MAANDAG 2 JANUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BU1TENLANIJ NIEUWJAARSRECEPTIE TE BERLIJN Rijkspresident von Hindenburg heeft Zon- 'dag in de oude kanselarij de gebruikelijke Nieuwjaarsreceptie gehouden, die druk be zocht werd, terwijl de Rijkspresident, toen hij zich even aan het publiek vertoonde, een stormachtige huldebetuiging ontving. De nuntius Orsenigo heeft namens het corps diplomatique den Rijkspresident ge- lukgewenscht en er in het bijzonder op ge wezen dat de economische problemen zoo spoedig mogelijk moeten worden opgelost. In zijn dankwoord legde "Von Hinden burg nadruk op het noodzakelijke weder- zijdsch vertrouwen als het grondbeginsel der internationale betrekkingen, op de nog niet opgeloste economische problemen en de urgpnte groote politieke kwesties. Bij de daarna plaats vindende ontvangst -van de Rijksregeering herinnerde rijkskan selier von Schleicher aan de einde 1931 door den Rijkspresident tot het buitenland gerichte vermaning om Duitêchland niet het recht op gelijke veiligheid te onthouden. Hij wees er op, dat in de ontvyapenings- kwestie het principe der gelijkheid van recht uitdrukkelijk door de groote mogend heden is erkend en dat aan de ontwape ningsconferentie de taak is gesteld dit be ginsel te verwezenlijken. Duitschland keert ter conferentie terug om, aldus de rijks kanselier, een ware algemeene ontwapening te verwezenlijken en zich dezelfde veilig heid te verzekeren, die elk ander land ge niet Indien daarbij aan de jeugd het recht teruggegeven wordt om in het kader van den algemeenen dienstplicht, het vaderland te dienen, dan zal tegelijkertijd een groote schrede zijn gedaan op den weg naar paci ficatie en opheffing der inwendige tegen stellingen in Duitschland zelf. Bij zijn ambtsaanvaarding heeft den rijkspresident hem f.ezegd: „Verschaf arbeid en tracht de spanningen in het Duitsche volk door so ciale maatregelen te lenigen". De Rijksregeering zal dit richtsnoer voor haar handelen beschouwen. De weg zal zeer zeker lang en moeilijk zijn. In zijn antwoord zeide de Rijkspresident, dat de wenschen, aan het einde van het vorig jaar uitgesproken, wel is waar niet alle in vervulling ziji> gegaan, doch dat niettemin de gang van zaken in het jaar 1932 menige hindernis heeft overwonnen en de hoop heeft gerechtvaardigd, dat de ergste nood in Duitschland overwonnen is. De Rijkspresident eischte voorts de vermij ding van alle stoornissen van het poli'ieke leven en de aaneensluiting van alle vader landslievende Duitschers en wees nog maals op het doel: voor het Duitsche volk brood en arbeid te verschaffen. Na de ontvangst der rijksregeering ont ving von Hindenburg nog vertegenwoordi gers van den Rijksraad, van het presidium Adolf Hitler heeft zich ter gelegenheid van het nieuwe jaar met een boodschap tot de vrienden en leden der nationaal-socialis- tische partij gewend. Hij zegt daarin o.m.: Het jaar 1932 zal eens in de geschiedenis van dé nationaal socielisttscae beweging gelden als een groote en zegenrijke periode van onzen strijd. De religieuze en ten op zichte van haar wereldbeschouwing ontwor telde liberale menschheid heeft het einde van haar tijdsgewricht bereikt. Tot reuzen- hoogte verheft zich het bolsjewistische ge vaar- welks ingrijpen in het wereldbestel nog begunstigd wordt door de blindheid en de waandenkbeelden van zg. staatslieden. De gevolgen moeten vernietigend zijn. De burgerlijke partijpolitiek en de burgerlijke minister hebben van het ontstellende ge vaar, dat de wereld bedreigt, geen voorstel ling. In een staat, die zes millioen commu nisten, 7y2 millioen sociaal-democraten en zes millioen min of meer pacifistisch ge oriënteerde elementen telt, zou men beter doen niet meer te spreken van „gelijkge rechtigdheid" en andere van dergelijke schoonklinkende woorden. Het innerlijk ver val, dat in het jaar 1918 slechts als crisis verschijnsel heeft gegolden- is thans chro nisch geworden. Wil men Duitschland weer op de been helpen, dan kan dit alleen ge schieden door een beweging, welke even intolerant en immer bereid tot handelen is als waarvan de tegenstanders blijk geven. Slechts het nationaal-socialisme