MAANDAG 23 JANUARI 1933 Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hees, J. de Wit te Leid- schendam. Aangenomen: Naar Arnhem (vac.- wylen I. H. Schreuder), Henri J. Hak .te Alkmaar. Bedankt: Voor Heteren, J. Haring te Giessendan-Nederhardinxveld. VRJJ-EVANG. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Velp, I. J. Vasseur te HULPPREDIKERS. Te Wemcldinge verkreeg de Kerke- raad der Gerei. Kerk van de Classis Zierik- zee toestemming een can-didaat tot den H. Dienst te benoemen, in het bijzonder voor den arbeid onder de schippers, voorloopig voor één jaar. De Classis zal dit werk met een bedrag van f 300 steunen. Aan de Part Synode van Zeeland zal om een gelijk be drag verzocht worden. Ds. J. NOORDEWIER. In „the Banner'' lezen we, dat Ds. Jacob Noordewier, sinds 1912 emeritus-predikant der Chr. Geref. Kerk van Firth (Nebraska, Noord-Amerika), die 27 December 1.1. zijn 93sten verjaardag vierde, enkele maanden geleden nog (in het Hollandsch) een korte radiopreok hield. Uitgenomen dat zijn ge zichtsvermogen slecht is, mag de hoogbejaar de predikant nog over zijn volle geestelijke en lichamelijke vermogens beschikken. Hij toont dan ook een onverminderde belang stelling voor de zaken van het Kerkelijk leven. HERDENKING. Te Rozenburg hoopt de Chr. Geref. Kerk in de volgende maand haar 25-jarig bestaan te herdenken. Er zullen onderscheiden sprekers, ook van buiten de plaatselijke Gemeente, optreden. KERK EN HISTORIE Te Den Haag zal de Ned. Herv. Ge meente in de godsdienstoefening op Zon dagavond 23 April as. te houden in de Groote Kerk, iin het bijzonder berdenken het feit dat Wilttem van Oranje 400 jaar geleden geboren wend. KERK EN HUWELIJK We lezen in „Die Huisgenoot" het volgende In Kanada wordt die huwelik ernstiger beskou as in die Verenigde State. Sommige van die Protestantse Kertce ten suide van die grenslyn het dit vir hul lede makliker gemaak om te skei en weer te trou, terwyl die Verenig Kerk van Kanada net die teen- oorgestelde rigting ingeslaan het. Na 'n lewendige debat oor die saak het die Algemene Raad van die Verenigde Kerk tijdens sy sitting in Mahilton, Ontario, 'n besluit aangeneem dat „die Verenigde Kerk dit dus sal ontmoedig dat sy predikante die huwelik van enige persoon voltrek tydens die leeftijd van sy vorige eggenoot of egge- note." Daar wordt erken dat deur hierdie optrede „in menige geval persone swaar getref sal word, maar,' sê die Raad. „die Christen is geroepe om ontbering te verduur." KERK EN CRISIS. De Classis Z i e r i k z e e der Geref. Kerken besloot den warmen maaltijd op de verga deringen te veranderen in een kouden, GODSDIENSTONDERWIJS. Te D o r d r e c ht is benoemd tot vasten voorganger van dé Ned. Herv. Verceniging „Calvijn", de heer W. van Leeuwen van Schoonre woerd. GEMEENTE-LEZINGEN. Te Utrecht richt de Commissie tot ver sterking en bevordering van het Kerkelijk leven in de Ned. Herv. Gemeente dezen win ter nog drie lezingen in, nu over onderwer pen. welke de persoonlijke betrekking tus- schen God en mensch behandelen. Achtereenvolgens zullen besproken wor den: 6 Februari: „Wat is God voor U", in leider Dr. J. F. Beerens te Utrecht; 20 Febr. „Wat is Christus voor U", inleider Dr. J. de Lind van Wijngaarden te De Bilt; 6 Maart: „Wat is de Bijbel voor U", inleider Dr. P. Stogenga te Amsterdam. Na afloop van de inleidingen is er ge legenheid tot gedachtenwisseling. KERKGEBOUWEN Te A1 m e 1 o is in het kerkgebouw der Ned. Herv, Gemeente de verwarming door kachels thans vervangen door heetelucht-verwarming. DOORGAAN We hebben meegedeeld, dat Johannes de Heer met Ds. B. Götze te Warschau liet „Zoeklicht" ook in een editie voor Rusland zullen doen verschijnen en dat de gratis- verspreiding van minstens 10.000 ex. gedu rende een jaar gegarandeerd is. In de socialistische pers wordt met deze pogingen van een „ontstellend-achterlijkst orgaan van Nedc'rlandsch Protestantisme om Rusland te bekeeren, den draak gestoken. In antwoord hierop wordt verwezen naar 1 Cor. 4 12 en 13 en Filipp. 