iHrttttrr ^riïtsrtjr (L'ounutl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. Kunst en Letteren. ABONNEMENTt per kwartaal In Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevesllgd ts f 2.39 Franco per post f 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche sending *4.50 Bu dageiijksche sending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 8 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3867 DINSDAG 17 JANUARI 1933 IDV3BTEN. t E N Van 1 tot 5 regelsf 1 Elke reirel meer0.22^ Ir.gex Mededeellngen van 1—5 regels 240 Elke regel meer1.45 Bil eontrnri belangrijke korting. Vnor hel hevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oil nummer bestaat uit TWEF blader HET PACHTWEZEN EEN EEUWENOUD STRUIKELBLOK LICHT EN SCHADUW VAN DE CRISISPACHTWET Door den nood, die over de mensch- heid in al zijn geledingen en vertakkin gen is gekomen, treden vraagstukken, die reeds korter of langer vóór de alge- meene depressie aan de orde waren, nóg sterker naar voren. Een van deze is tvel het pachtvraag- stuk. Het pachtvraagstuk, dat er reeds vóór den wereldoorlog was, dus reeds in den tijd, dien wjj nogal eens gewoon zijn als normaal te beschouwen en waarnaar allerlei vergelijkingen wat prijzen en toestanden aangaat, getrok ken worden. Om over een pachtvraagstuk te spra ken kan men echter nog wel veel verder, in de historie teruggaan dan tot de ja ren kort aan het bloedroode 1914 voor afgaande. Reeds eeuwen terug is over het pach ten en verpachten gesproken en gedacht. Werden er zelfs besluiten omtrent dit vraagstuk genomen. Besluiten, die niet getuigen van veel sympathie voor het pachtstelsel Immers in 1560 werd in Frankrijk een decreet uitgevaardigd, waarbij zü, die grond verhuurden, be dreigd werden met uitstooting uit den adelstand. In ons land daarentegen was het pachten en verpachten al een zeer ge woon iets en sedert het laatst der 15e eeuw reeds bekend. Vooral bij het ver val, dat intrad na den grooten bloei in den Bourgondischen tijd, waren veie boeren, die tot dusver eigenaar van lan- der ij en geweest waren, genoodzaakt hun idi bezittingen te verkoopen en deze (of andere) weer terug te pachten. Sedert dien tijd bleef het pachtwezen in ons land bestaan. Maar, al is het reeds eeuwenoud, vol maakt is het nooit geworden en alle eeuwen door hebben groote bezwaren er aangekleefd. Bezwaren tegen het pachtwezen zijn dus niet enkel van den laatsten tijd. In tegendeel, wie eenigszins bekend is met de economische toestanden in de eeuwen die achter ons liggen, weet heel goed hoe het pachtwezen vaak leidde tot toe standen en verhoudingen, die thans bijna niet meer denkbaar zijn. Maar daartegenover staat ook, dat wat voor korte jaren nog ondenkbaar was, zich thans voordoet, zoodat langs den weg, die door een Staatswet aange geven wordt, contracten, die volgens een andere Staatswet bindende kracht heb ben en waarvan de nakoming door de wet gevorderd kan worden en verbre king door de wet gestraft, ongedaan worden gemaakt en eenmaal aangegane verplichtingen voor een belangrijk ge deelte geanuleerd kunnen worden. Wij bedoelen de crisispachtwet-1932 en de toepassingen daarvan. Deze crisispachtwet werd op 12 Febr. 1932 bij de Tweede Kamer ingediend door enkele leden. Naar den eersten on derteekenaar, den heer F. E. H. Ebels, wordt deze wet ook genoemdde pacht- wet-Ebels. Nu