MAANDAG 30 JANUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 f BUITENLAND VON SCHLEICHERS AFTREDEN GROOTE SPANNING IN DUITSCHLAND Komt er een rood front tegen het rechtsche streven naar dictatuur? Von Schleichers „overganeskabinet" is niet meer dan een leven van acht weken bescho ren geweest Zij, die dachten, dat ,Aiets zoo duurzaam als het voorloopige" op dit kabinet passing zou zijn, hebben dus ongelijk gekre gen en zij, die meenden dat Von Schleicher, eertijds „de sterke man achter de schermen" geacht, buitengewone dingen tot stand zou brengen, zijn in hem teleurgesteld geworden Of het juist is den afgetreden Rijkskanse lier daarover lastig te vallen weten wij niet. Men beweert, dat hij veeleer op den kanse lierszetel is geduwd tegen zijn zin dan dat hij naar dien post heeft verlangd. Maar ont kend kan niet worden dat zijn bewind meer door rustig afwachten dan door een teveel aan daden is gekenmerkt geweest, hetgeen men ook zou kunnen uitleggen als een na tuurlijke reactie op de periode-Von Papen, welke aan de zijne voorafging. Dat Rijkspresident Von Hindenburg Von Sohleicher gaarne z'n gevraagd ontslag heeft gegeven valt nauwelijks te betwijfelen. Met tegenzin heeft de oude Rijkspresident, die zijn persoonlijke sympathieën en antipa thieën niet onder stoelen of banken pleegt te steken, Von Papen door Von Sohleicher vervangen. Met voldoening zal hij ongetwij feld thans aan Von Papen hebben opgedra gen om na te gaan of er mogelijkheid be staat voor de vorming van een meerderheids kabinet In welke richting Von Papen zulk een ka binet zoeken zou, stond van te voren reeds vast, nadat hij als particulier persoon reeds enkele weken had geconfereerd met de lei ders der nationaal-socialisten en de Duitsch natioaalen: Hitier en Hugenberg. Von Papen wil het z.g. Harziburger front herstellen en dat den doorslag laten geven in het een-en- twintigste kabinet der Duitsche republiek. Wij zeggen: „den doorslag laten geven" om dat het Harzburgerfront in den Rijksdag de meerderheid niet kon vormen en dus zou moeten steunen op het Centrum en de kleine miet-Marxistische partijen. Maar ook is een rechtsohe regeering te denken als presidentieel kabinet en in dat geval zou de hulp van het Centrum over bodig zijn. Daar het Centrum Von Papen niet terug wil en het ook niet tie vinden zal zijn voor den bekenden eisch van Hitier c.s., dat de communistische partij verboden moet wor den, een eisch waarin ook van Hindenburg niet wil treden, zal het wel zeer moeilijk zijn om een meerderheids kabinet te vormen. Daarna schijnt nog nog over te blijven de vorming van een presidentieel kabinet van rechtsche mannen, dat alleen de stem van de Duitsch-nataonalen zou hebben en niet ver af zou staan van een dictatuur. Het staat echter reeds vast, dat de linker partijen daartegen een feilen strijd zouden ontketenen, waarbij hel middel der algemee- pe staking als voor het grijpen ligt. De sociaal-democraten hebben Zondag hun legenbetooging gehouden tegen de nationaal socialistische demonstratie van verleden Zon dag en ze hebben dit gedaan onder het de- Vies van de vorming van een gemeenschap pelijk front met de commuisten, die daar wel ooren naar hebben, omdat ze wel weten dat niet de sociaal democraten maar zij zelf daarin de leiding zullen hebben. De roode en de christelijke vakbonden hebben reeds alarm gemaakt in telegram- y men aan den Rijkspresident, waarin zij hem waarschuwen voor de rechtsche staatsgreep. Zoo komen in Duitschland meer en meer twee fronten tegenover elkaar te staan en lijkt de beslissing steeds naderbij te komen de beslissing waarmee niet alleen de wet geving van den eerstkomenden tijd maar misschien zelfs de staatsvorm gemoeid zal zijn, welke laatste, tengevolge van de onbe kwaamheid van de linkerpartijen, reeds nu 6terk overhelt naar absolutisme en oligarchie Er staan voor de eerst-komende dagen be langrijke beslissingen te wachten. En het ss lang niet zeker of die beslissingen zullen vallen alleen in conferenties tusschen de Duitsche staatslieden. De Rijksdagzitting die op Dinsdag 31 Jan. zou plaats vinden, is in afwachting van de komende dingen, reeds afgelast. VON PAPEN'S ONDERHANDELINGEN BERLIJN, 30 Jan. Von Papen heeft heden