ïlicunif £<*tfc$r(jr QLmxmi Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 12e Jaargang EERSTE BLAD. Gemengd Nieuws. DE WINTER IS GEKOMEN BANDEN ZONDAGSBLAD ABONNEMENT» Per kwartaal In Lalden en In plaat ien waar n agentschap gevestigd Is f2.33 Franco per post f W5 portokosten Per werk f 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- gche sending «4 30 Bij dagenjksche zending „3.30 Alles bij vooruitbetaling losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 U°. 3872 MAANDAG 23 JANUARI 1933 1DV.PTCN «CU Van I tot 5 regelsf 1 1*V. Elke regel meer 0-22V Ir.gez M-dedeellngen van- I -8 regels Ut Elke ipgel mper m T4S Ril rontrarf helnmrriike korting. Voor het ne\r»ie°n aan t Pureau wordt Perekeiiü f 819 nummer bestaat uit TWEE blaaei UNIFORMITEIT BIJ STEUN VERLEENING In verband met de opmerkingen, die-wi enkele dagen geleden onder het hoofd „Het angstige probleem" maak' over 't vraag stuk van werkloosheid, verminderde inkom sten en steun verleening, ontvingen we een belangstellend schrijven. De geachte steller van dezen brief wijst met name op de geweldige loondaling in het ïoepel- en rietbedrijf, maar ook in de land jouw en stelt daartegenover de steunverlee- Ding in de steden, die belangrijk boven de age loonen in zijn omgeving uitgaat. En hij werpt dan de vraag op, of u n i f o niteit in de steunverleening over het g ïeele land niet raadzaam zou zijn. Nu geven wij aanstonds toe, dat de Inkom- iten onder vele groepen onzer nijvere arbei- lersbevolking bovenmate zijn gedaald, in ve- e gevallen zelfs tot beneden het bestaansmi limum. Hier werken factoren, die samenhangen net de ontwrichting van den'oeconomiscben oestand en waartegen zeer bezwaarlijk lieningen zijn te treffen. En als dan onze briefschrijver klaagt, dat leze menschen met hun minimumloonen de ;aak hoogere bedragen waarmede de werk- oozen worden.gesteund, moeten opbrengen, villen wij hierin lezen een waarschuwing ian zeker soort volksvertegenwoordigers, die Ie loonen van het personeel in Overheids- lienst en in de beschutte bedrijven tegen al- reden in op het oude peil trachten te hand laven. Veel te weinig wordt bedacht, dat de mini- numlijders in loondienst en ook in de vrije leioepen met verlangen uitzien naar eenige 'erlaging van iasten, en dat juist dit soort nenschen het meest de dupe is, wanneer de- e daling uitblijft. Intusschen gelooven wij niet dat de uit- omst moet worden gezocht in n i v e 11 e e- i n g over het geheele land van de steun be regen. Het leven in de stad eischt nu eenmaal loogere uitgaven dan het verblijf op het iktteland en dit geldt ook voor hen, die in Itermen van. steunverleening vallen. Want als ons wordt opgemerkt, dat men in lad het voordeeVheeft van in dezen tijd koop es te kunnen halen, willen wij dit voor ver- chillende zaken niet betwisten, maar daar och ook iets tegenover stellen. En dan is over het algemeen de 1 e v e n s- tandaard op het platteland lager, gelijk iet Rijk dit tot uitdrukking heeft gebracht n de classificatie voor zijn ambtenaren. Men denke aan de bedragen voor woning uur, aan dngelijksche voedingsmiddelen als ardappelen en groenten. Overigens valt niet te ontkennen, dat de estrijding der werkloosheid in haar onder- cheiden vormen en de armenzorg zeer zware asten leggen op de publieke kassen en de tange vraag wettigen, of dit op den duur zoo al zijn vol te houden. Bekend is, dat de regeering aanvankelijk ornemen koesterde om de steunnor- nen te herzien, maar hiervan ten slotte is eruggekomen. Wij hopen van harte, dat de oeconomische 1 financieelc