HJDAG 13 JANUARI 1933 DERDE BLAD PAG. 9 Kerknieuws. NED. HERV. KEBSt GEREF. KERKEN „dankt: Voor Aardenburg, cand. G. Chr. "lantagie, hulppred. te Dieren. GEREF. GEMEENTEN i p e n: Te Dordrecht, M. Heikoop trecht. ^VNDl DATEN TOT DEN H. DIENST heer Joh. M. Mulder, Theol. cand. 'de Vrije Universiteit te Amsterdam, wo- te Goes. Stationsweg 33, is door de Goes der Geref. Kerken praeparatoir amineerd en beroepbaar gesteld. HULPPREDIKERS heer G. Chr. Plantagie, Theol. thans hulpprediker by de Geref. Kerk Dieren, wiens arbeid als zoodanig 15 Jan. eindigen zou, is door den Kerkeraad voor paalden tyd herbenoemd. De heer Planta- ïeeft deze benoeming aangenomen. TSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE m schrijft ons: and. G. J. Post, van Den Haag, werd agmorgen bevestigd als predikant fler Herv. Gemeente te Kerkwerve (>Z.) Goor D. J. Lazonder, van Werkendam, die Jes. en 7 tot tekst had, en deed des namid- intrede by de gecombineerde Ned. Herv. eente te Serooskerke (Schouwen) met predikatie over Matth. 2 2 laatste gedeel ten de handoplegging by de bevestiging mede deel Ds. A. E. van Griethuysen an Noordgouwe, consulent, en Ds. P. P. ber, van Burgh. Ds. A. ANDREE de „(Zeeuw" verneemt, is de toestand Ds. A. Andree, tot voor kort predikant bij Jeref. Kerk te Krabbendijke, den laatsten wel eenigszins verbeterd. Dr. J. H. GUNNING JJHzn. r. J. H. Gunning J.Hzn,, te Bilthoven, :e „Sursum Corda", (de bekende redacteur „Pniël"), hoopt op 23 Januari a.s. zijn en verjaardag te vieren. Dr. J. G. UBBINK i meldt ons, dat de Kerkvoogdij der Ned. Gemeente te Zevenhoven haar leeg- nde pastorie aan Dr. J. G. Ubbink heeft reboden tegen 1 April a.s. De Kerkeraad Geref. Kerk heeft dan, als hij met het be- lingswerk een aanvang maakt, een pastoue den eventueel te beroepen predikant ter hikking. SNEKALE SYNODE-GEREF. KERKEN e Generale Synode der Geref. Kerken, die lit jaar staat gehouden te worden, en wel liddelburg, zal, aldus schrijft Prof. Grcs- e in „Ngord-Holl. Kerkblad", als niet alle teekenen bedriegen, een kalme en een kor- ijn. Er kunnen natuurlijk onverwacht zaken de orde worden gesteld. Maar zooals het staat ligt er slechts weinig op afdoening rachten. rel zal op de Synode ter sprake komen de ,g, hoe de Geref. Kerken haar houding ten bepalen tegenover allerlei verschynse- van den tijd, bijv. de punten van samen hing in de Zending en in de Evangelisatie, E de bepaalde Gezangen wil aanvaarden nu aangeboden zyn. Misschien komt heel verhouding van de Geref. Kerken tot an- aan de orde. VLUCHTENDE LUTHERANEN EN MENNONIETEN e vluchtelingen-ellende in het Verre Oosten og lang niet ten einde. In 1931 werd een ■ot deel der Luthersche vluchtelingen naar aguay gebracht. In Maart 1932 volgden 500 morneten, eveneens naar Amerika. Einde 1 1932 gingen 411 Lutherschen naar Bra- Doch y.teeds nieuwe scharen melden zich In de Ohineesche provincie Heilungkiang inden zich 1000 Mennonieten, die het daar harden kunnen. Nieuwe Luthersche groe- melden zich eveneens. Ook uit Turkestan ien hulptroepen. Reeds 200 vluchtelingen hten in Charbin op vervoer. 0TESTANTEN IN HET VERRE OOSTEN folgens de nieuwste statistische opgaven (in Evang. Deutschland) zijn er thans in Ja- 1174 buitenlandsche Protestantsche zende den en 5096 Japansche Protestantsche hulp- chten werkzaam. Het totaal Protestanten Japan is op de 65 millioen inwoners thans .000. n China werken 6343 zendelingen. Onder de millioen Chineezen telt men 400.000 Prote- ntnche Christenen. n Britsch-Indiè telt men 5049 Protestantsche delingen met meer dan 50.000 Indische hulp- chten. Van de 300 millioen Indiërs zijn er ïillioen Protestantsche Christenen KERKGEBOUWEN 'e Beekbergen zal Donderdag 26 Jan. plaats hebben de aanbesteding voor het ïwen van een kerk voor de Geref. Kerk al- ir. Architect is de heer T. Sikma, te Amers- rt. PROTESTANTSCHE KERKMUZIEK Jen meldt ons uit Weimar, dat in aan- iting van de aldaar reeds bestaande Staats- hoogeschool voor Muziek een instituut gesticht is voor Protestantsche kerkmuziek. Een deel der docenten aan de Staatshoogeschool zal tevens lessen aan dit nieuwe instituut geven. ZITPLAATSEN IN DE KERK Te D i r k e 1 a n d in de Ned. Hervormde Gemeente zullen de openkomende zitplaatsen in het kerkgebouw niet meer verkocht, doch verloot worden. NED. BIJBELGENOOTSCHAP Te O m m e n werd een „Bijbeldag" gehouden, met als voorzitter den heer H. J. Bulten, bur gemeester van Blokzijl, vertegenwoordiger der Provinciale Commissie van het Ned. Bijbelge nootschap en als sprekers Ds. G. A. Bruins, Ned. Herv., en Ds. W. de Graaf, Geref. predi kant, welke leidde tot de oprichting van een afdeeling Ommen van het Ned. Bijbelgenoot schap (ook Lemele en Lemelerveld omvatten de), tot welke reeds dadelijk 130 leden toe- Schoolnieuws. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. De leergang Techniek, Student en Maatschappij aan de Technische Hooge- school te Delft, wordt om 10 uur v.m. Dinsdag 17 Januari a.s. geopend door den heer J- Hudig, president der Centrale Commissie voor Studiebelangen. Daarna spreken Dr. Ir. A. Korevaar, Prof. Dr. Ing. P. Riebensahm en Prof. Dr. Hendrik de Man te 8 uur. Woensdag 18 dezer spreken Dr. Ing. P. Riebensahm, Prof. de Man en Prof. Rieben sahm en Prof. Dr. H. de Man. Donderdag 19 dezer Dr. Ir. A. Korevaar: beantwoording schriftelijke vragen door Prof. de Man en Dr. Korevaar; Prof. Dr. Hendrik de Man. Omtrent den inhoud van bovengenoemde lezingen worde het volgende medegedeeld: Dr. Ir. A. Korevaar behandelt het historisch overzicht van de filosofie der techniek; denk beelden van Zschimmer; de filosofie van Friod- rich Dessauer, de techniek als het realiseeren van ideeën, als voortzetting van de schepping op aarde. De bovenpersoonlijke macht der techniek. Hardensett's characterologische constructie van den .Technischen IMensch" en zijn beteekenis; denkbeelden van Hans Lilje; personalistische filosofie der techniek. Prof. Dr. Ing. P. Riebensahm: 4000 voor Christus 180U—1900—1933. Handwerk Rotatie Volautomatisme; de technische student en de verscheidenheid van richtingen, de overstelpende hoeveelheid stof; de opleiding van den ingenieur; studie programma; wyze van studeeren: examineeren; repetitorenwe zen; de ingenieur als bedrijfsleider; de inge nieur en zyn betrekking tot de gemechaniseer de wereld. Prof. Dr Hendrik de Man: Misleidende denk beelden in literatuur en journalistiek; waardee ring van het begrip arbeidsvreugde, slechts naar hoedanigheid, niet naar hoeveelheid; mechaniseering van den arbeid niet inhae- rent aan mechaniseering der productie; prik kels en belemmeringen van den arbeid; auto matische arbeid; „Entwertung" van den ar beid, door scheiding van organiseerenden en uitvoerenden arbeid; Indviïtrialiseeren, rationaliseering, „Maschi- nen-diener", dequalificatie-requalificatie, intel lectualisme van den arbeid. ALMANAK-VRIJE UNIVERSITEIT De jongstverschenen Almanak van het Stu dentencorps aan de Vrye Universiteit te Am sterdam opent weer met de gebruikelijke gege vens over de Universiteit: directeuren, curato ren, eenaat, hoogleeraren, commissie van toe zicht, dpputaten, hospitium, adreslijst van de studenten en examina. Onder „werken van hoogleeraren" worden lange lijsten van pas- verschenen litteratuur opgesomd. Prof. A. Anema wijdt een „in memoriara" aan den verscheiden president-curator Mr. Th. Heemskerk: een meesterstuk van persoons- en karakterteekening. Een afscheidswoord is ge richt aan den vertrokken hoogleeraar Prof. Dr. H. J. Pos. Gedacht wordt het werk van de af getreden directrice van het hc6pitium, mevr. C. M. E. Kuyper. Dr. S. T. Heidema schryft een bydrage naar aanleiding van het 25-jarig hoogleeraarschap van Prof. Dr. L. Bouman, vroeger hoogleeraar, thans buitengewoon hoog leeraar aan de Medische Faculteit der Vrije Universiteit, waarin diens studiegang, colleges en verkregen resultaten worden nagegaan. In een bydrage over „Het vraagstuk der Universiteit" handelt Prof. Waterink over ae tweeërlei taak: wetenschappelijke vorming en practische opleiding. Uit de kringen der studenten en het corps leven noemen we het memoreeren van den over leden student A. Moens en verslagen van het corps enz. In de Farrago-rubriek treffen we aan bij dragen: „Iets over Natuurwetenschap en Theo logie", „Wat is waarheid?" en verzen. De Varia-rubriek is, naar gewoonte, vol „prikke len" en „nagelen". De Almanak is keurig uitgevoerd. Ze bevat foto's van Prof. Vollenhoven (rector), Prof. Bouman,. Prof. Pos, wylen Minister Heems kerk, een musiceerend hoogleeraar, mevr. Kuy per, wylen student Moens en den senaat van het studentencorps. INTERNATIONALE STUDENTENCONFERENTIE DRIE BELANGRIJKE REFERATEN Dr. G. G. K u 11 m a n n, lid van het Comi té voor intellectueele samenwerking van de Volkenbond, sprak Woensdagmorgen over: De crisis in het