morgen zijn onderhandelingen tot vorming van een meerderheidsregering op parlemen tairen grondslag verder voortgezet. Of deze tot eenig resultaat zullen leiden, valt nog niet te zeggen, dich in ingewijde kringen worden ze niet ongunstig beoordeeld. DALADIER FRANSCH KABINETS FORMATEUR De afgetreden minister van oorlog Dala dier, de bekende radicaal, die reeds eerder kabinetsformateur is geweest, is door den President der Fransche republiek Lebrun, met de vorming van een nieuwe regeering belast. Hij zou heden zijn definitief antwoord ge ven. Heriot had op het verzoek van Lebrun ge weigerd in verband met zijn positie van de sohuidenkwestie. Daar de socialisten wel niet tit een kartel- regeering zullen willen toetreden omdat in de tegenwoordige Kamer geen meerderheid voor hun eischen te vinden is, wordt ver wacht. dat Daladier zijn pogingen vooral zal moeten richten op de vorming van een kaïbinet, dat alle partijen kunnen steunen met uitzondering van de socialisten en de uiterst rechtsche groep-Martia. PARIJS, 30 Januari. Men verwacht dat Daladier reeds hedenavond in groote trek ken zyn kabinet gereed zal hebben. De groote onbekende blijft echter nog steeds de candi- daat voor de portefeuille van financiën. Vanmorgen om 10 uur ontving Daladier een delegatie van de boc. Kamerfractie, die hem waarschijnlijk reeds vanmiddag haar antwoord zal doen toekomen. Bij de socialis ten schijnen de tegenstanders van deelneming m de regeering in de meerderheid te zyn. In de ochtendbladen wordt Paul Boucour weer genoemd als Minister van Buitenlandsche Zaken, Chautemps als Minister van Justitie of van Binnenlandsche Zaken, terwyl verluidt dat de Monzie Minister van Onderwijs zal blyven. Als verdere candidaat voor het Ministerschap wordt genoemd de voorzitter der rad. boc. Ka merfractie Francois Albert. In het algemeen is het feit dat Daladier de opdracht tot Ka binetsformatie werd toevertrouwd, gunstig ont vangen. WAPENPABRICAGE IN BELGIE Voor Duitsche rekeninq? Volgens de socialistische bladen te Peuple en La Wallonië, heeft de firma Pieper te Herstal sedert Juni 1932 niet minder dan 5000 behulpzaam geweest Tihans wordt nieuwe bestelling van 2000 machinegeweren gewerkt. Deze wapens zijci van diverse mo dellen (Parabellum, Mauser, enz.) en blijken voor uitvoer te zijn bestemd. STORM AAN AMERIKA'S KUST Halifax geteisterd. Aan de Atlantische kust van Nieuw Schot land tot Florida woedde Zaterdag een bui tengewoon zware storm. Door een vloedgolf werd een deel van de stad Halifax over- overstroomd, waardoor honderden woonhui zen, werden vernield. Verschillende uitva rende groote stoomschepen moesten zoo snel mogelijk naar de havens terugkeeren. De oceaanschepen zullen met een vertraging van verscheidene dagen aankomen. Uit Lima wordt, gemeld: In verschillende kringen gelooft men, dat het oorlogsgevaar tusschen Peru en Colum bia, dat door de troepenbewegingen van bei de partijen in verband met de bezetting van de rivierhaven Leticia aan de Amazone een oogenblik zeer dreigend was, zoo goed als geheel verdwenen is na de bespreking, die gisteren is gehouden tusschen den President der Peruaansche republiek Luns Sanchez Cerro en den specialen Columbiaanschen ge volmachtigdc Laureano Garcia Ortiz. De be spreking leidde tot een accoord dat dadelijk werd getelegrafeerd naar den President van Columbia Enrique Olaya Herrera te Bogota. Algemeen schrijft men dit succes toe aan de Sressie, die is uitgeoefend zoowel door de uid-Amerikaansche neutrale staten als door de Vereeaigde Staten en den Volken bond. DE OORLOGSSCHULDEN De Engelsche gezant in de Ver. Staten Lindsay, heeft vóór, zyn vertrek naar Londen om rapport uit te brengen over de schulden kwestie, een onderhoud van vier uren gehad met den gekozen President Roosevelt. Het initiatief hiervan ging van Roosevelt uit. Er is een kort communiqué gepubliceerd, volgens hetwelk de persoonlijke bespreking een bevredigend verloop genomen heeft Er zijn voorloopige overeenkomsten gemaakt betref fende de onderhandelingen over de schulden in Washington, welke naar gehoopt wordt begin Maart zullen aanvangen. Ambassadeur Lindsay is Zondagavond naar Washington teruggereisd, vanwaar hy weer naar Londen zal