WOENSDAG 25 JANUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 buitenland VOLKENBONDSRAAD DE VOLKENBOND EN JAPAN Japon toont zich tegenover papa Volken bond een moeilijk te behandelen jongeling. Dat ligt voor een deel aan het militante en vasthoudende karakter van 't Japansche volk, voor een ander deel aan het karakter van „papa". De Volkenbond is in de eerste plaats een organisatie, die de noodige beslistheid mist. Hij is daarvoor uit te heierogene bestand- deelen saamgcsteld. In de tweede plaats mist hij de middelen om oveutueelc ingrij- pende besluiten kracht bij te zetten, een factor, die er niet weinig toe bijdraagt dat hij het nemen van zulke besluiten uit den weg gaat. En bovendien is hij door het Hand vest van zijn stichting gebonden aan een vaste en stroeve procedure, zoodat een stap dien hij doet altijd gevolgd moet worden door een tevoren bepaalden volgenden stap. De slimme Japan neezen hebben dat wel goed ingezien toen zo met hun Mjandsjoe- rijseh avontuur begonnen. Van het' begin van hun stout en tegen den geest van den Volkenbond indruischcnd optreden af, heeft de Volkenbond, volgens zijn „reglement", geageerd. Eerst heeft „papa" een ZZ2r boozen toon aangeslagen, zooicts als: „Zeg, ondeugende kwaongen, wil je wel eens gauw maken dat je wegkomt!" Maar toen de gele rakker een langen neus maakte en grijnzend riep, dat vader Volken bond maar eens moest zien hoe hij hem uit Mandsjoerije zou kunnen krijgen, is er een periode gevolgd van zoete broodjes bak ken, d.w.z. van verzoeningspogingen, die alle hetzelfde, negatieve, resultaat hadden: Japan zette zijn actie in Mandsjoerije voort en schijnt er op het oogenblik zelfs in ge slaagd te zijn om een toestand van betrek kelijke rust in dat Noord-Chineesche ge bied te scheppen. Al is Tokio in flagranten strijd met zijn eigen beloften en met de geheele strekking van de Volkenbonds- en andere vredesaf- spraken, het kan nu toch op een heel be langrijk ding wijzen, n.l. op het voldongen feit van de pacificatie van een groot Oost- Aziatisch gebied, waarin ruim een jaar ge leden nog het tegengestelde van rust en or de heerschte. Het kan niet zonder grond aantonen, dat zonder zijn doelbewust streven de chaos al thans in dit deel van China nog zou voort duren. En de buitenstaander zou daar nog aan kunnen toevoegen, dat indirect ook in het overig China meer eenheid gekomen is dan er tenoren was, omdat men daar nu gaat inzien waartoe de voortdurende onderlinge strijd leidt. Deze feiten pleiten bij de Volkenbonds procedure, welke thans tegenover de ge- oeurtenissen in het Verre Oosten moet wor den voortgezet, in zekeren zin voor Japan. De Volkenbond staat met de Mandsjoenj- sohe kwestie in het algemeen reeds voor een uiterst moeilijk geval, want na allerlei bemiddelingspogingen te hebben beproefd, zou hij nu. volgens de In het Handvest voor geschreven procedure, moeten overgaan tot het vaststellen van „sancties" tegen het lid, dot zijn toevlucht neemt tot den oorlog. Terloops zij opgemerkt, dat zelfs dat nog niet zoo eenvoudig is. omdat er geen oor logsverklaring heeft plaats gehad en Japan er zich dus op beroept, dat oorlog in dit geval niet aanwezig wordt'geacht. Maar het geval wordt, zooals gezegd, nog moeilijker, omdat het nemen van maatre gelen tegen Japan gelijk zou staan met het demonstreeren vai> den wil van den Vol kenbond om, wat er ook het gevolg van moge zijn, Japan uit Mandsjoerije te ver drijven. En over die gevolgen behoeft men zich werkelijk geen illusies të* maken. De Volkenbond staat trouwens machte loos en tegenover bem staat een machtige groote mogendheid, welks regeering in haar Jongste instructie voor dc onderhandelingen van haar vertegenwoordigers te Genève er den nadruk op legt, dat „wit de Volken bond ook moge doen, hij er Japan niet van kan afhouden den toestand in Mandsjoek- wo te consolideeren". Hoe de Volkenbond met de handen in het haar zit. blijkt wel uit het berioht. dat in de Commissie van Negen (onder-afdee- ling der Commissie van