MAANDAG 9 JANUARI IS 13 ECONOMISCHE PROBLEMEN DE INDISCHE SUIKER ORDONNANTIE DE MOEILIJKE REGEERINGS- BESLISSINGEN De oorspronkelijke idee zegeviert De Indische Regeering heeft ten opzichte /an de door haar bij den Volksnaad inge diende en door deze sterk geamendeerde euiker-ordonnantie beslist en wel in de rich ting der meerderbeidswensohen. Om deze zeer belangrijke aangelegenheid nog even in het kort te belichten, willen wij vermelden, dat de verkoop van den Java suiker sinds 1918 in handen was gesteld van een zuiver vrijwillige Java-suikerverkoop- vereeniging. de Viep. Slechts enkele onder nemingen hielden zich afzijdig, doch deze speelden in het suiker-concert geen noemens waardige en domineerende rol. De Visp heeft ongetwijfeld goed werk verricht, maar geleidelijk bleef zij niet meer opgewassen tegen de ernstige gevaren, die de wereld-sui-1 kercultuur en dus ook de Java-sruiker be dreigden. Prijzen daalden en de verkoop stag neerde. Om hieraan paal en perk te stellen, entameerde f'a Aimerikaansche advocaat Chad b urne tevens manipulant in het groot ten opzichte van suikeraandeelen, een restrictie-beweging, welke geleidelijk door de meeste suikerproduceerende, en tevens ex- porteerende landen, werd aangehangen. Tem slotte kwam het Chadbourne-plan tot stand, dat echter geen uitkomst bracht. Prijzen ble ven dalen en de voorraden namen toe. Het op papier prachtig in elkander zittende schema (in 1936 zouden alle wereldvoorra den zijn opgenomen) bleek een kaartenhuis; men liet het echter niet in elkander vallen, omdat de misère alsdan nog grooter zou worden, tenminste volgens de denkbeelden van de meeste suikeirleiders. De Regeeringsmaatregelen ter uitvoe ring van het Chadbourne-plan. het Chadbourne-plan te kunnen doen slagen. moest de N.I.-Regcering offioieele maatregelen nemen om den Java-suikerex- port billijk te verdeelen. Exportlicenties wa ren hiervoor benoodigd, waaraan een ieder. Visp-leden of outsiders, onderworpen wer den. Om deze maatregelen zoo goed mogelijk ln de practijk te doen slagen, werd een vrij willige vereeniging van Java-suikerprodu- centen opgericht, de Vasoco (Vereeniging van Javasuiker Ondernemers), ter quotee- ring der uitvoeren bij Internationaal Con tract), wier doel het verder was om zooveel mogelijk te trachten, productie en verbruik aan elkander te doen aanpassen. Vele suiker ondernemingen hielden zrich van de Visoco afzijdig, terwijl de actie tegen de fouten van de Visp toenamen. Een en ander had tot ge volg, dat besloten werd de Visp met eind 1932 te ontbinden. Dit is Intussohen gesdhded. Wanneer er echter geen centrale Javasui- ker-verkoopvereeniging meer bestond, vrees den velen, dat de suikerprijzen nog verder zouden inzakken, waardoor het economische leven op Java en in In-dië een verderen knauw zou krijgen. Men riep de hulp der Regeering in met gevolg, dat talrijke bespre kingen tusschen belanghebbenden en Regee ring plaats vonden. Verschillende min of meer ingrijpende voorstellen kwamen ter sprake en het werd steeds duidelijker, dat de tegenstellingen tusschen de suiikerproducen- ten hoe langer boe scherper werden. Tegenstelling Dit was begrijpelijk, omdat zich geleidelijk twee groote groepen hadden gevormd en wel de financieele instellingen, die tevens eigen suakerfabrieken hadden en de con cerns, welke zich met het fabriceeren van suiker bezighielden. De laatsten moesten hun campagnes laten financieren en kwamen daarbij terecht bij de financieele instellin gen, tevens concurrenten. In normale tijden ging dat goed, zij het ook, dat men niet on belangrijke kosten had te betalen in gevolge de geleidelijk in zwang gekomen consigna tie-contracten. Ingevolge deze contracten moest de crediietnemer haar producten aan credietgever ten verkoop consigneeren, zoo dat buiten rente, commissie, assurantie, op slag etc. moesten worden betaald. De con- signatienemer had hiertegenover de zeker heid voldoende geld gedurende den loop van het consagnatiecontract