llirittur grihsctje Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. BANDEN ZONDAGSBLAD Land- en Tuinbouw. ABONNEMENTi 'P«r kwartaal In Leiden en In plaat sen vvanr n agentschap gevestigd is 2.33 Franco pei pi»st 2.35 portokosten. Fei week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk* Eche ronding «<-50 Bu dagenjkscho zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3876 VRIJDAG 27 JANUARI 1933 IDVESTEN..E!» Van 1 tot 5 reads1^ Elke regel meer0.221 Ir.gez Mededeel ingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 3.(5 Ril contract belangrijke korting. Voor tiet tievrnc°ii nan t bureau wurdi berekent] f 0.10 12e Jaargang Oil nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad EEN ABUSIEVE VERWISSE LING? Het houden van algemeene beschouwin gen bij de Staatsbegrooting is een gebruik, dat voor de vorming onzer parlementaire geschiedenis van het grootste gewicht is ge weest. Bij de algemeene beschouwingen pleegt beginsel tegenover beginstel te worden ge steld; daar lagen in het verleden de hoogte punten van den politieken strijd. Dat dit gebruik werd overgebracht naar de gemeenteraden, behoeft op zichzelf geen verwondering te wekken. En dat het reden van bestaan heeft in den Raad der 6tad dan in den dorpsgemcenteraad, niet gemakkelijk worden weersproken. Intusschen dreigt het gevaar, dat Raadslid bij de algemeene beschouwingen over de gemeentebegrooting zijn vleugels al te breed uitslaat en onderwerpen aanroert, die in de Staten-Generaal thuishonren. Dat dit gevaar om parlementje te spelen niét geheel denkbeeldig is, gaf de behande ling der Rotterdaansche begrooting te aan schouwen. Ren der vroedere vaderen, die ook het voorrecht geniet zitting te hebben in Tweede Kamer, droeg blijkbaar bij vergis sing enkele onderwerpen voor. waarop ons Lager Huis plèegt te worden onthaald. Zoo heette het, dat de Anti-Revolutionai ren zich dienen los te maken van Rome. dat men zich tegen de Christelijke coalitie politiek heeft te verzetten, en dat men door deze op plaatsen, waar vroeger Protestant- 6che burgemeesters waren, Katholieke func tionarissen gekregen heeft. Volgens het Staatkundig Gereformeerde Raadslid zou dit laatste te Rotterdam ge lukkig nog niet het geval zijn. Nu willen wij den geachten spreker In den Raad zijn voldaanheid over het Pro- te s t a n t i s m e van Rotterdams vrijzin nige burgervaders niet gaarne ontrooven. Maar wel zouden wij de vraag willen stel len, welk gezag in den Rotterdamschen Raad verantwoordelijk moet worden geachi voor de benoeming van Roomsche burge meesters of door wat ten onrechte nog wordt aangeduid met den naam van coalitiepoli tiek. Men zou geneigd zijn over te hellen tot het vermoeden, dat hier abusievelijk ver wisseling van redevoeringen heeft plaats PROTESTANTSCH Wat te zeggen van de bewering, dat men door de Christelijke coalitie-politiek in plaatsen, waar vroeger Protestantsche bur gemeesters waren, Katholieke functionaris sen heeft gekregen? In de eerste plaats dit, dat zij meer stelt dan bewijst. Zal de bewering eenigen inhoud hebben, dan zou zij moeten aantoonen, dat derge lijke vereenigingen ten onrechte hebben plaats gehad. Het Protestantsch-Christelijk deel der na- -tie heeft weinig juichensstof over de wijze, waarop in het verleden de burgemeesters plaatsen in ons dierbaar vaderland werden .bezet. Want deze dusgenaamde Protestantsche functionarissen, naar wier aanwezigheid de Rotterdamsche orator blijkbaar zoo vurig terugverlangt, waren bijna zonder uitzonde ring liberaal en hoe liberaal? Dit breken met het geweld eener liberale overheerschingspolitiek heeft ten gevolge