Jiiruuir (^intrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken BANDEN ZONDAGSBLAD BINNENLAND. DE WINTER IS GEKOMEN ABONNEMENT» per kwartaal In Lelden en In plaat* ien waar n agentschap gevestigd Is 2.35 on<J Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- ■che tending *4-50 Bij dugeitjksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3873 DINSDAG 24 JANUARI 1933 ADVZRTEN.1EN Van 1 tot 5 regels1.17V Elke regel meer0.22V Icgez. Mededeellngen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer1.(5 Bil contract helnngriike korting. Voor het hevracen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaarganc DE BANDEN VOOR HET ZONDAGSBLAD, JAARGANG 1932, MET INHOUDSOPGAVE, ZIJN GEREED. PRIJS 65 CENT. VERKRIJGBAAR AAN ONS BUREAU OF BIJ ONZE AGENTEN EN BEZORGERS. SI lit nummer bestaat uit TWEE blaoer EERSTE BLAD. BORST EN BOEZEM In de politiek spreken we van Christelijke jn niet-christelijke partijen. Aan de eerste is [vordt heel wat ten laste gelegd. Zoo zou Dr. Kuyper gezegd hebben, dat zij, die niet it de Christelijke partijen behooren, „paga- nisten" zijn en aan een roomsch-katholiek leider wordt de uitspraak toegeschreven: ,Wat links steimt, is canaille". Dit is oude kost, wij weten het Maar het werd ons onlangs door een wethouder, lid der Herv. Geraf. Staatspartij, als gloednieuwe waarheid gemeld met de vraag, of w ij dat niet wisten. We hebben hem geant woord, dat we ook wel eens zoo iets gehoord ladden, maar de vindplaatsen niet konden ontdekken en dat we zijn opmerkingen rS Ijgaarne wilden opnemen, wanneer hij ons h precies op de hoogte bracht Met een aut- woord van Staat en Kerk zouden we sj, ook tevreden zijn, voegden we er aan toe. d<x Maar we hebben het tot heden niet gekre- •dun geil. Daarom volharden we in onze meening, lat met name Dr. Kuyper zoo iets nooit gezegd heeft Te meer, omdat hij er blijkens andere uitspraken geheel anders over dacht, t gi Mot hem hebben we steeds erkend, dat er bij de niet-Christelijke partijen ware Chris te vinden zijn, die echter in de poli tiek dwalen. Want het karakter der niet- i thristelijke partijen is juist, dat zij op po litiek gebied en meestal ook in 't ge- 1 prganiseerde maatschappelijke leven n directe invloed toekennen aan de deïheginselen van Gods Woord. Christenen, die deze politiek deelen, meenen, dat de Bijbel ilechts voor het persoonlijk leven jvaarde heeft Daarnaast staat, dat onder ons nooit ls beweerd, dat op het leven van „politieke Christenen" (gelijk men gaarne zegt) niets »lt aan te merken. Wij verdedigen niel wat Christenen doen, maar wat de Chris telijke beginselen van ons eischen. Wij stel len de norm niet in den mensch, maar in 0phet onveranderlijke recht Gods. Daarom behoeft een propagandablaadje Iran de Chr. Dean. Unie ons niet voor te houden, „dat er onder de Christelijke par- 'tijen" velen slechts in naam Christen zijn, en er zich onder de niet-Christelijke partijen g^yele Christenen met de daad bevinden", ta Wij weten, niet omdat wij de keursteen Di aanleggen, want wij zijn geen hartenken ners, maar omdat Gods Woord het leert, dat er mondbelijders zijn, die van hun Christendom geen zaak des harten maken. Maar wij zetten ons niet op de rechterstoel, waar men over het hart oordeelt Ook durven wij niet de stelling aan, welke de schrijver in bedoeld propaganda blad poneert in deze woorden: Ja, wij zijn wel niet vele edeleit en niet vele machtigen maar we weten ons de door Christus geroepenen om van Zijn Koninkrijk te geluigen, en we gelooven, dat we dat moeten doen door de strijd te voeren voor Christendom en voor demo- kratie ten bate van al twat verdrukt wordt, en van al wat lijdt En waar wij in Zijn Naam verder gaan, voert Hij ons ook tot de overwinning. Hiervan