kan, daar andere bewegingen gefaald hebben, de over winning brengen. De nationaal socialisten kennen hun tegenstanders en hun gedach ten, welke hierop neerkomen, dat zij de partij willen laten deelnemen aan de regee ring. zoodat zij wel mede de verantwoorde lijkheid draagt, zonder ook echter maar eenigszins zelfstandig te kunnen handelen. Het mag begrijpelijk heeten- dat de natio naal socialisten daarvan niets willen weten. De partij heeft niet gehoopt, gestreden en geleden om de taak, welke zij te vervullen heeft, voor een paar ministerzetels te ver- koopen. De voornaamste.taak van 't komen de jaar zal zijn, den nationaal socialistische leden en aanhangers met groote duidelijk heid voor oogen te stellen, dat de partij zelf niet het doel is, doch slechts het instrument om het gestelde doel te bereiken. DE NIEUWJAARSRECEPTIE TE WEENEN Tor gelegenheid van de Nieuwjaarsrecep tie door den Oostenrijkschen bondspresi dent Miklas van het corps diplomatique hield de pauselijke nuntius, aartsbisschop Sibilia, in zijn functie van deken van het corps een rede, waarin hij verklaarde, dat de erkenning, dat de thans heerschende noodtoestand in de eerste plaats een uit vloeisel is van een crisis van den geest en van de moraal, een voortoeken vormt voor beter tijden. Dr. Miklas vertolflrie in zijn antwoord de dankbaarheid van Oostenrijk voor de hulp. die de bevriende regeeringen en staatslieden aan bet land hebben ver leend. MOORDEN EN MISHANDELINGEN OP OUDEJAARSAVOND TE BERLIJN. Te Berlijn hebbom Oudejaarsavond ver schillende overvallen en schietpartijen plaats gehad. De politie stolde in totaal 28 verdachten in verzekerde bewaring. O.a. werd in de Zuidelijke voorstad Lich- tenrade een Reiehsbamner-lid door 15 ge- uniformeerdo Hitlerianen overvallen en zóó ernstig gewond, dat hij met een hersen schudding naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht In dezelfde wijk word het lijk van een communist gevonden; de on gelukkige was door een messteek in het hart vermoord. Ook een 37-jarige vrouw werd gedood, doordat zij door een kogel in de hartstreek werd getroffen. In het Noor den van Berlijn werd een 16-jarig nationaal- socialist door twee mannen mot messteken levensgevaarlijk gewond, terwijl in de Pots- damer Strasse een huiten dienst zijnd bri- gad1'"" ~on politie een ernstige hoofdwond opliep. ,Te Weimar werd in den oudejaarsnacht HET CONFLICT HITLER-STRASSER ZAL AAN STRASSER HET V1CE-KANSE- LIERSCHAP WORDEN AANGEBODEN? Naar te Berlijn bekend wordt, zullen Hitier en Gregor Strasser dezer dagen een laatste beslissend onderhoud in het Bruine Huis te München hebben. In ingewijde kringen verwacht men, dat deze poging om tot overeenstemming te geraken, met een mislukking zal eindigen. Een compromis tusschen de opvattingen van beiden is onmogelijk en ook de karakters schijnen een overeenstemming onmogelijk le maken. De rijkskanselier moet voornemens zijn, zich nogmaals tot de nationaal-socialistische partij te wenden, om deze uit to noodigen aan de regeering en de verantwoordelijkheid van de regeering deel te nemen, uoor het vioe- kanselierschap en een of ander vakministerie te bezetten. Indien de nationaal-socialistische party ook dit aanbod afslaat, moet von Schleicher voornemens zijn, Greeor Strasser het ambt van vice-kanselier aan te bieden. Strasser zou, naar de politieke persdienst meldt, dan enkele partijgenooten overhalen, om uit de partij *e treden, ten einde zich met hem ter beschikking van de regeering te stellen. Bij de beslissende stemming in den rijksdag zou men dan op een scheuring in de rijksdag fractie der nation.-socialisten kunnen rekenen. Men verwacht, dat dan tenminste 40 nafcio- naal-socialisten onder alle omstandigheden hun vertrouwen zullen betuigen in een kabinet, waartoe Gregor Strasser behoort. DE „VEEMMOORD" TE DRESDEN In verband met den moord op Hentsch heeft Vrijdag te Dresden een nieuwe arres tatie plaats geihad. De tuimi-er Ewald Ton- zyk te Ha-isnberg, is in hechtenis genomen. De gearresteerde is lwd ran de N.S.D.A.P. Over de motieven ran dezen maatregel wor den ter bevoegder'plaatse geen inlichtingen verstrekt. Slechts werd medegedeeld, dat de ver-loofde van Schenk, die voortvluchtig is, zich in Tsjecho-Slowekije bevindt. De Saksische regeering heeft het voorstel ter inleiding van een procedure, waarbij de uitlevering zou worden verzocht van de drie S.A.