TEGELEN S1TTARD STIKSTOFBINDINGSBEnRIJF STAATSMIJNEN IN LIMBURG LIMBURG 0 Ie NUMMER 0 31 JANUARI 1933 Een woord vooraf v. H. Als een voortzetting van de door ons in het laatst van verleden jaar uitgegeven „Mijnennum- mers" die zulk een groot succes zijn gebleken mogen we dit en de nog te verschijnen „Lim burgnummers" beschouwen. Limburg wordt van boven den Moerdijk verschil lend beoordeeld en niet het gunstigt door hen, die het niet kennen. Eenmaal hier vertoefd hebbende, wijzigen zij in den regel hun oordeel; de Limbur ger is, nu ja, heel anders dan wij, maar zij heb ben toch veel dat wij hun kunnen benijden. Voor een groot deel hebben zij dit te danken aan hun landaard, aan de hun ingeboren gastvrijheid «n de gemakkelijkheid waarmede zij met anderen omgaan. Zonder complimenten kan hier op elk uur van den dag iemand komen binnenvnllen; een bord is gauw bijgezet, een stoel is dra vrij ge maakt en eenmaal de beenen onder de tafel, be vangt „den Hollander" iets, dat hem direct doet thuis zijn. Daarbij de opgewektheid, waarmede zij over de meest ernstige zaken kunnen spreken, denkende, dat de zorg toch altijd te vroeg komt, dan nog het zangerige in hun spreken, mogen wij gerust zeggen, dat de Limburger een gaarne ge ziene gast is, ook boven den Moerdijk. Limburg! Het is de provincie, waarover we niet uitgepraat raken, het is het land der"tegenstellin gen. der verrassingen op elk gebied. Sedert eeuwen het ontmoetingspunt van de groo te Romaansche en Germaansche beschavingsstroo- mingen, vertoont het een geheel eigen beeld, openbaart het zich in zijn volkskarakter, zijn taal Beden en gebruiken, als de resultante van zeer he terogene invloeden en krachten, zoodat het voor <len folklorist en den taalvorscher welhaast als teen unicum kan gelden. Limburg, het land der tegenstellingen, gind- eche heuveltop, prijkende in ongerepte schoonheid, rijk aan heerlijke flora, omhuld met een waas van romantiek, hij blikt neer op het zwoegen der mijn streek, op het rijk der moderne techniek. Onder den rook der mijnen bloeit nog de reuwenoude sage; aan den huiselijken haard ver- .telt de fabrieksman nog van bokkenrijders en Roofridders; naast het gedaver der machinehal be werkt de landman kalm en rustig zijn akker; van «le fossielen van den St. Pietersberg tot de techni sche wonderen der Maas-kanalisatie is slechts één stap. Natuur en kunst, legende en historie, oerkracht cn menschen-vemuft. ze gaan in Limburg hand in hand, ze vormen dat bonte geheel, dat „elck wat wils" vermag te bieden. En hetzij men al wandelend de heerlijke natuur der Geul-, Gulp- en Geleen-dalen doorkruist, de heuvels van Vaals, Epen en Slenaken bestijgt of dwaalt over de ein- deooze Mokerheide, hetzij men zijn schreden richt langs de historische monumenten van Maastricht, Roermond en Venlo, met de kunstschatten hunner kerken, hetzij men zijn auto laat snorren langs de reuzen-9taatsmijn Maurits, het geweldige Oranje- Nassaucompiex, de Laura- en Vereeniging, de Wil- lem-Sophia of de Domaniale mijn, dan wel door het model-complex Treebeek, Julia-dorp, Linden- heuvel te Geleen, nimmer zal men den besteden tijd betreuren, doch steeds de herinnering mede- nemen en bewaren aan een prachtige, hoogst in teressante landstreek, zooals ons vaderland geen tweede bezit. Wij hebben ons kunnen overtuigen van den gemoedelijken, innig-vroomen volksaard, de ge- zond-optimistische levensopvatting, de taaie ge hechtheid van den Limburger aan zijn geboorte grond; wij zijn heengegaan met bet gevoel, dat het goed is te zijn temidden van dat volk, in het uiterste Zuiden van het land en we verlangea naar het oogenbliK dat we kunnen terugkecren. De stof voor deze Limburg-nummers is onrust barend gegroeid, zoo, dat we niet weten, of we ons aan Goethe's voorschrift wel voldoende gehou den hebben. Een korte verklaring zijn wij den lezers nog schuldig. Ten eerste, dat deze nummers geen eigen werk zijn, d.w z. da' we het niet zelf uit ie bron nen samengesteld hebben, maar wel bijeen gelezen en opgeteekend uit hetgeen andereen voor ons reeds over Limburg geschreven en ons nu verteld