DAMES met OVERTOLLIG haar BINNENLAND. Bij gelegenheid van d-e opening van den destructor onder Purmerei/*, werd aan de genoodigden te Volendam een lunch aangeboden, waar Volendamsche schoonen de keil- nersfunctie waarnamen. Eenige gasten in gesprek met de Volendamschen, v. I. n. r. de heer en Lietaert Peerbolte, burgem. Kolfschoten en prof. dr. Berger. Al Capone's nieuwste portret n.l. de afbeelding, die in het gevangenis- register voorkomt. 0886 ZATERDAG 14 J.^'tJARI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE PROBLEMEN DE VALERA'S KRACHTPROEF IERLANDS VERWIKKELINGEN MET ENGELAND Zal de Valera zich kunnen handhaven bij de a.s. verkiezingen? van d«n Staat als van de publiekrechtelijke lichamen een goed onthaal vonden. Dezo bron nen zijn door de actie van de Valera verstopt en zij zullen niet gaan vloeJen, zoolang Ier land geen bakzeil heeft gehaald. Van Engel- sche zjide Is d,lt volkomen logisch, want niet geland heeft het econom sche gevecht aan vangen. maar Ierland, Wie ten slotte met gelijke wapenen strijdt moet op een gegeven trnent ervaren, dat hij het onderspit moet delven. Engeland Is machtig genoeg om een vazal want anders kan men Ierland uit eco- >misoh opzicht niet noemen tot capitulatie dwingen. De Valera hield de Jaa.rlijksche annuïteiten die Ierland aan Engeland te betalen had .jor de regionen, die vroeger In handen van Engelsche magnaten waren, doch sedert aan Ierland waren afgestaan. ..Goed" zeide Enge- wil Ik niet met agressieve da- zal alleen de Iersche goederen san een speciaal Invoerrecht onderwerpen en uit de geinde bedragen een fonds vormen, dot voor betaling der annuïteiten zal kunnen die- :n. Bovendien beschouw ik Ierland niet meer s een dominion; de .voordeelen. die In Ottawa m de 'Dominions waren toegekend, gelden d-us et voor ddt eiland". De slag. die Engeland hier udtdeelde. was hard. Want Ottawa had belangrijke preferen- - Britsche gebieden opgeleverd, ter- zijn in voorechten voor nlet- gen teheindë die preferentie te kunnen geven. De Iersche export-artikelen worden dus meit een "hoog invoerrecht getroffen. een Invoer recht. dat voor vele producten met een invoer- 'Ijk staat men aan Iemands beurs komt gaat hij mopperen. Waren er destijds verschillenden, die zich met de Valera's politiek konden ver eenigen en Engeland gaarne eens een lesje wil den geven om dit land te toonen. dat staten die nationalistisch denken, zich geleidelijk het recht toeeigenen op een eigen bestaan, de scha- deze chauvinisten begint te dunnen, Ie econoknische en flnancieele nadeelen zwaar hoginnon te drukken. Kot-tom. er is verzet tegen de Valera's poli tiek. Ten eerste dreigt dit verzet vam de zijde der arbeiders en der ambtenaren. Want de Verantwoordelijke leiders voelen het als een eerste, behoefte om het budiget. dat natuurlijk ook voor erland een tekort aanwijst, l-n even wicht te brengen. In den strijd met Engeland i men niet aan leening n denken: evenmin i men verwachten, dat de directe- en indi te belastingen ruim zullen vloeien, nu de •rnaamete kooper, Engeland, zich afzijdig idt, Rest dus besnoeiing der uitgaven, dus algeme.ene salaris- en loonsverlaging. De gedu peerden verzetten zich hiertegen en willen zich niet opofferen ten bate van oen strijd voor een doel. dat voor hen minder zwaar weegt dan economische misère. Doch hiermede zijn de Valera's moeilijkhe den