vertrekken. Vermindering van 80 a 90 pCt.7 LONDEN, 30 Januari. In Engeland bestaat froote belangstelling voor het bezoek van den ritschen ambassadeur te Washington Sir Ro nald Lindsay aan president Roosevelt. Voor zoover men tot nog toe meent te weten, bevat ten de Amerikaansche voorstellen een vermin dering der oorlogsschulden met 80 percent, een mogelijkheid die ook door een vriend van Roosevelt, Bullitt, bij zyn bezoek aan Londen is genoemd, terwyl de Engelsche deskundi gen een vermindering van 90 percent zouden willen overeenkomen. Naar verluidt, zou Bullitt, die thans te Parijs vertoeft, na zyn bezoek aan Frankrijk, ook naar Moskou gaan, om daar de voor waarden voor de hervatting der Rusaisch- Amerikaansche betrekkingen te onderzoeken. UIT HET LAND DER BOMMEN Aan een particulier schrijven uit Valencia (Spanje) ontleenen we: Gelukkig kan ik jullie mededeelen, dat ik er bij de jongste stakingen en revolutionaire opstootjes nog heelhuids afgekomen ben. Op 't oogenblik is alles weer rustig. Wel heeft 't er eenige dagen gespannen: bommen ontploften er in in de eerste dagen van de vorige week bijna ieder uur. Machinegewe ren waren voor postkantoor, gemeentehuis, banken en op de voornaamste punten der stad opgesteld. Degenen die binnengelaten wilde worden in de openbare gebouwen wer den eerst goed gevisiteerd en op verschil lende plaatsen in de stad moest men „hands up" loopen. Wij hebben geregeld door gewerkt (schr. as op een groote boom- en planteakweekerij, annex sinaasappelplantage werkzaam) hoe wel het plan scheen te bestaan om ook ons op te wachten. Dit staken gaat eigenaardig hier in Spanje: een stelletje van deze oproer makers begint bv. bij de eene firma met stokken en knuppels gewapend de arbeiders te dwingen hun werk neer te leggen. Hierop gaan ze met doze onderworpenen naar een andere zaak, en zoo gaat het van den een nafir den ander. Onderweg wordt zoo af en toe een tram uit de rails gewipt of vrachtwagens met de geheele inhoud op straat leeg gekiept Wat het mooiste is: de politie durft bijna niet op te treden. Onveilig voelen doe ik me hier echter niet en daarom blijf ik hier nog maar zoolang ik van de autoriteiten verlof heb dat is voor- loopig tot einde Maart Gisteren heeft het hier voor het eerst na 16 jaren een beetje gesneeuwd. Jullie had den die Spanjaarden eens moeten zien. Als kinderen huppelden ze rond. SPOORWEGSTAKING TE ULSTER Na Let mislukken der conferentie met de bemiddelaars hebben 5000 spoorwegarbeiders uit Ulster besloten Maandag in staking te gaan. De oorzaak dezer staking is de aan kondiging vaa een loonsverlaging van 10 pet. VECHTENDE ZIGEUNERSTAMMEN Uit Belgrado wordt gemeld: De vrouwen van elkaar vijandig gezinde zigeunerstammen te Zupanje in Slovenië heb ben zóó hevige ruzie met elkaar gekregen dat een ware vechtpartij ontstond waarbij de vrouwea met stokken, messen, en voorts met haar tanden en nagels vochten. Eerst-toen de vechtpartij een half uur ge duurd had, mengden zich ook de mannen in den strijd. Eindelijk kwam de politie die orde herstellen. Toen bleken vijf vrouwen en vier mannen zeer ernstig en verscheidene ande ren lichter op het slagveld te zijn gewond. De bekende gangster Ted Newberry, die een der luitenants was van Al Capone, is door vijandelijke leden der onderwereld ver moord. Zijn lichaam werd eenigo dagen ge leden doorzeefd met kogels langs den weg gevonden. De elden van 't Amerikaansche legioen hebben Newberry met militaircr eer begra ven daar hij tijdens den oorlog militaire vlieger is geweest aan hot Fransche front en daar grooten moed getoond heeft, 1 De doodkist van den bendeleider werd op een affuit naar het kerkhof gereden. DE VALERA HEEFT VOLSTREKTE MEERDERHEID Spoedige afkondiging van de lersche republiek? De einduitslag van de lersche verkiezingen is naar Router vannacht seinde: De Valera 77 zetels, Cosgrave 48, onafhankelijken S een trum 11, arbeiderspartij 8, onafhankelijke arbeiderspartij 1. Van .de 153 zetels heeft De Valera dus juist de volstrekte meerderheid gekregen. Een boodschap van Do Valera De lersche premier De Valera heeft nadat zijn stembusoverwinning definitief was vast gesteld een boodschap gepubliceerd, waarin o.m. worat verklaard: De nationale politiek