BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. Kerknieuws. Schoolnieuws. Radio Nieuws. DE GOD VAN HET GOUD WOENSDAG 25 JANUARI 1933 JASPAR SCHELDT Schrijvend over het antwoord, dat Jaspar, de Belgische minister van Financiën gaf op een interpellatie, zegt Het Volk: „De minister verklaarde, dat de socialis ten, die beweren, dat de lasten vooral de massa treffen, en die de arbeiders ophitsen, ellendelingen zijn. Deze vlegelachtige op merking veroorzaakte een oorverdoovend lawaai op de banken der socialisten". Blijkbaar heeft de heer Jaspar te nauw gezet de roode pers in Nederland of rede voeringen van Nedcrlandsche sociaal-demo craten gelezen! Voorbeelden trekken! VAN TYPOGRAAF TOT SCHRIFTKUNDIGE HET NUT VAN ONLEESBARE CO PIE. Onder „Correspondentie" vonden we in de Volkskrant het volgende antwoord aan een jeugdig briefschrijver: „Vorige week nog riep de bedrijfsleider me bij zich en zei: „Mijnheer, het is op vallend, dat de zetters uw copie hoe langer hoe meer gaan waardeeren. In het begin mopperden ze wel eens, maar eenmaal aan uw handschrift gewend, vinden zij het pret tig en leerzaam. Zij krijgen er een prach tige oefenschool in om voortaan voor geen enkele copie terug te schrikken. Ik maak, dank zij uw schrift, volslagen schriftgeleer den en letterkundigen van hen. Als het zóó door gaat stuur ik ze naar Egypte en Mexico om oude geschriften te ontcijferen. Zij krijgen er zelf „smul" in (ja, smul, dat zei hij) en vechten om iedere snipper copie van u. En die zetter, die zich kortgeleden tegenover u een valschheid veroorloofde, heb ik voor een jaar van uw copie geschorst" Ziezoo, nu wilde ik van die dubbelgebrilde zetter een schriftkundige maken en nu is hij uitgesloten. Dat is de straf, en ik wed, dat hij mij spoedig komt vragen een goed woordje te doen bij den meester, om alsjeblieft mijn letters weer te mogen eten. Zetter: en nu geen woord er bij of je bril len zijn geteld!" Zoo'n brief was bij ons blad ook moge lijk. Want er zijn overal redacteuren, die van hiërogliefenschrift houden. Wie de echoen past ONBEHOORLIJK De roode pers 9chrijft over de vraag, welke in de laatste dagen aan de orde is. wie tot vice-president van de Raad van State zal worden benoemd. Zal een met name genoemd roomsch-katholiek staats man er voor in aanmerking komen, dan wel een ander. Wat de godsdienst der staatsdignita- rissen is, laat ons ijskoud, schrijft H e t Volk. Het eenige waarbij wij belang hebben, is hun politieke opvatting en natuurlijk hun karaktergaafheid. De kran. tent-wist omzeilt echter het juiste adres. Het is bekend genoeg, dat het de per soon der Koningin is, die gekant is tegen de benoeming van een katholiek in een functie, wier bekleeder traditioneel ge acht wordt haar persoonlijke politieke raadsman te zijn en dat zij voor deze functie een lidmaat van haar eigen kerk, de Ned. Hervormde, wenscht. Het moge voor de katholieke pers niet dienstig zijn dit gezichtspunt in het oog te vatten in een Oranje-jubeljaar, waarin zij krachtens bisschoppelijk besluit meejubelt, daarom behoeft zij haar gal nog niet te ontladen tegen de liberale pers, die In het geding zoo onschuldig is als een pasgeboren kind. De wijze, waarop hier de Koningin In het debat betrokken wordt, is onbehoorlijk. Te meer, omdat het gebeurt van een zijde, die het hardste schreeuwt, als anderen maar van Oranje reppen. En nog te meer, omdat de roode pers geen enkel steekhou dend argument voor de bewering kan aan voeren. Maar nietwaar, als schimpen op Oranje mogelijk is, dan mag deze pers het, terwille yan de achterban der partij, niet nalaten. EEN PERTINENTE VRAAG In het laatste nummer van de Natio nale Unie wordt betoogd, dat „bij alle, zeer aanzienlijke nuances, die de herstel beweging in ons land vertoont, er, tot dus ver, één leidend beginsel is, dat haar tot een eenheid verbindt. Dit beginsel is het anti- parlementarisme". Hoe denkt daarover het Nationaal Socialisme, zoo vraagt het blad. „Want, zoo heet het, wij hebben voor het stellen van deze ernstige vraag een zeer be paalde reden. Tot onze onuitsprekelijke verbazing heb ben wij, als eerste adjudant van den heer Mussert, zien optreden den heer Van der Voort van Zijp. oud-voorzitter van de anti revolutionaire '2e Kamerfractie. De