BINNENLAND. Tegen GRIEP WOENSDAG 25 JANUARI 1S33 TWFEDE BLAD PAG ONRUSTIG IJMUIDEN HOE STAAT HET MET DE LOONEN? ROODE VOORLICHTING De Vereoniging van Reeders van Vls- grhera zpndt ons eon lane ingezonden stuk, dat feiteliik gericht is tegen de roode pers. Op verzoek nemen we er iets van op. Het Volk had, geassisteerd door enkele belanghebbenden, een herpkening opgezet over de loonen der zeelieden. Daarin wordt gezeed. dat de gemiddelde besomming per maand f 4000 bedraagt en volgens de ree ders krijgt een stoker of machinist 117.— per maand loon. Maar Het Volk zegt: ..Honder zeventien gulden in de maand... de TJmuider stokers zouden bun vingers dirM kniinen. als ze die kregen!' Neen, zegt de roode pers, bet is veel min- 'der Na aftrek van onkosten hliiven over „twee en tachtig harde guldens, die een IJmuider visscherman na een maand varen in de palm van ziin band houdt. Dat is am per twintig gulden in de weekl De mannen hebben het samen met den redacteur van de Arbeiderspers precies uit sprekend: twee en tachtig pop per maand! „Ik verdien zooveel niet", bromt een van hen, een jonge kerel nog, „ik ben tweede ma chinisten ik kan mijn vrouw geen week meer geven dan viiftien gulden". Nu moest echter, in verband met werkloo- ten-uitkeering en steunregeling de loonnorm worden vastgesteld en B. en W. van Velsen bepaalden deze. volgens de Besturenbonden, veel te laag. En in een stuk aan B en W. berekenden deze arbeidersleiders, dat bet werkelijke loon per week bedroeg: Schipper 51 Stuurman f 40.— Matroos 33.— Kok 31.— Machinist ƒ49.- Oudste stoker 38.— Jongste stoker 33.— Tremjner 27.50 Zoo blijkt dus, volgens de vakorganisaties lelf, het loon van den stoker en den matroos niet te zijn 82.per maand en 15.— of minder per week, maar 33.per week en het loon van den machinist ciiet 82.per maand maar 49.— per week. Waarbij wij dan maar niets willen zeggen van den tweeden machinist of oudsten sto ker, die zijn vrouw nog geen 15.— per week voor het huishouden kan geven, maar volgens zijn eigen vakorganisatie 38. per week verdient. Van eerlijke voorlichting gesproken. Waarvoor gestaakt wordt In dit verband is het nog de moeite waard Uit Toenadering, het orgaan van den Chr Bond. te citeeren, waarvoor eigenlijk gestaakt wordt. Nadat uitvoerig is aangetoond (gelijk ook wij gedaan hebben) dat er in de loon- en arbeidsvoorwaarden zoo goed als niets ver slechterd is, concludeert Toenadering: De staking werd dus geproclameerd: a. omdat er nog geen overeenstemming voor de kolenwerkers was bereikt, tenvijl men weigerde om te onderhandelen; b. omdat het contract voor de havenarbei ders zonder wijziging kon worden geconti nueerd. maar men weigerde te gaan spreken; c. op grond, dat het zeeliedencontract kon worden aanvaard op basis van de oude ga geregeling, maar dat in plaats van het zoot je visch, voortaan 2.— per reis daarvoor zou worden betaald; d. dat voor de Noordzcebooten (dus niet voor IJslandvisseherij) voortaan zou gelden, dat de eerste 150.— aan opbrengst van le ver- en kuitgeld aan de bemanning zou komen en boven de 150.