Negentien), die de sanctiebepalingen tegen Japan moet ont werpen, niemand het odium van het voor- otterschap op zich. helft willen nemen en daarom voor elke zitting een anderen voor zitter zal kiezen, terwijl men de ondertee- kening van het rapport rondom een cirkel aal doen om zoo te voorkomen, dat er een eerste onderteekenaar zou zijn. Inmiddels wordt nog iets verwacht jan nieuwe verzoeningspogingen, die buiten den Volkenbond om zullen worden gedaan. Dit zal wellicht de methode zijn om den Volkenbond voor een andere onvermijdelijk échec te behoeden. z RAPPORT MANDATEN-COMMISSIE De zeventigste zitting van den Volken bondsraad is Dinsdag te Genève geopend onder voorzitterschap van Aloisi, den kabi netschef van Mussolini. Bencsj (Tsecho-Slowakije) bracht als voor zittcr rapport uit van de Mandaten-commis- Daarna kwamen vooral de gedeelten over het Fransche mandaat in Syrië en het En Relsche mandaat over het voormalige Duitsch Oost-Afrika uitvoerig ter sprake, daar Frankrijk Syrië vrij wil maken, do Libanon wil behandelen als mandaatgebied, waarmee de Fransche regeering strategi sche bedoelingen zou hebben voor den houw van stun punten voor de Fransche vloot. Terwijl Engeland het voormalige Duitsch Oost-Afrika (Tanganyika) een en gemeen schappelijke tolgrens wil geven met de En gelsche kroonkolonies Kenya en Olganda Zoowel de Engelsche als de Fransche plannen ontmoetten verzet bij sommige raadsleden. Aloisi (Italië) achtte Syrië en Libanon onverbrekelijk verbonden en gelijkgerech tigd. Von Keiler (Duitschland') kwam eveneens voor de gelijkgerechtigdheid van Syrië en Libanon op. Scheiding is niet in het politiek <>n economisch belang van dit mandaatge bied. Hij constateerde voorts met voldoe ning, dat de Engelsche regcering voor Tan ganyika op het moment nog niet politieke saam voetring bedoelt maar hij vroeg coi» onverwijld onderzoek of de beoogde saam voeging niet reeds het karakter van een eenvoudige bestuursmaatregel oversell '.-eed en de zelfstandigheid van het mandaatge bied aantastte. De mandaatgebieden zijn zelfstandige eenheden en de Duilseho regce ring behoudt zich haar definitieve houding te dien aanzien dan ook voor. De Fransche ondpr-staatssecretnris Pierre Got verklaarde in antwoord op .Ie rede van baron Aloisi. dat de emancipatie van Syrië door Frankrijk met belangstelling en sym pathie werd gevolgd, doch dat het land nog niet in zijn geheel rijp voor volledige zelf standigheid kon worden geacht. De Engelsche onderstaatssecretaris Eden beantwoordde de opmerkingen van Von Keiler. De rapporteur, minister Benesj, kreeg nog opdracht het rapport over het conflict tn*- schen Engeland en Perzië over de Anglo Persian Oil Company uit te werken, terwijl verder kennis werd genomen van het con flict tusschen Peru en Columbia over de haven Leticia. Sir John Simon naar Genève Sir John Simon Is naar Genève vertrok ken, waar hij Engeland zal vertegenwoor digen bij de behandeling van hot Engelsch- Perzisch conflict. FRANKRIJKS LEGER- BEGROOTING Socialistische voorstellen verworpen De finar eele commissie der Fransche Kamer heeft, door ©en aantal socialistische voorstellen weg te stemmen, te kennen ge geven, dat zij tevreden is met de 220 millioen francs bezuiniging, die Daladier en Leygues de ministers van oorlog en van marine, in hun begrootingen hebben aangebracht. Daladier verklaarde, dat eerst verder kon worden gegaan wanneer het leger gereorgani seerd was en Leygues verklaarde, dat verdere schrapping op de marinebegrooting onmoge lijk was. Frankryk, zeide hij, heeft een sterke politie ter zee noodig om de veiligheid van zyn kustgebieden en zijn zeeverbindingen te garandeeren. De commissie heeft daarna met 17 tegen 15 stemmen een socialistisch voorstel verwor pen, dat beoogde de oefeningen der reservis ten om bezuinigingsredenen af te schaffen. Ook werd met 15 tegen 13 stemmen een voorstel om den bouw van den kruiser „Duin kerken", die 26.000 ton zal meten, uit te stellen, verworpen. Voorts werden met 17 tegen 4 stemmen een