BINNENLAND. 3 VRIJDAG 13 JANUARI 1933 HET ONRUSTIGE IJMUIDEN In 't verleden ligt het heden LOON- EN ARBEIDSVOORWAARDEN Een status quo In IJmuiden schijnt men sedert Dinsdag avond op een dood punt gekomen te zijn. Tenzij eenig incident de algemeene situatie plotseling wijzigt, is er een status quo in getreden, dat wel eenigen tijd kan duren. De reeders hebben met minder moeite, 'dan gehoopt werd, de binnenkomende sche pen behoorlijk gelost en zullen het met het laatste dozijn ook we] klaar spelen. Ze zijn daarin niet overmatig lastig gevallen door de stakers, al dreigde het even, toen ook familieleden en eenige studenten hielpen lossen. Natuurlijk viel het ongewone nachtelijke karwei, dat soms tot 's morgens 6 7 uui duurde, niet mee; maar de visch is niet be dorven, de vischknechts hebben, op enkelen pa, de visch verder bewerkt en verzonden en de vischhandelaars staan niet aan den kant der stakers. Vandaag of morgen ligt nu 't geheele be drijf nog stiller, dan het reeds lag en komt er tijd tot nadenken bij allen, die iets met iet conflict uit te staan hebben. Wij willen door de hier volgende artikelen dat naden ken bevorderen. Met al de bescheidenheid, welke ons be hoort te sieren, mogen we verklaren, dat we van meetaf een eigen kijk op deze dingen hadden en zoo hier en daar is dat wellicht ook gebleken We meenden er echter goed aan te doen onze opinie te toetsen aan het inzicht van die geestelijke voormannen in IJmuiden zelf, wier oordeel door onze lezers op prijs wordt gesteld. I In hoeverre onze opvatting al dan niet (gewijzigd werd, blijft geheel onbesproken; we geven thans in 't kort weer, hoe we de toestand zien. En we doen dat onder het motto: wat er thans gebeurt is voor alle partijen, welke bij het conflict op onaange- jname wijze betrokken zijn, de vrucht der historie In de roode pers heeft dezer dagen een ongegeneerd grof artikel gestaan over IJmuiden als broeiplaats van knoeierijen. 'Behalve vijf zware koppen, droeg dit arti kel als motto: „Er is een werkwoord, dat in IJmuiden druk wordt vervoegd: smeezen. I Het is de plaatselijke uitdrukking voor knoeien! De reeders smeezen, de kolenbazen jf smeezen, de leveranciers van netten en j! ander materiaal smeezen. En natuurlijk 1 smeest dan ook een deel der bemanning mee!" Nu moet men tegenwoordig bij de roode pers er wel rekening mee houden, dat de .artikelen in den regel niet beantwoorden aan de sensationeel? koppen, welke er bo- staan; doch van deze beschouwing zou den we alleen willen zeggen: mei zóó wei nig gegevens zouden wij zóó'n krenkend en vooral nü opruiend artikel niet durven schrijven. Echter, hoe het zij, IJmuiden heeft sedert de opkomst der tn.wlvisscherij onder de ge- loovige visscherlieden de naam gehad van een goddelooze plaats, waarbij dan niet in het bijzonder aan „zakelijke knoeie rijen" gedacht werd, doch aan het algemeen levensbeeld. Onze bewering, dat ook voor de reeders het huidige conflict voor een goed deel vruoht der historie is, berust dan ook iri geen geval op de stelling, dat zij het er in zake loon- en arbeidsvoorwaarden, sociale voorziening en knoeierijen, bv. bij de pro- viandeering der schepen, meer dan de ree ders in andere zeeplaatsen naar gemaakt zouden hebben. In dit opzicht is onze groote grief tegen de reeders, dat zij zich in de uitoefening van hun bedrijf om het zoo eens te zeggen, om God noch Zijn gebod bekommerden; dat de Zondag niet in tel was, en dat men het heelemaal niet erg vond, als de zeelieden de Christelijke feestdagen op zee en al wer kende doorbrachten. De gevolgen daarvan zijn ook in de prak tijk niet uitgebleven. Slechts door honger gedwongen aanvaardden de Christelijke zee lieden uit andere plaatsen een „stee op een stoomtrawler"; verreweg het grootste deel der bemanning stond met de reeders op 't standpunt, dat het dwaasheid zou zijn, om op Zondag, omdat het Zondag is, niet te werken en te visschen. En wanneer thans tegenover de reederij een revolutionaire macht staat, die even min met God en Zijn gebod