toestand van ons land het mo- elijk maakt bij deze laatste houding te vol- larden, maarheelemaal gerust zijn wij r niet op. GEEN HELD, MAAR ZELF MOORDENAAR Vorige week is te Rotterdam een jonge tan „gehuldigd", omdat hij van een 05 M. loogen heftoren in de Mads is gesprongen. Het indirecte gevolg is geweest, dat Zater- lagavond een andere jorige man, ook snak kend naar roem, het onzinnige waagstuk leeft herhaald, doch met het noodlottig ge ldig, dat hij er het leven bij verloor. Het gevolg daarvan was weer, dat een indere dwaas beweerde: de tweede maakte ien fout: hij heeft de sprong niet op «1e uiste wijze genomen: ik zal het hem ver- leteren. Ook hij beklom de toren, maar men iag het en de politie heeft het menschen- nogelijke gedaan om de zelfmoord te ver ijdelen. Zij is hem nageklominen tot hoog in le toren, doch de man werd woedend en legon te dreigen. Toen de twee politiemannen zagen, dat ze ivel eigen leven in gevaar stelden, doch niet 'ij machte waren den man tegen te houden, lebben ze wijselijk de terugtpcht aanvaard. Volkomen juist. Van de politie mogen we Veel vragen, heel veel zelfs; maar niet, dat ie het leven waagt bij een vnichtelooze po- Ejing om een eigenzinnige dwaas te redden. Intusschen, de derde man is in de hooge torentop blijkbaar tot inkeer gekomen; hij leeft de doodelijke sprong niet gewaagd, en is bij de zijnen teruggekeerd. In een ander ?ezin echter heerscht rouw, omdat de twin ge zoon, ondanks ernstige vermanin gen, bij de roekelooze poging zijn leven heeft verloren. Het moge een ernstige waarschuwing ryn voor anderen, die er mogelijk over dachten ook zoo'n bravourstukje uit te halen. Echter, niet voor hen alleen. Dat we op dit feit hier de aandacht vestigen, heeft veel meer de bedoeling een woord van pro test te laten hooren tegen het huldigen als „helden" van waaghalzen, die aan sport- verdwazing lijden. De pers in 't algemeen is daaraan niet onschuldig. Als helden worden geëerd, zij. die eenig record vestigen of verbeteren. On verschillig hoe dwaas, of doelloos de sport is. En ook het publiek neemt gaarne aan zulke huldigingen deel, alheeft de „held' volkomen noodeloos zijn leven gewaagd. In dit geval heeft, voorzoover wij weten d' pers deze zelfmoordvertoonlng .afgekeurd maar in 'n bioscoop werd de „stoutmoedige jonge man" wel gehuldigd. Een geduchte straf ware beter geweest dan een bloemen mand. Want daarmee moedigt men slechts dergelijke gruwelijke vertooningen aan. WEER ONGEVALLEN OP ONBEWAAKTE OVERWEGEN EéN DOODE, EéN GEWONDE Op den onbowaaktcn overweg nabij Heilo (N.-H.) heeft Zondagochtend met den trein die te 9.40 uur te Heilo moet aankomen, botsing tusschen den sneltrein uit Amstei dam en een vrachtauto plaats gehad, waar bij de bestuurder van de auto werd gedood, De 20-jarige Th. Vreeker, uit Limmen, was met een vrachtauto op weg naar de R.K. Kerk om zijn zuster en eenige kinderen to halen. De weg loopt hier evenwijdig mei den spoorweg en het schijnt, dat V. den snel trein, welke dicht achter hem naderde, niet heeft opgemerkt. Ongeveer 40 M. voordat trein, welke hier een snelheid van tusschen en 90 K.M. por uur heeft, den overweg i passeeren, draaide V. met de auto oo de spoorlijn. De bestuurder van den trein trachlte nog. nadat hij tevoren signalen hai gegeven, door krachtig remmen een ongeluk te voorkomen. Dit was echter niet meer mogelijk. In bijna onverminderde vaait greop de trein het voertuig, dat in ontel bare brokkpn vloog en over een afstand van ongeveer 50 M. werd meegesleurd. Tusschen, de overblijfselen vah de auto