BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Radio Nieuws. DE GOD VAN HET GOUD VRIJDAG 20 JANUARI 1933 DERDE BLAD PAG. 9 UIT TROPISCH NEDERLAND irt Zorgen Oudejaarsgelulden Suiker Kortingsellende Toe nemende bezorgdheid omtrent het Regeeringsbeleid. Zes uur 's avonds. De hooge zon die zoo even nog ruim licht gaf en dwars de kamers doorscheen, is achter de lichte bewolking in het westen aan liet dalen. Het zijn de lange dagen, dat het tot tegen zevenen licht is; snel valt dan de duisternis. Over het grind van den tuin knarst een stap. Europeaan in toetoep, gleufhoed op, tasch onder den arm. Of ik iets gebruiken kan: badzeep, luchtpostpapier, enveloppen. Hit is een bekende en tevens een onbekende 2e"i(Steun krijgt hij wel. maar onvoldoende oin zelfs in den kampong van te leven en al haalt hij op deze wijze niet veel op, toch steunt het iets. Maar ik heb niets noodig, vraag hem of hij met de winst die hij zou behalen, genoegen neemt, zonder dat ik ieis koop. Och, ik weet wel, het is beter om niet te geven aan de deur en je te bepalen tot giften aan de diaconie en het werkloozen- Jcomité. Je weet soms ook niet of er geen be- pMÜdrog in het spel is en je kunt niet elk geval zelf onderzoeken. Maar het is hard, de men- schen zonder iets weg te zenden. Ze sjouwen toch ook niet voor hun pleizier langs de hui zen, erf op, erf af, in de warmte, met een dat maar niet mindert. Hij vertelt dat een handelaar hem aangeboden had Diet mierenbakjes langs de menschen te gaan, bakjes, waarin de pooten van tafel, buffet, ijskast en etenskast rusten en die jevuld worden met creoline of naftaline. Op elk stel .van vier zou hij een kwartje dienen. Maar om wat te verkoopen, moet minstens eey tiental stelletjes meezeulen. Hij heeft het geprobeerd: één stel verkocht eii dan nog uit medelijden van den kooper. De man is weer weg, straks komt er een ander. Veel Indo-Europeanen zijn er onder, ontslagen employees van ondernemingen die naar de groote stad komen. Sommigen heb- tcj, heil niets anders dan potlooden. 'k Heb on- langs eens gevraagd, wat of ze nu toch van de menschen denken, je kunt toch niet el- ken dag potlooden koopen? En niet ieder is pienter, als de man, die hier een glazen- wasscherij heeft opgezet tpx Inlanders zijn er met bij, die worden in "het kam pong verband opgenomen. Zoo had gister onze huisjongen achter op ons erf in een der bediendengebouwen zoo'n kennis zit ten van het land, die later met hem mee ging naar den kampong. Dat Indië nog niet n k dieper in de ellende zit is wel te danken aan n het groote saamhoorigheidsgevoel en het vér li Strekkende onderling hulpbetoon der inlieein ._.i eche bevolking, de elasticiteit van de in- landsche samenleving. Deze week vertelde mij de directeur van ide arbeidsbeurs te Meester Cornelis dat tij dens zijn spreekuur een Javaan binnen kwam schuiven en, plomp, plots in gehurk te houding voor hem zat Met behulp van zijn Javaansche klerk kwam hij te weten, dat de man heelemaal uit Midden-Java was komen loopen. dagen en dagen lang, slapen de op passars, en onder afdakjes, bestaande van wat zijn rasgenooten hem aan voedsel gaven, om in de groote stad werk te zoeken. Hij kon als koelie bij de gemeente-reiniging worden geplaatst en voldoet goed. Maar de meestem vinden geen werk. Voor den blanke is de ellende wel het grootst. Ook hij kan hier tenslotte van f'25 in de maand leven. Maar eer dat „tenslotte" is bereikt, moet hij veel van z'n Hol landsche gevoelens en ideeën loslaten en een heele aftakeling doormaken. En hoevelen zijn er die nog niet eens f 25 hebben, die slechts een luttele tiental guldens in de maand ont vangen. Voor gezinnen met kinderen is zulk een val tot het kampongbestaan wel heel zwaar! Leger des Heils en steuncomité's doen zeer veel, maar er blijft toch altijd Jg meer te helpen. Ondejaarsavondfcerrle. Het was ditmaal wel iets minder dan ande re jaren, maar toch is er allerwegen, het meest in de Indische en Chineesche buurten (de Chineezen beginnen meer en meer te gelijk met ons de jaarwisseling te vieren) op den verleden oudejaarsavond weer hard gepaft en geknald. Vroeger werd er over- geheel Indië op één zoo'n avond voor hon derdduizenden guldens aan vuurwerk afge stoken. Inheemsche en Indische klerken op de kantoren offerden er soms ccn heele maand salaris aan, om de booze geesten in het nieuwe jaar af te schrikken. Het heeft weinig geholpen, gezien de malaise! Wan neer het regent en de kruitdampen blijven de mistige atmosfeér hangen lijken de 6traten wel een slagveld; heel den avond is onafgebroken lqwaai over de gcheele stad een durend