heer Van der Voort van Zijp is namelijk korten tijd voorzitter van de Nationale Unie geweest. Dit was destijds niet in strijd met zijn beginselen, aangezien de Nationale Unie bij haar oprichting, een laatste poging heeft gedaon om de nationaal-overlevende groe pen links en rechts tot nauwere samenwer king te brengen. De heer Van der Voort van Zijp kon, meende men, tot bereiking van dat doel goede diensten doen. Al spoedig bleek echter, dat de heer Van der Voort van Zijp de Nationale Unie tot een partij wilde omvormen, welke partij hem dan naar het Parlement zou afvaardigen. De leiding van de Nationale Unie heeft zich, krachtens het principieel anti-parle- mentaristisch standpunt der Unie, daartegen verzet, en den heer Van der Voort van Zijp als pro-forma voorzitter doen heengaan. Nu doet het ons, natuurlijk, veel genoe gen, te bemerken, dat de heer Van der Voort van Zijp van de dwalingen zijns weegs in 1925 is teruggekeerd, en dat voor hem geldt: hoe ouder, hoe wijzer. Maar wij zouden toch gaarne, van deze bekeering, een betrouwbare acte hebben. Om onverhoedsche terugval in de zonde der zetelzucht te voorkomen. En daarom stellen wij, aan de leiding der nationaalsocialisten de pertinente vraag: Staat gij op anti-parlcmentarisch stand punt, ja of neen? We vreezen, dat een pertinent antwoord zal uitblijven. Maar ook het uitblijven van zulk een ant woord zal, voor ons, volkomen duidelijk WIJZIGING DER TARWEWET In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot wijziging van de tarwewet 1931 merk de minister van economische zaken en arbeid op, dat dit wetsvoorstel slechts de gelegenheid geeft, om 't maal percentage op 40 te brengen. Dit wil niet zeggen, dat het de bedoeling is oin het maalpercentage dadelijk op 40 te bepalen. Voorloopig kan met een lager percentage worden volstaan, terwijl het mogelijk zal zijn tevens den zg. V.I.T.A.-pnjs eenigszins te verlagen, zoodui niet gevreesd behoeft te worden voor een stijging van den broodprijs, tengevolge van deze wijziging met tenminste 2 cent De minister meent, dat met een stijging van den broodprijs van ongeveer 0.7 cent zal kunnen worden volstaan. Had de regee ring niet ingegrepen, dan zou het voor de meerderheid der landbouwers niet mogelijk zijn geweest, den strijd om het bestaan ver der vol te houden. Zelfs na de wijziging zal de prijs der tarwe-melange, welke de mole naars moeten gebruiken, lager zijn dan deze was vóór den wereldoorlog Gezien de overi ge kosten van levensonderhoud, meent de minister dat bij een dergelijke prijsver houding, geen te aware belasting op het publiek zal worden gelegd. Teneinde uitwassen te voorkomen, zal de met tarwe bezaaide oppervlakte, welke voor steun In aanmerking komt, voor elk bedrijf niet grooter zijn dan 1/3 van de totale op pervlakte bouwland van dat bedrijf in 1932. Zoodra van een algemeene opleving blij ken mocht, zoodat weder tot de cultuur van andere gewassen kan worden overgegaan, kan de regeering gebruik maken van de mogelijkheid, welke de constructie van de Tarwewet haar biedt om voor een geleide lijke beëindiging van de werking dier wet zorg te dragen. Zooals op het oogenblik de omstandigheden zich laten aanzien, is daar van evenwel geen sprake. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de verschillende gewestelijke Tarwe- organisaties elk op haar eigen wijze een regeling hebben getroffen, waarbij de tarwe handelaren zooveel mogelijk zijn Ingescha keld. DE TUINBOUWSTEUNWET Met uitbetalingen begonnen Men Is dezer dagen aan verschillende veilingen aangevangen met de uitbetalingen voor de TuinbouwsteunweL In hoofdzaak betreffen deze uitbetalingen de kas-kom- kommers in de omgeving van het Westland Rotterdam, terwijl in Noord-Holland voor sluitkool en vroege aardappelen is uitge keerd. De vorige week is aan enkele Westland- sche veilingen dit gedeelte uitbetaald, en evenzoo aan de Delftsche vellingen. Ber- kel enz. Naar we voorts vernemen ls het niet on waarschijnlijk, dat in het eind van deze week of in den loop van de volgende week ook met de uitbetalingen voor de verdere producten zal worden aangevangen. Zooals we reeds hebben gemeld, zijn on langs door de ingestelde commissie de voor stellen aan den Minister gedaan nopens de bepaling van de richtprijzen. VOORSCHOTTEN AAN TUINDERS Enkele gemeentebesturen in het Westland zullen ook thans weer ertoe overgaan medewer king te verleenen aan kweekers teeltvoorschot ten te verstrekken door de veilingen. Deze voorschotten worden dan in den loop van den zomer geleidelijk aan de veilingen weer inge houden. Door B. en W. van 's-Gravenzande wordt den raad voorgesteld de garantie te aanvaarden van f 5000. welk bedrag door de veilingvereeni- ging Woutersweg aldaar voor de voorschotten wordt beschikbaar gesteld. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Landsmeer, H. M. E. Bremer te Buiksloot. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Middelbands, M. Heikoop te Utrecht. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. J. Loos, voorheen hulpprediker te Enschedé, werd Zondag ji. als predikant bevestigd by de Ned. Herv. Gemeente te Oudega c.a. (W.) door Ds. W. A. B. ten Kate, van Wassenaar, met een predikatie over Joh. 20 21. Aan de handoplegging namen deel. behalve de bevestiger, de consulent, Ds. J. Hen-geveld, van Oosthem, en Ds. B. C. Kool haas, van Utrecht. Des namiddags deed Ds. Loos zijn intrede met een predikatie over 2 Cor. 5 20, waarbij ook eenige ringpredikan- ten en de Burgemeester van Wijmbritseradeel tegenwoordig waren. Ds. L. BAAS. Men deelt ons mee, dat Ds. L. Baas, pre dikant bij de Clir. Geref. Kerk te Werkendam, op medisch advies, van den Kerkraad een rusttijd van drie maanden ontving. Ds W. M. ROEST De W. M. Roest, de vroegere voorganger der Bapt. Gem. te Siddieburen (Gr.), daar voor te Delfzijl werkzaam, die uit zijn ambt ontzet is, treedt weer op als prediker. Zijn vrienden willen te Siddebu-ren een Vrije Evangelisatie voor hem stichten. JUBILEUM-WOEDE. Dr. C. Bouma, predikant eener Geref. Kerk te Den Haag, schrijft in het daar verschij nend „Kerkblad" naar aanleiding van de mededeeling in het pasverschenen Jaarboek der Geref. Kerken: „Op veelvuldig verzoek worden de jubileumdata niet meer opge nomen". het volgende: „In alle stilte heb ik hierbij geapplau disseerd. Een dergelijk besluit geeft blijk van doorbrekende nuchterheid; van het be sef, dat dominees gewone menschen zijn. In den loop der tijden is er iets in onze Kerken gaan bederven. Een jubileum is mooi en goed. Maar het kan zijn schaduw zijden hebben. Zooals wanneer het maanden lang van te voren reeds in het Jaarboek aangekondigd staat, zooiets als een niet voorbij te komen wenk: denken een stuk of wat broeders er wel aan? De dominee ls dit jaar jubilarisl Zoo werd het vaste regel, dat leder, die een kwart eeuw of veertig jaren in het ambt staat, door de gemeente moet worden gehuldigd. En dan kwam het bij anderen voor, dat ze het niet lieten bij die twee jaren, maar soms in elk veelvoud van vijf een jubileum jaar werd ontdekt. Soms in een veelvoud van 2Vfe Tien, Twaalf en een half. Twintig. Vijf en twintig. Dertig. Vijf en dertig. Waarbij men met wat virtuositeit dan nog weer ach ter die getallen iets anders nu en dan kan invullen. Als daar zijn: Twaalf en een half jaar dominee. Tien jaar op een plaats geweest Twaalf en een half jaar getrouwd (als de dominee eerst alleen maar een zuster en nog geen verloofde had en dus een paar jaren na zijn ambtsaanvaarding trouwde). Enzoovoort. Wie wat onder een gelukkig gesternte geboren is, als dominee zijnde, zou het zoo doende al een heel eind kunnen sturen met zijn jubileums. Het is volkomen begrijpelijk, dat er ver zet komt. Och neen, lieve menschen niet eerst bij de leden der gemeente. Ons zelf begint dat weieens te vervelen. We willen graag behandeld worden als gewone menschen; hooggeacht om onze» werks wil, ja. maar voorts gewone menschen. Van wie niet bij elke lichte griepaanval enzoovoorts in de krant komt. dat ze ziek zijn. En die ook in hun gedenkdagen be handeld worden als menschen. Vandaar, dat er is opgeko.nen het jus non jubilandi: het recht om aiet te jubileeren. Waarvan verschillende predikanten reeds hebben gebruik gemaakt Jubileeren heeft zijn moois en zijn be zwaren. In een jubileum is veel liefde en soms ook misschien wel onwaarachtigheid. Daarom, om dit alles, is het toe te juichen dat de jubileumdata niet meer opgenomen zijn". KERKINSTITUEERING. Te Groningen werd, naar de „N. Pr. Gron. Ct" meldt, door