is thans definitief verzekerd. De dooden, -die voor Ierland gestorven zijn, zullen aanwezig zijn bij de ten uitvoerlegging van ons stre ven." Nopens zijn politieke bedoelingen ver klaarde De Valera, dat volkomen onafhan- DE VALERA kelijkbeid van Engeland einddoel blijft Do vereeniging van Noord- met Zuid Ierland is de noodzakelijke voorwaarde voor een waar- aohtigen permanenten vrede tusschen Enge land en Ierland Hij kondigde voorts aan dat de annuiteitiea aan Engeland in de toe komst niet meer zullen berusten op een tus- schenberekening maar moeten worden vrij gemaakt voor de lersche begrooting. Het re sultaat der verkiezingen beteekent geen vij andigheid tegenover Engeland. De wensch van het lersche Volk en der lersche regoe- ring is: met Engeland in de beste en meest vriendschappelijke betrekkingen te staan. De Valera kondigde aan, dat het aantal se natoren tot 35 zal worden teruggebracht, ook het aantal Dail-leden zal worden vermin derd. Het kabinet zal streven naar decen tralisatie der industrie. Het orgaan van het lersche republikeinsche leger schrijft: liet volk heeft duidelijk aan getoond, dat het een onafhankelijke lersche republiek wenscht. Wij willen niets meer hooren van zaken met Engeland. Wy willen nog slechts den roep hooren: „Op voor de republiek". Uister trouw aan de kroon. Alle pogingen om te komen tot het stich- •n van een republiek van Noord- en Zuid- lerland zullen vergeefsch zijn, aldus Lord Crai gavon, de eerste minister van Noord-Ierland, die hieraan toevoegde, dat geen poging on beproefd zou worden gelaten om Ulster trouw aan de kroon te doen blyven. JAPAN UIT DEN VOLKENBOND? TOKIO HEEFT GEEN HOOP OP EEN OPLOSSING TE GENEVE Onder voorzitterschap van premier Saito is Zaterdag een buitengewone zitting vaa het Japansohe kabinet gehouden, welke ge heel gewijd was aan den politiekén toestand De minister van buitenlandsche zaken, Oesjida, heeft rapport uitgebracht over de te Genève gevoerde onderhandelingen en ver klaarde, dat geen hoop bestaat op een oplos sing der Mandsjoerijsche kwestie. Hij ver zocht volmachten voor het geval, dat Japan uit den Volkenbond zal treden. Een besluit betreffende de terugroeping der Japansche delegatie uit Genéve is nog niet genomen. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de Chineesche troepen na een vrij lang durig artillerievuur in den nacht van 27 op 28 Januari een aanval op Sjan Hai Kwan hebben ondernomen. Na een gevecht van vier uren werden de Chineezen evenwel door de Japanners teruggeslagen. Aan Chineesche zijde zouden 200 personen zijn gedood of ge wond. Ghineesche waarnemers hebben, in tegen spraak met de z.g. Japansche bereidverkla ring om Sjan Hai Kwan weer tè ontruimen, geconstateerd, dat de Japanneezen de stad krachtig hebben versterkt door prikkeldraad versperring en loopgrraven. Het bericht in zake een z.g. gedeeltelijke ontrunung van Sjang Hai Kwan is volgens de Chineesche opvatting niets anders dan een om den tuin leiding der openbare mee ning. ARAKI OVER DE KOSTEN VAN DE ACTIE IN MANDSJOERLJE De Japansche Minister van Oorlog Araki verklaarde in de Japansche Kamer dat do door de campagne in Mandsjoerije ontstane kosten in de toekomst niet door Japan al leen gedragen zouden worden. Het defensie program volgens het Japansch-Mandsjoeri- sche protocol zou in 1935 geheel zijn uitge voerd. De kosten voor Japan zullen dan ongeveer 70 millioen yen bedragen, terwijl de uitgaven op de begrooting 1933'34 op 190 millioen yen geschat kunnen worden. Voor de completeering van het nationale verdedigingsplan achtte Araki een bedrag van ruim 500 millioen yen noodig, opdat men gelijken tijd zou kunnen houden met de bewapening der andere staten. Uit finan- cieele overwegingen zou men dit bedrag echter voor de komende twee jaar lager stel len en wel op 410 millioen yen. aardbeving in auvergne Het seismographisch instituut te Clermont- Ferrand heeft in den nacht op Zondag een J jvige aardbeving geregistreerd, welke in de provincie Auvergne eenige schade heeft ingericht. De warmte-genezing-gevende bron e Caudes Algues sohynt wel bizonder door de onderaardsche beving te zijn getroffen. De hoeveelheid water is sinds Zondagochtend net 150 pet. afgenomen en het