde zijn van de regeering Hitier en haar volgen op alle wegen, die de leider beveelt. Twaalf milliocn nationaal socialisten hef fen op dit uur, waarop zij hun leider aan het hoofd der regeering zien de hand op voor den eed: Wij zullen in de r:gee-ring strijden, ge lijk wij tot dusverre buiten en tegen haar gestreden hebben. Wij willen het gehcele Duitsche volk voorgaan als voorbeeld van ongehoorde trouw en plichtsvervulling. Wij weten, dat onze wil tot de overwinning het geheele Duitsche Volk tot de overwinning brengen zal. Wij staan en vallen met Adolf Hitler." De benoeming van Hitier tot Rijkskanse lier heeft te Moskou groot-en indruk gemaakt Het triumviraat Hitler-Hugenherg- Von Pa aien wordt als een ernstig gevaar voor de Marxistische eb Communistische idealen van het Duitsche proletariaat beschouwd. De K.P.D. staat thans voor een groote poli tieke taak. Zij' moet een muur vormen tegen de nieuwe regeering cn de massa's van het Duitsche proletariaat tot zioh trekken. De K.P.D. moet bewijzen dat zij een revolution naire partij is. De Fransche kabinetsformateur Daladier verklaarde voor de pers, dat de benoeming van Hitler in Frankrijk moet beschouwd worden als een aangelegenheid van minder belang. Ook de Fransche pers maakte zich niet druk over Hitier. In officieele kringen te Washington heeft het bericht van het kanseliersschap van Hitier verrassing en groote belangstelling gewekt. De meening bestaat dat Hindenbuig door de verstandige wijze, waarop het kabi net is samengesteld den binnenlnndschen toe stand in Duilschland ook veixler zal be- heerschen, waardoor de in Frankrijk heer- schende ongerustheid over het program- Hitier zal worden gecompenseerd. Te Londen heeft het bericht ontzaglijke sensatie verwekt, maar de beurs heeft het rustig opgenomen. Duitsche marken lagen vast en trokken zelfs iets aan. Het opnemen van experts in het nieuwe Duitsche kabinet heeft de bezorgdheid voor lichtzinnige ftnan- cieele experimenten doen wijken. De benoe ming van Neurath tot Riiksminister van buitenlandsche zaken wordt een waarborg geacht voor de continuïteit der Duitsche. hui tenlandsche politie, welke door het herstel van het Habsbuigsche front een breodere achtergrond cn verhoogde stootkracht heeft gekregen. Het is niet van belang ontbloot bier nog even na te gaan hoe de samenstelling van het kabinet-Hitier er uitziet In de eerste plaats valt dan op, dat de Hitlerianen de minderheid in het kabinet vormen en dus. wanneer het erop aankomt, gemakkelijk overstemd kunnen worden. Wanneer de samenwerking echter in goede harmonie blijft, zijn de Hitlerianen in het kabinet met een groote macht bekleed, daar zij, behalve het kanselierschap, de politieke ministeries bezetten. Hitler kan als rijks kanselier de groote lijnen der politiek vast stellen. Frick is rijksminister van binnen landsche zaken en heeft dus een overwegen den invloed op de benoeming van beambten en als hoofd der politie; Goering geeft als Pruisisoh minister van biimcn-landsohe za ken den doorslag in den grootsten 6taat van het Rijk. Van de Duitsch nationale persoonlijkheden in het kabinet heeft Dr. Hugenberg zekiy wel d-e moeilijkste ministerpost als crisisminister Hij zal de tegenstrijdige belangen van indu strie en landbouw met elkander hehhen te verzoenen. Daar hij een overtuigd aanhan ger is van de autarchie, is het waarschijnlijk, dat de belangen van den landbouw den door slag zulen geven en de douane-moeilijkheden met het buitenland dus opnieuw op den voor grond zullen treden. Graaf Schwerin Krosigh heeft als beheer der van de financiën zijn sporen reeds ver- Generaal Von Blomberg, de Rijksweermi- nister, is een vooruitsrevend man, van wien geen andere politiek te verwachten is als zijn voorgangera hebben gevolgd. Hij heeft als chef van de afdeeling legeropleiding reeds