socialistisch voorstel tot invoering van een verzekeringsmonopolie en met 16 tegen 15 stemmen een voorstel betreffende een invoer- monopolie voor petroleum verworpen. De financieele commissie van de kamer zal waarschijnlijk vanavond met haar werkzaam heden gereed komen. Het rapport kan dan Donderdag bij de kamer worden ingediend. INTERNATIONALE WAPENINGS CONTROLE OVEKENKOMST AANGENOMEN Het presidium van de ontwapeningscon ferentie heeft Dinsdagmiddag de overeen komst over internationaal toezicht op de vervaardiging van wapenen aangenomen met inbegrip van het recht tot onderzoek. Duitschland, Italië. Engeland en enkele andere staten maakten voorbehoud. Duitsch land maakt de aanvaarding van de over eenkomst afhankelijk van het aannemen ©ener definitieve ontwapeningsovereen komst. Op verlangen van Amerika heeft het pre sidium nog een bepaling goedgekeurd, vol gens welke een staat tegen zich zelf het in stellen van een onderzoek kan verlangen. Bij de beraadslagingen werd er op gewe zen dat toepassing van dezen maatregel nuttig kan zijn, als onware geruchten ver spreid worden. WINTERBERICHTEN Het koude weer is ver naar het Zuiden 'doorgedrongen. Om het Noorden der Adriatisc'.io Zee vriest het vijf graden, bij stornmehtigen noord oosten wind. Roemenië meldt: treinen kur.ncn Piet venter door sneuwval. Uitgahon.fr wol ven vielen de reizigers van een der tremen ann. De scheepvaart iv Je Z.varn /"e is aw-trema. De Donau is dichig vroren. K-trii Ihië en Tirol .neldcn lawine-onge- Jukkf-n. Belgrado: Sneeuw 50 c.M. hoog. La Rochello: drie personen doodgevroren. Belgische Maas: hevige ijsgang. Beneden Schelde: Nog ijsgang tot Gent. Brussel: 10 graden vorst. Ardennen: 13 graden. Hamburg: Elbe dicht, evroren, wordt te fvoet gepasseerd, wat slechts zelden het ge- ^Zukl-Beleren: Zwr koud. In de hooge bergstreken neemt de koude at. Encetand: Allea op de schaats. In Schot je en NoordEngeland wordt druk geskied. SMUTS EISCHT AFTREDING VAN HERTZOG VOOR EEN NATIONALE REGEERINO Hertzog weigert. In het huis van afgevaardigden te Kaap stad, dat tot de laatste plaats was bezet, heeft, onder groot gejuich, generaal Smuts een motie ingediend, waarin het aftreden der tegenwoordige regeering wordt gcëischt ten gunste van de vorming eener nationale regeering. Smuts verklaarde, dat de Z. Afrikaansche bevolking met ongeduld wacht op een con structieve politiek en genoeg heeft van pole mieken. Het volk ziet met angst de dreigende ge varen en de verklaring van Hertzog dat een herleving dreigt van den verbitterden rassen strijd heeft die onrust nog doen toenemen. Zijn motie nader toelichtend, verklaarde generaal Smuts, dat het door hem ingedien de voorstel niet zoozeer een motie van wan trouwen was dan wel een oproep tot nieuw politiek leven door middel van een natio nale regeering. Door warme bijvalsbetuigingen der minis ters begroet, verklaarde daarop Hertzog hef tig, dat een nationale regeering niet noodig is. daar de tegenwoordige regeering, of zelfs dé oppositie alles wat vereischt wordt, ver wezenlijken kan. Hij diende daarom een amendement in op de resolutie-Smuts, waar in wordt gezegd, dat de kamer haar vertrou wen in de regeering uitspreekt" DE ROODE BETOOGINGEN TE BERLIJN De aangekondigde demonstraties van de communisten, welke hedenmiddag op den Bü'.owplatz zouden worden gehouden en die der sociaal-democraten, welke Zondag a.s. zullen plaats vinden, zijn door de politie toegestaan. DE GRIEP IN ENGELAND. Te Birmingham neemt de griep- en long- onsteking-epidemie af in Leicestershire woedt de ziekte nog voort. Te Swansea Norfolk en nog andere plaat sen zijn de scholen ge 'oten. De griep teistert Europa' gemengd NIEUWi, Jlt Duitschland en Engeland bereiken one verontrustende Berichten. „Vooral onder de schoolgaande jeugd zijn de griepgevallen talrijk", lezen wij in een courantenbericht van 21 Januari. Ook in ons land elscht deze jaarlijks terugvoe rende ziekte weer talrijke slachtoffers. Vooral de kinderen worden vaak het eerst door de griep aangetast Bescherm uw Kleine tegen deze in naar ge volgen maar al te vaak gevaarlijke Infectie ziekte. Bedenk, dat volgens langjarige erva ring van medici de gevolgen van dergeUJke gevaarlijke infectieziekten veel ernstiger «Un. indien BIJ Kinderen een Vttamine-O- tekort bestaat Geef uw kind Vltamlne-C tn „D OH VFR AL"-TAB LETTEN Prijs per buisje van 20 tabletten 2.76 i da gelijks ii tablet i voldoende voor 4080 dagen. Per buisje van 10 tabletten 1.60. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. N.V. Pbarmaceutische Producten-Mij PHILIPS-VAN HOUTEN Amsterdam-C. - Heerengracht 270 DE ONAANRAAKBAARHEID IN BRITSCH-INDIE GANDHI'S ACTIE Op voorstel van Gandhi zal te Poma een weekblad worden uitgegeven,, dat uitslui tend gewijd aan de opheffing der onaan raakbaarheid en waarvan Gandhi zelf de politieke richting zal leiden. Gandhi heeft verklaard, dat hij niet de hoofdredacteur van dit weekblad zal worden daar hij hiertoe geen verlof gevraagd heeft. Hij hoopte, dat het nieuwe blad levensvat baar zou zijn. Een beslissing' van den onderkoning Te New Delhi wordt officieel meegedeeld, dat de onderkoning, lord Willington, zijn goedkeuring geweigerd heeft aan het voor stel om in den provincialen raad van Ma dras de inleiding der wetsontwerpen toe te laten, betreffende de godsdienstige onbe voegdheid der verdrukte klassen en de kwestie van den toegang tot de tempels. Lord Willington acht beide kwesties van een essentieel algemeen Indisch karakter, die niet alleen in een provincialen raad bespro ken dienen te worden, daar zi] de oude ge bruiken van het Hindoeïsme raken en voor de geheele Hindoegemeensohap van belang zijn. De onderkoning heeft wel toestemming ver leend, om een wetsvoorstel toe te laten in de wetgevende vergadering, strekkende tot afschaffing der onaanraakbaarheid. De Indische regecring verklaart echter met nadruk, dat zij bevoegd "blijft, om later met betrekking tot de voorstellen alle maat regelen te treffen, die de omstandigheden vereischen. De wet dient ook zoo ruim mo gelijk te worden bekend gemaakt, opdat alle Hindoe-kasten er haar meening over kun nen vormen. Gandhi aan wien de beslissing van don onderkoning werd medegedeeld, wilde zich er nog niet over uitlaten. De mahatma wacht eerst nadere bijzonderheden af. WEER EEN MOORD TE SOFIA Dinsdagmiddag is de communistische af gevaardigde Traikoff door onbekend gehe ven personen doodgeschoten. De moord is gepleegd in een donkere straat in de omge ving van het parlementsgebouw, dat de afge vaardigde juist had verlaten. Traikoff heeft van zeer dichtbij vijf pistool schoten in het hoofd gekregen, zoodat hij op slag dood was. De vermoorde is een geboren Macedoniër. Hij heeft met den onlangs bij een dergelij- ken aanslag ernstig gewonden, eveneens Macedonischen communistischen afgevaar digde Martoelkoff, een bijzonder aandeel ge had bij de pogingen, de Macedonische emi gratie in Bulgarije te bolsjewiseeren. In den laatsten tijd waren reeds twee mislukte aan slagen op Traikoff gepleegd. DE OORLOGSSCHULDEN ITALIË UITGENOODIGD NAAR NOIDNIHSVA4 Uit Washington wordt gemeld: Aan de Italiaansche regeering Ls een offi- cieele uitnoodiging gericht, om de kwestie der oorlogsschulden met de regeering der Vereenigde Staten te komen bespreken. Deze uitnoodiging is het eerste officieele contact, dat tusschen beide regeeringen be treffende de schuldenkwestie is tot stand gekomen. Naar nader wordt gemeld, worden Italië'! vertegenwoordigers 4 Maart a.s. te Washing ton verwacht. Officieel wordt medegedeeld, dat de re geering d'fr Vrw '••"ton bereid is, na 4 1 laart a.s. te allen tijde met niet-nalatigc d< biteurstaieii te over een re visie der schulden. Dit zijn Tsjecho Slowa kije, Finland, Letland en Litauen. De Engelsche delegatie In officieele kringen beschouwt men de berichten over de samenstelling van de Brit sche delegatie voor do onderhandelingen met Amerika betreffende de oorlogsschulden als prematuur. De Amerikaansche mededeeling dat Roose velt persoonlijk aan de onderhandelingen zal