zeggen we alleen dit dat zij, die Zoo spreken, groot gevaar loopen het zwaar tepunt te verleggen van de objectieve waar- heid der Schrift naar het subjectieve oor deel van eigen geweten. En voorts, dat de d®1 .veroordeeling van „politieke Christenen" en het prijzen van eigen Christelijke overtui ging de indruk maakt, dat het gemakkelij ker is de hand op de borst te slaan dan ln eigen boezem te steken. zoo dacht de groote meerderheid der Twee de Kamer er over, gelijk uit het Voorloopig Verslag bleek en de Minister was zoo ver standig zijn denkbeeld terug te nemen. Thans komen de sociaal democraten met een nieuw plan. Zij willen door het invoe ren van een „vóór-stemming", door een tiende deel der kiezers (door een loting zal worden uitgemaakt met welke letter men zal beginnen) de candidatenlijsten van de kleine partijtjes, die toch geen kans op een zetel hebben, van het definitieve stembiljet af te voeren. Bij de Kamerverkiezingen in 1929 hebben 36 „partijen" candidatenlijsten ingeleverd. Van die 36 hebben maar 12 een prijs ge haald, bestaande in één of meer Kamer zetels. De 24 overige hadden even goed niet mee kunnen doen. Welnu, het amendement-v. d. Bergh c.s. wil ze niet mee laten doen. De lijsten n.l., die bij de vóórstemming van een tiende der kiezers geen 2000 stem men halen (2000 voor een tiende van het kiezerskorps wordt 20.000 bij opkomst van het heele kiezerskorps, redeneeren de voor stellers, en bij minder dan 20.000 stemmen bestaat er geen kans op een zetel) worden van het definitieve stembiljet geschrapt, en zoo zal men, bij aanneming van het amen dement, de lange sliert lijsten op het stem biljet missen. Over het kwaad der onnoodig lange lijs ten, over het verknoeien van papier, tijd en geld en het weggooien van duizende stern- men, is geen verschil van meening. Behalve dan bij hen, die ook wel eens lijstaanvoer der willen worden. Men heeft immers aan Floris Vos gezien, hoe in de politiek een koe wel eens een haas vangt Maar ernstige menschen en ernstige kie zers denken er anders over. Er is heel veel lawaai voor niets. Echter, we zijn overtuigd, dat het roode amendement schijn noch schaduw heeft van aangenomen te worden. Niet vanwege de principieele bezwaren, welke misschien aan gevoerd kunnen worden, als b.v. deze, dat in kleine plaatsen van de eisch, dat de stemming geheim moet zijn, al heelemaal niets terecht komt Maar, daarover behoeven we niet te spre ken, want de administratieve bezwaren zijn zoo hopeloos groot, dat er niet aan te den ken valt het voorstel te aanvaarden. Immers, door invoering van een proef- stemming zou de administratieve romp slomp niet verminderd, maar aanzienlijk vergroot worden. Feitelijk kregen we dan twee stemmingen, in plaats van één. Alles met volledige aanteekeningen, wie zich bij de eerste stemming wel of niet gemeld had. De bedoeling van het roode amende ment is goed. De toepassing is onmogelijk of omslachtig. En het voordeel is dus nihil! DE NEDERL. TUINBOUW Buitengewone Algemeene Vergadering De Veilingvereenigingen in Nederland, Vereenigd in den Ned. Tuinbouwraad, zullen Maandag 30 Januari a.s. te Utrecht in een buitengewone algemeene bergadering bijeen komen. Het doel van deze vergadering is om den algemeenen toestand van den tuinbouw te hespreken, in verband met den voor 1932 verleenden Regeeringssteun en met de voor 1933 te nemen maatregelen. Wat de maatregelen voor 1933 betreft, ten einde aan de steeds grooter moeilijkheden voor den Nederlandschen tuinbouw het hoofd te bieden, is het groepsbestuur van meening, dat in de eerste plaats noodig is, een absolute handhaving van de minimum prijzen door het met steun der Regeering te vormen fonds, waaruit het onverkoopbare product kan worden betaald en uit