sinds 1925 in het Rijksweerministerie gezeten. Ten slotte de rol van Van Papen. Het schijnt, dat deze vertrouweling van den Rijks president de functie van toeziende voogd in het kabinet van Hitier bekleeden moet Als vice-kanselier en als commissaris voor Prui sen kan hij geregeld controle op Hitier en Goering uitoefenen. DE ROTHE FAHNE IN BESLAG GENOMEN BERLIJN, 31 Januari. De uitgave van he denmorgen van de Rotilie Fahne het centraal orgaan der Duitsch communistische Partij is op last van den Berlijnschen politiepresident in beslag genomen. Vermoedelijk wegens de gedeeltelijke publicatie van den oproep van het bestuur der K.P.D. tot algemeene sta king. ENGELSCH ADVIES AAN HITLER LONDEN 31 Januari. In het algemeen be groeten de Engelsche bladen het, dat Hitier thans eindelijk de gelegenheid heeft gekre gen zijn capaciteiten al6 staatsman te be wijzen. De meeste bladen, die er zoo over schrijven, adviseeren tevens, dat hij de hem .hans in handen gelegde macht met matig heid zal gebruiken. Weerbericht. HITLER TRAIT D'UNION TUSSCHEN WEIMAR EN DOORN EEN VURIG PLEIDOOI VOOR DEN VOORMALIGEN KEIZER Onze Duitsdhe correspondent schreef ons iterdag j.l., dus toen die benoeming van Adolf Hitler tot Rijkskanselier nog niet had plaats gevonden, een beschouwing, welke in verband met de nu bekende ontwikke ling toch nog nog heel actueel is. Hij begint met te wijzen op het tegenval' len van de republiek, de ondermijning van haar prestige en 't in gevaar verkeeren haar voortbestaan, nadat de partijen Weimar in vele opzichten in gebreke waren gebleven en het nationaal-socialisme als een nieuw politiek-economisch geloof was opgekomen, een omwenteling van links rechts heeft plaats gevonden en mannen naar voren iijn gekomen wier namen sterk herinneren aan den keizerlijken tijd. De eindbeslissing ligt in Berlijn, de hoofd stad van het Duitsche rijk. Hier wordt ge propageerd, geageerd en geïntrigeerd, vol gen de rijkskanseliers elkander met toe nemende snelheid op en tracht men de groote volksrft&ssa ervan te overtuigen, „dat het zoo niet lflhger gaat". Door voortdurende volkomen onvruchtbare verkiezingen voor den rijksdag ëh den landdag tracht men de belangstelling van het volk voor 't politieke leven te ondermijnen, hunkert men naar 't oogenblik. waarop geroepen wordt: geeft ons den sterken man, die alles weer in orde brengt! Voor velen is die sterke man Adolf Hitler. Door sommigen wordt de redding gezocht in het herstel der monarchie, in de spoedige terugkeer van den voormaligen keizer naar Berlijn. Het voortdurend contact tusschen beide direct herstel van de monarchie onder de gegeven omstond'gheden voor onmoge lijk achten, via Hitler tot hetzelfde doel hopen te komen. Hitier zou dan fungeeren als trait d'union tusschen Weimar en Doorn tusschen Ebert en Wilhelm II. Hindenburg zou in zulk een geval aan het eind van zijn leven voor het feit komen te staan dat hij plaats moet maken als hoofd vah het Duitsche rijk voor den keizer, tij dens wiens regeering hij als generaal het vaderland diende en na wien-* heengaan hi.i de leiding van het staatsschip als tweede president der republiek aanvaardde. Vele monarchisten zijn de opvatting toe gedaan, dat de generaal-veldmaarschalk hierdoor het onrecht zou herstellen. dat,door hem November 1918 zijn opper-be vel hebber werd aangedaan. Een bevestiging van dezen gedachtengang vond ik den 27en Jan. 1933 tijdens de viering van s keizers 74sten geboortedag door hel „Nationalverband Deutscher OUiziere" in den Marmorsaal van den Zoologischen Gar ten te Berlijn. Bij den ingang werd ik reeds bedacht met een exemplaar van „Der Nationale Wille", een „Deutschnationales Kampf- blatt". Op de voor-pagina een portret van den voormaligen keizer, zooals hii er thans uitziet en een verheerlijkend artikel van Everling, Duitsch-natlonaal