gehad, dat ons Christelijk volksdeel geleide lijk in zijn beteekenis is erkend en ook per sonen uit zijn kring tot publieke ambten werden toegelaten. En dat in tal van gevallen deze liberale heeren ook plaats moesten ruimen voor Katholieken, kan toch geen al te groote ver wondering baren? Ons staatsrecht kent de figuur van het missen van sommige rechten, maar deze be- rooving van rechten vloeit dan voort uit het feit, dat men onbekwaam is of dat men door een strafmaatregel wordt getroffen. Uit de enkele omstandigheid, dat men Roomsch-Katholiek is, vloeien deze beide gevallen toch niet voort. Wij kennen heel kleine groepen, die over het feit, dat hun een burgemeesterszetel is ontgaan, waarop zij meenden recht te hebben, niet weinig rumoer maakten in en buiten de Kamer en niet schroomden uit dien hoofde op hun rechteloosheid te wijzen. Maar eilieve, hoe zal men dan de Roomsch- Katholiekcn in ons vaderland kunnen pas- seeren, die toch altijd nog vermogen te wijzen op het onbetwistbare feit, dat zij een derde deel onzer bevolking vormen? Doch die Protestantsche burge meesters Wij moeten eerlijk erkennen, dat dit be grip „Protest an tsch zonder meer" op ons Dimmer veel indruk heeft gemaakt en in onze voorstelling nooit veel meer is geweest dan kleurloosheid. En over hel verdwijnen van kleurloosheid hebben we nooit ernstig kunnen treuren. DE HAND IN DEN BOEZEM Wanneer de klacht over de vervanging van Protestantsche burgemeesters door Roomsch-Katholieke functionarissen betrek king heeft op flinke rechtsche, positief Christelijke personen, kunnen wij dezen spijt deelen. Maar wij steoimen er niet mede in, wan neer men als oorzaak daarvan wil aar ken de Christelijke coalitiepolitiek of wat men als zoodanig gelieft te beschouwen. Protestantsche Christenen, die hierover hun teleurstelling uiten, zullen als eerste en grootste oorzaak van dit terrein verlies die nen aan te merken de hnpelooze verdeeld beid van de Protestantsche Christenheid zelf. Wij kennen tal van plaatsen, waar een maal de orthodoxie ook op politiek gebied grooten invloed had, maar door splijtzwa en versplintering is stukgeslagen, zoodat niet meer de ongedeelde phalanx van weleer haar overwicht deed gelden, maar elke splin tergroep afzonderlijk werd in aanmerking genomen en aldus geen beteekenis meer erlangde. Op die wijze ging in vele plaatsen gelei delijk de invloed der Protestantsche Chris tenheid teloor. En zoo heeft men kunnen constateercn dat in sommige gevallen in de vacature van een C.H. of A.R. burgemeester een linksch of ook wel een R.K. man werd benoemd. Laat men nu niet zeggen, dat ai die ver schillende rechtsche groepen als één dienen te worden beschouwd bij een vacature, want zij, die thans op de verschuiving wij zen, zijn het scherpst in den aanval tegen hen, die ze feitelijk het naast dienden te staan. Hier geldt: de hand in den boezem. Met het constateeren van feiten is men niet Wie waarlijk getroffen wordt door de breuk onder de Christelijke groepen in ons vaderland, zal niet de verschillen moeter. uitmeten, maar toenadering zoeken en den band nauwer aanhalen. En niemand zal zeggen, dat vooral onze tijd daaraan geen behoefte heeft. WIJZIGING INDISCHE TARIEFWET Ingediend is een wetsontwerp tot bekrach tiging van een door den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië vastgestelde ordonnan tie tot wijziging van de Indische Tarief- .et Beoogd wordt allereerst afschaffing van het invoerrecht op ongeverfde katoenen en kunstzijden weefgarens. Ten aanzien van weefgarens. anders dan die van zijde herinnert de Minister van Ko loniën er in de Memorie van Toelichting