den Kerkeraad der Geref. Kerk besloten te voldoen aan het verzoek van 197 belijdende leden der Kerk, wonende te Helpman, om over te gaan tot het institueeren van een Geref. Kerk in dat stadsgedeelte. INDISCHE PROT. KERKEN. Bekend is, dat Ds. N. Klaassen te Bandoeng, voorzitter van den Ind. Predikantenbond, protesteerde tegen de benoeming van den Zendingsconsul Dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine te Batavia tot voorzitter van het bestuur der Indische Protestantsche Kerken en dat hij voorts uit protest besloot zyn ambt neer te leggen, ingaande 1 November a.s. II y schreef voorts een brief aan den benoemde er. aan het Kerkbestuur te Batavia. Toen het Kerkbestuur Ds. Klaassen tot een samenspre- king hierover uitnoodicde', gaf hy ten ant woord „geen tyd" te hebben. Na onderzoek van het hoofdbezwaar, als zou door deze benoeming de Zending suprematie over de Kerk verkrijgen, hebben Kerkbestuur en Regeering verklaard het volkomen eens tc zyn, dat in deze tyden geen betere benoeming te doen was. Er zijn zeer belangrijke proble men aan de orde, nJ. de reorganisatie van de Indische Staatskerk en de financieele scheiding tusschen Kerk en Staat in Indië; voorts en in verband daarmee de groote kwestie der auto nomie van de Minahassa- en Ambonsche Kerk, waarbij toch met tegemoetkoming aan den wensch dezer Kerken naar autonomie de een heid der Indische Kerk te handhaven is; de kwesties verder, die met de verminderende landsuitkeeringen in verband staan en op vele plaatsen .afbraak" beteekenen. Dat zyn pro blemen van beslissende beteekenis voor het heden en de toekomst der Indische Protestant sche Kerk. En Regeering en Kerk zijn zóó overtuigd van het geweldig belang van de leiding der Kerk in dezen tyd en in deze omstandigheden, dat zy in de eerste plaats en vóór alle dingen gevraagd hebben naar iemand, die krachtens kennis en levenshou ding en algemeene georiënteerdheid geacht kon worden tegen deze problemencomplexen opgewassen te zyn. Kerkbestuur en Regeering waren het er ten slotte volkomen over eens, dat daartoe niemand méér geschikt te achten was dan de thans benoemde. DOOPLEDEN Naar aanfleiding ven bet rapport dat de predikanten Dr K. Dijk t-9 Den Haag en De W. S. de Vries, van Voorburg, aan de Clas sis den Haag der Geref. Kerken hebben uit gebracht inzake betere bearbeiding van de doopleden in de groote steden, welk rap port de Classis aan alle Geref. Kerken in ons vaderland heeft toegezonden, heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk van Rotterdam, de Kerken in de groote steden tegen Don derdag 9 Febr. a.s. in een conferentie te Utrecht bijeengeroepen, teneinde gemeen schappelijk de vraag wat hier kan en moet orden, onder de oogen te zien. KERKGEBOUWEN. Te Groningen zaG, naar het „Gmn. Kerkblad" meldt, een nieuwe Her vormde kerk gebouwd worden op een ter red n aan den Korreweg. Het ontwerp is van gebroeders Meneink te Apeldoorn. De kerk zad plaats bieden voor 870 peisonen, terwijl aan de noordzijde een wachtkamer voor predikanten en ambtsdragers wordt gebouwd en aan de oostzijde een vergader zaal] voor pl.m. 90 personen. Voor de kerk komt een groot plein. Te D e n e k a m p is voor het in aanbouw zynde Ned. Herv. .Vereenigingsgebouw een gift ontvangen van H. K. H. Prinses Juliana. Ook werd van een gever, die onbekend wil blyven, een gift van f 500 ontvangen. Men hoopt het gebouw in het laatst /au Februari in gebruik te kunnen nemen. Te T i e 1 ls, volgens het „Hbl.", de trerfkamer, het oude gebouw, dat op het Kerkplein naast het gebouw voor godsdienst onderwijs staat, weder in het bezit van de Ned. Herv. Gemeente gekomen. De gerfkamer was oudtijds de kleedkamer van den geestelijke ZENDING. Toelating van de Zending. Uit Batavia wordt door Aneta gerneld: Het lid van den Volksraad, de heer Soe- kawati, heeft bij de Regeering de schrifte lijike vraag ingediiend of zij bereid is een beeliissing te nemen inzake de bijzondere toelating op grond van artikel 177 van de Wet op de Indische Staatsregeling, alvorens de Volksraad zioh over deze Zen-diingskwea ties heeft uitgesproken. Financiën. De Samenwerkende Zen dingscorporaties te Oegstgeest ontvingen over 1932 behalve nog enkele tot dusver on bekende bedragen, die in Indië ontvangen werden, op een begrooting van 1 (WS-OOft— ruim 971.500.