den handel genomen. Hierdoor wordt een over matige aanvoer op de binnenlandsche en buitenlandsche markten, en dientengevolge vernietiging van den prijs voorkomen. Verder is strenge controle noodig op de aangevoerde producten. Het product, dat aan bepaalde minimum-eischen niet voldoet, moet van betaling der minimumprijs en eventueele Regeeringssteun worden uitgeslo ten en mag ook niet worden geëxporteerd. Indien, ondanks deze* beide maatregelen, welke naar verwacht wordt een aanzien lijke beperking van den aanvoer, zoowel op de veilingen als op de buitenlandsche markten tengevolge zal hebben; de prijzen dit jaar ook weer beneden de productiekos ten mochten loopen, dan zal ook voor 1933 een regeeringstoesiag noodzakelijk zijn. ech ter slechts te verleenen tot een bepaald per centage van de veilingsaanvoer in 1932, ten einde op deze wijze tot de zoo noodige be perking der productie te geraken. Deze be perking zal ook door de Regeering dienen te worden nagestreefd door een betreffende voorwaarde te verbinden aan den steun, welke aan den landbouwer, b.v. door de Tanvewet, wordt verleend. Tenslotte moet naar het oordeel van het groepsbestuur bij Regeering en Kamerleden voortdurend door de Organisatie en de vei lingvereenigingen aangedrongen worden op het nemen van die maatregelen welke kunnen leiden tot opheffing of vermin dering van de door het buitenland getroffen belemmeringen van onzen export. Het groepsbestuur is tenslotte van mee ning, dat de Organisatie zich zal moeten uit spreken ten aanzien van deze onderwerpen, teneinde tijdig de maatregelen te kunnen treffen. OFFICIEELE BERICHTEN BELASTINGDIENST BIJ K. B. la benoemd met 1 Me4 tot hoofd inspecteur der dir. bel. te Groningen le afd. de Inspecteur der dilr. bel. enz. J. A. Petier te Utrecht, le afd.; Holwerd J. Rletm minister van Financiën verplaatst de ontvanger der dir. bel. enz. J. U Zuur van Enschedé naar Arnhem en C. Arkenbout van Loppersum naar Woerden. RIJKSVERZEKERINGSBANK De gewone audiëntie van den minister vain Econ. Zaken en 'Arbeid zal op Donderdag 26 Januari niet plaats hebben. CONSULAIRE DIENST De consul dor Nederlanden te Manilla (Phl- lippljnen), de heer O. P. Datema, ls van verlof op zijn post teruggekeerd. De consul der Nelerl-anden te Dlmassol (Cyprus), de heer N. P. Lamltfs, Is met verlof van zijn post vertrokken. De heer J. G. El lades ls belast met de waarneming van het consulaat DE SCHILDERIJEN DER KONINGIN OOK NAAR DE WEST De schilderijen van H.M.. wolke thans op weg zijn naar Ned.-Indië, en aldaar een rondreis zullen maken, zullen vermoedelijk later eveneens in de West worden tentoon gesteld. DE GEORGANISEERDE LANDBOUW Op de vergadering van de Dagelijksche Besturen van den Chr. Boeren- en Tuinders- hond, den Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond en het Kon. Ned. Landbouw Comité zijn o.m. de volgende besluiten genomen: Uitvoercontrole uien. Besloten is aan het U.C.B. een schrijven te richten, waari naangedrongen wordt op een reorga nisatie in dier voege, dat het bureau wordt gedecentraliseerd ia afzonderlijke afdeelin- gen, o.a. één voor uien en voor de verschil lende tuinbouwproducten en elke afdeeling eigen controle-kosten draagt St e u n v 1 a s t e e 11 1934. Besloten ls na der overleg met de Vlascentrale te plegen over den steun voor de vlasteelt van oogst jaar 1934. Invoerrecht op ruwe suiker. In zake de vraag, of aan de Regeering zal wor den gevraagd over te gaan tot de uitbrei ding van het compenseerend invoerrecht ook op ruwe suiker, zal in de volgende ver gadering worden beslist Z o m e r t ij d. Besloten is zich met een adres tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal te wenden, houdende verzoek tot aanneming van het initiatief-voorstel