DE RAMP DER „ATLANTIQUE" VRIJDAG 6 JANUARI 1933 PI AD PAG OUD-PRESIDENT COOLIDGE OVERLEDEN DE DOOD KWAM ONVERWACHT Het zwijgzame staatshoofd dat veler vertrouwen genoot Uit New York wordt gemeld, dat de oud- president der Vereenigde Staten, Coolidgs, gisteren is overleden. Calvin Coolidge werd op 4 Juli 1872 in het bergdorpje Plymouth in den staat Ver mont als zoon van- een „farmer" geboren. In 1891 studeerde hij in Amherst wiskunde doch keerde in 1894 naar het ouderlijk huis terug om in het farm-bedrijf werkzaam te CALVIN COOLIDGE i Later ging hij in de rechtswetenschappen studeeren en vestigde zich in 1897 als advo caat van Northampton (Mass.) waar hij in 1S99 president van een bank werd. Weer later trad hij in dienst der gemeen telijke administratie en was van 19101911 burgemeester \an Northampton. Van 1912—1915 was hij lid van den se naat van Massachusetts en van 19141915 ook voorzitter daarvan. Van 1916—1918 was hij plaatsvervangend gouverneur van Massachusetts. Bij al de verkiezingen waarbij hij candi- daat gesteld was, volgde hij tegenover zijn tegencand iiat steeds dezelfde tactiek van absoluut voornaam stilzwijgen, welke tac tiek hij ook in 1924 volgde bij zijn presidents verkiezing. Als gouverneur van Massachusetts werd hij tot tweemaal toe gekozen en behield, dien post tot Maart 1921, toen hii tot vice-presi dent der Vereen. Staten gekozen werd. Toen president Harding in Augustus 1923 stierf, volgde Coolidge hem automatisch op als president, volgens de Amerikaansche groodwet- In de 19 maanden, die hem van de ambts periode van Harding overbleven, zette hij in hoofdzaak diens politiek voort Het olie-schandaal, dat in den zomer 1923 openbaar werd, maakte zijn positie geenszins gemakkelijker. Toch gelukte het hem, alie moeilijkheden te overwinnen, zoodat hij in den zorner 1924 door de republikeinen voor de eerstvolgende ambtsperiode van presi dent der Ver. Staten (Maart 1925 tot Maart 1928) candidaat werd gesteld. Op 4 Nov. 1924 werd hij met zeer groote meerderheid tot president gekozen. Zijn eigen optreden als zoodanig is ge kenmerkt door zijn afwijzing van den Vol kenbond en zijn ijveren voor een doeltref fende ontwapening. Hij was van meening, dat Je oorlogsschulden aan Amerika be taald moeten worden cn was voorstander van handhaving van hooge douane-tarieven om den welstand van het land te verzekeren De anti-Japansche politiek der senaats meerderheid keurde hij af. Met den senaat had hij ook overigens moeilijkheden, vooral bij de bezetting van den post van attorney-general, waarbij hij zich tegen de benoeming van den candidaat van den senaat, Warren, verzette en zelf tenslotte een anderen candidaat, Sargent, moest voorstellen. Door het veto, dat president Coolidge jn Februari 1927 tegen „Farmerbill" uitsprak, bereikte hif wel, dat deze wet in den senaat niet we. d aangenomen, doch zijn positie bij de tegenstanders onder de landbouw-politici was geschokt. President Óoolidge was de eerste presi dent, die (in Augustus 1927) de Indianen- reservatie in Dakota bezocht, waar hij voor 10.000 Indianen, hoofdzakelijk Sioux, een binnenlandsch-politieke rede hield. Het echec der Amerikaansche politiek bij de te Genève gehtuden conferentie voor ont wapening ter zee in December 1927 sterkte hem in zijn voornemen, zich niet meer voor cle eerstvolgende presidentsverkiezing candi daat te laten stellen. Coolidge, die steeds voor het Kellogg- j part was opgekomen, verdedigde in zijn rede van 10 Augustus 1928 het standpunt, da d- sterkte van het prestatievermogen van leger en marine door liet Kellogg-pact niet beïnvloed moesten worden. Nog kort vóór het einde van zijn ambts periode onderteekende hij op 14 April 1929 een wet voor den bouw van 15 kruisers. Op 4 December 1928 intusschen werd Hoo ver, dien Coolidge zelf had aanbevolen, tol zijn opvolger gekozen. Op 4 Maart 1929 trad Coolidge af en aanvaardde dadelijk daarop de functie van directeur der „Nevv-York Life Insurance". Onderhoud met kapitein en stuurman van de „Ruhr" KRANIG WERK VAN NEDERLANDSCHE ZEELUI Verhoor van geredden Gistermorgen is men begonnen met het verhoor van de geredden van het mailschip „l'A tl anti que". Alle berichten stemden hierin overeen, dat liet vuur zich uiel onwaarschijnlijke en opvallende snelheid uitbreidde. De meeste