—, welk bedrag na aftrek van enkele bezuinigingen een voorloopig tekort laat van 56 000-Over 1931 bedroeg dit tekort ƒ100.000.Er is dus belangrijke vooruitgang, ook daar het bedrag der inkom sten weer hooger was dan in 1931. Inmiddels haalde Januari een laagte-record jil- tot dusver slechts 8500.—. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. By Kon. besluit is opnieuw benoemd tot secretaris van het college van curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden Mr. P. J. Idenburg, te Leiden, RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Tot conservator by de medische kliniek voor den duur van dit jcar is benoemd Dr. P. Muller. R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN Op initiatief van het Hoofdbestuur der St Radbouddtiohting zal binnenkort in de Aula der Universiteit te Nijmegen een bronzen gedenkplaat worden aangebracht, waai op de namen worden vermeld van hen, die door hun groote offervaardigheid ale etioh- teie der Universiteit worden geëerd. De gedenkplaat wordt naar ontwerp van de edelsmeden Brom te Utrecht uitgevoerd in zwart brons, waarop de tekst en het Uni- yorsite i te wa.pe n worden aangebracht in Prol. Dr J. J. SALVERDA DE GRAVE Dr J. J. Salverda de Grave heeft, naar het „Hamdelebl." meldt, eervol ontslag ge vraagd uit zijn betrekking van gewoon hoogleeraar aan de gemieente-um/iveiisiteït te Amsterdam. Onder overlegging van het door curatoren der Universiteit omtrent dit verzoek uitge brachte advies, stellen B. en W. den Raad voor, het gevraagde eervol ontslag te ver leenen met ingang van 18 September. SCHOOL VOOR BEELDENDE NIJVERHEID Te Arnhem zyn sedert eenige jaren reeds plannen in bewerking en ten deele reeds uit gevoerd voor den bouw van een nieuwe Mid delbare School vcor beeldende ny verheid en bouwkunst aan de Coehoomstraat. Een geschil met het rijk stak een spaak in het wiel. Dit is nu uit den weg geruimd en het plan zal nu in bescheidener vorm worden uitgevoerd. Bin nenkort heeft de aanbesteding plaats. WEEFSCHOOL TE GOOR. Zaterdag a.s. zal het 100 jaar geleden zyn, dat Thomas Ainsworth, de grondlegger der Twentsche textielindustrie, te Goor de eerste weefschool opende. Op dien dag zal een krans gelegd worden op diens graf, waarbij de voorzitter van „Goor Vooruit" en Burgemeester W. van der Sluis het woord zullen voeren. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Chaara (Herv. School, hoofd B. J. J. R. Walrecht), mej. C. W. Tonsbeek te Eindhoven Opende, Gr. (Geref. School, hoofd A. Talstra), mej. L. A. Hoekstra te Buitenpost. Voor nutt. handw. A. DE OUDE. Naar wy vernemen, is de heer A. de Oude, sinds de oprichting van de Chr. School aan de IJsselmondsche laan te Kralingsche Veer, hoofd dezer School, voornemens in den loop van dit jaar met pensioen te gaan. Dr. H. D. BENJAMINS, f Te Den Haag is, 82 jaar oud, overled.r. Dr. Herman Daniël Benjamins, oud-inspecteur van het onderwys in Suriname. De overledene kreeg zyn eerste school opleiding te Paramaribo, studeerde in ons land aan een H. B. School en een Gymnasium, werd daarna student te Leiden en promoveerde in 1875 daar tot Doctor in de Wis- en Natuur kunde. Het grootste gedeejte van zyn leven heeft de overledene gegeven aan de belangen van onzen West, vooral op onderwijsgebied. Een belangrijk aandeel had hij in de organi satie en het onderwys aldaar. Hij werd na zyn promotie benoemd tot inspecteur van hel onderwys in Suriname en leeraar in natuur- en plantkunde aan de Geneeskundige School te Paramaribo. Ook was hy lid van den Raad van Bestuur van Suriname en van 1914 tot 1917 mederedacteur van de Encyclopaedic v. Ned. W. Indië. In 1919 werd hy redacteur van de W. Indische Gids. Ook na zijn vestiging in ons land is hy met onverzwakte energie de belangen van W. Indië, waarvoor hy een erkende vraagbaak was, blyven behartigen. ROOMSCHE ONDERWIJZERS NAAR ROME De Reiscommissie van de R.