-mannen, die verdacht worden van den moord op Henteoh, en die zeer waarschijn lijk naar Italië zijn gevlucht, aan de be- voeged rijkeauto-riteiten toegezonden. D?t voorstel zat onmiddellijk worden door gezonden aan het ministerie van buiten- la ndsohe zaken. Wanneer bij dat ministerie twijfel heensol.t over de juridische omstandigheden, za-1 het ministerie van justitie in de zaak worden betrokken. SPANNING IN IERLAND Tusschen De Valera en Labour over dq 1 oenkorting. Een Lalbour-delegatie had Zaterdagavond een onderhoud met minister-president De Valera over de voorgenomen loonkorting. Daarna kwam het kabinet in buitengewone vergadering bijeen en besloot bepaalde ca tegorieën slechts voor de helft te korten van het aanvankelijk voorgenomene. De leider der Labourpartij, Norton, heeft thans verklaard, dat dit voorstel onbevre digend is. Hoewel men in sommige krin gen niet kan aannemen dat de Labourpartij de regeering-De Valera zal laten vallen, waardoor zoo goed 'als zeker Cosgrave op nieuw aan het bewind zou komen, is de toe stand zeer kritiek. DE VALERA Zondag is Norton, alsmede de voorzitter en de secretaris-generaal van het Trades- Union Congress door De Valera en den mi nister van Financiën ontvangen. De La- bour-leiders protesteerden tegen het aanbod der regeering. De Valera was echter tot geen verdere concessies bereid. In een gis teravond afgelegde verklaring zeide Norton', dat hij geen kans op een schikking aanwe zig achtte. Een staking van het P.T.T.-personeel in de komende week wordt zeer waarschijn lijk geacht, NOODTOESTAND IN CHILL Gevolg van aschregens In een deel van Noord-Chili is zooveel vulkanische asch gevallen, dat het gewas is verstikt en het vee van honger sterft. Volgens den regeeringscommissaris, die den toestand onderzocht heeft, bestaat er ge vaar, dat 2000 gezinnen den hongerdood zullen sterven als niet spoedig hulp wordt verleend. „DE GROOTSTE TER WERELD"? 128 K.M. boekenplanken Naar men uiilt Washington met voldoe ning meldt, is de biibiilcotiheek van het Ame- rikaojns-ch-e congres volgens het jaarverslag van den billilbiotJhieca-ris, de grootste der wereld. Zij bevat 4.447.431 banden, ongeadht de mililioenen composities, manuscripten, mu- zieji-composrities en gravures. Ln 1932 zijn iederen dag 505 boeken aan de oo-lilectd-e tgegevoegd. De boekenplanken bedragen met elkander de lengte van 128 Eiflopieter. door communisten een overval gepleegd op het kamp van arbeidsvrijwilligers. De aan vallers klommen over den muur, die het kamp omgeeft, waarna het tot een handge meen kwam, in het verloop waarvan ook verscheidene schoten werden gelost; de communisten sloegen tenslo'le op de vlucht; verscheiden personen werden ge wond. Te Giesen kwam het herhaaldelijk tot kloppartijen, waarbij acht personen ernsti ge verwondingen opliepen. De politie zag zichgenoodzaakt verscheiden malen van den gummistok gebruik te maken. In de Hamburgsche wijk Sankt Georg ont stond op Nieuwjaarsochtend een vecht partij tusschen communisten en nationaal- socialisten; vier communisten werden door messteken ernstig gewond. ANGLO-PERZISCH GESCHIL ANGLO PERZISCH GESCHIL Perzische Volkenbondsdelegatie vertrokken Uit Teheran wordt gemeld: De Perzische delegatie welke te Genève het standpunt van Perzië in zake het ge schil met de Anglo-Persian zal verdedigen, is onder leiding van Hossein Khan Ata naar de Volkenbondsstad vertrokken. De Perzi sche bladen geven uiting aan de hoop- dat Perzië's houding door den Volkenbonds raad zal worden goedgekeurd. HOOPVOLLE PROGNOSES VOOR 1933. De „Nordische Verkehrgesellschaft" heeft zich tot verschillende bekende persoonlijkheden in Duitschland gewend, om hun oordeel over de vooruitzichten voor het jaar 1933 te ver nemen. Voor het grootste gedeelte hebben de ge vraagde personen een optimistisch antwoord, dat van veel vertrouwen in de toekomst getuigt, gegeven, hoewel aan den anderen kant ook er op gewezen