HET BUITENLAND IN 1932 Land- en Tuinbouw. DINSDAG 3 JANUARI 1933 EERSTE BLAD PAG _2 Nï FRANKRIJKS. DU1TSCHLANDS EN ENGELANDS WEDERVAREN Met de algemeene internationale ontwik keling in 1032, waarvan wij in .ons nummer van 30 December een beknopte schets gaven hingen de gebeurtenissen in de voornaam ste landen samen. Frankrijk Frankrijk verloor reeds vroeg in het jaar lijn belangrijksten politicus Briand en had in Mei het schokkende bericht in ontvangst ts nemen, dat zijn President Doumer door moordenaarshanden was gevallen. De verkiezing voor den nieuwen Presi dent viel vrijwel samen met de Kamerver kiezingen en spoedig nadat President Lebrun de plaats van Doumer op 't Elysee had ingenomen, trad Herriot in de plaats van Tardieu op als leider van de Fransche regoering, die door de verkiezingen meer links was georiënteerd geworden. Herriots terugkeer als leider der Fransche politiek deed onmiddellijk de hoop herleven op een vredelievender en soepeler houding van Frankrijk in de internationale politiek Deze hoop werd ten volle vervuld,^zooals wij reeds eerder zagen. Op het eind van het jaar is Herriot. in verband met zijn meeningsverschil met at Kamer alleen over de betaling van den ver valtermijn der Fransche oorlogschuld aan de Ver. Staten, op den achtergrond getreden. Zijn vriend Paul Boncour neemt thans de zaken, naar we mogen aannemen tijde lijk, voor hem waar. Duitschland Voor Duitschland was 1932 een zeer be wogen jaar. Een groot deel van de eerste helft, van 't jaar heerschte er een toestand, welke nog maar weinig van burgeroorlog verschild^ en die tenminste met het woord „burger- guerilla" kan worden aangeduid. De mil- lioènen, die hoopten, dat de Sovjetsier uit het Oosten over het berooide Duitschland nog weieens zou opgaan en de nog talrijker millioenen, die in Adolf Hitler een nieuwen Messias zagen, stonden in feilen haat tegen over elkander en geen dag bijna ging voor bij of er vielen in politieke gevechten ge wonden en dooden. De werkloosheid, die de heele wereld bleef teisteren, ondermijnde overal de volks kracht, doch dit laatste verschijnsel deed zich vermoedelijk het ergst gevoelen in Duitschland. In den zomer werd daar reeds t stelsel van den vrijwilligen arbeidsdienst belangrijk uitgebreid, maar de nood bleef drukken, inzonderheid op de jeugd. Zoo is het te verklaren, dat vlak voor het scheiden van het jaar, de tegenwoordige Rijksregee rnig noodmaatregelen heeft aangekondigd die er speciaal op berekend zijn de jonge menschen weer aan het werk te krijgen en onderwijl, door verstrekking van maaltijden tenminste te zorgen, dat de lichaamskrach ten door de ontberingen niet tezeer achter uitgaan. De verwachting, die de verkiezingssucces sen van de Hitler-beweging reeds in 1931 had gewekt, dat de Duitsche politiek in 193z in 't teeken van het hakenkruis zou komen te staan, is niet uitgekomen. Driemaal heeft Adolf Hitler de medezog- genschap in het Rijksbestuur kunnen krij gen. maar driemaal heeft hij geweigerd, nl. achtereenvolgens tegenover Rijkskanselier Bruning, Rijkskanselier Von Papen en Rijks kanselier Von Schleicher Bij de verkiezingen beleefde Hitier zijn eersten tegenslag in Mei, toen hij het als candidaat voor het Rijks-presidentschap moest afleggen tegen den ouden veldmaar schalk Von Hindenburg. Toch bleek zijn aanhang onder de kiezers dermate te zijn gestegen, dat do nationaal-socialisten in den Pruisischen Landdag de sterkste partij wer den en de nazi's gingen dan ook de Augus- tus-verkiezingen voor den Rijksdag, welke door Von Papen's Rijksdag-ontbinding noo- dig waren geworden, tegemoet in de ver wachting, dat zij de meerderheid zouden behalen. Ze bleven echter in de minder heid en er waren er toen reeds die spraken van stilstand, als tepkeh van achteruitgang eener partij, welke als een wonderboom was opgeschoten. Degenen, die dit zeiden, heb ben gelijk gekregen, want bij de nieuwe Rijksdagverkiezingen van November was er werkelijk op achteruitgang van Hitler's mil lioenen te wijzen. Zelfs met het Centrum was het toen niet meer mogelijk om eeu parlementaire meerderheid te vormen. Dat het zóó ging, is voor een voornaam deel te danken aan het persoonlijk