Jliraurr ^Triitórijr (ümirant Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken DER JONGEREN NOOD J.VANSCHIJNDEL&CO. NA'. MANIE ABONNEMENT: Per kwartaal In I .eiden on In plaat- ■Pn wnnr n ag'titsrluip gevestigd is f 2 35 Franco per post 2.35 porlokosten Per week ƒ0.18 V«H»r bet Buitenland bij wekelijk- «•he zending „4 5P Bij dagenjksrhe zending „5.5' Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent mei Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3865 ZATERDAG 14 JANUARI 1933 ID VERTEN, \EN Van 1 tot 5 regelst.|7^ Elke regel meer(U2V{ Ir.gpz Mededeellngen van 1—5 regpls b 2 Elke regp) meer9.45 Ril contract helnngriike korting. Voor fier rievriiKTi aan t bureau wurdt berekend 0.10 12e Jaargang Oit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. De werkloosheid en de gevolgen De werkloosheid der jeugd is een apart vraagstuk, schreven we in een vorig artikel. Die werkloosheid groeit naast de geestelijke nood, tot een afzon derlijk probleem. Uit allerlei oorzaak. In de eerste plaats omdat die werk loosheid zoo licht tot werkeloosheid leidt. Menigeen ontgaat wellicht, waar om we van werkloosheid en werkeloos heid spreken. Velen bezigen nu eens de eerste, dan de laatste schrijfwijze, zon der er verder bij na te denken. Wat maakt het ook uit, hoe men een woord schrijft? Dr. Kuyper lette er echter wel op. Omdat hij taalkunstenaar was. En hij maakte ons eens duidelijk, dat het goed is nauwkeurig op het verschil te letten. Werkloos zijn beteekent: geen werk hebben en er tevergeefs naar zoeken werkeloos zijn wil zeggen geen lust, geen kracht of geen energie bezitten om het werk, dat voorligt, te verrichten; werkeloos zijn is: niet werken, ook al is er werk. Daarom spreken wij ook van de Rijksdienst, die zich met de Werkloos heid inlaat en de gangbare uitdrukking is, dat men onvrijwillig werkloos is: men heeft wel lust in werken, doch kan geen arbeid vinden. En nu herhalen we: vooral bij de jeugd volgt uit werkloosheid zoo heel gemakkelijk werkeloosheid. Dit doelt volstrekt nog niet op arbeidsschuwheid. De jonge man, die vergeefs werk zoekt. geen luiaard of iemand, die het ledig- gaan bemint; maar, hij mist de gele genheid, straks ook de energie en de aanpak om met nuttig werk, al is het dan geen loonarbeid, zijn leege tijd te vullen. De arbeid kan soms zwaar en neer drukkend zijp zoodat we naar een dag of een week van nietsdoen, van absolute rust kunnen verlangen. Maar als we zien hoe onvrijwillige werkloosheid tot energie-verslappende en geestdoodende werkeloosheid leidt, dan wetefl we niet hoezeer we de arbeidszegen zullen waardeeren. Op de arbeid ligt de vloek der zonde, maar in zich zelf is werken een groote zegen. „Mijn Vader werkt tot nu toe, en Ik werk ook"; zei de Heiland zoo te recht. Werkloosheid, nu afgedacht van alle andere treurige gevolgen, is een ramp voor lichaam en geest; voor ouden en jongen, doch voor de jongeren in veel grooter mate; voor dorpelingen en stadsbewoners, maar voor de stedelin gen in 't bizonder. Het is begrijpelijk, dat men aanvan kelijk bij het lenigen van de nood der werkloosheid als eerste en eenige doel stelde: hoe blijft het gezin van den Werklooze aan het eten en hoe krijgt het voldoende kleeding, dekking en verwar ming. Bij een werkloosheid van enkele da gen, desnoods van eenige weken, is dat voldoende. Dan is er vooreerst voldoen de afleiding, er zijn wat kleine karwei tjes, er is huisarbeid om de leege tijd te vullen. En geregelde arbeid pakt men zonder moeite weer aan. Maar nu duurt 't maanden en maan den. En dan