water, dat tot ïu toe helder als kristal was, is plotseling roebel geworden. EEN NIEUW FRANSCH OORLOGSGAST De „Daily Herald" meldt uit Marseille, dat Fransche vliegers in de jungle van Indo- China een nieuw gas hebben geprobeerd, het zoogenaamde verlammingsgas, dat geduren de een periode van 10 tot 48 uur algeheele lichamelijke verlamming veroorzaakt. Het gas kan met behulp van bommen uit vliegtuigen verspreid worden en schijnt tot nog toe alleen maar tegen wilde dieren te zijn gebruikt. In geval van oorlog kan het echter evengoed tegen vijandelijke troepen of burgers worden gebruikt. DIJKEN IN CHINA. Tegen de overstroomingen. Onder leiding van Chineesche ingenieurs zijn in China dijken tot een gezamelijke lengte van 5000 K.M. aangelegd, teneinde een overstrooming als in 1931, waarbij, zoo als men zich zal herinneren, millioenen menschen door verdrinking en hongersnood om het leven kwamen, te voorkomen. De aarde, welke hiervoor is gebruikt, zou voldoende zijn om een dam van eon meter hoog en een meter dik viermaal rond aarde op te werpen. Sir John Hope-Simpson, de directeur- generaal van de nationale commissie leniging van den nood tengevolge van de overstrooming heeft verklaard, dat zoowel het ingenieurswerk als de uitvoering uit sluitend is verricht door Chineezen. Het werk is in ongeveer een jaar tijd vol bracht. GECONCENTREERD VOEDSEL De afdeeliing voor Voedselvoorziening vam het dep. von Oorlog in Tokio maakt aan spraak op de uitvinding van geconcentreerd voedsel, dal calorisch voedsel wordit noemd en dat bestaat uit boter, druiven- euiker, gist, „leticin"'? en groene thee. Een pakje ter grootte van een half sigaretten doosje, bevat 300 caloriën. VERANTWOORDELIJKHEIDSBESEF Op instigatie der autoriteiten van Baja doz (Spanje) zijn, naar uit Madrid wordt gemeld, de buqgemeester en alle gemeente raadsleden der stad Nogales gearresteerd. Ten einde de verantwoordelijkheid te ont- loopen voor de oplossing van een aantal moeilijke sociale kwesties, hadden de hoe ren zich een voor een verlof laten geven lagere ambtenaren belast met de ming der zaken. INTERPLANETAIRE VERKEERS- DROOMEN Uit Washington wordt gemeld, dat Profes sor Piccard in een interview met Reuter verklaard, dat het in de toekomst wellicht mogelijk zal zijn, om met een raket-vliegtuig naar Mars of andere planeten te vliegen. Piccard verklaarde, dat een raket-vlieg tuig voor een tocht naar een andere planeet minstens 20 ton ontplofbare stoffen aan boord zou moeten hebben en een hoeveelheid van 10 ton voor den terugkeer naar de aarde Voor een raketvlieg-tuig Is het echter prac tisch onmogelijk eeft zoo grooten last te ver plaatsen. De professor is van meening, dat raket vliegtuigen zich een onbeperkten afstand van de aarde kunnen verwijderen doch dat ba- lonnen en vliegtuigen niet veel hcoger zul len kunnen komen dan 16 K.M., de hoogte, die hijzelf den afgeloopen zomer bereikt heeft Hij grondt zijn standpunt op practise hie con structiemoeilijkheden. KRYLENKO GERIDDERD Voor zijn meedoogenloosheid. Uit Moskou wordt gemeld: Aan den volkscommissaris voor justitie Nicolai Krylenko is de ,,orde van Lenin" ver leend wegens zijn verdiensten bij het onder drukken en straffen van de con tra-re volution naire elementen. Krylenko werd geprezen voor de meedoo genlooze wijze, waarop hij voor de recht bank het doodvonnis eischtj tegen de vij anden van de sovjet. SPOORWEGARBEIDERS IN STAKING BELFAST, 29 Januari (VD) Na het mis lukken der conferentie met de bemiddelaars hebben 5000 spoorwegarbeiders uit UlsteV besloten Maandag in staking te gaan De oorzaak dezer staking is de aankondiging van een loonsverlaging van 10 pCt UIT NEW-YORKS ONDERWERELD De bekende leiders der onderwereld Spi tale en Bitz, van wier diensten Lindbergh verleden jaar gebruik heeft gemaakt om te onderhandelen met de roovers van zijn zoontje, zijn Zondag door detectives gear resteerd. Zij worden er van beschuldigd r<n hunner rivalen-gangsters in Augustus j.l. U hebben vermoord. Spitale en Bitz ontkennen met nadruk. ex-kroonprins ruprecht en de ex-keizer. De „Munchener Zeitung* meldt, dat te Mun- chen gevestigde Pruisische officieren van het voormalige Keizerlijke leger gisteravond ter gelegenheid van den