Jliruuir gtihsd jeÜTonratit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Rechtzaken. ABONNEMENT: Pf wartaal In Ijlden en In plaat* gei /aar "n agentschap gevestigd Is f2.33 Fi inco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijk- gche zending „4.30 Bij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breest'iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3858 VRIJDAG 6 JANUARI 1933 tOVuRTCN.ICN Van I tot 5 regelsf l.l'V? Elke regel meer0 22V4 Ir.ger Mededeelingen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer1.45 Bit eontrar» helangriike korting. Voor het hevrngen aan t bureau wordt berekend f O.tö 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblar recht BEDENKELIJKE METHODE Uit Hilversum bereikt ons een welgefun- deerde klacht over het optreden van de propagandisten van „Kerk en Vrede". Bij een vergadering van de Ned. Chr. Radio- Vereenjging werd een Oranjekleurig strooi biljet verspreid, waarin het anti-mi li taris- mét gepropageerd werd. Of het op de vergadering, dan wel op straat gebeurde, weten wij niet. Posteert mén zich bij de ingang, maar op de publieke straat, dan is daar natuurlijk niets tegen te doen; misbruikt men er een vergadering voor, dan kan en behoort dit verboden te wórden. In elk geval lijkt het heel veel op misleiding, als men Oranjekleurig papier gebruikt; dat maakt zoo de indruk dat men eenvoudige zielen wil vangen. Erger wordt het echter, als met groot' „letters venvezen wordt naar uitspraken van Dr. Colijn, wijlen Prof. Bavinck en naar een artikel van Ds. Tazelaar in de Rotterdam mer. „Kerk en Vrede" behoeft ons waarlijk niét te vertellen, dat deze schrijvers den oorlog verfoeien, precies als wij allemaal. Het is de vraag niét, of de oorlog afschu welijk is, maar of het anti militarisme van „Kerk en Vrede" etc. iets kan bereiken om die gruwel te keeren. Deze propagandisten maken het zich zoo verbazend gemakkelijk. Zij zeggen met Dr. Bavinck: „De hooge beginselen der Christ' lijke moraal worden in de oorlog met voeten getreden" en voegen er dan, alsof ze daar mee klaar zijn, aan toe: „Sta dus af van de ongerechtigheid en breek met de leugen van het geweld". Heeft Dr. Bavinck die conclusie ook ge trokken? om van anderen nu maar te zwij gen. Heeft Dr. Bavinck in de Eerste Kamer tegen de oorlogsbegrooting gestemd; heeft hij de drogreden verkondigd: als ik het zwaard maar laat rusten is de oorlog natio naal en internationaal bezworen? Zou hij Jid geworden zijn van „Kerk en Vrede"? En indien men daarop ontkennend moet antwoorden; indien vaststaat, dat mannen als Colijn de oorlog verfoeien en bestrijden, maar nochtans geen- weerloosheid prediken (w&t „Kerk Vrede" in dit opzicht wil, is nog niet volkomen helder) dan brenge met losse citaten van bekende voormannen 't eenvoudige volk niet onder de suggestie, dat men op hun uitspraken een eerlijk beroep doek Want zóó is het niet Het schijnt, dat de Qntwapenaars oorlogstaktiek gaan volgen en achter een rookgordijn hun ware bedoe len verbergen. MET FRISSCHE MOED Het afsluiten van ge-oude jaarkring en de intrede in het nieuwe jaar noopt ons met ernst onder het oog te zien, welke belang rijke werkzaamheden aanstaande zijn. En voor wie hart heeft voor de dingen op staatkundig terrein, dringt dan de Kamer verkiezing voor 1933 onweerstaanbaar naar Reeds in het algemeen mag de vraag, hoe straks voor een periode van vier jaren om trent de politiek van ons vaderland zal wor den beslist, ons niet onberoerd laten. Maar in de huidige benarde tijdsom standigheden klemt deze vraag des te meer. De verkiezing van leden der Tweede Ka mer vindt straks plaats te midden van een oeconomische en financieelo