ingrij pen van Rijkspresident Von Hindenburg. Ingeleid door de oneenigheid tusschen den Rijkspresident met zijn naaste omge ving en het roomsch-roode kabinet-Brüning over het verbod van de nationaal-socialisti- sche stormafdeelingen, terwijl de socialisti sche en de regeeringsgetrouwe Rijksbanier ongemoeid was gelaten, alsmede dcor de op offering in verband daarmee, van den Rijks- weerminister Groener, viel einde Mei het on verwachte presidentieele ontslag aan Brü- ning. Hindenburg was tijdens zijn verblijf te Neudeck door de groote agrariërs, die Brünings land onteigeningsplannen ten be hoeve van de werkverschaffing, vreesden, »n de richting van dat ontslag bewerkt. De democratische Rijkskanselier-geleerde werd vervangen door den gewezen cavalerle-offi- cier Von Papen. De schijn-dictatuur van Dr Brttning, die, zooals bekend, reeds vele maanden met door de Rijksdag gesanction- neerde noodverordeningen had geregeerd, werd nu vervangen door de feitelijke dicta tuur van een „Presidentieel kabinet", dat zich ronduit presenteerde als „autoritaire regeering". Weliswaar begon de regeering-Von Papen met Brünings dwangmaatregelen tegen do rechtsche extremisten op te heffen, maar toon weldra bleek, dat deze vriendelijkheid tegenover de nazi's een averechtsch resul taat had, gooide Von Papen het roer om en kondigde zijn scherpe noodverordening tegen den terreur af, die oa. het vonnis van Beuthen tengevolge had, waardoor zulk een opschudding is gewekt en dat Hitlpr tot een compromitteerende uitlating heeft verleid, die hem veel kwaad heeft gedaan Wij herinneren verder aan de poging van Von Hindenburg en Von Papen om meer eenheid in 't bestuur van het Rijk en Prui sen te forceeren door de vervanging van de Pruisische ministers door Rijkscommissa rissen en aan het gekibbel daarover, dat eerst eindigde, nadat het Staatrgcrechtshof te Leipzig uitspraak had gpdaan en beide partijen leder voor de helft gelijk had ge geven. Ondertusschen had de voortvarende Von Papen in mimen kring respect afgedwon gen door zijn groot politiek en economisch program ter bestrijding van den crisis. Onk had hij niet onduidelijk doen blijken, dat het tn zijn voornemen lag de Grondwet van Welmar te wl|zlgcn. o.a. om den 'radicali- seerenden Invloed van de vele jeugdige on daardoor extremistische kiezers uit ta scha kelen. .Teen U. Novemberverkiezingen weliswaar geen positieve Rijksdagmeerderheid, maar toch een uitgesproken meerderheid tegen Von Papen brachten, ging hij, ondanks het vertrouwen van Rijkspresident Von Hin denburg, heen en trad de veel soepeler per soonlijkheid van generaal Von Schleicher als Rijkskanselier naar voren. Sindsdien schijnen de tegenstellingen in Duitschland wat minder scherp te zijn geworden en wij gaan, wat onze Oosterburen betreft, 't jaar 1933 dan ook in met een wat minder-7,wart- galligen kijk op de politieke toekomst Engeland F.ngeland. het klassieke land van den vrij handel, wendde in 't afgeloopcn jaar. onder IipI bestuur der „nationale regeering" deii boeg vastbesloten naar de protectie. Het parlementaire novum daarbij was, dat de vrijhandelaars in het Kabinet aanvankelijk daarvan deel bleven uitmaken, doch de vrij heid behielden om hun afwijkende mcening vrijelijk uit te spreken. Toen de overeen komst van Ottawa echter de ommezwaai voltooide, verlieten de beide liberale vrij- handelsgi'zinde ministers en de Lord Snow- der het Kabinet. Verdere maatregelen waren: sterke be zuiniging en een geslaagde conversie van de Staatsschuld. De werkloosheid verminderde per saldo niet en het blijft dus zeer twijfelachtig of de genomen protectionistische maatregelen 't gewenschte gevolg hebben gehad, al is dit door minister Baldwin bij het einde van 't jaar mei stelligheid beweerd. Het optieden van De Valera als minister president van Ierland leidde tot een reeks onaangenaamheden, voornamelijk de af schaffing van den eed \|.in trouw aan den Koning en de weigering om de opbrengst der landannuïteiten aan Engeland aj te dragen waarvan zelfs een tarievenstrijd 't gevolg was. In Indië moest het Britsche bewind met kracht optreden tegen de Con gres partij. Een door Mac Donald ontworpen nieuwe staats inrichting