te verkrijgen. In abnormale tijden daarentegen werd deze band voor de credietnemers te bezwarend. Want zij kwamen daardoor hoe langer hoe meer in het krijt te staan, naarmate de ver koop hokte. Bovendien liepen zij de kans. dat de contracten zouden -worden opgezegd, zoodat zij het debetsaldo hadden af te lossen Wanneer de verkoop van den suiker onmo gelijk was, ziou het kunnen gebeuren, dat li quidatie dan wel faillissement ndetmeer zou den zijn te vermijden, zoodat overigens goe de ooncerns de crisis ten offer zouden val len, alleen omdat zij niet meer de beschik king over geld konden krijgen. Het consig natiecontractde samenvoeging van ere dietfunctiie en suikerfabricage zouden de gal gen kimmen worden, waaraan de suikerfa- brikanten met onvoldoende liquide middelen zouden kunnen worden opgehangen. De groote broeders zouden desgewensoht buiten gewoon goedkoop in het bezit van waarde volle fabrieken kunnen komen. De voorraden en de nlenwe aanplant Hierbij komt nog een tegenstelling en wel tusschen de voorraden en den nieuwen aan plant. Door de consignatiecontracten kwa men de voorraden grootendeels onder de macht der credietgevers. Blijven de fabrie ken in naam de eigenaren, in de daad wa ren bet de beleende banken, die over de sui kers beschiikten. Hoe lager de suikerprijzen, hoe moeilijker de banken het debetsaldo van de fabrieken zouden kunnen innen en hoe meer risico zij liepen. De banken willen dus eerst de voorraden trachten te verkoopen en waar de wereldmarkt op het moment een be perkt opname-vermogen heeft zouden de cre dietgevers liever zien, dat de productie zoo danig werd ingekrompen, dat de vraag naar suiker grootendeels uit de stocks zou kun nen worden voldaan. Dit strookte niiet met de denkbeelden van üie ooncerns, die geen voorraden bezaten (de outsiders, die niet bij de Visp waren aan gesloten en die dus konden verkoopen, waar en wanneer zij wilden) en evenmin met de maatschappijen, die consignatie-contracten hadden loopen. Want de voorraden waren zij theoretisch kwijt (zij het ook, dat het obligo nog liep) terwijl beperking van hun aanplant hun kostprijs belangrijk verhoo- gen zou, zoodat het gevaar niet denkbeeldig was, dat zij het bedrijf zouden hebben te stoppen. Een moeililke beslissing. Het is deze combinatie van tegenstellingen waarin de Regeering te beslissen had. Oude voorraden of het zoo min mogelijk breide len van den nieuwen aanplanteen centraal verkooporgaan onder leiding van de meerderheid dan wel verschillende ver- koopsvereenigingen, ieder onder de vrijwil lig gekozen leiders en onderworpen aan een centrale instantie ter regeling van enkele hoofdbegrippen. Dit laatste punt toch was consequent uitvloeisel van het eerste prin cipe. Dienden de oude voorraden een hoofd rol te spelen, belangrijker dan de kwestie van den nieuwen aanplant, dan was een centraal verkoopsorgaan noodig, onder lei ding van de meerderheid (dus van de ban ken, tevens credietgeefsters tezamen met haar satellieten) en dat zijn aandacht groo tendeels op een doelmatige verdeeling van de verkoopen tusschen voorraden en nieu we productie had te vestigen; was de hoofd zaak de nieuwe aanplant om de algemeene economische situatie te dienen (hoe meer de aanplant werd uitgebreid, hoe meer in woners van Java er de directe- en indirecte voordeelen van zouden trekken, terwijl het spuien van de oude voorraden slechts de banken zou helpen), dan zou men een centraal verkoopskantoor niet dringend noodig hebben. Immers men kon dan met verschillende organisaties gaan werken, mits van een hoofdprincipe uitgaande; be sliste men echter toch een centrale, welnu, dan moest men zorgen, dat niet de meerder heid den scepter zwaaide, noch de minder heid. Het zou de Regeering moeten zijn of haar vertrouwensmannen, die de eindbe slissing aan zich hielden en bij die beslis sing rekening zouden houden met het al gemeen belang! De partij der meerderheid gekozen. Het is uiterst vreemd, dat de Regeering in