Westen. Spr. bedoelt met „het Westen" Europa en Amerika, in één woord het blanke ras en zijn „kuituur". Het Westen heeft scheppende krachten in zich als geen ander deel der wereld. Het wordt beheerscht door ruimte en tijd. Het heeft zich uitgestrekt over Amerika en de Afrikaansche cultuur goeddeels ge schapen. De Westersche geest heeft de we reld doordrongen. Dit Westen nu maakt thans een ontzaglijke crisis door. Alles is er problematisch, tegenstrijdig en onredelijk ge worden. De machine heeft ons in staai ge steld tot grootere productie dan ooit tevoren in de wereldgeschiedenis, en toch zijn er he den ten dage in dit Westen dertig millioen werkeloozen. De 19e eeuw begon met de af schaffing der slavernij; nu zijn raillioenen menschen opnieuw slaven geworden, thans van de machine. De arbeidsvreugde is ver dwenen. Wij gelooven niet meer in de vooruitgang, de evolutie, zooals de 19e eeuw dat kon doen. Er is evolutie, ja. maar niet in rechte lijnen maar het goede en volmaakte. De evo lutie van het kwade is even groot als die van het goede. Zoo zijn wij geraakt in de groote crisis waarin wij meer en meer men- schenmateriaal zijn geworden. Er is evolutie in het goede en in het booze. maar dit is niet te combinceren. En Hier gaan wij zien wat het geheim is van de crisis: dat de raensch zijn leven niet kan leven, zonder dat dat leven verbonden is met wat grooter is dan de mensch zelf. Zonder God en de erkenning van Zijn recht op alle dingen in ons leven wordt het geen waarachtig leven. Alleen met deze achtergrond zal onze Westersche wereld voor de volkomen chaos worden bewaard. Woensdagavond sprak Dr. K. R. M a c k i n- to s h, Moderator van de Church of Scotland, over het onderwerp: Hoe kennen wij God? Voor velen is deze vraag heel moeilijk. Mo gen er al sommigen zijn, die hun God als vanzelf leeren kennen; voor de meesten van ons is het niet wel mogelijk in het schijn baar zinneloos verloop van het wereldgebeu ren in de klassentegenstellingen, in de onder linge haat tusschen de volkeren en rassen, God te vinden. Mag God Zich al geopenbaard hebben; Ilij is evenzeer de Verborgene. Veel in onze wereld echter en dit vergeten wij hierbij zoo vaak is volkomen tegengesteld aan Gods wil. Het Nieuwe Testament stelt de zaak dan ook anders. Het heeft open oogen voor de feiten van datgene wat ons omringt, als dingen die ons uit zichzelf God niet openbaren. Het leeren kennen van God was voor de Apostelen niet het primaire; het was veeleer een resultaat van iets an ders. Geen van hen pretendeerde ooit God door eigen zoeken alleen gevonden t? heb ben. God kennen was een antwoorden op Zijn roepstem. Hij zocht hen vóór zij Hem von den; Zijn zoeken deed hen vinden. Dit kennen van God nu is anders van aard dan alle ander kennen, b.v. op wetenschap pelijke terrein. Het is een perso nlijke ver- houding, zeker anders, maar minstons even zeker als het kennen dei wetenschap. Onze verhouding tot God, aldus spr., is tot op zekere hoogte te vergelijken met eclue vriendschap onder menschen, al is het Q°g méér dan dat. Het gaat erom dat eenerzijds gesproken, anderzijds geluisterd wordt. Heeft God nu wérkelijk gesproken als onze Vriend? Zoo ja, dan is dat een onwankelbare zeker heid voor ieder die het gehoord heeft. Voor sommigen heeft Hij, alle eeuwen door, ge sproken in de Natuur. Voor anderen in men schen in wier leven God waarlijk bleek een kracht te zijn. En toch: ook deze menschen, ook de besten onder hen, struikelden telkens weer, en erkenden dat. En dan keerden ook zij zich tot de Eene die hen nooit teleur stelde. Als wij God ooit In waarheid en vol heid kennen, dan is dat door Jezus Christus. Hij die met Jezus ernst maakt, zal zien dat hem allereerst de waarheid wordt gezegd over zijn eigen leven. En dat roept ons tot de beslissing, en we kunnen niet meer vol staan met de houding* van de neutrale toe schouwer. En dit kennen van God door Christus, deze gemeenschap met Hem, is ook het geheim van de gemeenschap met de naaste. Vaak is dat moeilijk; te vergeven zooals God in Christus ons vergeeft Maar het is het leven dat God, dat Christus van ons vraagt. Die God kunnen wij ook hier, op deze con ferentie vinden. Wij hebben alleen maar te weten dat God verlangt dat wij Hem zullen kennen, en dat in die kennis eeuwig leven is. Donderdagmorgen sprak dr. Hanns I stond in ons blad van 9 Januari. „Christendom en Communisme" In de wereldcrisis, waarin