WOENSDAG 25 JANUARI 1933 TWEEDE BLAD PAG. fi' STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN SALARISXORTING Bij Koninklijk besluit van 24 December 1932. S. 635. is in hot Koninklijk besluit van 29 December 1031, S. 556. waarbij een tijdelijke korting is vastgesteld op de bezol diging o.m. van de leeraren aan de Rijks hoogere burgerscholen, de navolgende wij ziging aangebracht. In het tweede lid van artikel 1 van laatst genoemd besluit worden de woorden: „SV-s ten honderd" en „5 ten honderd" gewijzigd in: onder a onderscheidenlijk 6% ten hon derd en 9 ten honderd onder b onderschei denlijk 71/i ten honderd en 10 ten honderd. Deze wijziging is 1 Januari 1933 ln wer king getreden. Voor de gehuwden wordt derhalve van laatstgenoemden datum af een korting toe gepast van 6K pet. van de eerste f 2000 on 0 pet van het overige der jaarliiksche be zoldiging; voor de ongehuwden 7y2 pet van de eerste f 1000 en 10 pet van het overige der jaarlijksche bezoldiging. Deze hoogere korting brengt ook thans geen wijziging in het bedrag van den pen sioengrondslag. Met het oog op de voorwnaiden, waaron der ten behoeve van het gymnasium cn de beide gemeonteliike hoogere burgerscholen subsidie, uit 's Rijks kas wordt genoten, zal bovenbedoelde hoogere korting eveneens voor de leeraren dier scholen moeten gel den. Op de Rijksvergoeding voor de gemeente lijke kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen zal de gewijzigde korting op de salarissen eveneens worden toegepast Om deze roden en ook omdat de leeraren van de kweekschool volgens de Rijksrege ling en ongeveer op gelijken voet bezoldigd worden als hun collega's van het gymna sium en de hoogere burgerscholen, behoort de korting o.i. ook to worden toegepast op de leeraren van de kweekschool. B. en W. stellen voor in bovenbedoelden zin te besluiten. ADMINISTRATIEF AMBTENAAR GEMEENTEWERKEN Tengevolge van het aan den heer G. P. R. Weyer verleend eervol ontslag, is een va cature ontstaan in de betrekking van adnn- nistratief-hoofdambtenaar bij den dienst der Gemeentewerken. De heer W. H. den Hartigh, commies te klasse aan de afdeeling Algemeene Zaken der gemeente-secretarie, heeft verzocht voor een benoeming in aanmerking te mogen ko men. B. en W. meenen, dat genoemde sollici tant bijzonder geschikt is voor de vervul ling van de opengevallen (betrekking, omdat hij ter secretarie dezelfde werkzaamheden verricht, die aan den tegenwoordigen titu laris vóór diens benoeming als zoodanig, waren opgedragen en die als het ware aan sluiten aan die van den administratief- hoofdambtonnar. Onder medodeeling, dat ook de Commissie van Fabricage en de directeur der Gemeen tewerken zich hiermede volkomen kunnen vereenigen, geven B. en W. den Raad in overweging den heer Hartigh tc benoemen. Verlaging Verpleeggelden „Ende geest en „Voorgeest". In den loop van (het vorig jaar heeft op initiatief van Gedeputeerde Staten der Pro vincie Zuid Holland een bespreking plaats gehad met vertegenwoordigers van de bestu ren van verschillende krankzinnigen- en zwakzinnigengestichten waaronder ook B. en W. van Leiden, welke bespreking ten doel had tot een verlaging van de verpleeggelden te geraken; Ged. Staten zagen zich tot de zen stap genoopt, omdat voor het sluitend maken van de provinciale t-Spvottcg voor 1933 het uitgaven peil de pinnlKi ver goedt aan de gemeente 1/3 gedeelt* de te haren laste komende kosten van verpleging van arme krankzinnigen cn zwakzinnigen moest worden verlaagd. Na gehouden over leg met de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest" „Voorgcest" en „Rhijngeest", en nadat B. en W. gebleken was, dat de verschillende gestichtsbesturen tot een min of meer aanzienlijke verlaging van de verpleegkosten zouden overgaan, heeft ook het College van B. en W. van Lei den na ampele overweging zich tegenover Ged. Staten bereid verklaard te bevorderen dat met ingang van 1 Jan. 1933, de kosten van verpleging in Endegeest en Voorgeest, welke thans 825 per jaar kleeding in begrepen bedrogen, zouden worden ver laagd tot 795 per jaar en wel in dien zin, dat de eigenlijke verpleegprijs 765 en het kleedgeld 30 per jaar zou bedragen; Ged. Staten hebben voorloopig met de toegezegde verlaging genoegen genomen en daarvan be reids per circulaire aan de gemeentebesturen kennis gegeven. Weliswaar zal de gemeente door de bo venbedoelde verlaging van de verpl'Kggel- den met 30 per jaar, gerekend naar de voor 1933 geraamde bezetting, rond 20.000 aan inkomsten derven, daartegenover stant, dat