crisis, die sinds enkele jaren voor het stoffelijk wel en wee van onze-bevolking voorde grootste beteeke- Afgezien van de bevoorrechte plaats, die eenige groepen met vaste positie mogen innemen, is het welvaartspeil van het gros der burgers zeer belangrijk verlaagd. De Overheid, ingesteld om der zonde wil, heeft zich tot taak zien aangewezen om de oeconomische ineenstorting door buitenge wone maatregelen naar vermogen tegen te gaan en schoot kon het anders, wijl ook haar krachten en haar inzicht beperkt zijn? in den afweer der zorgenlawine meer- malen te kort. En weg dan hij deze ontreddering op s t o f f e I ij k gebied onzen geestelijken Terwijl de nood bidden zou moeten leeren, hpbben niet weinigen, door het leed over mand, afgeleerd om hun toevlucht te zoeken tij den Almachtige. Aan de steunpilaren van staat en maat schappij wordt gewrikt, het huwelijk en het gezin wordt belaagd, het gezag ondermijnd. En terwijl zich de stoffelijke en geestelijke problemen vermenigvuldigen, wordt binnen weinige maanden van het Nederlandsehe volk gevraagd, dat het zal aangeven in wel ker) geest het landsbestuur zal moeten wor den gevoerd. Zal de beantwoording van stoffelijke vra gen worden gezocht bij het licht der goesto lijke waarden? Zal men een waarborg voor het welzijn van land en volk zoeken in het behoud der Christelijke.grondslagen van ons volksleven? Óver dergelijke vragen van de eerste orde gaat de Kamerverkiezing, die in het zicht Wie er zich van bewust is, dat ook en vooral in d e ze n tijd van zorg en moeite vóór het Stoffelijke het geestelijke gaat zal de luttele maanden, welke ons nog scheiden van den beslissenden slag, niet on gebruikt willen laten. Hij zal doen alwat zijn hand vindt om te doen. Hij zal, nu zich een nieuwe jaarkring opende, met frisschen moed aan den arbeid DE LOONSVERLAGING BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN NIEUWE VOORSTELLEN DER DIRECTIE De directie der Nederlandsehe Spoorwegen heeft, ten einde tegemoet te komen aan het verzet der spoorwegbonden tegen de oor spronkelijke plannen om de bestaande kor ting van 5 pet. om te zetten 'in een loons verlaging van 10 pet., in te gaan op 1 Jan. 1933, zich na langdurige onderhandeling be reid verklaard om, indien daarover met de organisaties overeenstemming zou zijn ver kregen, haar voorstellen aldus te'wijzigen: Ie. Dé loonsverlaging van 10 pet zal wor den tei-uggebracht op 8 pet.; 2e. Bovendien is de directie bereid een bijdrage aan het zieken- en ondersteunings fonds voor het gezin van de personeelsleden ten laste der maatschappij te nemén; 3e. Deze maatregelen giian eerst met 1 April a.s. in; 4o. De -directie zal verder toezegging doe, dat zij in de bedrijfsuitkomsten van 1933 en 1934 geen grond zal vinden om te komen tot ve rd e re loon s ver I agi ngs voorstel 1 en. De verschillende organisaties zullen zich omtrent deze voorstellen nader beraden. ROLLS ROYCE VLIEGTUIG MOTOREN De Nederlandsehe regeering heeft bij de Rolls Royce Company een tien- twaalftal der bekende 500/600 P.K. Kestrel-motoren ld om te monteeren in Nederlandsehe vliegtuigen. De Kestrel-motoren worden ook gebruikt or de vliegmachines in België, Joago-Slavië. Estland, Rusland, Japan en andere landen. ONBETROUWBAAR In „De Sociaal-Democraat" van 31 Dec. schrijft zekere heer I. J. E. de Lange een artikel, waarin de S.D.A.P. wordt opgeroe pen in tijd van oorlogsgevaar tot sabotage over te gaan. Maar zoo zeker als het is, dat geen NedeVlandsch parlement ooit een aan valsoorlog zou goedkeuren en wij dus alleen in een verdedigingskrijg kunnen worden betrokken, zoo zeker is ook, dat het opvol gen van de Lange's advies burgeroorlog zou beteekenen. Deze