niet. beperkt Cosgrave, die destijds door Valera véredagen werd. heeft niet sUlgeze- hij.heeft tegen den huldigen leider stern- afgevraagd, of zij Valera Mevr. Michielsen, Eoefkade *45, Den Haag, betuigt hiermede haar hartelijken dank aan Mevrouw LOUISE C. GiMBER, Gediplomeerd Schoonheids-Specialiste, 156 LAAN VAN MEERDERVOORT, DEN HAAG, Tclel. No. 331811, voor het uitstekend resultaat barer behandeling. Zij kan iedere Dame dit adres met het volste vertrouwen aanbevelen. Vele ref. van H.H. Doctoren en behandelde Dames. Reeds 28 jaar gevestigd. Ook verwijdering van wratten, lidteekens, puisten, rimpels, enz. Catalogus 36 gratis, franco ÏÏSSÏÏEÏ J IJ Kamer meit drtrecte verkiezingen vooi een uieu wo volks vertegenwoordiging. De nieuwe ver kiezingen zullen 24 Januari a.s. worden gehou- te? en veel tijd blijft er voor verkiezingsstrijd orden verslagen? De Britten zuil gaarne aan de politieke vlja lera faciliteiten verleenen. m geerlng wordt omverge' nen er alles bij winnen. volgen en wanneer zij het nu bestaande regiem verwerpen. Maar zij mogen dan nimmer ver geten. dat het ten slotte de Valera's houding geweest is. die hum gebracht heeft, wat zij ver langden. al zullen zij voorloopig de „eed aan den Engelschen koning" niet zien opgeheven en al zullen zij den Engelschen gouveirmeur-gene- raal moeten tolereeren. De andere problemen, rengenoemde annuïteiten, zullen OFF1CIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS Op verzoek met 1 April eervol ontslagen met dankbetuiging P. H. gen van Natewiu LANDMACHT Benoemd bij den staf van het wapen der genie tot kapitein de le lults. van dien staf J. P. T. H. Makkink en H. T. J. M. Gohmeijer. Op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen majoor W. J. Hairms van het 9e reg. inf. en Is hij benoemd tot res.-majoor bij dat reg. Benoemd tot res.-off van gez. 2e kl. bij de landmacht de arts H. C. Willemse. Benoemd res.-kapt bij het reg. genietroepen de res.- luit bij het wapen dor genie Ir F. B. J. Klu- rs. H. O. Wijers. j. Roelfsing, J. H. Note- boom en Ir C. E vnn de Stadt. Op verzoek eer vol uit den mil dienst ontslagen de res.-le- luits. T. C. Offerhaus van het reg. jagers en G. Ruiter van het 5e reg. vel dart. Eervol uit den mil. dienst ontslagen de res.- off. van gezondh. 2e kl. C. van Steenis. A. van der Bijl, J. Sieblnga. R. A Hougland, F. M, Meyers en G. J. Sorgdrager. ZEEMACHT DE HERHALINGSOEFENINGEN Het ligt in het voornemen van den minis ter van Defensie bij wijze van proef de her halingsoefeningen dienstbaar te maken aan de opleiding van het personeel, hetwelk bij een eventueele mobilisatie bijzondere func- tis heeft te verrichten voor de vorming der verschillende oorlogsonderdeelen. NEDERLANDSCH FABRIKAAT REIZENDE TENTOONSTELLINGEN Door de openlucht-film-voorstellingen in 150 verschillende plaatsen in den zomer van 1932 georganiseerd en de daarop onmid dellijk gevolgde winter-film-rondreis, heeft het bestuur van de vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat" de ervaring opgedaan, dat het zeer gewenscht is op nog meer in tensieve wijze in deze richting voort te gaan ter bevordering van de daadwerkelijke be langstelling voor het Nederlandsch fabri kaat. In verband hiermede heeft het bestuur be sloten in samenwerking met plaatselijke middenstands-, vrouwen- en andere daar voor in aanmerking komende vereenigin- gen, achtereenvolgens