116—19 en daarna gezegd: „De rnaan laat de hondjes maar tegen haar blaffen en gaat door met schijnen." Zendingesynoden. De Prov. Zen- dwigissynodie van de Geref. Kerken in Fri .is land is bepaald op 31 Mei a.s. te Leeuwarden Hotelevangelisatie. De Tent evangelisatie der Geref. Kerken in de pro vincie Drente (voorzitter Ds. B. A. Bos te Assen, secr. G. Veenstra te Smilde) is gedu rende het winterseizoen veranderd in een Hotelevangelisatie. In diverse plaatsen worden efvangelisatie-samenkomsten in hotels belegd. INWENDIGE ZENDING. De-Centraal-Bond voor Inwendige Zen ding en Cliristelijk-Philantropische Inrich tingen heeft in een klein boekje „Grepen uit den Arbeid" gegeven. Na het uitvoerig Jaarverslag van den Secretaris, den heer A. J. da Costa, en financieele verslagen, geeft de directeur. Jhr. M. C. T. van Lennep, een overzicht van den arbeid in de jaren 1930 1932. Achterin het boekje zijn afgedrukt de saamstelling van het bestuur en de zeven commissies, (benevens sub- en andere com missies) en de aangesloten leden van den Bond. ZENDING ONDER DE JODEN. Dr. C. Hoffmann. Naar we vernemen is Zaterdag, voor een verblijf van 10 dagen in ons land gekomen Dr. Conrad Hoffmann, ufc New-York, secretaris van de Interna tional Comittee on the Christian Approach to the Jews. Dr. Conrad Hoffmann zal in ons land ver schillende besprekingen voeren in het be lang van ds Intern. Jodenzending. het In tern. Joodsche probleem en de positie van de Joodsche studenten. In Utrecht zal Dr. Hoffmann een samenspreking hebben met de studenten aan de Rijksuniversiteit. Ver der zal Dr. Hoffmann spreken over de Studenten-zendingsactie voor de studenten van de Vrije Universiteit te Amsterdam en voor die van de Theol. School te Kampen. Schoolnieuws. Prof. Mr. Dr. S. R. STEINMETZ. Te Amsterdam is Zaterdag jJ. Prof. Mr. Dr. S. R. Steinmetz, hoogleeraar aan de Gem. Universiteit, ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsfeest en zijn 70sten verjaardag gehuldigd. In de aula, waar alle hoogleeraren, ook collega's van elders, autoriteiten, studenten en andere belangstellenden bijeen waren, heeft allereerst de rector-magnificus, Prof. Mr. I. H. Hijmans, het woord gevoerd, die er op wees, dat de jubilaris een man is van vele faculteiten, maar van nog meer vakken. Met het Romeinsche recht begonnen, heeft hy zich verder toegelegd op de ethnoirafie, de psy- clio'ogie, de sociologie en de oeconomische geografie. Prof. Mr. N. A. Bonger sprak namens het huldigingscomité en bood den jubilaris diens door zijn jcu-dvriend Isaiic Israels geschilderd portret aan, met een album, de handteekenin- gen der ruim 300 schenkers bevattende. Voorts deelde hij mede dat de redactie van „Mensch en Maatschappij" besloten heeft een Steinmetz-nummer uit te geven, waarin ge leerden in binnen- en buitenland zyn verdien sten schetsen. Dr. E. H. Büchner heeft als lid van het directorium Prof. Steinmetz gehuldigd als grondlegger van de Amsterdamsahe Volks universiteit. Ten slotte spraken nog Prof. Dr. H. Cohen en student B. Oosten. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Te Utrecht zal op 20 Februari de eerste v de ryksuniversiteitsdagen worden gehouden, die ter herdenking van Willem den Zwij"pr in a'le Universiteitssteden zyn uitgeschrev De rector-magnificus, Prof. Dr. C. G. N. de Vooys, zal een openingswoord spreken, waar na Dr. N. B. Tenhaeff het onderwerp: „Prins Willems jeugd" behandelt. Deze herdenking gaat uit van het Studen tenverbond, het Algemeen Nederland sch Verbond en het Nationaal Jongerenverbond. HUISHOUDON DERWIJS Te Den Haag te Zaterdagmiddag de eer ste algemeene vergadering gehouden van de on- derwijsafdeeling Huishoudonderwijs van den Bond van Leerkrachten by het Nijverheidson derwijs voor Meisjes. De presidente, mej. E. Mesdag, opende do vergadering, waarna de secretaresse-penning- meesteresse, mej. iZ. Herwig, verslag over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar uit bracht. D.e begrooting voor 1933 werd met kleine wyziging goedgkeurd. Werkplannen i het nieuwe vereenigingsjaar werden opge maakt. By de bestuursverkiezing (het voorloo pig bestuur zou slechts een jaar zitting heb ben) werden gekozen de dames: E. Mesdag, D. M. Boonacker, Z. Hervig en als plaatsvervan gend lid mej. A. W. Greeuw, terwyl als voor zitster mej. E. Mesdag werd aangewezen. Tydens de vergadering werd aan de vakgroe pen gelegenheid gegeven een bestuur t© doen kiezen. Het resultaat hiervan was, dat de da mes A. W. Greeuw, A. F. C. Suermondt en W. H. Wensink deel uit zullen maken van het be stuur der vakgroep koken en voedingsleer en de damee M. A. Kampf, J. E. Redeke en W. H. C. Smit der vakgroep huishoudkunde en waschbe- handeling. ONDERWIJZEUSBENOEMINGEN. H i 11 e g o m (Chr. Burgerschool voor U.L.O., hoofd H. C. van der Schuur), mej A. M. Eisma te Zetten. Voor tijdelijk. Wier den (hoofd J. Buddingh), mej. C. m den Berg, aldaar. Voor tijdelijk. Bameveld (Prinses