geredden, ivauronder zich ook drie vrouwen bevinden, zijn uitgeput van de pogingen om den brand te blusschen en van de daaropvolgende redding. Kenigen hebben bijna twee uur in zee rondgedreven, alvorens zij opgepikt werden. De eerste stuurman, Gaston genaamd, deelde den vertcgcnwnordiger van tie „Paris Midi" mede, dat hij zich met den kapitein ecnig-e officieren en eenige leden d< overige bemanning nog aan boord bevorm. toen er geen reddingbootcn meer waren Uit de sloepen, die om het brandende schip dreven had men liet kleine groepje aan hu <1 van den Oceaan reus seinen gegeven, om in het water te springen. Lang hadden zn geaar zeld. ook toen bet vuur de plauts vvuar zij stonden dicht naderde. Om ben aan te moe digen was Gaston als eerste in het water gesprongen. Het zwemmen werd bemoei lijkt door den dichten rook, die over het water hing. Hij was half verstikt, toen een reddingsboot hem oppikte. Nader wordt uit Parijs gemeld: Uit de verklaringen van de matrozen en vooral van den eersten officier schijnt te blijken, dat men kortsluiting de mogelijke oorzaak van den brand acht. De eerste officier verklaarde dat 't schip hevig geslingerd heeft, terwijl het toch lading, nooh pa- igiers aan boord had. doch slechts een gedeelte van de vaste beman ning. Bovendien heeft men reed.- eenmaal geconstateerd, dat bij hevig slingeren een electrische draad is gebroken. De minister van de handelsmarine Léon Meyer schijnt eveneens deze meening te zijn toegedaan. Het wrak voor Portland Bill Een radiogram van een sleepboot meldde, dat het brandende schip naar het Noord- Oosten drijft en zich op «even mijlen van Portland Bill bevindt. Het wrak drijft niet groote snelheid naar de Engelsche kust. Volgens een ander bericht is het wrak zes mijlen van het Portland-voorgebergte, nabij het lichtschip van Shambles verwijderd. Acht sleepbooten en een Fransche torpe dojager, bevonden zich in de nabijheid van het wrak. Men wil trachten, het wrak aan den oever te sieepen, maar tot dusverre zijn dergelijke pogingen nog niet mogelijk ge- Op sleeptouw. Een riskant karwij Later wordt nog gemeld: Door een zestal sleepbooten getrokken verdween de „L'Atlantique" gisteravond langzaam uit het gezicht der Engelsche kust De kabels konden slechts aan het hek van de L'Atlantique bevestigd worden, daar het voorste gedeelte van het schip nog hier en daar in brand staat I De slagzijde bedraagt thans bijna twintig graden. De L'Atlantique" heeft sinds zij Woens dagochtend door de bemanning is verlaten, een afstand van bijna 100 kilometer afge legd. aangezien het schip wordt voortgedre ven door een tamelijk krachligen storm uit Zuid-Westelijke richting. Kapitein Schoofs wil als eerste het wrak betreden, wanneer het schip wordt binnen gesleept. Den geheelen dag door waren honderden menschep aan de Engelsche kust bijeen om het gradiose schouwspel van het langzaam voorbijgaande nog steeds in een rookwolk gehulde wrak gade te slaan, j Een aantal vliegtuigen cirkelde boven 't I schip, teneinde van betrekkelijk geringe i hoogte de ontwikkeling van het vuur na te gaan. I Een Fransche kanonneerboot bevindt zich I voortdurend in de buurt van de „L'Atlan- i tique'De mondingen der torpedo-lanceer- buizen zijn op het schip gericht, teneinde i het eventueel tot zinken te kunnen brengen Men vreest namelijk, dot het, indien het ontijdig zou zinken, de scheepvaart in het Kanaal zou kunnen belemmeren. Donderdagavond waren geruchten in om loop. volgens welke de pogingen, de „Atlan- tique" te bergen, naar het schijnt, voorloo- pip weer zouden zijn opgegeven. Op ongeveer 25 K..M. ten Zuiden van Net dies werd het schip drijvende gezien in Westelijke richting. Het afdrijven \an het schip wordt ver- kluard uit het feit, dat 't getij is veranderd. Coolidge had gisterochtend nog een wan deling gemaakt, waarbij hij door zijn secre taris werd vergezeld. Daar hij zich onderweg niet wel gevoelde, keerde hij naaar huis te rug en legde zich te bed. Toen zijn vrouw, die ook uit was geweest, thuis kwam, vond zij Coolidge dood te bed liggen. Naar Reuter nog meldt, was de dood, toen Coolidge's vrouw thuiskwam, vermoedelijk sedert een kwartier ingetreden. Sinds 2 a 3 weken was Coolidge lijdende aan een maagziekte. Als doodsoorzaak wordt een hartaandoe- ning aangenomen. Aan