van wet van de heeren Van den Heuvel en Bak ker tot afschaffing van den zomertijd. Steun aan de zuivel. Besloten is op korten termijn overleg te plegen met de F. N. Z., de Crisis-Zuivel-Centrale en de Varkens Centrale over de vraag, welke maatregelen dienen getroffen te worden, teneinde de steun aan de zuivel in voorjaar en zomer 1933 effectief te maken. Steun aan de aardappelen. Beslo ten werd zich telegrafisch tot den Min. van Economische Zaken en Arbeid te wenden, met verzoek tot onmiddellijk ingrijpen, ten einde de dreigende catastrophe te voorkomen Gemengd Nieuws Maandagmiddag ie het de politie te Lon neker gelukt den geheimen zender, die on der den naam Enschedé uitzond, in beslag te nemen. Toen de burgemeester van Lonneker, ambtenaren van P.T.T., en eenige polétie- maamen gister bij de woning van F. aan de Gensstraat in Lonneker verschenen en toe gang verlangden, duurde het wei'5 minuten voordat men binnen was, daar alle deuren In de woning werd een zendtoestel aan getroffen, waarvan de voornaamste onder- deelen ontbraken. Het bleek dat deze in de woning warren verstopt Alle onderdeelen en ook de zenderlamp, alsmede het toeeteil zelf, werden in beslag genomen. Aangenomen kan worden, dart die ln be slag genomen zender deel uitmaakte van de zgn. „Twcnteche Combinatie", waarmee recLameberiohten werden omgeroepen, LOCOMOTIEF ONTSPOORD Maandagmiddag te omstreeks kwart voor !6 is de locomotief met den trein, welke om 16.44 uur uit Den Helder vertrekt, op enkele honderden meters afstand van het statica te Alkmaar uit de raite geloopen. De passagiers hebben, voorafgegaan door treinpersoneel met brandende fakkels, zich te voet langB de spoorbaan naar het station moeten begeven. Om kwart over zeven is men erin geslaagd de ontspoorde locomotief weer in de rails te brengen. Tengevolge an het ongeval was het treinverkeer ge- ruimen tijd gestremd. De sneltrein naar Den Helder van 17.54 uur is daardoor komen te vervaililen. Naar de oorzaak van de ontspo ring wordt een onderzoek ingesteld. De terieele 6ohade is niet noemenswaard. WAAR MEN KAN RIJDEN EN WAAR DE WEDSTRIJDEN ZIJN STREMMINGEN VAN HET VERKEER Veerdiensten gestaakt De veerdienst Enkhuizen—Stavoren, de dienst van de Nederlandsche Spoorwegen per stoomboot en stoompont is in verband met den ijsgang op het IJsselmeer in zijn geheel gestaakt. Vanwege het ijs heeft men den stoombootdienst van Heerenveen naar Sneek en Leeuwarden moeten staken. Men meldt ons uit Durgerdam: De stoom vaart vanaf het IJsselmeer ondervindt veel belemmering door het ijs op Pampus. Al daar waren gisteren eenige motorschepen ingesloten, die hun tocht niet konden ver volgen. Zij werden later door een sleepboot uit hun benarde positie verlost. Men meldt ons uit Harlingen: Het kanaal LeeuwardenHarlingen is zoowel voor stoom- als motorschepen goed bevaarbaar. De Waddenzee is tusschen Harlingen en Den Helder zoo goed als ijsvrij. De sleep- vaart Leeuwarden—Amsterdam via Harlin gen en Den Helder is nog zeer goed mo gelijk. Men meldt uit D e Lem m e r: In het IJs selmeer bevindt zich zeer veel drijfijs. De vaart voor motorschepen is gestremd. Stoom- booten konden na veel moeite zich nog een weg door het ijs hanen. De boot der Gro ninger—Lemmer Stoomboot-Mij., die Zater dagavond uit Amsterdam was vertrokken, kwam hier met ruim drie uur vertraging binnen. De vaart GroningenLemmer over het Tjeukemeer is eveneens voor stoom- booten gestremd. Over het Slotermeer is de vaart voor stoombooten nog mogelijk. Ge tracht -al worden den dienst op Amsterdam gaande te houden. Zoover het oog reikt is het IJsselmeer met iis bedekt. De booten der Holland- FrieslandGroningen Lijn en de Groningen —Lemmer Stoomh.