Julianaschool der Ned. Herv. Gemeente, hoofd J. Noorlander), D. van Wyngaarden te Amersfoort. Den Haag Weeshuisschool der Ned. Herv. Gemeente, hoofd A. Kranendonk), H. Don te W ateringen. Wijngaarden (Herv. Diaconieschool), mej. A. A. Benschop te Jaarsveld. Delft (Ned. Herv. Geref. School), B. Krims te Jaarsveld, wonend te Schoonhoven. Stiens (Geref. School, hoofd Th Bakker), mej. N. Goïnga te Sexbierum. Voor nutt. handw. Mid wo ld a (Oldambt), J. J. Ronner te Winschoten. Voor tijdelijk. Ing. 1 Febr. NIEUWE CHR. SCHOLEN Te B1 a r i c urn heeft, na de beslissing der Kroon inzake de Herv. Schoolstichting, het bestuur der Herv. School vereen: ging besloten tot uitvoering der plannen over te gaan. De te stichten school zal den naam dragen van „Willem de Zwijgerschool". GEZAG ENLENGTE Volgens een ingezonden stuk in het „Kath. Schoolblad" heeft in de „Morgen" een zekere meneer Voger geklaagd over de toenemende tuchteloosheid der jeugd. En één der oor zaken genoemd: Het ligt veel aan de ge stalte van de onderwijzers; er zijn zulke kleine mannetjes onder, daf'de leerlingen na het 6de leerjaar volstrekt geen egards voor hen aan de dag leggen. De remedie? Laat de minister een zekere maat voor schrijven, pl.m. 1.75 M., evenals bij do po litie. Dat kan wat worden als ons onderwijzers- (en onderwijzeressen-) personeel de maat ge nomen wordt! WACHTGELDERS. Het „noodwetje" van Minister Terpstra bevat o.a. de bepaling, dat de gemeenten genoodzaakt zyn, willen ze voor bepaalde betrekkineen aanspraak maken op de Ryks- vergoeding, als hoofd der school of onder wijzer of onderwijzeres aan Openbare Lagere Scholen te benoemen hen, die als zoodanig wachtgeld genieten. Van veel be'ang is het daarom te weten hoe die wachtgelderslijst er thans uitziet. De laatste dergelijke lyst, be vattende de namen en enkele andere gegevens van op wachtgeld gestelde onderwijzers by het Openbaar Gewoon, Uitgebreid en Buiten gewoon Lager Onderwijs, alsmede by het traal Bijzonder Gewoon en Uitgebreid Lager Onderwys, is samengesteld naar den toestand op 14 December 1932. Daaraan kan het vol gende worden ontleend. Benoden 40 jaar zijn er 11 op wachtgeld gestelde onderwijzers en 28 op wachtgeld geste1 de ongehuwde onderwijzeressen van openbare scholen voor gewoon en uitgebreid lager onderwys. Van 40 tot 50 jaar zijn deze aantallen resp. 16 en 14. Van 50 tot 60 jaar 63 en 25 en boven 60 jaar 121 en 19. Het aantal op wachtgeld gestelde gehuwde onder wijzeressen tan het openbaar lager onderwys bedraagt 142. Van openbare scholen voor bui tengewoon lager onderwys komt er slechts 1 wacht-elder op de wachtgelderslijst voor. Afkomstig van neutrale bijzondere scholen voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs zyn 6 wachtgelders en 7 wachtgeldsters. Bij het bijzonder onderwys schijnen geen wachtgelders'ysten te bestaan; ze worden tenminste niet aan verschillende bésturen toegezonden. Voor 't Openbaar Onderwijs bestaat de ver-j plichting wachtgelders van Openbare Scholen te benoemen uit het geheele land. Voor het Bijzonder Onderwys bestaat deze verplichting a'echts ten opzichte van die wachtgelders, welke door een benoemend bestuur zelf op wachtgeld zijn gesteld. VOOR OUDERAVONDEN De serie „Voor onze Ouderavonden", die hij C. A. Westera Bz te Nijverdal verschijnt, is nu voltooid. Thans zijn de laats'e t/wee deelen nl. 9 en 10, van de pers gekomen en bevatten .gelijk de vorige deelen, elk 200 pagina's geschreven door verschillende hoof den, onderwijzers en onderwijzeressen van Ghr Scholen. Deel 9 bevat 24 inleidingen, b.v. over Ge loof bij de Opvoeding; Bijfo. Geschiedenis in klas 1 en 2; Vergeten; Waardeering en sa menwerking; Trouw aan het beginsel; Dom me kinderen; Gehoorzaamheid; Het zang onderwijs; Kind, ^huisgezin en school. School, ouders en oudercommissie; School en leven; Deel 10 bevat geen inleidingen, maar een zeer uitgebreide lijst van onderwerpen me' aanwijzing van bronnen. Onderwijzers en Schoolbestuursleden kun nen van deze uitgave buitengewoon profi teeren. Ze hebben hiermee een betrouwbare „draad" voor inleidingen .De besprekingen kunnen daardoor een goed verloop hebben en de waarde der ouderavonden verhoogen en die brengen tot die, welke beoogd wordt, SCHOOL EN WET We vestigen nog eens de aandacht op een voor Schoolbesturen, Gemeentebesturen Schoolhoofden zor nuttige periodiek als „School en Wet" (losse aanfceekeningen ten dienste van het L.O.), uitgave N. Samgom, te Alphen a. d. Ryn. In het zoo juist