aan, dat het invoerrecht bij de wet van 30 April 1927 van 10 pCt. op 5 pCt. der waarde werd teruggebracht, ten einde de belemme ring weg te nemen, die voor de ontwikke ling van de Indische weef- en textielnijver heid gelegen was in de omstandigheid, dat de hoogte van het recht op de weefgarens en de daaruit vervaardigde eindfabrikaten toenmaals dezeijde was. De thans tot stand gekomen maatregel beteekent een doorgaan op den destijds i*i- gen weg, in zoover, dat daaraan even eens het oogmerk ten grondslag ligt de uit breiding van de in Indië bestaande textiel nijverheid en de vestiging van nieuwe tex tielbedrijven te bevorderen. Vooral in ver band met de crisis is verruiming van werk gelegenheid noodzakelijk. De maatregel zal niet alleen ten goed® komen aan op Westersche leest geschoe'-de grootbedrijven, doch evenzeer aan de op be trekkelijk ruime schaal reeds bestaande, nijverheid. WARE BESCHULDIGING? Een lezer schrijft ons het volgende: Eenigen tijd geleden was het dankdag in Nieuwerkerk (eiland Schouwen en Duive- land) en woonde ik de godsdienstoefening bij onder gehoor van Ds. HeikoQp. Onze regeering moest het nog al aardig ontgelden, en uit de mond van den prediker teekende ik de volgende woorden letterlijk op: et is een schande, dat onder deze re geering toestanden kunnen voorkomen, dat een moedertje, die gewetensbezwaar heeft tegen de stemdwang in een varkenswagen vervoerd en in een vunzig hok opgesloten De lezer vraagt ons, of wij kunnen oor- deelen over de .waarheid vandeze mede deel ing. Ons antwoord luidt: Neen. dat kunnen wij niet We herinneren ons wel, dat Ds. Ker sten indertijd in de Tweede Kamer iets dergelijks heeft gezegd, d.w.z. dat vrouwen door de politie onheusch waren bejegend; maar we weten niet meer, of daarvoor fei ten en bewijzen zijn aangevoerd en wat de Regeering heeft geantwoord. Indien iemand de waarheid van het bo venstaande kon aantoonen, dan zouden we niet aarzelen daarover een scherp oordeel uit te spreken; maar voorshands houden we rekening met de mogelijkheid van over drijving. DE GRENZEN VAN DEN HAAG HET ONTWERP INGEDIEND Het ontwerp tot wijziging van de gronzen van den Haag en omliggende gemeen'cn is thans, naar „Vooruit" verneemt, door Gedep Staten van Zuid-Holland hij het Depute- ment van Binnenlandsche Zaken ingediend. Indien de Regeering spoed maakt met deze zaak kan de behandeling door de Sta ten-Generaal en eventueel de afkondiging eener wet in het Staatsblad dan nog vóór de verkiezingen geschieden. Bij informatie op Binn. Zakep deelde men ons mede, dat dit ontwerp nog niet was ont vangen. De Prof. Griffie wenschte ons geen inlich tingen te geven. Uit den vorm van deze weigering mcenen wij echter te mogen concluJeeren, dat het geciteerde bericht niet uit de lucht gegre pen is. GEDWONGEN VRACHTVERDEELING IN DE BINNENVAART? BROCHURE VAN T COMITé VAN ACTIE Het Comité van Actie inzake de even redige vrachtvcrdeeling in de binnen scheepvaart heeft een brochure het licht doen zien, waarin deze materie in den breede wordt besproken. Wij nemen er de volgende stellingen van 1. De met de evenredige vrachtverdeeling samengaande eenzijdige stijging der vrach ten op de Nederlandsche binnenwateren andere schepen trekken en het bestaande teveel aan laadruimte vergrooten. 2. Zij zal voor een deel verdere afvloeiing van het vervoer te water naar het vervoei te land in de hand werken. 3. Zij zal aan buitenlandsche producen ten op de Nederlandsche markt een voor sprong geven op hun Nederlandsche currenten, wijl de regeling niet van toepas sing is op de internationale binnenvaart. 