Indië de partij koos van de meerderheid. In de memorie van toelichting, welke de betreffende ordonnantie begeleidde, worden geen steekhoudende argumenten voor de regeeringshouding aangevoerd en in vele opzichten ging die M. v. T. van foutieve praemissen uit. Het had er allen schijn van, dat de Regeering, door onbekende machten beïnvloed, de belangen van de meerderheid coute que coute wilde dienen en geen afwij kende meening bij haar organen wilde to- lereeren. De minderheid, buitengewoon goed en overtuigend vertegenwoordigd door de ver trouwensmannen van de N. I. Handelsbank en van de N. I. Landbouw Mij. roerde zich verdienstelijk en het gevolg was. dat de Volksraad ten slotte de ordonnantie zooda nig amendeerde, dat het een product werd ten voordeele van het algemeen belang en daarbij een juiste middenweg opende voor de meerderheids- en de minderheidswen- schen. Deze sterk geamendeerde ordonnan tie werd daarna aangenomen met als tegen stemmers dp mannen, die medegewerkt hadden aan de oorspronkelijke indiening en opstelling. Indien de Regeering haar adhaesie aan de gewijzigde ordonnantie had gegeven, dan zou zij zich daardoor het odium van lichtvaar digheid en partijdigheid op den hals ge haald hebben. Want dan zou zij goed keu ren, wat zij bij de indiening der ordon nantie zoo streng had afgekeurd en fel be streden. Het was dus logisch, dat zij de amendementen, die ingrijpend waren, niet kon overnemen, terwijl zij ter wille van het prestige van den Volksraad die amende menten aanvaardde, die gevaarlijk waren. De oorspronkelijke idee zegeviert Het resultaat is dus, dat de oorspronkelijk idee heeft gezegevierd. De meerderheid heeft het pleit gewonnen; wij zullen afwach ten, wat de consequenties ervan zullen zijn. Het laatste woord is echter nog niet gespro ken. De oppositie is nog te fel, niet alleen van de suikerminderheden, maar ook van hen, die zioh te weer stellen tegen onbillijk heid en regeeringsdoordrijven, dat niet vol doende gemotiveerd wordt. Bij de behande ling van die Indische begrooting in de Tweede Kamer, vermoedelijk in Februari, zal deze ordonnantie ter sprake komen en er zullen harde noten worden gekraakt. Het bestaan der huidige regeering zou er van kunnen afhangen. Vanwege het groote be lang zullen wij op de ordonnantie zelve nog nader terugkomen BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN WERKVERRUIMING B() Kon. besluit Is bepaald, dat de benoeming van de heeren mr P. W. J. H. Cort van der Linden. B. van Eesteren, dr L. G. Kortenhorst K. Kruithof. J. Th. NUkamp. F. v. d. Walle en dr I. H. J. Vos tot Ud van de bi) Kon. besluit van 28 Mei 1926 Ingestelde Rijkscommissie van Advies voor werkverruiming, te rekenen van 19 December 1932, wederom met een jaar wordt verlengd. CONSULAIRE DIENST Bt) Kon. besluit ls aan den heer A. L. A Sartori op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zi)n betrekking van consul der Nederlanden te Kiel. De heer L. Behnoke ls belast met de waar neming van het consulaat. TWEEDE KAMER DE HEER JOS. MAENEN NIET OPNIEUW CANDID AAT Naar wij vernemen zal de heer Jos. Maenen, lid der Tweede Kamer, zich voor de a.s. verkiezingen niet meer beschikbaar stellen. CREDIET HARINGVISSCHERIJ CONTRACT GETEEKEND Op het departement van Economische Za ken is het contract geteekend tusschen de regeering en de reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij, inzake de credietregeling. Gelijk bekend, is van dit crediet, hetwelk tot een bedrag van 2.500.000 is toegestaan, slechts voor ruim 550.000 gebruikt. In ver band met de groote vraag naar haring is nu reeds vrij veel verkocht van die partijen, waarop het rijksvoorschot is -erleend. Houdt deze vraag nog een maand aan, dan zal de totale voorraad snel opgeruimd zijn, het geen voor het komende haringseizoen van veelbelang zal zijn, hoewel het zeer hooge Duitsche invoerrecht op haring een struikel blok blijft. Naar wij vernemen zal onze regeering stap pen doen bij de Duitsche