heer. schrijft namelijk: „Nu reeds dienen overal onze raden te worden gevormd die precies weten, wat ons te doen staat als de oorlog uitbreekt Tegen over de mobilisatie van het kapitalisme dient te worden gesteld de mobilisatie van het proletariaat. Niet alleen door stakingen, uitgeschreven door de vakbeweging, ook door bedrijfscellen, bestaande uit overtuigde socialisten, moet deze actie worden uitge voerd. Doch deze actie dient bovendien ge steund te worden door het vormen van „stootgroepen", die zorgen, dat de werking telegraaf en telefoon ten bate van het militairisme onder alle omstandigheden wordt lamgelegd en dat tegelijkertijd de verbinding met de formaties der buitenland sche kameraden gehandhaafd blijft. We we ten niet in hoeverre de reeds bestaande Socialistische Anti-Oorlogsliga voor dit doel geschikt is. Het is ook van volkomen onder geschikt belang welke instantie, welke groep in onze beweging deze actie verzorgt. Als maar vaststaat, dat indien wij als socialis ten onverhoopt voor de uiterste consekwen- ties worden gesteld, wij hiervoor niet bebeo- en terug te schrikken, doch vastbesloten den eindstrijd met het kapitalisme kunnen aanvaarden". We zijn het volkomen met de Maasbo- s eens, dat. wanneer dit alles ernstig zou kunnen worden genomen, onze regeering er in menigerlei opzicht rekening mede moet houden. Echter volgt er, met verwijzing naar het geen we één- en andermaal schreven over zuivering van overhéidsdienst van onbe- trouwbaar personeel ook uit. hoe moeilijk Kat is hier juisfe lijnen te trekken. Het voorbeeld der Zwitsersche regeeriug moge op het oog aantrekkelijk zijn: bij de uitvoering'komen de moeilijkheden. DEN HAAG NIEUWJAARSREDE VAN DEN HAAGSCHEN BURGEMEESTER In de traditioneele Nieuwjaarsrede waarme de de burgemeester van Den Haag heden de eerste Raadsvergadering in dit jaar opende, gaf hjj een beschouwing over de belangrijke feiten van het algeloopen jaar. Wanneer men. aldus de burgemeester, voor het maatschappelijk en economisch aspect de Oud-Testamentische vraag stelt: „Wachter wat is er van den nacht?" dan moet het ant woord nog altijd luiden: „De morgenstond is gekomen en het is nog nacht". Doch dit mag geen reden geven tot wanhoop. Bljikens het cijfermateriraal dat de burge meester in den loop zijner rede gaf, ging de bevolking der residentie met 10.000 zielen voor uit en bedroeg deze op 1 Januari j.l. 459 319. Het vreemdelingenverkeer is in 1932 niet toe genomen, doch ook niet sterk verminderd, het geen zpker ook aan de Indische tentoonstel ling valt toe te schrijven. De vermakelijk heidsbelasting bracht f 829.000 op zijnde f 81.000 minder dan in 1931. Het op de Ar beidsbeurs ingeschreven aantal werkzoeken den steeg van 14.246 tot op 1 Deo. 19.512 In 1932 is voor werkloozen en armlastigen tot 1 December bijna 7 millioen uitgegeven. HET CONFLICT IN HET IJMUIDER VISSCHERIJ-BEDRiJF DE ARBEIDERS VERDEELD Indien we niet geleerd hadden de roode pers met een likje wantrouwen te lezen, zouden we er in gevlogen zijn. Immers, met zooveel woorden wordt daarin verhaald, dat de leden van de Chr. Bend van Trans portarbeiders (N.B.CF.T.) te IJmuiden in volle opstand tegenover hun bestuur zijn „ekomen. De Chr. Bond, van oordeel, dat staken thans ongewenscht was, had een accoord met de werkgevers gesloten en de arbeiders zouden de schepen pro\ iandeeren en lossen. Mr.ar, zoo juicht de roode pers, „Het is alles een beetje anders geloopen, dan de heeren zich hebben voorgesteld. Want het blijkt wel, dat de leden van den Christelijken Bond van het gescharrel van hun leiding niets moeten hebben. Toen de „Wieringen" klaar moest worden gemaakt voor de uitvaart, moest