vond men spoedig het deerlijk verminkte lijk van Vreeker, die op slag moet zijn ge dood. Tengevolge van de hevige botsing braken ook de voorruiten van den elect ri- schen trein, tengevolge waarvan ook de be stuurder van den trein wonden in 't gelaat en aan handen opliep. Dr. Cohen, uit Heilo. erleende de eerste hulp. Na geholpen ie zijn kon hij later den trein naar Alkmaar rijden. Intusschen waren de reizigers echter uit gestapt en naar het station Heilo geloopen, anwaar zij met een een anderen trein de reis naar Alkmaar voortzetten. De trein, waamede de bo'sing geschiedde, had ander half uur vertraging. Zaterdagavond is de 14-jarige dienstbode Hissink, die te Doetinchem in betrekking is, vandaar naar haar ouders te Gaanderen gegaan, waar rij echter niet >s aangekomen. Nadat men heel den nacht in de bosschen had gezocht, is het meisje Zondagmorgen op de spoorbaan bij de onbewaakten over weg te Gaanderen gevonden. Het bleek dat zij door den trein die om 8.30 uit Winters wijk kwam, is gegrepen. Haar fiets werd op eenige meters afstand teruggevonden. Het meisje had ernstige verwondingen aan het hoofd. BRAND IN EEN DAGBLADBEDRIJF Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in 't gebouw van het „Utrechtsch Nieuwsblad" v.h. Johan de Liefde, aan den Drift, te Utrecht Het vuur bleek te woeden in de maga zijnlokalen, die van de drukkerij zijn ge scheiden door een tuin. De brandweer beeft onder leiding van commandant Vleming met een groot aantal stralen den brand aan gepakt, dio gedeeltelijk door nevenperceelen en gedeeltelijk door het gebouw zelf naai den vuurhaard werden geleid. Bovendien werd 't vuur vanaf den Magirusladder aan getast Het verluidt, dat de brand het eers' is ontdekt door een werkvrouw, die het ge bouw schoonmaakte. De brand woedde op den zolder van het magazijn, waar tallooze archiefstukken zijn geborgen, die hun waarde vooral ontlecnen aap het feit dat zij afkomstig zijn van de iToegere uitgeverij, die door den heer De Liefde werd geleid. Het brandende pand wordt aan de eene zijde begrensd door hot Geografisch Instituut, aan de andere zijrie door het Kunsthistorisch Instituut der Rijks universiteit. Vooral 't laatste liep groot ge vaar en de brandweer heeft dan ook met man en macht gewerkt om overslaan van het vuur te voorkomen. De zolder van het magazijn stortte gedeel telijk in, waardoor een regen van vonken gloeiende stukken hout neerdaalde, die in de hal van het administratiegebouw terechtkwamen. Het trappenhuis is dan ook uitgebrand. Intusschen had zich het vuur over de ge heele boven verdieping uitgebreid; dikke rookwolken en groote vlammen sloegen naar buiten. Het blusschingswerk werd zeer be moeilijkt, doordat het water onmiddellijk bevroor. Vooral de brandwachts >p den lad der hadden het kwaad te verantwoorden daar bovendien de dichte naar beneden slaande rook hen in hun arbeid belemmer de. Een tweede ladder werd uitgeschoven om hun hulp te bieden. Even na half vier was men het vuur aan de achterzijde nagenoeg meester, maar aan de voorzijde bleef het onverzwakt voort woeden. Met het oog daarop begon men met de ontruiming van de administratielokalrn. Te kwart voor vier bleek, dat de Magirus ladder aan de voorzijde van het gebouw was vastgevroren, zoodat de brandwachts SNEEUW EN IJS EN WITTE WOLKEN NEDERLAND BEWEEGT ZICH OP DE GLADDE IJZERS Wij, Hollanders, zijn toch een raar volkj' Houden we van de kou? Bibberen we nic bij vorst? Zijn we Eskimo's, die levertraan drinken, zonder ze eerst te zuiveren? Neen immors. We minnen de warme, ge zellige haard; we verstoken alles wat los en vast is, om toch de kamer maar op tempe ratuur te brengen; we rillen, als we er aan denken, dat de thermometer wel eens beneden uul kan dalen. Ln we zeiden eike dag tegei elkaar: we komen de winter aardig door. 