verhaastte het proces van de rechtvcrschafling aan de minderheden, daar dit Gandh: ertoe bracht de voorloopige op lossing van het paria-vraagstuk door een hongerstaking te forceeren en ook Hindoes eïl Mohammedanen nader tot elkander te brengen. De derde Ronde Tafelconferentie, die aan het einde des jaars gehouden werd, ontwierp een overeenkomst inzake de mato van zelfbestuur, welke de Britten voorloopig aan lndië willen toestaan. JAPANSCH-CHINEESCHE GEVECHTEN BIJ DEN GROOTEN MUUR Slechts een grensincident? In de Chineesche stad Sjanhaikwan, die aan de Gele Zee ligt. juist op de grens van China en Mandsjoerije bij den Grooten Chi- neeschen Muur, is het Nieuwjaarsnacht tot epn vuurgevecht tusschen Chineezen en Ja- panneezen gekomen. Volgens de Chineesche voorstelling van zaken openden de Japanners om een onbe kende reden het vuur, dat de Chineezen be an t\voordden, om hun stelling te kunnen handhaven. Het is nog niet duidelijlk of het hier een misverstand of een nieuwe Japansche actie betreft, die in veri*and staat met het Jehol- conflicL .Volgens een officieel Chineesch commu niqué ech'er heerschte er Maandagmiddag in Sjanhaikwan volkomen rust. De toestand, zoo wordt in het communiqué gezegd, blijft gespannen, maar de zaak wordt eenvoudig nis een betreurenswaardig grensincident beschouwd zonder bijzondere bcteekenis. Volgens de Japansche berichten moe'en drie .Tnpansche soldaten en een officier door de Chineezen zijn gedood. Voorts meldt het Japansche hoofdkwartier, dat de Chineezen 300.000 Chineezen naar Jehol Het Japansche tclegmaf-ngentschap Shim- boen Renpo deelt mede, dat de Chineesche regeering zich bereid heeft verklaard 300.000 man mobiel te maken, om naar de provin cie .Tehol te zenden. De troenen bevinden zich reeds op weg om de Chineesche strijdkrachten in Jehol le steunen. Volgens een bericht uit Parijs Is het te Shanghai tot een bloedig gevecht gekomen tusschen Ttaliaansche matrozen en Fran sche soldaten. Twee personen moeten daar bij gedood ziin. Ook de Fransche en Itali aansche militaire patroelies, dit uitgezon den werden om de vechtenden te scheiden, raakten met elkaar slaags. MOERDEN, 3 Januari. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat de Japansche troe pen in den nacht van Maandag op Dinsdap de Noordelijke grens en havenstad van het eigenliike China Sianhaikwan. gelegen nan het einde van den grooten Chineeschen muur. nabij de Golf van Betsjili, geheel hebben bezet en daarmede voor de eersle maal het eigenliike C.hini op een terrein, dat niet .als exterritoriaal besehnuwd kan wordpn, zooals verleden jaar groote deelen van het operatiegebied nabij en om Sjang hai, hpbhen betreden. De Japansche overste Tbara van het Ja pansche* gezan'schap ie Peking overhandig de Maandagavond generaal Tsjang Tsu Liang een ultimatum, waarin werd ge- eischt. dat de incidenten binnen 24 uur op bevredigende wijze zouden worden gere geld, zoo niet, dan zouden de Japanners de „noodige maatregelen" nemen. De Japansche eisch, dat de Chineesche troepen teruggetrokken zouden worden, werd door Tsjang Tsu Liang afgewezen, met de motiveering, dat zij hun eigen ge bied verdedigden. Waarschijnlijk zal in verband met de be zetting van Sjanhaikwan te Peking en Tientsin de staat van beleg worden afge kondigd. Maarschalk Tsjang Tsu Liang zou aan de grens van Jehol zes Chineesche hebben geconcentreerd. BRAZILIË SLAAGT IN HET PRODUCEEKEN VAN GIFGASSEN In de Braziliaansche landbouwschool te Rio de Janeiro zjjn in aanwezigheid van den mi nister van landbouw en van leidende autori teiten uit de kringen van leger en vloot ge slaagde proeven genomen voor het producee- •an gifgassen voor oorlogsdoeleinden. Het was de bedoeling te bewijzen, dat Brazilië geheel uit binnenlandsche brandstoffen in 'aat was gifgassen aan te maken. Als U eens kennis maken wilt met een scheerzeep van buitengewone kwaliteit, vul dan onderstaande cou pon even inl ,'J B0EREN-0NLUSTEN IN STIERMARKEN DEMONSTRATIE MET KNUPPELS Uit Wee.nen wordt gemeld: In Oost-Stiermarken speciaal te Vorau en Harzberg, was het in de afgeloopcn week herhaaldelijk tot boeren-dcmonstraties *n onlusten gekomen bij verkoopingen wegens