rijksdag afgevaardigde. Kort na de ineenstorting riep hij in de Sing akademie welke tegen over het voormalige Schloss Unter den Lin den gelegen is, zijn monarchistische vrien- - den bijeen en werd door hem de „Bund dei Aufrechten" in het leven geroepen, welke voor het herstel der monarchie werkzaam is Ruim duizend dames en heeren zijn ver schenen. voorwaar een bevredigend bezoek, gelet op de ongunstige tijdomstandigheden In de eere-loge heeft prins von Schönaich Carolath, de oudste zoon van 's keizers tweede gemalin, plaats genomen naast Frau Oberst von Giese en majoor Eberhardt. Het Hohenzollem-Huis is ditmaal niet door een der prinsen vertegenwoordigd. Terzelfdei tijd heeft namelijk de voormuiige kroon prins op Cecilienhof te Potsdam een kring van intieme vrienden, onder wie generaal veldmaarschalk von Mackensen, om zich heen verzameld. De prinsen Eitel Friedrich en Oscar be vinden zich in Doorn en de nationaal-socia listische prins August Wilhelm, die den avond tevoren op drie vergaderingen het woord voerde, heeft zich telegrafisch wegens ongesteldheid verontschuldigd. De keizerlijke armee en vloot is sterk ver^ tegen woord igd en vele hooge officieren dra gen de vroegere uniform de breede borst vol onderscheidingen. Onder hen ziet mer. de generaals von Below, von Oven, von Tschischwitz, von Grote, von Watter, admi raal von Schroder, „der Löwe von Flan- dern" en den kapitein ter zee von Meer scheidt-Hijlessen die als hoogtepunt eo: langdurige toespraak houdt Majoor von Struensee begroet de aanwe zigen en leest een telegram van den Keizer voor: H.M. de Keizerin en ik begroeten dezen avond met groote waardeering. Ik weet, dat mijn oude officieren oaij trouw gebleven zijn en zend aan allen mijn beste wenschen. Ik ken hun vasten wil voor de overwinning voor een verzoening van November 191S ten gunste van volk en vaderland. Gott gebe uns den Sieg!" •Staande wordt naai' dit telegram van den voormaligen keizer geluisterd en een drie voudig hoera te zijner eere uitgeroepen. Na een korte tusschenpoos treedt von Meerscheidt-Hitflessen naar voren en deze teekent in een kort gedicht „die schreck- liche, kais-erlose Zeit". Als tienjarige knaap werd hij vijftig jaar geleden door zijn vader naar de kadetten school van Ulm gebracht en sedrtdicn stond hij in dienst van keizer en vaderland. De tegenwoordige jeugd kent deze stramme gehoorzaamheid niet meer. Zij heeft geen traditie, geen doel om voor te leven en te sterven. Zij denkt in de eerste plaats aan zichzelf. Het herstel der monarchie onder Hohenzollern is noodig, om Duitschland uit den tegen woo rdi gen nood te redden. Dit herstel moet spoedig komen, want de keizer heeft een hoogen leeftijd bereikt en zijn ge zondheid laat te wenschen over. Aan hem moet de beslissing overgelaten worden of hijzelf den troon zijner vnderen wil hestij gen of een ander hiertoe voor geroepen acht Nog veel meer zeide Von Hallessen en deelde o.a. nog mede. via 's Keizers over leden broeder Prins Heinrich von Pruisen te hebben vernomen, dat Wilhelm II zich vóór zijn vertrek naar Nederland, op het beslissend oosenblik dior zijn generaals in den steek gelaten achtte en zijn reis naar Neerland het grootste en zwaarste offer had genoemd, dat hit rijn volk ooit ge hracht herft Niet uit angst, maar uit liefde voor zijn murmureorond volk ging Wil helm II naar ons land. Na dit vurig pleidooi ten gunste van den >ormaligen keizer we d de avond met „Heil Dir im Siegerkranz" besloten. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Toulouse 769.2 Laagste stand te Isa fjord 728 2 Stand vanmorgen halftwaalf 760.7. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt) Meest matige Z.-W.Z. wind, half tot licht bewolkt- waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het F n. Ned. Meteorol, Instituut te Bilt) De depressie bij IJsland beweegt rich langzaam N.N O.