^eiitsclf t iCouraat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD ABONNEMENT: Per kwartaal In I-étden an In plaat sen waar n ag-Mitschnp gevestigd Is (235 Franco pei post f 2.35 portokosten. Pet werk 0.18 Vpni het Buitenland bij wekelijk- sche zending „*50 filj dagelijkse he zending 5.50 Alles bij vooruithetnllng Losse numniprs 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeslfiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3879 DINSDAG 31 JANUARI 1933 ADV ZBTEN. 1E N Van 1 tot 5 regelsf 1.1 Elke regel meer0.2?V* Ir.gei Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel mepr-3.45 Bil rontrnrt helangriiUe korting wordt berekend f "0 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het le LIMBURG-NUMMER TE BERLIJN Sneller, dan maar door iemand ver moed werd, staat Hitier thans aan het hoofd der Duitsche regeering. Vrijdag kon men ook in Nederlandsche bladen nog ,den lof van Schleicher beluisteren, en Zaterdag was diens val al beslist. De Nederlandsche pers vormt voor een groot deel haar meening aan de hand van de Mosse-pers en soortgelijke bladen in Duitschland en deze zijn uit gesproken méér links aangelegd. De wensch is daarbij vaak de vader der gedachte. De 43-jarige Hitler is dan thans rijkskanselier. Vóór dertien jaar werd zijn uit zeven leden bestaande vereeui- ging opgericht en thans omvat zijn be weging millioenen Duitschers. Figuren, welke op het groote tooneel der wereld wat bereiken willen, moeten snel omhoog gaan. In ons land was het den vijftigjarigen Thorbecke mogelijk toen pas voor het eerst het eigenlijke publieke terrein te betreden, in den strijd om volken en tussclien volken gaat dat gemeenlijk niet. Alexander de Groote en Napoleon stonden op het toppunt hunner macht op jeugdigen leeftijd. Ook Mussolini wachtte de grijsheid niet af. - Nu willen we Hitier niet in één adem noemen met deze figuren. Afgewacht moet worden, hoe liet straks zich ont wikkelen gaat in Berlijn en in Duitsch land. Maar dat zeer velen, wien de denkbeelden van dezen man niet sym pathiek waren,; hét steeds zochten in kleineering van den persoon, staat wel vast. Poseur en pias is gemakkelijk uit te spreken.En toch kan een middel matig persoon niet een beweging, niet tallooze intéllectueelen, niet een volks massa zóó veel jaren opvoeden in een bepaalde richting, als hier geschied is. Naast geloof, naast iets geniaals moet hier kennis en macht aanwezig 'zijn, méér dan oppervlakkig. Of er regeertalent is, wij weten het niet. Het marxisme met zijn volksont bindenden klassenstrijd heeft Hitier ten doode bestreden, en ons dunkt, ook in zijn opmarsch gestuit, en daar tegen over de nationale binding geplaatst. Tégenover wat vanuit Rusland steeds een groot gevaar is, achten wij dit een buitengewone verdienste. Hitier spreekt liever van een bewe ging, welke hij leidt, dan een partij. De nieuwe geest huist dan in deze bewe ging en zij zal het Derdë Rijk in luiden. Dat is idealisme, begeesterénd voor de jeugd, maar waarvan de ver werkelijking in een chaotische, ver armde wereld niet zoo snel zal gaan als de groei van den nationaal-socialisti- schen wonderboom. Voorspellen kan niemand ook maar iets. Van Mussolini werd niets ver wacht, en thans ontkent niemand zijn groote gaven en zijn regeertalent. Maar Mussolini stond spoedig als alleenregeerder en Hitier zit met ste vige koorden vast aan andere deelen der nationale groepen, welke ook niet vrij zijn van ijverzucht. Wordt dit spoe dig breken of barsten? Hoe het zij, Hitier aan het hoofd der regeering kan niet, als Schleicher, zijn dagen in passiviteit verslijten. Geen dag en geen uur kan hij missen, en zal hij