er natuurlijk ijs worden gebracht aan boord, maar de Chris telijk georganiseerde ijsknechten weigerden de bevelen van hun bes.'uur op te volgen. Zij verklaarden zich solidair mei de sta kers, lieien zich overschrijven als lid van den modernen bond en de „Wieringen" bleef binnen". Het blad vertelt er natuurlijk niet bij, dat er terrorisme geoefend werd en dat de Christelijke arbeiders, wegens geringe pol' tiebescherming, molest reesden. zoodat ze zich op een afs'an'd moesten houden. Ware dit echter vermeld, dan zou daarop de mededeeling in de roode pers niet kun- „De leiding van de christelijke organisa tie heeft het-door dit alles niet gemakkelij ker gekregen. De leden zijn in vollen op stand teg'n hun bestuur. Zij vroegen aan vankelijk een gecombineerde vergadering van de leden der beide organisaties, maar het bestuur van den christelijken bond weigerde dat. Woensdagmiddag kwam de groep havenarbeiders van den christelijken bond in vergadering bijeen. Tezelfdertijd vergaderde de groep haven arbeiders van den modernen bond. In de \ergadering van de christelijke or ganisatie is het zeer warm toegegaan. De leden dwongen het bestuur, om naar de ver gadering van den medernen bond te gaan. om daar tegenover de leiding van de IJmui- der Federatie hel s'andpunt te verdedigen. Veel zin had de christelijke leiding daar -L'uurlijk niet in". Daarvan is waér. dat bestuursleden van de Chr. Bond naar de vergadering der Fe deratie zijn gegaan en daar hun standpunt hebben uiteengezet, maar hei spreekt van zelf. dat men slechts zakelijke bespre kingen wénschte en niet voornemens zich door de modernen op sleeptouw te la Nu behoeft men maar één kepr in zijn leven een gecnmVncerde vergadering met roode vakvereenigingsleiders te hebben bij gewoond om te veten, dat het deze men schen onmogelijk is om zakelijk te b'ij- ven. F.n natuurlijk liet men ook te IJmui den niet na op de bijeenkomst van modern en Christelijk georgorrieerden de noodige propaganda 'e voeren. Dat de leiders de N.C.B.F.T. daarvoor niet gekomen ren en dus. na hun standpunt uiteengezet te hebben, weer verdwenen. Dat „verschillende leden van de Chr. Bond hun verontwaardiging uitten" en zich hij de modernen aansloten, zullen we maar weer met een korreltje zout nemen. Leden, die hun bestuur in den rug aanvallen, hoo- ren trouwens meer thuis in de Federatie. Doch, hoe het zij, van het lossen door havenarbeiders is niets kunnen komen daarom hebben de reeders. vischliandelaars en het vaste welpersoneel het zelf gedaan Er was wel eenig molest, maar men is zoc. zoo goed als gereed gekomen en de viseh. die in'usschen in prijs steeg, is verkocht. Op veel aanvoer is thans niet te rekenen en het conflict wordt nu eenigszins slee- pende gehouden. Vandaag zullen weer ver schillende vergaderingen plaats hebben. Do Chr. Bond zal zich tegenover de reeders wel op overmacht beroepen: hij was gene gen het contract te teekenen. maar als de leden de durf missen om te gaan werken, zal men zijn houding nader moeten bepalen. De steunregeling Nu de werkloozen zich tot stakers hebben gemaakt, moest de steunregeling gewijzigd B. en W. van Velsen deelen mede, dat '4i het volgende hebben besloten: lo. geen steun mag worden verstrekt aan zeevisschers, kolenwerkers, havenarbeiders, arbeiders werkzaam in de neven bed rij ven van het visscherijhedrijf, die op 2 Januari 1933 nog geen steun ontvingen. Het doet er niet toe of deze arbeiders georganiseerd zijn of niet, evenmin in welken bond zij geoerga- niseerd zijn. 2o. De arbeiders, behoorende tot de ge noemde categorieën die gedeeltelijk werk hadden, en dus feitelijk aanvullenden steun ontvingen, mogen van 2 Januari 1933 af niet meer gesteund worden. 