4. Zij zal bovendien de naburige vreemd' zeehavens ten koste der Nederlandsche zee havens bevoordeelen. 5. Deze nadeelen zullen worden ver- scherpt, doordat het apparaat der Bevrach tingsrnmmissies in zijn onvermijdelijke stroefheid het vervoer op onze hinnenwatp aan soepelheid zal doen inboeten, ter wijl bovendien extra onkosten ontstaan. Het beginsel der meer gelijke verdee ling der vrachten zal zijn óf een doode iet ter. óf leiden tot het uit de oorlogsjaren beruchte „varen op toerbeurt" (nummerend 7. Het beginsel der vrachtverdeeling is iriaal onrechtvaardig. Aan de hand van deze stellingen luidt de conclusie „Geen haat dus en vermoedelijk schade voor de binnenvaart zelve en de particuliere hïnnonsrhipperij in het bij zonder. Zeker srhade aan algemeene belan-* gen. belichaamd in industrie, handel onze zeehavens". NORMALISATIE DER WOLD-AA In de Woensdag gehouden vergadering an stembevoegde ingelanden van liet wa terschap De Oosterboer heeft de voorzitter, de heer J. Knoppers, burgemeester van Mep pel, medegedeeld, dat de minister van bin nenlandsche zaken bereid is, 100 pet bij te dragen in de arbeidsloonen, verzekerings kosten, vorst- en regenverlet, tot een maxi mum van f 490.000, mits bij volledige uit- oering van het opgemaakte plan tot nor malisatie van de Wold-Aa, in verband met ;n waterafvoer van Zuid-West Drente. Na breedvoerige besprekingen en inlich tingen van de heeren Nijenhuis, inspecteur der Rijkssteunverleening in Drente, ir. Mansholt, adjunct-inspecteur van het ont wateringsbureau en Kruidhosch, inspecteur der Nederl. Heide-Mij.. werd besloten, het hoofdbestuur van het centrale waterschap De Wold-Aa te machtigen, de werken uit te in. onder de voorwaarden, gesteld vooi het verkrijgen van rijkssuhsidie; tevens ■erd dit bestuur gemachtigd tot het aan gaan van een tijdelijke kasgeldleening tot een maximum van f 250.000 tegen een maxi mum-rente van 5 pet Aan het hoofdbestuur werd machtiging verleend tot regeling van den noodigen grondafstand. Als taxateur werd aaneewe de heer Johs. Nieuwenhuis te Werk- horst bij Meppel, die in overlog met den be trokken ingelande en de Nederl. Heide- Maatschappij den prijs zal vaststellen. ROTTERDAM BEHANDELING DER BEGROOTING 1933 ALGEMEENE BESCHOUWINGEN De gelegenheid heeft ons ontbroken tot heden melding te maken van de behande ling der begrooting in de Rotterdamsche Raad Tooii had aeze voor heel het land be teekenis. omdat Rotterdam in het brand punt der crisis staat en de politieke situatie wel zeer bijzonder is. Heel in 't begin van 1932 zijn de roode wethouders afgetreden, omdat hun voor stellen tot loonsverlaging geen instemming vonden bij het roode gemeentepersoneel en bij de „vrijgestelden" in den Raad. Het verd ook meer dan tijd, want met 'n reëe'.e begrooting konden de heeren niet meer ko men; wethouder De Zeeuw b.v. deed het in de officieele stukken voorkomen, alsof op de tram slechts een tekort van f 50.000 te boeken viel; terwijl de directeur hem reeds geschreven had. dat het wel minstens f 500.000 zou zijn. De vraag, wie als wethouder zouden op treden. was niet spoedig opgelost. De libe ralen weigerden deel te nemen aan het college. De R. K. meenden, dat zij geen tweeden man konden aanwijzen. Voor de Chr. Hist, fractie was het jonge raadslid, de heer Stemerding, beschikbaar, maar de zes man sterke antirev. fractie voelde er niet veel voor, naast Mr. de Jong nóg een lid als wethouder aan te wijzen. Eindelijk is het, noodgedwongen, daartoe toch geko men en sedert Februari 1932 bestaat het col lege uit deze vier wethouders: Mr. de Jong (a.r.). openbare werken; Nivard (r.k.) on- dei-wijs; Hanemaayer (a.r.) financiën en bedrijven; Stemerding (c.h.) stadsontwikke ling en Maatschappelijk Hulpbetoon. Echtei is de heer Nivard al eenige maanden ziek; de burgemeester. Mr. Droogleever Fortuyn. beheert, ad interim, onderwijs. Een sluitende begnoting te krijgen was zeer moeilijk. Rotterdam heeft circa 50 000 werkloozen; de gegoeden zijn verhuisd; «re middenstand heeft het zeer moeilijk; Maat schappelijk Hulpbetoon vraagt elke ween een half millioen; de tram heeft elke wee* een tekort .van f 50.000. Geen wonder, dat het moeite en zorgen kostte- om de begrooting nog eenigszins be hoorlijk in elkaar te zetten. Nadat in Juli reeds 3x/o millioen bezuinigd was, bleek hei tekurt nog 6V2 millioen te zijn. Reeds waren enkele saneeringsmaatrege- len genomen, steeds dwars tegen lomp vér- zet der S.D.A.P. in, die botte obstructie en negatieve oppositie voert; maar men was er nog lang niet. Noodgedrongen kwam dit college daarom met een derde loonsverlaging, waardoor de loonen. vergeleken met 1920. ongeveer 13y2 pet. gekort zijn; werd VvX>rgesteld om cie opcenten op de Personeele- en de Fondsbe- lasting te verhoogen en voor de laatste hef fing Rotterdam in de tweede klasse te plaai sen, waardoor de aftrek voor noodzakeiijK levensonderhoud verlaagd wordt lot resp f 000 en f 700; doch waarbij een gezin van 9 personen niet f 1950 inkomen nog vrij van belasting is. De laatste loonkorting zal 2 pet. voor ge huwden en ol/2 pet. voor ongehuwden be dragen; de liberale fractie wil 3 pet. vooi allen. Voorts komen er nog vele andere klem maatregelen; ontslagen, bezuiniging op eik gebied; stopzetting van groote werken voorz^over deze niet uit de gewone midas len kunnen worden gefinancierd. Van de negatieve oppositie behoeven we niet veel te zeggen. De S.D A.P. verwerpt elk voorstel en ze zwijgt a!s het graf op de vraag hoe zij de begiooting, welke volgens liaar nota bene, nog geflat teerd is, sluitend zou willen maten. Het eenige antwoord, dat aanvankelijk aan den fractieleider M r. Donke r. ontwrongen kon worden was dut: jullie kunt het immers be- DE BANDEN VOOR HET ZONDAGSBLAD, JAARGANG 1932, MET INHOUDSOPGAVE, ZIJN GEREED. PRIJS 65 CENT. VERKRIJGBAAR AAN ONS BUREAU OF BIJ ONZE AGENTEN EN BEZORGERS. Een waauneid als een koe, gelijk het laat ste jaar onomstootelijk gebleken is; maai die door de S.D.A.P. toch vermoedelijk niet aanvaard wordt, anders zou zij niet zoo grimmig te keer ga-an tegen het rechtsche college. Echter, niet alle sociaal-democraten zijn zoo arrogant en demagogisch als de ht^r Liihrs, de vrijgestelde van het gemeente- personeel, die financièele moeilijkheden een simpel argument noemt, en meent, dat men liever rente en aflossingen van lee rlingen en leveranciers niet inoet betalen,, dan te korten op het loon van het perso neel. Andere leden van zijn fractie zwegen althans niet geheel over de financieele 1 lijkheden. De heer Brautigam zou desnoods met een ongedekt tekort in zee willen gaande heeren DeZeeuwenTerLi meenden, dat men maar een beroep op de Regeering moet doen. Ditlaatste nu geschiedt reeds. Voor Maat schappelijk Hulpbetoon wordt circa 10 mil lioen minder geraamd dan wel noodig zal blijken; weth. Hanemaayer heeft er in een voortreffelijk betoog op'gedoeld, dat hij op veel meer regeeringshulp hoopt en vertrouwt. Al wil hij niet z oveel misbaar maken als de heer Ter Laan, die er van houdt om op zijn borst en op de grooie trom te slaan. Maar deze oud-wethouder zou beter doen een cursus in bescheidenheid te volgen dan zich te verheffen op het feit, dat hij vooi de Tweede Kamer weer lijstaanvoerder wordt. Immers is hij ^or 'n paar jaar door zijn eigen fractie als onbekwaam voor wet houder weggestuurd; maar hij schijnt zon slecht van geheugen te zijn, en niet meer te weten dat hij 21 December 1932 in ne Prov. Staten vertelde: wegens critiek op mijn beleid door mijn fractie heb ik mij niet meer beschikbaar gesteld als wethou der. Want in de raad hield hij unverfroren vol: ik had geen enkel conflict met mijn fractie. Tot de oppositie behooren ook de heeren Van Burink Menist (rev.