gedonder en knallen, een sissen en schetteren, temidden waarvan de „ronzebonzen", stelletjes inlanders met trom petten. violen, bassen en troms, op de ver schrikkelijkste manier een opeenvolging van loopjes uit enkele bekende volksliederen, in het bijzonder het Wilhelmus, en andere ge luidvoortbrengselen die den naam van ac- coord niet verdienen, uitkrassen; voor elke voorgalerij, waar men er maar op gesteld is. Toen wij een dezer corpsen, die al in den tuin was doorgedrongen, afwenkten, betoog de de leider, dat hij „banjak onkos", groote onkosten had gemaakt, en dus wel wat ver wachtte. Alsof wij hem daartoe geprest had- Tegen middernacht bereikt de herrie het toppunt. Het is dan of alle kanonnen en donderbussen word'en afgeknald; of rondom de aarde zal barsten van de ontploffingen, of het tumult dat is losgebroken naar een of ander onbekend doel jaagt. Doch de slag van twaalf luidt de verlossing van deze ge luidsorgie in. die echter op Nieuwjaarsdag in den avond nog een sterke echo oproept. Nog weer de sniker. Het suikerspel is nu geëindigd, de Volks raad heeft de ordonnantie tot onherkenbaar wordens toe verminkt in een zitting, die niet tot verhooging van zijn prest.ge zal bijdra gen en de regoering heeft voet bij stuk ge houden immers de Volksraad is slechts een semi-parlement zij het met enkele wij zigingen op niet-principieele punten, door den Volksraad aanbevolen. De Nivas, de or ganisatie die de Visp in groot-e lijnen ver vangt, is den laatsten avond van het jaar opgeritht. De man, wiens bekwaamheid voor al in deze behandeling is gebleken, Prof. v. Gelderen, kon niet tegenwoordig zijn, hij lag nog steeds in toet ziekenhuis. Toch is hij de laatste dagen der debatten in den Volksraad aanwezig geweest op zijn sponde. Een wel zeer ongewoon gezicht in een parlement. De ziekenauto bracht hem; met rustbed en al werd hij naar binnen vervoerd. Zijn ziek te toch belete hem het staan, maar niet het denken en spreken. Vóór hem was de mi crofoon geplaatst en zoo heeft de hoofdop steller van de ordonnantie half zittende in de kussens zijn werk verdedigd in vergade ringen die den laatsten dag tot middernacht hebben geduurd. Thans is hij aan boord, op weg naar Holland. Kortingsgevolgen. De dag van heden bracht de verrassing dat twee sprekers die op een congres van het Ned. Indisch Onderwijzers Genootschap zich felle critiek op de regeering haoden veroor loofd, in hechtenis zijn gesteld wegens over treding van art. 154 W.v.S., dat het in het openbaar uiting geven aan gevoelens van vijandschap, haat of minachting jegens de regeering strafbaar stelt. De uitingen in het vuur hunner rede waren inderdaad zeer scherp en een vervolging zal wel tot ver oordeeling leiden, maar prevcntief-stelling is toch wel een zeer harde maatregel, die ze ker de ongunstige verhoudingen tusschen re geering en ambtenaren zal versterken. Ook in het leger zijn straffen opgelegd aan onder-officieren, die zich critiek op de han delingen der overheid hadden veroorloofd. Beide feiten wijzen wel uit, hoe groot de ontevredenheid is door de nieuwe korting van 7 pet, gewekt Wanneer men ziet dat op dea laatsten dag van het jaar de verdere korting, die ook voor het marinepersoneel werd aange kondigd, voor deze menschen werd ingetrok ken, en dat de tegemoetkoming aan de groo te gezinnen juist de groote maar weinig helpt, dan verliest zelfs de rustigste ambte naar zijn vertrouwen in een beleid, dat blijk baar niet altijd de gevolgen van zijn maatre gelen geheel heeft overzien. Is het wonder dat de onrust onder de ambtenaren, bur gers en soldaten hier zienderoogen toe neemt? OOK GIJ. ALBARDA In een artikel in de roode pers schrijft de heer Al bard a over de inhoud van het blaadje „Ik zal handhaven". Het ontstel lende daarin is volgens hem de verklaring, dat de vrienden van dat blad zich zuilen verheugen, als de Ontwapeningsconferentie schipbreuk lijdt, omdat... dan de nationale ontwapening, naar hun verwachting, slech tere kansed krijgt! Ziehier woordelijk wat 't blaadje schrijft: „Intusschen zal de halsstarrigheid van de verzakers van de hun door hef Volkenbondsverdrag opgelegde taak (nl. om tot internationale ontwapening over te gaan), ongetwijfeld onze S.D.A.P. veel hinder en nadeel bezorgen bij de a.s. vci- kiezingen in verband met haar strijd leuze: „Eenzijdige ontwapening tn Ne derland". Het is voor die Partij inderdaad jam mer, dat zij den grond voelt wegzakken, waarop zij een van haar verkiezingsleu zen baseeren moet. Een failliet van de Ontwapeningsconferentie (en zoo gelei delijk aan misschien ook wel van den Volkenbond) als