hebben. Daarbij, deze nummers kunnen uit den aard der zaak geen aanspraak maken op volledigheid. Industrie-financiering in Limburg door Prof. Dr. ir. H- Gelissen Door de oprichting van het Economisch Tech nologisch Instituut (afgekort E.T.I.) ter bevorde ring van de industrieele belangen der Provincie Limburg, zoowel als die der in de provincie be staande industrieën, hebben Provincie, Gemeen ten en Kamers van Koophandel een belangrijken stap ten behoeve der industrieele ontwikkeling dier provincie gezet. Door het E.T.I. zijn reeds verschillende gevallen, zoowel voor wat betreft de vestiging van nieuwe industrieën (industrieele exploratie), als de uit breiding van bestaande industrieën onderzocht en in vele van die gevallen is het Instituut na gron dig technisch, economisch en commercieel (ac countants-) onderzoek tot de conclusie gekomen, dat het zeer wel mogelijk zou zijn, hetzij bepaal de hier aanwezige industrieën te vergrooten, het zij nieuwe in deze provincie op te richten. Renteloos kapitaal Er zijn dus industrieele mogelijkheden, en on dernemers om deze te verwezenlijken; in bijna alle gevallen is het echter steeds zoo goed als on mogelijk, hetzij het kapitaal voor deze nieuwe in dustrieën, of voldoenoe bedrijfskapitaal voor do vergrooting der productie van bestaande indus trieën te verkrijgen. Dit treft temeer, waar er be langrijke kapitalen op het oogenblik practisch ge sproken renteloos bij verschillende groote lichar men opgehoopt liggen. Een bewijs hiervoor moge men zien in het feit, dat het sommige industrieele overheidslichamen mogelijk is leeningen op korten termijn tegen een zeer lagen rentevoet, van b.v. 2 pet., te sluiten en lang geld tegen b.v. 4 pet. te verkrijgen, mits provincie, gemeenten of het rijk garant blijven voor terugbetaling dei leening. Een schakel noodig Er is eenerzijds voldoende kapitaal in Nederland aanwezig om industrieën op te richten of haar uit breiding te financieren. Anderzijds zijn er ver schillende industrieën, blijkens onderzoek van het E.T.I., in Limburg mogelijk, die opgericht zouden kunnen worden, indien de geld bezittende klasse voldoende vertrouwen in deze nieuwe industrieën of in een vergrooting der bestaande industrieën zou hebben. Er dient daarom gezocht te worden naar een ^phakel, die zorgt voor een overbrugging teneinde het te geringe vertrouwen der geld- bezittende Klasse in de industrie te vergrooten, terwijl tevens gemotiveerd moet zijn, dat deze in stantie het hiervoor noodige risico aanvaardt» Het belang der gemeenten Het is herhaaldelijk bij het uitgeven van gemeen- teleeningen gebleken, dat de Nederlandsche geld gever nog steeds een groot vertrouwen in de g^ meentelijke crcdietwaardigheid heeft. De Lim- burgsche gemeenten nu hebben elk voor zich en alle gezamenlijk een groot belang bij de vestiging van industrieën vooral van klein- en midden industrie in deze provincie, alsmede bij even- tueele uitbreiding van bestaande goed rendeeren- ir- Slechts hier en daar hebben we een greep kunnen doen, met het doel, degenen, wicn Limburg nog onbekend bleef in te leiden in de bijzondere at mosfeer van het Zuiden. Een overzicht van de geraadpleegde werken zou te veel ruimte in beslag nemen, terwijl bronver melding tusschen de tekst niet anders dan storend kan werken. Voldoende op te merken dat wij een dankbaar gebruik gemaakt hebben van het werk van Prof. Dr. P. J. Blok: Geschiedenis van het Ne derlandsche Volk; Limburg, door Dr. Felix Ruiten; Schets eener geschiedenis van de provincie Lim burg, door Dr. F. W. van Wijk en vele andeern, alsmede van de uitgaven van „Ons Nederland" (A. J. G. Strengholt) en van de talrijke ons ter hand gestelde gidsen. Rest ons tot slot van dit „Woord vooraf" dank te brengen aan allen, die ons bij werk terzijde hebben gestaan. Dan wel in de eerste plaats aan onzen Mi nister-President: Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Bee- renbrouck; den Commissaris der Koningin in de Provincie Limburg: Mr. E. O. J. M. Baron van Hö- vell tot Westerflier; den Hoofding. Dir. Rijkswater staat in Limburg: Ir. A. A. H. W. König, 