rekent, dan is dat ook vrucht der historie. Echter, hier moeten de grenzen nog enger getrokken worden. En het kernpunt dient nog nader omschreven te worden. Wat men ook van de IJmuidensche ree ders mag zeggen, niet, dat zij behoorden tot de schrielste werkgevers. Integendeel, er viel met hen te praten; zij traden de vakorganisaties niet met tegenzin tegemoet; in goede jaren, 1918 bv. werd te IJmuiden vrijwillig aangeboden, wat elders met strijd nauw'lijks te verkrijgen was. We denken hierbij hoofdzakelijk aan de sociale voorzieningen, welke toen getroffen werden, omdat hieraan weer wat anders vastzit en in verband staat met het tegen woordige conflict. We meenen het zoo te mogen zeggen: De reedersvereeniging, die zelf zeerisico en andere assuranties in handen hield en deze belangen behartigde op een wijze, waarover niemand gegronde klachten had; stemde er in toe, dat de mecst-linksche vakorganisatie van werknemers, de Federatie, feitelijk het orgaan werd voor het zg. Fonds voor sociale voorzieningen. Er zaten in het bestuur ook anderen, maar de goedbczoldigde en in vloedrijkste functies kwamen in handen van de leiders der Federatie. Voor alle dingen ware hier een neu traal bureau noodig geweest, maar de reeders lieten, gedreven door een soort on verschillige onpartijdigheid toe, dat roode organisatie en sociale voorziening vereen zelvigd werden. Voor de Federatie was hiervan het prac- tisch gevolg, dat zij een prachtig kantoor kon stichten, omdat een belangrijk deel van de huur terugkwam uit het Fonds; en dat ook de salarissen van bestuurders slechts voor een klein deel op de organisatie druk ten. Doch er is meer. Wanneer de zeelieden en transportarbeiders op het kantoor van de reedersvereeniging geweest waren, werden ze in den regel vandaar naar 't bureau der Federatie, pardon, naar het kantoor van het Fonds voor sociale voorzieningen, verwezen. Jawel, maar de handige propagandisten van de Federatie maakten een goed gebruik van de gelegenheid; en de werknemer, die op de heenreis niets voor de Federatie ge voelde, verliet heel vaak als lid dier orga nisatie het kantoor. Geen wonder, dat in deze strubbeling de Federatie met hand en tand vasthoudt aan de instandhouding van dit Fonds, zoo wel om financieele als om propagandistische motieven. En zulks, ondanks het feit, dat het Fonds bijna afgedaan heeft Zorgde het oorspronkelijk voor uitkee- ring bij ziekte en werkloosheid; die taak is door andere organen overgenomen en voor zoover de wettelijke regeling niet voldoende is, hebben de reeders toegezegd, dat zij de gevolgen van ziekte en ongeval voor hun rekening nemen. Dit is één der verregaande concessies, welke de reedersvereeniging aan de Chr. organisatie gedaan heeft, overtuigd als zij was. dat een strijd vooral nu, indien eenigs zins mogelijk vermeden moest worden. De Chr. Organisatie kon gerust zeggen: we hebben in vriendschappelijke onlerhan- deling zooveel bereikt, dat het onverant woordelijk zou zijn op een conflict aan te sturen. Zoo dacht echter de Federatie er niet over. Die wilde blijkbaar de strijd. Reeds maanden van te voren was hierop aange stuurd: de macht der Federatie moet openbaar worden. Vandaar het stellen van onmogelijke eischen en het breken van het gegeven woord. Niet het minst onder pres sie van de meest revolutionaire elementen in de Federatie. Doch om dat goed te begrijpen, moeten we nu spreken over de vruchten der histo rie voor de Centrale, d.i. de moderne ofwel sociaal-democratische bond. Dit echter in een volgend artikel. CRISIS-ZUIVELBESLUIT VERKOOPDAlGEN De minister van Economische Zaken heeft met ingang van 16 Jan. as. aangewezen als plaatsen, waar het verboden is boter ten ver koop, ter aflevering of in opslag voorhanden te hebben, welke niet is voorzien van het in het eerste lid van genoemd artikel bedoelde merk, de openbare wegen in de na te noemen gemeen ten op de achter de namen dier gemeenten ver melde dagen: Maastricht: Dinsdag, Woencdag, Vrijdag en Zaterdag; Heerlen: Dinsdag, Don