ook het voelbaar aan groeien van óorlogsge\aren zouden wel heel ongelukkig komen (te onpas) in dien zulke schokkende gebeurtenissen zoo vlak voor de verkiezingen zouden voorvallen. liet zou sneu zijn. Maar wij zullen juichen, indien zij een opwindingsieuze minder hebben". Dit legt de heer Albarda aldus uit, dat 1n „Ik zal handhaven", waaraan generaal Snij ders, legerpredikanten e.a. medewerken. „schaamteloos wordt verkondigd dat men zal „juichen", als nog vóór de verkiezingen de Ontwapeningsconferentie failliet slaat, de Volkenbond „zoo geleidelijk aan mis schien ook", en oorlogsgevaren „voelbaar aangroeien", omdat dan (zooals men ten onrechte meent) aan de S.D.A.P. een krach tige leus zou ontvallen!". Heeft de heer Albarda nu ook al het le zen verleerd? Kan men niet juichen over het feit. dat de S.D.A.P een opruiingsleüzo minder hoeft, zonder verheugd te zijn over de oorzaak? In het artikeltje staat nergens dat men zal juichen over het failliet van de Ontwapeningsconferentie! WAARHEDEN UIT RUSLAND PARLEMENTAIR-DEMOCRATISCH REGEEREN DAAR ONMOGELIJK De redacteur van de roode pers, de heer J. W. Matthijssen, spreekt tegenwoordig veel over Rusland, waar hij zoo goed moge lijk heeft rondgekeken. Uit een persverslag knippen we thans een paar uitspraken* Na zijn reis door Rusland !s spr. van oordeel, dat 't parlementair-democratisch regeeren naar West F.uropeeschen trant een ramp zou heleekenen voor het Rus sische volk, dat zoomin als tien of twin tig jaar geleden ook heden ten dage nog niet rijp is voor zulk een regeering. In de middeleeuwen zou hier te lande het algemeen kiesrecht evenzeer ondenkbaar zijn geweestl Verstandige praat zal ieder zeggen; maar, houdt de SD.A.P. ook rekening met deze waarheid, als ze onze regeering in Indië be strijdt? Voorts knippen we dit: Spr. is van oordeel, dat de dirtntuur 't eenige iinste regeeringssvsteem is voor bnlf-ontwikkelde, deels onontwikkelde staten. Eenmaal gerijpt zal de massa zirh tegen deze dictatuur verzetten en beschikkend over dan on'vvikkelde krarh ten. de staatszaken kunnen overnemen. Een feit is het, dat geen der West Euro- peesche volken het onder de huidige Rus sisehe dictatuur zou kunnen uithouden. Drie dagen heilstaat zouden ook voor ons land voldoende ziin om de revolutie een bloedig feit te laten zijn Toch schijnen sneiaal-demoeraten daar over wel eens anders te denken en geven ze niet altijd de waarheid toe: Spr. acht het democratisch stelsel het eenige juiste om in Nederland tot een betere staatsinrichting te komen; heter dan het Russische dictatoriale systeem zal het ons weten te voeren naar het einddoel: bevrijding der massa, welvaart voor allen. MEVROUW OF MEJUFFROUW MeJ. Westerman vertelt in de Nieuwe Arnh. Ct. van de moeilijkheden welke zich voordeden, toen zij op 4 Juli 1921 als inval ster op een eandidatenlijst, haar intrede in de Tweede Kamer deed. „Daar ik toen reeds den middelbaren leeftijd bereikt, ja zelfs overschreden had, lag het voor de hand, dat ik door velen reeds met „Mevrouw" werd aangesproken, ook in mijn vroegere functie als hoofd eener meisjesschool was ik daaraan gewoon. Na tuurlijk wist ik niet wat men in het parle ment zou doen. De toenmalige voorzitter der Tweede Ka mer verzocht mij eenige dagen voordat de installatie zou plaats hebben, in het gebouw op het Binnenhof te komen kennismaken; bij die gelegenheid deed hij mij de vraag, of ik met „Mevrouw" of met „Mejuffrouw" wenschte aangesproken te worden. Ik herin ner mij best, dat ik toen antwoordde, er geen bezwaar tegen te hebben Mejuffrouw te hee- ten, omdat ik altijd met genoegen Mejuf frouw Westerman was geweest en dus ook zoo genoemd werd, ter onderscheiding bijv. van mijn schoonzusters. Waarom de president bij dit antwoord zulk een bedenkelijk gezicht zette, werd mij pas duidelijk toen hij zei: Ja, ziet u, het eenige vrouwelijke lid der Kanier is gesteld op den titel „Mevrouw", als ik nu tegen u Mejuffrouw moet zeggen, mocht ik me eens vergissen. Hebt u er bepaald op tegen Me vrouw te worden genoemd? Och neen, be zwaar heb ik niet en als het voor u gemak kelijker is, wil ik me gaarne schikken. En zoo geschiedde! Tot na de verkiezingen van 1922 duurde die vreugde en als er gestemd moest worden hoorden we door den commies-griffier af roepen: Mevrouw Groeneweg, Mevrouw Wes- termnn en zoo voort. Waarom kwam daar nu in September 1922 een einde aan? Wel, toen deed de getrouwde vrouw haar intrede in het parlement. De dames Bakker-Nort, Brons veld-Vitringa en De Vries-Bruins kwamen met de ongetrouwde mr. E. C. van Dorp en mej. Frida Katz de gelederen der