ZATERDAG 14 JANUARI 1933 DERDE BLAD PAG. 10 KERKNIEUWS STATISTIEK GEREF. KERKEN OVER 1932 a -ulsa Het aantal kerken bedraagt 764. De pro vincie Groningen telt 86. Friesland (N.) 72, Friesland (Z.) Ti, Drenthe 40, Overijsel 51„ Gelderland 65, Utrecht 41, N.-Holland 73, Z-Holland (N.) 65, Z.-Holland (Z.) 82 Zee land 53 en N. Brabant en Limburg 33 ker- cl. Buenos Aires (Z.-Amerika) vinden we 3, Batavia 10, Oost-Friesland 5, Graaf schap Bentheim 8 en in Rijn Pruisen 2 kerken. Het zielenaantal is ruim 585000. waaron der ongeveer 2S500 belijdende leden. Haar indeeling Al deze kerken zijn ingedeeld in 58 clas- ess, waarvan één in Indië, één in Z.-Ameri- ka en twee in Duitschland. De beide kerken jn Rijn Pruisen zijn ingedeeld bij de clas sis Arnhem. De grootste classes zijn Drachten en 's-Gra venhagc met 19 kerken De classis Amster dam, dit ook 19 kerken telt is gesplitst in een cl. Amsterdam en een cl. Hilversum. De kleinste classis is Buenos Aires met 3 kerken, Dan volgen Oost-Friesland met 5, Enkhuizen, Bcilen elk met 6 kerken. De beide provincies N. Brabant en Limburg tel len in het kerkelijke leven nog altijd voor één. Pogingen om de classis 's-Hertogcn- bosch te splitsen in kerken die deels in Brabant deels in Limburg liggen, omdat de kerken in de mijnstreek een bijzondc l> rakter toonen en gansch andere eischen van bearbeiding stellen dan do gemeenten in N. Brab., zijn tot nog toe mislukt, wijl deze kerken financieel zeer zwak zijn en zij, die in Brabant liggen ook niet tot de sterken behooren. Haar getalssterkte. Deze is zeer verscheiden. Amsterdam telt 16250*) Groningen 11890, 's-Gravcnhage (O. en W.) 10000, Utrecht 8220. Maar Hoenza- Dricl 33, Aalst 37, Rossum 54, Varen 60. Well 63, J J Er zijn 25 kerken beneden de honderd en 50, die tusschen de honderd en twee honderd zielen tellen. Hiervan zijn onderscheidene die nauwelijks boven de honderd komen: Eerne- woude 106. Schraard 132, Lippenhuyzcn— Hemrik 109, Bizum 132, Sloten 115, Heiden- schaf 101, Hindeloopen 128, Vollenhove (Stad) 124, enz. Haar bearbeiding. In het overgroote deel der kerken hon derd en vijf Kerken zijn vacant zijn D. d. W in vasten dienst. Enkele worden door meer dan één predikant bearbeid. Te Am sterdam-Centrum b.v. staan vier D. d. W-, van wie drie zijn bestemd voor den mission, dienst onder de heidenen en een voor den miss dienst onder de Joden. Dan staan er te Amsterdam-Zuid en te Amsterdam-West ook nog vier D. d. W. Te Groningen staan zeven D. d. W., van wie één is bestemd voor den miss. dienst op Soemba; er bestaat één va cature. Andere Kerken, meestal vacante, worden bearbeid óf door emeriti-predikanten óf door candidaten, die daar tot hulpprediker zijn gepromoveerd. Natuurlijk is_ dit geen offi cieel ambt in de Geref. Kerken. We ken nen slechts D. d. W., ouderlingen en diake- ncn. De Gemeenten, waar een em. pred. werk zaam is. hebben dit voor boven de andere, die een cand. als hulpprediker hebben, dat deze em. D. d. W. het Woord en de Sacra inenten bedient. Een cand., al is hij hulp prediker, spreekt toch slechts „een stichte lijk woord", mag geen sacramenten bedie- De cijfers zijn ontleend aan het laatste Jaarboek. Uitg. Oosterbaan en Le Cointre. I stond in ons blad van 12 Januari. nen, géén huwelijk kerkelijk bevestigen, enz. Dit geldt ook van z.g. „oefenaars". Hulpdienst wordt verricht te Stavoren t, Haaksbergen, Olst, Loencn, Nigtevecht, Kol- hom (mede voor den arbeid onder de Zui* derzeearbeiders of juister IJselmcerarbei* ders), Wieringen (idem), .Santpoort. Sloot- dorp, Wateringen. Nieuwkoop, Zwartewaal t. Asperen, Poortvliet De gemeenten, voorzien van een t, worden bearbeid door „oefenaars", een geslacht, dal uitsterft. Indertijd, toen er zeer veel vaca tures waren, hebben velen hunner goed werk verricht, Nu de vacante Kerken te tellen zijn en er 'n overvloed is aan can didaten, is het beter, dat de gemeenten de hulp der laatsten inroepen. Over de emeriti-predikanten, die veertig dienstjaren