-Mij, die gisteravond op tijd van Amsterdam zijn vertrokken, wa ren hedenmorgen halftien nog niet in Lem mer aangekomen. Zelfs waren de booten nog niet in zicht De geregelde dienst LemmerAmsterdam is derhalve gestaakt De Drentsche hoofdvaart en het Noord- Willemskanaal zijn door het ijs gestremd. Te Rotterdam ie de Maas over vrij wel de geheele breedte met drijfijs bedekt De binnenwateren, zooale de Schie en 1e Rotte léggen dióht en kunnen niet meer be- n worden. Ook in de binnenhavens bemoeilijkt het drijfijs bet verkeer. kan alleen voor voetgangers per motorboot Prinses Juliana op schaatsen Vroeger jaren kon men, wanneer het ijs was, vrij geregeld de Koningin in de resi dentie op schaatsen zien. Zij reed dan op de breed sloot, die achterlangs het Huis ten ten Bosch, evenwijdig met den Bezuiden- houtscheweg loopt H. M. schijnt het schaat senrijden er nu aan gegeven te hebben. Prinses Juliana heeft het echter van haar moeder overgenomen. Zij zou geen Neder- landsch meisje zijn. als zij niet aan schaat senrijden deed en doet er dan ook trouw aan. De Haagsche IJsclub is nog maar net open of ook de Prinses is present. Slechts enkelen zien haar komen, want dat gebeurt geheel en al zonder eenig opzien en zoo, dat er alleen een paar heeren van het be stuur bij zijn om haar te ontvangen; indien de Prinses niet, zooals ook wel gebeurt, plot seling verschijnt, waardoor ook nog het be scheiden ceremonieel van de begroeting ach terwege blijft. Vergezeld van een paar heeren van de hofhouding van H. M. de Koningin, zooals de secretaris van de Koningin, baron van Geen. haar eigen secretaris, baron Baud, of officieren van het militaire huis, ls de Prin ses, aldus het Vaderl., een van de ijverigste bezoeksters van de IJsclub. Onophoudelijk rijdt zij de lange, groote baan op en af, nu eens met zijn tweeën kruiselings, dan als één van een sliert met andere jonge meis jes en eenige van de genoemde heeren. In de volte van de baan valt zij nauwelijks op en als er niet op zekeren afstand een lakei op schaatsen volgde, zouden velen, in hun eigen actie, haar waarschijnlijk in het ge heel niet opmerken. Men kan heele midda gen op de IJsclub vertoeven zonder de Prin ses éénmaal gezien te hebben. Trouwens met alle respect zij het gezegd niemand trekt zich iets van haar aan. Toen zij pas op de IJsclub reed. waren er wat kleine jongens, die het interessant vonden achter haar aan te rijden, maar dat is nu gelukkig voorbij. Men gaapt haar niet meer aan en zij kan als elk ander jong meisje, zich on gestoord en geheel aan bet plezier van het schaatsenrijden geven. Op de drukke rust punten van de haan. het begin en het ein de. staat zij te midden van haar gezelschap tusschen het publiek, zonder dat er iemand over denkt het haar op eenigerlei wijze door onbescheidenheid lastig te maken. Rijden doet zij als een middelmatige Hol- landsche schaaisenrijdster. Een stevige slag, die goed vooruit brengt, zonder bijzondere virtuositeit of wat dan ook. maar net op de manier, waarbij men in den „langen af stand" van de groote baan plezier heeft. Of zij er plezier in heeft, behoeft men niet te vragen. Dat kan men aan haar gezicht wel zien; het glanst van genoegen. Het ijs staat onze Prinses, zooals iedere vrouw, goed ln haar vlugge sportjasje van suède-leer ziet zij er op haar voordeeligst uit; een flinke jonge vrouw, die de nationale sport eer aan doet In verschillende plaatsen van ons land zijn gister hardrijderijen op de schaats ge houden. We vermelden de uitslagen van eenige der belangrijkste. Te Gouda werd een hardrijderij voor mannen op 175 meter gehouden. Uitslag: I. F. de Jong, Ouderkerk a. d. IJsel; 2. C. J. Verkaaik, Woerden; 3. Jaap Zuidervliet, Stolwijk; 4 C. J. Noorman, Haarlemmer meer. Te Loosdrecht werd een hardrijderij gehouden