vrouwelij ke parlementsleden versterken. Nu werden de ongehuwde dames weer tot den rang van „Mejuffrouw" teruggebracht en zoo komen ze ook voor op de naamlijst der leden van de Tweede Kamer." ZICH MARTELAAR MAKEN De roode pers zit er weer een beetje mee, dat ons volk een Oranjeherdenking heeft. Sommigen zouden graag meedoen, maar dat mag natuurlijk niet. En dus moet een uit weg gezocht worden. Vandaar deze tirade in een artikel over den revolutionairen Wil lem de Zwijger: Inderdaad, sedert het opkomen der so cialistische beweging hebben de bestrij ders der arbeidersbeweging Oarnje opge heven als het schild, waarachter zij hun vijandelijke aanslagen volvoerden. Van een symbool der nationale eenheid hebben zij Oranje tot een veldteekcn der volksver deeldheid gemaakt. De kleinste politieke drijverij heeft Oranje voor zich ingepalmd. De heeren vergeten hierbij slechts, dat aanvankelijk socialist en Oranjebestrijding op zijn minst synonieme begrippen waren. Pas in later jaren is men eenigszins schap pelijk en burgerlijk beleefd tegenover de draagster der Kroon opgetreden. Doch een feit is, dat men zich tegenover Oranje stelde en 't wekt dus geen verbazing, dat an deren zich dichter om de troon der Oranjes schaarden. Om met de roode pers te spreken: Zoo zijn de feiten, zoo is de toestand. Doch daarom mag er n i e t op volgen: Wij mengen ons onder onze vijanden niet, als wij den Zwijger herdenken. Wij hebben het zelfstandig te doen op onze eigen revolutionaire motieven en zullen het dan het best van allen doen. Dit is bovendien een vreeselijke uitspraak. Zeer nadrukkelijk gewaagt men hier van „onze vijanden". Men verdeelt dus liet Nederlandsche volk. Het is geen strijd van beginselen, maar van personen. Hieruit volgt zeer duidelijk, dat zij, die als „onze vijanden" worden aangeduid, ern stig rekening moeten houden met de moge lijkheid, dat 1918 zich herhaalt. De oorlogs- moraal zit er bij de S.D.A.P. nog diep in. BIJ DE FASCISTEN In een artikel over het Fascisme schrijft het liberale Vaderland het volgende over den heer C. v. d. Voort van Zijp, die als fascisten voorman optrad: „Van der Voort van Zijp, wat al politieke herinneringen duiken niet bij dien naam voor ons op. In 1908 kwain hij in de Ka mer bij tussclientijdsche verkiezing, en wel voor Tictjerksieradcel, omdat Talma, die voor dit district zitting had als minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, op trad in het Kabinet-Heemskerk 19081913 Reeds in 1913 zien wij hem als voorzitter van de Antirevolutionaire I nmerclub op treden, wat wel een zeer spoedige promotie was, maar waaraan men toch geen over dreven waarde moet toekennen, omdat Dr. Kuyper, zoolang als hij partijleider is ge weest van de A.-R. Partij, daarbij alleen vroeg naar meegaandheid, en ook niet naar meer te vragen had,, omdat de leider van de Kamerfractie toch steeds verplicht wjts in de Kanaalstraat zijn instructies te komen vragen. De heer van der Voort van Zijp moet wat deze meegaandheid beti-eft. wei bijzonder voldaan hebben, want dr Kuyper heeft hem als belooning voor het hem ge dicteerde en inderdaad zeer getrouw nage komen verzet tegen de Onderwijspacificatie van Cort van der Linden die natuurlijk de hoofdschotel was van de Algemeene Be schouwingen over de Staatsbegrooting van 1914, de eer aangedaan in De Standaard neer te schrijven, dat hij in staatsmansin zicht den ouden Lobman en Loeff verre over trof, iets dat ons altijd lichtelijk overdreven is voorgekomen. Als wij ons niet vergissen is hij nog een blauwen Maandag voorzitter van de Natio nale Unie geweest en was hij thans onder de dertig zwarthemden verzeild. Het is een zegen, dat dr Kuyper dat niet beleefd heeft; wij leven trouwens in een tijd, dat het niel- beleven soms groot voorrecht is." Men kan hierbij ln aanmerking nemen, dat hier een politieke tegenstander aan het woord is, zoodat er allicht lichtelijk over dreven wordt, als het over de interne ver houdingen in de anti-rev. partij gaat; maar ondanks dat kan ieder genieten van de wijze, waarop de historie verhaald wordt en zonder bezwaar erkennen, dat het presi dium der anti-rev. Kamerclub betere jaren kende dan omstreeks 1913. DE VERKOOP DER WELDADIG HEIDSZEGELS Van de weldadigheidszegels welke van 10 Dec. tot en met 9 Jan. j.l. verkrijgbaar wa- ren, zijn volgens voorloopige opga\en de volgende aantallen verkocht: V/2 cent (toe slag iy2 cent) 1.579,670 (vorig jaar 1.722,174) 5 cent (toeslag 3 cent) 948.895 (vorig jaar 1.017.857); 6 cent (toeslag 4 cent) 1.594,852 (vorig jaar 1.721,816); 12y2 cent (toeslag3J/2 cent) 399.408 (vorig jaar 424.464). Totaal 4.522.825 (vorig jaar 4.886,311). De bruto-opbrengst ten bate der kinder bescherming bedraagt dus rond f 125.000. EEN BRUTALE ROOFOVERVAL GEVAARLIJKE BANDIET GESNAPT Men meldt ons uit Enschot (N.