president Hoover werd terstond ken nis van het overlijden van Coolidge gege ven. Uit New York wordt nog gemeld: Coolidge had geweigerd zijn geneesheer te cousultee- ren voor zijn ziekte. Hij begaf zich gister morgen als naar gewoonte naar zijn bureau rnaar ging tegen tien uur weer naar buis. Zijn secretaris verklaart, dat niets gister morgen erop wees, dat Coolidge ziek was. Zij praatten nog enkele oogenblfkkcn voor dat Coolidge zich terugtrok in zijn kanier. De secretaris wachtte, totdat hij terug zou keeren. Toen Coolidge's echtgenoote echter zijn kamer binnenging, vond zij haar echt genoot dood. Hoover zal tegenwoordig zijn bij de be grafenis van Coolidge. Als eerbetuiging aan Coolidge's nagedach tenis zijn de senaat en de kamer 'gisterna middag verdaagd. Naar wij vernemen, is de Nederlandsche sleepboot „Roode Zee" er gistermiddag >n geslaagd een verbinding met bet brandende wrak tot stand te brengen en in den voor avond had'ook de Nederlandsche sleepboot „Lauwerzee" een tros op bet schip uitge bracht. Drie opvarenden van cle sleepboot „Lau werzee", n.l. P. M. de Baar, matroos, A Wygerse, tremmer en M. van Teylingen, lichtmatroos, allen woonachtig te Maassluis bevinden zich aan boord van de „L'Atlan tique". Zoodra men de trossen flink had vastge sjord, hoeft men met het wrak koers gezet naar Havre, waarvan men gisteravond nog ongeveer 96 mijlen verwijderd was Te ongeveer 9 uur in den avond heeft ook de Nederlandsche sleepboot „Witte Zee' eveneens van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam, vastgemaakt. Verder vernemen we nog, dat ook een Fransche sleepboot, vermoedelijk de „Abeil- le" aan het sleepwerk deelneemt. Het aantal vermisten negentien Uit Parijs wordt gemeld: Het aantal vermisten bij de catastrophe van het Fransche oceaanschip „L'Atlanti que" wordt thans officieel met 19 aangege ven. Zeven en twintig leden der bemanning zijn in een ziekenhuis opgenomen. Naar het wrak terug De minister voor de handelsmarine, Léon Mever. heelt Donderdagochtend vroeg een enquête-commissie samengesteld De kapi tein van de Atlantique en de eerste officier zoomede tien officieren en minderen zijn, zooals gemeld, aan boord van een Fransche sleepboot naar de „Atlantique' teruggeva ren om aanwezig te zijn hij liet versloegen van het schip. Men wil vermijden, dat deze gelegenheid door schepen van vreemde na tionaliteit zou worden te baat genomen, om het schip in bezit te nemen, daar volgens het internationale recht een door zijn be manning verlaten schip, toebehoort aan de bemanning van de'boot, welke liet verlaten schip wegsleept In verband hiermede heeft de president van de „Compagnie de Navigation Sud- Atlantique" den admiraal van de vloot- basis Cherbourg verzocht, dat niemand zal probeeren aan boord van de „Atlantique" te gaan zonder daartoe uitdrukkelijk door commandant Schoop te zijn gemachtigd. Uit Rotterdam werd hierover gisteravond nog gemeld: Een Franschman, die er in geslaagd was aan boord te komen, moest liet schip weder verlaten Drie leden van de bemanning van de sleepboot Lauwerzee hebben daarop kans gezien eveneens aan boord le komen en bevinden zich thans nog op het schip Liter: De sleepboot Witte Zee heeft van avond half tien vastgemaakt. Het vuur in het voorschip begint te verminderen. De Roode Zee stoomt op naar Havre Om tien uur gisteravond is te Londen een radiobericht ontvangen, yolgens hetwelk de Roode Zee langzaam opstoomt naar Le Havre. De drie Nederlandsche matrozen zijn nog aan boord. Nog wordt gemeld: De reederij staat er op dat de Atlantique naai Havre zal worden gesleept. Hoewel dit in verband o.a. met den langen afstand nogal bezwaren met zich medebrengt, zet dt sleep op het oogenblik koers naar ge noemde Fransche huven. De Üuitsuhe sleep boot Simson, die er eveneens in geslaagd was vast te maken, moest de verbinding wegens inachinescliade verbreken. Een tweetal Fransche sleepbooten heeft eveneens korten tijd verbinding met de Atlantique gehad. De verzekeringssom LONDEN, 6 Januari. De „Daily Tele graph" publiceert liet merkwaardige bericht dat de verzekeringspolis vun de Atlantique pas Woensdag j.l., dus op den dag dat de brand uitbrak, werd geteekend. Hel risico van de huidige, verzekering dateert echter van November 19:32. Het uitstel van de onderteekening