'die ons gaarne een bijdrage voor deze nummers leverdea. Dan aan de H.H. Burgemeesters van Maastricht, Heerlen, Roermond, Verlo, Kerkrade, Geleen, Echt, Tegelen, Swalmen, Venray, Gennep, Brunssum, die met onuitputtelijk geduld ons uit den rijken schat hunner ervaring over verscheidene onderwerpen voorgelicht hebben en zelfs artikelen van hun hand hebben willen afstaan. Aan de H.H. Secre tarissen der Kamers van Koophandel en Fabrieken on tal van andere medewerkers, wier pennevruch- ten in dit en de nog te verschijnen nummers zul len worden opgenomen. Tevens aan de directies der groote industrieën en Besturen van Verecnigingen, voor wien nooit eenige moeite te groot was. En eindelijk aan den heer Joh. KUttschrütter te Roer mond, eigenaai van het Hotel „Germania", voor zijn prettige medewerking en de goede zorgen aan ons besteed, bij ons verblijf in Limburg. Onnoodig nog te zeggen, dat de redactie met de volgorde der artikelen, geen persoonlijke voorkeur heeft willen beoogen. Zoo ontstonden door veler medewerking deze nummers, die niet alieci den Nederlander willen wijzen op Limburg, doch die mede ten doel heb ben, om de banden tusschen Nederland en Lim burg nog vaster aan te halen, dan ze reeds zijn. HET LEVERT: Stikstof meststoffen voor iederen grond en ieder gewas, n.l.: ZWAVELZURE AMMONIAK 20,8 stikstof, AMMONSALPETER S.M. 20.5 stikstof <i/2 salpeter- y2 ammoniakstikstof AMMONSULFAATSALPETER S.M. 26 stikstof (Vi salpeter-, ammoniakstikstof), NATRONSALPETER S. M. 16 stikstof. IrMchtingen en brochures worden op aanvrage toegezonden door de AFD. PROPAGANDA VAN HET STULSTOFBINDINGSBEDRIJF, TE LUTTERADE (L.). 2 LIMBURG 0 Ie NUMMER 0 31 JANUARI 1933 Roermond - meer en meer landbouwcentrum door Mr. M. A. M. Waszink Burgemeester van Roermond Bereid de noodige ifaciliteiten te bieden door eventueele vestiging van een industrie, die vooruitzich ten biedt. Groote omzichtigheid geboden Mr. M. A. M. Waszink Het oude Roermond dat in Augustus j.l. op feestelijke wijze herdacht, dat het vóór zeven eeuwen door graaf Otto II van Gelre tot stad werd verheven is wel zeer gunstig gelegen aan de samenvloeiing van Maas en Roer. Zijn spoorweg verbindingen met het Noorden en Westen dea lands, met Zuid-Limburg, met België en Duitsch- land zijn goed, van tramlijnen en autobus diensten is het een knooppunt. Geen wonder, dat Roermond, omgeven door een krans van grootendeels van ien landbouw leven de dorpen, geworden is een landbouwcentrum. Dit manifesteert zich in de eerste plaats in het Landbouwhuis, waarin verschillende boorenorpa- nisaties haar zetel gevestigd hebben. Maar het blijkt ook uit andere instellingen. Niet alleen is hier gevestigd een Coöperatieve groenten- en fruitveiling, maar ook en dit is van veel groo- ter belang de Coöperatieve Roermondsche Eiermijn, rier beteekenis voor stad en streek vol doende geschetst is, wanneer ik vermeld, dat in 1931 bijna 250 mililoen eieren werden omgezet, tot een waarde van bijna 10.500.000. Of dit zoo blijven zal? Ik vrees er voor. Want al heeft de Eiermijn tot nu uoe de verschillende moeilijkheden, die andere landen haar ten aan zien van den invoer harer artikelen in den weg legden, dapper doorstaan, de dreigingen, die nog van verschillende zi.den komen zijn wel zoo ern stig, dat velen de toekomst met angst tegemoet zien. De Eiermijn zelf verliest den moed blijkbaar niet, want kort geleden besloot zij, om, in samen werking met den Zuid-Nederlandschen Zuivel- bond, hier te stichten een groot koelhuis. Hier mede zal gepaard gaan een overplaatsing van de botermijn van Maastricht naar Roermond. Een tweetal jaren geleden reeds werd het boter-con- trole-station van de provinciale hoofdstad naar hier overgebracht. Aldus wordt Roermond steeds meer een land bouwcentrum. Het gemeentebestuur tra-ht dit nog te bevorderen. Onlangs werd, op voorstel van Bur gemeester en Wethouders, door den gemeenteraad een „raadscommissie voor landbouwbelangen" in gesteld. Maar ook eerder rei ds droeg de gemeente het hare bij tot bevordering der landbouwbelang gen; zij nam beldelijk deel in de verleden jaar