het niet verlagen daarvan, nu de andere ge stichten daartoe wèl overgaan, ongetwijfeld op de bezetting een zeer nadecligen invloed zou uitoefenen, hetgeen de gemeente wel eens duurder zou kunnen komen te staan, dan een matige verlaging van do verpleeg- prijzen. Voorts beteekent de verlaging van de verpleegprijzen voor de gemeente een be sparing op de kosten van verpleging van de voor haar rekening in Endcgeest en Voor geest verpleegd wordende krankzinnigen en zwakzinnigen, welke, na aftrek van de van de Provincie te ontvangen mindere subsidie voor 1933 op 5.880 kan worden geraamd, zoodat ten slotte met de verlaging van de verpleeggelden niet meer dan rond 14.000 zal zijn gemoeid. Het stempelen B. en W, hebben een afwijzend prae-ad- vies uitgebracht op het verzoek van het plaat selijk werkloozen strijdcomité om uitbrei ding van den maatregel éénmaal per dag stempelen voor de door Maatschappelijk Hulpbetoon ondersteunden. De geleidelijke toeneming van het aantal benzinepompinstallaties op den openbaren weg heeft het college van Burgemeester cn Wethouders aanleiding gegeven nader onder oogen te zien, in hoeverre de tot dusverre ge volgde gedragslijn in dezen ook in de toe komst zal kunnen worden gehandhaafd. In verband hiermede Is de wenschelijkheid ge bleken tot vaststelling van een tweetal strafverordeningen over te gaan. De eerste betreft het vullen van benzine reservoirs van motorrijtuigen, welke geheel of gedeeltelijk op de openbare straat staan, uit pompinstallatios, welke zich op particu lier terrein bevinden. Het behoeft wel geen betoog aldus de Commissie voor de strafver ordeningen, dat deze wijze van vullen, waar bij de aflevering van benzine geschiedt door middel van slangen over het trottoir het welk een groote belemmering oplevert voor het verkeer, hetgeen te meer klemt door de vele in deze gemeente aanwezige smalle drukke straten. De Commissie acht het dan ook noodzakelijk, dat hiertegen maat regelen worden genomen, cn hebben mits dien de invoeging ontworpen van een nieuw art. 22 bis in de verordening op de Straat politie, waarbij deze methode van vullen wordt verboden. In de tweede plaats is gewezen op het ern stigo gevaar, hetwelk benzine tankwagentjes wier aantal geleidelijk toeneemt door loopend opleveren. Met liet oog hierop heb ben B. en W.beslotcn deze voorwerpen in den vervolge geheel uit de bebouwde kom te weren. Het komt de Commissie wenscho lijk voor, dat deze maatregel, waarmede zij zich kan vereenigen in art. 27 lid 2 van do verordening tot voorkoming van brand, welk artikel thans de mogelijkheid opent voor het voorhanden hebben van benzine in de hier bedoelde wagentjes vergunning te vorkrijgen tot uiting komt. Tevens verdient het aanbeveling de maxi mum .hoeveelheid van 25 Liter benzine en derg. stoffen, welke met vergunning van'B. en W. in het algemeen in of op eon perceel aanwezig mag zijn, to brengen op 30 Liter, zulks in verband met don inhoud van de ben zineblikken. (10 Liter). Voorts zijn nog enkele wijzigingen van de verordening tot voorkoming van brand wen schelijk gebleken. In de eerste plaats wordt voorgesteld de in art. 27 vervatte beperking van het voor handen hebben van benzine en derg. stof fen „in of op een perceel" uit te breiden tot elke besloten of open ruimte. Het is nl. voor gekomen, dat een belangrijke hoeveelheid benzine tijdelijk word bewaard op een go deelte openbare straat, hetwelk voor tijdelij ken opslag van goederen ln gebruik was ge geven, zonder dat voldoende vciligheidsmaat regelen genomen werden of kondon worden genomen. Ten einde aan de hand van art, 27 in der gelijke gevallen te kunnen optreden is de hier bedoelde aanvulling wenschelijk. Vervolgens wordt een wijziging van art 31 voorgesteld met het oog op den inhoud R.K, School Potgieterlaan Den 20en Juni jl. besloot de Gemeenteraad overeenkomstig proeadvies van B. en W. van 11 Juni 1932 medewerking te vcrleenen aan het bestuur van de R.K. Parochiale Jongens scholen onder R.K. Parochiaal Kerkbestuur tot den bouw cn de inrichting van een bij zondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Potgieterlaan, waarvan de koston, met inbegrip van de waarde van den grond, door het schoolbestuur aanvankelijk ge raamd werden op 132.000,—. Als resultaat van het met het schoolbe stuur gepleegde overleg is dit bedrag terug gebracht tot 108.705.07, waarin is begrepen maximaal 75.000.— Voor het schoolgebouw en maximaal 18.000.