-soc.) en Reuderink (comm.). Over de laatste twee kunnen we zwijgen. De heer Reuderink is enkele dagen in arrest ge weest wegens een opruiende redevoering; maar thans ziet men hem weer geregeld ni den Raad Zijn redevoeringen zijn hol en ledig; revolutionaire bombast zonder eenige kern. Van den heer Menist geldt bijna hetzelfde Hij raakt telkens de draad van het betoog kwijt, en zegt algemeene dingen op verve lende wijze. Met de lieer Van Burink staat het anders. Die is geestig en slagvaardig; vol scheme humor eu ad rem. .Maar waar hij politiek thuis hoort, wordt langzamerhand raadsel. Hij was zuiver communist. Wijnkoopiaan boetvaardig Moscoviet, vrij-revoiutionair en op dit oogenblikVan Burink zonder politieke kwaliteit. Hij heeft een deel van de middenstand „georganiseerd" en is onge veer vrijgestelde van kleine zakeiimeiisclicu. maar hoe hij dat alles weet te coinb'nee- ren niet zijn revolutionair beginsel; wellicht kan hij het zelf niet verklaren. Overigens is hij eerlijk genoeg om te zeg gen: ik neem een makkelijke positie in; doe niets dan critiseeron; van verantwoor delijklieid trek.ik mij niets aan; ik beu gen alles wat anderen, die tot besturen ge roepen zijn, willen. Verlengstuk van de rechterzijde, schel den de soc.-democraten, die hun kracht zoe ken in kwajongensgedoe; maar -wanneer met behulp van Van Burink c.s. de vo< stellen van het college konden verwerpen, dan ziuden ze niet zeggen: non tali auxiho. maar precies het tegendeel: deze hulp is ons aangenaam. Echter, daartoe krijgen ze de kans niet. De raadsmeerderheid heeft op uitnemende wijze de voorstellen verdedigd; zij zal ze zonder schroom goedkeuren. Over het optreden der rechterzijde zeggen we morgen iets. DE VARKENSCENTRALE OORDEEL VAN DEN DIRECTEUR Geen reden tot ongerustheid Het Nederl. Corresp. bureau heeft een on derhoud gehad met den heer J. Zwanenberg, directeur van de Varkenscentrale over geruchten omtrent de aanzienlijke tekorten, die volgens die geruchten bij 't Stabilisatie- fonds zouden bestaan. Volgens de heer Z. bestaat er geen reden voor ongerustheid. De inkomsten dekten in normale omstandighe den ruimschoots de uitgaven. Er is al'.a reden voor om te vermoeden, dat de heffing binnen een half jaar verlaagd zal worden De bewering, dat we ons debiet in België kwijt zijn geraakt door de geste van de Varkenscentralë is een bewuste leugen vol gens de heer Z. Daar zijn andere oorzaken voor. Ook over den toestand van onze exjiort de z.g. bemoeilijking van den binnenland- schen handel werd gesproken, evenals ov den steun aan de zware varkenshouderij. Alles wijst er volgens de Directie op, dat we in den Inop van dit jaar de zaken in de hand hebben. We komen morgen hierop uitvoerig terug. Uit Oost-lndie DE INDISCHE LANDSMIDDELEN BATAVIA, 26 Jan (Aneta). De opbrengst van de middelen heeft de eerste elf maanden 1932 bedragen f 386.000.fl00 (f 468.000.000 in 1931 en f 568.500.000 in 1930). VERBETERDE OOGSTCIJFERS BATAVIA, 26 Januari (Aneta). De in heel 1932 geoogste uitgestrektheid plus de op 31 December te velde staande aanplant- is 5*4.000 bouws grooter dan in 1931; West- Java heeft een belangryke vermeerdering var sawah-padi en overige