achter den rug hebben en bij de zeventig zijn of reeds zeven kruisjes tellen, is verleden jaar heel wat geschreven. Som migen wilden dezen arbeid aan deze emeri ti geheel verbieden bij Classicaal besluit Prof. Kuyper meent, dat dit niet geoorloofd is, maar dat zwakke kerken, die niet bij machte zijn. een cand. te beroepen, van hun dienst zeer wel kunnen profiteeren. Aan wenken, ook door Hoogleeraren en Kerkbode-redacteuren gegeven aan groote Kerken met meer dan duizend zielen (b.v. Hai lingon met 1322, rFaneker met 1316, Mid- delstum met 1469, Hcerenveen met 1321. Go* rinchem met 1330, Urk met 2771, Zwijndrecht met 2175 zielen), schijnen deze niet veel ge hoor te hebben gegeven. Tenminste van be noemingen van cand. tot hulpprediker is tot nog toe niet vernomen. Toch zou in onder scheiden groote stadskerken voor menigen candidaat genoeg arbeid zijn. Haar gedeeldheid Slechts achter Ambt-Vollenhove prijken nog de vroeger zoo bekende aan kerkelijke gedeeldheid herinnerende A en B. In 1915 hadden nog zestien kerken het kenteeken A en B. Zelfs daaronder nog twee, die pronk ten met A, B en C. Te Ambt-Vollenhove vinden A en B hun oorsprong meer in de geografische ligging dan in de historie of geestelijke ligging. Eigenlijk haddon de kerken A en B daar ge noemd moeten zijn naar de onderscheiden woonplaatsen der leden. Te De Leek (Gron.) bestaat een z.g. do- loerende Geref. Kerk. Eenige gezinslioofdon besloten tot het overgaan in doleantie, om dat samenwerking met den kerkeiaad der Geref. Kerk aldaar h. i. hun onmogelijk was geworden. Ze wilden niet met het Kerkver band breken. Vandaar: doleerende Geref Kerk. De Classis Grootegast. gesteund door Synodale vergaderingen, heeft echter uitge sproken, dat er met deze uitgetreden gezin nen geen Kerkelijk verband meer bestond; hun uittreding was ongeoorloofd en streed met de eerste eischen van het Geref. Kerk recht. Haar uitbreiding. Institueering vond. plaats te Slootdorp (cl. Alkmaar). Vacatures Waar in 1932 ruim vijftig candidaten zich aan hun eerste gemeente verbonden hebben, is het aantal vacante Kerken zoo geslonken, dat we even over de honderd vacatures heb ben, n.l. 105. In 1932: 147; 1931: 166; 1930: 179; 1929: 207; 1928: 233. Ook zijn er nog eenige vacante Kérken, die echter met andere sterkere gecombineerd beroepen en een D. d. W. bezitten. B.v. Cubaard gecomb. met Wommels; Pingjum gecomb. met Witmarsum; Exmorra-Allinga- wier gecomb. met Wons. Het aantal vacatures is als volgt: Gronin gen 9, Friesland (N.) 6, Friesland (Z.) 12, Drente 3, Overijsel 6, Gelderland "9, Utrecht 10, N.-I-Iolland 11, Z.-Holland (Noord) 5. "Z.- Holland (Zuid) 10, Zeeland 13, N.-Brabant en Limburg 5. Cl. O.-Friesland en Graaf schap Bentheim 3, Rijn-Pruisen en een cl. Batavia 4. De classis Tiel telt de meeste vacatures, n.l. 8 Deze Kerken tellen samen 978 zielen. De cl. Brielle heeft 7, de cl. Goes 5 vacatures. Onderscheiden classes hebben niet één va cature, o.a. Zutphen met 14 kerken, Enk hulzen en Beilcn elk met 6 kerken; Leiden met 15, Dordrecht met 14 kerken. SCHOOLNIEUWS INTERNATIONALE STUDENTENCONFERENTIE ra*). EEN STEM UIT CHINA Een speciale correspondent schrijft ons uit Edinburgh: Het tweede avondreferaat werd Donder dagavond gehouden door Prof. D r. T. C. Chao, uit China, en was aangekondigd, onder de titel van: Jezus en de werkelijkheid Gods. Het behandelde ging echter eenigszins langs andere lijnen. Het was interessant deze vertegenwoordiger van het Chineeöche Chris tendom te hooren, dat in veel dingen zoo an ders ingesteld is dan de Westersche denk wijze, en een eigenaardige verbinding vormt van een Christelijk humanisme, sterk soci aal gericht, met invloeden die aan de oude Chineesche denkers ontleend zijn. Zeer sterk werd er op gewezen dat de houding van de Westersche volkeren tegenover het Oosten niet overeenstemt met de wil van Christus, gelijk wij die uit het Evangelie kennen, leder volk moet welen werkelijk „zijns broe ders hoeder" te