3o. De zeevisschers en arbeiders, werk zaam in de nevenbedrijven, die op 2 Januari 1933 volledig werkloos waren en. als volled:g werkloos, steun ontvingen, kunnen vonrloo- zoover noodig, steun blijven ge nieten. .'enbedrijven moeten worden aange merkt die bedrijven, welke geen zelfstandig bestaan hebben los van het visscherijhedrijf. Ten opzichte van de onder 3o. genoemde arbeiders zal nog nader een beslissing wor den genomen. De beslissing van geschillen omtrent de uitlegging van dit schrijven hebber n en w zich voorbehouden. NADERE BERICHTEN. Men meldt ons uit IJmuiden: De vakgroep vischknechten van de IJmui- ?r Federatie heeft gisteravond besloten hedenmiddag een vergadering te beleggen or alle in de afslag werkzaam zijnde chknechten. In die vergadering zal wor den voorgesteld de door de reeders eigen handig geloste visch „besmet" te verklaren Wordt dit voorstel aangenomen dan zal van morgen af de visch van de nog op zee zijn de 50 trawlers niet worden verwerkt Den schippers die zich nog op zee bevin den is per radio verzocht zoolang mogelijk op zee te blijven, indien de kolenvoorraad zulks toelaat. Het bestuur van den Centr. Bond van GEMENGD NIEUW* EEN NIEUWE ONBEWAAKTE OVERWEG WAAR DOODEN ZULLEN VALLEN De moloch van de onbewaakte spoorweg overgangen, die reeds heel wat keeren in ons land zijn slachtoffer geëischt heelt, zal, indien de plannen daartoe werkelijkheid worden, een nieuw gebied zich toegevoegd zien, waar zonder de minste twijiel goéde kans bestaat om de gevaarlijkste van de genoemde overwegen nog te overtreffen. De Nederlandsehe Spoorwegen hebben 'il. de aandacht laten vallen op de tot nu toe bewaakte overweg aan den Veen weg nabij Nootdorp, in de gemeente Stompwijk. Die overweg is bezien als bezuinigings- object. en zoo is het hoogstwaarschijnlijk, dat binnen niet te langen tijd een zeer drukke overweg vanwege de enkele duizen den guldens bezuiniging per jaar, onbe waakt zai worden gemaakt. Dat de- lijst van heu die den dood vonden door zulk een bezuiniging dan belangrijk zal uitbreiden, is vermoedelijk iets van de tweede orde. De Vios-Autobus-Mij. exploiteert thans een dienst Delft—Nootdorp—Veur. In het traject van enkele kilometers van Nootdorp naar Veur moet de-bus thans reeds twee onbe waakte overwegen passeeren. Nu het gevaar van deze derde overweg in zulk een gróote mate gaat dreigen, heelt de directie der autobus-onderneming aan GeJ. St. van Zuid-Holland verzocht, gelijktijdig met de "opheffing der bewaking van den ovf weg te worden ontslagen van de concess voor de autobusdienst NootdorpVeurLem schendain. Busdienst waagt het niet meer De Vios-önderaeming durft het dan nl. niet meer aan om den oveiweg te passeereti, en de verantwoordelijkheid voor het leven der passagiers op zich te nemen. Thans reeds is door twee onbewaakte over wegen gruote. oplettendheid van den cliaul- leur geboden, maar in de toekomst zal bij de derdè onbewaakte overweg het risici veilig over den overweg te komen, te groot worden. De overweg, waar het hier om gaat, is ge legen aan den Veenweg. even buiten Noot dorp, en betreft den electriscben treindienst Rotterdam (Hofplein)Den HaagSclieve- ningen. Op dit traject passeeren des zomers niet minder dan Volgens de gewone dienstregeling rijden thans bijna 100 treinen langs dien overweg, maar des zomers niet diverae extra-treinen naar Scheveningen is het verkeer er Enkele treinen stoppen vanaf de richting Rotterdam even voor den overweg doch bet meerendeel davert met een snelheid van 60 a 70 K.M. langs den overweg. Een van onze correspondenten is tei plaatse de toestand, zooals deze thans is. gaan bezichtigen. Aan geen van