verjaardag van den ex-Keizer een feestelijke bijeenkomst hadden georganiseerd, waar ook ex-Kroonprins Ruprecht van Beieren aanwezig was. bomaanslag te philadelphia Naar uit Philadelphia wordt gemeld, is op de villa van den bekenden advocaat en bankier J olin de Silvestro een bom geworpen, die het gebouw verwoestte. De vrouw des huizes werd gedood, terwyl de drie dochters, de zoon en de secretaresse van den bankier werden gewond. Silvestro, die in fascistische Italiaansche krin gen in Amerika zeer bekend is en doorgaat een vriend van Mussolini, keerde enkele minuten na den aanslag terug van een bezoek by een vriend, waardoor hij aan den dood ont snapte. De familie had in den laatsten tijd in Italië gewoond en was eerst kort geleden naar Amerika teruggekeerd. De politie gelooft, dat de aanslag het werk van de anti-fascistische beweging is. Men vreest voor verdere aansla gen. HET DEENSCHE WETSONTWERP INZAKE DEN ARBEIDSVREDE De Deensohe minister-president Stauniing verdedigde Ze terdag in het Folketing het wetsontwerp betreffende den airbeidsvrede, volgens hetwelike alle arbeidstarieven tot 1 Fobr. 1934 hun geldigheid zouden behouden en uitsluitingen en stakingen zouden zijn verboden. Stauning verklaarde, dat de drei gende uitsluiting voor Denemarken een zeer groo fcongeluk zou beteekenen. Tweederde Deensohe bevolking ie door de we reldcrieie getroffen. Er zijn reeds 200.000 werkloozen en op het land lijden 250.000 menschen onder de crisis. Dat beteekent dat meer dan 1 milHioen personen niet meer deelnemen aan het economisch gebeuren. De regeerimgspartij, de eociaail-democraten on de burgerlijke radicalen ©temden voor het ontwerp, terwijl de Boerenpartij (Ven stro). de conservatieven, de rechtsche par tijen en de communist zich tegen het voor stel uitspraken. Maandag vindt de tweede lezing plaats. Op de bouns te Kopenhagen Kroon buitengewoon veel teruggeloo- pen. daar de kooplieden en de importeurs nog steeds rekening mee houden da' op 1 Februari de uitsluiting zaïl beginneb. Schoolnieuws. GRONINGEN. deel. de dames M. G. Hay tink en H. J. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 28 Jan. deelte^ v vóór 1 April a.s. bij den heer W. H. Cool. insp. N.O. te Den Haag. Vaa Lenaep- Kunst en Letteren. MODERNE RELIGIEUSE EN KERKELIJKE KUNST TENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL Zaterdagmiddag half drie heeft in de La kenhal üe opening plaats gehad van de ten toonstelling van moderne religieuse en ker kelijke kunst, die gehouden wordt onder auspiciën van de Leidsohe Kunst vereeni ging en ingericht is door het Instituut voor Kerkelijke Kunst te Amsterdam. De voorzit ter vaai de Leidsohe Kunstvereeniging, Mr. J. Slagter, sprak een openingswoord. Spr. begon met te wijzen op twee verheu gende verschijnselen in de moderne kunst, tu de eerste plaats het streven, reactie op het impressionisme, om de kunst de uit drukking te doen zijn van een geestelijke werkelijkheid en de kunst dus weer te bren gen op het niveau, waarop deze in alit groote tijd pea-ken stoaid, AMeen in tijden van verval verlaagt de kunst zioh tot de min oi meer bedriegelijke nabootsing van de natuur en verwordt 'het gevoel tot sentimenta liteit. In de tweede plaats is er reden toi verheuging over de opleving van de kunst ambachten. Deze twee verschijnselen waren bij uitstek geschikt om de opleving te bevor deren van de religieuse en kerkelijke kunst, welke immers allereerst behoefte heeft aan de verbeelding van verhevener gevoelen terwijl de kerken met een ontwikkeld r: tueei de behoefte hebben aan sohoone voorwerpen voor den eeredienst, Spr. wijsl dan op de groote beteekenis van drie figu ren, aan wie voor All-es de opleving der reli gieuse en kerkelijke kunst in ons land is te danken. Allereerst Antoon der Kinderen, met wiens in 1884—1888 geschilderde Proces sie van het H. Sacrament van Mirakel van het H. Hart cle opleving eigenlijk begint Na laaige omzwervingen bevindt zioh deze Pro cessie thans weer op de plaats, waarvoor zij is gemaakt, nl. de Begijnhofkerk te Am sterdam. Naast der Kinderen moet Johan Thorn Prikker worden genoemd, die al in 18S9 verraste met ean van nieuwe visie ge tuigende Ghristaiskop en wiens latere mo numentale werk