deelnemen, doet het echter waarschijnlijk achten, dat Mac Donald de leider der Brit- sche delegatie zal zijn. De veronderstelling, dat ook lord Reading deel zal uitmaken van de Britsche delegatie is waarschijnlijk gebaseerd op diens diep gaande kennis van de financiën en zijn rela ties in de Voreeigde Staten. VORST EN IJS VERKEERSSTREMMING DOOR IJSGANG Berichten van den A.N.W.B., Toeristen bond voor Nederland, betreffende Rivier overgangen: Deven'er: Schipbrug weggenomen; ver keer alleen over spoorbrug. Doesburg: Schipbrug weggenomen, over tocht alleen voor rijwielen en motorrijwie- Arnhem: Overtocht normaal. Opheusden: Overtocht gestremd. Ingensohe Veer: Geregelde overtocht over dag met pont en motorboot. Rhenen: Pont weggenomen, overtocht al leen voor voetgangers en wielrijders. Eek en Wiel: Overtocht nog normaal, al leen overdag. Wijk bij Duurstede: Pont weggenomen, overtocht alleen voor passagiers per motor boot. Beusiohemsche Veer: Overtocht gestremd. Culemborg: Overtocht gestremd voor auto's Vianen: Schipbrug weggenomen, overtocht met groote pont en bootje voor auto's en passagiers. Schoonhoven: Overtocht gestremd. Nijmegen: Pontveer wordt gehinderd door drijfijs en kan moeilijk over, zal vannacht niet meer varen. Tiel: Gierpont opgeheven, overtocht door stoomboot met pont Zaltbommel: Overtocht gestremd. Brakel: Overtocht alleen voor voetgangers tot zonsondergang. Dordrecht-Papendrecht: Overtocht normaal Dordrecht-Zwijndrecht: Overtocht normaal. Moerdijkveer: Overtocht normaal. Van Noord naar Zuid v.v. rijde men over Dordreoht en Moerdijk of via Vreeswijk-Via- nen, Zaltbommel en Hedel en Vreeswijk— Vianen, Gorinchem en Brug Keizersvecr, daar overtocht te Nijmegen vermoedelijk hedenmorgen gestremd zal zijn. De route over Dordrecht en Moerdijk geeft momen teel de meeste zekerheid. 's Gravendeelscheveer: Gestremd voor voer tuigen. Kop van 't Land (N. Merwede,): hulp van sleepbooten noodig. AlblasserdamRidderkerk: Het Nieuwc- vecr wordt thans per roeiboot onderhouden men zal trachten vanmiddag de veerpont in de vaart te brengen. Alblasserdam—H. I. Ambacht: Het veer is. stopgezet. Opgave, verstrekt door den Inlichtingen dienst der K.N.A.L. (Kon. Ned. Automobiel club): Tengevolge van ijsgang zijn de volgende veren gestie md: Rhenen—Lienden over den Neder-Rijn; de overtocht geschiedt per motorboot alleen voor rijwielen en voetgangers. CulemborgSc.ialkwijk: het verkeer UtrechtDen Bosch is daardoor onmogelijk geworden. Schipbrug bij Vreeswijk ls weggenomen, zoodat de verbinding UtrechtBreda ver broken is. Schipbrug te Deventer ls weggenomen; het vorkeer ApeldoornDeventer-de Achter hoek en Twente is gestremd, zoodat men verstandig doet over Zutphen te rijden. Schipbrug te Doesburg is weggenomen; overtocht is alleen mogelijk voor voetgaa- gers met een een motorboot. Het vorkeer van Arnhem—DoesburgDoetin chem is gestremd, zoodat men van Arnhem via Zevenaar naar Doetinchem zal moeten rijden. De verbinding per motorpont Nijmegen Lent geschiedt nog met behulp van een sleepboot, hegeen zeer langzaam gaat; mocht de toestand zoo blijven, dan zal men er re- koning- mee moeten houden, dat het zeer lang kan duren, voor men is overgezet AmerongenEek en Wiel overtocht met groote pont; alle verkeer is nog mogelijk, doch alleen overdag. Wegens ijsgang is de schipbrug te Does burg weggenomen. In verband hiermede heeft de Geldersche Tramweg Maatschappij den tramdienst over haar geheele lijn ge staakt. De halfuursdiensten met autobussen zijn intact gelaten. De passagiers moeten dan bij de schipbrug uitstappen en overva ren, waarna zij aan den anderen kant hun weg kunnen vervolgen. Het ijs in de rivieren Men meldt uit Sliedrecht: De rivier vertoont voor deze gemeente reeds veel drijfijs dat voor de scheepvaart hinderlijk is. Vriest het nog een of twee da gen dan zal de rivier wel geheel dicht lig gen. Men meldt uit Arnhem: De ijn is voor een vierde deel met drijfijs bedekt. Er zijn voorbereidende maatregelen genomen om als het noodig is, en het drijf