op de banen der ijsclub Loos drecht Er waren 8 deelnemers. Eerste werd M. v. Reenen te Oud-Loosdrecht, tweede H. Aalberts te Nieuw-Loosdrecht. De eerste hardrijderij is gister verreden op het IJsselmeer bü Makkum. Er be stond groote belangstelling. De wedstrijden slaagden uitstekend. Het ijs was in uitste kende conditie. De uitslagen luiden als volgt: 1. J. de Groot. Jorwerd met P. Pa- gels. Wommels; 2. J. Hilt, Wons met mej Andela, Cornwerd; 3. A. Jongstra met mej. Wiggemans, beiden te Makkum. De nationale kampioen op de korte baan Jolle de Jong, uit Snikzwaag is gister te Dronrijk in twee ritten geslagen door J. Eisenga te Grauw. Nog meer banen open Steeds meer banen worden voor het pu bliek opengesteld. Het bestuur van de ijs- club „Kagermeer" te De Kaag (Z.-H.) deelt mede, dat haar banen van zeer be trouwbaar veldijs thans voor het publiek zijn opengesteld. Vanmiddag om 1 uur werd reeds een groote hardrijderij gehouden om geldprijzen van f 75, f 40, f i0 f 5 en f 2.50. Ook de hanen van de ijsclub Zeebrug te Amsterdam zijn vandaag geopend, 's Avonds zijn de banen goed verlicht. Daar entegen bericht het bestuur van de Amster^ damsche ijsclub, dat het ijs nog te zwak is om alle leden en hun dames en kinderen toe te laten. Dit komt doordat eergister het bezoek te druk is geweest, zoodat 's mid dags de banen totaal stuk waren gereden. Gisternacht zijn de banen goed gerepareerd, doch nog niet sterk genoeg om alle leden toe te laten. Bij doorgaand vriezend weer zullen de banen morgen waarschijnlijk voor de leden geopend worden. De banen van de vijvers ln het Haagsche Bosch zijn gister opengesteld. Voorzichtigheid gebodent De Zuld-Hollandsche IJsbond meldt, dat de banen van Den Haag tot het Galgewater, waarvan gisteren een al te druk gebruik is gemaakt, heden nog wel in berijdbaren toe stand verkeeren. doch dat voorzichtigheid geboden is; bij alle bruggen moet echter worden overgestapt. Gecostnmeerd Ijsfeest te Charlois Hedenavond om 8 uur zal op de banen van de ijsclub Charlois een gecostumeerd ijsfeest worden gehouden. IJSWEDSTRIJDEN VAN DEN K. N. S. B. Door het bestuur van den Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond zijn de volgende Na tionale wedstrijden voor amateurs uitge schreven: Te Hengelo, georganiseerd door de Hen- gelosche IJsclub op Dinsdag 24 Januari een wedstrijd in het hardrijden over 500, 1500 en 5000 Meter. Aanvang 11 uur. Te Appingedam, georganiseerd door. de IJsclub Fivelgo een wedstrijd om het Pro vinciaal kampioenschap in het schoonrijden voor dames voor de provincie Groningen, HOLLAND OP DE SCHAATS! Opeens is de winter tóch gekomen, en nu is 't maar de vraag hoe lang 't duren zal Waar 't maar even kan, wordede ijsbanen geopend. Oud en jong bindt de ijzers onder Nog een paar danen ris "veral 'f neer het groote feest: Hollnnd on de srhnnii'i Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Berichten over vorst en ijs en schaatse - rijden. In Amsterdam heeft een vechtpartij plaats gehad, waarbij een vrouw door een politie kogel is gewond. Bij Alkmaar heeft een treinontsporing plaats gehad, waardoor het verkeer langen tijd is gestremd. (Blz. 2) Te Lonneker is een geheéme zender in. beslag genomen. Roosevelts uitnoodiging aan Engeland. De politieke toestand in Duitschland. De werkzaamheid der Commissie van Ne» gentien na haar falen. Chéron handhaaft zijn voorstellen. Kamerontbinding in Griekenland. Hervatting der Ontwapeningsbesprekingen Nadere besprekingen over de veertig-uren week. (blz. 5) De gemeenteraad van Arnhem heeft uit- breidéngsplanaen in ve hand met werkver schaffing goedgekeurd. Te Nijmegen is een protest vergadering gehouden tegen de uitvoering der crisis-, varkenswet PUROL en op! Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ont vellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest gevolgd door een wedstrijd voor paren. Aan vang 11 uur. Dinsdag 24 Januari. Te Zwolle, georganiseerd door de IJsclub te Zwolle een wedstrijd ora het provinciaal kampioenschap in het schoonrijden voor heeren voor de provincie Overijsel, gevolgd door een wedstrijd voor paren, op Dinsdag 24 Januari., Aanvang 12 uur. Te Groningen een wedstrijd voor ama teurs om het kampioenschap van Nederland in het schoonrijden voor dames gevolgd door een wedstrijd voor paren op Donder dag 26 Januari, georganiseerd door de IJs» vereeniging te Groningen. Aanvang elf uur. Te Arnhem een nationale wedstrijd om het provinciaal kampioenschap van Gelder land in het schoonrijden voor heeren, ge volgd door een wedstrijd voor paren op Za terdag 28 Januari, georganiseerd door dö IJsclub Arnhem. Aanvang 11 uur. Te Nieuwe Niedorp nationale proefwed- strijden in het hardrijden op Donderdag 26 Januari, georganiseerd door IJs- en Volks vermaak te Nieuwe Niedorp. Elke proef- wedstrijd is verdeeld in twee series, ieder van twee afdeelingen. le serie 15. 16 en 17 jaar, a. 500 Meter, h. 1500 Meter; 2e serie 18 en 19 jaar, a. 500 Meter, b. 1500 Meter. Aan vang 11 uur. Te Leeuwarden een nationale wedstrijd om het provinciaal kampioenschap in het hardrijden voor de provincie Friesland, af standen 500, 1500 en 5000 Meter, op Vrijdag 27 Januari, georganiseerd door de kon. Vereen. „De IJsclub" te Leeuwarden. Aan» vang elf uur. Te Rotterdam nationale wedstrijden om het provinciaal kampioenschap in het hard rijden voor de provincie Zuid-Holland, af standen 500, 1500 en 5000 Meter, op Vrijdag 27 Januari, georganiseerd door de IJsclub „Kralingen" te Rotterdam. Aanvang elf uur. Te Bil.thoven nationale wedstrijd om het provinciaal kampioenschap in het schoon rijden voor heeren, gevolgd door een wed strijd voor paren voor de provincie Utrecht, op Vrijdag 27 Januari, georganiseerd door de IJsclub „Het Biltsche Meertje". Aanvang DE VOORUITZICHTEN Voor de schaet6enrijders blijven de voor* uiitzichten gunstig. Het weerbericht belooft helen opklarende lucht en matige tot strenge vorst. VECHTPARTIJ IN DONKER AMSTERDAM In den nacht op Zondag op Maandag is op den Oudezijds Achterburgwal te Amsteg- dam, een aantal politiemannen van het bu reau Warmoesstraat, slaags geraakt met een menigto personen uit donker Amster dam, om-der wie zich verscheidene vrouwen bevonden. Aanleiding tot deze ongeregeld- helen was het feit, dat enkele agenten van politie een berucht type uit deze buurt, clie in ernstigen staat van dronkenschap ver keerde, hadden vastgegrepen om hem naar het bureau over te brengen. Even voorbij de Oude Kerksteeg ontstond een volksop loop, welke zich legen do politie koerde. Deze kreeg versterking en w eidra bleek het noodig, nog een tweede persoon aan te hou den, die den agenten een reeks \an belee- dégende woorden had toegevoegd. Na deze tweede arrestatie drong de menigte zóó op, dat de agenten zich genoodzaakt zagen, hun sabel te trekken om ruimte te maken. Desondanks werd getracht, den la nieten ar restant te ontzetten; een der agenten, das hem had vastgegrepen, trok daarop zijn revolver om de menigte door een schot in de lucht schrik aan tc jagen. Hij was echter zóó aan alle konten inge sloten. dat, toen hij het schot leste, de revolver een anderen stand kreeg, met het noodlottig gevolg, dat een vrouw, die deel uitmaakte van de dreigende menigte, aan het hoofd werd getroffen. Bemerken.le, dat het thans bloedige ernst werd, stoven de herriemakers in alle richtingen uiteen. Beide arrestanten werden naar bet bureau overgebracht; da vrouw is naar «w»n t;.«-ï.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1