schuld. De onmiddellijke aanleiding tot de on lusten, die lag in den strijd over de ver plichtingen van den landbouw voor de sociale verzekering, is min of meer slechts toevallig. De werkelijke reden is meer. dat de boeren door de economische crisis aan den rand van den afgrond gebracht zijn Er is bijna geen boerderij waar de belastingen niet steeds door de overheid met geweld moeten worden geïnd. Negen personen werden gearresteerd, doch de boeren eischten hun vrijlating en dreig den met een marsch naar C.raz, de hoofd plaats van Stiermarken. Waarschijnlijk zal deze marsch inderdaad worden gehouden en zullen ock werkloozen uit het industrieele Muerttal w.o. zich vele communisten be vinden. zich erbij aansluiten. De regeering heeft in Oost-St iermarken het corps land- jagers geconcentreerd en ook troepen er heen gezonden. Nader wordt gemeld, dat het Maandag tegen den middag te Vorau op het markt plein tot heftige demonstraties is gekomen. Het aantal demonstranten werd voortdurend grooter. Sprekers riepen de boeren op voor een opmarsch naar Graz en het gebruiken van geweld. Langs de wegen zag men vele groepen hoeren met houten knuppels gewapend naar de' stad marclieeren. Een waarschijnlijk communistische agitator, Hiss, geheeten, werd gearresteerd. De beweging heeft ook zich verder uit.ge- hreid. Het gebied van de gemeente Poellau heeft zich bij de agitatie aangesloten; zij is ook overgeslagen naar het grensgebied van Beneden-Oostenrijk. Ook vandaar zijn troe pen naar Vorau gezonden. Tegen den avond werd gemeld, dat te Vorau de toestand nu en dan uiterst ge spannen was. daar de boeren tegen qnkcle gendarmen met knuppels optraden zoodat militairen moesten worden geconsigneerd om eventueel met traangasbommen op te treden. In de bijeenkomst der boeren verklaarde een spreker, dat de boeren hun eisch niet zullen terugnemen, ook al zou het tot een bloedigen strijd komen.- Tegen zes uur in den avond bevonden zich te Vorau nog steeds 1500 menschen op straat. De boerenvergadering had een delegatie gekozen, welke te Vorau met de regeerings commissie onderhandelt Toen 's avonds te Vorau bekend werd, dat de onderhandelingen van de vertrouwens mannen der boeren met de regeeringscom- missie een wending ten gunste namen, gin gen de boeren geleidelijk uiteen. De te Vorau verblijvende rechter van in structie heeft bevolen, dat de gearresteerde boeren in vrijheid moeten worden gesteld, zoodat het schijnt, dat de voornaamste eisch der boeren is ingewilligd. Naar te Moekden vernomen wordt heeft het Japansche oppercommando drie Mand- sjoerijsohe regimenten op het traject Hai lar-Tsitsikar wegens onbetrouwbaarheid oniwapend en ontbonden. De meeste solda ten zullen naar China worden getranspor- Korten tijd geleden hobben de Japansche autoriteiten in Mandsjoerije ook reeds Mandsj'oerijsche politie wegens onbetrouw baarheid door Japanschen vervangen. De bescherming van den Chineeschen Oosterspoorweg staat thans geheel onder lei ding van Japansche officieren. DE NAT.-SOC. VEEMMOORD. Het verzoek om uitlevering van de in Italië vertoevende drie S.A.-mannen, die verdacht worden van den moord op hun kameraad Hcntsch, is Maandag toegezon den aan den Duitschen gezant te Rome, die het bij de Italiaansche regeering zal indienen. De begrafenis van Hentsch heeft onder een grooten toeloop plaats gehad. Natio naal-socialisten werden daarbij niet gezien. Daarentegen waren de leden van de rijks banier en van het ijzeren front in'grooten eetale opgekomen. De politie had de stra ten, die naar het kerkhof leiden, afgezet. TWEE KILOMETER MEEGESLEURD DOOR TRAM. Uit Dortmund wordt gemeld: In den nieuwjaarsnacht lieten 2 voorbijgangers l« Castrop Rauxel een tramwagen aan een halte stoppen en maakten den bestuurder er op opmerkzaam, dat er iemand onder den wagen hing. Men slaagde er met ver eende krachten in den. ongelukkige uit zijn benarde positie te bevrijden, zoodal Je man, die béwus eïoos was. naar een zieken huis kon worden gebracht. Waarschijnlijk heeft de man op den rijdenden tram willen springen en is daarbij onder den wagen ge raakt, waar hij met'de beenen aan de rem- stangen bleef hangen. Gebleken is, dat de man tenminste 