gewassen. DE WINTERKONING REGEERT Steeds sterker wordt de ijsqanq in de qroote rivieren. Mcniqe veerpont moest hair nuttiq werk reeds staken, en ah 't zi,6 dooroaat. liqt weldra alle verkeer over water stil. Op onze foto ziet men hoe de toestand M# de brug over de Maas te Rotterdam. Voornaamste Nieuws» (blz. 1) De vrachtverdeeling in de binnenvaart. De directeur meent, dat er ge behoeft te zijn. (Blz. 2) Crisisgeruchten te Berlijn Chéron voor de F ranse he Kamer. De Volkenbondsraad en Amerika bemoeien zich met het geschil tusschen Peru en Co lumbia. De Volkenbondsraad zendt het rapport- irip door aan de regeeringen als grondslag der Economische Wereldconferentie. Von Schleicher over Duitschlands houding Genève wapeninKSonderhan(Jelin«en te Demonstratie-verbod in Saksen. a De 0öAkron" kan storm niet lan den; 83 man aan boord. blz. 9 Berichten uit het Hol landsche Poolstation. Sterftecijfers over 1931. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.I Overdenking: Verstokken. Verborqenheid. vers van E. L S. Van Boeken en Schrijvers: Be^in van Diet Kramer, door P. J. Ri&seèutv. ?£?n:'e.-YTnJ van een P'edikant: zie.estnjd in de qroote stad, door Ds. u. B. Westenburg. Van bonte dingen: Steenen des aan stoots. de or G K. A. Non hebei. Geïllustreerd artikel: Bij ons in Batak- Difln Tat M' M" RenesPoIdin^ H end e rik run 't Hopland, vervolgver haal door K Lantermans Jeugdrubriek. Kleuterkrant je. Gemengd Nieuws DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Toen de 40Jarige spoorwegarbeider B. II.. die vijf dagen geleden van het station Alk maar ^overgeplaatst naar Oostzaan. nabij liet station tegen den sterken Oostenwind inrijdend, huiswaarts fietste, werd lui bij 'r!!L0Verstf'ken van ',et baanvak door een goederentrein uit Punnerend gegrepen De man, die nog onbekend met den treinen loop was, werd veertig meter moegesl.-urd. Üir«rafS °P s,a* dood- Ee» zf>on van den getroffene zag het verminkte lijk van ziin \ader enkele oogenhlikken na liet ongeluk op de rails liggen. De ongelukkige Iaat een vrouw met vijf kinderen achter. Woensdagavond is een auto met smnkke- laars over de Duitsche grens gekomen. Aan boelen der kommiezen om te stoppon S geen ,gevole *evcn" Een ei'id venlct naddon andere kommiezen post gevat en rfJ1 eü'ifi1''"'1 °P den wpe aangebracht De smokke aars sloegen ook hierop geen acht en hebben met woeste vaurt de vor^ sperrmg op zijde geslingerd, waarbij een kommies, v. d. V.t levensgevaarlijke ver wondingen opliep. Hij is naar hot zieken- ;J"£je ra,rd °ver*p|'racl.t Zijn toestand auto met smokkelaar» wist te ontkomen. EEN TREINENWAGON IN VLAMMEN ifwi.'.' blnn.?nk™'-n van den lokaallrein -it Wmterswyk, welke Ie Arnhem arriveert, bemerkte men dat een tweede klasse riituiir aan de onderzijde in brand stond. Do wagon werd ijlings afgehaakt en op eon zijspoor gereden, waarna het Musschitnrs- werk. mede met behulp van de inmiddels gealarmeerde brandweer, aanving. Men kor. E ren- da' de «"'«-I» «'«iron uit- itlvm 1 ongelukken kwamen BRAND AAN BOORD Volgens rapport van den schipper van oen ie IJmmden teruggekeerden Katwijk- schen motorlogger Hendrictis was od <l« Noordzee in het logies van de bemanning tirand uitgel,roken, waardoor nog ol ernstl- ge schade werd aangericht Bij het hlus- schmgsw-erk kreeg de stuurman ern-tik-o brandwonden, toodal hij na aankom-l genoemde haven onmiddellijk naar het kn- tonius-ziekenhtlia Ie IJmuiden (Oosl) moest worden overgebracht VERDRONKEN Te Amsterdam werd hij het westelijk iaduct hij het Centraal Station het lijk van een 55-jarig man opgehaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1