-waarts. De uitluoper, die in onze omgeving dooi bracht, drong tot de Oostzee door. Zij wordt door een zeer krach tige drukstijging gevolgd, die zich in de zelfde richting beweegt, terwijl in liet Z.-W. een nieuwe depressie zich vooral naar de Golf van Bisca.ve uitbreidt. Een herstel der hooge drukking om de Ocstzee met krim pende winden in onze omgeving is dus niet onwaarschijnlijk, en bij de sterke opklaring is daarbij zoodra de wind wat afneemt op nieuw eenige vorst te wachten. Thans is de vorst uit W.- en Z-Duitschland verdwenen. In Scandinavië en Polen sterk afgenomen. Daarentegen daalt de temperatuur in Frank rijk en IJsland. In Scandinavië valt sneeuw, in N -Duitschland regen. In Frank rijk en Engeland klaart de lucht op. In het Kanaal waait het krachtig uit W.Z.W. Op IJsland waait een sneeuwstorm. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 4.2 Q 1 FEBRUARI •Zonsopgang 7.43 u.; Zonsondergang 4.45 u, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: Van 's avonds 5.15 u. tot 's morger»3 7.12 u. WATERSTANDEN RIVIEREN BeUt-n Vorla Reden Vor'g \Valahnt 1.46 1.40 Ha «el -0.65 -0.67 IInningen 0.00 0.00 Keilin weiier ,-Q/KL -Q.U0 K-hi O.'0 «M O Mitxau 2.91 3.03 Di-ileshélm 0.58 0.59 Mannheim UK 1.50 Lohr 1.00 I.0O Mainz 0.10 0.40 Hingen 0.94 0.8:1 Emmerik Du-seldorr Maastricht 3.08 8.30 1.11 1.08 0.97 0.90 0.20 (1.30 1.HI 0.00 10.10 10.20 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 3.01 15.30 Terachelllna O.I4 I J.40 llarimgen 1.0- I3.2U D n ilelder ll.Hi 23.05 IJiiiUnlvD 7.14 lu.31 li.v Holland (-.2.3 1>\36 cheveilingen 6.33 18.46 Ro terdam 1 F. bruarl Helievoetsl.7.02 19.20 Willemstad 7.69 -.0 20 Bruu wcrsli. 6.14 ie.32 Zierikzei 6.3" 19.01 Wemcldlnge 7.04 (9.27 Vlissing- D 5.1b 12.42 Term-uzen 5.5z 18.17 Haii.-weeri 6.2b i8.56 Berliin, 28 J 1933 DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK DALADIER VRIJWEL GEREED In den afgeloopen nacht tegen half een heeft Daladier medegedeeld, dat z\jn kabinet in hoofdzaak gevormd was. Hiertoe moest hjj echter nog een reeks bezoeken afleggen, zoodat de definitieve ministerlijst eerst in de» 1 io'p van den middag beleend zal worden, waar na hij zyn kabinet aan den president del Republiek zal voorstellen. Voor zoover thans bekend is, zal het nieuw» kabinet slechts weinig afwijken van dat der vorige regeering. De voorloopige ministerlij'st zdet er all volgt uit: Premier en minister van Oorlog: Daladier; Buitenlandsche Zaken: Paul Boncour; Finan» c'ën: George Bonnet; Begrootingen: Lamou- reux; Binnenlandsche Zaken: Chautemps; Posterijen: Laurent Lynac; Landbouw: Quenille; Marine: Leygues. De onderhandelingen met de soodalisten waren mislukt. SPOORWEGSTAKING IN NOORD- IERLAND. BELFAST, 31 Januari. Heden te midder nacht precies zijn alle arbeiders en beamb ten bij de spoonyegen in Noord-Ierland in staking gegaan, als protest tegen de aan gekondigdeloonsverlaging van 10 percent, De spoonvegmaatschappijen hopen het ver keer op de belangrijkste lijnen gaande te kunnen houden met behulp van studenten en liulp-arbeiders. Te Montfalcone bij Triest is de duikboot „Sirena", de eerst van een serie van 'es van hetzelfde type, met goed gevolg van stapel geloopen. Het schip heeft een wa'.?r- verplaatsing van 640 ton, is 61 M. lang en 5 70 M. breed, EEN PROFESSOR VERVOLGD. Dr. Hajime Kawakami, vroeger professor aan de keizerlijke universiteit te K\..»o woédt vervolgd, omdat hij heeft deelgenm- -a aan de recente communistische samen zwering, WATERWEG WITTE ZEE^BALTÏSCHE ZEE Uit Moskou wordt gemeld: Zoodra het scheepvaartverkeer in 1933 weer hei-vat zal kunnen worden zal de groote ve-binding van de Witte Zee met de Balti- via het meer van Onega worden geo^..

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2