was juist een week vóór het in dienen van deze msispachtwet het Pachtwetontwerp, dat 30 Nov. 1930 reeds door de Tweede Kamer was aan genomen, door de Eerste Kamer ver worpen. En allicht zou men geneigd zijn tusschen dit verwerpen en het indienen van de crisispachtwet eenig verband te zoeken. Toch staan deze beide geheel naast elkander. Wij zullen ons thans enkel bepalen bij de'crisis-pachtwet-1932. Zooals de naam reeds aanduidt is het een wet, die afgekondigd is omdat „in verband met de heerschende buitenge wone tijdsomstandigheden (het) wen- schelijk (was) bijzondere maatregelen te treffen ten aanzien der loopende pachtovereenkomsten", zooals de aanhef van deze wet letterlijk luidt. Met bekwamen spoed, zooals dat met crisiswetten steeds is gegaan, heeft men gezorgd, dat het ontwerp als wet in het Staatsblad geplaatst kon worden. Dal was 17 Juni 1932. In de Tweede Kamer waren meerdere wijzigingen bij amen dement in het ontwerp gebracht, waar mede men meende het te verbeteren. Do vraag mag echter met recht ge daan worden of de goede bedoelingen der ontwerpers en der amendeerders en eindelijk ook der vóórstemmers (in de Tweede Kamer werd het ontwerp aan genomen met 73 teg~** 1 en i.. de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming) wel geheel tot hun recht gekomen zijn, dan wel of ze in hun ijver, om de in nood verkeerende pachters te redden, het doel niet wat veel voorbijgeschoten zijn. Men ziet dat meer met de zoo snel ge reedkomende crisiswetten. De bedoeling is heel goed, doch de middelen om het doel te bereiken gaan wel eens voor een grooter of kleiner deel langs het doel heen. Er was vóór de crisisjaren gebrek aan cultuurgrond, wat tengevolge had, dat de pachtprijzen steeds meer de hoogte ingingen. Wel werd reeds vele jaren lang tegen dit opdrijven door velen, ook door ons, gewaarschuwd, doch gezien de hoogconjunctuur, \vas, opper vlakkig beschouwd, de opdrijving der pachtprijzen wel te begrijpen. Wie echter eenigszins beter ingewijd was, wist ook wel, dat reeds toen alles nog in de fleur scheen, menig pachter moeite had aan zijn verplichtingen te voldoen. De pachtsom was een te hooge post op de rechterzijde der winst- en verliesrekening geworden. Een te ab normaal hooge post. Toen dan ook de eb van het econo misch leven zoo snel kwam en zoo krachtig aantrok dreigden de contrac tueel vastgestelde pachtprijzen menigen pachter te zullen ruïneeren. Wel waren er verpachters, die be langrijke pachtverlaging toestonden, maar helaas waren er ook velen, die van geen overleg wilden weten, voor geen reden vatbaar waren en het volle pond eischten. Tusschen deze beide uitersten stond een breede schaar, die wel wat wilde laten vallen op de pachtprijs, doch een te onbeduidend gedeelte. Voor deze beide laatste groepen is de crisispachtwet-1932 afgekondigd. Of, zooals in de Memorie van Toelichting stond, deze wet is gemaakt voor de kwaden. In een volgend artikel hopen we na te gaan of wel enkel de „kwaden" getrof fen zjjn en de „goeden" ook niet de dupe werden. DE RIJKSMIDDELEN OVER DECEMBER OPBRENGST MET f9.7 MILL1CEN VERMINDERD In twee maanden tijds 19 millioen bij 1931 ten achter DE TOTAALCIJFERS OVER 1932 ONZE UITVOER NAAR FRANKRIJK Van officieele zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat het contingent versche zee- visch eh gezouten haring voor Frankrijk ge durende