regeering om het op 26 September jl. ingegane verhoogde in voerrecht van 6 Sik. per ton in te trekken CRISIS-BRIEFKAARTEN TEN BATE VAN HET N. C. a Van 15 Januari tot en met 31 December zullen op de postkantoren verkrijgbaar wor den gesteld briefkaarten welke met een bij slag boven de gewone frank eerwaarde ver kocht worden. De extra-opbrengst komt ten bate van het Nationale Crisis-Comité. De kaarten dragen op het linkergedeelte van de voorzijde (adreszijde) een voorstel ling, welke, evenals de aangebrachte zegel- afdruk, verbandt houdt met het doel van de uitgifte. De kaarten worden uitgegeven met een frankeerwaarde van 3 cent, 5 cent en 7V2 cent en worden verkocht voor 5 cent, 8 cent en 11 cent. De briefkaart van 8 cent is uitgevoerd naar een houtsnede van W. Oepts te Am sterdam; die van 5 cent naar een lithogra phic van Aart van Dobbenburgh te Bentveld. De briefkaart van 7y2 cent is uitgevoerd naar een teekening van H. Th. Wijdeveld te Amsterdam, afbeeldende, boven de landkaart van Nederland, den strijd van de elkander verslindende machten in den wereld-chaos. De briefkaarten zijn na den termijn van verkrijgbaarstelling nog tot en met 31 De cember 1934 geldig voor postgebruik. De aan het einde van het verkooptijdvak niet ver kochte briefkaarten worden vernietigd. TWEEDE BLAD PAG. E ROFFELRIJMEK. Moeilyk, maar noodig. Terecht wordt er op gewezen, dat on schen hebben te zitten. Zoolang open- lijk In de roode pers de sabotage ge predikt wordt, heeft de regeering ernstig toe te zien. Als je trouw de roode krant leest En dat moet ik, tot m'n spijt Sta je paf van de naïeve Roekelooze roerigheid Die gekweekt wordt door de lijdera Aan verzetlustpolitiek, Prikkelend het lichtgeloovig, Lichtontvlambaar rood publiek. Lui met hersens: Wibaut, Vliegen Pothuys, Banning, Albarda, Wauwelen de Notenkrakers En Pen-Arie-tjes niet na ln hun Punch-iale wijsheid Van ontploffend onverstand, Maar dat heeft bij de Genossen De gebalde overhand. Titels: ,J)e regeering wil nietl" Maken de verarmden diets: Zulke dienaars van de brandkast, Van den mammom, staan voor nietsl Hoofden als: „Wel geld voor Oorlog Burgerwacht en B. V. LA" Spelen op de laagste hartstocht Van het volk een schunnig spel. En de leugenpropaganda Op het Overheidskantoor Woekert in gestolen vrijheid Als met Staatssubsidie!door: Op een postkantoor, bijvoorbeeld Midden in het vaderland, Heeft een communist de draden Van de seindienst in de handt 't Is een mooi controlepostje En als centrum van verraad ls het voor de Moskovieten Bij een coup d'état niet kwaad.. Moeilijk is het wel, maar nóódig Dat met moed en veel beleid Wordt gezorgd bij Staats- en Stads voor gezonde zuiverheid. [dienst (Nadruk verboden.) LEO LENS, Correspondentie. Mag ik nog eens, en voorloopig voor het laatst, meedeelen, dat ik er onmogelijk aan beginnen kan, brieven te beantwoorden waarbij geen postzegel voor antwoord ingesloten is?. Tijd, papier en enveloppen heb ik in overvloed; postzegels niet! L. L. Een montagefoto, die wél twijfel doet rijzen, of het nu zóó noodig was, om de autoborden type L de kwalificatie ongeschiktV' te geven. Links: Bij de Scheepsbouw-Mij. te Amsterdam wordt de achtersteven van de „Tricolor"voor Noorsche rekening gebouwdafgewerkt. Hiep ishoogsPonrech .vaardig dal-deze num- merplafs i: vervolgd worden Per- wijl onderstaande- llkenteekens"no9 bij duizendpallen in gebruik zijn ©ij Een tweetal karakteristieke foto's uit Bagdad, de sterk zich uitbreidende hoofdstad van Mesopotamië. Links aan den oever van de Tigris; rechts, een alledaagsch straattafreeltje. Een gezicht op den beroemden Adams Piek (Ceylon), genomen met een telelens op de nieuwe infra-roode 11 ford-plat en. De nevels die hier hangenhadden tot nv- toe iedere foto onmogelijk gemaakt. Tusschen Gorinchem en Sleeuwijk zal de „Gorinchem V" als veerpont komen varen. De boot staat nu nog op de helling van de werf ,JDe Klop?' te Gorwchenu

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5