zijn. Wat over de Wester sche theologie werd gezegd, waarop spr. ster ke critiek oefende, was echter voor velen oiet overtuigend, en gaf de indruk dat het voor China wel heel moeilijk is de waarden die in deze Westersche theologie besloten lig gen, recht te waardeeren. En toch, ondanks de vaak zoo moeilijk te volgen gedaohtengang, hebben wij in dit re feraat allen een sterke indruk gekregen van de levende persoonlijkheid van deze Chi neesche Christen, van het echt-doorleefde van zijn getuigenis en daarom was ook dit geluld ter conferentie zoo waardevol. Vrijdagmorgen was ook wel een der be langrijkste momenten ter conferentie. Dr. J. H. Oldham, secretaris van de Internatio nale Zendingsraad,, sprak toen over: Dr. Oldham's betoog was toegespitst op de gedachte dat de „werkelijkheid" meer en an ders is dan datgene wat wij daarvoor hou den: de zichtbare wereld. Er zijn verschillen de dimensies in het leven, zooals vooral de Duitsche philosoof Grisebach heeft laten zien Spr. onderscheidt drie van deze dimensies. De eerste is de wereld van de algemeen men- schelijke ervaring, de wereld waarin wij al len leven, de wereld van wetenschap en kunst en economisch leven, de z.g. „moderne wereld", de dimensie waarin het gaat om het begrijpen, het bezetten, het heerschen, de wereld zooals wij die allen kennen, de wereld waarin wij de dingen zien als objecten waar over wij macht kunnen en moeten verkrij gen, de burgerlijke samenleving. Deze wereld nu voldoet heden ten dage de menschheid niet meer. Ze is gebaseerd op individualisme, en velen meenen terecht dat dit thans heeft afgedaan. De gedachte dat „alles is ijdel* heid", leeft sterk ondanks alles wat onze cultuur bereikt heeft. Men heeft de indruk dat dit alles toch niet het ware is, dat hei in de grond der zaak een wereld van schijn is. Grisebach heeft ons laten zien, dat hot eenige dat wij niet kunnen overheerschen is: de mensch. In ons pogen tot overmeeste ring van de wereld stuiten wij hier op eën grens. Grisebach .noemt die wereld, waarin de individuen elkaar zóó ontmoeten, de wer kelijke wereld. Want werkelijkheid is wat ons gegeven wordt, wat wij niet zelf kum nen verwerven. Hier openbaart zich de twee de dimensie van ons leven: het persoonlijk contact met den ander. Dat is moeilijker dan het zien van den naaste als object, en daarom vluchten wij zoo vaak weg uit de moeilijkheid, en behandelen hem als object: Maar wij zijn alleen waarlijk persoonlijk heid in onze relatie met andere persoon lijkheden. Het is de houding, die het Evan gelie de liefde noemt: leven is liefde. Hier zien wij de diepe beteekenis van het ONDERWIJZERSOPLEIDING ii*) DE CONCURRENTEN Als concurrenten van de kweekschool tre den op de nol-maallessen, de stoomcursussen, de H.B.S. ook in de vorm van het Lyceum. Daar ik tien jaar directeur geweest ben van Christelike normaallessen en daarna mij nog twintig jaar heb moeten bemoeien met de openbare of rijksnormaallessen, alsook met de biezondere, in het distrikt Winschoten, kan ik uit ervaring sprekeii en zowel de licht- als de schaduwzijden aanwijzen. Alle normaallessen hebben dit tegen, dat zij gegeven moeten worden door onderwij zers, die hun dagtaak reeds achter de rug hebben en dus min of meer vermoeid zijn De leerlingen moeten voor een groot deel in de avonduren die lessen bijwonen en dan vrij laat langs donkere wegen huiswaarts keren. En dan komt de zorg om het moest geschikte personeel te vinden! Men moet naturlik die leraars zoeken in de onmiddel like omgeving van de plaats, waar de lessen gegeven worden. De eerste maal, bij de stichting, gaat dit goed: de meeste onder wijzers hebben een lievelingsvak, waarin zij doorkneed zijn en dus kan men ter be noeming voordragen de mannen, die in hun voorkeurvak les zullen geven. Maar nu komt er een vacature: de geschiedonisman gaat weg en wordt als hoofd der school ver vangen door een ander, die ook graag aan normaallessen verbonden wil worden. Maar zijn voorkeurvak is rekenenl Toch moet hij voorgedragen worden en wordt be noemd om les te geven in geschiedenis: een vak, waar hij zich zelf eerst weer eens moet inwerken! Dit is v el de grootste schaduwzijde. De rhtzHde is, dat de kwekelingen overdag op school zijn, soms hele dagen, ook wel halve dagen, doch in ieder geval in do praktijk veel beter geoefend zijn dan de kweekschool leerlingen. In 't biezonder moet nog gelet worden op het feit, dat het juist U.L.O.