— voor de helft aan de bemanning, in tegenstelling van de oude voorwaarden, toen de geheele opbrengst in de bemanning kwam; (Dat men echter meer dan 150.aan opbrengst van lever en kuit ontvangt, be hoort tot de zeldzaamheden); e. dat de bijdrage aan het fonds zou ver vallen, maar de reederijen weer voor hun rekening zouden nemen de ziekenhuisver- pleging, wat thans door het fonds geschiedt. (Hierbij moet in acht genomen worden, dat het fonds voor den bona-fiden zeeman al heel weinig van belang was, nadat de re geling voor uitkeering van de werkloozen- kas aan trawlvisschers ten gunste van hen was gewijzigd. Hield men dan ook een stemming onder de opvarenden van de trawlvloot, dan zou zeker de overgroote meerderheid blijk geven, geen prijs te stellen op het voortbestaan van het fonds). f. dat voortaan op de kustbooten volstaan kan worden met licht-matroos in plaats van een vol-matroos; g. dat van afstappersgeld voor schipper en machinist, alsmede van de schadeloosstel ling van 5 en 7 dagen afstand wordt ge daan, hetgeen practisch reeds was doorge- h. dat het 's avonds na 9 uur binnenkomen geen recht geeft op langer binnenliggen; i. dat aan den schipper, als hij bij het op leggen van het schip te werk gesteld wordt, 30.— in plaats van 35.— zal worden be taald. Zooals men weet, weigerde de Centrale Bond om met de werkgevers te spreken en houdt hij nog steeds vol dat deze strijd hem opgedrongen is. De noodlge voorzichtigheid betracht? We willen in dit verband even een paar opmerkingen behandelen, welke de heer J Burg, voorzitter van de Chr. Bestu renbond te IJmuiden. maakte. Hij geeft toe, dat er van de arbeiders slechts een gering offer gevraagd wordt, en dat de staking daarom ongeoorloofd is Maar op de trawlers wordt een zuur stuk brood verdiend en dan is elke positie-ver slechtering een offer. Dit zijn wij volkomen met hem eens, ge lijk uit onze artikelen voldoende bleek. In de tweede plaats bestrijdt hij onze opmerking, dat de IJmuider reoders niet tot de schrielste werkgevers behooren. De practijk bevestigt dat niet Tegenover deze bewering, welke niet ver der toegelicht wordt, moeten wij de onze handhaven. Wie meermalen kennis nam van de loon voorwaarden bij de visscherij in de verschillende zeeplaatsen weet, dat wij gelijk hebben. De Voorzitter van de Bestu renbond informeere eens bij de leiders van de N B.C.F.T. Of ait hoofdbestuur en de Reedersvereeni ging met de noodige voorzlchtighei.d zijn opgetreden, laten wij, wat het akute conflict betreft, buiten beschouwing. Over de historie hebben wij het onze gezegd Een onderzoek naar de vraag, hoe het komt, dat de Chr. Bond zoo spoedig tot overeenstem ming kwam met de Reedersvereeniging, heeft o.i. geen nut en zou in veronderstel lingen blijven hangen. Het is ons voldoende, dat we kunnen in stemmen met oon schrijver: Brandsteder kan ook Brandsteker genoemd worden: de Federatie kan haar vechtlust botvieren en Blaas kan het vuur aanblazen tot groote schade van allen, die bij het conflict be trokken zijn. In een strooibiljet van de Chr. Bond lezen we: Als groot succes is melding gemaakt, dat de Gebr. Dekker van de Mij. Spaarnestroom een Contract met Brandsteder hadden afge sloten. Kort daarop was het de Reeder-Schipper H. Wijker van de „Irene" die ook meende uit den brand te zijn toen hij zich gedekt wist onder de schaduwen van de vleugelen van den grooten man, die IJmuiden in be roering wist te brengen. Inplaats van uit den brand, zitten ze ech ter in den brand en komen vragen aan Brandsteder het contract maar ongedaan te maken, want hij kan de consckwentie van zijn daad niet dragen. En omdat hij dat niet kan, ge>eft hfj het contract, dat geteekehd was, terug aan de Gebr. Dekker en aan H. Wijker. De staking dunrt voort Gistermiddag is In d en Schouwburg „Thalia" te IJmuiden een door de IJmuider Federatie beleede vergadering gehouden van stakende zeelieden. Dit was de eerste maal, dat, nadat alle treilers binnen waren, de bij het conflict betrokken zeelieden voltallig bij een kwamen. Aan het einde der vergadering, die door ongeveer 700 