de zijden van den weg is het uitzicht onbelemmerd. op korten afstand ziet men den trein. Het minst gunstig is het uitzicht komend uit de richting Nootdorp naar Stompwijk Van de treinen die uit Den Haag komen ziet men niet eerder iets, dan wanneer men den overweg tot hoogstens 20 meter is genaderd Wee hem die daar geen rekening mede houdt Naast de boerderij van den heei Mooiman ligt een boschje, en de boomen benemen alle uitzicht. Al worden deze boomen verwijderd (en 'Je heer Mooiman deelde ons mede dat hij hier toe nog geen verzoek heeft ontvangen) dan nog blijft de boerderij het uitzicht benemen, hetgeen ook aan de andere zijde van de baan door een rijtje huisjes geschiedt. De treinen die komen uit de richting Rotterdam worden, pas behoorlijk zichtbaar, wanneer zij den overweg op pl.m. 200 M genaderd zijn. doordat de baan even tevorvn een vrij scherpe bocht maakt, terwijl bov-n dien een wachtlokaal op het station de situ atie nog gevaarliiker maakt. Een ander ge vaarlijk feit is. dat er afstand zijn. Uit de richting Nootdorp passeert men n 1 eerst den on bewaakten overweg der Staats spoor Den Haag—Utrecht. Vlak achter deze lijn is men momenteel druk bezig met het bouwen van een tunnel waar over heen de nieuwe weg Gouda—Den Haag zal gaan. Waar er dan totaal geen uitzicht voor laatst genoemde overweg meer zal zijn, is momen teel in overweging de bewaking hij voltoo.- :~.g van den weg weer jn te voeren. Waar nu de twee spoorlijnen, de Staats spoor en Electr. spoor zoo dicht bij elkaar zijn gelegen, zal bij mist of avond menigeen n het geluid van een naderende trein zich vergissen van welke baan het afkomstig :s. De vergissing zal men in veel gevallen met den dood moeten hekoopen. In de omgeving van den Veenweg heersoht groote verontwaardiging ver hetgeen te gebeuren staat. De heer Mooiman, wiens boerderij zooals gezegd naast den overweg ligt, zeide cms dat zonder eenige twijfel heel spoedig dooden zullen "allen. Bij een gehouden verkeerstelling op een illekeurigen dag, kwam men tot het resul taat. dat iedere minuut een wielrijder, voet ganger auto óf ander voertuig overdag dezen overweg passeert. Rustig js het er dus heuseh niet. Er zijn verschillende ouders, die verklaard hebben bun kinderen niet meer naar school te durven sturep, wanneer de bewaking is opgeheven. Even voorbij den overweg ligt n.l. de R K kerk en een school, en voor die bezoekers wordt het dan een gevaarlijke toestand. Een groot ongerief beteekent verder de opheffing van den busdienst, waardoor een groot deel van de bewoners van den Veen weg van een verbindingsmiddel met Delft of Stompwijk zijn verstoken. De Burgemeester van Stompwijk de heer Keyzer, deelde ons mede officieel geenerlei mededeeling van de opheffing te hebben ontvangen, abusievelijk hadden de Spoorwegen betreffende stukken steeds naar den Burgemeester van Nootdorp gezonden, hoewel de N. S. reeds enkele malen op deze onjuistheid waren geattendeerd. Tot nu toe heeft de burgemeester dan ook nog geen stappen kunnen doen, om te trach ten velen van een toekomstigen dood aan den onbewaakten overweg te redden. Of het resultaat zal hebben? „We zullen ons alsvast schrap kunnen zetten voor hetgeen daar aan dien overweg anders gebeuren zal", zoo meende de Bur gemeester van Stompwijk. Inderdaad dreigt hier een groot gevaar. DOODELIJK ONGEVAL TE DEN HAAG Vanochtend werd het electrisch stadsnet te Den Haag ernstig gestoord doordat ~et zonder stroom 'eraakte. Het bleek, dert op het Gemeentelijk Elec- trisch Bedrijf, een droevig ongeluk had pkiat6 gehad. De 38 jarige Duitsche monteur K. L. B. was daar bezig in de afdeeling hoogspan ning, toen hij pi-otseling getroffen werd