het eerste kwartaal 1033 als volgt is vastgesteld: fijne zeevisch 240.000 kg. bru to, grove zeevisch 1.400.000 kg. bruto, gezou ten haring 650.000 kg. bruto. ONZE MINISTERS MINISTER DE GEER WEER TERUG! De minister van Financiën, Jhr. Mr. de Geer, is van zijn kort verlof in de residen tie teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezig heden hervat. SPEENVARKENS VOOR WERKLOOZEN DOOR NOG MEERDERE GEMEENTEN GEACCEPTEERD Naar wij vernemen is dezer dagen te Uit hoorn een vergadering gehouden van burge meesters van gemeenten in de omgeving van Ajnsterdam. waarin in principe ie besloten in te gaan op een aanbod van de directie der Thermogeni6Cho fabriek tot het afnemen en aantal crisis-varkentjes. Deze var kentjes .zullen te Uithoorn worden geslacht dan tegen een prijs van 15 cent per 6iuk worden verkocht aan de ter vergadering tegenwoordige gemeenten, w.o. Nieuwer Amstel, Nieuwveen, Ter Aar, Rljneater- woude. Alkemede, Leimuiden cn Uithoorn. De gemeentebesturen zullen de varkentjes dan kosteloos dietri bueeren onder de daar voor iin aanmerking komende UIT DE STEENNIJVERHEID BEDRIJFSRAAD IN VOORBEREIDING. Men bericht ons van werkgeverszijde: Onder dit hoofd is een mededeeling in de pers verschenen, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat deze plannen reeds een punt van bespreking tusschen partijen vormen of zullen vormen. Voor een .bedrijfsraad in voorbereiding" is toch ongetwijfeld meer noodig, dan het zenden van een brief door een der betrokken partijen aan de andere. Hef is ons niet bekend, of ook andere groe pen van werkgevers in onze industrie een dergelijk schrijven ontvingen, maar de pa troonsorganisatie der „groote rivieren", die dit verzoek ontving, heeft de arbeidersorganisaties bericht gezonden, voovloopig zelfs niet gene gen te zijn, hierover besprekingen te voeren. Vertoonde de maand November 1932 reeds een zeer somber beeld met een achteruit gang van f9,2 iniliiocn in de opbrengst der Rijksmiddelen tegenover dezelfde maand van 1931 de laatste maand van het jaar is nog ongunstiger. De verschillende rijksbron nen leverden toch een bedrag op van f33.,ï millioen, tegen f43.2 millioen in December 1931. Er is dus een teruggang" van niet min der dan f9.7 millioen. Hier staat tegenover dat December 1932 met slechts f 1.3 millioen beneden 1/12 van de raming bleef (die f 34.S mill, bedraagt), doch dit neemt niet weg, dat in 2 maanden tijds de teruggang f 19 millioen bedraagt vergeleken met de laatste 2 maanden van 1931 Kon het oude jaar droever en somberder van ons scheiden? En wat staat er te wacn ten voor 1933'? Zal deze achteruitgang zich op deze wijze voortzetten? En waar zal dan het einde zijn? Wij willen ons niet in allerlei gissingen van dit soort voor de naaste toekomst ver diepen, doch het schijnt wel zeker dat er nog bij lange na niet zijn. En dat de Rijksmiddelen de bodem van de crisisput hebben bereikt, het zou gewaagd zijn het ook maar te veronderstellen. Overigens roonen iedere maand de afzonderlijke cijfers hptzelfde beeld: lager en steeds maar lager opbrengsten. We zullen de Decembercijfers daarom ditmaal kort vermelden om daarna even de totaalcijfers voor 1932 te releveeren De inkomstenbelasting liep het hardst terug, n.l. van f 10.9 millioen in 1931 tot f7.9 mill, in 1932, dus met f3 millioen. Daarnaast daalden de invoerrechten van f6.9 