-K, Onderwyzers- federaties in Nederland organiseert in dit voorjaar een reis naar Rome. De deelnemers zullen de plechtigheden by de opening van het „Heilig Jaar" (jubileumjaar) bijwonen en de voornaamste merkwaardigheden in Rome en onderscheiden andere Italiaansche plaatsen bezien. EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Ge promoveerd ia tot Doctor lil de Geneeskunde de heer E. Tonkes, geb. te Arnhi ACADEMISCHE EXAMENS HANDELSI Geel.: Handelswet L. M. A. van den Hout te Roosendaal lieer M. W. J. Maas te Loon op Zand. de hoer D. Klein i Geneeskunde: ©and. ex., de zamenlijke tentamlna in de natuurwetenschap pelijke vakken van het eerste gedeelte candi- daatsexamen in de geneeskunde: mej. M. Edel, DONDERDAG 36 JANUARI. Hulzen (296.1 M.) 10 15—10.15 Gramofoonmu. ziek. 10.15—10.45 Morgendienst Da J. v. d. Wonde. 10.1511.00 Mevr. A. Noordewier— Reddingiun zingt Z OUö.OO Cursus Fiaule Handwerken. 3 00—3.30 Vrouwcnhulfuurtje 4.00—5.00 Bijbellezing door Dr. W. G. (lnr- rensteln 5.00—5.45 Piano-recltul. 6.45— 6.15 Cursus Handenarbeid voor onze Jeugd. 0.156.45 Het standbeeld van Juhun van Ol« denbarnevelt. 6.45—100 Cursus knippen stolversleren. 7 00—7 30 Weekoverzicht A Clayé. 7.45—8.00 Ned. Chr. Perabur. 8.00—9 00 Concert door het Utrechtsch Chr. Mannenkoor. 9.00—9 30 Dr. J. A. Ncdei bragt: „Het probleem van den arbeid". 9.! lu.30. Orgelconcert door den heer Jan Zvvu 10.30—10.40 Vaz Dias. 10.40—11.30 Gram: :ert 11.00 Gram» 110011 30 Kook- en bakpraatje. 1130- 12 00 Voortzetting Sollstenconcei t. 12.01- 12.45 Lunchconcert. 12.45—1.30 Gramol» on 1.30—2.15 Ensemble Rentmeester. 2.30—3.00 10—3.45 1 4.00—4.30 Vooi -5.00 Hollun i.-ch tel „Central" Den Haag. 7.00—7.30 recital. 8.01—8.05 Vaz Dias. 8.05—8.16 Gramofoon. 8 15—10.30 Mozart-avond; 8.15 —9.00 Aansluiting Concertgebouw te Amstei dam. 9 00—9 15 Gramofoon. 8.15— JU.30 Mozartconcert. 10.30 Gramofoon. 10.4-1— porkest. 11.00 Vaz Diaa, Vlanmsch) (337.8 M.^ 12.20 Concert (Fransch) (509 3 M.) 12.20 Gramofoon. 1.20 Concert Omroepkieinork. st. 6 35 Zangvoi dacht. 7.20 Gramof»,on. 8.20 Concert. 9.20 Vervolg concert. 10.20 Gramofoon. )a ven try (National! (1554.4 M.) 12.20 Orgel spel. 1.05 Het Midland Studio-orkest Vesper Westminster Abdy. 4.25 Orkest 6.50 De grondslagen der muziek. 8.20 Hot EBC-orkest 1U.00 Concert 10.40 Ven viool-recital. 10.50 Kerkdienst uit de St Ml Weerbericht 1.20 Grumofc 3.50 Concert, nrüs (1724.1 M.) 8 05 Gramofoon. 12.20 Protestantsche causerie. 12.50 Orkestcn- cert 7.20 „Iplgénle en Aulide" Gluclc. 9.35 „Les Rantzau". Hechts wetenschap: cand. ex., de heer G. W, Geneeskunde: doot. ex., de heeren C. B. Oort- huys, F. M. J. H Hermans, IV. H. C. M. Ven- mana, H. Wever, P. Gerber en mej. S. M. Bc EXAMENS-HOOGERE KRIJGSSCHOOL Het toelatingsexamen tot de Hoogere Krijgs. 10 ph oiicieren der artillerie, voor offh studiën 2 plaatsen. i, verdeeld als volgt: 5 iterle, 3 voor officieren der jfficleren der cavalerie en 1 officieren der genie; b. de intendance* EINDEXAMENS-GYMNASIA overzicht van de eindexamens-Gymnasia Raatsexamens voor toelating tot de Unl- t geven aan. dat het getal uitgereikt© ichrlften voor de faculteiten der god- :eiten der geneeskunde, geslaagde flor :.(J. 8.45 tot 12 der Uit Oost-lndie COMMISSIE GEORGANISEERD OVERLEG. Vertegenwoordiging afgewezen. BATAVIA, 24 Jan. (Aneta). De Java-Bode meldt, dat op het verzoek van d" ambtena ren bij het binnenlandsch Bestuur en de Christelijke onderwijzers om vertegenwoor- difiing in de Commissie voor georganiseerd overleg afwijzend is beschikt. DE SULTAN VAN DELL Naar Buitenzorg. BATAVIA, 24 Jan. (Aneta.) De Java-Bodo verneemt, dat in verband met wrijving tus schen het Binnenlandsch Bestuur en het Zelfbestuur ter Oostkust van Sumatra da Sultan van Deli na het einde van tie poeasa naar Buitenzorg zal worden opgeroepen. EEN VERHAAL UIT WEST-AFRIKA Door A. E. SOUTHON Naar het Engelsch bewerkt door L J. P. B-V. (19 Korte Inhoud voor nieuwe lezers 1 Ging met d* zaken de handelaars Bt netton%n Maybew te Oburlndo den laatstcn tijd niet erg naar wensch. De twee compagnons stonden onder de blan ken van Oburlndo niet al te best bekend. Ook begreep niemand, le verblijfplaats ^Maar dit had toch een heel geldige reden. Want zoo alleen kon Stretton telkens onopge merkt uit Oburlndo verdwijnen en er weer In t^Zook'waB 't ook nu weer. Htj was ln 't oer woud verdwaald en bij een klein stroompje terecht gekomen. Daar bespiedde hij een twaair tol negere van koning Kwangu. die bezig wa ren goud te wasschen, Thula gekomen besprak Stretton uitvoerig