wordt, dat nog vele moeilijkheden te overwinnen zijn. Robert Bosch, de bekende Stuttgarter groot industrieel, is van oordeel, dat een opleving in het economische leven merkbaar is geworden. Een overeenstemming met Frankrijk en een verwijdering van de belemmeringen van bin- nenlandschen politieken aard zullen wonderen Dr. Hugo Eckener is eveneens van opvat ting, dat een verbetering in het economisch organisme merkbaar is geworden. Frowein, de president van de internationale kamer van koophandel, acht het gerechtvaar digd, voor 1933 een meer hoopvolle prognose te stellen. De bekende bankier Fiirstenberg meent eveneens het begin van een verbetering te kunnen vaststellen. Oud-minister Dr. Gröner spreekt de hoop uit, dat het den nieuwen rijkskanselier zal gelukken de politieke onruststokers in bedwang te houden en weder een samenwerking tus schen regeering en parlement tot stand te brengen. Indien het dan nog gelukt een isolatie op buitenlandsch politiek gebied tc vermijden, zal het in 1933 opwaarts gaan. ERAAN GEKANTELD In de haven van Hévre zijn Zaterdag ten gevolge van het kantelen van een kraan drie arbeiders gedood en drie zwaar ge- MOORDENAAR OPGEHANGEN De beul toegejuicht Uit Belgrado wordt gemeld: De eerste terechtstelling uit hoofde ran de nieuwe wet. waarbij moord met den strop gestraft wordt, heft plaats gehad nabij het plaatsje Debar. De beul, dfie witte hendsohoenen en een hoogen hoed droeg, werd door de duizenden boeien, di-e getuigen van de executie wilden zijn, hartelijk toegejuioht. Het schavot was opgericht op dezelfde plaats, waar de veroordeelde eenagen tijd geleden zijn vriend van het leven had be roofd, om zriich meester te kunnen maken van diiens geld. In den tijd van een minuut had de beul zijn taak volbracht. Hij trok vervólgens zijn handschoenen uit, legde ze aan de voeten ran dep terechtgestelde en riep met luider stemme: „Bozhidar -Paunovitdh" (iik ben niet verantwoordeiLijik voot uw dood). Na onderhandelingen, die twee dagen heb ben geduurd, is Zaterdagmiddag de nieu we Bulgaarsche regeering gevormd. Premier en minister van buitenlandsche zaken is Moesjanof (Dcm.), minister van binnenlandsche zaken Girginof (Dem.), mi nister van financiën Stefanoff (Dem.) en minister van oorlog generaal Kisjof. BANKOVERVAL OP IJSLAND Op IJsfland heeft de eerste bankoverval plaats gehad. De 70-jeirige ambtenaar, die 's avonds omstreeks 5 uur in de Deensche rijksbank aanwezig was met de loongelden, werd door twee jongelieden aangevallen, diie hem neersloegen en de kas met 2100 kronen roofden. Nadat zijn familie tot s avonds 8 uur tevergeefs op hem had gewacht, begaf do zoon zich naar d-e bank, waar bij zijn vader bewusteloos vond. De ambtenaar heeft door den overval zoo veel schade aan zijn gezondheid geleden, dat hij zijn functie waarschijnlijk niet meer zal kunnen uitoefenen. De roovers zijn ontkomen zonder herkend te zijn. OPENING VAN DE VIJANDELIJKHEDEN TUSSCHEN COLUMBIA EN PERU? Uit Rio de Janeiro wordt gemeld: De te Para liggende Columiaansche oorlogssche pen hebben bevel gekregen naar Laticia op te stoomen, teneinde een begin te maken met de militaire maatregelen tegen de Pe ruanen bij Leticia. Twee der schepen, om gebouwde vrachtschepen, zijn voorzien van geschut, luchtafweerkanonnen. torpedolan- ceerbuizen en machinegeweren. Een derde schip, de „Boyaca", heeft ongeveer 800 sol daten aan boord. Dit schip zal onmiddellijk nadat de militairen aan land zijn gezet, naar Puerto Columbia aan de Garaibische- zee terugkeeren, om opnieuw een troepen transport aan boord te nemen. LONDEN, 2 Januari. In een Nieuwjaars bondschap aan het Engelsche volk, verklaart minister-president MacDonald dat allen de n eilijkheden van het jaar 1932 hebben ge dragen met de gedachte dat „wij ons op den juisten weg voorwaarts bewegen, wij werke lijk vooruitgaan en dat hierna betere dagen zullen komen". Hij sprak de vurige hoop uit, dat het En- celsche volk in* het nieuwe jaar eenige be looning zou mogen krijgen voor zijn streven in het afgeloopen jaar. Aan Hutchinson, die met zijn vrouw en twee dochtertjes verleden jaar als „vliegen de familie" bijna in de Noordelijke IJszee