tot f4.6 millioen. Samen dus meer dan f5 millioen terug. De te sterk verhoogde invoer der vo rige maanden wreekt zich dus nu in lage1 opbrengstcijfers. Van de overige posten valt de grootste teruggang te constateeren bij d< successierechten die daalden van f 4.7 tot f3.03 millioen. Men ziet. dat deze 3 bronnen van inkomsten het leeuwendeel van de te ruggang in deze maand voor haar rokenin; hebben genomen. Daarnaast achteruitgang (vergeleken met Dec. 1931) bij de: vermogensbelasting van f 1.8 tot f 1.3 mill. (5 ton); dividend en tan tieme belasting van fl.l mill, tot f3G6.230 (7 ton); statistiekrecht van f231.Gil f 172.571; accijns op geslacht van f 6C f559.041; idem op wijn van f430.393 tot idem op gedistilleerd van f3.9 tot f3.6 mill. (3 ton); idem op bier van f 1.3 tot f949.000 (rond 4 ton!); id. op tabak van f2.4 tot f 1.8 mill. (6 tonII); zegelrechten van f 1.35 tot f 1.26 (dus-toch nog teruggang on danks de verhoogde zegelrechten): registra tierechten van fl.l mill, tot f916.739; domei nen van f438.172 tot f323.477. De accijns op sinker bl^ef vrijwel gelijk, evenals de opbrengst der staatsloterij en de loodsgelden. Er schijnt de laatste maand op scheepvaartgebied wat meer te doen zijn ge weest. gezien het stijgen tot het peil van December 1931. Er zijn 2 posten, die op een stijging kun nen bogen: de grondbelasting welke van f482.600 steeg tot f507.462 en het accijns op zout, dat vermeerderde van f185.277 op f218.185. Deze vooruitgang is van geen be- teekenis tegenover de enorme daling over rest van de linie. z De totaalcijfers voor het rampjaar 1932 zijn zoo mogelijk nog droeviger. Was er bij de bespreking der maandcijfers zoo af en toe nog wel eens een lichtpuntje in het duister verschiet op te merken, dit verdwijnt in stikdonkere nacht bij het bezien van het geheel. De Rijksmiddelen brachten in 1932 op f 400.525.440 (v. j. f 452.799 713). De raming voor 1932 bedroog f418.208.570. Bij 1931 ver- geleken dus f52 millioen terug, bij de ra ming vergeleken f 18 millioen terug. Dit laatste is echter veel ongunstiger, omdat in den loop van het jaar middelen zijn aange wend ter versterking der inkomsten (ben zinebelasting, invoerrechten wijnaccijns, Wij zullen de detailpunten alle even in 't kort nagaan om te zien welke hope looze verwoestingen in de Rijksmiddelen staat dit jaar zijn aangebracht De grondbelasting daalde van f9.5 in 1931 tot f5.7 mill, in 1932, de porsoneele van f8.8 mill, tot 5 ton. Het laastte natuurlijk als ge* volg van de nieuwe wet, welke de opbrengst dezer belasting thans geheel ten bate der Gemeenten doet komen. De inkomstenbelas ting liep terug van f91.6 tot f77.5 millioen toch nog gunstig want er was op f75.000.000 gerekend! Met de vermogensbelasting is het minrier goed geloopen, ze sprong van f 15.2 op f 12.7 mill., aldus f 1.3 mill, onder de ra ming blijvend. De dividend en tantiemeho- lasting leverde f 14.2 mill. (v.j. f 18.7 mill.). De invoerrechten stegen van f64.1 tot f81.1, een geduchte tegenvaller want er was op ermeerdering van f26 millioen gere kend! Dat het met den handel droevig was gesteld, bewijst het statistiekrecht, dat ver minderde van f3.1 tot f 2.1 mill. Bij de accijnsen valt alleen een stijging aar te nemen bij dat op zout. (van f2 0 op f2.2 mill.): de accijnsen op wijn en suiker bleven stationair resp. op f2.3 en f52.8.mill. andere verminderden