ook niet willen missen. Zal het kun nen in overeenstemming blijken te zijn met hét machtige woordEn, zal de grijze Hindenburg zich laten leiden door den jongen, zoo gansch van onde ren opgekomen volksman? Staat hier naast de ouderdom de jeugd, welke straks zijn plaats heeft in te nemen? Op deze vragen, ook op die of Ne derland minder heilzame ge\ olgen heeft te duchten, kan thans geen antwoord gegeven worden. Al te lang behoeft dit niet te duren. Het gansche proces, wat zich om dezen man afspeelt, zal in snel tempo zijn allerhoogste punt bereiken, of het zal eindigen met het verdwijnen van dezen speler van het veld. Entweder oder, zou de Duitscher zeggen. Het een of het ander. Haastende tot den roof, is hij spoedig tot den buit, zoo luidt het ergens bij den profeet Jesaja. Zou men dit beeld hier straks kunnen gebruiken? Met meer dan gewone belangstelling zal acht geslagen worden op het Ber- lijnsche tournooi. DE PARLEMENTAIRE MALAISE de meening der eerste kamer OVER DE RIJKSBEGROOTING 1933 e voorbeelden O.m. vroegen zij: Wat heeft de regeerlng Critiek op Ruys gelijk In (Ten aard der zaak ligt, de Volksver- tegeriwoordiging niet oriv&rs'chllllg kan laten, ter sprake. Daze leden konden niet verhelen, In den afgemeenen leldèlr' van de' re-geèrlngspolitlek de premier gelegenheid schijnt te> kunnen vin den, herhaaldelijk, soms week na week dagen achtereen de residentie te verlaten. Van een krachtige leiding nu hadden de leden, hier aan 't woord, In'de afgeloopen periode weinig be- 1 Andere leden, dit lin of raad, goede leiding geeft. Ook waren zij van oordeel; dat de omstandigheid, dat de voorzitter van den ministerraad straks elf jaren dit ambt zal hebben bekleed, toch wel voor zijn geschikt held pleit en brachten zij In herinnering, dal d^ premier in de Novemberdagen van 1918 heeft getoond krachtig te kunnen optreden. et de nigen. De financleele toestand Den flnancleelen toestand van ons land acht en versohelden leden zeer zorgelijk, vooral de risisdlenst haart groote 1933 de leenings- dat'de regeering dien toestand op noodeloo3 at.rustende wijze heeft afgeteekend, ,en dat, gemeten naar de regeringsverklaringen in deze uitkomst In den regel Is medegevallen. De •erdrijvlng, waaraan de regeering zich schul- diig heeft gemaakt, werkt ontmoedigend. rstelt. Is de Enkele leden bespraken de financleele moei lijkheden. waarin zeer vele gemeenten als ge volg van de crisis verk e eren en klaagden over de houding, die de regeering te dien opzichte eelal aanneemt. Zij waren van oordeol. dat oor de uitgaven wegens armenzorg en werk- sosheidszorg een extra uitkeering behcort te 'orden gegeven, welke uit de algemeene crlsis- liddelen dlen.t te worden gekweten. Verscheidene leden beple"' en op groote s 120 130 mi 11 io werken, hetgeen verkelooze.n een ijn dan het uit- de haagsche annexatie Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het ontwerp inzake de grenswijziging van Den Haag bij het Departement van Binnenlandsche Zaken in gediend. boottrein De speciale boottrein mot post en passa giers in aansluiting op het d.d. 3 Februari a.s. van Genua vertrekkende motorschip „Joham van Oldenbamevelt" zal Donderdag morgen 2 Februari om 8 uur van Den Haag S.S. vertrekken, vertrek Utrecht C.S. 9.07, van Arnihem 10.02, van Nijmegen 10.28; de vertrektijden van de aansluitende treinen naar Utn-eciht zijn van Amsterdam C.S. 7.57, van Amsterdam W.P. 8.12 en van Rotter dam-Maas 7.19. De aankomst van de boot trein te Genua is op Vrijdagmorgen a.o. om 7.30. het gemeentefonds DE UITKEERINGEN AAN DE GEMEENTEN De ministers van Financien en van Bin nenlandsche Zaken l»cbben de uitkeering per