-onderwijzers zijn, die nu met normaallessen beginnen- Dat komt omdat Kweekschool en U.L.O. wel niet op voet van oorlog met elkaar leven, doch ook niet eensgezind zijn. Wie het Ulo diploma bezit, moet in de 2e klas van de Kweekschool geplaatst worden. Als echter die klas geheel bezet is door leerlingen der Kweekschool, die de eerste klas reeds hebben afgelopen, vissen de Ulo-leerlingen achter het net. Hierbij komt. dat men op de Kweekschool liever leerlingen heeft, die van Kruis. Als het ware leven bestond in de op zichzelf geconcentreerde persoonlijkheid, had Christus de groote Leeraar kunnen zijn en niet meer. Maar Hij aanvaardde él de mo gelijkheden van het leven: ook het tegen spreken der zondaren". Hij bewees door Zijn dood, dat niemand meer liefde heeft dan wie zijn leven geeft voor zijn vrienden. En hier gaan wij zien, dat de waarachtige levensvervulling nog om een derde dimensie vraagt: die van de eeuwigheid. Onze ge meenschap met menschen kan ons alleen voldoening geven, wanneer die gemeenschap niet alleen is gemeenschap met een men- schelijk „Gij", maar met dien Eeuwige „Gij" in Wien wij leven en ons bewegen, met God, die nooit, als de mensch, ons ob ject kan worden. Hij is degene Wiens ver houding tot ons:altijd persoonlijk van aard is. En als Hij dè eeuwig-Andera. voor ons is, kunnen wij Hem niet kennen door spe culatie, maar alleen door te antwoorden op het Woord, dat Hij tot ons gesproken heeft en spreekt. En dit spreken doet Hij het meest direct in onze naasten, die Hij op onze weg plaatst. Zoo is het Christelijk leven een leven van vertrouwen, gehoorzaamheid en blijdschap; een leven van gemeenschap met God en menschen; anders gezegd: een le ven in gemeenschap met de Christelijke ge meente, de Kerk van Christus. II stond in ons blad van 13 Jan. 't begin af de Kvveekschoql bezocht hebben, omdat de programma's te veel verschillen. Een Ulo-leerling in de tweede "klas weet niets van enkele vakken als b-v. opvoed kunde, waarmee vaak in de eerste klas be gonnen wordt, en hij heeft tamelik veel minachting voor moderne talen en wiskun de, waarin hij al verder gekomen is dan zijn mede-leerlingen van de Kweek. Deze verschillen hebben er aanleiding toe gegeven, dat sommige Ulo-onderwijzers zelf met normaallessen begonnen zijn. De Stoomcursussen nemen leerlingen aan van allerlei inrichtingen, vooral van H.B.S Gymnasium en Lyceum, om die in één of twee jaar klaar te maken voor het onder wijzersexamen, wat heel vaak gelukt Zij repeteren enkele vakken en leggen verder de nadruk op de vakken, waaraan de leer lingen niets gedaan hebben, zoals opvoed kunde, zingen, bordschrijven. Hetzelfde is feitelik het geval met de Lycea en Hogere Burgerscholen, die echter in gunstiger om standigheden verkeren. Daar kan men drie jaar achtereen alle leerlingen hetzelfde laten leren en dan gaan splitsen. Zij, die onderwijzer of onderwijzeres willen worden, blijven met de anderen een deel der lessen volgen, doch krijgen daarnaast ook de examenvakken, die voor het lager onderwijs gevraagd worden. Alle Ulo-leerlingen, alsook die der Lycea, hebben nog een ander voorrecht Als ik bij mijn schoolbezoek één of meer leerlingen afzonderlik zag zitten, dan wist ik al, dat deze klaargemaakt werden voor het Kweek school-examen. Dit wil dus zeggen, dat zul ke kinderen vanaf hun twaalfde jaar tot de afgezonderden behoorden en daartoe heel bun leven zouden blijven behoren. Zij heb ben geen andere omgang dan met onderwij zers of aanstaande onderwijzers. De Ulo leerlingen