verdronken is, heeft de burgemeester vau New-York, McKee, geweigerd met zijn gezin in een variëté-thcater op te treden. Zijn plan was daardoor 100.000 bijeen te bren gen om een nieuw roekeloos avontuur te wagen, nJ. een gezinsvlucht naar Australië. BRAND OP JAPANSCH TANKSCHIP Acht dooden TOKIO, 2 Januari. Aan boord van een Ja- nansch tankschip op weg naar Sachalin. brak brahd uit. Het schip werd geheel ver nield en acht leden van de bemanning kwamen in de vlammen om. De overige 22 opvarenden konden door con to hulp geko men schip worden gered. Te Dublin is onder voorzitterschap van den burgemeester dezer stad een vergndo- ring gehouden, waarin de richtlijnen zijn vastgesteld \oor de stichting van een niou we Iersche nationale pari ij, die alle groepen die tegen De Valera in oppositie zijn, dus ook de partij van Cosgrave, wil omva'ten. Het is de bedoeling de partij in Januari officieel te stichten, indien de oppositio- neele leden van den D'ail en den Senaat er mee aceoord gaan. De nieuwe partij wenscht do regeling van de Engelsch-Iersche kwes tie en een nieuwe handelsovereenkomst met Engeland. EEN NIEUWJAARSVIERING IN RUSLAND Naar Reuter uit Moskou seint, hebben de sovjets gedecreteerd, dat geen offieieele Nieuwjaarsviering zal plaats hebben in Rus land, ofschoon Nieuwjaar samenvalt met hot begin van het tweede vijfjarenplan. AARBEVING IN ZUID-AFRIKA Te Johannesburg is Zaterdagmorgen een aardtrilling gevoeld. Eenige gebouwen zijn beschadigd, doch er zijn geerr persoonlijke ongevallen. De trilling is in de geheels Unie van Zuid-Afrika gevoeld en is de hevigste, welke men er ooit heeft meege maakt Gemengd Nieuws. SPOORWEGONGEVAL BIJ ABCOUDE TAL VAN DWARSLIGGERS VERNIELD In den naoht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur, is op het baanvak Utreoht —Amsterdam tuesohen Loenen-Vreeland en Abcoude, een vooras van een der wagons van een langen kolenLrein, welke op weg was naar Amsterdam, gebroken. Al6 gevolg hiervgn i6 hel achterste gedeelte van den trein hevig gaan schommelen, waardoor (Je koppeling van den achtersten wagon, waar in zich een remmer bevond., is gebroken en deze wagon is ontspoord en alleen op de spoorbaan is achtergebleven. De machinist had niet6 van het ongeraü bemerkt. Te Abcoude werd door den over wegwachter geconstateerd, dat er iets n/iet in den haak was. O.m. zag hij voniken langs de naii'ls, welke, naar later bleek, waren ver oorzaakt door het feit, dat het voorgedeelte van de bak van den wagon over de spoor staven schoof. De overvvegwaohter te Wees- perkarspel werd te-lefoniisch gewaarschuwd en deze heeft de trein laten stoppen. De machinist verklaarde toen, wel enkele schokken te hebben gevoeld. Onmiddellijk werd het treinverkeer in beide richtingen stopgezet en werd het spoorwegpersoneel langs de baan gewaarschuwd, terwijl ook de ingenieur van de afdeeling tractie te Amsterdam van het ongeval in kennis wend gesteld. Deze verscheen epoediig ter plaatse niet een werk wagen en een kraanwegen. Bij het ingestelde onderzoek bleek, dat over een afstand van 5 600 Meter een groot aantal dwarsliggers was vernield. Boven dien was langs de baan, op verschillende plaatsen, o.a. aan het perron van het station te Abcoude, scha do toegebracht, veroorzaakt door een over een breedte van vier Meter uitstekende balk. De wagon, welke was losgeraakt, werd Ï/eer op de baa.n gebracht. De andere wa- nn,. waarvan de as was geb^oKen, is gele digd en ter zijde gepoaartsT. Het voorste ge deelte van den trein i6 daarna naar Amster dam vertrokken, terwijl het achtersta ge deelte later naar Amsterdam is gedirigeerd. Zondag is door personeel uit Duivendreoht, Abcoude, Loenen, Vreeland, Nieuvversluls en Harmeien hard gewerkt om de schade langs de spoorlijn te herstellen. Om 2 uur waren alle vernielde dwarsliggers door nieu we vervangen en kon het spoorwegverkeer, dat tot dat tijdstip over één spoor werd ge leid, weer op normale wijze plaats vinidien. DE KABELSCHUIT GELICHT DE SCHIPPER NOG NIET GEVONDEN Men meldt ons uit Voorburg: Honderden en honderden mcnschen heb ben gisteren, van 'smorgens half acht tot 's avonds 7 uur de werkzaamheden gadege slagen tot