d >r een spanning van 10.000 volt. De ongeluk kige was op slag dóód. Zijn lijk is overge bracht naar 't Ziekenhuis aan den Zuidwal. Ook het trambedrijf werd ernstig gestooid De stadelijnen hadden 7 minuten opont houd. Het stroomnet van de buitenlijnen werd overgeschakeld op de fcntraJes van Leiden en Delft. De wagens van deze lijnen hadden ongeveer 15 minuten vertraging. GROOTE BRAND TE AMSTERDAM DOOR ONTPLOFFING IN EEN CELLULOID-V7INKEL Hedenmorgen had een ontploffing plaats in een vertrek achter den winkel in cellu- loki-ertikelen van den heer Bocsnach, in het pnrceel St Anthonybreestraat te Amsteruam Direct sloegei de vlammen den win kol uit. Ook de beide bovenste verdiepingen van het smalle oudeiwetsche huis lagen vol met voorraden en in een oogwenk waren de vlammen dan ook 1oor het gertieele huis jn sloegen over naar de bovenverdieping v; n bot naast gelagen pand. waa-rin de stoffen zaak is gevestigd van de firma Kleerekoper Het huis zelf was niet meer te redden. In nog geen kwartier brandde het als een fakkel. DE MOORD TE NUMANSDORP BIJZONDERHEDEN OVER HET VOORONDERZOEK Men meldt ons uit Dordrecht: De sectie op het lijk van den vermoorden landbouwer De Reus. door Dr. Hulst uit Leiden verricht, heeft tot resultaat gehad, dat een kogeltje is gevonden in de hartstreek onder de oksel. Het is niet komen vast to staan, of De P. ten gevolge van het schot of van do hein egebrachte slag op het hoofd is overtaken. Het meest aannemelijk wordt geacht, dat eerst geschoten is en daarna met een ploeg schaar orf koevoet de genadeslag is toege bracht. Het wapen is niet gevonden, maar uit den aanl der scliectelverwonding viel op te maken, dat het waarschijnlijk een koevoet is geweest. Het schot is van korten afstand ongeveer V2 Meter, op de De R afgebonden; er kon niet worden geconstateerd of de moordenaar daarbij heeft gericht of in het wilde weg heeft geschoten. Wel is gebleken, dat de verdachte B lantaarntje bij zich heeft gehad. De sectie heeft om bezuinigingsredenen niet te Dordrecht maar te Numansdorp plaats gehad. Het zal voor het gerec.it een moeilijk vraagstuk worden op wetsartikel de verdachten zullen wo voorgebracht. Aangenomen wordt, dat de mannen niet naar Numansdorp zijn gegaan om te moorden, maar om te stelen; m ten principale zou volgens art. 312 W. met ten hoogste 15 jaar gestraft kunnen worden. De verdachten B. en L. zijn niet naar Nu mansdorp gebracht om met het lijk en de vrouw van den verslag'ene gecontroleerd te warden. Steeds sterker wordt de overtuiging, dat B de hoofdschuldige is. Deze geeft hij stukjes en beetjes telkens iets meer toe r houdt vol slechts in het wilde weg te hebben geschoten. Over de vraag wie de ge nadeslag heeft toegebracht staat nog niets waarschijnlijk is dit ook B geweest. Voornaamste Nieuws. In het Haagsche Gem. Electr. Bedrijf werd een Duilsche monteur door een spanning van 10.000 volt gedood. Vertraging in het tram verkeer. (Blz. 2) De ramp van de „Atlanüque". Nederland sehe sloepl>ooien maken het eerst \ast en sleepen hot brandende wrak naar Havre. Het onderzoek wekt het vermoeden van kort sluiting als oorzaak van den brand. Een onzer verslaggevers heeft een onder houd ...