2 K.M. mecgcsicwrtl ia. HUYSMANS BURGEMEESTER VAN ANTWERPEN Het benoemingsdecreet van oud-minister Camille Huysmans tot burgemeester van Antwerpen is door den koning geteekend, doch zal niet voor Woensdag a.s. in de „Moniteur" geplaatst worden. De heer Van Cauwelaert. die na een 11-ja- rïge hewindsperiode af'reedt, in verband met het feit. dat de socialistisch-roomsche coalitie in Antwerpen is uiteengevallen, zal nu als gewoon katholiek gemeenteraadslid optreden en als leider der oppositie. BOEDDISTISCHE ZENDELINGEN Per voet uit Rangoon door Azië en Europa. F.en aantal Bocddistische zendelingen is gisteren uit Burma te voet uit Rangoon vertrokken om een tocht te maken door Azië en Europa tot uitbreiding van hun geloof. De leider der missie is Bliikku Loknath, een Italiaansche Boeddist, opgevoed in Amerika. De zendelingen willen van Burma naar Calcutta loopen en daarna gedurende zeven jaar door Azië trekken, waar zij de voor Boeddisten gewijde plaatsen zullen bezoe ken. Hun «loei is, het Boedflispie te verster ken in Indië, waar Boedda geboren is. Na Indië, Tibet en Afghanistan te heb: ben doorkruist, zullen zij naar Jerusalem gaan en vandaar naar Rome en andere Europeesche steden. Loknath heeft aan een Reuter-correspon- dent verklaard, dat de Westersche landen verlangend uitzien naar het Boeddisme en dat hij daarom een missie in Europa wil beginnen. Twintig groote economisten hebben aan den gekozen president Roosevelt een open brief gezonden, waarin zij een wederkcerigo verlaging der tarieven en een spoedige re geling van de schuldenkwestie aanbevelen als minimum-program voor het herstel van den economischen toestand. SIR JOHN SIMON. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, is per vliegtuig naar Monte Carlo vertrokken, teneinde ge nezing t9 zoeken voor zijn verkoudheid, die bij dezer lagen heeft opgeloopen. GRUWELIJKE POLITIEKE MOORD Volgens een bericht uit Santiago de Chili heeft een dqiker in de haven van Valpa raiso een lugubere ontdekking gedaan. Hii vond op den bodem van de haven 10 lijken, die _aan ijzeren rails waren vastgemaakt. Mén meent, dat het hier een politieke moord op groote schaal betreft, daar een der lijken dat van den sedert Juni verdwe nen communistischer leider Anahalon moet zijn, die tijdens de campagne voor de ver kiezing van president Davila als propagan dist zeer op den voorgrond was getreden. HAVENBRAND TE BOMBAY In de havendokken heeft Zondag een he vige brand gewoed. Duizenden balen katoen zijn vernield. Bij het blusschingswerk, dat zeer moei lijk was en uren duurde, werd een brand weerman gewond. irDe schade wordt op twee ton gesQhat. DE MALYGIN GESTRAND. De Russische havenautoriteiten te Le ningrad (Petersburg) hebben een radiobe richt ontvangen van den ijsbreker Malygin, volgens hetwelk de ij9breker bij Spitsbergen is gesirand. De ijsbreker Sedof, die in de nabijheid was. heeft tevergeefs gepoogd het gestrande schip te helpen. De Sovjeiregee- ring heeft thans opdracht gegeven aan den grootsten Russischen ijsbreker Lenin ai' Archangel te vertrokken en de Malygin te assisteeren. Pleegt zelfmoord In de Luxem- burgsche gevangenis. De gerechtelijke autoriteiten te Luxem burg hebben vas'gsteld, dat Constantinoff, die zich in de gevangenis bleek te hebben opgehangen, den dag, waarop hij voor het assisenhof moest verschijnen, als de moor denaar van pastoor Koch, de bedrijver was van den aanslag, begaan in de Kathedraal van Sofia in 1925, hij welke gelegenheid meer dan 10 personen door een bom wer den gedood. KUNSTMATIGE BEPERKING VAN DE KATOENPRODUCTIE? In een conferentie te Memphis in den staat Tennesse van vertegenwoordigers van 18 ka- toenproduceerende Amerikaansche staten werd na een felle discussie besloten aan te dringen op een wetgeving waarbij de kunst matige beperking van den katoenoogst tot de helft of een derde van het normale verplich tend wordt gesteld. BOMAANSLAGEN IN SPANJE. Naar uit Oviedo gemeld wordt, is Maan dag te Felguera een aantal bommen ont ploft. De mededeelingen van ooggetuigen luiden verschillend. Er zijn menschen, die bewe ren, dat de bommen van het dak .van een bioscoop geworpen zijn; anderen beweren dat zij uit