is het leed der jeugdige Werkloozen niet te overzien. Een deel Van hen heeft er misschien geen erg in, en die zijn er het ellendigst aan toe. Want die groeien onbewust op tot pau pers, nietsnutters, lastposten voor gezin en maatschappij. Dat worden beroeps- werkloozen en straatslenteraars. Een ander deel echter voelt het wel. Dat zijn de jeugdige arbeiders, die bezig u-aren zich praktisch te bekwamen en daarnaast scholing nastreefden, om la ter voor het minst als vakman werk te kunnen vinden, misschien wel om a's voorman, uitvoerder, opzichter of leidei te kunnen optreden. Zy droomden zich al een goede toe komst; zij hadden verwachting van het leven. En nu loopen ze doelloos rond. Men denke daar niet te gering over en zegge niet: och, ze kunnen toch wel de opleidingsschool blijven volgen of in knutselwerk afleiding zoeken. Er zijn, ook onder de jongeren, werk loozen en werkloozen. Heeft het gezin nog behoorlijk inkomsten, dan kan er veel gedaan worden om de jeugdige werklooze bezig te houdenmaar in ge zinnen, waar de steunuitkeering tot de laatste cent toe noodig is om in het al lereerste levensonderhoud te voorzien, is de jeugdige werklooze een lastpost zonder meer; hetzij men het hem in on verstand verwijt, hetzij de ouders de zorgen alleen en al zuchtend in stilte dragen. Verstoorde levensillusie, gebroken verwachtingen; dat is het gevaar, waardoor de werklooze jeugd bedreigd wordt; te erger, omdat men aan alle kanten hoort: voor velen zal er in de toekomst nimmer werk te vinden zijn. Een Duitsch bureau voor Conjunctuur- onderzoek becijferde, dat honderddui- zende volwassen arbeiders nooit meer loonende arbeid zullen vinden en dat honderdduizende jeugdigen nimmer een plaats in het productieproces zullen kunnen bemachtigen. Dat is het trooste- looze vooruitzicht. Daarom valt het niet genoeg te waar deeren, dat allerlei instituten en orga nisaties zich der jongeren nood aan trekken. Voor al die arbeid hebben we groote waardeering; onverschillig van wie het uitgaat. Zelfs dan, als we het moeten betreuren, dat de leiding een richting inslaat, welke de onze niet is of mag zijn. We denken hierbij b.v. aan de actie, welke ontwikkeld wordt door het A. J. C.-bestuur, de organisatie, waarin de jeugd der S. D. A. P. georganiseerd is. En we prijzen de flinke houding van dit bestuur, dat het zoozeer van de groote nood doordrongen was, dat het subsidie van het crisis-comité voor zijn arbeid aanvaardde. De dogmatische S. D. A. P. offert het leven op aan het starre principe: de overheid moet subsidie geven en niet een comité. Maar daarop antwoordt de leiding der jongeren: „De A. J. C. is van enkele zijden aan bevallen, omdat zij deze gelden, afkom stig uit particuliere liefdadigheid, heeft aanvaard. Het hoofdbestuur erkent gaarne, dat het liever de benoodigde gelden uit de Staatskas, door middel an de landsregeering had ontvangen. Het erkent ook gaarne, dat het weinig geestdriftig is over de wijze, waarop een deel van de middelen van het Nationaal Crisiscomité bijeen worden gebracht. Evenwel het hoofdbestuur staat op het nadrukkelijke standpunt, dat in het aangezicht van den nood der werklooze jeugd geen lievere broodjes worden ge- bakken en -propagandistische, radicale frases weinig geschikt zijn om den oogenblikkelijken nood ook maar in het geringste te lenigen." Dat is flinke taal. De nood is te hoog gestegen, dan dat men onmisbaar werk zal nalaten, omdat de middelen verkre gen worden op een wijze, welke men principieel en dogmatisch onjuist acht. We hebben eerbied voor dit werk. Maar