-B.): Gistermorgen te kwart voor acht, toen de 49-jarige juffrouw Pigge uit de kerk kwam. stonden voor haar winkel in sigaren en aanverwante artikelen, die tegenover de kerk gelegen is, twee mannen. Nadat de juffrouw den winkel was binnengegaan, stapten ook de beide mannen binnen en een vroeg om sigaretten. Terwijl de vrouw zich omdraaide, teneinde het te geven, hield de ander haar plotseling een revolver voor en schreeuwde: „Je geld of je leven!" Hij greep de vrouw bij de keel en duwde haar onder de toonbank. De ander trachtte daarop de gcldlade uit de toonbank te trekken, het geen niet onmiddellijk gelukte, waarna de tweede de la stukbrak en beiden op de flets met de buit, groot 13 14 gulden, er van door gingen. De vrouw, van den schrik be komen, liep den winkel uit en schreeuwde de mannen achterna. Juist op dat oogen- blik verlieten nog meer menschen de kerk en deze begonnen een achtervolging. Ook de veldwachter nam hieraan del. De beide mannen vluchtten in de richting Oisterwijk. Zij kwamen bij de boc-ht in den Bossche weg met hun fietsen te vallen en de achtervol gers waren hen op dat moment zoo dicht op de hielen, dat zij niet meer op de fiets konden komen. Zij vluchtten daarom het land in, waar zij terecht kwamen op het erf van de weduwe E. Hier trok een van de mannen een revolver en loste drie schoten op zijn achtervolgers; waaronder zich ook de jachtopziener van Nunen bevond. Deze schoot terug en raakte dengeen, die gescho ten had in het hoofd. Tegelijkertijd kwamen de andere achtervolgers, die om het erf waren gelnopen, op de beide mannen af en wisten ze te pakken. Het bleek dat men een goede vangst gedaan had. De persoon, die in het hoofd geschoten is, is de 40-jarige W. A. Knpepkes. Hij is cenigen tijd geleden uit het Psychopathcnasyl te Woensel bij Eindhoven, ontsnapt en stond gesignaleerd als zeer gevaarlijk. De andere persoon is de 32-jarige G. J. Remert. De gewonde is overgebracht naar het hospitaal van de ge vangenis te Breda, waar operatief moest worden ingegrepen. Ook de andere man is achter slot en grendel gezet. BRANDEN In den nacht heeft door onbekende oor zaak brand gewoed in perceel Tuchthuis straat te Haarlem, waarin gevestigd is een schoonenhandel van A. Meyer. Meyer, evenals in het bovenhuis wonende familie Ruysch, moesten in nachtgewaad de straat opvluchten. De brandweer, die het vuur met tien stralen bes!reed kon niet voorkomen, dat het perceel geheel uitbrandde. Woensdagavond ontdekte de directeur van de groentendrogerij tc Capelle (N.-Br.) brand in de maalderij. De brandweer was spoedig ter plaa'se. Het vuur bleek te woe den in de maalderij en tastte ook de op slagplaats aan waar een groote partij g"- droogde groenten was opgeslagen. De maal derij en opslagplaats brandden geiieel uil. De fabriek is een filiaal te Breda. De na- blussching duurde den geheelen dag. Alles is op beurspolis verzekerd. De oorzaak is onlvekend. „PRETTIGE" VERHOUDING In een uitvoerig verzoekschrift tot de Koningin vragen negen van de elf raads leden van Didam (Gld.), om den burgemees ter in Februari a.s. niet opnieuw te benoe men, daar hij geheel ongeschikt is voor zijn taak en niet met hem is samen te werken. Tot de onderteekenaren behooren ook de boide wethouders. In October van het vorig jaar werd door de Justitie beslag gelegd op de boeken van de beide exploitanten van het Gemeentelijke Vei lingsgebouw te Amsterdam aan de Marnix- straat, wegen»? het vermoeden dat deze exploi tanten de gemeente reeds geruimen tijd zouden hebben benadeeld door het opgeven van fou tieve cijfers betreffende de ruimte die zij ge bruikten als opslagmlaats. Het controleeren van de boeken moet aan het licht hebben gebracht, dat de verdenking juist is geweest en de ge meente voor een groot bedrag is benadeeld. Deze exploitanten zjjn door de Centr. Recher- :he op de Groentenmarkt gearresteerd en over gebracht naar het huis van bewaring. AUTO-ONGELUKR EN Te Leeuwarden is de 50-jarige courantenbe zorger v. d, S. door een auto, bestuurd door T. uit Goutum (Fr.), bij het oversteken van den Groningschen Straatweg aangereden. De onge lukkige bekwam een arm- en beenbreuk bene- een zware hoofdwonde. Dr. Uffelie verleende de eerste geneeskun dige hulp. Per brancard is het slachtoffer naar het Stadsziekenhuis te Leeuwarden overge bracht. De auto is licht beschadigd. Den chauf feur treft geen schuld. PROGRAMMA VAX ZATERDAG 21 JANUARI Hulzen (296.1 M.K.R.O. 8.00—9.1S Morgen- Concert 7.10—T Su Katholieke Radio Volks universiteit 8.00—8.45 De K.R.O.