zoo grooten invloed heeft gehad, vooral in Duitschland. Als derde noemt spreker Jan Toorop, die zioh om streeks 1906 meer en meer aan religieuse «mderwerpen is gaan wijden en die mede den stoot heeft gegeven tot betere inzichten betreffende de versiering van het kerkge bouw. Spr. vraagt aandacht voor de vele jongeren, die op deze voetsporen trachten de religieuse en kerkelijke kunst te zuive ren van wansmakelijkheden en sentimenta liteit en haar weer te doen doorgloeien van een levend geloof. Spr. eindigde met zijn danik uit te spreken aan de Lakenhalcom missie voor de beschikbaarstelling der za len, aan den directeur van het Museum voor zijn hulp en aan den heer Clemen; Meulenmn. directeur van het Instituut voo Kerkelijke Kunst te Amsterdam en zijn me dewerkers. die deze tentoonstelling inrichtte en de kunstenaars, die hun werk hiervoor afstonden. Hiermede verklaarde spr. de ten toonstelling voor geopend. ORGELCONCERT HENNIE SCHOUTEN Er waren nog geen dertig menschen de Luthersohe Kerk. Welk excuus degenen hebben, die van muziek houden en niet d' bezigheden verhinderd waren om weg te blijven, weet ik niet. Doch ongelijk hebben ze gehad. Daar zit nu reeds geruimen tijd op de orgelbamik van de Luthersohe kerk een zeer jonge nian, orgel-technisch, pheno- meniaai knap, buitengewoon muzikaal, mei een kennis van de orgelliteratuur, die menig reeds jaren lang geroutineerd oiganist hem benijden mag. Een jonge man, die ondanks de flauwe belangstelling welke men zijn werk betoont, den moed er inhoudt en on verdroten toch maar weer concerten geeft, in de hoop dat men toch eindelijk eens zal komen. Die telkens weer een prachtig pro gramma samenstelt uit zijn rijk repertoire en dit op schitterende wijze uitvoert. En ditmaal bestond er wel bijzondere aan leiding om het concert te bezoeken. Het or gel in de Luthersohe Kerk, dagteekenend un de eerste helft van de 18e eeuw, is gerestau reerd en vergroot door de firma van Leeu wen te Leiderdorp. We zouden te veel In technische bijzonderheden moeten treden, wanneer we alle veranderingen en verbete ringen, welke aan het instrument zijn ge schied, hier op moesten sommen. Voldoende zij op te merken, dat het sprekend mate riaal werd uitgebreid, dat de pedaal-omvang grooter werd, dat het mechaniek geducht onder handen werd genomen en zooveel mo gelijk gemoderniseerd. Het somtijds hinder lij'ke klepperen is daardoor voor den toeh wn der in de kerk vrijwel verdwenen. De klank is voller en rijker gewordc-n; de klankkleui- mogelijkheden zijn aanzienlijk uitgebreid. De firma Van Leeuwen verdient wel een warme hulde voor dit werk. Het is den or ganist nu m-gelijk geworden ook sommige werken van Widor en Dupró te 9pelen, waai voor klavier en pedaal van het oude orgei niet génoegzaam omvang bezat-en. Met buitengewone belangstelling hebben we dan ook ditmaal naar de voordrachten van den heer Hennie Schouten geluisteru Hij ving aan met Praeludium en fuga in c kl. ran Bach. In prachtige welving zweer? de melodische lijn van het praeludium bo ven de rhytihmisohe figuren uit de diepte die in streng gesloten metrum steeds voortgol- ven. Door een smaakvolle registratie kwam het werk in al zijn openheid tot ons. De hier opvolgende fuga wordt in zachte registers opgezet en ontplooit zich onder een stil 'jna verdroomd spel. Naarmate het thema in hoogere ligging word/t geplaatst, wordt het iets sterker, d-»cti het blijft zacht en weemoedig. In dit spel kan men reeds op jrschillende wijzen de Weerbericht. Hoogste stand te Budapest 762.7. Laagste stand te Reykiavik 730.0. Stand vanmorgen halftwaalf 751.0. WEER VERWACHTING (Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteoro* loglscb lost te De Bilt). Zwakke tot matige naar W. ruimende wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenige recen, lichte tot matige dooi in het Z., in het N. om het vriespunt tot lichte, later matige dooi. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologisch Inst. te De Bilt.) De depressie in het Z.-W., die ons gisteren nog een mooie winterdag bezorgde, doordat zy de wind in hfet O. hield, verplaatste zich N.O. Zoowel in W.