sterk: het accijns op geslacht van f8.5 op f66 mill.; id. op gedistilleerd van f37.S op f32.8 mill.; id. op ZWOLLE'S BURGEMEESTER AFSCHEID OP 26 JAN. A.S. De Burgemeester van Zwolle, Mr. I. A. van Roijen. heeft het voornemen in de ver gadering van 26 Januari a.s. afscheid ie nemen als voorzitter van den Gemeente raad. Doos 30 en 60ct. De inkomsten ten bate van het Wegen fond bedroegen f 19,8 mill. (v. j. f 19.0 miil ten bate van het Gemeentefonds f83,9 mill (v. j. f32,5 mill.) en ten bate van het Lee- ningfonds 1914 f59,1 mill. (v. j. f62,5 mill.) Het afscheid van 1932 is niet bijzonder prettig. Velen bracht het leed en verdriet. Brenge 1933 de kiem van het licht dat ren zal naar betere tijden van toenemende volkswelvaart, voorspoed en geluk .gedragen door eendracht van geest, opofferende liehle en samenwerking, welke volksgoederen ten slotte alleen maar verkregen worden door gebondenheid aan de ordinantiën, die niet de mensch. maar de Schepper aller dingen Zelve aan het leven ten grondslag heeft gelegd. DE ONBEWAAKTE OVERWEG HET KWAAD IS TEN VOLLE BESLOTEN Ondanks actie eji agitatie, ondanks ver zoeken en vragen van Kamerleden zet de Directie der Ned. Spoorwegen door wat be treft de onbewaakte overweg bij de hal'e Veenweg op de lijn Den Haag—Rotterdam- Hofplein. Gisteren zijn de waarschuwingsborden tegen de razende dood aangebracht; heden morgen reden in mist en sneeuw de eersie treinen over de onbewaakte overweg: de sla^boomen waren weggenomen. Het kwaad is dus ten volle besloten; de Kamerleden, die den Minister vragen stel den, weten nu al vast welk antwoord zc krijgen. En het publiek, dat over de be- boschte weg rijdt, wéét, welk gevaar er loe rend dreigt. DE STICHTING JEUGDLECTUUR ARBEID OP BREEDE BASIS DE SAMENWERKENDE ORGANISATIES. Te Amsterdam is dezer dagen bij notarieele acte op-'ericht de Stichting Jeugdlectuur. De Stichting, waarvan de Bestuursleden op positief Christelijk standpunt staan, stelt zich ten doel het brengen van goede lectuur onder de jeugd. Ter bereiking van dit doel zal de Stichting propaganda maken voor goede lec tuur in, Nederland, Ned.-Oost- en West-Indië, Zuid-Afrika, Vlaanderen en overal elders waar aanraking gezocht wordt met de Neder- landsche Cultuur. Als middelen ter bereiking van dit doel zal de Stichting o.m. de uitgave voortzetten de „Lectuurgids", waarin principieele lichting gegeven wordt over boeken, die voor jongeren zelf bestemd zijn, alsook over boeken die voor onders en jeugdleiders belang zijn. Naar bekend is, bestaat de Redactie van de Lectuurgids uit Dr. C. Tazelaar, Drs. P. J. Meert ens, den heer W. van Vliet en Jonkvr. J. J. Baronesse Mackay. Men zal trachten de verspreiding van goede lectuur te bevorderen en de jeugd tot het lezen van goede lectuur op te wekken, mede de uitgave van lectuur, welke geschreven in den geest der Stichting, idieel en ev tueel financieel te steunen. Als medestichters noemen wy de volgende organisaties, die alle hebben bijgedragen in de totstandkoming der Stichting en die alle door een afgevaardigde in het Bestuur der Stichting vertegenwoordigd zyn: Amsterdam- sche Christe'yke Jeugdcentrale, Amsterdam- sche Maatschappij voor Jongemannen, Centrale Bond voor Inwendige Zending en Chr. P'nil. Inrichtingen, Comité voor Nederl. vZendines Conferenties, Federatie van Chr. Ver. van en vrouwen en meisjes, Nederlandsche