-Boys 8.15—9 10 „Het Diner" 9.10—9.45 Vervolg Concert 9.45—10.00 Mierofoon-Vertelüul 10.00—10.20 „Probaat middel" (een tl? mor Pantoffelhelden) 10 2011.00 De K.B.O.- Boys 11.0012.00 Gramofoon Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 8.01 Gramo- foonmuziek V.l'.K.O. 10.00 Morgenwijding A R.A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders lm de Continubedrijven 12.01 De Notenkrakers 2.15 Gramofoon 2.45 Toespraak Intern. Soc. Antl-Oorlogs Liga Tak Nederland 3.»0 Balaika-Orkest 3.3» Giamofoon 3.45 De Flierefluiters 4.30 Onthoudera-Radlo-Uoml- té 4.45 Muzikaal Allerlei 5.40 Literair Overzicht 6.00 Volksliederen 6 30 Bc- tuwsch halfuurtje 7.00 Uitzending voor het Plntteland 8 03 De Dorpsbarbier 8.15 „Hup Holland" van Meyer Hamel. 9.30 A. de Vries, toespraak 9*0 Va* Dias 9.50 Revue. Brussel (Vlaamsche uitzending) 837.8 M. 12 20 Concert 1.30—2 20 Concert 5.20 Concert Omroepoikest 6.20 Uitzending ge- wüd aan BJörnstJerne BJörnson 8.50 Con- (Fransche uitzending) 609 3 M. 12.20 Concert Omroep-klelnorkest 1.30 Orkestconcert 5.20 Concert 6 85 Concert 7.05 Gramo foon 8 20 Concert 8 35 „Le défense du honheur" 9.05 Vervolg concert 10.30 Gramofoonplaten 11.20 Concert Daventry (Nat) 1554.4 M. 12.20 Orgelcon cert 1.20 Commodore Grand-orkest 2.20 Spaansche muziek 4.20 Midland Studio-or kest 5.05 Orgelspel 7.05 Welsh Inter mezzo 7 25 Gerald Heard: Science Ir In dustry 7 50 Het Radio-Mannenkoor 10.0Q Aansluiting Savoy Theater Kalundborg (1153.8 M.) 11.21—1.20 Concert 1.60 Gramofoon 2.50—4.50 Concert 7.21 Dultsche muziek 9.36 Concert KJJnlgswusterhausen (1634.9 M.) 6.50 Weerbericht en Ochtendconcert 1-20 Gra^ mofoon 5.15 Plano-recital Langenberg (472.4 M.) 6.05 Gramofoon 6.25 Gramofoon 7.20 Weerbericht en Ora- mofoonplnten 11.20 Gramofoonplaton 12.20 Concert 1.55 Gramofoon 4.20 Con cert Mannenzangvereen. „Union" 7.20 Vroo lUk programma London Regional (355.9 XL) 12.20 OrgeC 2.40 Concert 6.05 Orgel 6.50 Concert 8.20 „Ghosts at Solbeiga" 9.35 Concert P a r tJ s (Radlo-PartJs) 1724.1 M. 8 05 Gramo foon 9 20 Orkestconcert 12.20 Concert Omroeporkest 8.20 Cabaret 9.05 „La misanthrope et l'Auvergnat" spel van La- blche. 10.20 Gramofoonplaten. Waschau. 1411.8 M. 4 30 Gramofoon. h.2« Populair concert. 7 20 Populair concert. 9.20 Chopln-pianorecltal. 10.20 Dansmuziek. DE TERGENDE RADIO DER BUREN. Een gebrekkige vrouw te New-York heeft zelfmoord gepleegd, omdat zij de radio van haar buren niet kon verdragen. Drie jaar lang was de vrouw reeds ziekelijk en de laatste iy2 jaar zat zij in een rolstoel, zon der ooit hc. huis te mogen verlaten Op zekeren dag heeft zij zich in haar rol stoel naar het venster van haar op de zesde verdieping gelegen kamer gerold en heeft zich uit het raam op straat laten vallen, waar zij dood werd opgenomen. In een achtergelaten brief had zij geschreven: „De nooit ophoudende radio heeft mijn zenuwen geschokt en mij het leven ondragelijk ge maakt". In Amerlkaansche gezinnen is het n.1. ge woonte om de radio al heel vroeg in den. ochtend aan te zetten en den heeien dag te laten spelen waarbij men overladen wordt met jazz muziek, komische voordrachten en allerlei soort reclame. KON HAAR KNIEËN NIET BUIGEN Lange tijd van pijn nu geëindigd Deze vrouw een weduwe heeft een hoopvolle ooodschap voor eiken lijder aan: rheumatiek. Zeven jaar lang verdroeg ze rheumntische pijnen en toch is zij nu weer geheel gezond. Zij schrijft: „Ik ben weduwe, 55 jaar oud, en heb zeven jaar lang vreeseliik te lijden gehad dor spier- rheumatiek en jicht Twee jaar geleden kon ik mijn knieën niet buigen om de trap af te loopen. Ik moest me naar beneden laten glijden en dan mijzelf aan de leuning weer optrekken. Ik had een stok noodig om te kunnen loopen. Toen in begin April van het vorig jaar, raadde iemand mij eens Kruscben Salts te probeeren. Ik kocht een flacon en tegen den tijd dat deze opraakte begon ik me vroolijker en opgewekter te voelen. Se dert dien tijd ben ik steeds Krusclien door blijven gebruikeu en ik kan au weer hee! gemakkelijk loopen." Mevr. F. M T. Kruschen Suits spoort de Inwendige orga nen aan tot kiachtiger werking, llrineziiut cn afvalstoffen, die zich mochten hebben op gehoopt en de aanleiding Uwer rheumatiek zijn, worden verwijderd. Gezwellen an pijnen verdwijnen, stijve ledematen worden weer normaal en gevoelt U weer gezond en lenig als voorheeen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten ƒ0.90 on 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag (adv.t EEN VERHAAL UIT WEST-AFRIKA Door A E SOUTHON Naar het Engelsch bewerkt door I. J. P. B -V. (15 „Ja ja, Twala is gewiekst" grinnikte de oude man. „Dat is de manier, Regional Maar we moeten wachten tot de blanke rech ter weg is, want anders zal hij het markt plein rondloopeii en de vrouwen uithooren en dan zal de een of andere gek wel ver tellen, dat het de koning was, die het bevel er toe gaf. Nog maar een paar dugen en dan zal hij komen en daarna, dan zullen we wel af zien te komen van dien priester". Keshona was voldaan. De tijd is niet zoo kostbaar in de binnenlanden van Afrika en een paar dagen meer of minder maakten voor den priester niets uit Hij was er van overtuigd daj Kwang-i nu stappen zou doen, om van de Noordaa's ai te komen en het plan van Twaila bem I eir best Uiterst vermoeid van de inspanning van den morgen, stuurde Kwangu den priestjr opeens weg daarna stond hij met moeite op en strompelde naar zijn eigen vertrekken. De rest van den dag, die een heel bclane- rijke scheen te worden, bracht Kwangu al drinkende dcor. Daarna viel hij in een diepen slaap. Een blanke was druk bezig om het hart van zijn oudsten zoon van den koning af te trekken en een ander werkle herder zijn planrien uit om zich te verzeke- re van een groote som gouds. Hoewel het werk van Noordaa en Jansen er op gericht was de stad van Kwangu grondig te ver anderen, wist Kwangu van al deze dingen niets. De nawerking van onbcheersclite driften en de roes van een zware dronken schap hielden hem gevangen op het moment, waarop het voor hem gebiedend noodzake lijk was om nuchter te blijven. HOOFDSTUK IV Moshala ontwaakt. Moshala's woede tegen Twala en den fetisch-priester laaide hoog op in hem, toen hij zijn weg koos door de leege straten naar de hut, waar de Noordaa's woonden. Van wege het relletje in het paleis, had hij nog niets vernomen van de vechtpartij, waarbij Moturindo gewond was, en daarom vermoed de hij ook heelemaal niet, dat de zendeli'.g van huis zou zijn. Hij liep met snelle passen, zonder te letten op de felle stralen van de zon, die nu lood recht boven zijn hoofd stond te branden. Al zijn goed humeur, dat spreekwoordelijk was geworden, was verdwenen. De woeste natuur van den inboorling was ontwaakt en hij dacht aan niets anders dan hoe zijn arm hef vlugst weer genezen zou zijn door den zen deling, om daarmee Keshona de oogen te kunnen uitsteken en zijn wraak aan Twala te kunnen koelen. De enkele mannon, di- •agen uit te blazen in schaduw van hun hutten, groetten eerbiedig en verdwenen snel binnen hun hut, toon ze den prins voorhij zagen komen en zijn woesten blik en de wraakzuchtige trekken op zijn gelaat bespeurden. Kwangu's bloed stroomde in Moshulu's aderen; dat wisten de mannen, en daarom achtten zij het geraden uit den .veg te gaan, want Kwangu de Leeuw was ook niet gemakkelijk, als hij kwaad was. En zijn zoon leek veel op hem. Toen hij ten laatste de hut van den zen deling had bereikt, die bijna aan het eind van de bebouwde kom stond, stootte Mos- hala met een ruw gebaar het tuinhek open. en riep op luiden toon de greet, die elke inboorling uitspreekt, wanneer hij het huis van een ander binnentreedt. „E-ku-!e-ol" Gabriel, de huisjongen, kwam snel naar voren en beefde zichtbuar over al zijn leden toen hij den vorstenzoon zag. De hoofden in de stad van Kwangu komen niet bij een zendeling aan huis en de hlik van Mnshala deed Gabriel het ergste vreezen. Zou het dan eindelijk tot een uitbarsting komen?" „Waar is de blanke priester, jongen?" snauwde Moshala.. Gabriël stauie.de een ingewikkelde ver klaring van het feit, dat zijn meester af wezig was, maar Moshala gaf zich niet de moeite daarnaar te luisteren. „Vlug wat, spreek op. Waar is hij? Anders zal ik je eens afranselen als een hond!" bulderde hij en om zijn woorden kracht te zetten, pakte hij Gabriël bij de schouders en rammelde hem flink door elkaar. „Hij is naar de hut van Moturindo ge gaan", bracht hij hijgend uit. „Dnar is ge vochten en Mnturindo ligt op sterven. Miji hoer is daarheen gegaan om hem te redden en de blanke vrouw is meegegaan. Maar hij zal wel gauw terug zijn". „Dan zal ik hier wachten", zei Moshala en hij duwde Gabriël opzij met een enkel handgebaar. Hij hurkte neer op de leemeii grond en maakte het zich zoo gemakkelijk een blanke kan dat den inboorling on mogelijk nadoen en zoo zette i.y zich tot wachten. Zijn wond begon hevig te steken en deed hem erge pijn. Dat kwam van de snelle klop van zijn bloed en van de felle zon. lü, kruiste zijn gewonde arm over zijn burst en poogde de pijn te