verschenen Januari-i mer, dat in beteekenis uitmunt, vinden NIEUWE EVANGELISCHE KERK TE BERLIJN (Van onzen Duitschen correspondent). Aan den Hohenzollernplatz in Wilmers- dorf trokken hoogc ijzeren cons ucties de laatste maanden steeds meer de aandacht van het publiek. Weldra kreeg met het ske let eener Evangelische kerk 'e zien, welke door den Hanvburgschen architect Fritz Ho ger was ontworpen. Vooral de bewoners van het district Wilmersdorf volgden den groei van het go'Jiische bouwwerk met toenemen de belangstelling. Thans staat deze nieuwe kerk in baar volle pracht gereed voor den dienst en heef: op den eersten Kerstdag de officieeie opening plaats gevonden. Haar sta tige toren beheerscht 't geheele plein. Glim mende klinkerstecnen werden benut ter aanvulling van het ijzeren geraamte en de smalle vensters glimmen als gouden ader werk in het imposante geheel Een got-hische poort, mei mosaiek versierd, noodigt tot den dienst In don laten namiddag hangt een mys tiek schemerlicht in hot schip der kerk. wel ke geheel van den gothischen geest is v vuld. Zware orgel onen overtuigen ons van de voorrteffelijke acoustick. welke nog dooi de constructie van nissen wordt bevorderd. Onder de hoog opstijvende vensters van het middenschip, telkens in lien velden ver deeld, ziet men gestileerde gestalten, groe pen aandachtig luisterende menschen van onzen tijd, ontworpen door professor Sand kuhl en uitgewerkt in Sgraffito-techniek Professor Sandkuhl. die deze techniek weer tot nieuw leven gebracht heeft, vertelt mij dienaangaande het volgende: „De traditie der oeroude Sgraffito-tech niek werd nooit geheel opgegeven. Misschie is de vormentaal geruimen tijd niet in ove: eenstemmmg geweest met de technische eischen. Bij de hier benutte Sgraffito-tech niek zijn heel eenvoudige rechtlijnige con touren een eers:e voorwaarde. De taak van den kunstenaar is het ondanks dezen stren gen vorm aan de uitwerking een mensche- ïijk karakter te geven. De kunstenaar die zelf de kalk mengt en misschien met eigen handen een laag aanbrengt, weet, dat hij binnen enkele uren zijn taak moet voltooien en daarom moet hij uit de techniek de taal der vormen naar voren brengen". De zoo aangeduide figuren streven langs de wanden naar den laa'sten boog toe, wel ke twintig meter hoog is en naar de altaar ruimte leidt De absis werkt heerlijk en is met teer-blainve 'egels belegd. Het kruis straalt in zijn sobcren eenvoud op liet ver gulde altaar. Als een wandtapijt werkt op den achtergrond het driedeelige hoogoven- ster een ontwerp van Jack Winter, in rood en goud, uitgevoerd door de gebroeders Wïchmann De sluitboog werd versierd met Sgrafflito- mosaiek ontworpen door den Berlijnschen kunstschilder Erich Waske; hij ontwierp 72 gestalten welke vol aandacht naar de Berg rede luisteren, gedaanten in gouden en grijs blauwe kleur in harmonische saamhoorig- heid opwaarts «trevend, naar het stralend zegenend Christusbeeld. Organisch gegroeid, werkt dit geheel als een harmonische com positie in de rechte lijnen van de gansche ruimte. Erich Waske gaf mij de volgende uiteen zetting van zijn waardevol werk: „Sedert vele jaren leefde in mij de drang naar de uitwerking van monumentale ont werpen. Ik ben mij bewust dat al,het aard- sche van onzen tijd ook in de kunst een ra dicale wijziging zal ondergaan. De kunst moet weer eeuwige waarheden in nieuwen vorm aankondigen, een openbaring worden van hoogere gedachten. Hiertoe drongen mij de reügieuse thema's in een sacrale ruimte met haar omhoog strevende dimensies. Wan neer thans de Bergrede in de Höger-Kirche met een hoogte van twintig meter klaar voor mij staat, dan voel i-k hierbij de over tuiging dat tussehen een innerlijken. lieve- lingswensch en zijn vervulling een heime- hoogst actueele en belangrijke stof. Zoo bevat dit eerste nummer van den 13den jaargang i voerige mededeelingen en beschouwingen ov 1. Kapitaalverstrekking voor den bouw i Bljz. Scholen: 2. Art. 101 der L.O.Wet 1920 opheffing Openb Schooi; 3. Radio-installatie voor de Bijz. School; 4. Tijdelijke salariskor ting; 5. Wyziging der L.O.Wet 1920; 6. Een voorstel tot wyziging van de Pensioenwet; 7. Tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie; 8. Correspondentie; 9. Ryksschooltoezicht; 10. Samenvoeging van de geneeskundige inspecties van de volksgezondhèid. 11. Rente waarborg sommen; en 12. Beknopt overzicht der onder- wy «statistieken. Zulk een gids die tijdig en afdoende voorlichting geeft, kan men niet zon der schade missen. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Indologie: taalk. cand. ex., de heer A. Alberta. Geneeskunde: doet ex.. mej. H. M. E. van de Noordaa. Jkvr. S XL van CItters en de h IC L. Goldbach R. Th. Maaren, H. Hersch P. A. Schuckink Kool. Rechtswetenschap: cand. ex.. Jhr. W. C. J. M. van der Poll te Vught. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl. Rechtswetenschap: cand. ex, de heer W. B. lijke band door onzichtbare hand werd ge- Eveu later stond ik tegenover den bouw- moes er Fritz Ilöger, een man uit een stuk, afkomstig uit een Holsteinsch boerenge slacht, door en door geloovig in zijn denken en handelen. Hij vertelt ons van zijn schoon ste levenswerk: „U ziet aan ieder ding, aan elke constructie, aan de muren en het ijzeren betonwerk, met hoeveel liefde en toewijding hier het werk is verricht door den ontwer per evenzeer als door den arbeider. Hier iieerschte van den eers'en tot den laatsten dag vreugde over den veeleischenden ar beid. Mijn honderden werklieden voelden zich allen min of meer verantwoordelijke kunstenaars en ieder voor zijn deel droeg iets bij tot liet welslagen van het peheT'. „Zoo moet hel ook zijn. Zulk een werk heef de eerzucht van het oude gilde noodig een trouw, dien wij allang bij den arbeider gemist hebben. Ik bon dankbaar, dat het werk is geslaagd, zoo geslaagd, als ik het mij van den aanvang af had voorgesteld. Daar echter de vormentaal vooruitgrijpt in de verre' toekomst, moeten wij het eind oordeel aan latere geslachten overlaten. Deze bouw zal, zoo God wil, meerdere eeuwen tot de verbreiding van het Evange lie dienst doen". Kunst en Letteren. FREDERIK VAN EEDEN Mevrouw Ligthart-Lion Cachet schrijft in Die Nuwc Brandwaq persoonlijke herinne ringen aan Frederik van Eeden. Wij knip pen daaruit het volgende: „In waarheid, ik heb nooit te voren en ook nooit daarna een dokter ontmoet die zoo vol maakt in z'n werk opging als Dr. Van Eeden. Hij toonde zoo'n innige belangstelling in z'n patient, had zoo'n krachtige en toch tegelijk tcedere manier van met hem om te gaan, ging zoo voorzichtig en geduldig te werk niet het onderzoek, en had zoo'n bescheiden wijze van vragen 'at het ons heiden trof als ie s heel bizondei o". „Voor ons bleef hij, hoe druk hij het ook had, 6teeds dc belangstellende geneesheer, en toen we eindelijk afscheid van hem namen en om de rekening vroegen zij hij: „Neen, ik heb u voor mijn eigen genoegen behandeld ik wil daarvoor geen geld aannemen." Hij liet zich niet overtuigen en wij bleven zijn schuldenaars." BAUDELAIRE Er worden door Paul Valéry é.a. pogingen aangewend om te konten tot oprichting van een standbeeld voor Baudelaire te Parijs. Zoo noemt Prof. de Vooya Dr. Hage, schrij ver van Taalschul. „Op grammatikaal gebied toont deze schrijver niet meer kennis en in zicht dan de eerste de beste leek." „Van de sociologische struktuur van een taal toont Dr. H. niet het minste begrip te bobben." „Op semasiologisch gebied huldigt de schrij ver verouderde denkbeelden." Onder redactie van Mej. Anita Lotsy (voor België) en J. Schaap (voor Nederland) begon te verschijnen een Hollandsch Weekblad voor België", waarmee getracht wordt eèn band te leggen en te bestendigen tussehen de in België wonende Nederlanders. HEROLD In „Symphonia" herdenkt Wouter Hut- schenruyter Louis Joseph Ferdinand Hérold (t 19 Januari 1833), de man die nog vrijwel alleen voortleeft als degene die de overture „Zampa" schreef, doch die 29 opera's, 63 pianostukken (waarbij 2 concerten en 7 sona tes), benevens tal van zangstukken en werken voor blaasmuziek schreef, wiens opera „Le Pré aux Clércs", die op 15 Dec. 1832 het eerst te Parys werd opgevoerd, reeds op 28 Maart 1833 de vijftigste voorstelling beleefde en tot 1S98 in totaal 1589 voorstellingen had beleefd, alleen in Parijs, wel te verstaan. Hérold was in 1755 geboren te Selz in den Elzas, verloor jong zijn vader aan tubercu lose, doch zijn moeder, die zyn muzikaal talent bevroedde, wist door te zetten, dat hij muziek studeerde. In Augustus 1812 behaalde hy de Prix de Rome. Van dien tyd af begint zijn belangrijke maar nu reeds voor het grootste deel vergeten productie als componist. DE DUITSCHE KRITIEK De Duitsohe létterkundige kritiek al dus De litt. Gids vooral die der dagbla den, wordt heden ten dage in Duitsehian.l, niet hoog aangeslagen. Wel zijn er enkele couranten (de „Frankfurter Zeitung" bij voorbeeld) die in hun literaire bijbladen de boekbespreking door een aantal publicisten van naam doen verzongen. Maar in liet al gemeen bevindt zich de voorlichting van het lezend publiek in handen van dilettanten of wat meestal nog erger is van gereüs seerde scheppende literatoren die te pas en te onpas voor elke noviteit de zwaars'e woorden van lof bijeenzoeken. En ook in de geheel aan de letteren gewijde periodieken moet de boekbespreking zich met een be scheiden plaats tevreden stellen. Radio Nieuws. JANUARI. Hulze'n. (296.1 M) K.R.O. 8.00 MorgenconciJI 10.00 Gramofdoniuuzick. 