van de polis vond zijn oorzaak in den omvang van de kleine verzekeringswerkzaamheden, die met het afsluiten van een zoo groote trans actie gemoeid zijn. Het blad dementeert het bericht dat de verzekeringsondernemingen reeds op de Londensclie markt de uitkecring voor de Atlantique zullen doen. De uitkecring kan echter zonder moeilijk heid geschieden, omdat de betrokken fir ma's over voldoende Fransche valuta be schikken. was, vast had weten te maken, inaar over de mogelijkheid het schip nog ergens bin nen te sleepen liet hij zich zeer sceptisch uit. Met voldoening werd ons ech'er op het prachtige vrachtschip nog getoond het tele gram. dat van de Fransche ministers was ontvangen naar aanleiding van de redding. Om het de bemanning kond te doen was het voluit in den messróom opgehangen. De Minister-President en de Minister voor de Handelsmarine van de Fransche Repu bliek brengen hun dank aan den comm m- dant en de bemanning van het schip Ruhr voor de hulp die zij verleend hebben bij de redding van de opvarenden van de Atlan- Hei vvasyvoor de Ruhr een blijde binnen komst te Rotterdam en het etmaal vertra ging dat men had opgeloopen, had men er graag voor over, nu men de wetenschap had meer dan 80 mensrhen aan hun pc zinnen en verdere verwanten te heb> kunnen teruggeven door de redding van ue hen bedreigende doodsgevaren. AAN BOORD VAN HET M.S. „RUHR' In de Parijsche pers wordt algemeen een nauwkeurig onderzoek geciêcht. Men legt er grooten nadruk op, dat tusschen den brand van de .Atlantique" en dien van de „Georges Philippar" een eigenaardige over eenstemming bestaat» Bij beide schepen is bet vuur des ochtends ontdekt en op beide schepen is het uitgebroken in een ledige hut eerste klasse. Voorts waren in beide gevallen de draad- looze installaties roods zoo goed als van den aanvang van den brand af onbruikbaar. Bn afwezigheid van den Duitschcn am bassadeur heeft legatieraad dr Foerster Donderdag don Fran-chen premier zijrt deel neming betuigd met het verlies van de „At lantique". Over de resultaten, welke het onderzoek van den brand tot nu toe hebben opgeleverd verklaarde hij, dat de getuigenverklaringen eensluidend zijn. Hij moest toegeven, dat iedere gedachte aan een kwaadwilligen aan slag moet worden u'tgescllakeid. De tegen woordige stand van de techniek in aanmer king genomen kan men in geen geval de oorzaak van den brand in een font derelec- liische installatie van het schip zoeken. I-Ioogstens zou een ongelukkige samenloop van omstandigheden in aanmerking komen Al bet mogelijke zal echter gedaan worden om de waarheid te achterhalen. Speciale reportage) Rotterdam, 5 Januari. Het motorschip Ruhr van de Hamburg— Amerikalijn, dat het eerst na hei uitbreken van de brand, die het trotsche zeekasteel vernielde, er pLatse aanwezig was en bet reldkundig maakte, is vanavond te Roiter dam aangekomen. Wij hebl/cn van de gelegenheid gebruik gemaakt om de staf van bet schip te inter viewen. De joviale kapitein Vick mocht eerst eenige bezwaren opperen 'egen een personderhoud, ten slotte liet hij zich toch met den lstcn stuurman vinden om een en ander van zijn bevindingen mede te deelen. Te urns reeks 4 uur 's morgens kwam ie lste stuurman Förster op de brug. De man, die van wacht kwam, deelde hem mede welke schepen in de nabijheid waren en daaronder was ook een groot passagiers schip op 2 a 3 mijl afstand aan bakboord. Dit bleek later de Atlantique te zijn. Tegen 6 uur was de Ruhr wat meer naai voren gekomen en de opmerkzaamheid van den stuurman werd getrokken door bet feit dat san het schip voor hem, dat alle lich en op had, die in Je midscheeps een eigen aardig roode kleur kregen. Ook de 4e stuurman Petersen had dit op gemerkt en men ging wat scherper op den voorligger letten. In eens merkte men, dat er vonken boven de Atlan ique uitschoten en Förster schreeuwde het uit: „Mensch er breuutl". Direct werd kapitein Vick gewaarschuwd en de Rdhr draaide bij en stoomde full speed naar co Atlantique. Had men aan vankelijk vastgesteld dat de brand in- de midscheeps woedde, men zag het vuur als het warn over de lengte van het schip voort vliegen en het nam steeds in hevigheid toe. Kolossale vlammen sloegen nu boven de dekken uit, het werd een hel van roode vlum ongen en opspattende vonken. Een geweldige