inwoner uit het Gemeentefonds, bedoeld in artikel 3, onder b, der wet van 15 Juli 1929 over het vijljarig tijdvak, aanvangende met het uitkeeringsjaar 1931/1932 en eindigende met liet uitkeeringsjaar 1935/30, voor de onderscheidene gemeenten des Rijks vast gesteld. De staat waarin de berekeningen worden vermeld, is opgenomen in een afzonderlijk bijvoegsel van de Staatscourant. De uitkeering per inwoner is voor Am sterdam vastgesteld op f 24.i)5tiS05 en voor Rotterdam f 18.332577 en voorts voor de prov. hoofdsteden: Groningen f 13.057981. Leeuwarden f 14.55118, Assen f 15.87410, Zwolle f 10.3353 Arnhem f 18.14108, Utrecht f 15.21084. Haarlem f 14.011674, 's-Graven- hafe f 10.990181, Middelburg f 13.63358, 's-Hèrtogonibosch f 10.05521 en Maastricht f 11.22120 De laagste uitkeering per inwmer ont vangt de gemeente Engelen, n!. f 0.4344, de hoogste uitkeering YVormerveer, nl. f 27.8010 secretaris van groningen In den afgeloopen nacht heeft de gemeente raad van Groningen tot-gemeente-secretaris benoemd Mr. M. J. Wolthers uit Utrecht, die als tweede op de voordracht stond. belangrijke schenkingen VAN DEN DIRECTEUR DER KAREL I SIGARENFABRIEK Men meldt ons uit Eindhoven: Naar wij vernemen heeft de heer A. J. van Abbe, directeur der Karei I Sigarenfabriek te Eindhoven, zich bereid verklaard, aan het gemeentebestuur van Eindhoven belang rijke schenkingen te doen voor de stichting va"n een Museum voorde Schilderkunst. De schenker is bereid gedurende drie jaar elk jaar f 7500 te geven voor de exploitatie. Ge durende vijf jaar elk jaar f 2500 voor den aankoop van nieuwe schilderijen, een hp- drag van f 35 000 in eens voor den eersten aankoop van schilderijen en een bedrag van f 150.000 voor den bouw van het begin van het museum. De schenker verbindt hieraan slechts de voorwaarde dat zijn naam aan het museum zal worden verbonden. Uit Oost-lndie muiterij in indie ONRUST OP DE VLOOT. Ondanks de voortreffelijke communicatie middelen komen er in de regel uit Indië verminkte, twijfelachtige of tegenstrijdige berichten. Zoo werd gistermiddag gemeld, dat 'smor gens bij het vertrek van de „Java", de „Evertsen" en de „Piet Hein" van Soera- baja eenige korporaals en minderen wei gerden aan te treden. Echter, na een toe spraak van een der commandanten was het verzet opgeheven en waren de dienst weigeraars alsnog toegetreden. Nu brengt „Aneta" echter een nieuw be richt, en dat ziet er minder onschuldig uit. Daarin is sprake van 40 arrestanten. Het luidt aldus: De bemanningen op de „Evertsen", „Piet Hem" en „Ja\a" zijn volledig, aangezien de belhamels zijn geremplaceerd. Veertig anestanten zijn hedenmiddag met autobussen naar Malang overgebracht, on der geleide van de eerste compagnie, wel ke meteen naar Malang terugkeert. De ar restanten zullen te Malang in het Marine kampement aldaar worden ondergebracht, onder bewaking van infanterie. De overige naar Soerabaja gezonden troepen blijven voorloopig op het Marine terrein aan den Oedjoeng. Dit bericht wijst op grooter verzet en er ger muiterij. Wat hiertegen te doen? Na tuurlijk niet de houding aannemen, welke de roode pers aanprijst: De commandant dreigt nu met mitrail leurs en soldaten. Wij waarschuwen, mei grooten nadruk, tegen een dergelijk machtsvertoon, dat licht in een bloedbad kan ontaarden. Men onderschatte den geest van verzet niet, die zich allengs van breede kringen in Indië heeft meester ge maakt. Zoowel in de inheemsche als in vacantie-koloniehuis ..prinses juliana" Morgen vindt de ofjicieele opening plaats ran het nieuwe koloniehuis ..Prinses Juliana' te Egmond aan Zee. Dit gebouw van de Vereen voor Chr. Vacantiekolunies in