wij leven, zoekt de menschheid naar een licht in de duisternis. En voor velen is dat licht het Communisme, dat de nieuwe dag aankon digt. De Communist heeft afgedaan met het verleden, en hoopt op het nieuwe rijk dat peen klassen meer kent. Het groote in het Communisme ls, dat het niet aaislutin? zoekt bij oude of tegenwoordige ec nom sche st Isels, m ar dat alles rust op een geheel nieuwe levensbeschouwing. Communisme s in wezen een vorm van religie, hoe vreemd dit ook moge klinken. Niet voor niets stamt het uit Rusland, het land, waar de eigenaar dige half-Oostersche, mythische religieuse ia 6telling zoo sterk is. Het Communisme kan ons overtuigen van drie dingen: de noodzakelijkheid van het vormen van een nieuwe economische orde, het scheppen eener nieuwe maatschappij, die werkelijk gemeenschap is, en van de roep om een vast geloof dat realiteit voor de mensch is. S nds eeuwen heeft het Christendom niet een zoo sterke concurrent gehad Het offi- cieele Christendom gedraagt z ch dikwijls zeer onverstandig tegeno er het Communis me, en beoordeelt het uit vrees al te opper vlakkig. Het Comrnun.sme staat sterk in zijn kritiek op een Christendom, dat meent bovenal te moeten optreden als handhaver van de bestaande traditie in het sociale leven. Het Kapitalisme is maar al te vaak van Christelijke zijde verdedigd. En het is begrijpelijk, dat velen zich van een derge lijke vorm van Christendom hebben afge keerd. Zco is het Communisme een van God gege ven straf voor een verworden*Christendom- Het Christendom moet open oogen hebben voor de situatie van onze huidige wereld, of ondergaan mèt die wereld. Wat ls het antwoord dat wij Christenen hebben te geven? Niet allereerst praktische oplossingen. Die blijken dikwijls niet vol doende te zijn. Het Communisme kan niet worden gekeerd door ideeën, maar door wer kelijkheidszin. Het Communisme stelt de vraag aan het Christendom of dit nog wer kelijk Gods-dienst wil zijn, of een onschade lijke levensbeschouwing. Bij het antwoord op deze vraag zijn drie dingen van gewicht. Allereerst dat het Chr stendom zich heeft te ontdoen van de burgerlijke vervalsching van zijn boodschap. In de tweede plaats dit, dat het Christendom weer moet inzien dat alle ware godsdienst een escnatologisch element in zien ueeft, en dat dit door de Christenen maar a! te vaak is vergeten. En tenslotte dit, dat de betrek kelijke waarde van het Communisme is dat het verlangt naar een werkelijke menschen- gemeenschap. En deze eisch moet het Christendom stellen in de naam van God en Christus. Maar die gemeenschap, die het Communisme wil bereiken zonder een ge eerbied voor de enkeling, zal voor ons Chris tenen moeten berusten op de persoonlijk heid. De Christelijke gemeenschap is de eenige plaats waarin de waarheid van het Communistisch ideaal kan worden verwer kelijkt. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Amsterdam (Adra. de Ruyterschool, Bestevaerstraat 4244, hoofd J. Nauta), A. de Vries te Amsterdam. Leidschendam (Chr. Nat. Sch., hoofd B. Kupérus), B. Smid te Lemmer. D i r k s 1 a n d, K. Stadhouders te Rotterdam. Voor tydelyk. WESTLANDSCHE UNIEDAG Te 'b-G ravenzande wordt W oensdag 18 Januari a.s. in de Geref. Kerk te 31ste West- tandsche Uniedag gehouden. Des morgens spreekt Dr. C. Bouma, van Den Haag, over „School en religie" Ike middags handelt Ds. P. G. de Vey Mestdagh, van Rotterdam, over: „De School met den Bijbel en ons Vorstenhuis". In de avondsamenkomst spreekt Ds. D. A. van den Bosch, van Den Haag, de Unierede uit. LAGER-ONDKHWIJSWET By N.V. Drukkery en Uitgevery van De Erven J. J. Tyl te Zwolle kwam van de pers de 3de herziene uitgave van „Beknopt Over zicht van de bepalingen der Lager-Onderwijs- wet" en van de daarmede verband houdende koninklijke besluiten, waarvan de uitvoering aan de gemeentebesturen is opgedragen, toege licht met voorbeelden door M. Quint, referen daris ter secretarie, 's-Hertogenbosch. In deze uitgave is verwerkt het door Eerste Kamer op 29 December j.l. aangenomen ontwerp tot wijziging der L..O.Wet. Voorts zijn in dezen druk de gegevens uit de geschie denis van het Lager Onderwijs uitgewerkt tot een meer uitvoerig overzicht van de geschie denis der Onderwyswetgeving, waarmee ook tegemoet gekomen wordt aan de door onder scheiden opleiders voor de examens-gemeente administratie en -gemeente-financiën uitgespro ken wenschen. Na dit. geschiedkundig overzicht