Bijbel Genootschap, Nederlandsche Luthersche Jongelingsbond, Samenwerkende Zendingscor- Eoraties, Vereeniging van Leeraren by het Chr. liddelbaar Onderwijs, Zendingsstudieraad. Ret ligt in de bedoeling meerdere vereeni- gingen en organisaties bereid te vinden als medestichter op te treden, teneinde het werk op breede basis te plaatsen en van alle zijden medewerking te verzekeren. Voorzitter van het Bestuur is Prof. Dr. J. de Zwaan, Secretaris de heer J. ten Have, Ivalverstraat 154, Amsterdam, welke laatste gaarne alle gewenschte inlichtingen verstrekt DIACONESSENHUIS TE EINDHOVEN Zaterdagmiddag werd te Eindhoven het Diaconessenhuis voor Eindhoven en omgeving geopend. Het woord werd allereerst gevoerd door de directrice Zr. K 1 e i n o d. Zy uitte haar blijd schap over het feit, dat deze dag een eigen ziekenhuis mag worden geopend. Ds. Meeuwenberg, van Eerssel, las daarna Ps. 138 en ging voor in gebed, waarna hij sprak naar aan'eiding van de bede In 1 Kon. Spr. vindt hierin een overmoedige bede i geoorloofde bede. Aan het eind van zijn toespraak richtte spr. zich tot de directrice de zusters, die hij op hun zware taak bier van f 14.4 op f 11.4 mill.; id. op tabak ®P ™are van f29.1 tot f26.1 mill. Dat doet veel fraais Vrolijk hoeft d. crisis huisgehouden in "JJ' 'z h7. f. iTr.'fïrt de opbrengsten der regelrechten, rcssstratie- Di.conMS.nlmi, te Utrecht, die bemoedigende ,",An S",w 1'TTJS kt"- l6,y,er^n i SP™*, door D s. M u 11 e r, Ned. Herv. resp. 116.7 milt. (v.j. f -2 5)f 10.3 mill, (vj predikant te Eindhoven. D r. van Anroov f14.5) en (35.8 mill. (v.). f4fl0). Samen bleef Ds. Sietsma, Geref. predikant Zr' dit drietal rond (22.000 000 onder de raming KI ei nod dankte de verschillende sprekers oor 1932! u--i«--- De domeinen leverden rond een half mil lioen minder op. De loodsgelden bijna fl millioen. Ze bleven evenveel onder de ra ming, die f4.5 millioen bedroeg. Tenslotte de andere cijfers. UIT HET SOCIALE LEVEN DE STRUBBELING TE IJMUIDEN DE REEDFRS WENDEN ZICH TOT DE ARBEIDERS SLECHTS GERINGE WIJZIGINGEN. In onze artikelen over IJmuiden wezen wij er op. dal de Chr. Bond van Transport arbeiders meer dan te\reden kan zijn over het bereikte resultaat; dat er in de loon en arbeidsvoorwaarden der opvarenden heel weinig gewijzigd is en dat de Federatie staakt, omdat ze wil (of moet) slaken. Mei name wezen we er op, dat hei Fonds voor Sociale Voorzieningen feitelijk daan heeft en dat het directe loon, de vaste gage en de percenten blijven wat ze tot he den waren. De recrlers hebhen deze dingen thans in een circulaire, welke gericht is tot de op varenden van de Umuider Trawlervlont «liteengezct en vatten de wijzigingen van de loonregeling in de volgende punten sa- men: 1. De vaste gage en het percentengeld blijven o n g e w ij z i g d. 2. Van het kuit- en lovergeld blijft 150 per reis ter beschikking van de beman ning. Het meerdere komt voor de helft ten goede aan de bemanning en voor de andere helft ten goede aan de reederij. 3. Op de kustbooten (platvisrhvlsscherijï zullen drie matrozen en een lichtmatroos varen. 