veel liever is ons natuurlijk de arbeid, welke uitgaat van Christelijke organisaties, omdat daarbij ook aan het eeuwig heil der jeugd wordt gedacht. Laat ieder toch naar vermogen dit werk steunen. En niemand zegge: waarom zal ik contribueeren, om leeg- loopende jongelui aan ontspanning te helpen. Wie zoo spreekt, weet niets van het leed der verslappende werkeloos heid. Een bekend Duitsch schrijver, Jacob Wasserman sprak van „de jeugd zonder hoop"; en die uitspraak is niet te erg voor hen, die geen enkel vooruitzicht meer hebben. De werkloosheid leidt on verbiddelijk tot pessimisme, als de leege tijd der jeugd niet op gezegende wijze gevuld wordt. Door ontspanning ook; maar evenzeer door ontwikkeling, door vorming van lichaam en geest, door scholing in het reeds gekozen of be geerde vak. Vooral ook dat laatste. We hebben, niet zoo lang geleden tijden gekend, dat er werkloosheid was onder ongeschool den en dat geschoold personeel uit 't buitenland kwam, omdat hier te weinig aanbod was. Dat moet veranderen. De geschoolde arbeider heeft altijd wat voor op ongeschoold en zelfs op gerou tineerd personeel. Laat vooral ons Christenvolk, dat im mers altijd geleerd heeft de geestelijke en zedelijke nood te stellen boven de stoffelijke, toch verstaan, dat we er niet af zijn, als het gezin van den werklooze voor broodsgebrek is gevrijwaard. Tekort aan levensonderhoud is wel het eerste gevolg van werkloosheid, maar niet het eenige. In wezen is de geestelijk-zedelijke nood minstens even erg, indien niet gezien op de men- schengemeenschap in haar geheel ernstiger, dan de bange vraag naar brood en deksel. De werklooze jeugd is de jeugd zon der hoop, indien er bij Christenen en Christelijke organisaties 'een ontfer ming en liefde is. BINNENLAND. ANTIREV. JONGERENACTIE Bij het secretariaat der Antirevolutionaire Jongeren Actie, Johan Willem Frisostr. 30, Utrecht, is bericht ingekomen van de op richting van een A.R. Jongerenstudieciub te Vee re. Voorzitter Us J. van der Guclite secretaris Jacs» Lampert, Vrouwenpolder. Tevens is ongericht op initiatief van l)s Kamper een Arjaclub te N ieu w-Weei- dinge WIJNKOOP EXIT! RUSSISCHB POLITIEK. Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft het congres der 'Communistische Partij Hol land besloten, den heer Wijnkoop (die der 1925 geen lid meer is van het partijbe stuur) op de candlda'enlijst voor de Twee de Kamer een zoodanige plaats toe te ken nen. dat zijn herkiezing tot lid van de Ka mer uitgesloten-moet worden geacht. Do eiimineering van den heer Wijnkoop is de voorloopige slotscène van een spel. door Moskou slim geënsceneerd. Inder'ijd heeft Moskou Wijnkoop, toen deze buiten de Communistische Partij Holland een dis sidente groep leidde, welke hij ook in het parlement vertegenwoordigde, overreed zijn positie op te geven en tot de moederpartij terug te keeren. Wijnkoop heeft aan de stem van Moskou gehoor gegeven. Moskou maakte hier diplomatiek een bui ging voor Wijnkoop, met wiens „individua lisme" het zich niet kon vereenigen, doch dat het voorloopig aanvaardde wegens den invloed dien Wijnkoop onder de communis ten in Nederland bezat en wegens de tri bune die hij in de Tweede Kamer bezette Hoofdzaak was evenwel, de volgelingen van Wijnkoop in het net van Moskou te krijgen. Dit is Moskoi. gelukt en thans meent de Ekki. het uitvoerend comité der Derde Internationale, dat de Communisti sche Par ij Holland zich van Wijnkoop kon losmaken. Den heer Seegers, het Ams'erdamsche gemeenteraadslid, zou een zelfde lot bescho ren zijn. Ook deze