— voor het gymnastiek lokaal GECOSTUMEERD FEEST OP DE IJSBAAN EEN GESLAAGDE AVOND Guur en koud was de wind. en de rijders en de rijdsters hadden zich nog dikker dan anders ingepakt, toen ze gisteravond in grooten getale naar de Leid sr. lie IJsbaan togen om het gecostumeerde ijnfeest rneo te maken. Langs de kanten van.de haan ston den op de weilanden cn de Maredijlt hon derden belangstellenden, die cr een extra koude neus vcor over hadden om de gccos- tumeerden te zien. En heel spoedig kwamen ze, de pierrots, do kozakken, de harem- dames, Amerikanen en Brunhilde met haar gevolg. De witte „Bruintje Beer", de negerin die zooveel belangstelling genoot cn het beken- Michelinmannetje draaiden lustig rond. iBehalvè do verlichting welke zoo kwistig door het Bestuur aangebracht is, had (zich nog vrijwillig een groote kaars aangemeld, die zich direct door allerlei uitheemsche „muggen" zag omgeven. Alles bijeengenomen was het een wonder lijk schouwspel op dien kouden avond en een woord van hulde aan die vele gerostu- meerden die de koude trotseerden, door in hun niet altijd warme vermomming te blij ven rijden, is zeker op zijn plaats. De R.K. Huishoudschool was door een groot aantal leerlingen vertegenwoordigd en over de ge- heele baan verdeeld gleden de katoentjes door de menigte. In de bestuurskamer werden ten slotte de vele prijzen uitgereikt, do cantlne zat prop vol en de temperatuur daarbinnen deed niet vermoeden dat we zulk een strengen winter beleefden. De groote clubprijzen zijn toegewezen aan: 1 Wolga Club; 2 Brunhilde; 3 de Leidsche Kookschool; 4 De Eskimo's. De kleine clubprijzen aan: 1 De Ameri- kaansche vlag; 2 Bruintje Beer; 3 Michelln- banden. I Diverse prijzen, waarvan het niet doen lijk was een juiste volgorde op te geven, werden toegekend aan: De Kleine mijnwer ker (Hollandsch fabrikaat); Schoorsteen veger; Napoleon met page: Afganistansche prins; Juffrouw uit de Camera Obscura; Zweedsche boerin; Friesche boerin; Volen- damsch meisje; do Kaars, en vele andere. GEM. SOCIALE DIENST Door uitbreiding van werkzaamheden en daarmede gepaard gaande vermeerdering van personeel is de beschikbare ruimte in het gebouw van den Gemeentelijken Dieast voor Sociale Zaken onvoldoende geworden. Teneinde in de behoefte aan meer ruimte te voörzieh, is het wenschelijk de bovenwo ning Garenmarkt no. 2 ter beschikking van genoemden dienst tc stellen. Daartoe zullen eenige. in do stukken nader gespecificeerde voorzieningen moeten worden uitgevoerd, waarvan de kosten worden geraamd op plm. f 1550. Dit bedrag lean worden geput uit het nog aanwezige overschot, groot f 2.805,50, van het Fonds voor Stadsuitbrei ding en Sociftle Doeleinden. HEN LEGAAT Wijlen froulo P. M. A. van Bommel heeft aan do gemeente gelagatcerd ter plaatsing in het museum ..Lakenhal" of ln het Stad huis. de geschilderde portretten van hare grootouders Jhr. Mr. G. van Bommel, bur gemeester van Lolden en diens echtgenoote, benei vena een nastolteckening van genoem de burgemeester. Overeenkomstig het advies van de Com missie voor het Stedelijk Museum „de La kenhal" géven B. pn W. don Raad in over weging de bodoelde\portrctten. die voorloo pig in het museum zullen worden geplaatst, mot gevoelens van erkentelijkheid voor de schenkster, voor de gemeente te aanvaar den. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe Inschrijving. 24 Jan. Waasdorps Grossierderij. Leiden. Oude Vest 203a, kook. bisaiilt, chocolade, suikerwerken en aanver wante artikelen. Eigen.: J. W. Waasdorp-- Hnrkink, Lelden. Gevolm.: A. Waasdorp, Leiden. Wifeiqing. 24 Jan. C. van der Post on C.n beurtschlppersbedrtjf met motorboot. Lel den, Hoogewoerd 160. Overl. Venn C. van der Post, Zoetorwoude, d.d. 18 Jan. 1933. i KIND DOOR DEN TREIN GEDOOD Hedenmiddag is door den trein, die te 1.53 te Lelden arriveert, op den overweg aan den Haarlemmer Trekvaart een k:nd, dat over de overwegboomen was geklommen, overreden en gedood. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Nog niet geopend Evenals gisteren, is ook vandaag het ijs In de Zocterwoudschesingcl op verschillende plaatsen gepeild, maar nog niet dik genoeg bevonden om de volksbanen voor hot publick open te stellen. Het ijs is op de meeste plaat sen slechts 5 h 6 c.M, dik, zoodat de autoritei ten de verantwoordelijkheid om den Singel open te stellen nog niet aandurven. Op de Witte Singel werd gistermiddag zeer druk gereden, ondanks de waarschu wingen van de zijde van de politie. Geluk kig is alles goed afgeloopen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna d v W F Maas en Lrbouw 62 J. - Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN DE GEMEENTEBEGROOT1NG IN DEN RAAD (Vervolg.) Na de replieken wordt overgegaan tot be handeling der verschillende posten. Bij do bespreking der verordening ro gelende de tarieven voor gas en electrici- teit diende de heer Van Kloef een voorstel in de tarieven wederom terug te brengen tot het peil van vóór Juli 1932. Dit voorstel werd verworpen. De gas- en watertalie ven werden volgens voorstel van B. en W. aangenomen. Do heer Boeron diende, met den heer Lam. een motie in, waarbij B en W. wor den uitgenoodigd met een voorstel te komen tot invoeren van een vastrechttarief voor electriciteitslevering. Na eenige bespreking werd deze motie z. h. st aangenomen. De tarieven bleven gehandhaafd. Voorstel van B. en W. de kinder-toelage ambtenaren tot de helft terug te brengen. De heer Boeren verklaart zich tegen deze halvoering o.a. op motieven gebaseerd op een christelijke levensbeschouwing. B. en W. hebben dit afgewezen. Het spijt spr. en velen met hem, zich in dit opzicht te hebben gist, want dat beteekent dat van dit co! geen gezinspolitiek is te verwachten. Spr. stelt daarom voor geen enkele ver andering te brengen in don kindertoeslag. Spr. verwacht, dat het een oogenblik van afwezigheid is geweest bij B. en W. toen zij dit voorstel deden. De heer Verdonk vond ook. dat men zeer diep in de levensader der groote ge zinnen ingrijpt. De vergadering -werd hierna geschorst tot hedenmiddag 2 uur. De vergadering van Dinsdag. In de gistermiddag voortgezette vergade ring kwam allereerst aan de orde de beraad slagingen omtrent kindertoeslag. De heer den Uijl wil geacht worden niet zoo'n groot voorstander daarvan te z'in. Toch kan spr. meegaan met het voorstel. Ook de heer den Ouden is geen bewon deraar van dit voorstel. Z.i. kan men echter toch wel halvering toepassen zonder zijn beginsel te verzaken als was het alleen reeds om bezuigheidsredencn. Toch zou spr. ook willen dat B. en W. hun voorstel terugna men. Wethouder Sprey is ook geen bewonderaar van deze toeslag, daar deze ook in het vrije bedrijf niet veel wordt toegepast Spr. be grijpt dat de halveering van de kindertoe slag en dan nog eens de loonkorting vele gezinnen zal teleurstellen cn spr. wil daar om de thnns geldende kindertoeslag nog 1 jaar handhaven. Vervolgens wordt het voorstel van Wet houder Sprey om de kindertoeslag nog voor een jaar te handhaven aangenomen en dit van B. en W. om de toeslag te halveereo af gewezen. Rloolbolasting. De door B. en W. voorgestelde vert.oogde rioolbelasting werd aangenomen met 16 tegen 1 stem, die van den heer van Kleef, die zidh had uitgesproken voor progj^ssle. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot een korting van 8 pet. op de loonen van het gemeentenersoneel vanaf 1 Januari j.l. tot 30 April 1935. Destijds werd tot 1 Januari reeds 3 pet loonkorting toege past De meerdere korting bedraagt dus thans zooals voorgesteld min 1 pet ziekte- geld 4 pet. Zooals te verwachten volgde bij dit punt een langdurige besnreking. Het voorstel van den heer den Uyl om deze aangelegenheid eerste te verwijzen naar de commissie van georganiseerd overleg wordt verworpen met 5—12 st. Vóór stemden de hoeren Koren van Kleef. Koelewijn, Groo- neveld en den Uijl. Het voorstel van den heer van Kleef om voor de eerste f 1000. 3 net en daarboven 5 pet korting toe te pas sen, ondergaat hetzelfde lot cn wordt afge wezen met 3—14 stemmen. Voor stemden de hen ran Grocneveld, Koren cn voorsteller. Hierna wordt geriemd over het voorstel van B. en W. gewijzigd in -den zin als door den lieer Boeren voorgesteld, om deze zaak voor het tweede halfjaar in handen van een commissie te stellen. Dit wordt aangenomen met 14—3 stemmen. Tegen de hoeren Groe- neveld, Koelewijn en den Uijl. Begrootingen bedrijven. De begrootingen van de water- cn lichthe- drijvcn passeeren zonder meer do hamor. Bij die van het grondbedrijf zou dp heer den Ouden graag een duidelijker overzicht ont vangen omtrent de reserveering etc. om na te kunnen gaan of dit noodig is, wat de voorzitter van het grondbedrijf, wethouder Spreii, toezegt Hierna wordt ook deze be- grooting zonder meer aangenomen. Armbestnur. Bij die van het algemeen armbestuur ko men do tongen weer los. Allereerst snre-kt de heer den Uijl. die een andere organisatie vorm zou willen Spr. zou liever een vorming zien van Maatschappelijk Hulnhetoon cn stelt voor het armbestuur om te Tpften in een dergelijke instelling. Wethouder Herngreen z'et pr weinig ver schil in niettrgpnetoande de uiteenzetting ven de heer den Uijl. Ten slotte wordt het voorstel van den heer de» Uijl aangenomen n 1. dat R en W. bin nenkort een rapport uit zuil -n brengen over de werking van het burgerl'-ike armbestuur en een door hem bpdoelde commissie van maatschappelijk hulpbetoon. NED. CHR. REISVEREENIGING Een buitengewoon mooie filmavond heeft de aid. Rijnstreek van de N. C. R .V. ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der af- lieenng gehouden in het Nutsgebouw. Alle be&chiikbare plaatsen waren bezet toen de heer G. Klok met gebed opende. De heer Klok sprak een kort weJkomst- en openingswoord, waarna de heer Roosjen, hoofdbestuurder der N. C. R. V., een toe spraak hield en het goeae doel der Veiree- rnging sterk naar voren bracht. Van de vertxmde films als „Juntrauge- bied in den winter" en „Furka-Oberalpspoor weg" en andere, weid bijzonder genoten, maar niet minder van enkele zangspelen door de diames Van Bee k, Klok en an dei v. Bijzonder vea-meklen we het keurige zang spel „Willem en Siene van Krabbendleke". Deze fijne bijeenkomst, die tot midder nacht duurde, werd op de geb. wijze gesloten. AANRIJDING Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur werd een in de Vinkebuurt in lading zij-nde vee-auto aangereden door den expediteur V. met zijn vrachtauto. De vee-auto, toebehoorende aa/n Verseput, werd hierbij belangrijk bescha digd. De schade wordt waarschijnlijk door verzekering gedekt. NU HEBBEN WE OOK EEN IJSBAAN Daar onze gemeente over het geheel niet over ee>n goede ijsbaan beschikt, hebben kele bewoners bij 's-Moleuaarsbrug het initiatief genomen zelf een ijsbaan aan te leggen en stelden daarvoor Zaterdag eenige werkloozen te werk. Thans heeft men de be schikking over een keurige ijsbaan achter de fabriek van de fa. v. d. Kloot Meijburg. Dank zij de medewerking van de heeren J'hr. G. J. Stoop en H. H. v. d Kloot Meij burg was deze Maandagavond en gister avond zelfs verlicht, terwijl bovendien he den (Woensdag) een ijsfeest is georgani seerd. .vATWIJK BEGROOTING GOEDGEKEURD. De bogrooting der gemeente voor 1933 Is door Gedep. Staten goedgekeurd. KATWIJK AAN DEN RIJN IJS Op het buitenwater kan hier nog niet gereden worden. Het Ijsvermaak bepaald zioh nog tot de binnenvaarten. Op een ge deelte toaervan is ook de ijeolub reeds in ac tie. Voorzichtigheid bliift nog gebbden. BURGERWACHT We meenen goad te doen belaimgstePjl'en- den en balainghielbbcnden er op attent te maken, dat de aanvragen voor bijwoning van de propaganda-avond der burgerwacht op Donderdagavond a.s. van dien aard zün, dat ceen toegangsbewijzen meer kunnen worden afgegeven. En zonder toegangsbe wijs wordt niemand toegelaten. GESLAAGD Do heer P. v. d. Gugten Czn belhaad-die het diploma voor F.neelsohe Handelsrorrcflpon- dentiie. uitgegeven door de Vereeniiging van Leeraren in de Handelswetenschappen. A.R. KIESVEREENIGING Ledenvergadering Gisteravond hleild de A.R. Kiesvweeniiging „Nederlamdi en Oranje'" een ledenvergade ring in de kerkeraadskamer der Geref. Kerk De voazitteu', die heer G. v. d. Peuk, opende de vergadering op de gewone wijze en sprak eon iKitvoorig openingswoord. Het is een tölikens teingkeenend verschijnsel, dat bij een naderende verkiezing, er een opwek king te constateeron valt op poliitiiieik gebied, Vale beloften worden gedaan om de kiezers te vangen. Vervolgens behandelde spr. de omstandigheden onder welke de verkiezin gen zullen worden gehouden. De finam- tieeLe toestand van ons land baart groote zong. Het economische leven is ontwricht. De werkloosheid is tot ongekende hoogte gestegen. Het ergst is echter nog de moreel® achteruitgang. Daardoor wordt de ontre derimg vergroot. Opgewekt werd getrouw te zijn aan de A.R. beginselen. Met applaus ward deze openingsrede onderstreept. De wanirn. secretaris las de notuilen van de vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Na de behandeling van eenige ingekomen stukken braoht de heer J. Slingerland ©lag uit van de vergadering van de Kamer- kieskring Leidon, die te Gouda gehouden is Hierop volgde eenige bespreking. Daar na werden mededeelingen gedaan door clen voorzitter omtrent de vergadering van het Centrallen Convent Bij de stemming voor een ldd van het Centraal Comité werd gekozen de heer W. War naar van Sassenheim. Als plaatsver vangers Dr C. Beekenkamp vam Leiden en P. Boot Jr. van Leiderdorp. Vervolgens werden 15 namen vastgesteld voor de gros'ijst van Candida ten voor de as Tweede Kamerverkiezing. Als no. 1 werd genoemd Dr H. Colijn. De agenda van de