vergeten. Onderwijl dacht hij moordzuchtig aan Twala. Het duurde lang eer de zendeling terug kwam; onderwijl steog de woede van Moshala tot het kook punt Zijn eigenlijke aard was kalm en vredelievend; hij kon niet lang kwaad blij ven. Hij vermoedde niets van Twala's oog merk. Hij had er geen flauw idee van, hoe de stemming von den koning werd beïnvloed, om niet te zeggen vergiftigd, door zijn huif broer. F.n hij kon allerminst vermoeden, welk samenstel van leugens er rond zijn persoon werd geweven, op dat zelfde oogen- blik. TerwijH Kwangu zijn verschrikkelijke ver- wenschingen uitte aan het adres van Mos hala, begon deze iets te kalmeeren en tracht te hij zijn wraakgedachten van zich af te zetten. Hij kende Twala's levenshouding vrij goed; hij wist, dat deze zich liever uvergaf aan vrouwengezelschap, dan dat hij zich ophield onder de mannen. Toen zijn booze bui wat gezakt was, probeerde hij Twala's opmerking over Denubi te zien in dat licht. Hij dat bij zichzelf: „De bnoze denkt, dat alle vogels blind zijn omdat hij /elf hot licht niet kan verdragen Twala's kurakier is wispelturig, en daarom denkt hij*\an pen ander altijd het slechtste Hij is een echte zoon van Modulo zn m.-e der Niet van Kwangu. Een zoon van den Leeuw is anders. O zoo! Twala lijkt meer op de zoon van een gluiperige hyeqa, die iemand bespringt van uit het donker. Hij is niet eens de toorn van een man waard!' Deze ongemerkte zelfverheffing droeg het hare er toe bij otn Moshala's opstandigheid wat Ie kalmeeren; en geruimen tijd verge noegde hij zichzelf met een vergelijking t« maken tusschen hem en zijn halfbroer, wal natuurlijk in Twalu's nadeel uitviel. Zijn gelaat herkreeg die milde uitdrukking, wel ke Kwangu vroeger de favoriet had doen zijn van de mannen en vrouwen in Kwan gu's stad. Hij bracht zich in de herinnering terug, hoe Twala hang was weggevlucht en hals-over-kop verdwenen was achter de don kere gordijnen van. Kwangu's vertrekken, nadat hij hem gestoken had en hij kreeg werkelijk plezier in het geval. „Die kleine rat was hang", grinnikte hii „Hij beet als een nijdige rat en verdween net als een rat in een gaatje, ais hij bang op de vlucht slaat Twala. de rat! Prachtige bijnaam! Die zal ik vanavond aan de hoof den vertellen. Dat zal inslaan. En hij zal ■lat minstens even prettig vinden als tr*?n hij mijn vuisten om zijn nek voelde knellen want dat manneke is even verwaand als een pauw, die in de zon loopt". Doch opeens maakte de glimilach op zijn gelaal plaats voor een ernstig wenkbrauw fronsen. Hij had niet enkel aan Twala's op treden gedacht, maar plotseling zag hij de heele situatie weer voor zich. Nu zag hij het als opperhoofd, niet alleen als een van do deelnemers. Kwangu was behalve ziji vader ook zijn koning en hij had het ge waagd op Twala los te stormen in het bij zijn van den Koning Ingewortelde gewoon ten speelden Moshala nu parten en hij werd grauw van angst, toen hij bedacht, dat hij gezondigd had tegen de zeden van zijn volk. Veel erger dan de blaam, die Twaia op Denubi had geworpen, was zijn eigen gedrag geweest Hij, 's konings oudste zon, had den vorst de ergste beleedigmg aange daan, die denkbaar was. Het was niet zoozeer angst voor Kwangu zeil, die Moshala zoo van zijn stuk bracht, want hij kende geen angst voor mensebpn. zalfs niet voor Kwangu. Zijn wilden- instinct, dat hem zooeven dol van woede had doen zijn, vervulde hem thans met angstige vrees. Eerbied voor de zeden zat den hoof den als 't ware in het bloed De vorsten uit de binnenlanden waren monarchen in «tea volsten zin des woords. Doch, hoe hardvoch tig en tyranniok hun heerschappij ook mocht zijn, ze konden toch ook maar niet doen, wat ze wilden. En nu had hij, 's konings oudste zoon en de vermoedelijke troonopvolger die onge schreven wet overtreden; hij had gezondigd legen een van de zwaarste geboden en lat nog wel in 's koning eigen tegenwoordig heid. Hij had zijn zaak den koning moeten voorleggen en zich aan diens beslissing moeten onderwerpen In stede daarvan had hij den koning voorbij getien en was hij -»p Twala losgestormd Terwijl hij droefgeestig liet hoofd schudde, mompelde Moshala hardop: „Ben ik nu gek geworden, vandaag? Hoe kan men eerbied hebben voor den koning, als zijn eigen zoon hem zóó onteert in rijn bij'ijn Als een man het recht heeft om. rechter te zijn in eigen zaken, waar lieb ie don nog een koning voor, die recht spreekt! Als ik aan de regeering was en iemand zou mij dat leveren, ik zou zijn hoofd aan een pual spijkeren, ten voorbeeld voor allen!" (Wordt vervolgd)*

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7