verkeren tot hun vijftiende of zestiende jaar met allerlei vrienden; de Lycea-jongelieden hebben dit voorrecht tot hun lSe of 19e jaar. E> wat dit betekent moet men maar eens vragen aan hen, die de voorkeur geven aan de Universiteit met zijn verschillende faculteiten boven de vakschool, die altijd eenzijdig is. En dan is er nog iets, waarop gewezen dient te worden. Wat is voor het leven van meer waarde: een grote hoeveelheid parate kennis of het feit, dat men heeft leren studeren? Natuurlik het laatste: parate kennis ver vliegt. als die niet geregefd wordt bijgehou den; maar wie heeft leren studeren kan zich zelfs in heel korte tijd in een geheel nieuw vak inwerken. Daarom heeft de wet van 1920 ook in artikel 141 geschreven: „Directeuren cn leeraren moeten de be voegdheid bezitten, welke vereisebt wordt voor het geven van onderwijs aan een hoo- gere burgerschool met vijfjarige cursus, voor zoover in het door hen aan de kweek school te onderwijzen vak eene zoodanige bevoegdheid bestaat". Dit betekent, dat de wetgever ervan over tuigd is, dat alleen hij anderen kan leren studeren, die zelf heeft Ieren studeren. En dat hebben de onderwijzers der lagere school nooit geleerdl De leraren der H.B.S. hebben óf de Universiteit bezocht tot ze doktoraal examen konden doen of zelfs konden pro moveeren; óf ze hebben de bevoegdheid voor Middelbaar Onderwijs B en hebben dan toch ook geruime tijd contact gehad met de Universiteit. In Amerika heeft men dan ook heel vaak de opleiding, voor 't lager onderwijs verbon den aan een Universiteit en ook in enkele landen van Europa is dit het geval. Men hierover nummer 9 der utigaven van het Gereformeerd Schoolverband: „De Opleiding van den Onderwijzer" door H. .Bavinck, H. Visscher en H. J. van Wijlen; uitgave de dukkerij „De Standaard". Nu weet ik wel, dat ook hier geldt: „Het zijn niet alle koks, die lange messen dra gen", maar iedereen zal toegeven, dat do kans om het studeren te leren groter is, als men het krijgt van mensen, die deze kunst verstaan dan van hen, die nooit in de, gelegenheid geweest zija ze te leren. Persoonlik heb ik heel mijn leven het gemis gevoeld, daar ook mijn opleiding in dit opzicht gebrekkig geweest is en ik het I stond in ons blad van 12 Januari. Pastoor Heumann's Geneesmiddelen steeds voorradig in bet Alleen-depot A. A. W. VAN DEN BERG Rotterdam, Hoofdsteeg 19, TeL 54111, Postgiro 150519 Het groote Pastoor Heumann-Boek 352 uladzijdcn, 150 afbeeldingen, ontvangt gratis en franco ieder lezer, die zijn adres inzendt aan L. HEUMANN en Co. Amsterdam C 91, Staalkade 4 Gelieve af te scheuren! Duidelijk schrift! Rflfl De geheel kostelooze toezending van een Pastoor Heumann Boek wordt gewensoht door: Naam en voornaam Straat en huisnummer Woonplaats alleen te danken heb aan de omgang van tijd tot tijd met mannen, als dr. H. Bavinck, die meer dan eens ook mijn leermeester ge weest is, al bezocht ik noch de school te Kampen, noch de Vrije Universiteit Uit het voorgaande zal men zien, dat in de zaak der onderwijzersopleiding nog lang niet het laatste woord gesproken is en dat ook bier de balans moet opgemaakt worden, om dan te zien aan welke kant het voor delig saldo te vinden is. Wetenschap. WILLEM DE ZWIJGER-HERDENKING Een centrale viering in het Gooi Op een te Hilversum gehouden vergade ring ls besloten om ter gelegenheid van de herdenking van het vierde eeuwfeest van d geboorte van Prins Willem den Zwijger voor het Gooi en omstreken een commissie te vormen ter centrale viering van het feest. Het eere-voorzitterschap is aanvaard door generaal C. J, Snijders. PROF. PICCARD TE NEW-YORK Een dwaas protest Prof* piccard S3 te New-York aangekomen om in de Vér, Staten-zijn bestudeering van de kosmische ruimtestraling voort te zetten. Evenals indertijd tegen de toelating van; prof. Eindstein. heeft thans wederom een or ganisatie met een ethisch doel tegen de toe lating van prof. Piccard geprotesteerd. Do Amerikaansche Vereen, van Dierenbescher