jaarvergadering op 21 Februari a.s. werd besproken. De heer G. de Bruline hoopt in te leiden het onder werp: „Wat is waarheid" Na gehouden rondvraag sprak de voor zitter een slotwoord en ging Ds Meijering voor in damikgebod. KATWIJK AAN 7EE CHR. MIDDENSTANDSBOND In Casa Cara kwamen de leden van de Chr. Handeldr. en Industr. Middenstands bond in jaarvergadering bijeen. Er bestond flinke belangstelling. In zijn welkomstwoord gewaagde de voor zitter, de heer C van Tongeren, allereerst van de moeilijke omstandigheden, waarin ook de middenstanders verkeeren, de groote tasten, die ln 't bijzonder den middenstand bezwaren, mede door de zich steeds uit breidende overheidsbemoeiingen, welke, dank zijn onze rechts georiéntoerdt Regee ring, nog niet die groote afmetingen aan namen, als wij zeker onder pen linksch ka binet zouden kunnen verwachten. Onder oit alles is samenwerking van den midden stand geboden, al zal onze actie een meer erricdigendo dan aanvallende uitwerking hebben. Tenslotte herdacht spr. het overlijden van het bestuurslid, don heer G. van Duyn, wiens nagedachtenis in alle eere zal blijven door de hoogst sympathieke wijze waar mede hij ons steeds heeft bijgraiann. Ook de secretaris, de heer W. v. Beeien, wijdde een woord van waardooring ann Van Duyns nagedachtenis, en besprak de wederwaardigheden van het voorbijgegane jaar, waarvan het succes van (le winkel week hot voornaamste was. De penningmeester, de heer B. J. Dijk- drenth, brengt versla» uit. waaruit een ba tig saldo bleek van 33,17 Deze. bescheiden werden door de daartoe benoemde hoeren A. Brouwer en P. Plug in orde bevonden. Bij de hierop volgende bestuursverkiezing werd herkozen de heer B. J. DiikdreiRh n gekozen de heer J. Arnoldus. in de vacatu res, ontstaan door het overlijden van den heer G. v. Duyn en het bedanken van den heer II. Parlcvliot werden geko/en de hee ren A. Brouwer en D. Parlevliet Dzn. Allen namen hun benoeming ann. zoodat deze verkiezing een zeer gewichtige is geworden. Het. voornaamste punt van de agenda: „Bespreking bebouwlngsplan Groot Bad hotel terrein", ontlokte een zeer uitvoerige bespreking. Nadat de voorzitter in 't kort de voorge schiedenis van het terrein naging, zette spr. uiteen, dat het. ook bezien uit het oogpunt van het algemeen belang, niet wensche'ijk moet worden geacht, om tot uitvoering van het voorgestelde bebouwingsplan over te gaan. Wanneer onverhoopt toch hiertoe zou worden overgegaan, en op het terrein de geprojecteerdo winkels zouden gebouwd worden, is het te voorzien, dat deze voor het grootste deel nooit aan hun doel kun nen beantwoorden, daar tot nu toe geen enkele zaak. speciaal voor het seizoen in gericht en daarop aangewezen, te Katwijk l.aar bestaansmogelijkheid heeft kunnen bewijzen, waardoor hot ontaarden in een z.g. vliogende winkel, of, wat even erg Is, een leegstaande zaak hot gevolg zal zijn. De vergadering was unaniem van mee- nig, dat al 't mogelijke gedaan moest wor den, om dit kwaad, èn voor de burgerij, èn voor de neringdoenden te keeren. Het gevolg van de uitgebreide l>esprokin- gen was, dat een commissie werd benoemd, bestaande uit de heeren J. Arnoldus, M, Boncfaas en J. M. A. Waterreus, om boven genoemde bezwaren on request te stellen en bij B. en W. too te lichten. De rondvraag leverde ook 't een cn ander op, o.m. zal getracht worden, met mede werking van de Kamer van Koophandel van P.T.T. gedaan te krijgen, dat een brie venbus aan een def rijtuigen geplaatst wordt van de tram. die ongeveer 9.30 uur 's avonds vertrekt, daar de laatste buslich ting, 's avonds 6.45 uur, te vroe* wordt ge acht De heer J. Vooys drong er op aan. pogin gen in het werk te stellen, dat. in de plaats van het hoofd van den Vlcesch Keurings dienst, de heer dr. Van Grading, die binnen kort in 't genot van pensioen komt, op minder kostbare wijze zal worden voorzien, welke mogelijkheid door spr. wordt aange toond. Hierna sprak de heer v. Tongeren een woord van dank voor de trouwe opkomst cn eindigde met dankgebed. OUDE KERK Hedenavond, 7 uur, hoopt ds. Pras ei bijbellezing te houden. JAARVERGADERING VROUWENBOND Voor deze samenkomst, die in Cacn Cara werd gehouden, bestond groote belangstel ling. De presidente, mevrouw Tom--Spaan derman, opende op do gebruikelijke wijze waarna zij don arbeid herdacht in 't belang der Yereeniglng verricht door zuster Anna Zambeek, die om gezondheidsredenen haar bestuurstaak moest neerleggen, en onze ge meente verlaten. Spr besprak de verschillende werkzaam heden der Vereen, in het afgeloopen jaar en uitte den wcnsch, dat ook 1933 onder Gods zegen een voorspoedig jaar mocht zijn. Hierna was het woord aan de penning- mecsteresse, mevrouw Pros, die op ondei- houdende wijze de dorre cijfers tot een ba tig saldo van 49.