zal zijn mandaat van de Communistische Partij Holland niet her nieuwd krijgen. Uit het Sociale Leven. Protestvergaderfng te Amsterdam De Algemeene Apothekersassistentenbond heeft in een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam in verband met de actie der apothekers tot het verzamelen van han-i- teekenirtgen van assistenten, waarin deze verklaren tegen de invoering van het werk tijdenbesluit te zijn, een openbare protfc-t- verpndering gehouden. Als sprekers traden op de leden van het hoofdbestuur J. W. v. de Woestijne en J. M. L Vogt. Beide spie- kres hekelden fel het geschrift der Zwolsche apothekers waarin, naar zij zeiden, gespe culeerd wordt op de angst voor ontslag, vormindering van salaris enzoovobrt Deze vergadering zal worden gevolgd door pro testvergaderingen in Utrecht, Rotterdam en Den Haag. STAKING IN DE BOUWVAKKEN Te Bolsward is vanwege een loongeschil een staking uitgebroken in de bouwvakkon De staking is algemeen en het werk ligt overal stil. Het meerendeel der bouwvak- arbeiders is werkloos. PROT. CHR. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL De 28ste algemeene vergadering van bo- vengenoemden Bond wordt 24 Mei a.s. te Leeuwarden gehouden. Do bijeenkomst wordt voorafgegaan door een bidstond. Do heeren W. Belger te Utrecht, J. Eykel- boom tp Utrecht en A. Meines te Leeuwar den treden (periodiek) als hoofdbestuurs leden af. CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE De Rijksbemiddelaar heeft de partijen, be trokken bij de in de Almelosche textielin dustrie aangekondigde loonsverlaging van 12 tot 15 pet., opgeroepen tot een conferen tie in het gemeentehuis te Almelo op Woens dag 18 Januari a.s. des middags 2 uur. De loonsverlaging is aangekondigd tegen 23 Januari a.s. Gemengd Nieuws. POGING TOT DOODSLAG VROUW ZWAAR GEWOND Men meldt ons uit Rotterdam: Op den hoek van de Leuvehaven en de ZvrJ- nenstraat heeft gisteravond om half twaalf een poging tot doodslag plaats gevonden op de 25-jarige mej. M. R., wonend aan den Schie damschedijk 58. Deze vrouw was in den loop van den avond reeds eenige malen een Portu- geeschen stoker tegengekomen, nl. de 30-jarige E. M. S. uit Oporto. Met dezen heeft zij in Oporto gedurende een jaar samengeleefd. Daarna was de vriendschap bekoeld en de vrouw was naar Rotterdam teruggekeerd. Den Portugeeschen stoker had dit niet aange staan. Na haar vertrek had hij zijn hebben en houden verkocht en hij was haar nagereisd. Gisteravond heeft hij haar herhaaldelijk ge raagd de vriendschap weer aan te knoopen, doch zij was daarvan niet gediend. Toen nu de stoker de vrouw woer tegenkwam, heeft hy plotseling een zakmes te voorschijn gehaald er de vrouw mee gestoken. Deze heeft nog afwerende beweging gemaakt, doch kon niet verhinderen dat zij werd getroffen bij de linkerwang, waar een diepe snede ontstond en de slagader werd doorgesneden. Hevig bloe dend is zü naar het ziekenhuis aan den Cool- singel gebracht, vanwaar zij na verbonden te naar haar woning kon worden vervoerd. Haar toestand is nog zoo ernstig, dat zij tot nu toe niet kon worden verhoord. De dader is onmiddellijk na den aanslag door een agent van politie gearresteerd. Op het politiebureau aan de Groote Pauwesteeg is hy in verzekerde bewaring gesteld. Tijdens zijn verhoor legde hij een volledige bekentenis af, waarbij hij verklaarde, dat hij niet langer had kunnen zien dat de vrouw nog leefde Het zakmes is door den Portugees wegge worpen. Het is echter later teruggevonden en beslag genomen. UIT DE ANTIREV. PARTIJ PROGRAM VAN BEGINSELEN DE