ming had n.l. beweerd, dat prof. Piccard zijn hond alle tanden zou hebben uitgetrok ken, opdat het dier zijn kinderen niet zou kunnen bijten, en eischt derhalve, dat de geleerde niet in het land zou worden toege laten. Prof. Piccard verklaarde, dat van de bewering geen woord waar was. VOOR ONZE VROUWEN Ons eigen honk Moderne Kleuropvattingen Ongetwijfeld heeft bijna elk mensch zijn eigen gevoel voor kleuren. Misschien mogen we zelfs aannemen, dat voor de meeste men schen elke kleui een eigen karakter heeft, cn dat ze zioh er alleen nog geen reken schap van hebben gegeven, waarom ze van de eene kleur niet houden, van de andere daarentegen weer bijzonder veel. Door allo tijden heeft de mode ertoe bijge dragen, om de ontvankelijkheid voor kleu ren, die bij elk mensch weer verschillend is, in bepaalde, algemeen erkende banen te leiden. ZVvart en grijs waren de gedistingeerde kleu ren; lila was de kleur voor de oudere dames; en het huisjasje van den heer des huizes moest een chocoladckleur hebben. Ook marineblauw gold voor een degelijke, ©ezadigde kleur, terwijl hemelsblauw en rose weer meer voor de zuigelingen werd be stemd. Zoo waren de kleuren eigenlijk netjes in vakjes ingedeeld. Elk had haar eigen be teekenis en kreeg haar eigen etiketje. Hoe deze traditie volkomen was verstard, kunnen we nergens beter waarnemen, dan bij de binnenhuis architectuur. Wel vond men, sedert de bespanning der wanden met kostbare, beschilderde zijde en gobelins, een voorrecht van oe villa's cn kasteelen was geworden talrijke bonte, papieren behang sels uit cn er kwam zelfs een tijd dat de wanden der huizen werden beplakt met de bedenkelijkste uitwassen van een onbegre pen fantasie. Reusachtige bloemen, wild-ge* worden paradijsvogels, heele ruiter-optoch* ten, cirkels en geweldige strepen, ondefini eerbaar kleine en monsterlijk groote com posities van kleur en lijn en alles wat daar tusschen in ligt, werd op de markt gewor pen en vervolgens op de wanden geplakt. Hoe bonter, hoe onmogelijker, hoe mooier, was het parool. Slechts één ding vergat men bij dat alles, namelijk dat het op den duur onmogelijk zou blijken tusschen al die wan gedrochten te ademen en to leven. Maar op zekeren dag werd geboren, wat wij pu de moderne architectuur noemen. Die maakte korte metten met de bonte kamer wanden, zoo goed als met de grauwe, tries tige wanden in de schoollokalen. De wanden der woningen werden effen in lichte tinten en dio d r schoollokalen werden lichtblauw, lichtgroen of lichtgeel. Natuurlijk konden in den beginne veel mcnschon geen of moei lijk afstand doen van de geornamenteerde plafonds met heele fruitmanden en musicee* rende engeltjes en van de bonte en bombas tische wanden. Zij geloofden en vreesden, tuss en zooveel zakelijkheid en eenvoud te zullen bevriezen. Maar langzaam aan begon men er toch den smaak van beet te krijgen en te ontdekken, dat van de moderne architectuur een an dere, maar in elk geval nieuwe en frissche bekoring uitgaat. Nóg een tijdje later stond men er d; n ook sympathiek tegenover en allengs begon ook de eigen kleurenfantasie te ontwaken. Men begon hoe langer hoe meer zich los te maken van de oude begrippen, die aan de kleuren werden gegeven en daar mede werden vereenzelvigd, men begon in te zien dat de kleur tot taak heeft ons ge voel voor schoonheid te streelen en niet om 'n bepaalden leeftijd of een of ander begrip te belichamen. Zoo begon elk op eigen ini tiatief te experimenteel en. Men vroeg zich af of het niet véél aardiger zou staan om in de nieuwe woning de plafonds niet meer zoo fel en koel wit te maken, maar een wanne tint te geven, die het interieur als geheel beter tot zijn reoht doet komen. Ook met het beschilderen der deuren en het overige hout werk werd een i.ieuwen weg ingeslagen en afstand gedaan van de traditie en bet ge loof, dat een deur nu eenmaal crème of bruin moest zijn. Toen men eigenlijk zóóver was, dat men ook zonder de hulp van een binnen huisarchitect