zeevisschers was bezocht, werd met algemeene stemmen besloten de on 2 Januari ingezette staking met kracht voort te zetten. OFFICIEELE BERICHTEN PHARMACOPEE-COMMISSIE BURGERLIJKE WETGEVING RECHTERLIJKE MACHT Bij K. B. Is op zijn verzoek met 1 Febr. eer vol ontslagen met dank Mr P. de Groot als rechte.r-plaatavervanger In de rechtbank te Winschoten. i tutter i kliu g. geplaatst als officier t»tJ de rijkswerf te Willemsoord, den lOen Maart 1933 ter beschikking gesteld; z()n de officieren van den marlnestoom vaart- dilenst der le klasse K. J. Met* en M. KraaJ den 26en Januari 1933 geplaatst resp aan boord H.Ms. Heemskerck en aan boord H.Ms, van Speyk; Is de officier van gezondheid der le klasse J. C. van Heusden den 30en Januari 1933 ge plaatst aan boord van H.Ms. wachtschip te Willemsoord. CONSULAIRE DIENST ANTWOORDEN VAN MINISTERS TEKORTEN OP WONINGBOUW }p de vragen Binnenlandsche Zaken hee den heer O. W. Kampschol de Tweede Kamer, betreffende het t Het is Juist, dat de tekorten ontstaan door huurverlaglng van met rijks-voorschot gebouw de woningen welke huurverlaglng met goed keuring dpr regeering geschiedt ten laste komen van de gemeenten, voor zoover althans niet een bedrage Is toegekend, welke nog niet tot het maximum wordt uitgekeerd De regeerlng overweegt of. en zoo Ja op wel ke wtlze zU de bezwnren voor de gemeenton kan ondervangen, waarbtl ztJ staat voor moei lijkheden van flnancleelen en orgunlsatorlschen j Alphen a.d. KUr wlen niet minder dan drie feiten t< ren gelegd. Het ^eei f In hoofd/.: Hing overeenstemming met de daarvoor, volgens wet bestaande voorschriften. De andere zal betroffen het niet bUhouden van de event voorgeschreven registers of stalen Bü de behandleing bleek verd. niet heel met de voorschriften der betrekkelijke slswet op de hoogte te zijn of verkeerd te f 1000. subs. 1 maand hechtenis. De Kantonrechter gaf toe. dat moeilijk is zich aan de f'rlslswett een doch kon de goede trouw tut een geldboete hechtenis. Wegens het niet Juist Invullen der reglsfei erd verd. nog veroordeeld tot een geldbocl in f 8 aubs. 2 dagen. GEZANTSCHAP VAN ZUID-SLAVIE werking, haar ziektekiem- doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op borst, keel en ademhalingsor ganen is de bekende, van ouds geprezen akkers Abdijsiroop het beproefde middel in griep-tijd. Overal verkrijgbaar. In flacons vanal f U OVERZICHT WERKLOOZENZORG DE TOESTAND OP 31 DEC. J.L. Door het Departement van Binnenland sche Zaken is aan alle gemeenten verzocht in de eerste week van Januari 1933 op te geven, hoeveel geheel en gedeeltelijk werk loozen op 31 December 1932 als werkzoeken den bij de plaatselijke organen der arbeids bemiddeling (inclusief het aantal tewerk- gestelden bij de werkverschaffingen) waren ingeschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 1053 gemeen ten met 7.841.842 Inwoners In die gemeen ten stonden op 31 December 1932 ingeschre ven: 365.671 geheel werkloozen en 21.839 ge deeltelijk werkloozen. Van 24 gemeenten met 78.546 inwoners waren nog geen gegevens hinnengekomen. Op 26 November 1932 stonden bij 1060 ge meenten met 7.851.287 inwoners ingeschre ven 316.025 geheel werkloozen en 19.757 ge deeltclijk werkloozen. WERKLOOSHEID DOOR VORST De minister van Binnenlandsche Zakeri heeft via de inspecteurs voor de werkver schaffing aan de gemeentebesturen medege deeld. dat arbeiders, die werkloos zijn ge worden tengevolge van de vorst, niet mo gen worden opgenomen in de uitvriesrege ling welke is getroffen voor de arbeiders, die bij de werkverschaffingen zijn geplaatst* VERNIEUWING VAN CONTINGEN TEERINGEN DE TEXTIELGOEDEREN. Dezer dagen zullen de Koninklijke Be- -luiten gepubliceerd worden met betrekking tot de vernieuwing van verschillende con- tingcnteeririgen. welke per 31 Januari afloo- pen Met ingang van 1 Februari zullen voor de texticlgocderen de volgende regelingen gelden: De invoer van tricot-goederen zal zijn be perkt tot 75 pCt. van de gemiddelde waarde van den invoer gedurende 1929. 