VOORGESTELDE WIJZIGINGEN DE DATUM VAN DE DEPUTATEN- VERG ADERIN G Door het Centraal Comité is aan de Kies- vereen igingen een voorstel gezonden tot wij ziging van het Program van Beginselen. Uit de vergaderingen der Kamerkieskringccn- trales zijn verschi lende opmerkingen en voorstellen ontvangen over het op 1 Oct. j.l toegezonden ontwerp. Deze zijn aanleiding geweest tot het aanbrengen van enkele anderingen. Het Centtraal Comité biedt nu een voor stel aan dat in-behandeling zal worden ge bracht qp de huishoudelijke Deputatenvérga- dering op 25 April. De-vergadering van deze dag zal bestemd zijn voor de behandeling der voorstellen van het Centraal Comité be treffende verkiezingsmanifest, candidaatstel- ling, enz. Deze vergadering is alleen toegan kelijk voor stemhebbende afgevaardigden, terwijl op Woensdag 26 April de gewone De- putatenvergadering zal worden gehouden, waarin Dr. H. Co lijn de Deputatenrede zat uitspeken. De uiterste termijn voor de indiening van amendementen enz. is 15 Februari. De wijzigingen, die worden voorgesteld zijn de volgende: Artt. 1—3 bltJven ongewözigd. Art. 4, met verwisseling van de thans be staande volgorde der verschillende deeien Invoeging van een nieuw punt c, te lezen volgt: De Overheid, zoo leert ze. Is als dlenar Gods' gehouden tot verheerlijking van Gods am en behoort die: tgeving alles te v invloed van het Evangelie op belemmert; b. alle kerken of godsdienstig* aenlgingen en voorts alle burgers, onverschil lig welke hun belijdenis aangaande de eeuwig* dingen zü. te behundelen op voet van gelijk heid: c. zich te onthouden van maatregelen, die ertoe kunnen lelden, dat steun' worde verleend aun wat zich opzettelijk kant tegen de ordl tlën ons In Gods Woord geopenbaard; d. zich zelf, als daartoe in volstrekten zin onbevoegd, te onhouden van elke rechtstreeksche bemoei ïng met de godsdienstige ontwikkeling van d« natie; en e. in de consciëntie, voor zoover di< het vermoeden der achtbaarheid niet mist er uitspraak met name geen afbreuk doet e jiandhavlng van '3 lands onafhanfteltjk- •heid, een grens te erkennen voor haar macht. Artt. 58 blijven ongewijzigd. Art 9. (In plaats van oud art 11) te lezen: Zal het volk, zoowel In z(jn politieke gees- tesstroomlngen als naar zUn maatschappelijk even ln zön verschillende openbaringen den in vloed op het staatsbeleid kunnen oefenen, die iet van rechtswege toekomt, dan zal voor belde naar afzonderlijke wUze van vertegenwootdi- glng gestreefd moeten worden met toepassing fan ^desrecht, dat een organisch karakter be- De politieke vertegenwoordiging koms tot ilnnd doof middel van een kiesrecht uit te oefenen door gezinshoofden en daarmee gelijk te stellen personen; de manlachappelUke door de medewerking van allen, die, in of bulten gezinsverband levend, zelfstandig werkzaam zUn door aanstelling In ambt. bediening of aardigheid of zich In eenlg beroep of bedröt :r bonden hebben. S'emdwang (opkomstpllcht bf) de stembus) wordt door de Partij verworpen. -t. 10 blijft ongewijzigd. ■t. 11 (oud art 9) blijft ongewijzigd. den: ..beter dan thans". Art 18 (oud art. 17) te lezen: Voor de betrekkingen met de andere naties leert z(J. dat ook deze beheerscht worden door de ordinantiën, die God over de volken gesteld heeft; dat. mitsdien, met ongerepte handhaving der eigen nationale omstandigheid, krachtig is olken. zoomedec.. de sterke hand. van alle onrechtmatig gewelt den opbouw van een samenleving de gen der volkeren bevordert Art 19 (nieuw) te lezen: Voor zoover de handelsbetrekkingen tusschen de landen betreft, spreekt