in ten minste veer'ig gemeenten Nederlandsch Fabrikaat tentoon stellingen te houden. Hoe langer hoe meer blijkt, dat 't Nederlandsch publiek wenscht te weten wat in Nederland wordt gemaakt en waar dit te krijgen is en het moet in de gelegenheid worden ges'eld op aantrek kelijke wijze zich te kunnen overtuigen van de goede hoedanigheden van onze nationale producten. Door den collectieven opzet van dit plan kunnen de kosten voor deelneming zeer laag worden gesteld. DE A.V.R.O. WIL NIET Wij ontleenden dezer dagen een f-ericht aan de Opr. H a a r 1. C r t., a/le zou de A.V.R.O. bereid zijn een betere verstand houding tusschen hem en de andere >m- roepvereeruigingen te bevorderen. H ns echter komen N.R.C. en Radiobode beide l is vertellen, dat er van eenige bekeerling hij de A.V.R.O. geen sprake is; dat hij geen samenwerking met de andere omroepver- eenigingen wenscht (zoolang het Zendtijd- beehid't niet gewijzigd is) en dat het alleen om een geldikwestie gaat. De zaak zit zoo: Alle omroepen huren hun technrische be doening van de N.S.F. te Hilversum en voor de zenderverschaffing komen alle omroepen op hun beurt bij. de N.S.F. terecht De zen der op de korte golf i6 eigendom ven de N.S.F. en zij verhuurt dit apparaat tegen een vastgestelden prijs per uur. Na de jong ste versterking van dezen zender heeft de N.S.F. den prijs per zenduur belangrijk vr hoogd. Alle omroepen missen de overtui ging, dat deze prijs verhooging billijk is; althans zij wenschen de billijkheid er van te zien uitgemaakt door een accountants onderzoek. De N.S.F. wenscht tot heden geen vol doende medewerking te verleenen en nu het over centerr gaat is de A.V.R.O wel zoo vriendelijk om met de andere omroep- vereenigingen te willen samenwerken. Én hij verzekert met nadruk: Over deze aangeleeenheid en over deze alleen hebben omroep-vertegenwoordigers elkaar ontmoet. VEREENIGING ..NEDERLAND IN DEN VREEMDE" MUTATIES IN HET HOOFDBESTUUR In de laatste vergadering van het hoofd- bes uur der vereeniging „Nederland in den Vreemde" heeft de vooratter, de h#er P. J. Kanier, den wegens zijn hoogen ieeftijd af tredenden penningmeester, generaal-majoor A. Hoogeboom, een huldeblijk aangeboden in den yorm van een artistiek bewerkte zil veren taibakskist, als bewijs van waardee ring voor de bui'engewone wijze, waarop de heer Hoogenboom de penningen der ver eeniging heeft beheerd, als bewijs tevens van de vriendschappelijke samenwerking met de leden van het hoofdbestuur. A.R.J.A. ONZE JONGEREN Er is in onzen tijd veel, dat tot droefheid stemt. Ook in eigen kring, op Christelijk erf, wor den meeningen gekoesterd en gedachten ge uit, die wel eens doen vragen: Waar gaan wij heen? In menig hart heerscht ontevredenheid. De moeilijke omstandigheden hebben zoo veel idealen in rook doen vervliegen. En in een ontevreden hart vindt het zaad van on kruid dat door zoo menigeen met zoo kwis tige 'hand wordt gestrooid, een weligen bodem. Het ontbreekt zoovelen aan een wel ge fundeerde kennis v^n de Christelijke begin selen. Het oog is vaak gesloten voor hetgeen God. in -Zijn Woord voor alle tijden heeft geopenbaard èn van ons eischt Vandaar, dat het den vijand niet zelden gemakkelijk vilt zijn slag te slaan. Als er iets is, om staande te blijven in den maalstroom van allerlei meeningen, dan is het ongetwijfeld wel kennis; kennis van de ordinantiën