-had met ie eerste stuurman van liet Duitsche motorschip ..Ruhr", dat het eerst bij de brandende „Atlantique" was. Brand op een Fransche duikboot. (blz. 5) De reg -iing van Frankrijk voor de invoer van groenten in dat land. Hef niet uitzenden van het Wilhelmus na de rede van de Gouverneur generaal, door de Vara, zou aan een misverstand zijn te wijten. (blz. 3) In het Groot-Auditorium der Leidsche Hoo. geschool heeft een Willem van Oranje-be denking plaats gehad. Prof. Colenbramh r sprak de herdenkingsrede uit. De Koninklijke familie was tegenwoordig. (blz. 10) Het Buitenland in 1932 (slot). Schaakrubriek. He' ZONDAGSRLAD van heden bevat o.nv: Overdenking: Allen morden nieuw. Nieuwiaanzanq. van Sluv r. Letterkundige Kroniek, door A. Wape naar. Pindamannelje, schets van Annie Vree land. De dingen, die om ons zijn: Van Nieuw en Oud. door G. Sevensma Themmen. Bij ons in Baiakland, T geiII. artikel van M. A. M. Renes-Bolding. Pieter Breuqel, door P. v. R. Van Bonte Dingen: Over een z.q. •/'''zonde ziektedoor G. K. A. Nonhobol. Henderik ran 't Hnjdand. Het nieuwe vervolgverhaal van K Lantermans. Jeugdrubriek Nieuw vervolgverhaal van G. K. de Wilde. De avonturen van Fernando re Vaeqelhaes. Kleuterkrantje. Transportarbeiders voert onderhandelingen de Rotten la msche reederij Pisca'or er vermoedelijk toe zullen leiden, da; deze schepen op de gevraagde voorwaar den zal laten varen. KON HAAR HOOFD NIET MEER DRAAIEN Gemarteld door spierpijnen Fen ons hulp is meer waard dan een ton medelijden. Dat was het ook voor deze vróuw. Iedereen beklaagde haar. Maar één gaf haar een raad. die hielp. Na deze goedo raadgeving was zij niet langer het voor werp van medelijden Zij sclwiift: Ik leed aan spierrheumatiek in den nek het was een marteling. Mijn hoofd kon ik niet meer omdraaien. Iedereen had medelijden met mij. Toen was er iemand, die me raadde Krusohen Salts te proherren, wat ik deed. En in zes maanden was ik een andere vrouw Als ik nu maar het minste vleugje van rheumatiek voel, neem ik direct een dosis van Uw wonderlijke Kruschen Salts en het verdwijnt. Na alles, wat ik ondervonden liet» zal ik nooit nalaten ook anderen Kruschen Salts aan te raden." Mevr. S. H?t zijn de opeengehoopte afvalstoffen in het lichaam, die de ondragelijke rheumati- srhe piinen doen ontstaan Krnsrhen Salts nu spoort nieren en inge wanden aan tot gezonde, geregelde werking en het gevolg is dat de schadelijke afval- stoffen op volkomen natuurlijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer ITt zich dus houdt aan d« „Kleine dngelsiksche dosis", zult U inwendig schoon zijn en blijven, en in een gezond, frisch en „schoon" gehouden lichaam is geen plaats voor hot ontstaan van rheumatiek. Kruschen Silts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en droston a fflOO en f 1.60 per flacon Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv Men heeft den man vastgebonden en nuar hef ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. D^- man lijdt aan volslagen verstandsver bijstering. Nader vernomen wij, dat hij is een P K. geestelijke uit Wijnnndorade (Limburg) "n J v. E. is geheoten. In afwachting van zijn verder transport blijft hij voorl<x>pip in h< ziekenhuis aan den Coolsingel. PLOTSELING HET VERSTAND VERLOREN ERNSTIG VOORVAL OP 'T D.P STATION Men meldt one uit Rotterdam: Gistermiddag heeft zich in den trein, die om 1 uur uit Amsterdam, op hot stati n arriveert, een ernstig voonal voorge- daen. In gezelschap van eenige familieloden reisde pen geestelijke van don Haag naar Rotterdam. Reeds in den trein heeft "ïen bemerkt, dat de geestelijke af on t<v ro^.ud deod en fockonen van verstamBverhijste ring vertoond*». Op het station D. P zijn deze verschijnselen nog toegenomen en er ont stond gnotP consternatie De man h-gon ii het rond te slaan en leverde groot gevaar ot> voor zijn omgeving Het is tenslotte aan oen viertal mannen gelukt don man to over r, r-esteren, De Geneeskundige Dienst, di« "'-iZÜ'ien ttlXÏ b","''!,,1; K" inmiddels reeds gewaarschuwd was, ver- L.He; »n g*v:,,1Kenu«irnf schem zeer spoedig met een auto ter plaatse föt

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1