Neder land, ndar de modernste eischen op dit aebied ingericht, werd aider architectuur van Ir. Gerritsen gebouwd. de Europeesche wereld heerscht groote be roering door het schandelijk regime, dut de regeering en met haar de reclitstrcek- sche vertegenwoordigers van het kolnnii- le kapitaal in dezen crisistijd voert. De minister, de gouverneur generaal en het particulier ondernemersdom wedijveren met elkander in onaandoenlijkheid, in ver- waarloozing van vitale volksbelangen, in geringschatting der gerechtvaardigde in heemsche grieven. Dit is weer de gewone, onverantwoorde lijke taal. Tegen doortastendheid waarschu wen; weifeling in de hand werken; en on- dertusschen tegen de regeering ophitsen en het revolutionaire vuurtje dapper aanslu- Sluit men nu moedwillig het oog voor de gevaren waarin men het land en de arme volgelingen op deze wijze poogt te sterten? Beseft men heelemaal niet, dat muiterij, onmiddellijk aangepakt, bedwongen kan worden zonder bloedstorting; doch dat de ze, niet in de kiem gesmoord, tot een bloed bad moet leiden, omdat ckt overheid niet buigen mag of kan voor oproer en geweld? Echter, de zaak heeft óók een andere /.ij de. Zoodra een oproer of een begin van muiterij krachtdadig en zonder aarzeling hedvvongen is, rijze de vraag: was er ook. aanleiding? En, in dit geval, schijnt er een fout gemaakt te zijn, hetzij door een on- 'uidelijk telegram van den minister, hetzij door.verkeerde interpretatie in Indië. Er was sprake van salariskorting van 7 prt boven de reeds opgelegde 10 pet; toen kwam er een telegram van den minister van defensie, dat het ,10 pet. bleef in af wachting van een nadere bespreking. Dit werd, het aangename gelooft men graag, zóo uitgelegd, dat niet meer dan de 10 pet. gekort zou worden. Doch drie weken later werd in eens tien plus vier, d. i. 14 pet. ge kort. Dit bracht beweging en ontevreden heid, eindelijk verzet en muiterij. Welnu, muiterij, hoe dan ook, kan een voudig niet geduld worden; maar na de demping van hel oproer is 't wèl gewenscht om na te gaan of er tegenover het perso neel ook fouten zijn gemaakL Dit is eisch van billijkheid en rechtvaar digheid. Laat ons nooit vergeten, dat ons marine personeel in Indië een zeer zware en on aangename taak heeft te vervullen; dat de belooning immer aan de sobere kant is: dat de menschen aan boord zoo ontzaglijk veel -missen, wat zelfs onïe xverkloozen meestal behouden: huiselijk leven; en dat ondanks dit alles het personeel bij de ma rine in de regel zijn dienst op voorbeeldige wijze vervult. Dit zegt ook wat! Dr. ECKENER IN INDIE AANGEKOMEN Holland-Indië per luchtschip BATAVIA, 30 Jan. (Aneta.). Dr. Eckener, diens dochter en de heer Van Tijen zijn met de „Talisse" te Tandjong-Priok aange komen. Namens de Deutsche Veréin werden mej Eckener orchideën aangeboden. De heer Dr. Eckener zette uiteen, dat door hem drie routen waren bestudeerd, nl. ten Zuiden van, ten Noorden van en langs den Acquator, waarbij de wind en de moesson de voornaamste factoren vormden voor de uitzetting van de luchtlijn. De door de K.L.M. gevolgde route was in verband met deze factoren ongeschikt. De heer Dr. Eckener ontmoette onderweg geen overmatige moeilijkheden. Hij acht het Roode Zee traject hot moeilijkste deel Zelfs indien alles meeloopt, zal een veei- tiendaagsche hiohtschipdienst Marseille-Ba- tnvia eerst over anderhalf jaar een feit lun- nen zijn, waartoe dan drie luchtschepen noodig zijn. De reis MarseilleBatavia zal 4% tot 5 dagen duren. De heer Dr. Eckener zal do door hem aan boord van de „Talisso" gedane waarnemin gen uitwerken en te Batavia besprekingen voeren. Hij zal hier de plaats van de lucht haven zelf uitzoeken. Dr. Eckener komt over twee weken per „Christiaan Huygens" terug. De heer Van Tijen verklaarde verheugd te zijn, Ned.