zü zich uit voor een ~oo vrU mogelijk Internationaal ruilverkeer, en erlangt ze behoudens ln geval van noodza kelijk verweer dat de Nederlandsche han delspolitiek zich naar dit beginsel richte. Toe passing van het beginsel der wederkeeiigheid kan. onder bepaalde omstandigheden, aanbeve ling verdienen, terwijl Invoerrechten van fis caal karakter, met het oog op de elschen van schatkist, onmlnbanr zön te achten. Art 20 (oud art 17) to lezen: Kracht tot handhaving onzer nationale zelf standigheid zoekt zö allereerst in de verster king van het nationale besef en voorts in de instandhouding eener weermacht te land en ter voor het moederland als voor do over- gewesten. die waarborg bieden voor de handhaving onzer Internationale verplichtln- dle. de i atlg bultenlandsch geweld kan weder- ltike behoeften van hen. die an het konlnkrök behooren. en dat tegen oortwoekerlng van zedelöke gevaren onder hen worde gewaakt Art 21 (oud art 18) te lezen: Voor zooveel het koloniale vraagatuk aanbe langt. stelt ztl den elsch. dnt onze staatkunde gedragen worde door het beginsel eener zede lijke roeping. Deze zedelöke roeping lelde er steeds meer toe. dat zoowel de economische ala de sociale en politieke verhoudingen ln over- mstemmlng worden gebracht met de nntl- ivolutlonalrs of chrlstelök-historlsche begln- :len. De Regeering richte haar actie op steeds deger verzorging der stoffelöke wel vaart, op verbetering der sociale verhoudingen en op de nutonomlsche ontwikkeling der In- landsche bevolking. Ter bevordering eener ge zonde medewerking der ingezetenen aan het bestuur ln wüderen kring en mede ter ont lasting van het centraal bewind, worde voorts niet slechts op Java. maar allengs In heel den archipel tot krachtige beatuurs-decentrallsatle Bü al dezen arbeid worde er naar gestreefd aan de inlanders niet uit Europa een hun vreemde cultuur op te dringen, doch veeleer mede door onzen steun, en binnen het algemeen De kerstening van Indlë blöve roeping het Christenvolk In Nederland, maar vinde. al- ófik uit staatkundig en maatschappelük oog punt van overwegend belang, bü de Itegeerlng tegemoetkoming, beide In het verleenen van volle vrijheid en in het geldelük steunen van het onderw(|a en van anderen socialen arbeid De bestrüdlng van roepende volkszonden worde met kracht voortgezet. In de West-Indische koloniën worde ook bö- zondere aandacht geschonken aan de verwer ving van financieelo zelfstandigheid bü de voor zienlng ln de hulshoudelüke behoeften, en aan ae economische verheffing der bevolking. Aan het vrüe onderwijs worde hier de voorrang ge- Art. 22 (oud art. 20) blöve ongewözlgd. Art, 23 (oud art. 21) te schrappen de tweede Toelichting. De wijzigingen in het voorontwerp aange- bracht vereischen slechts eenige toelichting voor zoover het kiesrechtartikei betreft. De opmerking werd gemaakt, dat in de aanvankelijk overgelegde redactie de maat schappelijke vertegenwoordiging uitsluitend gedacht is als tak der Volksvertegenwoordi ging (Staten-Generaal). Wijl intusschen de ontwikkelingsgang van de maatschappelijke organisatie nog met zoo weinig zekerheid viel aan te geven werd het voorzichtiger geacht, zich in ons Begin selprogram niet vast te leggen op dien éénen vorm van maatschappelijke vertegenwoordi ging Het werd zeer wel mogelijk geacht, dat eene afzonderlijke maatschappelijke verte genwoordiging in een andere figuur dan nis tak der Staten-Generaal tot stand zou kun nen komen. Deze opmerking was juist Daarom is thans in de eerste alinpa eer. redactie gekozen, die béide mogelijkheden