opgerichte en dit jaar in bedrijf gestelde „Zuid- Nederlandsche Emballagefabriek", een instelling, die in de allereerste plaats beoogt de vervaardi ging van emballage-artikelen voor eier-, groenten- en fruitveilingen. Dat met de stichting dezer fa briek tevens een nieuwe werkgelegenheid gescha pen werd voor de werkloozen. maakte het voor de gemeente des te aannemelijker, geldelijk deel te nemen in do nieuwe fabriek. Om deze reden heeft de gemeente ook een, zij het belangrijk kleiner bedrag verstrekt aan de Beton Maatschappij „de Peel", opdat deze maat schappij, wier bedrijf tot nu toe gevestigd was in twee verschillende gemeenten, door concentratie ervan in Roermond op een uitermate gunstig ge legen terrein, economischer zou kunnen werken. Zoo hoiKlt het gemeentebestuur bij voortduring zijn aandacht gevestigd op het vermeerderen der werkgelegenheid en in het algemeen op de stoffelijke belangen der gemeente. Eén enkel voor beeld moge hiervan nog vermeld worden. Evenals andere gemeenten, kent ook Roermond onder zijn arbeiders werkloosheid. Een werkloosheid, die hier reeds betrekkelijk lang duurt en voornamelijk voorkomt onder de bouwvakarbeiders. Want, hoe- wei Roermond zelf in inwonertal in de laatste tientallen van jaren zeer weinig is vooruitgegaan en van een groote bedrijvigheid in de bouwvakken dus niet kan worden gesproken (welk een ver schil met de meeste gemeenten in het zuiden der provincie, waar de invloed der mijnindustrie in dit opzicht zoo duidelijk merkbaar isl) was het aantal der in deze gemeente woonachtige bouw vakarbeiders naar verhouding betrekkelijk groot, omdat deze arbeiders, vóór het intreden der tegen woordige abnormale omstandigheden, werk zoch ten en ook vonden over de grens in Duitschland. Daaraan is thans, en waarschijnlijk voor zeer langen tijd, een einde gekomen. Zoo stond de ge meente thans voor de vraag, wat met deze arbei ders moest geschieden. Er bleef, nadat de nieuwe Industrieën een aantal ervan hadden opgenomen, nog een zoodanig getal over, dat het de moeite loonde, naar een behoorlijk werkverschaffings object om te zien. Eerst werd het z.g. industrie terrein geëgaliseerd, daarna is overwogen het gra ven eener haven in de Stadsweide. Onmiddellijke behoefte aan een nieuwe havenkom bestaat niet; de Roerhaven zal waarschijnlijk nog wel enkele jaren voldoende ruimte bevatten. Maar daar aan werkverschaffing de voorkeur werd gegeven boven het verleenen van steun, zijn de plannen der nieuwe haven verder uitgewerkt En, nadat van Rijkswege subsidie was toegezegd in de loonen der te werk te stellen arbeiders, is met de uitvoe ring een begin gemaakt. Zoo wordt tweeërlei doel bereikt: aan een kleine honderd werkloozen wordt ongeveer een jaar lang werk verschaft, voor de BEZOEKT Gunstig gelegen Woon- en Industriestad Schitterende omgeving Goedkoope Bouw- en Industrie-terreinen Uitstekende Onderwijs-inrichtingen toekomst wordt een werk tot stand gebracht, dat voor den stoffelijken bloei der gemeente van het hoogste belang zal zijn. Het gemeentebestuur rust niet: indien het mo gelijk blijkt, de vestiging binnen ziJn gebied te bevorderen van een industrie, die vooruitzichten biedt, is het bereid de noodige faciliteiten te bie den. Maar het is duidelijk, dat in deze tijdsom standigheden buitengewoon groote omzichtigheid geboden is. Mogen de tijden spoedig zóó veranderen, dat rijkelijk de vruchten geplukt wo'din van den thans verrichten arbeid! SMAKELVK Eenige Warmwaterbron In Nec-erlano WAAROM nog duur Buitenlands ch Bronwater gedronken, nu er een BETER en GOEDKOOPER N EDERLAN DSCH BRONWATER verkrijgbaar is Vraagt Uw Leverancier vanaf heden T R E G A TAFELWATER geroemd om zijn voortreffelijken smaak en geneeskracht. - EXPLOITATIE TREGABRON - Maastricht CABERGERWEG 5 TELEFOON 1494 Carisborg Bruinkool briketten Een ideale huisbrand Ook speciaal geschikt voor bakkers-ovens Het belangrijkste industrie centrum van Noord-Limburg, met goede spoor- en water verbindingen, biedt gunstige voorwaarden voor vestiging van nieuwe industrieën 111

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10