11.30—12.00 r dienstig halfuurtje. 12.15—1.00 KliO- 1.001.20 Grumofoonmuzlek. 1.20 -l]Vo Lunchconcert. 2 00 Middenstandscureua. 2.36 rouwen uurtje. 3.30—I 30 Modecur» *d 3.304.00 Knippen en naaien. 4.0O—4.30 leiding coupeuse. 4.30—5.30 Populair ci cret 6.30—6.00 Sollslenconccrt. 6.20 Landbouwcrisis en crlsisstoun. 6-50- -1 Vlool-soll. 8.00—11.00 Kardinaal van 11 eum-herdonklng. plm. 9.15 Vaz Ilias; li Gramofoonmu Hilversum. (1875 M.) A.V.R.O. 8.01—9 Gramofoonmuzlek. 9.0010.00 10.01—10.15 Morgenwijding 10.15—10 Gramofootimuziek. ip.3011.30 Orgeloo Zc eert. 11.30—12.00 Gramofoonmuzlek. 1.00 Lunchconcert. 1.001.45 Gramofo ziek. 1.46 Klein orkest 2.30 Klein oi 8.00—4.00 Knipcursus. 4.00—4.30 Piun cltal. 4.30—6.00 Radio kindorkoorzan 6.00—6.30 Verhalen voor kleinere klndere 6.00 Omrooporkost. 7.00 Omroeporkest. 8.01 Vaz Dlas. 8.06—10.05 Bouwmeei revue „Dat 's goed bekeken. 10.05— Radlotooneel. 11.00 Vaz Dlafl. 11 12.00 Gramofoonmuzlek. V.P.R.O. 6.30 Jeugdhalfuur. R.V.U. 6.30—7.00 K. van der Veer: Iets den leid der Noderla jch\ (337.8 M.) 12.20 05 Ki 5.20 Con< eert 8.20 Feestprogramma. 9.35 Con. (Franaoh) (509.3 M.) 12.20 Gramofoon. - Zang. 1.05 Gruniofoon. 1.20 Conc 6.20 Concert. 6.50 GewUde muziek. Concert 9.20 Concert a ven try. (Nat) (1654.4 M.) 11.05—11* Kookpraatjc. 12.20 Orgelspel. 1.05 C modore Gran'd-orkest. 6 45 üe Gronds! der muziek. 7.40 IJndio Militair orkea 9.40 The school for Scandal, van R. B. Sh (1153.8 M.) 11.20 Conc« K al u 2.201.20 Concert izlek. (b- Könlgswusterhausen. (1634.9 M.) t Gymnastiekles. 5,50 Weerborlcht en Ochtei. 9.80 Muzlek-theorie. 1.20 Gr Laugenbe 11.20 Conce 8.20 Con London (Nat.) (261.8 M.) 12.20 Orgel. l Orkest. 5.35 Concert door Geraldo en z| orkest on de Savoy Hotel Orpheans. 9. Tooneel. PnrilB. (1724.1 M.) 8.05 Gramofoon. 7. Concert. 9.05 Kamermuziek. Gemengd Nieuws DOODELIJKE VAL Men meldt ons uit Den Bosch: De 75-jarige weduwe A. Gruyter te Aarlw Rixtel is Zondag van een drie meter hoog trap gevallen. De oude vrouw is enkele uref' na het ongeval overleden. bi ONDER EEN BOOM VERPLETTERD De 82-jarige L. Reinders te Fluitenberg l p Hoogeveen was op zyn erf bezig met h p, afladen van boomen. Plotseling schoot eew boom los en viel in al zyn zwaarte op dé heer Reinders. De ongelukkige was op sh D* dood. Dr. Van der Wal kon slechts den donM constateeren. De ongelukkige laat een weduvgi met twee kinderen achter. jWATERSMOKKELEN' Tengevoge van 't vriezend weder is 't smo kelen aan de Gronlngsche grens in een g heel ander stadium gekomen. Wat niet gi heel bekend was. is wql, dat partijen bote uit Duitschland in geheel waterdichte za j ken op bij de smokkelaars beken-de plaa sen door het water worden getrokken zo 1 dra zo daarvoor de kans sqhoon zien, om i veilig aan de overzijde op Nederlandse grondgebied te trekken en aan den man brengen in de z.g. grenswinkels. Terug worden deze zelfde zakken, met ts bak. koffie, thee e.d. gevuld, weer naar del Duitschen oever gebracht. Nu ijs de wateren dekt, is het met dit tersmokkelon", zoóals het genoemd wordj gedaan. SLACHTOFFERS VAN HET IJS Te Klazienaveen (Dr.) is de 15-jarige Pol in de Verbindingsvaart Kamerlingswijli K1 oostermanswijk door het ys gezakt en oi' schoon onmiddellijk hulp werd geboden, verH dronken. Te Zaandam zakte een 50-jarige door het (ja. Toen men den ongelukkige opi haalde bleek hy reeds overleden te zyn. GRENSBANDIETEN In samenwerking met marechaussee fej Venlo is de Duitsche politie er in geslaagd vier mannen aan te houden, die er van ver dacht worden, zich het vorige jaar aan eet' overval met roof te Venlo, te Oldenzaal en k Dinxperio te hebben schuldig gemaakt. D?( aangehouden zfo'ii eMen uit x Mu!:!hc:m afkoir. stig. Hun leeftijd varieert tussehen 25 en 3i jaar. De bandieten zyn opgesloten. BEIDE BEENEN GEBROKEN De landarbeider D. te Aalsmeer viel vai den bok van een boerenwagen. Hy kwam hier- b(j zoo ongelukkig terecht dat hij beidl boenen brak alsmede een polsfractuur DE GOD VAN HET GOUD EEN VERHAAL UIT WEST-AFRIKA Door A E SOUTHON Nanr het Engelsch bewerkt door I. J. P. B.