-lndië terug te zien. Hij heeft se dert zijn bekende bezoek aan Ned. Indië met den intusschen vernielden „Adelaar" veel met luchtschepen gereisd. Hij schilderde de absolute rust af tijdens de vaart met een luchtschip. Dr. Eckener zegde toe zich bij zijn af scheid van Ned.-lndië opnieuw te zullen la ten interviewen. Hij verklaarde eventueel drie weken te zullen blijven. BLOEDBAD DOOR AMOKMAKER PALEMBAN30 Jan. (Aneta.) Zekere Ue- man richtte in vier pondoks in kampong Bakoen, onderdiistrict Parit, in het Kajoe- ag Hjngsclie met een zwaar kapmes een slachting aan. De meeste bewoners van deze pondonks sliepen. In de eerste pon dok werden een man, een vrouw en vier jonge kinderen gedood; in de tweede moeder en zoon, terwijl de varter zwaar gewond werd, d >oh kans zag ie vluohten. In de derde pomdok werden* een man, een vrouw en twee kinderen gedooa, terwijl in de vierde een man licht gewond werd. Onder de gedoode kinderen zijn meer- dere zuigelingen. De dader werd in de na bijheid van Bakoen gearresteerd. De aan leiding tot dit drama is niet bekend. LEBARAN-RECEPTIE BATAVIA, 30 Jan. (Aneta.) Gisteravond werd in het Indonesisch eenheidsgeboüw, ter gelegenheid van de Lebaran, een receptie gehouden, waarvoor zeer groote belangstel- ling bestond De heer Thamrin gaf een overzicht van de economische on politieke gebeurtenissen in het afgeloopen jaar. Hij wees op het ver zet tegen de wilde scholen ordonnantie, en hoopte, dat de Volksraad hei ingediende initiatief-voorstel 7tu aannemer \alstar MOEILIJKHEDEN IN DEN TUINBOUW VERGADERING VAN HET CENTRAAL BUREAU VOOR VEILINGEN IN NEDERLAND In het Jaarbeursgebouw te Utrecht is een buitengewone algemeene vergadering ge houden van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland. Het doel van deze vergadering was het bespreken van den algemeene toestand van den tuinbouw in verband met den vuoi 1932 verleenden regeoi iiigssteun en met de voor 1933 te nemen maatrogelen. Er waren 109 veilingvereonigingen dooi 195 afgevaardigden vertegenwoordigd. Ook waren er nog vele belangstellenden. In zijn openings rede zeide de voorz. de heer F V. Valst dat de vraag, hoe le tuinbouw leze ongekend ijke tijden zich al kunnen staan Ie houden on 'ich er door heen kan slaan, een vraag is van het allergrootste he- lang. Een vraag, waarover wij ons hebben te bera den en waarover wij met elkaar tot overeenstemming moeten komen. Bedriegen de vooruitzichten niet. dan zullen de moeilijkheden voor het jaar, dat wij zijn. ingetreden, nog toenemen. „Wij eischen van de regeering aldus spr. dat zij haar passiviteit hij de on derhandelingen met het buitenland laat va ren, omdat V t.duldeii van stéeds nieuwe en steeds meer belemmeringen', tenslotte zon der dan rtegt*; verweer te bieden, met hot oog op ons volksbelang niet langer te ver antwoorden is. Indien wij ons de vraag stellen, wat voor den tuinbouw een eerste levensvoorwaarde is, wat er gebeuren moet om zijn bestaan voor de toekomst mogelijk te maken, dan moet voorop worden ge steld: de grenzen weer open, althans de tarieven naar beneden tot een zoodanig peil, dat ze den invoer niet totaal onmoge lijk maken". In een wereld, waarop handelspolitiek, gebied de leer van „oog om oog en tand om tand" in toepassing wordt gebracht, is geen andere uitweg, dan die van rechtmatig ver weer. Spreker besloot zijn -rede met de verkla ring. dat de tuinders morton blijven strij den voor hun bedrijf waarbij zij mogen ver wachten dat de regeering steunen zal Zoo lang de groote