volgen, eveneens overzichtelijk, de inleiding en algemesne bepalingen, en de wettelijke bepa lingen voor het openbaar en het byzoncjer on derwijs. Door deze handige uitgave kan men zich npoedig oriënteeren en de hoofdzakelijke wet telijke bepalingen nagaan. Voor verdere inter pretatie raadplege men andere uitgaven. ZOO STIJF ALS EEN PLANK Kon zijn Jas niet meer aantrekken Na weer zoo flink als ooit Hoe gelukkig moet deze ruan zioh voelen, nu hij weer flink en lenig is, na zoo langen tijd een slachtof.er te zijn geweest van rheu- matiek. „Het ie nu vele jaren geleden", schrijft hij, „sinds ik voor het eerst met chronische rheumatiek te bed moert blijven. Daanna moest ik met twee stokken rond- loopem. Ik leefde in een eUendigen toestand lot vijf jaar geleden. Ik kon me slechts bewegen als een houten blok door me heele- maal rond te draaien. Ik kon mijn jas niet aan- of uittrekken zonder hulp van mijn vrouw. Maar dank zij Kruschen Salts dat ik nu vijf jaar lang regelmatig genomen heb, ben ik zoo actief als een jonge man van 23." E. H. Opgehoopte afvalstoffen en urinezuur, die de kwellende rheumatische pijnen doen ont staan, krijgen kans om zich te vormen wan neer ingewanden en nieren te traag werken. Kruschen Salts spoort ingewanden en nieren aan tot beter functioneeren en drijft over tollig urinezuur en schadelijke afvals'offen zacht en volkomen uit het lichaam. De pij nen worden nu gestild gezwellen slinken, verstijfde ledema'en worden weer lenig. Voortaan zal „de kleine dagelijksche dosis" U inwendig schoon houden, vrij van afval stoffen, overtollig urinezuur en dus ook vrij van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) ZATERDAG 14 JANUARI. Huizen. (296.1 M.) K.R.O. 8.00—9.15 Moreon- concert. 10.0011.30 Gra.mofoonmu*lek. 11 30—12.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.15— 1.15 Lunchconcert. 2.002.30 Voor de r^pe- re Jeugd. 2.30—4.00 Kinderuurtje. «.00— 6.15 U. gelrecital. 5.3U— 6 20 KKO-Boy> 6.206.40 Journalistiek weekoverzicht. 6.4 —7.10 Vervolg conc< 10.jula, t5 Voordracht Aug. de Laat. 10.48 VI.00 Orkest. 11.0012 00 Gramofoonmu ziek. Hilversum. (1875 M.) V.A.R.A. 8-01 Gramo foonmuziek. '0.15 Uitzending voor de ar beiders In de Continu-Bedrijven. 12 01 De Notenkrakers. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.05 J. G. Schoup over ..Anti-oorlogsactlo'*. 3 10 Manooline-enserable. 3.50 Beoefening Huismuziek. 4.30 Uit de Roode Jeugdbcwe. ging. 4.50 Accordeon-soli. 6.10 Rondgang door het Veiligheidsmuseum te Amsterdam. 5.40 Literair overzicht door A. M. de Jong. 6.01 Friesch uurtje. 7.00 Toespraak Bond v. Volkstuinders. 7.15 VARA-toespraak. 7.30 De Flierefluiters. 8.00 Zaterdagavond-pro gramma. 10.00 Orgelspel.10.30 Vaz Dlae. 10.40 Gramofoonmuziek. C. Kooy Lzn.. geb. te 's-Gravende>eJ, op een proefschrift getiteld: „Over doelmatige veevoeding ln Nederland". Do gepromoveerde was vroeger bij het Chr. L. O. werkzaam, daarna gedurende korten tijd hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool te Alphen a. d. Rijn en begon daarna zijn wetenschappelijke EXAMENS-ACCOUNTANT Examens Voorvakken Aan deze examens hebben 40 aasistentleden deelgenomen. Geslaagd zijn voor: Recht: A B Sprokop. Rot terdam: A. Velthuizen, Amsterdam; L. Von- hoff. Driehuis-Y.Vsterveld; L. de Vrlea. Amster dam. Belastingrecht H. ICorvlng. Schiedam; P. J C van Opstal, Tilburg; L. Vonhoff, Drlehuis- Westerveld; J. A. Rienks Azn., Rotterdam, Han- desrekenen: W. A. Brennlng, Amsterdam. Boek houden: W. Chr. van Dijk, Utrecht; J. S. Meyei Jzn., Utrecht: H. W. Schneider, Utrecht. Econo mie- en Staatsinrichting: F. A. Belderbos. Utrecht; W. A. Brennlng, Amsterdam; P. A. v Keulen. Hilversum. Bedrjjfshuishoudkunde: W A Brennlng, Amsterdam; NV. C. Capelle, Amster dam; M. J. van Straten. Utrecht. Nederlandsch' H. Mirhels, Amsterdam; H W. Schneider, DUk, Utrecht; R Krol, Zegwaart J. M. Matlaar, Den Haag. EXAMENS-GEZEL EN MEESTER a. ln de vakken: timmerman, meubelmaken, hulsechllderen, metselen, modelmaken en ateen- b. ln de vakken: plaat- en amldabankwerken, vuurwerken, machinebankwerken en -draalen, automonteeren en lood- en zinkwerken; c. tn de vakken: timmeren, meubel hudsschllderen, metselen, modelmaken, plaat- -- amldabankwerken, vuurwerken, machine- kwerken en -draste' ouden zuilen wor Juli 1933 te Utrecht De candldaten voor het examen gezel onder a. genoemde vakken moeten den leeftijd van 20 Jaren, die