Gods voor het geheele leven. Als er geen profetie is, wordt het volk ontbloot Maar naast alles, wat met zorg vervult, is het een verblijdend verschijnsel, dat bij onze jongeren meer en meer de lust wordt gewekt, om juist in deze omstandig heden zich die kennis te-vergaderen.die ze op alle levensterrein noodig hebben, om den rechten weg te kiezen en zoo noodig een woord te spreken in de poort Onze A R.J.A. doet op dit gebied uitste kend werk en verdient dan ook den steun van allen, die het welzijn van land en volk zoeken. Naast andere organisaties heeft deze Jon gerenactie een heerlijke en gewichtige taak te vervullen. Moge overal, waar door de Arja-clubs d- hand aan de ploeg geslagen wordt. Gods zegen in rijke mate rusten op den arbeid, welke door de Anti-revolutionaire Jongeren wordt verricht en moge ook daardoor God) Koninkrijk komen. Winterswijk. G. RENTING Besloten werd. aan de eerstvolgende alge- meene vergadering den heer mr. P. Droog- leever Fort.uyn. hurgemeester van Ro'ter- dam. ter henoeminff tot lid van het hoofd bestuur voor te stellen, in plaats van wijlen mr. A. A. de Veer. CRISIS-ZUIVEL-AANGELEGEN- HEDEN BOTERPRIJS OP 0.90. De mlnis'er van economische zaken heeft met wijziging van een vorige beschikking, den prijs van het merk voor boter vastge steld op f 0.90. ROFFELRIJMEN. Ijzig gemoedelijk Op een van de mooie booten Die de eilanden bevaart, Hoorde iemand iets vertellen Dat haast niet geëvenaard Worden kan, zoo voorhistorisch Oergemoedelijk het is; En ik hoopdat het vertelsel Voor de helft gelogen is. Op een dag, vlak voor een feestdag Is het eivol op de boot, Want de toeloop op die dagen Is meestal bizonder groot; Onze koopman en z'n dochter Vinden binnen nergens plaats, Daarom blijven ze maar boven Bij den dekknecht en z'n maats; Op het voordek waait een straffe- Bijtende noordwesten wind, En dus zoeken ze de luwte Die je achter 't stuurhuis vindt; Kijk es aan, daar staat een groote Kist, met zeildoek afgedekt Die een aangename zitplaats, Naar omstandigheid, verstrekt; Langzaam is een uur verstreken; Buiten zie je niemand meer Dan den koopman en z'n dochter En twee luidie op en neer Loopen, samen rustig sprekend; Tot het tweetal stil blijft staan; En dan spreekt de één, de oudste Heel beleefd den koopman aan: „Ach, meneer, neem me niet kwalijl* En er beeft iets in z'n toon, „Wilt u asjeblieft hier af gaan t Is een lijkkist, met m'n zoon,n (Nadruk verboden.) LEO LENS. -/ior/iinfPf\npiïK Hilup/dm type K. 1 R.R. 185* De minister heeft den prijs van de ver- voervergunning voor buitenlandsche boteC bepaald op f 0.80. Morgen is het 250 jaar geleden, dat de beroemde orgel bouwer Silbermann geboren werd. Een van zijn beste werken, dat in de O. L. Vrouwekevk te Dresden werd aenlsinJjit. Het beeld, van de H. Cunera in de De monumenten van Rome worden schoon gemaakt Klaar voor den start. Haagsche deelnemers aan den ster- toren te Rhenen. (Zie het artikel in Eerst krijgt 't Colosseum een beurt, rit van Monte Carlo vertrekken uit de Residentie* ons blad van gisteren.) Rechts: Op de Conradkade te Den Haag moest de Brands- weer helpen een zware binnenbrand te blusschen Te Dorchester (Am.) bestaat de Century Club, waar deze patriarchen aille ruim 100 jaar oud lid van zijn. Ze worden aanhoudend om het geven van leefregels lastig gevallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5