een auto gegooid zijn. De café's en theaters zijn gesloten. Ook op andere plaatsen in de provincie Oviedo zijn bom aanslagen gepleegd, o.a. te Santo de Lang- preo en in de mijnen van Soto- en Benar- rubia. STORM AAN DE ENGELSCHE KUST Negen personen verdronken Boven Groot-Brittannië heeft Nieuwjaars dag een hevige storm gewoed, welke in het bijzonder aan de Oostkust van Schotland ernstige schade aanrichtte. De Schotsche sloomtreiJer „Venetia" werd bij Stonehaven op de rotsen geworpen. De uit negen koppen bestaande bemanning heeft den dood in de golven gevonden. Ook bij Holyhead is een stoomboot op een klip geloopen. De equipage kon met een raket worden gered. EEN GOUDEN SCHRIJFMACHINE. Een bekende Engelsche fabriek van schrijfmachines heeft aan koning George van Engeland bij gelegenheid van het ju- bilé der firma een schrijfmachine ten ge schenke gegeven, die geheel uit goud is vervaardigd. ONDERWIJZERES DOOR WOLVEN VERSCHEURD Tengevolge van de koude zjjn in verschillen de deelen van Portugal kudden wolven uit de hooggelegen wouden naar de dalen gekomen. Te Valpacos werd een onderwijzeres door •elven verscheurd. In de dalen van de Sierra de Lstrella hebben de wolven eenige kudden vee overvallen en talrijke schapen <=n runderen gedood. Antwoord aan De Valera's oppositie. DUBLIN, 3 Januari. In den toestand in Ierland is plotseling een verrassende wen ding gekomen. Minister-president De Va lera heeft in den afgeloopen nacht plotse ling de ontbinding afgekondigd van deDail Eirean. het Iersche parlement De nieuwe verkiezingen zullen op 24 Jan. a,s. worden gehouden en de nieuwe Dail zal op 8 Februari in zijn eerste zitting bij eenkomen. Het optreden van De Valera is klaarblij kelijk het antwoord op het dreigement van de Iersche arbeiderspartij om de regeering niet langer te s'eunen. wanneer de voorue- nomen salariskorting der ambtenaren door gaat en van de voorgenomen vorming eener uit de oppositiegroepen bestaande nationa le partij. In een verklaring aan de pers zegt De Valera dat de ontbinding van de Dail nipts te maken heeft met de meeningsversrhillen tusschen de regeering en de' arheiderspartij. Aan den tegetnvoordigen toestand van on zekerheid moet echter met het oog op de ontwikkeling der financiën en van het be drijfsleven een einde komen. Zoolang En geland gelooft, dat de regeering De Vale ra ten val kan worden gebracht, bestaat geen mogelijkheid, dat tot definitieve on derhandelingen over de regeling van de F.ngelsch-Iersche kwestie kan worden ovcr- gegnan. DE SMOKKELHANDEL AAN DE DUITSCH-HOLLANDSCHE GRENS Volgens het jaarverslag van het hoofdkan toor der douane te Aken zjjn aan de Duitsch- Hollandsche grens van Gillrath tot Sief- Schmithof, een afstand van 56 K.M., 25.000 strafprocessen wegens smokkelarij ingesteld. In totaal zijn ongeveer 60.000 personen met smokkelwaren aangehouden. Onder de inbe- slag genomen waren bevinden zich o.m.: 6 000.000 sigaretten, 74.000 K.G. koffie, 174 000 K.G. suiker,,40.000 K.G. graan, 36.000 K.G. meel, 82.000 K.G. brood en 12.000 K.G tabak. Verder zijn inbeslag genomen 800 fietsen, 105 luxe auto's, 24 vrachtauto's en 38 motor rijwielen. Deze getallen bewijzen wederom hoe zeer de smokkelhandel ann de Duitsch-Hollandsche grens nog altijd bloeit. Volgens berichten in eenige Engelsche bla den zouden in Engeland plannen bestaan om binnenkort groote fabrieken op te richten voor het vloeibaar maken van steenkool. Men zou zelfs van regeeringszjjde bereid ziin zoo noodig een bedrag van 8 millioen Pond Ster ling voor te schieten. Volgens het plan zou men jaarlijks uit ruim 800.000 ton steenkool 65 millioen gallon vloeibare brandstof willen produceeren, die gebruikt kan wordeq voor motoren. Het plan zou niet alleen groote steun voor de steenkoolindustrie beteekenen, maar bovendien een groote vermindering van de werkloosheid in Engeland tengevolge hebben. HET NAAMSCHILD VAN DE „EMDEN" De Australische regeering zal binnenkort het naamschild van den uit den wereldoorlog bekenden Duitschen kruiser „Emden", dat tot nog toe stond opgesteld in het parlementsge bouw te Camberra, als teeken van goede ver standhouding overdragen aan de Duitsche re geering. Het