toelaat en geen enkele uitsluit In verband hiermede moest ook de twee de alinea een kleine verandering ondergaan. NIET VERGISSEN! Het Bureau CC verzoekt ons 't volgendi op te nemen: De vrees wordt ons kenbaar gemaakt, dat de door ons aan de kiesvereonigingen toege zonden gedrukte formulieren-stemhiljeUen door sommige zullen worden gebezigd oin de opgave te doen van 15 namen (zie vcot- stellen CC., punt C, bldz. 17 en bldz. 32) tusschen 18 en 31 Januari aan het CC kun nen gezonden worden. Natuurlijk zijn deze biljetten daarvoor niet bestemd. De opgave der 15 namen dient per gewonen brief te geschieden. De stembiljetten moeten gebruikt worden voor de vermelding van den uitslag der stemming voor de hoofdlijst, welke tusschen 16 Februari en 15 Maart moet plaats heb ben (zie voorstellen CC, punt C, 4e lit. bldz. 18 en bldz. 32). Elke kiesvereenigin2 moet den uitslag dier stemming op de haar toegezonden stembiljetten op alle gelijk luidend vermelden en deze biljetten vóór 20 Maart opzenden. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om tevens op te merken, dat „vergissen menschelijk" blijkt, want ook wij hadden een vergissing begaan met de berekening van hef aantal stemmen, waarop elke kits- vereeniging recht heeft In steê van daar voor als maatstaf te nemen de bepaling van art 5 concept-reglement-randidaatstelling (zie voorstellen CC, hld-z. 20) werd het sUm mental berekend overeenkomstig de rege ling, welke art. 26 Statuten voorschrijft voor de afvaardigine ter Deputatenvergade- ring. Dientengevolge ontvingen sommigi kiesvereenigingen te weinig stembiljetten, andere één te veel. De vergissing werd eerst bemerkt na de verzending der pakketten Intusschen is ze thans hersteld door nieuwe zending aan de betrokken kiesvereenigingen Hun, voor welke onze vergissing effect had wordt nu verzocht het eerst ontvangen cou vert met het onjuiste gestempelde getal te vernieigen; het bij tweede zending ontvan gen couvert met het juiste cijfer te bezigen voor de toezending vóór 20 Maart en dan nauwkeurig toe te zien. dat het getal inge sloten stembiljetten overeenkomt met 't op den linkerbovenhoek der enveloppe gestem pelde cijfer. AMSTERDAM HET HEENGAAN VAN DEN GEMEENTE- SECRET. RIS. Toen Mr. Falkenhurg overleden was stond direct /ast dat in zijn plaats de heer Ro*> vers zou worden benoemd. De heer Roovers was wel niet een gegradueerde, maar hij had gedurende de langdurige ziekte van den gemeente-secretaris diens functie waar genomen; hij was de oudste der aanwezige afdeelingschefs, had een langdurige en eer volle staat van dienst bij Publieke Werken en was sedert jaren bezig met de opleiding voor Gemeente-administratie. Met het heengaan van den heer Roovers. die reeds 67 jaar is en nu zijn plaa's aan jongeren wil laten, schijnt de zaak van Je opvolging niet zoo gemakkelijk te zijn. Hoewel het secretaris-ambt in een groote stad, in bepaalde opzichten veel minder zware eischen stelt dan in een kleinere ge meen'e, men heeft immers uitstekend geoutilleerde afdeelingen wordt toch weer in andere opzichten van den Gemeen te-secretaris meer geëischt wat betreft re prespntatie en wat daarmee samenhangt. Natuurlijk is het ook gewenscht dat de nieuwe titularis voldoende op de hoogtP is met de verschillende secretariewerkzaam heden, en positie gpnoeg heeft om een chef van de chefs te zijn. Uiteraard zijn zulke menschen niet zoo dik gezaaid in den eigen dienst, en kan bi> gelijke aanspraken de keuze zoo moeilijk worden dat men gaat denken over een er- kpnde autoriteit van buiten. F,en onzpr