-V. 17 „Omdat je hem dus op een leugen betrapt hebt, kan je hem niet meer vertrouwen", zei Noordaa. „Je gelooft de priester niet, als t er ojn gaat wonden te genezen, nu je hem door zien hebt in het geval van de wond van Deuubi, waarvan hij wilde beweren, dat die veroorzaakt was door de toorn der goden. En waarom zou je hem dan moeten gelooven, als hij iets beweert over je ziel?" „Zeg mij eens, blanke man, in welk op zicht verschilt de God, dien gij verkondigt, van onze goden", va-< eg Moshala plotseling „Uw goden gelijken op den mensch, als hij slechte dingen doet. Zij hebben onder linge veeten, rij hebben naijver en jalouzis. Zij plagen den mensch, uit lust tot plagen, en om hen te bewegen vele offers te brengen. Nooit doen ze goed; steeds zoeken ze kwaad te doen. Mijn God gelijkt op den mensch. wanneer hij op z'n best is; met dien verstande, dat het beste in den mensch slechts een zwakke afschaduwing is van de eigenschappen Gods. Mijn God koestert lief de en geen baat voor do mensch.ieid. Zijn gunst kan niet gekocht worden; Hij is steeds ér op uii, het goede voor den mensch te zoeken. Hij voert geen strijd met andere goden, want hij is alleen-heerscher. Begrijpt ge dat?" „Ja, daar is dus wel een groot onder scheid tussehen hen", zei Moshala na denkend. „Uw stam gelooft ook in een groote god heid, die alles heeft geschapen", zei Noordaa. „Ja, ik ken hem wel, Oiorun, den mach- tigsten uit het rijk der geesten", antwoordde Moshala. „Maar die is veel te groot, dan dat wij hem zouden vereeren. Slechts de mindere gedheden kunnen wij dienen". „Als Moshala eenmaal aan de regeering zal zijn gekfimen, zal hij dan alleen oor hebben voor de smeekbeden der voornamen in den lande en zal hij zich niet het lot van den amie aantrokken?", vroeg Noordaa. „Als ik regeer, zullen allen rechtvaardig behandeld worden" antwoordde de prins. „En zal men te dien dage zeggen: Ziet, Moshola is rnaar een onbeduidend vorst, want hij luistert ook naar den arme?" vroeg Noordaa glimlachend. Moshala keek hem onderzoekend aan en langzaaim aan kwam een blijde trek van be grijpen over zijn ernstig gelaat. „Ja juist", zei hij toc-n; „een groot koning handelt rechtvaardig, ook tegenover den arme. En een onbeteekenend vorst leent alleen het oor aa.i de voornaamsten van zijn volk". „Precies", zei Noordaa. „En zoo is het nu ook met God. Een echte God luistert naar allen, oojc naar de ecnvoudigsten. De pries ters, bekrompen menschen als zij zijn, maken de menschen wijs, dat Oiorun te groot is om te vereeren, omdat zijzelf niet van plan zijn om naar de armen te luiste ren. De goden van Keshona zijn al even armzalig als hijzelf." „Inderdaad, dat is de waarheid", beves tigde Moshala met minachting in zijn stem. En daarop, alsof er een lichtstraal viel in zijn zwarte ziel, zei hij: „En lijkt uw God op u?" „Och neen, hij is veel, veel beter dan ik" zei Noordaa beschaamd. „Uw zoontje, met wien ik van morgen hier speelde, lijkt soms sterk op u, Moshala. Iedereen ziet direct, dat het een kind van u is. En toch is hij in vele opzichten anders dan zijn vader. Gij zijt groot en sterk, terwijl de kleine jongen nog gedragen wordt op moe ders rug. Maar eenmaal zal hij groot zijn en sterk en dan zal hij nog veel meer op zijn vader gelijken dan vandaag. En zoo is het ook met mij. Er is een klein beginsel van Gods liefde in mij. Als ge mij bezig ziet om uw volk te helpen en te dienen, niet om eigenbaat, maar uit liefde voor dat volk dan ziet ge een glimpje van de Goddelijke genade. En toch lijk ik niet meer op mijn God, dan uw zoontje op u gelijkt, hoewel ik eeramaal Hem gelijk hoop te zijn Toen hij dit zeide, kwam er een mystieke glans over het gelaat van den zendeling. Zijn edel karakter was openbaar geworden aan den onbeschaafdsten inboorling en als de vorstenzoon hem zoo aanzag, werd hem veel duidelijk, van wat hij, zelfs na de illustratie met de eenvoudige voorbeelden, niet begrepen had. Diep haalde hij adem, toen hij opstond en zich in zijn volle lengte uitstrekte. Toen zei hij: „Ik ben blij, dat ik bij u gekomen ben, blanke man. Niet alleen, omdat ge mijn wond hebt verbonden, hoewel ik u ook daarvoor erkentelijk bén maar veelmeer omdat ge iets van uw ziel aan mij hebt laten zien. Nu heb ik begrepen, dat uw God verschilt van de onzen. Hij is grooter. Uw God kan men dienen zonder vrees en vereeren met blijdschap. Ik zal nadenken