tot bevredigende resultaten kwam. zich slechts verlatend op het éigen gevoel voor kleur en kleurnuances, ontdekte men ook dat tusschen de modem gehouden wanden verschillende voorwerpen cn meu belen onmogelijk waren geworden. Het persoonlijk stijlgevoel was ontwaakt cn begon zich te verzetten tegen composities, die het vroeger blindelings had aanvaard. Ons wekelijksch knippatroon Een sportieve mantel Na de japonnetjes en de gekleede mantels, die we do laatste weken hier lieten zien, ko men we nu eens weer met iets geheel anders, namelijk een echten vlotten, sportieven man tel. Deze mantel kan worden gemaakt uit twoed of wollen crêpe, vooral als het de be doeling is om hem straks in het vroege voor jaar te dragen. Maar ook kunnen we er het bekende zware kameelhaar voor gebruiken, en dan wordt het een mantel, die ons tegen de scherpste kou kan beschutten. Alle doelen zijn met gestikte randen, zoo ook kraag en revers, wat aan den mantel de sportieve noot geeft Bij een stofbreedte van 130 c.M. hebben we ongeveer 3.75 M. stof noodig. ITet knippa troon van dezen mantel is verkrijgbaar in de maten 4-4 cn 48 en kan worden aangevraagd bij de Afdooling Knippatronen van de Uit geversmaatschappij „Do Mijlpaal", postbus 175 Amsterdam. De prijs is f0.70. welk bedrag kan worden gestort op nostgiro nr. 41632, of overgemaakt per rostv» laseL De lezeressen worden vriendelijk verzocht, bij bestelling niet alleen het nummer van dit patroon, J 6028, maar eveneens de verlangde maat op te geven. Hierdoor wordt onnoodige vertraging in de toezending voorkomen! De weg naar het hart Menu's, recepten, enz. ZUURKOOL MEI AARDAPPELEN EN PEKELSPEK 1 K.G. zuurkool1 K.G. aardappe len, 600 Gr. mager pekelspek, 50 peperkorrels, naar verkiezing 20 jeneverbessen, L. water. De zuurkool wasschen, opzetten met L. water, anderhalf uur koken; de aardappelen schillen, wasschen, in stukjes snijden en bij de zuurkool voegen en een half uur mee koken. Neem het spek eruit, stamp dc zuur kool en aardappelen dooreen en dien het spek in schijfjes gesneden op de zuurkool Voedzamer en even smakelijk is de zuurkool gekookt met de helft der aardappelen en V.i L. gaargekooktc witte boonen er aan toeqc voegd. De mode van den dag Een aardig huisschort De groote huishoudschorten, die de heele jurk bedekken, zijn wel practisch. maar ze flatteeren de draagster niet altijd. En vooral voor kleine huiselijke bezigheden zijn zo bovendien minder geschikt, afgezien nog daarvan, dat het niet gezellig staat, als men ze in de huiskamer draagt. Iets geheel anders is het met het huishoudschort, dat men hier op de teekening ziet Het is practisch, we kunnen het in wip afdoen zoo dit noodig is en daar 't model uitmunt door eenvoud, kan iedere vrouw 't gemakkelijk zelf maken. Zijn we niet erg handig in het knippen, dan knippen we voorzichtigheidshalve het pa troon eerst uit papier. Voor de dames, die het te moeilijk vinden, is het natuurlijk ook uit één stof te maken. Maar wie in het knippen en naaien vlug genoeg is. kan het schort beter uit twee kleuren ver vaardigen. Fleurig schortenbond, bijvoor beeld lichtblauw en wit voor het bovendeel en de zakjes; effen korenblauw voor het be- nedendecL Daar alle zoomen kunnen worden gestikt op de machine, is zoo'n 6chort al heel vlug gemaakt. Het werkje is zoo eenvoudig dat we heusoh .liet over naaisterstalent behoeven te beschikken, om het goed klaar te spelen. Als we toch eenmaal bezig zijn, maken we er misschien wel ineens een paar tegelijk, in verschillende tinten dan. dat geeft wat af wisseling, en U zult een§ zien hoe practisch die kleine dingen zijn. en hoe aardig zo staan! RIJSTKOEKJES 300 Gr. gekookte rijst, 50 Gr. bloem, 1 ei, Va dL. melk, I theelepel kaneel, 50 Gr. suiker, 35 Gr. boter. Het eidooier vermengen met de suiker, de melk, de bloem kaneel en gekookte r\jst. Het eiwit stijf kloppen en toevoegen. De boter bij aedeelten smelten in een koe- kepan van hel beslag kleine koekjes bak ken aan beide zijden licht bruin. Op dezelfd wijze griesmeelkoekjes van ge kookt griesmeel, havermoutkoekjes van ge kookte havermout. BRUSSELSCH WITLOF Het lof schoonmaken door de bruine deelen er af- te nemen en een klein stukje van den stronk af te snijdenHet lof wasschen en opzetten met 1 dL. kokend waterdan koken tot men gemakkelijk in den stronk kan prik ken. Na ongeveer een uur is het lof gaar Het lof in een vuurvast schoteltje leggen met de boter, hc't zout en 1 dL. groenten natHet schoteltje bedekken met paneermeel en in den oven licht bruin laiev worden. RUNDERLAPPEN 1 K.G. runderlappen. 