1930 en 1931 (vorige contingenteering 70 pCt. met 1929 en 1930 als basisjaren). De invoer van wollen en halfwollen stof- ROFFELR1JMEN. Kouwe drukte Ik poets, jij poetst, wij poetsen De schaatsen uit de smeer, En zetten onze voeten Er éventjes op neer Wij trekken aan de riemen. Aan het verschimmeld band, En ons trekt wederkeertg Het weerglas naar de wand: Het staat zoo zomersch prachtig Op schitterend mooi weer,,., De vreugdetranen loopen Je bij de wangen neer! De zon staat op te scheppen Op 't schoongeveegde blauw Alsof hij je wil vragen: Hoe lap ik >m dat nou De Bilt laat weten, dat-ie De hanen heeft geseind Zorg jullie dat je staartje Het westen in verdwijnt Je snavel naar het oosten, Je kijkt maar nach Berlin Of je de voorste sporen Des Vorsten krijgt te zien Dan komt er, zéér waarschijnlijk, Vermoedelijk welijsI En, nèt als je wilt zeggen: Hoe komt De Bilt zoo wijs?, Groeit op de buitenruüen Een bloemenijsboeket, Zooals de kunstglasslijper Er nooit een heeft gezet. Dat zijn de winterblommen Van fonkelend kristal Waarmee de Winterkoning Z'n intocht vieren zal Dat worden fijne dagenI De ijzers uit het vet: De Winter heeft z'n teenen Op Holland neergezet! (Nadruk verboden.) LEO LEN$ fen zal zijn beperkt tot 65 pCt. van de ge middelde waarde van den invoer in 1929, 1930 en 1931 (ongewijzigd). De invoer van bovenkleeding voor man nen en jongens zal zijn beperkt tot 62V? pet. van de gemiddelde waarde in 1929, 1930 en 1931 (ongewijzigd); voor bovenkleeding voor vrouwen, meisjes en kleine kinderen is de invoer beperkt tot 70 pet van de gemiddel de waarde van den invoer in 1929, 1930 en 1931 (vorige contingenteering, 75 pet. met 1930 en 1931 als basisjaren); voor bovenklee ding met rubber: 75 pet. van de gemiddelde waarde van den invoer in 1930 en 1931 (vorige contingenteering 100 pet. met 1929, 1930 en 1931 ais basisjaren). De termijn van deze contingenteeringen ls van 1 Februari 1933 tot 1 Februari 1934 Het bijna voltooide gebouw van de Christelijke Ambachtsschool aan den Bergsingel te Rotterdam. Deze eerste Chr. Ambachtsschool in Nederland zal 27 Februari a.s. door Minister Terpstra worden geopend. Een wegwijzer in den Wieringermeer. Eenzaam en verlaten staat hij daar in het ingesneeuwde landschap. Maar ook trouw op zijn post om den verdwaalden of twij felenden reiziger de juiste richting te wijzen. De heer Jan v. d. Laar, pluimgraaf van het Park te Rotterdam, die na UO-jarigen gemeentedienst 1 Februari a.s. met pensioen gaat. Na de arrestatie van Prof. Fortzu, die de regeering beschuldigde van corruptie, kwam het te Boekarest tot relletjes. De menigte wordt door de politie uiteengejaagd. ■e", Engelands Rin-Tin-Tin, vertoont zijn kunststuk met de drie ringen. Een van de groote verbeteringen, die den laatsten tijd in Rome's stratenplan zijn uitgevoerd is de aanleg van den Keizersweg. De nieuwe weg met aan het einde het met schijnwerpers verlichte Colosseum. Het Bioemendaalsche „Kopje" is een prachtige gelegenheid om te. bobben en onophoude* lijk roetscht de menigte er naar beneden, terwijl aandurven, in dichte droomen staan Ll Kijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5