4. Het zoodie wordt afgeschaft en wordt verboden visch mede te nemen of weg te geven. Inplaats van het zoodje komt een vergoeding van f 2 Der man per reis. 5. De ziektebehandeling wordt nu weder geregeld door Zeerisico, zona's dit vroeger eveheens door Zeerisico geschiedde. Op deze voorwaarden zal derhalve geva ren kunnen worden. DE LOONEN IN HET WESTLAND De patroonsorganisaties in het Westland, hebben allen het arbeidscontract met hun personeel tegen 1 Februari opgezegd. Thans hebben opnieuw onderhandelingen plaats gehad omtrent de nieuwe loonen in de tuinbouwbedrijven. Zoowel door de R-K. als Chr. organisaties zijn verlagingen vooi gesteld. Na diverse besprekingen is thans door den L.T.B accoord gegaan met de door de R.K. Werknemersorganisaties loonregeling, n.l. f 17.50 per week plus 50 cent kindertoeslag. Ook van Chr. zijde is verlaging toegepast, daar in verband met de ongunstige bed rij fs- uitkomsten niet veel anders viel te verwach ten. Hoewel de loonen dus zeer laag zijn. is de werkloosheid in het Ujinbouwvak nog vrij groot STAKING BIJ VEKA TE ROTTERDAM Zaterdagochtend is door een deel van het personeel bij de „Veka", N.V. Vereenigde cacao-, chocolade- en suikerwerk fa brieken aan de Insulindestraat, het werk niet op genomen in verban 1 yiPt ten luonsverla- ging van 10 pet., welke Zaterdag is inge gaan. De directie heeft Zaterdag bij de uitbeta ling van de loonen medegedeeld, dat zij die hedenmorgen niet op den gewonen tijd de ■erkzaamheden hervatten, zich als ontsla gen zouden kunnen beschouwen. Het aantal stakers bedroeg hedenmorgen 116. Het bedrijf ligt dientengevolge zoo goed als geheel stil. Uit de Antirev. Partij. HULPCENTRALE GOUDA In de Zaterdagmiddag gehouden vergade ring van de Hulp-Centrale Gouda werden de „voorstellen voor de verkiezing van 1933" uitvoerig besproken. Vooral aan punt 1 van het Manifest werd bijzondere aandacht ge wijd.. Als bezwaar tegen het uitkomen met een gelijkluidende lijst voor het geheele land, word aangevoerd, dat het daardoor practisch onmogelijk zal worden populaire streekcan- didaten als trekkracht op de candidatenlijst te krijgen terwij! dit toch voor bepaalde stre ken noodzakelijk wordt geacht. Tot adviseerend afgevaardigde en diens plaatsvervanger naar het Kamerkieskring- bestuur werden aangewezen voorzitter en secretaris, resp de heeren P. D. Muylwijk Albs, van Wijk. JUBILEUM H. J. VAN DER MUNNIK. Gisteren herdacht de heer H. J. van der Munnik den dag waarop hij 25 jaar geleden z'n intrede deed in de journalistiek. Van tal van zijden mocht de jubilaris blijken van belangstelling ontvangen. Tot de vele tele- Voornaamste Nieuws. (bit i) De Rijksmiddelen hebben over December 33.568.428 opgebracht tegen f 43.184.506 in Dec, 1931. Over het geheele jaar is de op brengst ruim t 52 millioen minder dan in 1931 Naar aanleiding van de beschuldiging van plagiaat tegen Prof. Colenbrander is een enqucte-comiAissie ingesteld. (Blz 2) De beteekenis van den verkiezingsuitslag Lippe voor de Rijkspolitiek. De veimiste twee ton effecten terecht» (blx 3) Te Utrecht is een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een bond van Ned. Hen'. Mannenvereenigingen op Geref. grondslag. (blz 5) Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Begrooting lander, Timotheus en anderen. Voorts had ook de Haagsche Journalisten vereeniging een telegram gezonden, alsmede de directies van verschillende bladen, waaraan de heer van der Munnik had medegewerkt of nog meewerkt. Door den Bond van Chr. Zang- en Oratorium vereenigineen, waarvan de jubilaris secretaris is, werd hem een fraaie mand fruit toegezon den. Hetzelfde deed