't Is eigenlijk onnatuurlijk warm in de at mosfeer; een beetje vorst is voor het land wel goed; maar't is toch beter zóó. Ja, we gaan nog verder. We betoogen te genover elkaar, dat droge vorst heel heter is voor de gezondheid, dan het miese- rige, nevelachtige weer, met zijn natte luch ten en mistbankenmaar, we blijven hopen, dat de vorst ons zal passeeren; pre cies, zooals de dividenden doch niet met onze instemming doen. En toch, ja tochzoodra er een dun rlicsje in de regenbak, op de vergeten em mer met water of in de sloot ligt, direct zoeken we onze schaatsen op en de ijs- berichten vormen in de krant het voornaam ste nieuws? Zou het doorvriezen? Houdt het ijs het al? Gaat de baan open? Kan ik een middag vrij krijgen? Geeft de school geen rijaf? Deze vragen staan in 't midden der belangstelling. Aan kolenkit en turfbak wordt niet meer gedacht, We rommelen op zolder naar schaatsen en slede. We praten niet meer over de kou: het ijs maakt ous warm; de sneeuw zet ons in gloed. Wij zijn Hollanders, gelijk onze vaders en moeders aren in vorige eeuwen. Zoo'n wonderlijk volk zijn wij. We beven Tor de kou en gloeien van pret als er ijs ligt En we betreuren het, dat er geen ouderwetsrhe winters meer komen; vooral, wanneer we er op rekenden, zooals na dc warme zomer van 1932. 't Is thans winter in ons land. Reeds Vrij dag werd hier en daar schaatsen gereden, ooral op de vlakten ging het best Zaterdag vas het druk. Toen hielden reeds breede aarten en tochtslooten. Hier en daar hield nep. reeds hardrijderijen. Zii het vandaag ook nog gaan. De lucht s grauw en somber; in de vroege morgen is het gaan sneeuwen en de wereld wordt nu al aardig wit De Enkhuizer Almanak is in de war. Van Donderdag tot Zondag zou l^et regenen •aaien: ik heb er niets van gemerkt, was overdag een beetje wind, maar het vroor; de wind ging 's avonds liggen en, het vroor. Vandaag en morgen moet 't echter volgens de nooit falende voorspellingen van de Enk huizer, opklaren; maarde lucht is dicht en zwaar, alsof er nog heel wat sneeuw ln zit We hebben nu reeds de lichte vorst met sneeuwbuien, welke tegen Woensdag en vol gende dagen zijn aangekondigd; in 't laatst van deze maand zal het betrokken en neve lig zijn. Nu, als dat waar is, dan profiteere men deze week nog zooveel mogelijk van het ijs glijbaan. Natuurlijk, met inachtne rning van de noodige voorzichtigheid. Want ik vrees, dat straks de berichten wel binnen zullen komen van ijsongelukken. We heb reeds gehad en zoolang er ijs is, zijn ze te verwachten. Maar...... het ijsvermaak is toch van een ander gehalte dan de dwaasheid om van een toren in de Maas te springen. Dat heeft met de moed van Jan van Schaffelaar niets te maken. Schaatsenrijden is om zoo te zeg gen, een Hollandsche deugd. Zij moge be oefend worden in deze dagen. In eer en deugd natuurlijk. MaarIk kan de zon het water en op het ijs zien schijnen. Zonnig ijs geeft vreugde. Ze is allen, die zich niet behoeven te trainen op de gladde baan der politiek van harte gegund. d rechtse he Plassen hoogst gevaar lijk. Er zijn veie wakken. Nacir ons wordt medegedeeld zal het ijs op het Abcouder Meer en het Gein nog niet herijdbaar zijn. Het ijs is door <ie vele wakken zeer'gevaarlijk. Er kan alleen op de weteringen en kleine wateren gere den worden. Men deelt ons mede, dat