met Ma, hew hoe zij zouden trachten Kwangu het goud afhandig te maken. Tenalotte beslo ten zij een zekere Jansen In den arm te ne men. Deze. die om aan drank te komen tot olies ln staat was, had wel ooren naar het plan, HU was als geen ander op de hoogte met taal en gebruiken der inboorlingen, bovendien zou hö met eenige goochelstukjes wel Indruk Vooral waarschuwde Stretton nog om uit de buurt van Kwangu's drank te blijven. Ook moest Jansen aleb In acht nemen voor zekere Zendeling Noordaa. Deze zendeling en zijn vrouw hadden 't zeer druk met de vele Inboorlingen, die zich door ben lieten behandelen. Langzamerhand begon nen zij 't vertrouwen der menschen te winnen. Po opperpriester Keshona waa zeer .verba- op te hitsen. Mai en, alls Hausa de stad van iend. vreesde dezen vertegenwoordiger van den Is lam zoo erg als hij zeker het Christendom niet de toestand, toen J vermomd, zijn Intrede <ieed Kwangu. Zijn Zoo keek hij dus de hinkende stoffige Hausa na met zekere ongerustheid en haastte zich hem in te halen en te ontdekken, wat hij in de stad Kwangu doen kwam. Hij had hem ingehaald, voordat het marktplein was overgestoken; Keshona groette hem, zooals men een vreemdeling groet: „E huabo, e kurino". Janson keek van onder de losse vouwen van zijn groote tulband op en toen hij zag het plukje haar dat op Keshona's overigens gladgeschoren hoofd zat, herkende hij in hem den priester. Dat was dus iemand, met wien hij dikwijls zou moeten in aanraking komen, om Kwangu's goud te veroveren en opdat de priester later geen overeenkomst zou ontdekken tusschen de stem van de eenzame Htiusa en de man die het spel moest spelen wat Janson had uitgedacht, mompelde hij een antwoord in Hause-stii' Waar ga jo naar toe, vreemdeling?" vroeg Keshona, kwasi-onschuldig. Janson schudde zijn hoofd en bewoog ho peloos met zijn handen ten teeken, dat hij het niet verstond. Blijf je in de stad om te eten?" ging Keshona verder Opnieuw ging Janson door met zijn gebaar van niet begrijpen. Kom bij me eten", zei Keshona lany zaam, terwijl hij den Hausa onderzoekend aankeek. Deze uitnoodiging zou onweer staanbaar zijn voor een Afrikaan die hem verstond, en toen Janson opnieuw z'n hoofd schudde en uitbarstte in een stroom van on verstaanbaar Hausa, was Keshona voldaan. Daar was klaarblijkelijk niets van dezen vreemdeling te vreezen. Waarschijnlijk haastte hij zich om zijn vrienden op een be paald punt te ontmoeten, en welke stad ook onderdak zou geven aan de Mohommedaan- sche zendelingen, die van Kwangu alvast niet. Keshona slaakte een zucht van verlich ting en groette vriendelijk in zijn moeder taal: Odabol Janson herhaalde het woord met een sterk noordelijk accent en Keshona verliet hem om zijn wandeling te vervolgen- De gedach te aan de Hausa was hij kwijt De Engelschman herhaalde zijn zucht van verlichting terwijl hij naar de stadspoort doorliep. Veel ondervinding had hom een diep respect bijgebracht voor de gladheid der priesters; daar zij zelf op groote schaal overbluften en wisten af te troggelen, waren zij gauw In het ontdekken van soortgelijke practijken bij een ander en hoewel zijn ver momming deugdelijk was, was Janson er toch niet zeker van, dat hij onopgemerkt kon passeeren aan een nauwkeurige inspectie van iemand met Keshona's ondervinding Door de poort gekomen, liep hij een kilo meter verder langs het boschpad waar een jonge Afrikaan geduldig op en neer liep- Halo, Koko", zei hij in het Engelsch want Koko was de metgezel van zijn onge lukkig leven el sedert eenige jaren. Hij was zeer trotsch op zijn kennis van een paar Engelsche zinnetjes. Dit lijkt me een goed plekje, om van den weg af te slann. Maar wees voorzichtig, dat niemand later kan ontdekken, waar je geloopen hebt." Koko begon zich met behendigheid van een inboorling door de lage struiken heen te werken. Janson volgde- Hij had zijn los hangende mantel opgebonden. Langzaam schreed hij voort, telkens omkijkend, om er zeker van te zijn, dat weggeschoven takken weer op hun plaats kwamen. Hun weg ver volgend diep door het bosch, kwamen ze na verloop van een uur aan een kleine open plek in een katoenbosch met enkele malto ni eboomen. Dit is wel te gebruiken" zei Janson. „Neem je zakmes en hak de lage struiken weg, Koko en maak