voor de vakken onder b. ge noemd den leeftijd van 22 jaren hebben be reikt De oandiidaten voor het examen (ornder c. genoemd) moeten den leeftijd jaren hebben bereikt Aangifte uiterlijk 15 Mei a.s. bij den Wetenschap. BESCHULDIGING VAN PLAGIAAT In verband met emetige beechuildigin-gen van plagiaat, tegen den Leidschen hoog leeraar prof. dr. H. T. Colenbrander geuit door dr. van Eyok en prof. dr. Geyl, heeft het Ned. Gorr. Bureau zioh gisteravond te- lefoniisoh in verbinding gestedd met prof. Colenbnamder. Prof. Colenbrainder deelde mede, dat hij van den brief aan de redactie van „De Gids" niet op de hoogte wee, hoewel het redactieadres bij hem gevestigd is Hij kon daarom ook nog niet antwoorden op de besohul-digingen van beide heeren. Zoodra hij dien brief ontvangen zou heb ben, zou hij, na beetudeering ven den in houd, zijn antwoord mededeolen. Thans wensoht hij echter te volstaan met er op te wijzen, dat hij inderdaad een ruim gebruik van Piremne gemaakt heeft. Dit is op zioh zelf niets bijzondere en hij had dit oo kreeds in een schrijven aan dr. van Eyok medegedeeld. Naast Pirenne zijn ook nog andere auteuns door prof. Colenhran-der geraad pleegd, maar hierover wordt door dr. van Radio Nieuws. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. :ert. 11.50—12.20 Gramofoonmuziek. Fransche uitzending) (509.3 M.) 12 20 Con- ert 1.30 ümroepkloinorkest 6.35 Zang loor Mevr. Harvant. 7.15 Gramofoonmuziek 1.20 Concert door het koor „Verviers-Cbor^f' ry (National) (1554.4 M.) 12.20 Orgo!- r Sydn. Grand orkest (tenor) en F.. Richardson (bas). 2.50 Char les Shadwell en zijn orkest. 3.50 Sydney. Baynes on zijn orkest. 5.05 Orgelconcert. 7.05 Welsh Intel mezo. 7.50 Cabaretliedjes. 8.05 Nieuwe en oude liedjes door Melville Gi deon. 8.20 Promenadeconcert. 8~iï'i Lehar-coneert. 8.20 Marimba-eoll. 8.35 Zang. 9.45 Concert, (önlgswusterhausen (1634.9 M.) 6.60 Weerbericht en tot 7.20 OchtenconcerL 11.20 Gramofoonmuziek. 1.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Concert. 6.55 Motetten van Helnrlcb Schllts. 7.20 Vrooltlk programma .angenberg (472.4 M.) 6.25 Gramofoonpla- ten. 11.20 Populair concert. 12.20 Concèrt 1.55 Gramófoonplaten. 4 20 „Eins In ande re". concert 7.20 Vroolük programma. lu.05—11.20 Concert 11.20—12.20 Gramufoon .ondon Regional (855.9 M.) 12.20 Orgel spel; 6.60 Concert 8.20 Ketelbey-conccrt 9.35 Concert BBC-orkest 'ar os (Radio-Paris) (1724.1 M.) 9.20 Orkest- concert. 12.20 Concert Omroeporkest. 9.05 Gr&mofoonplaten. Var sch au. (1411.8 M.) 5.20 Concert 7.20 Concert Omroeporkest. 9.25 Chopln-recltat Eyok en prof. Geyl geen enkede opmerking gemaakt. Prof. Colenbroinider kon hedenavond geen nadere beschouwingen geven, omdat zoo ails reeds werd opgemerkt hij de stukken nog niet ter beschikking had. UIT KET SOCIALE LEVEN DE NOOD IN DE KLOMPEN INDUSTRIE Onder voorzitterschap van den heer J, Huntink uit Doetinchem is te Utrecht in het gebouw voor K. en W. een vergadering gehouden van klompenmakers uit Neder land. Dezo vergadering was bijeengeroepen door een comité van actie in de klompenin dustrie in verband met den nood, die in deze Nederlandsche industrie heerscht. In zijn openingswoord heette de voorzitter een tweetal leden van de Tweede Kamer, de heeren A. N. Fleskens ea IJ. Keestra, wel kom en zette hij uiteen hoe de nood in de industrie is ontstaan, doordat Je klompen makers oorspronkelijk genoodzaakt waren, machines aan te schaffen om met den tijd mede te kunnen gaan, terwijl zij nu ten gronde gauu mede door de lasten, die daar uit zijn voortgevloeid. De heer J. W. Vienings, burgemeester van Clinge in Zeeuwsch Vlaanderen, wees er op dat er eens gezegd is dat als de klompen industrie zich niet kon handhaven, dat ze dan maar moest verdwijnen. Hiertegen over moeten de klompenmakers niet door agitatie, maar door hechte samenwerking aandrang op de regeering om steun uit oefenen. Door verschillende aanwezigen werd daar na het woord gevoerd. Ten slote werd met algemeeno stemmen een motie aangenomen, die luidde: Honderden klompenmaker uit alle dee- len van ons land te Utrecht in vergadering bijeen, gehoord de besprekingen over den allerellendigsten toestand in de klompen industrie, verzoeken de regeering aller dringendst om maatregelen te nemen ten einde de klompenindustrie voor den alge- heelen ondergang te vrijwaren en wel deze: Stopzetting van den invoer van Belgische klompen, subsidair een ingrijpende contin- gentecring in verband met het verminderd gebruik of wel een toeslag van 25 cent te geven op elk paar klompen. De vergadering werd bijgewoond door den heer R. Sijbolts, Nijverheidsconsuleut en vertegenwoordiger van den minister van economische zaken en den heer Grevers, dir. van het Nijverheidslaboratorium te Delft. DE GOD VAN HET GOUD EN VERHAAL UIT WEST-AFRIKA Door A. E. SOUTHON Naar het Engelsch bewerkt door I. J. P. B.