schild is reeds te Londen aange komen, waar de Australische vertegenwoordi ger te Londen Bruce, als hij van zijn Kerst verlof zal zijn teruggekeerd, het Duitschland zal doen toekomen. Het staat nog niet vast of h;i bet den Duitschen ambassadeur te Lon den ter hand zal stellen of dat Bruce het zelf te Berlijn aan president Von Hindenburg zal overhandigen. JAPANSCH KRANTENKONING OVERLEDEN Te Tokio is na een korte en plotselinge on gesteldheid overleden Hikoichi Motoyama, een der krantenkoningen van Japan, tevens zelf een der oudste Japansche journalisten, die zich mede door zijn bladen groote politieke invloed had verschaft, in den adelstand verheven en lid van het Hoogerhuis was. RUSSISCHE OLÏET.EVERANTIES AAN JAPAN De Japansche Noord-Sachalin Petroleum Maatschappü heeft een contract gesloten met de Sovjet-regeering over den jaarlykschen invoer van 300.000 ton olie en olieproducten naar Japan voor den duur van vijf jaar. DE GANZEN VAN HET AMERIKAANSCHE KAPITOOL Prof. Einstein is te Colon in Panama, aan gekomen. Naar aanleiding van het adres der Nationale Vrouwen Organisatie der Vereenig- de Staten waarin geëischt werd dat hij geen verlof zou bekomen om in de V.S. binnen te komen, heeft hjj verklaard: „nog nooit heb ik het schoone geslacht zoo beslist afwjizend tegenover iederen toenadering gezien. Maar hebben deze waakzame burgeressen niet ge lijk? Waarom zou men ook iemand uitnoodi- gen die met evenveel behagen hardgekookte kapitalisten eet als de Minotaurus in Kreta smakelijke Grieksche jonkvrouwen, en die zog gemeen is iederen oorlog af te wijzen, be halve den onvermijdelijken strijd met eigen echtgenoote? Luistert derhalve naar Uw ver standige vaderlandslievende vrouwen en her innert U dat ook het capitool van het mach- t'ge Rome eens door het gesnater van zij trouwe ganzen gered werd." DE „MELKKONING" DOODGESCHOTEN. De beruchte New-Yorksche gangster Lar ry""* Fay, bijgenaamd de „melkkoning" die steeds in een geblindeerde auio reisde, is door een revolverschot gedood aan den in gang van een nachtclub, waarvan hij eige naar was. De politie zoekt den portier van het club lokaal, die, naar men beweert, wrok koes terde tegen Fay, wijl hij onlangs zijn loon verlaagd had. Weerbericht. lg ur le m jostht bij PLUIMVEETEELT Bedrijfsuitkomsten. Dreigende gevaren. Op de vergaderingen van de FT. P. F. (Ned. Pluimveehouders Federatie) te Utrecht ge houden werd besloten om toe te treden tot het „Centraal Instituut ter bevordering van het normaal handelsverkeer met Duitschland." Gewezen werd op de beteekenis van de eierexport naar Duitschland. In 1932 (eerste 9 maanden) werden voor 12 mill. gld. eieren naar Duitschland gezonden (voor 5 mill. gld. boter en 9 mill. gld. kaas). Byna de helft (40 pet.) van de geheele Duitsche eierlnvoer komt uit ons land. Nu dreigt het gevaar dat de invoerrechten per 7 Maart a.s. weer ver hoogd zullen worden. Dat treft dus speciaal onze pluimveeteelt. De e:erpr"zen waren heel laaf doch door de priiasti'jin~ in de laatste maanden zijn de bedryfs"itkomsten 700 dat men er dit jaar, (Het dunne pUUJe geeft den vortgen atand aan) Hoogste stand te Weenen 776.4 Laagste stand te Reykjavik 695.5. Stand vanmorgen halftwaalf 759.3, WEER VERWACHTING (Medegedeeld door 't Kon. Ned. Metooro- logisch Inst. te De Bilt). Krachtige lot matige Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bowolk of halfhewolk, waarschijnlijk eenige regen, iets kouder. STORJVAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt 3 Januari om 7.45 uur v.m., aan alle posten: „Weest op uw hoede". BUITENLANDSCH WEERBERICHT (M6deged. door 't Kon. Ned Meteorologisch Inst. te De Bilt.) De hoogste barometerstand In Cenfraal- Europa en 'e laagste bij IJsland verschillen thans meer dan 80 m.m. In het heele gebied van de Noord- en Oostzee tol dicht bij IJs land wordt een luchtdrukverval van ruim 3 m.m. por 100 K.M. gevonden. De strook van stormachtig weer uit Z. of W. heeft thans een breedte van ruim 2000 K.M. Öp de oceaan zijn de winden naar W. gedraaid en gaat de storm gepaard met sneeuwbuien. Terwijl uit het W. de koude luchtmassa nadert is de luchtmassa die over de Golf van Biscave en West-Europa naar Scandinavië en Poolgebied stroomt nog uitermate warm. Hot gebied van zware regen verplaa'st zich naar Z.