ijs toeneemt, de schipbrug weg te nemen. Men meldt uit Deventer: Het verkeer voor voetgangers geschiedt per motorboot, terwijl het rijverkeer over de spoorbrug gaat. Men meldt uit Nijmegen: Op het middaguur dreef over de geheele breedte van de Waal veel zwaar drijfijs af, tengevolge van de windrichting meerendeels langs den Zuidelijken oever. Wijl de stand van de rivier 1*4 meter beneden den middel baren stand is, is de kans groot, dat bij aan houdende vorst de Waal binnenkort gaat zitten. De motorponten worden naar de Lent sche zijde gesleept. Men meldt uit Vianen: Er gaat veel drijfijs in de rivier. Het ver keer wordt onderhouden door een stoomboot, eohter alleen voor personenverkeer. Het over zetten van voertuigen beeft op het oogenblik niet plaats. Men meldt uit Schoonhoven: Tengevolge van den ijsgang in de Lek is de motorveerpont Schoonhoven-Gelkenes uit de vaart genomen zoodat de verbinding over Schoonhoven met de Alblasserwaard voor alle voertuigen verbroken is GEUJK RECHT EN DUIKBOOTEN De marine-medewerker van d>e „Daily Tel." wijst er op, dat als gevolg van de toe kenning van gelijke rechten op het gebied der bewapening op den duur te verwachten is, dat ook Duitschland weder zal overgaan tot het bouwen van duikbooten. In dit ver band herinnert hij er aan. dat sedert 1921, toen Engeland op de conferentie van Was hington de algeheele afschaffing van het wapen der duikbooten verlangde, er meer duikbooten zijn gebouwd dan er bij 't uit breken van den wereldoorlog bestonden Frankrijk alleen heeft sedert 1921 90, Italië 50 en Japan 60 duikbooten gebouwd. Bovendien beschikken de Baltische lan den, de naaste buren van Duitschland, over 33 000 ton aan duikbooten. Duitschlands aanspraken, om ook duik booten te bouwen, worden nog versterkt door de herhaalde verklaringen van buiten landsche, vooral Japansche en Fransche, marinedeskundigen, dat de duikbooten on ontbeerlijk zijn als verdedigingswapen. Hoe kan dus aan Duitschland alleen het recht worden met een motorbootje overgezet. Doch deze dienst geschiedt niet regelmatig. Men meldt ons uit Vreeswijk: Daar de Lek over de geheele breedte bedekt is met drijfijs, is dc schipbrug opgelegd De overvaart zal zoolang de rivier niet gaat zitten, per pont geschiedea. Men meldt uit Lobith: Het ijs stapelt zich in den Rijn door stroom en krachtige wind hoog op tegen den zuide lijken oever, waar door de scheepvaart nog mogelijk is en vele schepen Nijmegen kon den bereiken. DE SCHEEPVAART IN HET IJSSELMEER HET IJS METERS HOOG OPGESTAPELD Bij Marken waren eenige stoomschepen in hot ijs vaetgeloopen. Thans is de ijebreker „Daniël" erin geslaagd de stoomschepen IJsel, Holland Friesland en Zuiderzee van de reederij Verschure Co., uit het ijs te bevrijden. De schepen zijn alle te Amsterdam aangekomen. Er zijn thans nog twee schepen bij Marken ingevroren: Deze schepen hebben, evenals de binnen gebrachte vaartuigen, eenige passagiers aan boord. Er is voldoend»© voedsel aan boord. Om 5 uur hedenochtend is de „Daniël" op nieuw uitgevaren om de schepen, beide booten van de Holland—Groningen Lijn, los te maken. De ij6breker heeft moeilijk werk gehad, daar het ijs erg dik is. Op sommige plaatsen is het meters hoog opgestapeld. Alle diensten op het IJseeLmear zijn thans stopgezet. Gisteravond zijn te HarUngen nog booten van Amsterdam via Den Helder aangeko men. De Waddenzee zou nog ijsvrij zijn. WEDSTRIJDEN Te honden wedstrijden De Kon. Ned. Schaaitsenrijdenebond heeft de volgend» wedstrijden uitgeschreven: Op Woensdag 25 Jan. vindt de Bondsdag van den IJsbon-d Hollands' Noorderkwartier plaats op de lJsbaan „De Ouint" te A1 k- maar. De wedstrijd is uitsluitend open voor loden van de aldeelingen van dien IJs- bond Hollands' Noorderkwartier en gaat over 500 Meter. Een nationale wedstrijd voor amateure om het provinciaal kampioenschap m hot hardrijden voor de provincie Groningen over de afstanden 500, 1500 en 5000 Meter, op Donderdag 2ö Jan., georganiseerd door de IJsclub Veendain te Veendam. Aan vang 