rookmassa ontwikkelde niet veel last van, omdat de Atlantique dwars tegen den wind gedraaid lag. Aan de lijzijde zal men echter geen hand voor de oogen hebben kunnen zien. Terwijl men mei volle kracht in de richting van le Fransche mailboot voer, werd door de scheepslciding commando gegeven alle stormladders en zooveel mogelijk ladders overhoord te laten hangen. Toen men Je oceaanreus naderde moest dit met groot beleid geschieden, want de Ruhr, een schip van 7000 ton, ts te groot om al te dicht te naderen. In de morgenschemering was men bij het brandende schip gekomen en onder leiding van de officieren Hellmann en Pe tersen werden twee oooten van de Ruhr ges reken. In het half donker zag men, dat ongeveer 8 booten door de Atlantique wa ren uitgezet en op de .rij rumoerige zee ronddreven. Vier daarvan kwamen langszij de Ruhr en de inzittenden klommen langs de ladders en touwen naar boven. De reddingbooten van de Ruhr gingen er op- uit om de menschen, die hulpeloos in zee ronddreven of van de Atlantique af sprongen op te pikken. De boot van den tweeden stuurman Heli- man wist op deze wijze zes totaal ver kleumde schipbreukelingen op te isschen. Die welke onder leiding stond van den vier den stuurman Petersen is tot 20 M. afstand van het brandende schip genaderd. Men zag op de reddingboot, dat voorop de boeg nog een groepje menschen stond en luide werd geschreeuwd, dat deze over boord moesten springen en dan wel opgepikt zouden worden. Men heeft dat echter niet gedaan. Tragische oogenblikken Op het achterschip zag men toen dat een der booten van de Atlantique aan de boegzijde in de davits hing en juist ge streken zou worden. De vlammen speelden er echter reeds omheen en plotseling ging er een kreet van afgrijzen op: een der ta lies, waaraan de boot hing, was doorge brand en cle, boot slingerde los, maar bleef nog aan de andere talie hangen, naar Je kapitein het kernachtig uitdruk'e. als een knakworst naar beneden bengelend. De menschen, die zich reeds bijna gered achtten, slingerden in zee en verkeerden in doodsgevaar. De reddingboot van de Ruhr voer er da delijk heen en het gelukte na veel zoeken zes .Ier in zee gevallenen tp redden. Hoeveel er ech'er in de boot gezeten hadden wist men niet. Van de geredden waren er bij die twee" uur in het water hebben gi worsteld met den dood en het is zeer aannemelijk, dat er ook verschillenden zijn verdronken. Tijdens de redding bleef de brand «irh nog steeds uitbreiden en „von Bug bis' Heek" loeiden ten slotle dc vlammen over de dekken. Als zulk een brand uitbreekt, zoo zeide ons de kapitein, <s er voor geen enkel schip meer redden aan Brand in een ruim kan men bedwingen door Je luchttoevoer -if ie sluiten, maar hier hadden vuur en wind vrij spel. Kr stond een rij krachtige wind en dat had clenzelfdcn invloed alsof men he' schip tijdens den brand met petroleum of benzine zou gaan bespuiten. Kort nadat de Ruhr aankwam waren ook enkele andere booten te hulp gekomen, waaronder de Nederlandsche Achilles. De ze is kleiner en kon dus gemakkelijker manoeuvreeren en er dichter bij komen, evenals de Ford Castle en nog een pair schepen. Jammer vond de kapitein van de Ruhr het echter, dat enkele van de kleine schepen geen radio aan boord -hadden, zoo- da' het niet mogelijk was in gemeenschap pelijk overleg de redding le organiseeren. Wat seint gij daar Zooals reeds eerder is opgemerkt, was de Ruhr het eerst ter plaatse van de ramp aan wezig. Men had geen enkel R O S. nntvan- gen en wist dan ook aanv:-: nkelijk niet welk schip in brand stond. Dp marconist van de Riiihr, ijlings ui' z'n kooi gefrommeld, be zette het station en seinde herhaaldelijk na-ar het brandende schip Wie bent u?" Men kreeg echter van de Atlantique geen an'woord. We! seinde echter een Engelsch kuststation terug: „Wat seint gij voor be richten over een brandend schip?" Op de informaties van de Ruhr is daarop het eers p bericht van de ramp de wereld ingezonden. Als een staaltje van den omvang welke dp brand reeds had aangenomen toen -le Ruhr naderbij gekomen was deelde de stuurman ons mede. dat het sehip zoo gloeiend stond, dat 'elkens. wanneer de Atlantique. dip op zijn lengteas op de gol ven heen en weer dobberde, "eenigszins in het wafer dook reusachtige stoomwolken omhoog scho'en. Wegens het