de baan van Oost zaan naar Ilpendam via Den lip nog niet te vertrouwen is. Achter hotel-rostauranj „De IJzeren Man" te Vu glit ligt op het oogonhlik een schit terende ijsvlakte van niet minder dnn 70 H.A. Dc banen zijn heden geopend voor het publiek. Te Amsterdam gaan de IJponten nog doch in de omstreken is alles toegevrnren. De IJsclub „Zeeburg" heeft haar lianen op het ondcrgeloopen land, nabij de slui van Zeeburg voor het publiek geopend, n.l. van 10—5 uur en des avonds van 7—11 uur. De lianen zijn goed verlicht. Te Vel sen is de polder één groote ijs vlakte. Bij Halfweg is de Amsterdamscho vaart goed berijdbaar. De ijsbaan te Half weg is nog niet geopend, daar het ijs de vereischte dikte nog niet heeft Te Amstelveen is de Poel één schit terende ijsvlaktp. Te E n 1? h ii i z en Is de baan van de Enk huizer ijsclub geopend. Het ijs rondom Delft is nog onbetrouw baar, wal eveneens gezegd kan worden van Den Haag. In het IJsselmeer is vee! ijs. Verschil lende schepen met bestemming naar Am sterdam zijn in de haven van Enkhuizi-n teruggekeerd. Te Haarlem is de ijsbaan aan de Kle verlaan geopend, doch het ijs om de stad is zeer gevaarlijk door de vele wakken. Leidschevaart en Delft zijn nog volkomen onbetrouwbaar. Men meldt ons van de Vel uwe: Het Ij: is reeds zoo sterk, dat er aan de kust van de Noord-Veluwe op de Zuiderzee schaat sen kan worden gereden. De baan is mooi,, zondat er vppI gebruik van wordt gemaakt door de Veluwenaars, te meer waar er op de Veluwe zoo weinig gelegenheid is voor ijsvermaak. De vooruitzichten. De vooruitzichten voor de ijssport zijn niet ongunstig. Ze wijzen op aanhoudend zend weer. Het weerbericht van hedenmid dag voorspelt nog wel sneeuw, maar laat de hoop toe op latere opklaring met strenge vorst vannacht en matige vorst overdag. Vorst i lijs. den ladder moesten verlaten. Aan alle zijden enorme watermassa in het vuur ge worpen. Men wilde den brand verdrinken Daarin is men te ongeveer kwart over vier igd. Er werd nog een tijdlang nago bluscht, doch het gevaar was toen geweken. Het Kunsthistorisch Instituut bleef gespaard hoewel in de gangen groote waterschade is geleden. Uit het geheele gebouw gulpte het water in groote hoeveelheden naar buiten Op het terrein van den brand waren aan wezig de burgemeester en tal van politie autoriteiten. De Gemeente Reinigingsdienst had wagens mei zand en pekel gezonden in erband met het gevaar, dat de gladheid voor de brandwachts opleverde. Het gerucht deed tijdens den brand de ronde, dat zich in het brandend gebouw nov ee werkvrouwen bevonden. Dit bericht bleek echter onjuist te zijn. De brand, welke Zaterdagnacht opnieuc- oplaaide, is thans geheel gebluscht. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. De schade kon nog niet worden geschat Verschillende wedstrijden. De niet ongunstige vooruitzichten (het weerbericht voorspelt nog altijd vriezend weer) hebben de Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond doen besluiten reeds verschillende wedstrijden uit te schrijven en wel de vol gende: Op Dinsdag 24 Januari op de baan van de Hengelosche IJsclub te Hengelo een na tionale wedstrijd voor amateurs in het hard rijden, afstanden 500, 1500 en 5000 meter. Op.Dinsdag 24 Januari op de baan van de IJsclub „Fivalgo" te Appingedam een nationale wedstrijd voor amateurs om het provinciaal kampioenschap in het schoon tijden voor dames voor de provincie Gro ningen. gevolgd door een wedstrijd voor paren. Op Dinsdag 24 Januari op de baan van de IJsclub te Zwolle een nationale wedstrijd voor amateurs om het provinciaal kam pioenschap in het schoonrijden voor heeren voor de provincie Overijssel, gevolgd door een wedstrijd voor paren. Op de ijsbaan te Lage Z w a 1 u w e wer den j.l. Vrijdag wedstrijden gehouden. Het eerst werd het kampioenschap Hardrijden verreden. Winnaar werd S. Walraven. 