11 uur. Een nationale wedstrijd voor amateurs om het piovurvcuaal kampioenschap in het schooiiirijden voor dames voor de provincie U biecht, georganisterd door de Uliechtscne IJsclub „De Zilveren Schaats" te Utrecht. Aanvang 11 uur. De national© wedstrijd voor amateurs hel provinciaal kampioenschap in het hard rijden voor de provunoi-e Zuud-Holland over 5UU, 1500 en 50UU Meter, op d» IJsclub Kra- tingen te Rotterdam is uitgesteld van Vrijdag 27 Jan. tot Dinsdag 31 Jalnuairi. Acn-vang 11 uur. Tenslotte een nationale wedstrijd voor amateure om het provinciaal kampioen- schap in het saijoowijden voor hoeren, ge volgd door een wedstrijd voor panen voor de provuioie Zuid-Hoüdand, op Zaterdag 23 Jan. es, georganiseerd door de Dondireoht- sohe Sneeuw- en IJsclub te Dordrecht. Aanvang 11 uur. Uitslagen van wedstrijden Te A p p i n g e d a m is gister op de prach tige banen van de IJsclub Fivelgo ondea groote belangstelling de wedstrijd gehouden om het provinciaal Groningsch kampioen schap in het sohoonrijden door dames. De uiiits.agen Dunden ads volgt: le prijs: mevr. Lan teweerNoot (Heilp- man bij Groningen; met 202 punten; 2e pr.: mej. A Heymois, Leeuwarden, 197 punten; 3e prijs. mevr. De Stoppalaar, Hilversum, 193 punten. Bij den wedstrijd van peren werd de le prijs toegekend aan den heer en mevr. LamdeweerLoot, Groningen, 199 punten; 2e prijs, de heer J Blanc, Delfzijl en mei. Sohaapke, Hoogezacid-Sappemeer 1861/3 punt; 3e prijs, de heer en mevr. Schaap te Haanen met 1842/3 punt. Hardrijderij te Hengelo Op de ijsbanen te Hengelo werd gister middag een wedstrijd in hardrijden gehou den. De uitslagen luiden. 500 Meter: 1. J G te Jager, Wolfaairtsdijk, 53,1 sec.; '2. K Kaam, Wierengerwaard, 59,1, 3. A Ottenhof, Denekamp, 1 min. 2,8 sec.; 1500 M.: 1. J G de Jager 3 min. 9,2 se» 2. K Kaan 3 min. 11 6cc.; 3. S Vollenbnoek, Hengelo, 3 min. 33,6 6ec. 5000 M.: 1. X Kaan 10 min. 54,9 sec.; 2 J G de Jager 10 min. 46,3 sec.; 3. A Ottenihof 12 min. 25 sec. Eindklassement: 1. J G de Jager 180.8 punten; 2. K Kaan 137,56 p.; 3. A Ottenihof 209,15 p. Op de mooie bamen vam de Zwolsche IJsclub hebben gister de officieel» wedstrij den plaats gehad in het sohoonrijden voor heeren om het kampioenschap vam Over ijssel, gevolgd door wedstrijden voor paren. I>© belangstelling van de zijde van het pu bldek was, vermoedelijk tengevolge vam d< koude, niiet groot. De deelname was echter zeer goed te noemen. Kampioen van Overijssel werd een oude bekende op de Zwolsche baan, nl. de heer G. P. vam Balen, Oude Rijn, die tevens in het bezat is vam den beker ;2. Jac. A C de Waal, Amsterdam; 3. C P Timmerman, Sohagen. 4. H G Hootsen, Almelo, 5. Geesonk, Edber- gen; 6 W Broekhoff, Zwolle. De uitslagen voor sohoonrijden paren zijn: 1. mej. Van Wijngaarden te Utrecht met den heer G. P. van Reden; 2. mevr. Schoort— Keetmam te Bamsinghorn met don heer C. P Timmerman; 3. mevr. Kraak—Kroon te Am sterdam met den heer Jac. de Waad. De jury bestond uit de heeren Bueno de Mesquite te Utrecht, J W v d Wetering te Hóilversum en Mr Thiébout te ZwoöDe. De grootste ijsbaan van Nederland Gistermorgen om half elf is de niieuwe Ijsbaan „Halfweg" aan den Haarlemmerweg te Halfweg, geopend. Deze ijsbaan, is de grootste van Neder land. Zij heeft een ijsoppervlok vam 220.000 M2. De aangelegde banen hebben een lengte vem 32 K.M. Kampioenschap van Nederland schoonrijden dames Op Donderdag 26 Jam. as. zal onder aus piciën van den Kon. Ned. Sohnatsenrijde.s- bond op de baan van de IJsvereen. te G n i n g e n een nationale wedstrijd 01061001» worden gehouden om het kam pioenschap van Nederland in het sohoonrij den voor dames, gevolgd loor een wedstrijd voor paren. Inschrijvingen bij den heer A N Smit Dzn, Hoen-diep ka de 328, Groningen, Ted. 5123. De wedstrijden beginnen om 11 uur. Naar Marken Het is thans mogelijk het eiland Ma. ken over het ijs te bereiken, per schaats, sleede of lisboot. Weerbericht. Hoogste stand te Warschau 7S3.6. Laagste stand te Isafjord 754.8 Stand vanmorgen halftwaalf 