-Noorwegen. In het centrum van het hoog- dnik-gchied is het weer nevelig11 en windstil, met temperatuur onder het vriespunt aan den grond, doch atmosfeer-temperaturen ho ven nul graden tot hoven 2000 M hoogte. De koude uit het W.. die na de'zware regen der laatste twee dagen afkoeling en opklaring brengt in ïerb-nd, zal ook spoedig tot onze il= omgeving doordringen en einde maken J1™34 aa: de periode van buitengewoon zacht weer. fne_ »nsd; TEMPERATUUR wei- Stand vanmorgen halftwaalf 11.0 C. j ®e] WATERSTANDEN RIVIEREN "SS Heden Vorig Heden Vorig Vai Wftlshut I 1.fi6 1.66 Caup i i 1.16 1.18 eer Hasel -0.41 -0.49 Ems 1.17 1.16 Indei Hunlngen 0.00 0.00 Cohl^nz 1.SW 1.89 ef.r, Heihnwetler -2.20 -2.39 Trier 0.67 «'.68 Kehl 1.98 9/8 Keulen 0.92 0.94 i Maxau 3.21 3.30 Ruhrort 0.48 0.46 Fr Dledeshelm 0.66 0.66 Wesel 0.81 0.8t fik Mannheim 1.91 1/6 Emmerik 0.44 0.60 en Lohr 1.22 1.26 Dusaeldorr 0.48 0.36 het Mains 0.07 0.10 Maastricht 2.08 2.05 ;eëht Hingen 1,10 1.10 Venio 11.03 11.04 Lrz, HOOGWATER NED. ZEEHAVENS te fen, z 4 Januari Uern Delfzijl i 4.22 17.05 Hellevoetsl. 8.32 80.5Q 1 Bei Terschelling 1.36 14.16 Willemstad 9.28 21.56 Uarllngen 2.25 14.55 Brouvverah. 7.44 80.11 D- n Helder 12.40 Zierlkzee &<)0 20.36 Mmuiden 8.61 21.20 Weineldlngt 8.29 21.01 ll.v Holland 7.55 20.18 Vikingen 6.52 19.29 «ohevenlngen 8.05 20.28 Terneuzen 7.25 19.68 Rotterdam". 9.41 22.25 Han.-weeji 7.63 2u.30 lg IS en ei iche Land I noo jns d I gez het i nhau in ee idag nog mee uit kon. Door de garantieregeling voor koelhuiseieren waarbij het Rijk garant was voor 3\'a mill, gulden is de pluimveeteelt eenigszins gesteund. De Regeering heeft het geen geld gekost. Er is zelfs eenige winst ge maakt. Volgens een door den heer B. H. Vos uit Enschede ingeleide bespreking zijn de vooruitzichten buitengewoon somber vooral door de Duitsche plannen, terwijl kans op uit voer naar andere landen zeer klein is. Op Engeland voor kort een belangrijke afnemer, is de handel vrijwel onmogelijk door de in flatie. Er worden plannen bestudeerd voor verdere steunmaatregelen voor de pluimveehouders. Over het merken der koelhuiseieren werd eenige bespreking gevoerd. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW Indienen van aanvragen TulDbouwers. die niet bij een veiling ïljn aangesloten en die meenen op grond van de Tulnbouwsteunwet 1932 voor steun In aanmer king te komen, kunnen daartoe schriftelijk een aanvrage indienen bij den regeringscommissa ris voor den tulnbouwsteun, Javaatraat 80, Den Haag. Aan de aanvragers zaJ een formulier ter In vulling worden toegezonden, zoodat kan wor- KE EEN VREEMDE GESCHIEDENIS De Maasbode vertelt het volgende uit Breda: Door een onbekend man werd In de on middellijke nabijheid van het paleis van justitie, in de Mauritsstraat te Breda op het trottoir een mandje geplaatst, dat in een reisdeken gewikkeld waa, waarop hij zich verwijderde. Te voren was het mandje door den voor zitter der Prot Vereen, voor kinderbescher ming afgegeven ter griffie, doch daar gewei gerd. Voorbijgangers hoorden uit de mand geschrei van een pasgeboren kind. Eenige rijksveldwachters en maréchaussees kwa men spooriic aan loopen. Ze zetten de straat gedeeltelijk af, maar aan het mandje kwa men ze niet Aan een vrouw uit de huurt werd verlof gegeven om het mandje mot het kindje erin mede te nemen naar haar wo ning. Daar werd de .kleine later door be middeling van Bredasche dames gehaald en naar het Protestnntsch Kinderhuis te Leur gebracht De kleine was hehoorlijk in- geuakt Na de bevalling van een Protestant.sche ongehuwde moeder in een R K. inrichting te Ginneken, was deze met haar zuigeling daar nog 14 dagen verpleegd: waarna de kleine ondergebracht werd in het Hervormd Kinderhuis te Leur.. Haar middelen raakten echter uitgeput en toen werd de kleine haar teruggezonden. Het schijnt nu. dat de v .or- zitter der Prot Vereen, haar genoemden weg heeft aangewezen om van rechtbank en voogdijraad een beslissing uit te lokken, welke de taak der gemeente Ginneken in deze is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2