gevaar voor ontploffingen kon de Ru.hr niet al te dichtbij komen, wan» door zijn groote lengte kon 't schip niel uit de voe'en I.angzamerhand zag nien dat het bran dende schip eenigszins slagzij ooiiep, die ten slot'e ongeveer 12 graden bedroeg. Om halfarht Woensdagmorgen stond hpf sehip van voor tot achter en van hoven naar he neden in lichter laaie. Tot halfeen des middags is het Duische schip samen met de Arhilles in de nabijheid gebleven en toen de kapitein van liet ongelnkssehip ais laatste man die te ontdekken viel was :n- genomen op de Arhilles s'oomden de heide srhepen naar Cherbourg. De Ruhr bleek in tolaal S3 mannen en vrouwen te hebben overgekregen. Van dp dames was er een verkoopster van een Panisch modehuis, dat aan hoor van de Atlantique een filinal had Dp twee andere dames waren de pedicure en Jp massouze. Van de mannen waren de meeste stewards, s'okers en andere machinekamer- personeel. Ook waren er eenige ingenieurs De meesle geredden waren nog vrij mon ter vooral die welke al dadelijk na het uitbreken van dèn brand in de sloepen waren gegaan en met hun bagage konden worden gered. De ingenieurs waren echter zoo downheated dat men het maar hei beste vond ze niets te vragen en ze regel- rerh' in de krullen stopte. Over de oorzaken vertelden de gereddpn de meest tegenstrijdige verhalen, waaraan echter geen waarde is te hechten. Wel had den allen aanvankelijk gedacht dat men den brand wel met eigen middelen sme dig zou weten te blusscheh. Zij hadden daarbij niet gerekend met den fatalen in vloed van den wind op een passagiersschip, dat met zijn vele dekken een reusachtig trekgat was. Er waren geenerlei ontploffingen gehoord. Wel kon men aan den aard van de rook wolken ennstateeren. da' reeds na een paar uur alles op de stookolie na uitgebrand was. Evenals hij de P. C, Hooft bleef ook op de Atlantique deze stookolie uren lang zeer fel branden. Zijn er meer slachtoffers? Kapitein Vick toonde zich zeer verhnasd da' de berichten mededeelden dat er niet meer' dan 19 vermisten zouden zijn. Ilij had op veel meer gerekend en telde aan vankelijk niet meer dan een kleine 150 g - redden op. Er zijn echter tal van schepen in Je huurt geweest en doordat men onderling geen communicatie had. was met de red ding alles nog mogelijk. Bij he' passeeren van Pcrnis was het den kapitein opgevallen dnt de P. C. Hooft er vrijwel net 7.00'uitzag als de Atlantique toen men deze verliet: een uitgebrand casco F.en kranig s'aaltje noemde hij het, d. t Je 4 Roode Zee, dié reeds spoedig in Je iu't DE HERSTELBETALINGEN Duitschland heeft den Amerikaanschen Minister van Financiën Mille laten msde- déelen, dat Duitschland gebruik zal maken van zijn recht tot uitstel van de op 31 Maart vervallende bctalin- en aan mixed claims en bezettingskosten tot een bedrag van 33 mil- lioen mark. Duitschland heeft hiermede voor de tweede maal gebruik gemaakt van het recht van uitstel, dat vastgelegd werd in het destijds tusschen Duitschland en Amerika gesloten verdrag. De betalin- en hebbed betrekking op vergoeding van schade en beta'ing van on kosten tijdens de Amerikaansche bezetting. EEN ONDERHOUD VON PAPEN-HITLER Te Keulen heeft een bespreking tusschen Hitier en oud-rijkskanselier Von Papen plaats gehad. Daar, zooals men weet, Von Papen hel bijzondere vertrouwen van Rijkspresident Von Hindenburg geniet wordt aan dat ge sprek veel waarde gehecht. In het onderhoud moet de mogelijkheid «ijn besproken nogmaals een poging te doen. om Hitier rijkskanselier te maken. Von Papen zou dan moeten trachten, den rijkspresident te bewegen zijn bezwaren te gen een rijkskanselierschap van Hitier op zijde te zetten. Na deze bespreking is Hitier per auto naar Detmold gegaan. Vandaag «ou een bespreking tusschen rijkskanselier Von Schleicher en den Prui sisohen minister-president Braun plaats hebben. Naar de „Boersenzeitung" uit Keulen ver neemt, heeft baron Von Schroeder, in wiens woning het onderhoud tusschen Von Papen en Hitier heeft plaats gevonden, desge vraagd alle geruchten gedementeerd vol gens dewelke de bijeenkomst op eenigerlei wijze tegen den rijkskanselier Von Schlei cher gericht zou zijn geweest. Volgens ba ron Von Schroeder zou alleen de kwestie be sproken zijn hoe de op het oogenblik nog bestaande versplintering der nationale