-V. (10 Be hoofden hadden intusschen hun zetels eer ingekomen. Kwangu had het zich ge- akkelijk gemaakt in de kussens, en twee avinnetjes waren ijverig in de weer om de uggen van hun vorst verwijderd te houden lor middel van groote vederbossen. Kwan- n riep daarop met luider stem om de holle ilebassen met gerstebier. Kwangu zelf •onk nooit anders dan een speciaal merk never, Old Tom. De mindere kwaliteiten aren goed genoeg voor de rest van de be wolking. Een diep basgeluid van instemming volgde icrop. Het ging vergezeld van een loflied de edelmoedigheid van den vorst De testnjke dranken vloeiden steeds mild in et paleis van Kwangu; de hoofden dronken 1 gulizige teugen uit de holle kalebassen, aan ieder der aanwezigen was uitgereikt oor lieftallige meisjes, die deel uitmaakten an Kwangu's harem. De fetisch-priesters aten bijeen-gcgro.ept aan Kwangu's rech- arhand'^ ze waren te herkennen aan een orstelige, kroezige bos haar, die recht op tun kaal geschoren hoofden stond. Ze had- len hun plannen gemaakt: maar ee waren listig genoeg om den naam van Noordaa te verzwijgen, zoolang do vorst niet onder den invloed van zijn jenever was. Anders was hij licht prikkelbaar en kon men niet vooi de gevolgen instaan. Geduld en beleid wa ren noodwendig geboden. Evenzeer was ge- venscht to speculeeren op Kwangu's angst voor de goden. „Heeft Ilori, van Oderafo, zijn schatting al betaald?", grijnsde Kwangu. „Pas half', antwoordde het opperhoofd, die het dichtst bij den koning zat en die fungeerde als minister van financiën. „Hij beweerde, dat de oogst mislukt was vanwege de droogte, en dat de palmboomen niet naar wensch hadden gedragen van 't jaar". „Die smoesjes van Ilori hangen me de keel uit", bromdo Kwangu. „Hij is beter geschikl om uitvluchten te bedenken, dan om zijn schatting te betalen. Stuur hem onmiddel lijk een boodschap, Ngono, dat Kwangu er nu genoeg van heeft. Breng hem maar aan zijn verstand, dat rost van de schatting voor de nieuwe maan moet zijn voldaan of dat anders een ander opperhoofd zal plaats nemen in de hut van Oderafo. Zeg hem maar, dat er een brandstapel voor hem gebouwd zal worden in het bosch, waar hij rustig kan sterven. Huivering voer door de leden o'er opper hoofden. Kwangu had een kwade bui van morgen. Van vorige gelegenheden wisten ze nog wel, dat niemand veilig was, als hij een misstap begaan had, of als hij iets bezat dat Kwangu's jaloersche hebzucht begeerde. Alleen de priesters zaten zich inwendig te verkneukelen over de doodsbedreiging, die hun vorst uitte. Hoe slechter zijn humeur was, des te meer zou Kwangu hen in de kaart spelen! „Kubami!" Een magere, slordig uitziende man, die het verst van Kwangu af zat, sprong op, toen Kwangu zijn naam door de zaal liet dreunen. Met een gezicht, dat op eens vaalbleek ge worden was, wierp hij zich" haastig op de knieën, en zoo lang hij daar in de felle zon nestralen, terwijl Kwangu's bijtend sarcasme over zijn hoofd werd uitgegoten, „De papegaaien hebben me vannacht in gefluisterd, dat Kubami geen orde kan houden in zijn omgeving. Je vrouwen zijn weer aan het kijven, Kubami, en hun ge schreeuw houdt me uit den slaap. Ga heen, en reken met heji af. Ransel ze, tot je bloed ziet en vertol ze, dat 't zoo een ieder zal ver gaan, die Kwangu's slaap verstoort En be denk, Kubami, dat een man. die bij hem thuis geen orde op zaken kan houden, ook niet een van mijn opperhoofden kan zijn. Ga heen en ransel er op los!" Dankbaar, dat het z'n vrouwen waren, die ditmaal het slachtoffer zouden zijn en dat hij het niet zelf was, raakte Kubami fluks met zijn voorhoofd aan het stof, stond vervolgens op en verdween haastig. De rimpels in Kwangu's gelaat ontspanden zich een wei nig op het zien van de angst, die zich had meester gemaakt van den inboorling en iets opgetvekter sprak hij: „Dat dikke wijf van hem had opperi moeten zijn en niet hij. Hij moet mais stam pen en zij in de schaduw zitten. Verdraaid, ik geloof, dat ik haar opperhoofd