dan een smal paadje naar den hoofdweg. Snij een paar takken van palmboomcn en leg die over het pad heen, zoodat niemand er door kan; ga dsn naar de stad en geef je boodschap af zoodia de maan is opgegaan". Koko grinnikte en deed wat hem geboden was; hakte zoolang, totdat er weikelijk een kring was gevormd van ongeveer dertig voet middellijn en bp- gon vervolgens het pad te hakken door het bosch in de richting van waar ze gekomen waren. Janson ging zitten met zijn rug tegen een boom. Het was nog vroeg op den dag en hii kon niets doen, eer de duisternis gevallen was Dorstig en vermoeid was hij van de lange reis; maar hij moest wachten, totdat Koko gereed was en de dragers, die hem meegeven waren hem bereikt haddon. Hij dacht aan de vele kisten, die ze droegen Een was er vol met whisky dat hij liever had dan zijn leven; en die was heelemaal voor hem alleen. De andere bevatten jenever voor Kwangu en hoewel Janson wist, dat deze hem tot het beoogde doel moesten brengen, dacht hij met een zekere weemoed aan: twintig kisten met jenever, tegen een met whisky! Het was om van te watertan den, als je zoo'n dorst had, maar met de ge dachte, dat hij spoedig in staat zou zijn alle drank die hij wenschte, te koopen, slaagde Janson erin, zijn afgunst op Kwangu's ge luk te overwinnen. Hij zocht zich een beschut plekje tusschen de struiken en was spoedig diep in de rust Na verloop van vele uren werd hij door Koko gewekt en ging bij het zien van een kistje, dat de jonge man behoedzaam op den grond zette, overeind zitten. Daar was de whisky waar hij zoo naar verlangde! Twaalf groote flesschen, vol met het goudgele vocht. Maar voordat hij het durfde openen, moest hij zich gereed maken voor het spel, dat hij binnenkort zou moeten spelen- De palmtakken zouden eiken jager weer houden, het pad, dat Koko gemaakt had ie betreden, want geen gewone inboorling zou het bekende teeken van een priestergang durven aanranden. Maar er waren priesters in Kwai.gu's stad en één kon het in zijn hoofd halen om nieuwsgierig te worden, wie een nieuwe gnng gemaakt had. En stel u voor dat er een het pad volgen zou en een Hausa aan het einde zou ontdekken Hau- sa's doen niet aan 't maken /an priester gangen en dus zou ontdekking alle kans op slagen van z'n complot op niets doen uitloo- pen. Koko werd met nieuwe boodschappen naar de stad teruggestuurd en Janson opende nu een puk indigo geverfd katoen dat Koko slordig aan den kant van de hoog geroemde vhiskykist had neergegooid. Uil het onschuldig uitziende bundeljtë nam hij» de diverse bcnoodigdheden welke Stretton op zijn verzoek er in gedaan had- Hij begon zijn Hausakieeren uit te trekken en vouwde ze in het blauwe katoen en verstopte dit met de kist daarna onder het struikgewas. Daar na begon hij met behulp van een klein spiegeltje zichzelf te vcrklceden tot een fo- tische priester, belust op effect Voor hij Oburindo verlaten had had hij zijn baard afgeschoren, behalve het kleine stukje op de kin, wat de Hausa s erop laten zitten. Doch nu ging ook dit eraan- De doods biceke gelaatskleur stak fel af tegen zijn geverfd gezicht maar het ro penna arde het verborgen geheim van Janson. De puntige, smalle kin w/rd zichtbaar, met de uitste kende beenderen. Nu de tuilhand wat weg geslagen was en trots de donkere tinten op zijn gezicht, leek Janson wat hij inderdaad was een verloopen heerschap. Uitgeno men de kin, waren zijn gelaatstrekken keu rig en welbesneden, vooral de mond. Die was inderdaad heel mooi, hoewel de lippen misschien wat te dik waren- Hei was een mond, die gaarne kuste, en die slappe trek ken om de kin waren mogelijk een verkla ring van de omstandigheid, dat het ver stand, hetwelk zetelde in dien prachtigen kop, er niet in geslaagd was Janson tot een gentleman te maken. Ees had hij de officiers rang bekleed in het leger maar de mond die zoo veel gekust had en dat gebn-k aan kracht om de verleiding te weerstaan, waren oorzaak geworden van een berucht geworden schandaal, ergens in een .stad aan de kust Zij hadden ook een vrouw tot wanhoop gebracht, en gemaakt, dut zij een te groote dosis morfine had geslikt.-, zij hadden een naam met een goeden klank ver anderd in Janson. (Wordt vervolgd^

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8