derdag en Zaterdag; Gulpen: Donderdag; Sit- tard: Donderdag: Kerkrade; Woensdag en Vry dag; Hoensbroek: Vrijdag; Brunssum: Zater dag; Venlo: Zaterdag. LOOP DER BEVOLKING DE CIJFERS OVER 1931 Toename van het aantal inwoners met 1.59 pCt. in één jaar Aan de Statistiek van den Loop der Be volking in Nederland over 1931, welke door het Centraal Bureau voor de Statistiek is uitgegeven wordt het volgende ontleend: Op het eind van 1931 telde ons land 8.061.571 inwoners, n.l. 4.0006-359 mannen en 4.055.212 vrouwen. Het aantal mannen op 100 inwoners bedroeg 49.70, het aantal vrouwen 50.30, terwijl op elke 1000 mannen 1012 vrouwen werden aangetroffen. In 1830 kwamen" op 1000 mannen 1045 vrouwen voor, in 1880 1023, in 1909 1021 en in 1920 1013, waaruit een langzamerhand ge lijk worden der aantallen mannen en vrou- en valt waar te nemen. Van 1930 op 1931 nam de bevolking met 1-59 pet, toe. Deze toeneming is hoofdzake lijk het gevolg van meer geboorte dan sterfte (1.27 pet.), de vestiging overtrof het vertrek met 0.32 pet. De cijfers der gemid delde jaarlijksche toeneming sedert 1830 vertoonen van volkstelling op volkstelling op een enkele uitzondering na, een stijgend verloop, hoewel die stijging in de laatste perioden, inzonderheid in de periode 1920— 1930, slechts gering is. Splitst men de toe neming dezer periode in twee vijfjarige tijdvakken, dan verkrijgt men voor de eer ste vijf jaar een gemiddelde jaarlijksche toeneming van 1-55, voor de laatste vijf jaar van 1.41. In 1931 werden 181.927 kinderen geboren, waarvan 177.387 levend en 4.540 doodgebo ren werden. Het aantal levend-geboren jongens be droeg 91-615. het aantal levend-geboren meisjes 85.772, zoodat tegenover 100 meis jes pl.m. 107 jongens werden geboren. Per 1000 inwoners berekend bedraagt het aantal levend geborenen in 1931 22.18 tegen 23.12 in 1930. Voor de perioden 1840'49, 1880—'89 en 1910'19 waren de cijfers nog resp. 33.54, 34.68 en 26.79. Ook de dood-geborenen, welke voor 1931 een cijfer van 2-50 per 100 geborenen aan wijzen, bewegen zich in dalende richting (het cijfer voor 1924—'28 bedraagt 2.54). In 1931 kwamen op 100 geborenen 1.74 onwet tig geborenen voor, welk cijfer voor de pe rioden 1840—'49 5.01, voor 1880—'89 3-21 en voor 1910'19 2.17 bedroeg. Het aantal huwenden bedroeg voor 1931 14.71 per 1000 inwoners en wijst ten opzichte van 1930 (15.78) op een geringe daling. De cijfers sedert 1S40 geven een schommelend verloop aan. In de periode 1840'49 was het cijfer 14.78, in 1860 16.44, in 18S0—'89 14-28 en in 1920--29 16.08. Wat de geboorte betreft worden op het platteland, wat de huwelijken betreft in de steden de hoogste cijfers aangetroffen. Het sterftecijfer bedroeg voor 1931 per 1000 inwoners 9.63, welk cijfer, hoewel boven dat van 1930 (9.09) liggend, gunstig ge noemd mag worden ten opzichte van vroe gere jaren. De periode 1840—'49 geeft een sterftecijfer aan van 26.56, de periode 1880—'89 een cijfer van 21.27 en de periode 1910—'19 een cijfer van 13.40. De groote steden geven de gun stigste cijfers. De sterfte is onder de vrouwen gunstiger dan onder de mannen, echter wordt het ver schil steeds geringer. Door echtscheiding werden in 1931 2998 huwelijken ontbonden, terwijl het aantal scheidingen van tafel en bed 504 bedroeg. Op 1000 echtparen kwamen in 1931 1.92 echtscheidingen en 0.32 scheidingen van ta fel en bed voor. Een beschouwing der cijfers sedert 1850 wijst op belangrijke toeneming, voor de periode 1850—'59 waren de cijfers resp. 0.15 en 0.04, voor 1880—'89 0-35 en 0.13 en voor 1910'19 1.11 en 0.23. WETHOUDERSCRISIS TE ALMELO DE KWESTIE OPGELOST De heer G. Engberts (f.h.) heeft, na een on derhoud met den nieuw opgetreden wethoudef de heer H. H. kortebos (v.b.), waarin deze laatste verklaarde niets tegen de persoon van den heer E. te hebben doch uitsluitend tegen de samensteling van het vorige college, zijn ont slagaanvrage als wethouder ingetrokken. De crisis is dus opgelost! Het college weer com pleet! P. f. GEORGANISEERD OVERLEG VOOR AMBTENAREN DE BIJZONDERE COMMISSIE Bij beschikking van den minister van Justitie is benoemd tot ondervoorzitter van de bijzon dere commissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren, werkzaam by de departe menten van algemeen bestuur, en de daarmede gelijk te stellen ambtenaren mr. dr. A. L. Scholten s, secretaris-generaal bij het de partement van Oeconomische Zaken, te 's-Gra- venhage. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING DE COMMISSIE VAN ADVIES Bij beschikking van den minister van Bin- nenlandsche Zaken ie aan den heer G. der Lende eervol ontslag verleend als lid van de commissie van advies voor de werkloos heidsverzekering, en is als zoodanig benoemd de heer H. Lindeman, lid van het bestuur van het N.V.V. te Amsterdam. SPOORWEGEN EN VARKENS CENTRALE De Nederlandsche Varkenscentrale heeft een overeenkomst met de Nederlandsche Spoorwe gen getroffen, waarbij zij zich verbonden heeft het vervoer van haar varkens, jaarlijks ten minste IVi millioen stuks, per spoor te doen geschieden. ROFFELRIJMEN Openbare nuchterheid In «en propaganda-geschrlftjs van ..De School met den BUbel", laxen we dit zinnetje: „De onaerwtJzer» tn een openbare school, mogen 1n hun onderwijs niet wijzen op den Heere Jezus als den Zaligmaker van grooten en kleinen. Dat verbiedt de Wet". Hier ia het karakter der böz. school weergegeven, 't Is een sekte-schoolt „De Openbare School" ln een Haagsch reclameblaadje Voor de Openbare School Speelt een onbekende schrijver De hoogtonige viool, Dat er toch maar ééne school is ln ons lieve vaderland Waar de christelijke liefde Voor de lieve kleinen brandt; Dat er toch maar ééne school is Waar beschaving, eerbied, trouw, Plichtsbesefoprechtheid, waarheid, Wordt gebezigd voor de bouw Van het kinderlijk karakter Waar in ongedwongenheid 't Kind kan tieren en gedijen Tot één klomp verdraagzaamheid. Daar geen kerkdwang en geen dogma's, Daar geen Jood, geen Protestant, Daar geen Roomsche! Zuiver kindren Van één eenig vaderland! Als ik zoo dat blaadje door lees, En ik zie de regels staan Die ik, als een klein bewijsje Voor u plaatste bovenaan Als ik zoo dat blaadje door lees En ik weeg de 7VOordenschat, Die naast kleurige juweeltjes Massa's keisteenen bevat; Als ik leesdat wie de kindren Op hun Heiland wijzen blijft, Ze met ruwe hand, als 't ware Uit hun paradijs verdrijft; Als ik lees hoe boos, hoe bitter Deze vriendlijke scribent Met de treurige gebreken I Der bizondre scholen vent Vraag ik: Man, waar haal je zooveel Onverdraagzaamheid vandaan Je hebt vast op zoo'n bizonder Fijne secte-school gegaan! (Nadruk verboden.) LEO LENS. DE HANDEN VAN NEDERLAND AF. Van het pittige lied irDe handen vaë Nederland af' woorden van Leo Lena en muziek van Marius Egberts, waarop wij indertijd de aandacht hebben gevestigd, is de eerste druk, die 10.000 exemplaren om vatte, bijna uitverkocht. Hoezeer dit lied heeft ingeslagen blijkt wel daaruit, dat het eerste venschijnen in September van het vorig jaar plaats vond. Zooate men weet, is het een uitgave van A. van Oei en Zoon te Delft. Een nieuwe zending geld van Enge land aan Amerika, juist gearriveerd met de Majestic"ivordt in de auto van de Federal Reserve Bank te New-York geladen. Mej. Andree Doumer, kleindochter van wijlen president Doumer, trad dezer dagen ie Parijs in het huwelijk. Lord Willingdon en Lady Wülingdon bij de races op den Cup-day te Calcutta, Hoe men de boomen aan de Oude Schans te Amster dam, die bij het bouwen van een nieuwen walmuur ondergraven werden, een steuntje geeft. Naast den „Marble Arch", tegenover Hyde Park te Lon den, verrijst een modern hotel, dat 't grootste van Europa f moet worden. Er zjjn 1000 slaapkamer». Het verbrande gedeelte van het Dominicanenklooster te Zwolle wordt verder afgebroken om daarna te worden herbouwd. Het publiek bespreekt druk de explosie van een bom op „Quatro Caminos" te Madrid. Tegelijkertijd ontploften op andere punten van de stad nog dne bommen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5