2e pr. J. v. Meurs; 3e M. v. Oers, 4e A. v. Oers, 5e H. Polak 6e P. v. d. Made, Hardrijden voor jongens van 1417 jaar: le pr. Jan Meurs, 2e S. v. Strien, 3e Jos Dubbelman, 4e P. Weeland Schoonrijden voor paren: le pr. A. Spit- ters met mej. Lucas; 2e pr. G. J. v. Bavel met mej. Polak; 3e pr. A. Polak met mej. Spuijbroek; 4e pr. H. Polak met mej. M. Polak; 5e prr. D. Middelkoop met echtge- noote, 6e pr. W. ten Haaf met mej. D. ten Haaf. Zaterdagmiddag is te Lisse de wed strijd van den Zuid-Hollandsehen IJsbond gehouden. De eerste prijs werd behaald do<-r den heer P. J. van Nohelen, Sassenheim; de tweede door K. v. d. Meer Szn., Roelofs- arendsveen; en de derde door C. Meskes te Warmond. Gecostumeerd ijsfeest te Bussum. Vrijdagavond werd te Bussum een groot gecostumeerd ijsfeest gehouden op de mooie haan in het Sportpark. De temperatuur was juist onder het vriespunt gedaald, zondat de baan er schitterend, keurig en goed •ïitzag. Er is volop vreugde geweest. Tn het begin •an den avond had de jeugd de overhand, later kwamen de ouderen. Men zag de meest fantastische en origineele gewaden. Sinterklaas was weer in het .land gekomen en draaide, ondanks de hoeveelheid zijner jaren, lustig een baantje rond. De Pinda- lek ka-rn an netjes ontbraken evenmin, oen Bruintje Beer reed aan een ketting rond, enz. enz. De schitterend verlichte baan le verde een prachtig gezicht Buiten de af rastering hebben duizenden van het fraaie kijkspel genoten. Hardrijderij in Friesland. Ook Friesland, het land. waar de schaats vandaan komt, profiteert thans volop van het vriezende weer. De Kon. Ver. „Do IJs club" te Leeuwarden heeft op Dinsdag 24 Januari een hardrijderij voor vrouwen op de korte baan uitgeeschreven. waarvoor aan geldprijzen een bedrag van f 175 is uit geloofd. Op denzelfden dag houdt ook de Ver. IJsclub „Groote Wielen" te Rij per- kerk onder Leeuwarden een nationale hardrijderij voormannen op de korte bnan. Een bedrag van f 300 aan geldprijzen is reeds ter beschikking gesteld. Tenslotte zal ook te Sellings n door de Ijsver. „De Poststruiken" een hardrijderij voor man- ■>n worden gehouden. Heel Friesland is thans in actie. De schnatsenfabrieken werken met koortsachti ge haast om haar nieuwste producten zoo snel mogelijk af te leveren. DE BANDEN VOOR HET ZONDAGSBLAD, JAARGANG 1932, MET INHOUDSOPGAVE, ZIJN GEREED. PRIJS 65 CENT. VERKRIJGBAAR AAN ONS BUREAU OF BIJ ONZE AGENTEN EN BEZORGERS. GESPEELD MET DEN DOOD.. Rottqrdamsche jongen springt van 70 M. hcogte te water KOMT NIET MEER BOVEN Men meldt ons uit, Rotterdam: Zaterdagmiddag te omstreeks kwart voor vyf is de 20-jarige J. H. Tabbernee uit de VVarmoezierstraat van den Noor delijken heftoren der spoorbrug over de Koningshaven gedoken. De jongen wilde den z.g. „wereld recordsprong" van 65 M., die Zaterdag 14 Jan. van den hoogsten omloop van dezen toren was gemaakt, verbeteren en was daartoe op een der groote katrolwielen geklommen, dat nog enkele Meters boven den omloop uitsteekt. Tabbernee sprong, maakte eenige buitelingen en kwam met een klap, die tot ver in het rond gehoord werd, op het water terecht, waarin hij vervol gens verdween om niet meer levend boven te komen. Om half negen is zyn verminkte ly'Jt door de rivierpolitie gedregd. Het drama