over wat gij mij hebt gezegd en we zullen nader daarover snreken. Als uw God op u gelijkt, zal ik nog veel van Hem leeren". Met een hoffelijken groet verliet de vor stenzoon het erf. Hij richtte zijn schreden evenwel niet naar het paleis. Twala zou daar wel zijn en de vertoornde koning en misschien Keshona ook wel, en Moshala's stemming was er niet naar om een van hen te ontmoeten. Hij had behoefte aan rust, om met zijn gedachten alleen te zijn. Daarom nam hij zijn weg door de stads poort. die vlak bij de woning van den zen deling was en sloeg den weg in, die diep in het bosch leidde, naar een ven, dat rij kelijk begroeid was met weelderige bloe- mentooi. Hij had dat ontdekt, toen hij eens op de jacht was. Languit liet hij zich vallen op het zachtgroene tapijt, en begon na te denken over al hetgeen hij bij Noordaa had gehoord; een wirwar van nieuwe indrukken bestormde zijn ziel. Kwangu en ieder andere man op leeftijd in de stad, zou niet in het minst beroerd zijn geworden door de woorden van den zendeling. Jarenlange slaafsche onderwor penheid aan den priestercultus hadden op allen een verstompende invloed gehad. Waar de liefde bijna geen rol speelde in hun leven, sprak de gedachte van een God, die Liefde is, in het geheel niet tot hen. Liefde was een eigenscnap, die zij in hun goden niet noodig vonden. Die moesten vergeetachtig zijn en beschermend optreden, als het te pas kwam. Als hij tot Kwangu gesproken zou hebben, dan had hij moeten praten over de macht van zijn God om den koning te verlossen van de booze geesten, waar hij zoo bang voor was; en dan zou hij misschien succes gehad hebben, voor zoover hij er in geslaagd zou zijn den koning er van te overtuigen, dat de God van den blanken man sterker was dan al de goden uit Afrika bij elkaar. Bij Moshala stond de zaak anders Hij was jong en van nature onverschrokken. De priesters waren er niet in geslaagd hem naar hun wil te zetten; hij had voor hun karakters groote minachting. Hij bracht op gezette tijden zijn offers en zegde eiken dag wel zijn gebeden; want een inboorling in Afrika is nu eenmaal van nature reli gieus aangelegd. Zijn eeredienst was hem een levensbehoefte geworden. Hij vreesde zijn goden; en bovendien had hij intellect genoeg om zijn fantasie te kunnen laten werken. Evengoed als hij de beenderen van een kind tussehen zijn sterke handen zou kunnen verbrijzelen, zoo zouden ook de bovon-natuurlijke wezens zijn ziel kunnen verbrijzelen, als ze daar lust in hadden; want hoe sterk gebouwd hij zelf ook was, hij was zich er ten volle van be wust de minderè te zijn van de creaturen eener andere wereld. Als Shango langs de luchten de fiolen van rijn toorn uitgoot, bogen de woudreuzen; zij vatten vlam, als Shango's bliksems hen beroerde. En nie mand kon zichzelf beschutten tegen den dood, wanneer Shoponna verrader! ij ijk de stadspoort binnensloop. Als Oshu boos was, verdroogde de breede stroomen tot onbetee- kenende beekjes. En zoo voelde Moshala zich aan alle kanten hulpeloos en afhankelijk tegenover de krachten der natuur. List, ge slepenheid, lichamelijke kracht dat alles baat een mensch niet, als de geheimzinnige machten rond hem loskomen. Iets, wat mer honderden malen rustig heeft volbracht, za hem ten. laatste opeens tc-n val brengen.'Hc meest gewone kan opeens vreemd en angst wekkend worden. Het leven was niet een voudig voor Moshala en voor aiemand ir het oerwoud. Er was iets geweldigs geconi pllceerds in; mannen en vrouwen kondei niet zoo vreesaanjagend zijn als de onberc kenbare natuur. De verklaring voor al die angst voor ge heimzinnlge krachten moet gezocht wordei in het onbewuste bevreesd zijn voor allerle godheden, die In de natuur huisden. Nie mand kon precies weten, wat de goden wil den, om-dat ze nu eenmaal geen twee dager achter elkaar hetzelfde willen. Het ee:iig« wat er op zat, is hen in een zoo hest moge lijke stemming te houden, opdat zij den mensch tenminste met rust zouden laten en hun booze lusten botvierden op iemandsi vijanden. Niemand dacht er aan, de goden te respecteeren; en de gedachte om hen liel te hebben, lag ten eenenmale buiten hun gezichtskring. Zoo was ongeveer het religieuze gevoel van Moshala. Er werd niet gevraagd, of een bepaalde handeling goed of slecht was. Diep in zijn hart was er slechts een flauw bewustzijn van het bestaan eener hoogorc macht en hij volgde dat flikkerende lichtje op zijn weg doop het donkere leven. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8