776.9. Laagste temperatuur hedenmorgen 5 uur: 9 gr. onder nul. WEER VERWACHTING (Medegedeeld door 't Kon Ned. Meteoro» logisch Inst le De Bilt). Matige O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, strenge tot matige vorst STORWAARSCHUWÏNGSDIENST Om 10.15 uur geseind van de Bilt aan de posten IJmuiden tot Nieuwereluis: Weest op hoedel BU^TENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Ron. Ned Meteorologisch Inst te De Bilt.) Ofschoon de hooge druk in beteekenis af nam en de lijn van hooge drukking van Engeland naar het O.Z.O. loopt, is hierdo V' voor onze omgeving geen afneming van de vorst te wachten, daar de O. winden met dezelfde kracht aanhuden en de vonst in Duitschland nog veel strenger is. Alleen wan neer een voor van lage drukking tot O.-Duitschland doordringt en de koude lucht massa's zijn afgevloeid, zijn matige temne- raturen te wachten Maar het lijkt op het oogenblik niet waa-schijnliik. Op het moment hebber. O.-Dui'schland en.Polen 20 tot 25 vorst. Ons land en Frankrijk gedeeltelijk meer dan 10 gr Ook op de Britsrhe eilan den hield de vorst aan. Alleen in Scandina vië is over het algemeen de temperatuur ge stegen. In Noorwegen is het zacht, met storm en regen, in Zweden 0 tot 10 gr. vorst. Tn Z.O. Europa wordt het steeds kouder. In N.- Duitschland is ovenals bij ons de lucht vrij nlotseling ongek'aard, zoodta de zon over dag de vorst wel tempert, maar des nachts uiterst lage temperaturen kunnen door komen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 7.4 C 26 JANUARI Zonsopgang 7.52 a.; Zonsondergang 4.33 o. Van 's avonds 5.03 u. tot 's morgens 7.21 u. WATERSTANDEN RIVIEREN KaM -0.00 -0.00 Ems 1.0» 1.12 Koningen 0.00 ft.UO Cohl-nz J.1H 1.9) Relhnwotler -O.OO -0.0U Trier 0.4S Itel Keh! 0.10 0,80 K-olen 0.79 .88 Mxxau 8.«o 3.01 Kuhrort -0.6# -0JS6 Dieileshelm 0.67 0.71 W«xel ...-1.i0-c.90 Mannheim 1.70 1.60 Emmerik 0.K3 0.44 L"hr 1.20 1.20 DinweMort 0.8o 0.29 Mainz (L36 0.29 Maaetricbt 9.o6 .01 Hingen 0.38 0.96 VenlO 11.65 14X95 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 26 lanaarl Delfzijl 11.46 HellevoetaJ. 8.10 15.28 Teraclielllng 8.: 6 l.iS Willeinalad 3.65 16.16 llariuigen 9.56 29.10 Brouwersh. 2.22 14.40 D. n Helder l.hO 19.55 Zierlkiet 9.54 16.20 Umuideu 3.17 15.32 Weineldlng© 4.06 10.99 II.v llollano 2.21 IU6 Vli.-ung- u 1.11 13.40 -cheteningen 2.31 14.46 Termuzen l.r>2 14.16 Rotterdam 4.23 16.61 Hanaweerl 2.46 16.10 TREINONTSPORING BIJ HAARLEM LANGDURIGE STAGNATIE Men meiMt ons uit Amsterdam: In den afgeloopen nacht, even na 12 uur, zijn door tot nu toe onbekende oorzaak van twee treinen waarvan de eerste naar Rot terdam en de tweede naar Haarlem ging, bij de Spanrncbrug rijtuigen ontspoord. Van elk der beide treinen is één rijtuig uit de rails geloopen. Belde ongevallen zijn vlak bij Haarlem ge schied. De oorzaak eaJ eerst definitief kun nen worden vastgesteld, wanneer het offi cieele wettelijk onderzoek, waarbij het Rijks- toezicht vertegenwoordigd zoil zijn, heeft plaats gehad- Omtrent de maatregelen die de Spoorwe gen hebben genomen, om In verband met de stagnatie op de lijn een behoorlijk functio- neerend reizigersvervoer in de richting Rot terdam mogelijk te maken vernemen wij het volgende: le. De reizigers kunnen rijden over Uit geest naar Haarlem waarvoor de treinen van den gewonen dienst zijn versterkt. 2e. Reizigers voor Haarlem kunnen de af stand per tram afleggen. 3e. Er is een zeer beperkte dienstregeling Amsterdam—Haarlem ingesteld, aankomst Haarlem met vertraging- Deze bestaat uit vier wagentreintjes die te Haarlem over het werkplaats terrein moeten doorwisselen. 4e. De D-treinen wotrden omgeleid over ISarmelen en Breukelen- Bij onze informatie wanneer de stagnatie opgeheven zal kunnen zijn, werd ons mede gedeeld, dat deze waar het hier het opvijze- len van twee zware motorrijtuigen betreft, geruimen tijd kan duren. In elk geval zal de geheele morgen met de opruimingswerk* eaamheden zijn gemoeid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2