krachten overwonnen kon worden. VERKIEZINGSOPWINDING IN IERLAND GOEDE KANSEN VOOR DE VALERA Uit Dublin wordt gemeld: Ofschoon de Dail eerst Dinsdag jl.ontbon- den is, heerscht in den geheelen vrijstaat reeds een hevige verkiezingsopwinding. Het is waarschijnlijk, dat de nieuwe nationale partij, die geleid wordt door den lord major van Dublin en gesteund wordt door Cosgrave geen tijd meer zal hebben zich vóór de ver kiezingen te constitueeren. Een groot deel van de openbare mecning acht liet waarschijnlijk, dat de Valera over winnend uit den verkiezingsstrijd te voor schijn zal komen e/i 79 van de 153 zetels zal veroveren. De Valera heeft Donderdag voor een ver gadering van 20 000 personen te Dublin zijn politiek uiteengezet. Hij zeide o.a.: Wanneer wij uit dezen verkiezingsstrijd weer terug komen zal. ondanks den senaat het wets ontwerp inzake den eed van trouw wet wor den. Het ambt van gouverneur generaal is een volkomen nuttelooze instelling. De Brit sche regeering wil Cosgrave en zijn partij weer aan te regoering 0111 de enkele reden, dat zij hem in het holle van haar hand heeft en met hem kan doen wat zij wil. Te Londen is men vol spanning over de komende gebeurtenissen Men is van mee ning, dat bij doze verkiezing de beslissing zal vallen of het Zuidelijk gedeelte van Ier land al dan niet geheel zal worden afge scheiden van Groot Britannië DE JAPANSCHE INVAL IN SJANHAIKWAN DRIEDUIZEND BURGERS GEDOOD? Volgens Chineesche berichten zijn bij de gevechten te Sjanliaikwan 3000 Chineesche burgers gedood. 100 000 personen zouden in Zuidelijke richting zijn gevlucht. Uit Genève meldt men ons Dr. Yen, de lei der der Chineesche delegatie te Genève hoeft aan de commissie van negentien mededee- ling gedaan van een telegram, dat hij ont vangen heeft van de voornaamste openbare organisaties te Sjanghai. Volgens dit tele gram concentreert Japan troepen aan de grenzen van Jehol. Daar- de Volkenbond aldus vervolgt dit telegram geen enkele maatregel genomen heeft in zake het Chi- neesch-Japansche conflict zou een opnieuw uitstel van den kant van den Volkenbond ieder plan ondoeltreffend maken, dat opge steld zou kunnen worden met het oog op een billijke regeling „Dientengevolge doen wij een beroep op den Volkenhond onmiddellijke doeltreffende maatregelen te nemen, ten einde een nieuwe verslechtering van den toestand te vermijden." Het telegram was onderteekend door de vereeniging van ka mers van koophandel, door de kamer van koophandel van Sjanghai, door de gezamen jlijke banken en door de vereeniging van ef fectenhandelaren te Sjanghai. Officieus wordt te Tokio medegedeeld, dat bij de beraadslagingen van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken met den minister van oorlog, Araki, werd besloten het geval Sjanhaikwan bij te leggen door vreedzame onderhandelingen met de Chi neesche plaatselijke autoriteiten. Er zullen geen diplomatieke onderhande lingen plaats vinden tusschen de regee ringen van Japan en China, aangezien de kwestie-Sjanhuikwan geen algemeene poli tieke beteekenis heeft, doch een gebeurtenis is van plaatselijken aard. De diplomatieke vertegenwoordigers van Japan te Londen, Berlijn, Moskou, Washing ton, Parijs en Rome hebben instructie ontr vangen de onderscheidene- regeeringen op de hoogte te stellen van de Japansche op vatting ten aanzien van Sjanhaikwan en de motieven voor Japans optreden. Chineesche tegencischen aan Japan NANKING, 6 Januari. De Chineesche re geering heeft de Japansche gezant te Nan king een protestnota overhandigd, naar aan leiding van de gebeurtenissen te Shanhai- kwan. De nota eischt in cle eerste plaats het onmiddellijk terugtrekken der Japansche troepen uit Shanghaikwan; ten 2e de be straffing door een krijgsraad van cle voor de gebeurtenissen verantwoordelijke Japan sche officieren en manschappen; ten 3e garantie, dat dergelijke gebeurtenissen niet meer voorkomen; ten 4e behoudt de Chi neesche regeering zich het recht voor scha devergoeding voor de aangerichte schade te eischen. De Chineesche regeering beschuldigt de Japanncezcn er van hun eigen gehouwen in brand te bobben gestoken, teneinde de ince denten te provoceeren. DRIE KINDEREN GESTIKT Naar „Az Est" meldt, waren in een voorstad van Boedapest drie in dt woning alleen gelaten kinderen van een