berging van de zolderschuit der Delftsche Kahelfabriek, welke Donderdag avond in de Vliet, is omgeslagen tegenover Vreugd en Rust en waarbij de 56 jarige schipper J. van Dalen te waiter genaakte en verdronk. Met een zware bok van een bergingsmaat schappij werden eerst de 17 kabelhaspels gelicht. Een duiker had van te voren reeds zooveel mogelijk staaldraad om de rollen ge bonden en was er voorts heel do morgen mee bezig. Toen de haspels geborgen waren, werd de schuit gekeerd, waarbij men eenige tegen slag had, doordat het ruim half vol water liep. Toen dat udtgepam.pt wa kan men ver der gaan. Ten slotte dregde de politie weer naar het lijk van den schipper doch de resultaten waren vruchteloos 's Avonds was het werk, waarbij opzich ters van de Rijkswaterstaat aanwezig wa ren, afgeloopen en vertrok men met het ber gingsmateriaal naar Rotterdam Het werk moest, naar men zei, op Zondag gebeuren, omdat anders de vaart heel de dag gestremd zou zijn. VECHTPARTIJ In een café bij Winschoten ontstond een ernstige vechtpartij tusschen den caféhou der en den kippenkcopman Tiggelaar uit Scheemda. Tijdens de twist trok de café-hou der een mes en bracht zijn tegenstander een lange snede over het gezicht toe. De getrof fene verloor zeer veel bloed en is naar het r.-k. ziekenhuis te Winschoten gebracht. De caféhouder werd gearresteerd. DE DROGE DECEMBER. In den omtrek van Hoogeveen zijn bewoners, die gebrek hebben aan drinkwater. De regen bakken zijn leeg en er zijn reeds bewoners, die hun drinkwater betrekken uit Hoogeveen. December is trouwens zeer droog geweest. Deze maand bleef met 22 m.M. beneden de gemiddelde regenval van 75 m.M. Alleen de F ecember-maand in 1890 en 1903 waren nog droger. HET TEKORT BIJ DE ZUIVELFABRIEK TE VLAARDINGEN-AMBACHT Vrijdag heeeft een vergadering plaats ge- nad van de Cnöp. Zuivelfabriek „Emaus" te Ylaardinger-Ambacht. waarin de bedrijfslei der K. R. is ontslagen terwijl dp heer J. Sonneveld als voorzitter heeft bedankt. Hoewel het accoutantsonderzoek nog niet geëindigd is, kon toch worden medege deeld. dat het verduisterde bedrag ongeveer 25 hno A f 30 000 zal bederagen. In een volgende eerstdaags te houden nieuwe vergadering oc:i uw uwe voorzit ter worden gekozen. WORSTELING MET EEN INBREKER Op Nieuwjaaremorgen te ongeveer 8 uu heeft een tot nu toe onbekend persoon zich doormiddel) ran openeohuivimg van ©en raam toegang vemsóhaft tot de woning ven den kruidenier Van Beek, gelegen op net afgelegen gehucht Muggeruhol ander Zee-let (N.Br.). Van Beek word d<y>r het gestommel wakker en ging den Indringer te lijf. Na een hevige worsteling wist laatstgenoemde echter te ontkomen. Er wordt niets vermist. ONDER NOMADEN Te Amsterdam hebben in een café In de nabijheid van het woonwagenkamp aan den Hemweg bewoners van dit kamp twist ge kregen. Toen de politie zou tusschenboide treden kwam er een algemeen verzet tegen de agenten. Deze hebben toen van de wape nen gebruik gemaakt en de twistenden naar het kamp gedreven. Den geheelen avond heeft de politie het kamp bewaakt HOLLEND PAARD OP EEN AUTO Bij het oversteken van den Rijksweg ter hoogte van Café-Restaurant ,De Witte Ber gen" te Laren (N-H.) is de ruiter Blanken uit Amsterdam, toen hij uit eeh zijweg kwam, door een auto van L. uit Amersfoort aangereden. Het paard, dat op de radiator van de auto terecht kwam, werd on slag ge dood. Blanken liep een ernstige berschen- schudding op en een gebroken dijbeen. Hij werd in bewusteloozen toestand per rijwiel brancard naar het St. Jansziekenhuis te La ren overgebracht De auto werd ernstig be schadigd. DOOR ZIJN RIJWIEL GEZAKT Te Nieuwer^Amstel zakte een werkman door zijn rijwiel. Hij kwam met een smak op den weg terecht en liep een ernstige hersenschudding op. In zorgelijken toestand werd de ongelukkige naar het Ziekenhuis te Amsterdam overgebracht DE POSTDIEFSTAL TE WINSCHOTEN. De postambtenaar, de hulpbesteller en de werkvrouw, die jn verband met den postdief- stal van f 20.000 waren opgesloten, zijn op vrije voeten gesteld. DOOR EEN TREIN GEDOOD De 74-jarige inwoner van Krommenie H. Schotte, die dagelijks naar Amsterdam reis, de, is te Krommenie van het perron