de Stads-Evangelisaiie der Geref. Kerk van Den Haag-West, ie eveneens den heer van der Munnik tot secre taris heeft. Gistermiddag om 4 uur had de eigenlijke huldiging plaats ten zjjnen huize. Een groote kring van vrienden en collega's had zich aldaar verzameld om hem een stoffelyk biyk van waardeering aan te bieden. Er had zich namelijk van te voren onder leiding van de heeren J. H. van Riesen en A. de Ridder een huldigingscomité gevormd, dat gelden had bijeengebracht voor een com plete radio-installatie. WILLY BURMESTER f De internationaal bekende vioolspeler prof. Willy Burmester is Maandag te Hamburg aan een_ hartverlamming overleden. Burmester was J jaar oud. Gemengd Nieuws H. J. VAN DEH MUNNIK HET SCHRIKKELIJK AUTO ONGELUK Men meldt ons uit Schalkwijk: Inzake het schrikkelijk auto-ongeluk.dat gister alhier heeft plaatsgevonden, kan nog worden meegedeeld, dat gistermiddag de ouders van de twee gebroeders Van Brug gen, die werden gedood (in ons vorig be richt was door onjuiste opgave een fout geslopen) zich aan het lijkenhuisje alhier hebben vervoegd om hun kinderen Dog eens te zien. Men kan zich de smart der ouders voorstellen, die des morgens vroeg hun beide zoons gezond en wel zagen vet- trekken en hen niet levend hebben weer gezien. Het gezin Van Bruggen telde, be halve vader en moeder, acht kinderen. Het ouderpaar zag twee van zijn kinderen op eens van het leven beroofd, terwijl de ïam- mer nog wordt vergroo' door het feit dat de heide jongens medekostwinner van het gezin waren. In onze gemeente werd den geheelen dag door het vreeselijke onge\al druk besproken. De bakker Do Grot. die in de Rijkskli nieken werd 'opgenomen, is gistermiddag aan de bekomen verwondingen overleden. De onbewaakte overweg heeft dus giste ren in totaal drie slachtoffers geëischt. BRUTALE EFFECTENDIEFSTAL Men edhirijft ons uit Rotterdam: ln den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een brutale inbraak plaats gehad in de kantoren van de firma A. Schrijver en Co aan de Westerstraat, een zaak in scheeps benoodigdheden. Over de belendende daken •s men bij het bewuste pand gekomen, waar an men de dakpannen heeft verwijderd en liet dak ingetrapt. Via de magazijnen kwam men in de kantoren. Men heeft daar ge tracht een brandkast open te boren, doch dit is niet gelukt. Vervolgens is men in een pnvékantoor terechtgekomen, waar een tweede brandkast stond. Daarvan heeft men de sleutels gevonden, toodaf een groote hint effecten den inbrekers in handen viel Ver mist worden: 7 Sweanstakelotcn. 1 aandeel van f 100 der Coop. Ijsfabrieken, 1 aandeel can f 100 Philips Tabak, 1 aandeel van f 200 Kon. Holl. T.lovd en twee winstbewijzen de zer N.V., 1 aandeel van f 800 Furness Stok vis, 1 id. van f 1000 der Plaats Lommerrijk N V., 50 armdeelen van f 50 der Biljartver. „Zuid". 2 id. van f 1000 der Int Tabak Mij., 4 id. van f 1000 Hollandsche Fabrieken. 2 id. van f 1000 der Ver. Ned. Rubberfabrieken, «•n 2 loten \nn 1887 der Stad Antwerpen. Bovendien is een partij van 2500 sigaren meegenomen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Van de daders tot nu toe geen spoor. DOODELIJKE AUTO ONGELUKKEN. Bij Krabbendijke (Z.) is zekere H. uit K ru i n i nge n door een auto overreden en op slag trednod. Nijmegen Is de jeugdige M uit De R-tceroammer iner

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1