dagbladen heeft reeds de na men van enkele gegadigden naar voren gp- brach' en daarnaast ook iemand buiten Am sterdam als geschikt aangewezen. Zonder namen te noemen, meenen wij. dat in dit geval wel uit den eigen diensi pen uitnemend opvolger van den heer Ror> vers zou zijn te vinden Men kan er maar één kiezen en zal dus stellig meer dan één teleurstellen. Maar he! Voornaamste Nieuws. (blz 1) De deput a ten vergadering der A. R. Partij zal gehouuen worden op 25 en 26 April. De heer Wijnkoop zal bij de a^. verkiezin gen een platiio op de iijel krijgen, die ver kiezing ui tol uit. (Rlz 2) Een rede van Serrarens op de conferentie voor de werkiij-dverkorling. Het conflict ir, het verre Oosten. De Vol kenbond legt gecri gewicht in ,de schaal zegt minister Araki. (blz 3) Ernstige fraude ontdekt op het po6tkam toor te Maassluis. Afgrijselijke moord te Hcenebroek. (blz. 5) Economische Problemen. De Valera's krachtproef. De Avro wil alleen bij geldkwesties sa menwerking met de andere omroepvereeni* gingen. (blz. 8) Het onrustige IJ muiden II. Te Nijmegen Is een moordaanslag ge« pleegd. Bij een auto-ongeval in Duitschland zijn vijf Nederlanders gewond. (blz. 10) Statistiek der Geref. Kerken over 1932 II, De Internationale Studentenconferenue to Edingburgh. De Onderwijzersopleiding, door J. d» Wirtz Cz. zoeken van een opvolger buiten den eigen dienst, zou zeker veel sterker teleurstelling brengen, en tegenover de eeschikte candi- daten die er zijn, niet billijk. WERKNEMER, WERKGEVER EN DE CRISIS Nederland en Oranje IV (afdeelings-kiesver- eeniging van de Centrale te Arasterdam) houdt twee vergaderingen, waar een onderwerp in verband met de crisis zal worden besproken. De eerste bijeenkomst vindt plaats Woens dag 18 Januari e.k., s avonds S uur, in het Oranjehuis (Wjjkgebouw der Ned. Herv. Ge meente), Van Ostadestraat 153, naast de Oran jekerk. Het onderwerp: „De werknemer en de crisis" zal worden ingeleid door den heer J. Hofman, voorzititer van den Ned. Chr. Grafi- schen Bond, waarna gelegenheid tot gedach- tenwisseling wordt gegeven. In de tweede bijeenkomst, te houden 15 Febr., spreekt de heer A. Borst l'zn., te Rot terdam, directeur van de N.V. van der Meer en Schoep's Bakkerijen en N.V. Lunch rooms Paul C. Kaiser, tevens 2de voorzitter van de Chr. Werkgeversvereeniging. Dan wordt ingeleid het onderwerp: „De werkgever de crisis". Deze bijeenkomst wordt waarschijnlijk even eens in het Oranjehuis gehouden. Ook hier is gelegenheid tot gedachtenwisseling. Beide vergaderingen zyn toegankelijk voor geestverwanten. Dr. H. UOLJJN TE AMSTERDAM Begin Maart zal Dr. H. Colijn voor de Cen- Kiesvereeniging te Amsterdam een politieke rede houden in het Concertgebouw, Prof. Dr. J. Waterink is tweede spreker. Luchtvaart FRANSCHE OCEAANVLUCHT. Om de Znid. Donderdagmorgen 10 uur is van 't vlieg veld te Marseille voor een vlucht naar Ame rika gestart het driemntorige Fransehp vlieg tuig Are en riel (Regenboog). Het vlipgiuig heeft een bemanning vari zeven koppen on der bevel van don bekenden vlieger Mormoz nan boord Op de eerste etappe wordt naar Casablanca gevlogen, vandaar wordt de tocht vervolgd over Senegi naar Natal en Brazilië. De Are et Ciel vloog gisteravond om 17 uur over Tetouan. Rechtzaken. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE Voor de Amsterdamsche rechtbank stond I .'ITO .nno. we IK oeorag H" "M -k j Uitspraak 26 Januari. BOOFDRA'THOR OPSI.«nPUA*-vrf 00STZEEDIJK No. 228. R'DAM ZAGERIJ EN SGHAVER1J: NA^AUHAVEN - BOERENKAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1