geval len, juist toen de trein uit de richting Am sterdam naderde. De man werd overreden en op slag gedeood. DE OVERVAL TE DINXPERLO Omtrent de overval i* Dinxperlo wordt nog gemeld, dat de vier aangehoudenen, allen uit Mülheini afkomstig en oud resp. 25, 35, 36 en 33 jaar, blyven ontkennen schuldig te zyn. Be halve Boland, heeft de conducteur van de auto bus, waarin de aanvaller was meegereden en een klompenmaker te Dinxperlo dezen man herkend. Men meent, dat nog twee personen bij het complot betrokken zyn en aan de grens op wacht hebben gestaan. Daarnaar wordt thans een onderzoek ingesteld. De verdachten zijn nu in de gevangenis opgesloten. AUTO-ONGELUKKEN Te Lonneker is in de Oldenzaalsche- straat nabij de steenfabriek der firma Smulders en Mulder door toe nu toe onbe kende oorzaak een personenauto met drie personen, twee hoeren en een dame. tegen een boom gebotst De botsing was vrij hevig en de wagen werd gentel vernield. Alle drie inzittenden geraakten bewusteloos."Spoedig was dokter Van Rhijn ter plaatse, die de eerste hulp verleende. Het bleek, dat dc dame een bovenbeen-fractuur had opgeloo- pen, benevens verschillende snijwonden. Een der beide heerem had eveneens e-en aan tal snijwonden. terwijl de derde Inzittende geen verwondingen had gekregen, wel was hij geheel versuft. De drie personen kwa men vrij spoedig weer bij kennis. Alle drie zijn zij opgenomen in het Ziekenhuis ..Zie kenzorg". Gezien de hevigheid van d>e bot sing, kan gezegd worden, dat het ongeluk betrekkelijk goed is afgeloopen. Te Ajnsterdam is op den hoek van de Busken Huetstraat en Overtoom een 19-ja- rig meisje door een auto aangereden. Door den G. G. D. is zij naar het Wilhelmina- Gasthuis vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Te G a s s e 11 e r n ijv e e n is de postauto, die van Winschoten naar Assen rijdt, om de post op te holen van den nachttrein en deze post distribueert over eenige plaatsen in de Veenkoloniën, tengevolge van het op breken van den weg in een sloot gereden De post kwam met vertraging te Winscho ten aan. De chauffeur bleef ongedeerd. Na het onderhoud, dat de minister met B. en W. heeft gehad, is besloten dat te Gorim-chiem hedenmorgen de werkverschaf fing weder zaïl worden hervat. INBRAAK Terwijl de bewoners naar een bruiloft warep is 's avonds tussohen 8 en 12 uur in gebroken in de groenten- en fruitzaak van J. Rietman in de Hamburgerstraat te Doe- tinchem. De dieven zijn door het achterhuis binnengekomen en hebben alles overhoop gehaald. Vermist wordt een bedrag ran ciirca ƒ400. Het geldlba-kje in de toonbank lade met plim. ƒ700 bleef onaangeroerd, het geen te merkwaardiger is, daar het mee genomen geld zloh in dezelfde lade bevond. BRAND IN EEN SANATOBIUM Zondagmiddag te ongeveer 2 uur is door bot nu toe onbekende oorzaak brand uitge broken in het sanatorium der Broeders van Onze Lieve Vrouwe van Lourdee „Huize Overdonck" t« Dongen (N.-Br.). Het pavi joen, waarin de brand ontstond, deed diens! als noviciaat en was 6inds enkele dagen ontruimd. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kan door kordaat optreden, er ger voorkomen. Slechts een gedeelte van het dak Is depr brand vernield. VIER SMOKKELAUTO'S IN BESLAG GENOMEN Aan de N.R.Crt. wordt geschreven: Woensdag en Donderdag waren voor de Duitsche beambten aan de Duitsch-IIolland- sche grens in de buurt van Kerkrade bij zonder gelukkige dagen. Het gelukte hun niet minder dan vier smokkelauto's, veelal na een wilde jacht, te achterhalen. De vier smokkelauto's behoorden alle aan verschil lende persoden, hadden verschillende ladin gen en andere bestemmingen. In twee van de auto's waren op zeer vernuftige wijze geheime bergplaatsen aangebracht. De auto's werden natuurlijk in beslag genomen en met de smokkelwaar naar Aken overge bracht; een aantal smokkelaars is naar de gevangenis overgebracht In Kohlscheid, grenzende aan Kerkrade, werd een personenauto aangehouden, die bij onderz ek dubbele zijwanden bleek te be vatten, gevuld met koffie; 100 K.G. werd In beslag genomen. In Horbach, eveneens bij Kerkrade gelegen, werd beslag gelegd op een vrachtauto met dubbelen bodem. De buit bestond