— uitwerkte, gevolgd door de secretaresse, mevrouw Parlevliet— van dor Toorn, die verslag deed van de ac tiviteit der Vereen., wat het houden van vergaderingen en hijeenkornsten betreft. Het werk dhr propagandiste werd aan schouwelijk voorgesteld door de dames Bergman en Lodder, in den vorm van een samenspraak, waarin een visschersvrouw zich gevangen moet geven op de doeltrap fende actie van de propagandiste, die voor geen enkele togenwerping zwicht. Dat dit niet alleen in samenspraken het geval is, bleek wel, toen de propagandiste, mevrouw Bergman, in de pauze een viertal nieuwe leden kon noteeren. Mevrouw Wouda deed een goed woord.c voor „Voordorp", wat wel succes zal heb ''Tri de plaats van Zuster Zambeek wordt gekozen mei. Har. v. Duyn, die haar benoe ming aanneemt. In de pauze worden ververschingen rond gediend, waarna een tweetal liederen gezon pen worden, van toepassing bij de herden king, van Prins Willem van Oranje, die ook 'het onderwerp was van een inleiding, gehouden door mevr. TomSpaaderman. Mevrouw Minnée—Meijering declameerde op keurige wijze een gedicht over Snnson' Mej S. Pronk bleef hierbij niet achter met een' gedicht: „Arme visschers". waarvan eveneens allo aanwezigen genoten. Ter afwisseling heeft een dubbel kwartet op werkelijk verdienstelijke wijze eenige: goed gekoz enliedercn gezongen, wat veel bijdroeg tot de stemming van den avond. Aan het slot sprak de presidente een ern stig woord over den plicht, als Christen vrouwen tot zegen te zijn. en onze beginse len uit te dragen, waarna werd besloten met het zingen van Lied 106: „Voorwaarts, Christenstrijders". ONFORTUINLIJK Toen mej. M. H. nog slechts enkele oogen blikken op het ijs was. had zij het ongeluk te vallen en haar pols te breken. Zij werd in het Acad. Ziekenhuis behandeld. ZUSTER ZAMBEEK Reeds eenigen tijd stond 't wel vast. dat de gezondheidstoestand van Zuster Anna niet dermate verbeterde, dat zij weer haar werk in de Wijkverpleging, dat haar zoo lief was, zou kunnen hervatten. In de bijna tien jaren, dat Zuster Anna in onze ge meente is, heeft zij zich doen kennen als een ware liofde-zuster. wie nooit iets te veel is. Veel hebben onze zieken aan lvaar te danken, zij zal niet spoedig vergeten wor den. Zuster Zambeek is inmiddels naar Haar lem vertrokken, waar zij in het Diacones- senhuis, waarmede zij nog steeds verbonden was, haar krachten hoopt te herwinnen. GEEN KALVERLIEFDE Ter kennis van de Politie werd gebracht, dat op een weiland in do Hornespolder nog enkele kalveren 'iepen, in gevaar van om te komen van de koude. Hierop werd de eigenaar G. gewaarschuwd, die de dieren op stal moest zetterdaar anders procs- erbaal volgt ORGEL GEREP. KERK. Gisterenavond word het kerkorgel, dat uitgebreid is mot nieuwe registers, ingewijd. De voorzitter van het orgol comité. Ds. J. J. Dijk, verzocht do aanwezigen Ps. 108 1 tc zingen, waarna hij voorging in gebed. Iti de toespraak, welke Ds. Dijk vervolgens uit sprak, liet spr. naar voren komen welk een schoonc taak het orgel in dc kerk heeft te vervullen. Het mag psalmen van smeek-, dank. boete en bede begeleiden. AGENDA Donderdag, 26 Januari. Oogstgeest Rehoboth-kapcl. Geref. Mannenvereeniglng. Spreker: Ds. de Graaf, van Amsterdam. Donderdag, 26 Januari. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Vertooning van de arj.i-opfium-film „Rawana". Vrijdag. 27 Januari. Katwijk aan Zee. Nieuwe Kerk 7.30 uur. Neerbosch-samen komst Dienst der apotheken De avood-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Jan. a.s. waargenomen door apotheek: D. Pelle, Kort Rapenburg no. 12, telefoon 594 Het fonds, anderhalf Jaar geleden opge- rioht, had het plan opgevat 2 nieuwe regis ters aan te schaffen en één onvolledig re- gis'er doorloopend te maken. Dit werk werd ongedragen aan en uitgevoerd door de fa. Valkx en Van Couteren te Rotterdam. Spr. dankte degenen, voor zoover aanwe zig. die geldelijk bij hebben gedragen ter uitbreiding van het orgel, alsmede de jon gedames, dlc geregeld tot nu toe het gold hebben opgehaald. Nadat spr. den wensch had geuit, dat de' organist, de heer F. D. van Wijck. nog tal van jaren de kerk als zoodanig zal mogen dienen, droeg hij het orgel over aan don Kerkeraad. Hierna begon de heer Van Wljck het orgel te bespelen: hij zotte in met