maak! De idee van een vrouwelijk opperhoofd was tot nog toe onbekend in het land van Kwangu, en daarom grijnsden de mannen, die zich slecht op hun gemak gevoelden, om deze mop van hun lieer, in de hoop hem daardoor in een beter humeur te brengen Enkelen hunner hadden een kwaad geweten en Kwangu luisterde scherp. Dat werd dui delijk bewezen, toen hij voortging met rozen terwijl hij met een onheilspeiMende grijnslach sprak: „Rulopi"! Een slanke, jonge kerel nam de plaats in waar Kuba^ni had gelegen. Kwangu her nam: „Er zat een eael op het van mijn paleis vannacht, en die sprak mij over een opperhoofd, dat had zitten smoezen met een van de meisjes uit het paleis in de scha duw van het oerwoud een van mijn ge ringste slavinnen, Rulopi, maar toch een van mijn slavinnen. Zij stierf in dien nacht, Rulopi, haar adem stokte in haar keel en haar oogen puilden uit haar hoofd. Ga heen jonge man, en laat me voor zonsondergang de boodschap brengen, dat Rulopi's beide vrouwen het weduwenkleed dragen!" Het jonge opperhoofd boog zich diep in het stof, ten teeken van algeheele onder worpenheid en ging vervolgens in diep stil zwijgen uit het paleis, beladen met het doodsvonnis, dat zijn heer en gebieder zoo even over hem had uitgesproken. Niemand durfde medelijden met hem te tor—n. want Rulopi had een van de sti ste zede wetten van het land geschon den, door begeerigo blikken te silaen op de geringste van Kwangu's vele vrouwen Een lang r-ti'vwijgen vd- -Ie on t v- Niemand wist precies, of Kwangu nu klaar was; niemand durfde een opmerking te plaatsen. De koning zelf leunde achterover in zijn leeren kussens; zijn groote oogen rolden onrustig van links naar rechts, alsof ze probeerden nog meer boosdoeners te ont dekken onder die mannen, die daar voor hem zaten. Het vonnis, dat hij over Ru lopi had gestreken, had zijn wilden-natuur geprikkeld. Een begeerte om verdere daden van geweld te plegen kwam in hem op, maar voor het oogenblik wist hij nog geen nieuwe slachtoffer te bedenken. Keshona, de opperpriester, zat te peinzen over het wel slagen van de samenzwering, die hij al zoo lang te voren had uitgedacht. Inwendig had hij pleizier. De goden maakten zijn weg wel voorspoedig, vandaag. Toen hij het een ge schikt moment oordeeldo, om het stilzwijgen te verbreken, opende hij den aanval op de Noordaa s, door voorzichtig op te merken: „Er is veel ziekte in do stad van 't jaar. Kwangu. Shoponna loopt maar rond en richt overal zijn brandstapels op. I-Iet volk wordt zwaar geteisterd. Velen, die van de nieuwe oogst gegeten hebben, zijn zwaar ziek. Ze rillen van de koorts". „Ja, het is een warme zomer geweest en de regen was zacht", zei Kwangu met een onprettig gevoel. „Toch hebben we wel warmer dagen gekend en zachter regens", antwoordde Keshona. „Omdat de goden vertoornd zijn!" Keshona wierp dit antwoord den vorst rauwelings vrvpr de voeten; hij sprong op, toen hij het zei en zijn wreed gelnat was overtogen met een gloed van hartstochtelijkheid, wearvoor de koning naar geen verklaring meende te moeten zoeken. Hij lag achterover als iemand die doodelijk gewond was, on hij was te zeer geschokt, om te kunnen naden- Ken. Hoewel Kwangu nooit geweten had. wat vrees voor menschen is, kon hij beven als een net bij de gedachte aan de toorn der goden. Die was voor hem even reëel, als voor de mannen daar voor hem en omdat hij nooit anders gehoord had, was het voor hem niet moeilijk te golooven, dat de ver toornde goden, alles wat ze maar wilden, konden uitroeren met lichaam en ziel der menschen, heuij in dit leven, hetzij in het nier-namaals. Als de goden vertoornd waren, kon dat zyn dood beteekenen en Kwangu was niet van plan om de reis naar het land der geesten aan te vangen, of het moest on vermijdelijk zijn. Om zijn leven een maand 'e rekken, zou hij met genoegen de helft van zyn volk ten offer gebracht hebben. „Waarom zijn de groote geesten vertoorn?" fluisterde hy beschroomd. „Zijn mijn onder- claneii traag in het brengen van hun offers9" „Sommigen zijn zeer traag in het komen tot de offerplantsen"; antwoordde Keshona; hij zag schoone perspectieven om zijn plan nader uit te werken. „Maar de goden zijn met boos op het volk. Kwangu", voegde hij er veolheteekenend aan toe. „Wie heeft hen dan vertoornd"? fluisterde Kwangu. terwijl hij op zijn bevende, bloed- louze lippen beet. (Worlt vervolgdj

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9