uit 400 pond koffie. Weerbericht. (Ret dunne p(jltje geeft Stand vanmorgen half twaalf 753.0. Hoogste stand te Memel 774.3. Laagste stand te Vestmanör 7122. WEER VER WACHTING (Medegedeeld door 't Kon. Ncd. Meteoro logisch Inst. te De Bilt). Matige tijdelijke vellicht toenemende Z.O. tot Z, wind, gedo .lteli.jk bewolkt, aanvanke lijk droog weer, later in het W. eenige kans op regen, iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Nad Meteorologisch Inst. te Do Bilt.) De tegenstelling tusschen het wincfetille en mistige weer met temperaturen even beneden het vriespunt in het binnenland van Furopa en de zware wi met hnoe temperatu ren or. der, oceaan en in het W. v. is werelddeel blijft aanhouden. In de kernen van het dtnressieir 'fed ten W van Ieilai.d en zijn invloed niet verder dan de Noordzee doet gevoelen, komen buitengewoon ace ha- rometerslar lpn voor. Over de Britscte eilan den, de Noors"he zee-en Scandinavia stroo men in een bedding van ruim 1090 K.M. breedte wa ie luohtmaasa's uit de sub-tro pen naar de Fooizee. Allerwege heerscht zacht weer. Vorst van bè'pp-kenis k^nr alleen voor in Lap,and. In een strookvormig gebied reikend van 1e kust van Partugr' o-er Ier land tot de Faroër viel zware regen Verder, naar het O. wind en regtpval geringtr. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 6.8 C, WATERSTANDEN RIVIEREf Heden Vorig Heden V Walehnt 1.R6 1.63 Cunp i 1 1.18 Hflsel -0.49 -0.35 Ema 1.16 (inningen 0.00 0.00 Cohlenz 1.19 Relhnweller -2.39 -2.17 Trier 0.18 Kehl 2.08 9.01 K-nlen 0.14 Mnxan 3.30 3.32 Rnhrort 0.<6 Dledeahelm 0.66 0.70 Weael 0.«1 r Mnnnhelm' 1.86 1.91 Emmerik O.fO Lohr 1.26 1.27 Dnsseldorr 0.S6 Mainz i 0.10 0.04 Maastricht 2.05 Hingen 1.00 1.12 Venlo 11.01 HOOGWATER NED. ZEEHAVE 3 Jannarl nelfzy. 1 J ö.Wu RBiragöfetêi. 1.-t> Terschelling 0.54 13.29 Willemstad 8.» Ilarlingen 1.45 14.10 Brouwerah. fi.?4 D- n Helder 11.55 23.55 Zierlkzee 7.1', IJmalden. 8.01 20.26 Wemeldingt 7.-6 II.V Holland 7.1,9 19.25 Vlissineen 6.02 Schevenlngen 7.19 7.35 Terneuzen 6.37 Rotterdam 8.56 21.35 Hansweert 7.05 Beambten achtervolg en bovendien hun 150 K.M. loopende auto's twee at die zich om de. stopsignalen niet bekom den en vol gas gaven, doch al spoedig snelheidsrit moesten opgeven. De eene had een dubbel dak, waarin waren ve gen 7000 sigaretten van de duurste mei terwijl de beambten in den tweeden au revolvers en 125 patronen vonden. In t' werden 3 Nederlanders, onder wie 2 p nen uit Heerlen, en 4 Duitschers gea teerd. Allen werden achter slot en grt gezet. In Bardcnberg legden beambten besla 810 pond koffie, 100 pond tabak, 75 meel en 12 rijwielen. UIT HET SOCIALE LEVE: HET CONFLICT ÏN DE PROT. CH MIJNWERKERSBOND Onlangs werd de voorzitter van de afd< Irunssum van bovengenoemden Bond gero regens zijn optreden, in strijd met het t .el van den Bond. Een arbltrage-comr heeft hierover rapport uitgebracht Zij 1» oprdeel, dat personen die dergelijke hoofdbestuur dire, rede van genoemc op het onjuist Inzake het royement ander II afdeeling Brunssum is de commissie van deel, dat het royement van hem door het bestuur moet worden teruggenomen ondei waarde, dat hij zijn excuus aanbiedt aa fd-bestuur voor beleedigingen aan het i het hoofdbestuur en aan enkele leder algemeene vergadering, welke 27 Febr. houden wordt. NED. PROT. CHR. SCHIPPERSBOI Bovengenoemde Bond hoopt Woensd Januari a.s. in Krasnapolsky të Amstc i in jaarvergadering te houden aanvanj 's namiddags half één. Hieraan pa n ergens 10 uur) vooraf de vergaderinf do Nat. Chr. Onderwijs Vereen., uitgi va,i genoemden Bond. DE N.C.V-G.B. Dc Ned. Centrale Bond van Ch-r. art .jteis) In de bedrijven van voedings- en middelen (N.C.V.G.b.l had-op 1 Dec. J.I Rechtzaken. RAAD VOOR DE SCHEEPVAAR? De Raad voor de Schwpvaart heef- spraak gedaan inzake de stranding va' motorbotter „De Vier Gebroeders UK. de kust bij Petten. De Raad is van oordeel, dat het on is toe te schrijven aan geheel verk navigatie van den schipper, die bove niet behoorlijk op de kaart was georiëi en van navigatie al heel weinig ver had. De Raad wil thans nog met een ping volstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2