politieke vraagstukken in de wereld niet tot een oplosing kunnen wor den gebracht, is er echter geen betrouwbare basis voor liet economisch herstel aanwejpii Daarop blijven wij hopen en wachten. Geve God, dat de weréld nog tijdig tot bezinning komen mag .dan zal nok voor den Neder- iandschen tuinbouw weer een betere toe komst kunnen aanbreken. Na breedvoerige bespreking werden mei algemeene stemmen de voorstellen van het bestuur, zooals wij die in ons blad van 24 Januari reeds verrpp.ldden. aangenomen. Uit het Sociale Leven de staking te ijmuiden DE ROODE TERREUR T J HET TREILER- BEDRIJF. Te IJmuiden duurt de staking in het stoomtreilerbedrijf nog steeds voort. En de roode terreur duurt er ook nog steeds voort. Zoo is 't in den nacht van Zondag op Maan dag tot een botsing gekomen tussclien werk willigen, ledi-n van den Chr. Bond, en sla kers. De werkwilligen waren bezig hij bet lossen van de binnengekomen loggers. De stakers konden dit niet aanzien en zich evenmin herinneren de schoone strofe in het roode liedeken: „niet met de wapenen der harharen". Ze ranselden er ten minste op los en mishandelden de leden van den Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders. De politie heeft de „helden" in do gaten. Wat er thans in de Rijnvaartstaking ge schiedt de .moderne" Bond wil de voor waarden van de werkgevers aanvaarden en ich ontdoen van stakingsuitkeeringen aan en 200 menschen geeft den Ned. Bond an Chr. fabrieks- en transportarbeiders aanleiding tot het volgendé: We vragen ons af moet het ook langs dien wpg met IJiriuiden? Zal er hier zoo lang gestaakt moeten worden, dat men de reeders zal moeten gaan vragen om alsln- belieft aan 't werk te mogen gaan voor de voorwaarden die zij gesteld hebben? Fr wordt een hoog spel met U gespeeld vrien den! Zult ge dat nog langer dulden? Stel U als een man teweer en verdraagt toch niet langer de tyrannic van den enkpling' Steekt de kóppen hij elkaar en laat Uw ge zin niet afslarhten. De Rijnvaartstaking, en de staking van de Haagsche taxichauffeurs, dat een zelfde dramatisch lot is beschoren geweest, zij U een afschrikwekkend vooi beeld. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht! DE STAKING IN DE RIJNVAART. De Tel. meent te weten. «itt de werkge- 'rs in dp Rijnvaart niet geantwoord hel> hen op het voorstel van den Centr. Rond van Transportarbeiders, om besprekingen te houden, ten einde na te gaan of een ojv lossing van het conflict kan worden gevon den. B;i de staking zijn volgens genoemd blad 450 leden van den B B.T R. betrokken. De Ned. Fedpratie van Transportarbeiders, welke in dit conflief niet met den Ce.ntn- len Bond samenwerkt, hpeft reeds penigen tijd geleden het stakingaparool opgeheven. HET DREIGR*TT> """-"^CONFLICT TE ALMELO Te Almelo hebben de partijen, betrokken bjj de angekondigde loonsverlaging, van 12 tot Voornaamste Nieuws. (Mlz I) Verschenen is het Voorloopig Verslag ter Eerste Kamer over de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrouting 1933. De onrust op de Indische vloot. Het conflict te IJmuiden. ,'Blz 2) De benoeming van Adolf Hitler tot Rijks kanselier en de samenstelling van zijn kaoi- ne'. Minister Frick beeft voor de pers je- rusts'el lende verklaringen afgelegd Vermoe delijk zal hel Centrum ..bet kabinet der nationale eenheid" tole -eercn. Groot enthou siasme der nazi's te Berlijn. Daladier heeft een kabinet gevormd zon der de socialisten fblz 54 De Centrale Bond van Sjmor- en T.