-Spanje als in Portugal werd hij door flinke sty gingen gevolgd. Over IJsland ontwikkelde zich een diepe depressie, die over het W. de Britsche Ei'anden de barometer ver doet dalen. De hooge druk trok zich verder Oostwaarts terug. De luchtdrukverdeeling wijst op een ruimen van den wind naar w., waarby warme en vochtige lucht van den Oceaan zal worden ingevoerd. Daarbij zal wellicht weinig regen va'len, terwyl lichte tot matige dooi voor de komende dagen waar schijnlijk is. In Frankrijk steeg de temperatuur. In Scan- dinavië is de vorst weer streng. In het Z. van ons land is de temperatuur flink omhoog getraan, in het N. is in den afgeloopen nacht nog flinke vorst voorgekomen, eveneens in N. Duitschland. Over het algemeen is het in Europa rustig weer met zwakke tot macieg wind. In ons land is de lucht betrokken, in Duitschland en Zwitserland helder. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 2.2 c. 31 januari Zonsopgang 7.45 u.; Zonsondergang 4.43 u. VOERTUIGEN MOITAT HUN LICHTEN OP HEBBEN: Van 's avonds 5.13 u. tot 's morgens 7.13 U. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorla IValshut 1.40 1.46 Ha sel -0.67 -0.53 lluningen 0.00 0.00 Uelhnweller -0.00 -O.iid Kehl (MO 0.00 Maxau 3.0H 9.96 Dii-ileahelm Canp Ems Mannheim l.fO 1.58 1.00 1.00 0.10 0.40 0.82 0:«6 '8 1.06 Cohl°nz 0.90 1.90 Trier 0.94 0.54) Keulen 0.36 <>.H4 Ruhrort -1.21 -1.02 WHsel -1.45 -1.27 Emmerik 0. 7 O.09 Duseeldorf 0.30 0.05 Maastricht 0.00 0.00 Venlo ,,.10.20 10.50 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 0.35 12.60 lirouwersü. 6.48 17.61 11.46 z iJinuhK-ii 6.39 18,.->2 II.V liolian.i 6.50 17.5? ."cüeveilingen 6.uu 18.07 6.U4 IS.ï8 Wemeldlnge 6JJ3 18.61 VliHBingi li 4.38 1,.05 Terueuzen 6.17 17.39 Haiisweeri 5.52 i8.22 kwaliteiten van het herboren orgel waardee- ren. Slechts aan diet slot vau de fuga komt eenige veiheliing. „Lidbster Je»u, wir sin-d hier" vol over gave en verlangen en „Allem Gott m dor uöh sei Elir" vui jubel en blijdschap. Als volgende guoep genoten we een „Sar-' bande grave" vau Louperin, fijn geciseleerde löe eeuwsche muziek; „Kecit de Nasara" een aardag nliyiilunisch werkje van Clèram» baid en een melodieus en krachtig werkje van Hameau, dat zijn naam „Air ma- jestueux" alle eer aandoet Het was zeker een verrassing, ditmaal ook een oigelwerkje van Mozart te hooren. Mo- zarts orgelcumposities beperkten zioh ge woonlijk tot oigelpartijen bij verschillende kerkelijke werken. Afzonderlijke oigelwer* ken vjnden we van hem nauwelijks ge noemd. De 1-antasie in f mineur, waarvan de heer Schouten de variaties speelde, is indertijd geschreven voor een klokkenma ker. die een orgel in zijn klok bmwde, na tuurlijk kleiai. Dergelijke aardigheden ge beurden in de 18e eeuw wel meer. Het ls Pm ^'aar wej'kje, boeiend geschreven. Na de Canon in B majeur van Schumann volgde de „Maroia-festivo" vam Bossi, inder daad een feestelijk werk met een gedrage- ner, koraalachtig middengedeelte, toch nog vol spanning, waarna de feestmarsoh weer daverend t vsbreekt. En eindelijk werd be sloten met het Andante en de finale uit de sonate in fis van César Franck. Het an dante lieflijk en tegelijk extatisch, de finale van een grandiose pracht en een hemelbe stormend sentiment als men in de orgellite ratuur alleen bij Bacih aantreft. Met de prachtige accooidcm van dit zeldzame werk in ons hoofd spreken we er nogmaals onze teleurstelling over uit, dat zoo weinig men schen den lusit gevoelen, het imposante spel "an Henri Schouten te genieten. We hopen van harte, dat het op den duur meer waardeering zal vinden. INBRAAK BIJ EEN NOTARIS Te Loenen a. d. Veoht werd ingebroken fel de woning .an notaris J. M. Coevorden van Kempen. De inbrekers hebben zich toegang vemchaft door het uitsnijden van een paneel uit de keukendeur. In de huiskamer van den notaris werd een reservesleutel van de kluis gevonden, waardoor de inbrekers zich kon don meester maken van een bedrag van f 6000 aan gold, benevens een belangrijk be drag aan effecten De darlera hebben allee meegenomen: alleen'eenige papieren zondor waarde bleven achter. Verder werden ver- schillende kostbare gouden en zit]veren vooi> werpen benevens byoux meester gemaakt Tot dusver ontbreekt nog elk spoor, dat tot opheldering kan leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2