100 Gr. rund- vet of boter óf half vet en half boter, I ei of wat melk, zout, pa neermeel, 4 dL. water. 1\b lepel azijn, 2 laurierbladeren. Het vleesch afwasschen of afschrappen. De lapjes kloppen, zouten en paneeren. Het vleesch aan beide kanten mooi bruin bakken ei. een uur stoven met het vet uit dc pan, hel water, de azijn en het laurierblad. GROENTESOEP Vz K.G. runderpoulet, 40 Gr. rijst, U/2 L. water 10 Gr. fijne Siamsago. 5 Gr. zout, soepgroenten (ongev. 15 cent), postelein, selderij, 4 peen tjes, doperwtenstukjes bloemkool. Bouillon trekken van het vleesch met water en zout dan aan de kook brengen en I uur zachtjes koken. Van de groenten: selderij en poste1 dn was schen. in stukjes snijden of hakken: peen tjes schrappen, wasschen en in schijfjes snij den, bloemkool in nette stukjes verdeelen. schoonmaken en wasschen, ook de doperw ten wasschen AEc groenten in den bouillon den met de gewar'cben .ijst en de Siam sago de soep een uur koken. Wat zullen wij eten Menu's voor heel de week ZONDAG: Koninginnesoep, biefstuk, groen4 kooltjes, gebakken aardappelen Appel moes. MAANDAG: Zuurkool met aardappelen en spek. Flensjes. DINSDAG: Rijstesoep. Gestooofde aardappe len kalfsgehakt. Rijstkoekjes. WOENSDAG: Brusselseh witlof, runderlap pen, gekookte aardappelen. Vruchtensla. DONDERDAG: Groentesoep. Worteltjes, ge kookte aardappelen, runde rhief stuk. Vanillevla. ZATERDAG: Hutspot met klapstuk. Custant met bitterkoekjes. In den winter gebruikt men een blikje soep groenten van 10 of 15 cent of gedroogde soepgroenten. Van gedroogde soepgroenten neemt men 25 Gr., wascht deze en weekt ze in lauw water ongeveer een uur, soci groenten en water worden met de gewas schen rijst en sago aan den bouillon toegt- gevoegd, men kookt de soep een uur lanu HUTSPOT MET KLAPSTUK 1 K.G. winterpeen. 750 Gr. klap stuk, 1 K.G. aardappelen, zout, 4 L. water. Vfe K.G. uien. Het vleesch afwasschen. een uur zachtjes koken met 1 L. water cn zout. De peen. schillen,, wasschen, in stukjes snijden e.n bii het vleesch voegen, dc uien schillen, was schen, in stukjes snijden en bij het vleesch voegen, zoo ook de aardappelen. Kook aard appelen, peen en uien een uur mede en leg het vleesch zooveel mogelijk bovenop. Ah alles gaar is de hutspot fijn stampen, en mocht deze te vochtig zijn, laten inkoken zonder deksel op de pan. Het vleesch in schijven boven op de hutspot leggen. Voedzamer en even smakelijk is dc hutspot met IA K.G. aardappelen en 200 Gr. rijst gekookt. De rijst kan gewasschen toegevoegd, worden aan de peen, uien en aardappelen, CUSTARD MET BITTERKOEKJES H C. melk, 5 eierdooiers. 100 Gr, suiker, ï/j stokje vanille. 5 blaadjes witte gelatine, 12 bitterkoekjes, n.» Gr, rozijnen, 60 Gr. krenten. 60 Gr, sukade, 5 Gr. maizena. '4 L. slag room, Va dL. marasquin. Men kookt de melk met de 1 'mille, klopt eigeel, maizena en suiker en voegt hierbij de kokende melk. Men bindt de vla op dc kachel. Men lost de gewasschen gejfltine op in een Va dL. kokend water cn voegt deze bij dc bekoelde vla, zoo ook den gekloptcn room. Een puddingvorm wordt met zoete, an.ande.lolte ingesmeerd, eerst gevuld met een laag van de vla. dan met bitterkoekjes, die in marasquin zijn geweekt, daarop de gekookte krenten en rozijnen en de sukade- Deze vorm wordt zoo laaq om laag gevuld en moet op ijs koud worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9