Uit den mond van enkele ooggetuigen het gruwelijk drama, dat wij hierboven in het kort resumeerden, vernamen wij de vol gende bijzonderheden: Te kwart voor vijf, het begon al wat te donkeren, zoodat de trams de lichten op hadden gestoken, zagen voorbijgangers op het Stieltjesplein en cle Koninginnebrug.dat een man op een der heitorens was geklom- Omdat Zaterdag voor een week van deze heftoren een andere waaghals in de Konings havon is gesprongen, keek men onwillekeu rig dit gevaarte eens wat meer aan dan ge woonlijk en daardoor werd de man spoedig opgemerkt Direct groepten eenige tientallen men schen samen en toen men zag, dat de man op den toren een gewaagde klimpartij op een der wielen Van den toren ondernam, stroomden de nieuwsgierigen van alle kan ten toe. Toen de man den top had bereikt, zag men, dat hij ging zitten en zijn kleeren uittrok. Met elke seconde vermeerderde de span ning onder de toegestroomde menigte, want men zag, dat de man den levensgevaarlijken sprong zou gaan wagen. Het verkeer hokte, trams en autobussen bleven staan en de passagiers verlieten den wagen om den doodensprong te aanschou wen. Als een nauwelijks met bet bloote oog te i'olgen figuurtje teekende de waaghals zich tegen de vervagende winterlucht af: daar zag men hem met beide handen naar dc toe schouwers zwaaien, oen afzethet wat gebeurd. Men zag den duiker pijlsnel om laag schieten, het lichaam eerst gedurend-: een 15 meter gestrekt, dan maakte hij een mislukte salto en één of twee seconden later bereikte hij het water. De klap, d-ie het lichaam bij zijn val op den waterspiegel maakte deed een kreet van ontzetting onder de toeschouwers opgaan: als verwilderd' keek men rond en velen wendden doodelijk verschrikt het hoofd af: de sprong was mislukt, de duiker was verkeerd in het water terecht gekomen en werd niet meer gezien. Hij moest dood zijn! Wij huldigen. Denzelfden avond ..smulden" de lezers van de vrijzinnige, en socialistische* dagbladen van het verslag van de huldiging van den 19-jarigen I.ou Vlasblom, die per ongeluk goed in het water was terecht gekomen, en Vrijdag in het stampvolle Grand Theater was befuifd als held, ais jongen waar pit in zat als toekomstige aviateur, als wat niet allemaal. Men las van de bloemen en van de enve loppe met inhoud en van het aangehoilcn vliegtochtje. Men las een daverend huliie- godicht van Koos Speenhoff. Was het „Leven" al niet voorgegaan me' een hcele pagina vol tekst en foto's? Foto's van Vlasblom met z'n trotsche moeder. Vlasblom in de huiskamer. Vlas blom in een duikpak en de heftoren mei stippellijntjp er bij hoe Vlasblom sprong! Haddon „Telegraaf" en „Voorwaarts" geen interview van twee kolom gepubliceerd? Stond in de étalage van een bekend foto graaf Vlasbloms „kop" niet op ware groot te in de étalage, met groenguirlandes om zoomd en tusschen de bloemen? In het huilen van Tabbernee's moedor hoorden wij de schrille echo van de huldi ging van sensatiepers en bioscoop Die echo krijsc.hte: Dood door schuld. U w soliuld, mijne heeren! Een nlenw drama. Gistermorgen werd de omgeving van de Nassaukaude opnieuw in rep en roer ge bracht, toen men zag. dat een man de N'nor delijke heft-ren ging beklimmen. Dc politie werd direct gewaarschuwd «n omdat de man nog niet hoog was besloten twee inspecteurs, de heeren Dathcs en v d. Valk, eer r"tur te wagen hom van het Voornaamste Nieuws. Te Utrecht heeft een felle brand gewoed in de gebouwen van het Utrechtsch Nieuws blad. Doodelijke sprong van een jongeman valt een der heftorens van de brug over de Ko ningshaven