-am\v->g- personeel heeft het voorstel ir.zake de loons verlaging bij Je Spoorwegen aanvaard. (blz 3) Vergadering vanwege de Commissie ter 15 pet. in de plaatselijke textielindustrie een tweede conferentie ten gemeentehuize gehou den, thans onder leiding van den rijlcsbemid- delaar Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta. Na langdurige besprekingen besloten de fabri kanten een uiterst voorstel te doen. dat over de geheele linie neerkomt op een geringe loonsverlaging van enkele procenten. De werk nemers zullen deze week over deze voorstellen beraadslagen. Wordt het voorstel niet aan vaard of wordt er geen overeenstemming bepeikt, dan zullen met ingang van volgende week de aangekondigde verlagingen in wer- kihg treden. De Chr. B >nd van Belastingambtenaren hoopt zijn algemeene vergadering Dinsdag 26 April e.k. te Utrecht te houden. Gemengd Nieuws gas»erstikk:ng te den haag EEN DOODE Gistermiièög ongeveer 5 uur is in 'n pei^ ceel in de Pie; ■r-s.'astr. te Den Haag 'n ge\al van gasverstikkinf 'oorgekomen. Doordat zich in de keuken vtu. genoemd perceel wa terdamp van een stoo.-.:eride ketel vermengd had met onverbrande gasproducteu. gemak- ten de bewoners, J. P. de V. en diens doch ter. bewusteloos. Door den Eersten Hulp Dienst zijn zij naar het R. K. ziekenhuis aan het Wesleinde vervoerd, alwaar1 De -V. is overleden. De dochter is thans herstel- auto te water EEN DOODE Men meldt ons qit Amste-dam: Hedenmorgei vroeg is een auto, waarin vijf personen waren ?ezeteii. hij de boent aajr he! Oostelijk viaduct in het zeör diepe water van het Y verdwenen. Op het laats.e nippertje sprongen nog twee inzittenden uit de auto, zondat drie personen mee het water ingingen. Eén van deze drie kon dadelijk worden gered, een tweede heeft zijn leven te danken aan liet doortastend optreden van den agent van politie .1 Ie Graaf. De vijfde persoon ecliter. de chanf- feur-eigenaar, de heer I. M. G uit de Van der Pekstraat is om het leven gekomen. De auto is Joor de politie in beslag ge nomen HET IJS Door middel van ijshrekers is het ijs in de Merwede in zooverre losgemaakt, dal de veerdienst van Sleeuwijk op beperkte schaal is hervat. Voorloopig worden alleen passagiers en een beperkt aantal luxe auto's overgpzet. Vrachtauto's en vracht wagens worden niet meegenomen. Vandaag werd gevaren \an 's moreens 7 uur tot 's middags 5 uur. Vermoedelijk zal de dienst dan nog ongeregeld zijn. de Men meldt ons uit Schiermonnikoog: Tengevolge van de verandering van- de wind en bet hoope getij is dp ij-toestand u|» 'lp Wadden thans zondanig, dat de veerboot Schiermonnikoog Oostmahorn den dienst weer heeft kunnen hervatten. Het Ijs in de rivieren De Waal had zich vastgezet tot Reimin- gen. omgeveer acht kilometer beneden Nij megen. Het feit, dar de Rijn l ij C blenz is losgekomen beteekent nog geen dreigend gevaar voor de Waal voor Nijuieg.daar dit ijs drie dagen onderweg blijft /4u le«t Nijmegen bereikt heeft. De Merwede zit hoven GorinchPiii vu>L Twee ijshrekers zijn bezig om «lie nx'ier «-n de Waal open te breken. Bij Vreeswijk zijn dé drie ij-lui-k u> Van Hogendorp, De IJsbreker en Erasinus heiig de Lek te openen. Men is er in ge slaagd den stuw Ie Borgharen van ijs te be vrijden, zóndat zij nu geheel op.-n slaat en «Ie Maas baar vroeger niveau tenigp.-krcg.-u" beeft met een normale diepte heeed «lm meter tusschpn den Borgharens' bo -t w en Maastricht, een tweetal kilometers «lat thans voor het grootste gedeelte weer ij*\nj is gekomen. Zulks in tegenstelling met <te geheelp rivier zuidelijk van de hrug-i n. lie tot een diepte van ruim twee nieter één ijs massa is. die niet meer op wa' -r «Irn.igL Zoodra deze ijsmassa loskomt, ducht in«»n het ergste voor de hulpbrug en de ou«lo steenen brug, die thans geheel onttakeld is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1