brandweerman, resp. van één, twee en viei jaai, met vuur aan het spelen. Plotseling geraakten de meubels in brand en alle drie kinderen stierven door rook verstikking BRAND OP EEN FRANSCUE DUIKBOOT Volgens mededeeling van het Fransche mi nisterie brak Donderdagmiddag aan boord van den in de haven van Toulon liggenden Fran- schen onderzeeër „Fresnel" brand uit. Het vuur kon door de bemanning gedoofd worden. Twee matrozen liepen lichte brand wonden op. WEVERSSTAKING TE ARMENTIèRES Te Armentières by Ryssel is een staking der wevers uitgebroken, die waarschijnlijk groote ren omvang zal aannemen. Voorlooplg staken duizend wevers. De aanleiding van de «taking is het in bedrijf stellen van een nieuwe groote machine, voor welk -r bediening slechts één aangewezen is. wevers uil Houplin hebben zich uit sym pathie by de staking aangesloten. Algemene staking afgekondigd PARIJS. 6 Januari. De communistische Humanité meldt dut in een gisteravond gehouden vergadering der vakbonden te Armentières met algemeene stemmen is be sloten tot een afkondiging van een alge meene staking voor lieden voor alle arbei ders Bij bet eigenlijke conflict. Jat aanlei ding tot deze actie was, zijn 600 arbeiders uit de weverijen van Armentières betrok ken. Voor de arbejrfers uit de spinnerijen w .s nog geen regeling getroffen. MOORDENAAR DOOR EEN VERPLEEG STER IN ZIJN BED NEERGESCHOTEN. Politieke wraak te Sofia, In een ziekenhuis te Sofia heeft de ver pleegster Konstantinova de in het ziekenhuis in verband met zijn wonden opgenopien moor denaar van den journalist bstimof, Trajarxoff geheeten, in den nacht doodgeschoten. 'J raja- noff werd door de po'itie streng bewaakt. Slechts de verpleegster Konstantinova en de artsen mochten in de ziekenzaal komen, waarin zestien zieken lagen. De verpleegster had een revolver onder haar schort verborgen. Toen zij het hoofdkussen van Trajanoff op schudde, loste zij drie schoten op het hoofd en de borst van Trajanoff onder het roepen: „Dit is voor Estimof!" De verpleegster heeft zich daarop ter be schikking van de politie gesteld. Bij het verhoor verklaarde zij, dat zy den revolver en het bevel den moord te plegen onder bedreu ing zelf vermoord te worden, des middags van een onbekenden Macedoniër te hebben ontvangen en ais geboren Macedonische die met de gebruiken van de Imro bekend is, heeft zy de opdracht uitgevoerd. De moor denares is 26 jaar oud, afkomstig uit Bul- gaarsch Macedonië en was sinds zes jaren verpleegster in het ziekenhuis. Uit vrees voor nieuwe wraaknemingen zyn de wegens den moord op Estimof gearresteerde personen onder scherpe bewailing in gevan genissen in de provincie opgeborgen. HET CONFLICT COLUMBIA—PERU. De Columbiaansche kanonneerboot „Cor doba", die op weg is naar Leticia, waar een uitbarsting tusschen l olumbia en Peru wordt gevreesd, heeft haar reis lanvs de Boven- Amazone niet Kunnen voortzetten, doordat de stokers het werk staakten en bovendien een machine-defect moest worden hersteld. Thans wordt de reis voortgezet. Naar verluidt, zijn Peruaansehe troepen geconcentreerd naby Iquitos, op 300 myl afstand van Leticia. De burgeroorlog in Honduras loopt ten einde. De regeeringstroepen hebben de strijd krachten der insurgenten over de veheele linie beslissend verslagen. De drie opstandige generaals hebben met hun troepen de grens van Nicaragua overschreden en zijn "daar ontwapend. HET HONGAARvSCHE KABINET Minister Puky afgetreden. De Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken 1 uky is gister afgetreden. Zijn opvolger wordt de Hongaarsche gezant te Berlijn Kanya. Oud-minister Puky wordt in de plaate van den afgetreden baron Julius Wlassics tot chef "in het regeeringspershureau benoemd. VOORTDURENDE STORMEN AAN DE NOORSCHE KUST. De storm, die sedert verscheidene dagen aan de Noorsrhe kust woedt, heeft gisteren opnieuw groote verwoestingen aangericht. Nabij Hauge-snnd weiden de in de haven liggende schepen losgerukt en stukgeslagen. Te Romsdal werd °c*ri geheel hoseh tegen den grond geworpen. Tal van steden zijn zonder electrischen stroom en de meeste te lefoonverbindingen zijn verbroken. Alle reddinesstatinns langs de kust zijn dag en nacht gemobiliseerd, om hij even- ♦""»le scheepsongevallen hulp verleenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2