te Rotterdam. (Bli 2) Een Nazi-demonstratie, gehinderd door communisten, bracht een onrustigen Zon dag te Berlijn. Stimson noodigt de Engelsche regeering uit voor besprekingen over de oorlogs schulden. De Commissie van Negentien komt tot de conclusie, dat overeenstemming tusschen Japan en China niet te bereiken is. Nieuwe graanpolitiek in Rusland. (bit. 3) Ter gelegenheid van zijn zilveren ambts- feest is Prof. Mr. Dr. S. R. Steinmetz op zijn 70ste verjaardag gehuldigd. fblz. 5) Te Volendam zal een fabriek voor de ver vaardiging van kunsthaar worden geopend. doen van den sprong af te houden. Samen met eenige agenten renden zij de spoorbrug op en den toren in. De man was op ongeveer 30 Meter hoogte en met sommaties en geschreeuw wist men zijn aundacht te trekken. De inspecteurs ge lastten den man omlaag te komen, inaar deze ging toen direct hooger klimmen. Inspecteur v. d. Valk is hem met een agent nageklommen en de beide politie- menschen hebben hem herhaaldelijk gesom meerd terug te keeren. De man klom echter telkens hooger en had den top bereikt, toen de politiemannen nog 15 a 20 Meter achter waren. Deze vreesden, dat de man, als zij hem eerder volgden, een wanhoopssprong zou doen en daarom besloot men tot den terug tocht. Aan beide zijden werd de spoorbrug af gezet en niet angst wachtte men af wat er gebeuren zou. Ongeveer een kwartier is de nian boven gebleven, toen keerde hij tot aller verademing terug. Op de spoorbrug verd hij gearresteerd. Het bleek te zijn de 32-jarige monteur D. R. H. uit de Tuindersstraat, die onder drankinvloed verkeerde. De man had met collega's een wedden schap aangegaan, dat hij van den toren zou springen en. blijkbaar om wat meer moed te krijgen, sterke drank ingenomen. Men zal nog overwegen welke politioneele of juslitieele actie tegen hem zal worden aangespannen. Uiteraard hebben weer honderden toe- chouwers, die den waaghals opmerkten, gistermorgen in angstige spanning verkeerd Was de stemming in de stad reeds na den ongelukkigen sprong van T. gekeerd eu gispte men sterk de waaghalzerij, die aan vankelijk was toegejuicht, thans is de ver ontwaardiging algemeen. 'T ECHTPAAR VAN DER LEEUW PECH Het slot van de terugreis van het echt paar Van der Leeuw verloopt niet voor» spoedig. Het weer is voortdurend ongun- en zij komen haast niet verder. Sneeuwstorm en een sterke wind belemmer de terugreis, die tot'nu toe zoo gere geld verliep. Zaterdag werd Marseille be reikt. Aanvankelijk leek het nng of vandang Rotterdam zou kunnen worden bereikt, doch gister heeft het echtpaar een nood landing bij Lyon moeten maken. Deze is goed verloopen en de machine is onbescha digd gebleven. Hedenmorgen bevond het htpanr zirh nog steals te Lvon. Men ver wacht dat het nu wel Dinsdag of Woensdag •orden voor de heer en mevrouw Van der Leeuw op Waalhaven zullen arriveeren. ONDER IJZER VEPLETTERD Te Groningen werd een zekere De Boer uit Doezum (Gr.), toen hij een pakhuis aan de Oosterhaven wide binnengaan, door een ijzeren katrol op het hoofd getroffen. De man stierf aan de gevolgen. RELLETJES TE NEERLANGBROEK Naar aanleiding vnn een zelfmoord van •n meisje hebben zirh te Noerlnnchroek lleties voorgedaan voor de woning vnn een ngezotene. wïen verweten wordt, dnt hij het slarhtoffpr. dat hu de familie diende, iet goed zou behandeld hebben Men \nnd hierin aanleiding hij dien inwoner de ruite/i te gooipn en in het huis alles kort en klein te slaan. Alleen de kamer, waarin het liik van het meisje lag. bleef gevrijwaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1