eenige stukken van J. S. Bach, wparna een marsch van Alex. Guilmand volgde. Op lofwaardige wij ze met juist gekozen registratie werd deze muziek vertolkt. De aanwezigen zongen gen dan Psalm 133 1 en 2, dezelfde psalm verzen waarmede het nieuwe orgel, vóór pl.m. 30 jaar, werd ingewijd. De voorzitter van de orgelcommissie ver zocht uitdrukkelijk met de geldelijke bij dragen door to gaan, daar de te betalen som nog niet geheel is bijeengebracht. Tenslotte sprak de heer C. van der Zwet, namens den Kerkeraad. en zeide, dat de Kerkeraad en hiermede de kerk de koste- lijke gave met dankbaarheid aanvaardt. Na nog een fantasie van den heer Van Wijck, waarin hij de Nieuwe registers spre kend deed uitkomen, en gezang dankte Ds. Dijk met gebed. BURGELIJKE STAND. Bevallen: H. J. v. Dries-v. Schie d. Beu.rze-Taffijn z. C. van der Hoogt-Ver- hoeff d. elvan Schle d.; S BeurzeTaffUn LISSE NED. CHR. VROUWENBOND. Woensdagavond hoopt de heer J. Noor- landt een rede te houden voor de afd. Lisse van den Ned. Chr. Vrouwenbond en zal spreken over het onderwerp: „Christendom en Socialisme". Dinsdagavond hield bovengenoemde ver- eeniging een algemeene vergadering in ho tel ,d)e Witte Zwaan". De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter, de heer C. Langeveld, welke bij den aanvang der vergadering een openingswoord sprak. Spr. memoreert dat het jaar, dat nu afgesloten wordt, voor de vereeniging een gunstig jaar is geweest en hoopt dat dit ook in de toe komst zoo zal blijven. De heer Joh. v. d. Meij leest daarna de r tulen van 1932, welke werden vastgesteld. Vervolgens werd 't jaarveislug uitgebracht. De secretaris ontvangt den dank der ver gadering voor de juiste weergave der ge beurtenissen. De heer Ten Hagen bracht als penning meester het financieel verslag uit Mede gedeeld werd dat een saldo aanwezig was van f 2385,28. De bescheiden werden nage zien door de heeren J. v. d. Viugt en L. Schoorl, op wier advies de penningmees ter décharge werd verleend. Bij het punt bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden Th. F. van Rijn, J. H. ten Hagen. L. v, Grieken en .1. van dor Meij bij acclamatie herbenoemd en namen hun herbenoeming aan. In de vaca ture door vertrek van Jen heer H. Verde- 5aal werd voorzien door de benoeming \an en heer G. Vreeburg, welke eveneens deze benoeming zich liet welgevallen. Hierna werd de gebruikelijke rondvraag gehouden, waarna de vergadering gesloten werd. NOORDW1JK LOOP DER BEVOLKING. L«op der bevolking gedurende het Jaar 1932. Op 31 December 1931 4941 mannen; 6667 vrou wen: totaal 10408. Vremeerderd door geboorte: 134 m-uinen; 123 vrouwen, totaal 268: verrace derd door vestiging: 243 mannen; 660 vrouwei totaal 80S. Totale vermeet dering: 378 mannei 683 vrouwen; totaal 1061. Wordt: 4319 mat.nei 6240 vrouwen; totaal 11659. Verminderd dc oveilUden: 41 mannen, 68 vrouwen, totaal 109; verminderd door vertrek: JL82 mannen: 373 v wen; totaal 656. Totale vermindering: 223 rr nen; 441 vrouwen: totaal 664. Totaal op 31 Dec. 1932: 4096 mannen: 6799 vrouwen: totaal 10895. Aantal huwelUken 60; levenloos aangegev» 3 man nel.; 3 vrouwei.; totaal 6. RIJNSBURG BLOEMENHANDEL* De strenge vorst braoht wel eenige stag natie in den handel, vooral die voor het binnenland. Dit neemt niet weg dat de prij zen toch nog goed zijn voor sommige soor ten, zelfs zeer goed. Betaald zijn per 100 Narcissen f 0.60 tot f 0.75, Hyacinthen f 4.20 tot f 5.40; Tulpen per dozijn: Copland 20— '28 ct. YVilliamPit 60-70 Victor d' Oli- vière 40—61 ct., Oosterrijk u>—28 ct, Moore 12—17 ct. Flamingo 16—20 ct, Rose la Rei ne 2432 ct, Gele Prins 28—36 ct., Brilliant Star 10—13 ct.. King of the Yellow 19—24 ct., Cram Brilliant 10—14 ct. Prospitj 20— 26 ct. El Toreador 25—31 ct, Allard Pierson 28-34 ct DOOR HET IJS GEZAKT. Dat ook hier het ijs nog niet geheel be trouwbaar is, ondervonden de zoontjes van van D. en H. alhier, die er in de Vlet dixir- zakten. Gelukkig was er voldoende hulp ia de nabijheid, zoodat de twee knaapjes nog tijdig op he droge gebracht konden worden. Op de Ondiepe Rijn wordt druk gereden en blijkbaar is daar het ijs sterker. ROELOFARFNDSVEEN IJS Het ijs is alhier er. omgeving nog zeer Onbetrouwbaar, doordat de vaargeul op de meoste plaatsen is open gehouden. Dc pol- derslooton zijn echter herijdliajir. Het Üra- semermeer ligt nagenoeg dicht, dorti de vaargeul Is geheel open Het ijs is op de groote vaarten dan ook niet te vertrouwen. Tochten kunnen nog niet worden gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6